Ako naučiť dvojročné dieťa rozprávať?

erika131722
18. júl 2015

Mám 2 ročního syna, blaboce maximálne 30 všeliakých "nezmyslov" 🙂 no snaží sa ale nejak mu to nejde ☹ Milé mamičky dajte zopár rád a skúsenosti ako naučiť dieťatko rozprávať, príp. či mu čítať knižky, alebo niečo podobné. Ďakujem za všetky rady

lubaska21
18. júl 2015

ahoj, tak nasa tiez od dvoch rokov blabotala po svojom ale vela slov aj vedela, vdaka knizkam - najma tie so zvieratkami (obrazkove samozrejme), s oblecenim, hrackami a pod. najradsej citala a aj dodnes cita na wecku, ked kaka... zabijame tak cas :D najskor ked som jej ja vravela nejake slovo, ona zopakovala po svojom no stale sa to zlepsovalo a priblizovalo danemu vyrazu... aj co sa tyka pozerania rozpravok, neustale sme s muzom komentovali to, co sa v rozpravke dialo a ona si to osvojila a teraz to komentuje sama a my pocuvame :D no rozrozpravala sa nam tak necakane, ked som bola v porodnici s druhym babom, mala presne 2r. a 10m. ked dosli s muzom za mnou do porodnice, som nechapala ako krasne rozprava a nic jej nerobilo problem vyslovit - asi to bolo tym, ze ja som jej viac veci rozumela, tym padom az tak nerozpravala, no manzel jej toho menej rozumel, tak to ju asi donutilo zacat rozpravat - kazdopadne nam najviac pomohol moj tyzdnovy pobyt v porodnici :D ked ma tvoj este len 2r nic nesil.. uvidis, ani sa nenazdas a pride to samo ;)

erika131722
autor
18. júl 2015

@lubaska21 Ďakujem za odpoveď a aj rady 🙂 no tak nebudem na neho tlačiť a budeme pokračovať v "komentovaní" všetkého okolo nás 🙂 ďakujem 🙂

moni244
18. júl 2015

@erika131722 pockaj, ty si doteraz ziadne knihy necitala? Moja sice este ani teraz nerozlrava riadne, ale uz sa chyta, ale ja jej vsetkovon opisujem, hovorim, kam ideme, co vidime, citam jej od jej roka, ukazujeme v knizkach zvierata, veci, cize dufam, ze sa to na nu nalepi a ked budecas, zacne pekne zrozumitelne hovorit

jeennyv
18. júl 2015

@erika131722 neustale hovorit, ukazovat, komentovat vsetko co robite, vysvetlovat a teraz ideme von, oblecieme toto a toto ako vravi @moni244 , u nas v rodine sa to robi presne takto roky rokuce, ja som rozpravala, podla slov rodicov na 1 rok...hovori sa vsak, ze chlapci su v rozpravani lenivejsi a pohodlnejsi...ale treba komunikovat, jasne zretelne ako s dospelym...

luvika
18. júl 2015

@erika131722 Ahoj, moj malicky bude mat v auguste 2 a prave dnes som sa neskutocne smiala, hovori mi "ham ham" a ja ze si hladny? a co si prosis? a on "dlabla" :D ja ze co? no asi 5x to takto zopakoval, ja uz zufala som mu menovala vsetko, co zvykne papat...nakoniec som to vzdala, sla s nim do kuchyne, otvorila chladnicku a ked zbadal jogurt, tak mu ocicka zasvietili :D tiez ma svoju hatlaninu. Ale mame uz niekolko ozajstnych slov, mama - tati, to pochopim...ale take ze zips, šampon :D fakt dolezite veci vie povedat :D chlebik mame hepy, šunka je šun, syr je syyyj :D tak snad sa to pohne, ale nenutime ho...a necitame vobec, neznasa sediet pri knihach, max.to rychlo popretaca a dovi dopo. Rozpravky detto, nezaujimaju ho...on je sportovec a monter. Budme trpezlive 🙂 maju cas.

danielita18
18. júl 2015

ahoj,čítat môžeš kludne tým nič nepokazíš ale on aj tak začne sám od seba všetko to záleží len od dietata každé je fakt iné, kamartka ma 2 dcery prvá už v 2 rokoch mlela všetko a tá druhá bude mat v auguste 3 a povie len pár slov a ani jej nieje ešte rozumiet ale zase na iné veci je šikovná,moj má 2 roky atiež už pekne rozpráva ale na iné veci je zase pomalší

siska53
18. júl 2015

@erika131722 ja som svojim detom citala od babatkovskych cias. Pomenuvavala a kadeco. Napriek tomu sa naucili obaja rozpravat az po 2,5r. Prosto su po tatinkovi,ktory zacal rozpravat v 3rokoch.

lienka959
18. júl 2015

Nas syncek zacina dzavotat prave a to ma pol roka ten ma este cas. Ale co som chcela, ze kamaratkin synček bude mat teraz uz 4 roky ale on mele hadam od roka a rozprava pekne uz v 2 rokoch mlel odusu ako ukecana zenska aj tie menej kacaju ako on a pekne mu bolo rozumieť ale to snim sa kazdy stale rozpraval, bezala telka, rozpravky a tak... Mozno je to aj tym. Ina kamaratka ma dcerku ktora budw mat tri a moc toho nepovie, klasika zakladne slova ako mama, baba, tata, dede, havo, miska, macka, rybka a td. Veci sem tam pomenuva. Ale malo. Je to individuálne skutočne, niekedy ajddievctam to s rozpravanim trosku trva. Moj bratranec zacal rozpravat az ako 4 a to uz 2 roky chodil do škôlky. .. To je uz sa vsetci radovali ked zacal rozprávať.. Dnes je uz dospely no nemam pocit ze by toho moc narozpraval 😃

vilmuska_v
19. júl 2015

@siska53 ja si myslím že to nieje zlé, neskôr ich dáš do škôlky ale inak všetko v poriadku

vilmuska_v
19. júl 2015

@erika131722 stále mu niečo hovor, ale ono to príde samo zvyčajne 🙂)

me_to_you
19. júl 2015

Ak rozumie a snaží sa, treba len čas 🙂

ikiniki
19. júl 2015

Ahoj, podla mna stale, ked nieco spolu robite,tak to komentuj.vela mu rozpravaj, co sa prave deje. Aj na prechadzke vsetko ukazuj a komentuj. Ja to tak robim od narodenia dcerky, ma 13 mesiacov a krasne uz povie niektore slovicka. Citanie knih je take umela komunikacia. Drobcek potrebuje pochopit,ze slova su na to,aby povedal,co chce. Drzim vam prsty 🙂

siska53
19. júl 2015

@vilmuska_v a preco by nemohli ist do skolky? V statnej je dolezite odplienkovanie,nie rozpravanie. A navyse tu sa deti len tak lahko donskplky aj tak nedostanu..maleho mi vzali az ako 4,5r.kvoli miestu a dceru az od 3,5r. Takze chodila chvilu do sukromnej.

sense
19. júl 2015

My sme vela spievali, basnicky vypravali ale nie beznou recou resp rChlostou reci ako ked vypravame ale pkmaly vsetko opisovali knizky citame ale nie stylom precitam co je napisane to ju nebavi ale opisujem co je na obrazkoch....a ona opakuje prv jej stacilo pritakat a bola spokojna aj ked sme nerozumeli ale to je podla nas chyba takze nepritakavame a snazime sa uistit co naozaj chce a ked na to prideme omielame donekonecna fo spravne slovo...ale nie kazde dieta sa najci rovnako rycjlhlo...ale nasa ak bude po mne tych jazykov bude vediet niekolko...

sense
19. júl 2015

@lienka959 aj nam kazdy vravi ze na dva roky vyprava velmi dobre len obcas miesa slovencinu a nemcinu ze slovko tak a slovko inak ale ratat vie oboma...

mijo53
19. júl 2015

@erika131722 veľa s dieťaťom rozprávaj a čisto, žiadne havo, kica ale psík, mačička, všetko spisovne a všetko komentuj, keď idete na prechádzku, do obchodu a pod. a veľa s ním čítaj knihy napr. tu je kravička a pokračuj, ktorá dáva mliečko, z mliečka sa robí masielko, syr, ktorý mi potom jeme. Deti sa zvyknú opýtať: a kravička čo je? kravička sa pasie na lúke a v zime je seno, je to vysušená travička. A okolo jednej kravičky použiješ x slov. Je to zo skúsenosti

lucy125
19. júl 2015

Ahoj moj mal v maji 3r,v septembri ide do skolky a povie len mama,tata,mnam mnam.Koniec.Hovorime na neho ale on ma iba svoju hatlaninu.Boli sme u foniatra,neurologa,vsetko ok.Odporucili skolku a kolektiv,od maja bereme sirup s olejom z morskych ryb na nervovu sustavu,tak snad sa zrozumitelne rozkeca.Uz sme vyskusali snad vsetko uvidime co v skolke bude.

siska53
19. júl 2015

@vilmuska_v a navyse...hovorit sice nevedel,ale od 2rokov poznal skoro vsetky pismenka..prosto sa zaujimal o ine veci... Mala zas nic a teraz si uz zopar mesiacov "cita" knizky,ktore vie naspamat (asi 3).
Treba respektovat individualitu dietata..a kto chce,nech da dieta vysetrit u odbornikov,ale zvacsa aj tak povedia ze ma cas ..
S malym chodime.k logopedovi (sykavky a R) a ked sme sa pred 9m.pytali na malu,lebo hovorila vyslovujuc len posledne slabiky slov,tak nam logopedicka povedala,ze na nu hovorit viac-menej holymi vetami,citat a to je vsetko. Vtedy mala 2r. A 8m.

pumpkincake
19. júl 2015

Nechce sa mi citat komentare takmozno zopakujem co tu uz je, vela vela citat treba dietatu a rozpravat mu. A snazit sa hrat slovne hry. Nenutit. Ziadne ze "povedz" ono sa rohovori aj same. Poznam pripad, ze chlapec nepovedal do 6r nic. Rpzhovoril sa sam a uz je ing 🙂

pumpkincake
19. júl 2015

Jaj a malovane citanie skusaj. Vela trpezlivosti to treba a mozno to aj rok potrva..deti sa hlavne pri ostatnych detoch rozhovoria casom

erika131722
autor
19. júl 2015

@moni244 my čítame, kreslíme, rozprávam mu všetko čo robím, trošku zabrble, ale len tak aby sa nepovedalo ...

sense
19. júl 2015

@erika131722 hlavne sa nestresuj nie kazde dieta je tabulkove keby mal byt nejak problem lekarka by to riesila...ked som opatrovala deti tak chlapec 3r. Okrem mama a tata vypraval tak ze mu ani vlastna mater nerozumela a aky je to sikovny chlapec teraz ...

erika131722
autor
19. júl 2015
zuzana612
19. júl 2015

@erika131722 nechaj to na syna, ked bude chciet zacne rozpravat aj sam. Ja mam 3 deti, prvy zacal rozpravat v roku, ked mal 22 mesiacov tak sa nam narodila dcera a ja som s nim normalne telefonovala kym som bola v nemocnici. ked sme prisli domov a potrebovala som nieco urobit, syn malej spieval, rozpraval basnicky, dokazal ju zabavit. Dcera zacala trosku neskor, ale v 2 rokoch uz tiez vsetko pekne rozpravala. Zato najmensie je poriadne lenivy. A to sme mysleli ze od tych starsich toho vela pochyti. Pri knizke vydrzi sediet max. 15 sekund 😝 Vsetko sme mu opakovali aj 5x. Take ako mama, daj, mna, ham to rozpraval, ale to bolo asi tak vsetko. V novembri bude mat 3 roky a teraz zacina rozpravat uz aj nieco co mu porozumieme 😀 A kazdy den sa to zlepsuje, takze to chce len cas 🙂 Tiez ma to hnevalo ze nerozprava, hlavne ked mi nieco hlasno vysvetloval a ja som mu vobec nerozumele 😀 Ale teraz je to uz lepsie a verim tomu ze to 3 rokov bude pekne rozpravat 😵 😵

brady1
19. júl 2015

@erika131722 neboj začne, každe dieta je ine je x takych co v 2ročné nerozprava ja sobne poznam tri. Uži si kym je ticho lebo potom sa mu možno usta nezastavia. tych co ja poznam inak z hodou nahod su to chlapci, sa rozkecali po nastupe doskolky 😉

nika185
19. júl 2015

to príde samo od seba a naozaj priprav sa na more otázok a hlavne " a prečo" 🙂 , no a s dieťatkom treba rozprávať pekne spisovne, žiadne šušlanie, aby ste neskôr nebehali po logopedoch, lebo niektoré maminky si myslia, že ked dieťatko ešte nerozpráva, tak sa s ním rozprávajú tak po bábätkovský dlho , no ale pritom si neuvedomujú, že každé slovíčko dieťatko vníma aj ked nerozpráva alebo rozpráva tou svojou hatlančinou, ved dôkazom je to, že vám rozumie, tak sa neboj a uvidíš, že jazýček sa mu zachvíľu rozviaže, detičky dokonca v troch rokoch niektoré blábotajú až moc a niektoré ledva niečo povedia, neboj bude to dobré. Ja sama som dlho nerozprávala a naši povedali, že z ničoho nič som začala rozprávať a mala som už cez tri roky a teraz som ukecaná jedna radosť a moja dcérka, teraz má 11 rokov, tiež sa jej ústa nezavrú a vždy musí mať posledné slovo a ked mala 2,5 roka, tak som jej robila prekladateľku, lebo jej spisovný jazyk bol nejaký mimozemský 🙂 , a potom to prišlo samo 😀- začala aj po slovensky

nanulik
19. júl 2015

nas mal tri roky ked zacal rozpravat. pomohla skolka. teraz by som bola vdacna keby bol chvilku ticho.

michaela1711
19. júl 2015

Náš má 2 roky a 8 mesiacov a začína sa púšťať do rozprávania tiež by sme boli najradšej keby sa to už naučí ale pomaličky získava nové a nové slová a u všetko opakuje takže je to na dobrej ceste. Nám pomohol logopéd ale do škôlky nastupuje teraz v septembri hádam to bude ešte lepšie 🙂 Neboj naučí sa 🙂

monika15
20. júl 2015

@erika131722 skocte na usne...
nie v zlom ale mis em tak dopadli vsetci ma uistovali ze neboj nauci sa bla bla este aj lekar ma uistoval ze je to ok, a ked siel maly do skolky poslali na na usne a bum ze voda v uchu a npocuje spravne :((
nikdy sme nemali problem s usami ani ho neboleli nic :(((

nikuska744
20. júl 2015

baby super príspevky...dakujem...u nás je to rovnaký problém