Ako naučiť plne kojené dieťatko piť z fľaše?

anicka
31. aug 2008

Ahojte vyriešil alebo rieši niekto z Vás podobný problém ako máme my:
Máme 7 mesačnú dcérku, ktorá je plne kojená. Dr. povedala, že ako plne konenej jej netreba dávať ani čajík, tak sme nedávali, takže sa z pitím z fľaše dotreraz nestretla. Od šiesteho mesiaca jej dávame postupne zeleniku, ovocie a na večer sme jej chceli dávať umelé mliečko na dobrú noc. No ona vôbec nechce ťahať z fľaše, ani mliečko ani čajík. Mám doma minimálne desať druhov cumlíkov na fľašu a ani z jedného nechce piť. Skúšala som aj rôzne druhy čajíkov a mliečok, či nie je problém v nich, ale ani to nepomohlo. Pozná niekto z Vás spôsob ako ju naučiť papať z fľaše. Vopred ďakujem za všetky rady. 🙂 😉

marorlinko
31. aug 2008

s takymto problemom sa sa stretla nedavno,ked mi jedna znama povedala,ze nevie co ma robit mala jej nechce pit z flase, poradila som je,nech kupi flasu, ktora je podobna bradavke, takze ked dieta z nej pije,tak je to to iste ako z prsnika,ked saje. jej to pomohlo a mala pekne pije z flase, je drahsia ale velmi dobra, skus ju ak ju este nemas.

vieruna
31. aug 2008

my sme ten isty problem riesili ked som syna odstavovala. A teda u nas to nebolo take jednoduche, ako pise marorlinko. Mame doma asi miliardu flias, poharikov, cumlikov od vymyslu sveta a Andrejko nam na to zvysoka kaslal. Som si myslela ze nevie. A figu borovu. Ked chcel, tak vedel velmi dobre aj z obycajneho pohara. U nas pomohlo len ponukat, ponukat a ponukat. Na mliecko si chvalabohu zvykol za cca 10 dni. Na normalne tekutiny az toto leto co bol takmer rok 😒

anicka
autor
31. aug 2008

vieruna bola by som šťastná keby to šlo tak ľahúčko ako píše marorlinko, ale obávam sa, že to bue ešte riadny boj a možno to nakoniec skončí tak, že budeme piť rovno z pohárika. 😉 Už sme vyskúšali všetky možné cumlíky, do teraz som ani netušila, že toľko firiem vyrába veci pre deti. Už som to skúšala aj tak, že som jej dala potiahnuť z bradavky, vytiahla som ju a dala som jej cumlík ale hneď zistila, že niečo nie je v poriadku. 🙂 Už som z toho zúfalá, zatiaľ mám mliečko, takže jej ho z prsníka môžem kedykoľvek dať ale mám strach, že o mliečko prídem a to len potom bude katastrofa. Snažím sa nad tým netrápiť a brať to tak, že hádam raz príde čas a naučí sa to. Budem ďalej skúšať, ak sa to podarí určite dám vedieť.

vieruna: teraz trošku na inú tému, pozerala som si Tvoj pas a všimla som si, že čakáte dvojičiky. To sa dopredu dá zistiť, že sú dvojvaječné? 😕

blau
31. aug 2008

A preco mu chces davat umele? Ved tvoje mliecko je aj tak najlepsie🙂

martina46
31. aug 2008

Jasné, ak máš mlieko, čo sa trápiš? Trápiš sa zbytočne a predčasne. Mlieko budeš mať a dovtedy, kým odstavíš, už bude piť z pohára.

vieruna
31. aug 2008

anicka ako myslis dopredu?? Nam sa tie dvojicky zadarili prirodzenou cestou a teda pravdu ti poviem, keby som si to dopredu vedela premysliet, tak by som sa asi uskromnila s jednym 😉 Ked si myslela ako skoro mi to povedali, tak hned na prvom ultrazvuku v 7tt mi dr. povedal, ze su dve a ze su dvojvajecne.
S flaskovanim drzim palceky 😉

blumka
31. aug 2008

anicka, neponukaj malej flasu ty od teba citi mliecko. nech to urobi manzel alebo tvoja mama, kto je nablizku. U nas to zabralo. My sme museli prestat kojit zo dna na den a odo mna mala cely den nezobrala flasu az vecer ked prisiel manzel tak po velkom placi ju vzala a odvtedy je to ok. ale tiez ako hovoria baby ak mas svojho mliecka dost tak by som flasu mozno ani neriesila, vsak nikde nie je napisane, ze musi babo tu flasu pouzivat, mozno sa nauci pit rovno z poharika 😉

annag
31. aug 2008

Anička, presne tak, mliečko je v prvom roku dieťatka najdôležitejší zdroj výživy. Často sa zdôrazňuje potreba dojčiť prvých 6 mesiacov a potom si mamičky myslia, že po polroku už dojčiť netreba. Naopak.Príkrmy a iné tekutiny sú len jej doplnkom a slúžia tiež na oboznámenie sa bábetka s novými chuťami. Ale dojčiť je rovnako ako prvých 6 mesiacov dôležité aspoň do konca prvého roku. Dojčenie treba nahrádzať príkrmom a kľudne sa potom môže bábo napiť MM. Deti vôbec nepotrebujú prejsť obdobím fľašky, to je len zvyk v spoločnosti a marketingový ťah výrobcov, aké dôležité sú pre deti fľašky. V skutočnosti je najlepšie naučiť deti piť rovno z pohárika. Preto je absolútne zbytočné sa vo Vašom veku zaoberať fľašou a UM. Ponúkaj mu pohárik a novú tekutinu, raz si zvykne, ale väčšinou až okolo roka.

Teda pre dieťa do 1 roka platí :

- cez deň dojčenie nahrádzame príkrmom a zapiť ho skúsime pomocou pohárika s tekutinou, ak nechce, znamená to, že na to nie je ešte pripravené a ponúkneme prsník, tekutinou môže byť UM, čaj, voda, šťava

- v noci stále pokračujeme v dojčení, ak mamička dojčí skoro ročné bábo, tak mu stačí vypiť za 24 hodín cca 500 ml mlieka, čo sa v pohode dá počas noci, resp. aj pri rannom a večernom dojčení.

Ak začne mamička po roku odstavovať, nočné dojčenie treba nahradiť len vodou a pohárikom (v noci papať staršie bábo nepotrebuje). Ideálne je odstaviť bábo až vtedy, keď vie dobre piť a je zvyknuté na UM, čiže bábo plynule prejde od MM k UM.

Keď mamička chce odstaviť bábo predčasne, pred 1 rokom, sama si tým vytvára nový problém - musí ešte väčšinou kŕmiť aj v noci, naučiť rýchlo bábo na UM a na fľašu (čo je často veľký problém). Potom sa fľaše a nočného papania nevie zbaviť a bábo je na fľaši a nočnom kŕmení mliekom či čajom dakedy aj po nástupe do škôlky.

cartmanko
31. aug 2008

a co takto skusit odsat vlastne mmiecko a ponuknut babatku vo flaske mamickine. my sme tak naucili skoro nevedomky. najskor sme mali vela mliecka ze sme az odsavali, potom zase málo a tak sme dokrmovali dsatym a ked sa minulo tak UM ale to uz jej prislo prirodzene. teraz stale kojime ale ked je mamicka odsata, lebo mala vela papka tak supneme UM a spokojne stiahne a ide spat.

vieruna
31. aug 2008

Cartmanko to sa da, ale ked je mimi take malinke ako vase. Neveril by si, ze taky pol rocny cloviecik uz ma vlastny rozum a tu flasu odmietne, ked ju nechce 😉

helka1
31. aug 2008

Ahojky mali sme rovnaky proble, snazime sa maleho odnaucit od prsnika a ponukame umele, ziadna flaska nepomohla, ale uz skor som pocula od kamosky, ze ponukala z flasky ako je jupik a podobne plastove flasky 😀 tak som kupila 1 flasku a cuduj sa svete, nas maly taha o 106 (zatial len druhy den) , mozno to robi ten atraktivny obal ci co, tak skuste, nam to pomohlo 😀
Inac co s tyka tych dvojvajecnych dvojiciek, jasne ze to vidiet na utz , ved kazde je vo svojom plodovom obale, kdezto u jednovajecnych su dvojcatka v 1 obale 😉

cartmanko
31. aug 2008

to je mozne. nase skusenosti su iba mesacne. este nas caka dlha cesta. dofam ze si nieco vychutnam a nieco "vyzeriem" 🙂))

annag
31. aug 2008

cartmanko, nekrič hop, kým nepreskočíš, pochváľ sa, keď budete mať jeden rok 😉 , táto téma je síce o odmietaní fľaše - a je jedno, čo v nej je - či UM alebo MM, ale vo Vašom prípade fľašou v 1,5 mesiaci riskujete, že začne preferovať iba fľašu a bude veľmi skoro po kojení,

dojčenie s fľašou a príkrmom UM nie je plnohodnotné dojčenie, je to v drvivej väčšine postupné odstavovanie bábetka

cartmanko
31. aug 2008

nic ine nam neostavalo, tato tema je pre nás uzavretá. po konzultácii s nebom aj peklom nam neostavaa ina moznost iba prikrmovat. neberieme to fatalisticky. su deticky ktoré neboli kojene ani mesiac a ok a plne kojenie nezarucí dietatu meratelne o nic lepsie vysledky ako kombinácia alebo um. naozaj tu nejde o noc ina ako o nedostatocnu kvantitu. ty si inak strasna zasankyna kojenia. 😎

annag
31. aug 2008

mhm, ja som skôr odporca zbytočného dokrmovania, lebo dojčenie je nie vždy možné, no takých prípadov je fakt máličko, z toho, čo píšeš, Vy medzi také prípady nepatríte. ale ja radím len tým, ktorí o to stoja, je to Vaše bábetko, prajem Vám, aby bolo zdravé a spokojné 🙂

cartmanko
31. aug 2008

nekcel somsa ta dotknut. jasne ze ak sa da mali by sme mliecko tak neprikrmujeme a uprimne obdivujem zeny ktore iba koja do 8kg ale ked to nejde tak to nejde a nechcem si z toho robit vycitky. ono ked ti place az tak ze vyzera ako cerveny melon z vnutra tak vsetky argumenty sveta su mi nanic a dam jej papat. ved vies....

annag
31. aug 2008

ale veď si sa ma nedotkol, ja to chápem, okrem iného je to Vaše prvé dieťatko, čo je o to viac hlavne psychicky náročnejšie, ale možno sa budete v pohode kojiť aj v tom roku, kiež by Vám to vydržalo 😉

petka82
31. aug 2008

No my sme tiez s tym bojovali. Chceli sme maleho naucit pit z flasky, aby som ho nemusela kojit na verejnosti. Bohuzial niektori ludia nie su velkimi privrzencami kojenia a aby sme predislli zbytocnym pohladom a komentom okolia dali sme sa na to. Od zaciatku sme ale do flasky davali MM. Cumlov a flasiek sme tiez vyskusali habadej. Jedna baba mi tu ale dala radu, ze treba len skusat a skusat a skusat. A veru po dvojtyzdnov neustalom skusani sa nam to naozaj podarilo. A aby som este nezabudla museli sme zmenit polohu. Davali sme ho do lehatka alebo autosedacky, lebo ked sme ho mali na rukach stale sa otacal a hladal mlieko u nas.
Nakoniec to zabralo a dnes uz s tym nemame vobec problem. UM sme ale este nikdy nedavali. My mame mlieka dosti, a kojenie mi naozaj vyhovuje.

cartmanko
31. aug 2008

co maju ludia proti kojacej matke? nam nikto nic nepovedal. ani som nezaznamenal pohlady. mozno preto ze som tam ja. ja by som im dal. 😠

martina46
1. sep 2008

Niektorí ľudia sa pohoršujú, keď vidia "holý" prsník, je im jedno, za akým účelom...

anicka
autor
1. sep 2008

blau: Chcela som jej len na noc dávať umelé, aby sa lepšie vyspinkala. Pri materskom sa budí každé dve hodiny, tak som myslela, že umelé bude na noc sýtejšie. Viem, že moje je naj preto chcem kojiť, kým sa bude dať. 😉

vieruna: s týmy dvojičkami som to myslela tak: to že sú to dvojičky je určite vidieť, len som chcela vedieť ako dopredu vedeli, že sú dvojvaječné nie jednovaječné, ale helka mi to vysvetlila, že každné je vo svojom plodovom obale. 😉

blumka to sme ešte neskúšlali, skúsime dnes večer či zoberie flašku od manžela 🙂

annag: ty máš riadny prehľad o dojčení. Viem, že materské mliečko, ktorého mám našťastie zatiaľ dosť, je pre ňu to najideálnejšie. Ty si detičkám nedávala vôbec fľašky? Vieš neide len o umelé mliečko, ale aj o čajík pripande vodičku. Myslíš, že keď odmieta pitie z fľaše, že jej tie tekutiny ktoré dostane prostredníctvom kojenia stačia?

cartmanko: to sme skúšalai, ale vieruna má pravdu, polročne detičky sú už prešpekulovné, tie už neokabátiš 😔

helka: vidíš taká fľaša ma nenapadla, skúsime aj tú.

petka82: s tým zazeraním pri kojení na verejnosti som sa stretla aj ja. Ako keby som robila niečo super nelegálne. Keby som vytiahla fľaľku a dala malej z fľaše tak to nikto nerieši, ale keď vytiahnem prsník tak všetci kukajú, či som zdravá a pohoršujú sa. 😠

annag
1. sep 2008

anicka, nedávala som im žiadne fľašky, doma sme mali iba jednu, čo nám darovali, zostala na hranie, pili a pijú zo všetkého - z pohára, z pohárika, slamkou, z džúsu z jupíka (teraz už robia aj takú Lucku), dokonca som ani nedávala čaj, dcérka pila prvý krát čaj až v škôlke, doteraz nemajú príliš v láske "sladké" vody, kaz nemáme ani jeden, iba pekné biele zúbky. Čiže sme skúšali dávať piť zo všetkého, len nie z fľaše, dopili sa, kým nevedeli dobre, z prsníka, okolo 9 mesiacov - roka začali piť viac a v roku vypili asi pohár vody denne. Tá minútka cez deň od smädu z prsníka ma naozaj neobťažovala. Po odstavení už v noci pili občas iba vodu z pohárika, inak prespali celú noc (ale odstavili sa až 26 a 19 mesiacov). S príkrmami sme začali od ukončeného 6. mesiaca.

Ja som sa väčšinou snažila dojčiť niekde v ústraní, ale keď bolo nutné, tak sa to dalo i diskrétne a nikto sa nikdy nepohoršoval, ani si to možno nevšimol, stačilo sa otočiť chrbtom, dať do šatky. Po roku som ich ale na verejnosti nikdy nedojčila, pekne museli piť z pohára, prsíčko bolo len na doma.

MM ako tekutina jej určite stačia, v druhom polroku - pri neskorom mliečku nejde o kvantitu mliečka (toho môže byť stále veľa), ale o kvalitu, nutričné a vitamínové zloženie mliečka, to už sa mení a bábo si potrebuje prirodzene dopĺňať nároky na výživu aj z iného zdroja - z príkrmov. No každopádne si myslím, že treba brať do úvahy potreby bábetka, jeho zdravotný stav, psychické vyzretie a netlačiť zbytočne na "pílu". Nenápadne núkať, bábetká radi napodobňujú súrodencov a dospelých a prirodzene tak raz začnú aj v papaní. Tak, ako rýchlo sa bábo naučí piť z fľaše, tak rýchlo sa môže naučiť aj napr. z pohárika, len s rozdielom, že pohárik nezvádza na taký "cmúľací zlozvyk" - potrebu piť napr. aj v polspánku 🙂

martina46
1. sep 2008

viem, ze to sem nepatri, ale annag, ako ti drobci zacali pit z pohara? ja skusam davat malej obcas z normalneho plastoveho, nie takeho s naustkom. a ona sa do neho zahryzne a nieco sa do nej vleje, tto prehltne, je to taky hltisko, ale zeby vedela ako na to, to nie. osvedcilo sa nam to pri stikutkach, kedze z prsnika si vtedy neda ani za svet. tak rozmysla, kedy na to asi pride.
flasu uz nenukam (na vodu). ma ju nahranie a velmi sa jej paci kaucukovy cumel 😀

blau
1. sep 2008

Ja som tiez zacala malemu ponukat poharik nechce ho myslim ten s naustkom.A presne ako ty martinka, ked mu dam poharik bez naustku robi sa akoze pije. Tak mozno to preskocia a budu pit ako mi dospelaci.Asi je to len o tom nenapadne im to ponukat. Svagrina tiez hovorila, ze jej babam to trvalo, tak asi treba nato cas ved oni sa to uz len naucia 😉

bihan
1. sep 2008

U nás to bol celkom horor počas pár dní... malá sa mi v takmer presne v 10m sama odstavila, fľašu nechcela ani vidieť, tak sme boli týždeň bez mlieka a potom sa akosi sama "chytila" a teraz pije z fľaše bez problémov. Na hrnček ešte nie je pripravená.

martina46
1. sep 2008

bihan,
a pila aspon vodu alebo caj?
tiez asi predtym flasu nepoznala?
ako si postupovala, nukala a nukala do nemoty, skusala si aj vyhladovat? skusala si viaceri flias - cumlov a viacero mliek?

bihan
1. sep 2008

nič... len občas vodu lyžičkou aj to som do nej natlačila tak max 4 malé lyžičky a zvyšok mi vypľúvala, do pohárika s vodou fúka a robí si bublinky 😀

Vyhladovať som neskúšala, skúšala jej dať fľašu ráno po noci bez jedla a aj tak nič. Skúšala som meniť fľaše, cumle, poháriky s náustkami, mlieka.. všetko jedno 😅 Po jednom teplom dni v meste bez vody začala piť z pohárika s náustkom a ráno som jej skúsila dať mlieko, ktoré som si ešte odsávala, ale v mlieku problém nebol, lebo po MM v pohode baštila aj HA mlieko.

annag
1. sep 2008

martinka, ako mi začali piť? ani sama poriadne neviem, jedného pekného dňa to bolo, ale kedy presne, to si nepamätám, ja si takéto dátumy radšej nezapisujem, lebo moja zásada je neporovnávať moje dieťa s iným (ani s vlastným súrodencom), to sa mi veľmi osvedčilo, nemôžem sa stresovať, keď si nepamätám dátumy - pokroky mojich detí, v zásade to bolo okolo toho 8 - 9 mesiaca. Naučili sa sami, ja som len často ponúkala, tiež prešli fázou obhrýzania, a potom im to nejako došlo

martina46
1. sep 2008

Bihan,
no mali ste to kruté...
Annag,
s tým porovnávaním, to chápem 😉
takže jediná cesta je často núkať. Len ja teraz ešte toto nechcem robiť, lebo stále som radšej, keď sa napije odo mňa.

bibula
1. sep 2008

a naco? ondrik nepil vobec z flase,teraz pije z pohara,z flase 😀
kojeny je stale, ale na to flasu nepotrebuje 🙂 😀 😵