Ako odnaučit dieťa od plienky na noc?

zuzana19851
17. jún 2009

Ahojte ja by som vas chcela poprosit o vaše rady ako odnaučit dieta od plienky na noc.Jednoducho mu ju nedavam ale celu noc ho kontrolujem či sa nepopisal.ma už tri roky a davat mu plienku mi pride už neprirodzene kupila som si podlozky take čo mu dam pod plachtu a chrani to matrac ale to sem tak poskopuje nepoznate nejaku pomocku čo by to ulahcila?a ked si nastavim budik a budim ho tak okolo 1 v noci dam ho spiaceho na nočnik tak ani to nie je velmi dobre lebo potom sa mi zobudi aj o 3 a pyta si jest a nespi kludne ako predtym nezda sa mi to ako dobry napad budit dieta v noci ani mne by sa to nepačilo dakujem za rady

vodnarky
18. mar 2011

@ginger_fox -aj nasa asi tak..aj som tomu rada,ze pije v takom mnozstve..len som si nebola ista pred tym spankom...ale ako pises...necham to,nech to pride samo..este raz ti dakujem za radu.. 🙂

veroc
18. mar 2011

Ja som počula, že deti sú schopné zadržať moč okolo 18. mesiaca, takže si myslím, že s učením na nočník deti netreba veľmi znásilňovať. Chce to čas, ako aj odnaučenie od nočnej plienky. Niektoré deti sú šikovnejšie, iným to trvá dlhšie. Moja malá má 2,5 roka a ešte má v noci plienku. Síce sa už pár dní po sebe stalo, že ju mala ráno suchú, ale potom sa znova pocikala. Takže čakáme, kedy budeme mať plienku suchú aspoň týždeň 😉

berika
19. mar 2011

Moja dcérka sa v noci nepocikáva od 2 rokov ale denné pocikávanie mi skončila cca pred 3 týždňami, a to bude mať už o mesiac3 roky . treba nechať veciam voľný priebeh, určite v noci deti nebudiť.

lucia241
3. máj 2011

Ja mam 4 ročného syna a na noc má stále plienku. Tiež ma táto téma zaujíma, dokedy? Cez deň sa odnaučil vo veku 2,5 roka, ale na noc musí mať. Večer obmedzujem pitie, skúšala som ho budiť, síce sa vycikal, ale niekdy už do pol noci bola plienka mokrá. Inak je vo všetko veľmi šikovný, len tá nočná plienka. Môže to súvisieť aj s tým, že má tvrdý spánok. Spáva ešte poobede, ale niekedy nie a vtedy zaspí veľmi rýchlo a tvrdo. Asi je to individuálne, budem trpezlivá, snáď to jedného dňa skončí. 🙂

faul26
6. máj 2011

Ahojte
Ja mam dcerku o 4 mesiace bude mat 3 roky a tiez mame problem s cikanim v noci.
Ani som ju este neskusala oducat od plienky, lebo ju mava este dost pocikanu, ale teraz sa zacala budit v noci, ze chce ist cikat. Snazim sa jej vecer uz nedavat vobec pit, tesne pred spankom ju dam vycikat a ked ju davam do postielky, to je po par sekundach, zase mi zahlasi ze sa jej chce cikat, niekedy sa este aj vycika. V noci sa budi nieco pred 24 a potom aj neskor o 4, ale to sa este vycika a za 10 minut zase a potom ma zase vola a zneuziva to, lebo vie, ze ked zakrici, ze chce cikat, tak pridem. A rano okolo 6 zase ma zavola, vycika sa, dam ju do postielky a po chvilke zase to iste, ale nevycika sa.
Ona spava sama v postielke a nechcem si ju naucit k nam do postele, lebo viem, ze ked si ju dam k sebe, tak spi bez problemov.
A uz som z toho unavena, lebo vstavam k nej v noci a ked si vymysla , tak ma ide porazit a potom sa ani nevyspime.
Neviem, co mam robit. Dajte mi prosim radu. Dakujem velmi pekne 🙂

zuba
12. máj 2011

Ahojte dievčatá, akurát zvažuejm, čo mám spraviť, už od marca je malý na doma bz pleinok, v apríli sme ich prestali nosiť aj von, teraz 3 dni ich už nemá ani na obedný spánok, lebo už asi 3 mesiace s amu nestalo, že s ana obed pocikal.
Teraz zvažujem čo s nočnými plienkami. Viem, že má ešte času an to aby bol bez plienok, ale on má nočnú plienku 2 týždne suché, potom sa stane že pár krát je mokrá a porotm za sdlhé obdobie ju má suchú.
Neviem čo mám robiť, lebo on hoci chodí bez plienok, tak sa ale nepýta cikať. Ho po hodinke a pol alebo 2 vždy dám cikať a on sa bez problémov vyciká, ale sám sa potvorka nevypýta.
Tak neviem čo s plienkami na noc, lebo mi príde zbytočné mu ich dávať, ked býva väčšinou ráno súchá, ale čo ak?

lalus
13. máj 2011

@zuba ak vydrží 2 týždne mať v noci suchú plienku a potom má občas nehodu, ja by som už nedávala 😉 veď pociká sa v noci občas ešte aj 4-5 ročné dieťa, tak ten Tvoj má na to plné právo 😀 za peniažky ušetrené na plienkach si kúp dve nepremokavé plachty na jeho postieľku a máš to vyriešené.

a s tým nepýtaním....ja by som ho skúsila nedávať....normálne do zblbnutia vysvetľovať, že musí povedať on...možno deň-dva budeš len a len prezliekať, ale vyzerá že už vydrží dosť dlho, mechúrik si udrží a vie ho cielene vyprázdniť, tak pochopí, že musí sa ozvať sám.

zuan
13. máj 2011

ahojte
ja som maleho oducila od dennej plienky asi v 2,5 roku a o par mesiacov aj od nocnej, nastastie celkom hladko. ked som rano videla, ze po vstani z postele si akoby cupol na cikanie, tak som ho zacala hned po zobudeni davat na nocnik a islo to. netreba nic znasilnovat. parkrat sa pocikal ale naozaj velmi ojedinele sa to stalo. poobede pije normalne a vzdy ho dam pred spanim vycikat. tesne pred spanim vypije zakazdym flasu mlieka. a vydrzi.

maly tip - skuste dat pod plachtu prebalovaciu podlozku a prilepit ju sirokou paskou o matrac, pripadne dokola okolo celeho matraca. 😉
drzim vam palce 🙂

zuba
14. máj 2011

@lalus Dík za názor, uvidím po víkende a vyskúšam - no a korunky už neušetrím, ja mám látkové plienky. 😉
Už som aj tak ušetrila.

Budúci týždeň vyskúšame.

gaskulka
2. feb 2012

Ahojte, mam syna, ktory bude mat koncom februara 3 roky. cez den sme bez plienok uz od leta, pyta sa cikat, pozabudne sa len v zapale hry obcas. Teraz som ho zacala oducat od plienky pocas obednajsieho spanku, aj vzhladom na to, ze by mal ist do skolky. S tym by nemal byt velky problem, zatial sa mi pocikal pocas obednajsieho spanku len raz. Ale v noci... neviem co mam robit. Rodina do mna husti, ze aj v noci uz musi byt bez plienky, ze je to hanba na 3rocneho chlapca mat plienku na noc 😖 Lenze syn maval doteraz uplne plnu nocnu plienku, aj ked som navecer uz obmedzila pitie, aj tak mal dost nacikane. Teraz je 4 noc bez plienky, ale je to katastrofa. Sam sa nevypyta, tak som ho davala cca o 23.30-24.00 na serblik. Vycikal dost, aj zaspal hned. o 3-4 rano som ho isla pozriet, bol uuuplne pocurany a tvrdo spal, vobec ho netrapilo, ze je cely mokry a studeny. Tak som ho dalsie dva dni, zobudila a dala na serbel aj o 3 a o 5 rano. Vzdy vela vycika do serbla, ale potom je nevyspaty, cez den mrzuty a umrncany, ja nevyspata, unavena. Tak teraz neviem co mam robit. Nadalej ho stale budit a prezliekat jeho aj plachtu pocikanu alebo dat na noc este plienky a pockat, kym sa nejak nezacne sam budit na cikanie v noci? Je mi ho totiz strasne luto, rano uz musime vstavat o 6.30, aby som ho stihla odviezt k mame a ja ist do prace. Takze chudatko je naozaj potom nevyspaty. Poradte mi pleae 🙂

mgurnak
2. feb 2012

tak to sme na tom podobne, len moj syn ma uz 3.5 roka a riesimo to stale. furt mal v noci nacikane.sem tam a stalo ze mokre nic nebolo ale to bolo len obcas. tak jedneho dna som sa rozhodla a dost. tiez ho davam cikat pred polnocou a potomeste pocas noci, al niekedy to nestihnem a sme cely mokry.ani jemu to vobec nevadi ze je mokry.ma to na haku. aj pitie obmedzujeme ale no nedaj dietatu vodu ked ta prosi ze je smedny.ked sa nahodou nepocika, tak ho pochvalim ze aky je sikovny, povedala som mu, ze ked sa v noci nepocika tak mu za to nieco kupim🙂 neviem ci je to spravne ale niekedy to funguje a nepocika sa tak mu kupim nejake kinderko ale nejaku lacnu blbost.no nie vzdy to zabera.aj ja som uz zufala, ze dokedy to bude trvat.ale k plienkam sa uz vratit nechcem, tak len prezliekam 🙂

yvetulka
2. feb 2012

@gaskulka my sme tiez mali ten problem. davala som ho cikat na zachod pocas spania okolo 23,00-24,00, zalezalo od toho, kedy som sla spat. vobec sa nezobudil, aj ked som s nim zatriasla, aby sa vycikal. ma vsak 20 kil, tak som to cca pred mesiacom nechala tak a cuduj sa svete, prestal sa pocikavat v noci uplne. doki mi vravela, ze do piatich, ci siestich rokov je nocne pomocovanie uplne normalne, az potom sa riesi, ked to pretrvava aj po tom 6. roku. teraz by si aj tak nikde nepochodila. to ze na teba tlaci rodina, pustaj rychlo von z hlavy, chalani su vraj jednoducho taki, treba si to uzivat, aj ked sa to lahko hovori. uvidis, este ti bude smutno, ze bude uz uplne samostatny a nebude ta potrebovat na nic. drzim palce a prajem pevne nervy. aj ja som prezliekala postelnu bielizen skoro kazdy den. raz to prejde.

gaskulka
2. feb 2012

cize radite co? dat mu na noc plienku, nechat ho vyspat a cakat, az sa sam umudri? Ci nedat na noc plienku a budit ho stale na cikanie? fakt neviem, co je dobre

m.i.r.i
2. feb 2012

@gaskulka moj je sice o rok mladsi ako tvoj, ale od leta nemame dennu plienku...na noc a poobednajsi spanok davam stale..a musim povedat, ze cez obed mal uz mesiac stale suchu plienku a na noc mal pocikanu za posledny mesiac 2x a aj to len trosku...a aj napriek tomu ho nenecham este bez plienky...ja osobne by som dieta v ziadnom pripade v noci nebudila na cikanie a ja sama tiez nechcem stresovat tym, ze ho budem chodit kontrolovat, ci nie je mokry..kedze nas ma plienku uz takmer vzdy suchu, ked bude zas teplo, tak az vtedy mu ju skusim nedavat..ze aj ked sa pocika, nebudem sa az tak velmi bat, ze prechladne..ved teraz ma v noci v izbicke 18st.
Podla mna teda by si mu normalne mala nechat este plienku na noc..pred spanim uz vela nepit..my sme zrusili vecerne mliecko asi pred 2 mesiacmi a aj to malo velky vplyv na to, ze necika v noci...pije vodicku este tak hodinu pred spanim, potom uz nie..vycikame pred spanim a prespinka tych 11 hodin a vycika sa az rano..tiez sa mi cikat nepyta v noci a som aj rada...na okolie kasli..ved to tiez ani nemusi nik vediet ked uz ide o to..ked je cez den bez plienky a pre skolku aj ten obedny spanok zvladne, to ze ma plienku v noci ti moze byt ukradnute...mas mat stresy ty, nastavovat si budik, budit dieta a vsetko, podla mna ti to nestoji za to..ty uvidis neskor, ked zacne mavat stale suchu plienocku, ze to pride samo...cize ja budenie vobec neodporucam..

yvetulka
2. feb 2012

@gaskulka a ked ho das v noci cikat, ked spi, nevycika sa?

gucz
2. feb 2012

Moja dcérka mala dlho plienku na spanie, ak by som čakala, kedy sa zobudí so suchou plienkou, tak by ju mala snáď do dneška. My sme jej pod plachtu dali gumenný obrus. Malú dám vycikať tesne pred spaním, potom dve hodiny po tom, čo zaspí ju zoberiem vycikať sa. Potom už vydrží až do rána. Ale bez toho jedného cikania v noci nevydrží do rána a ani sa sama nezobudí. Má tvrdý spánok

gaskulka
2. feb 2012

@yvetulka ked ho dam v noci na serbel cikat, vycika sa - o tej 24.00 dokonca dost vela, ale potom nevydrzi do rana - bud sa pocika, alebo ho musim zobudit, aby sa vycikal. A ked to nevystihnem, tak sa pocika. Je mi ho fakt luto budit v noci, na mna kaslat, ja to nejak zvladnem. Ale tym, ze on sa preberie, ked ho davam cikat a vstavame o 6.30, tak ked ho cez noc dam tak 3x cikat alebo ho m usim prezliect, tak potom je hore tak 3x-4x za noc a rano je chudak nevyspaty. On uz nepije mlieko, odmala ho nemusel, pije len cistu vodu cez den, v noci si nikdy nepytal caj ani vodu.

gaskulka
2. feb 2012

inak, nestalo sa ani raz, odkedy som ho oducala este cez leto od plienky, zeby sme mali suche plienky... No mozno 2x cez den, ale v noci nikdy. Proste on vela cika, rano maval a mava uplne plnu nacuranu plenu 😒

yvetulka
2. feb 2012

@gaskulka tak v tom pripade by som to neriesila a dala mu tu plienku, pokial mu nevadi, este si to neuvedomuje najskor, ked ako si pisala, ze ani mu nevadi, ze je pocikany. jeho cas este len pride, nic nesil a nenut, aj ty sa kludne vyspis a aj maly. pokial ti to velmi vadi, skus sa spytat pediatricky, co ti na to povie, ale je to uplne normalne v tomto veku. a kto ti povie, ze nie, tak on nie je normalny. to len rodicia sa predbiehaju v tom, cie dieta je sikovnejsie atd...

bubinko83
2. feb 2012

Ja som nikdy nedavala v noci cikat a poznam mamičky ktore tak deti davali a potm sa im ešte aj v 6 rokoch pocikavali v noci ked chceli stym nočnych cikanim prestat.U nas asi po mesici pytania sa vtedy cez den som nedala ani na noc plienku a predstavte si vydržal až do rana. Dovtedy mal vždy plnu plienku nacikanu podotykam !!! Nedovolila som pred spanim moc pit ,vždy pred uloženim vycikat a par krat sme mali nehodu ale teraz sa už vždy preberie že chce cikat .

gaskulka
2. feb 2012

@yvetulka pediatricky som sa pytala a ona mi povedala tiez aby som to nejak moc neriesila, ze do 4 rokov ma cas. Moj osobny vnutorny pocit je, nechat mu tu plienky, lebo vidim na nom, aky je po styroch viac-menej prebdetych nociach zniceny. cez den ho koli skolke budem nadalej davat bez plienky, ale v noci mu tu plienku necham. Nebudem ho nicit chudaka. Dakujem za nazory babule 🙂

yvetulka
2. feb 2012

@gaskulka no vidis, riad sa svojim pocitom, presne tak. aj ja som cez obednajsi spanok zrusila plienku ako prvu. a potom to uz slo same. drzim palce, pa

saza007
2. feb 2012

@gaskulka ak ma len tri roky, tak na suche noci ma este casu a casu. Suvisi to s hormonom vasopressin, ktory ovlypnuje zadrzovanie vody a vylucovanie mocu v ludskom tele. Je individualne, v akom veku zacnu deti produkovat tento hormon v dostatocnom mnozstve na to, aby ostali cez noc suche. Moze to byt 18 mesiacov, alebo 6 rokov....

gaskulka
2. feb 2012

@saza007 teda, to som napriklad nevedela, ze nejaky hormon ovplyvnuje toto 🙂 dakujem za info 🙂

danculik
22. apr 2012

Ahojte, chcem vas poprosit o radu. Mam uz pomaly 5 rocnu dcerku (teraz v maji)..no stale mame problem s pocikavanim. Plienku cez den sme vysadili ked mala 1,5 roka a bolo to v pohode...len s plienkou na noc mame problem dodnes. Cakala som, kym bude plienka sucha a ona stale nebola aj ked mala 4 roky, proste kazde rano bola plienka plna. Do jej 4-roch rokov mala plienku na noc.Potom som sa rozhodla, ze teda sa ideme odnaucit od plienky lebo sa mi to zdalo uz dost na 4-rocne dieta aj napriek tomu, že plienku mala stale plnu. Zacala som ju davat v noci na zachod..najskor 3krat..potom dva krat..ale zakazdym bola rano postel mokra...proste nevydrzi mi...Bolo aj obdobie. že vstala sucha, ale s tym ze sme ju v noci davali cikat. Je to uz pomaly rok a stale ju davame v noci na zachod aj 3-4 krat...niekedy sa stane ze je rano aj tak mokra a niekedy nie...ale vacsinou ano. Som uz z toho zufala, proste moja dcera cika dost casto, vela...a skusala som aj to, ze som jej nedala od tej 19-tej pit...ale aj tak cikala vela..proste skoro kazde dve hodky....uz bolo aj tak, ze som jej nasadila plienku naspat...lebo sa nam narodilo druhe dietatko a to uz som nezvladala aj ju kontrolovat z cikanim...a aj maleho kojit...to sa nedalo...niekedy som ju proste uz nechala aj v tom mokrom spat..lebo som ju napriklad dala na zachod 2x..a nad ranom bola mokra...a ani ju to netankovalo ze v tom spi...a potom sa este aj tak pocikala minim.dva krat...jednoducho som zufala ako to urobit aby ta postel bola sucha. A to ze ju v noci davam na zachod...bud je v polospanku a si to vobec ale vobec nepamata....alebo sa zobudi uplne a potom je hore celu noc......tak mi prosim vas poradte, co robit lebo som uz fakt z toho zufala..a to nehovorim o tom, kolko kazdy den periem oblecenie z postele...boli sme aj u doktorky ....moc je negativny...

rebroza
22. apr 2012

ahojte, ja mam 3,5rocneho chlapca a davam v noci plienku. mame dalsie babo, staci, ze musim vstavat k nemu. mlady muz je strasne nervny, ked s nim chceme nieco v spanku robit. nepomoze mi nepremokava plachta, lebo vacsinou si v noci lahne na paplon. obcas sa v noci zobudi sam a ide cikat. obcas ma rano suchu plienku. a obcas sa ide v noci cikat s tym, ze ma uz mokru plienku, vycika sa a rano ma dalsiu mokru plienku....pred spanim ho davame cikat, ale neobmedzujem ho v piti.
cez den je v pohode a aj cez obedny spanok sa uz sam relativne spolahlivo budi, ked treba cikat. a to spi naozaj tuho, mozeme vedla neho robit skoro cokolvek. doslova.
tiez ma to uz skrie, ale mam pocit, ze natlak nepomoze vobec, odmeny nemaju zmysel a ze nedavat mu plienku na noc, by nas sposobila ovela viac stresov ako mam teraz (ze mam 3,5rocne dieta s nocnou plienkou). Tak ja cakam 🙂

anjelicek26
22. apr 2012

@bubinko83 - my sme rovnako po tyzdni treningu odplienkovania nedali plienku a sme bez nocnych nehod - vlastne sme nocnu nehodu u Sasky mali 2x za zivot a u Maxa asi 3x a to tie prve noci, teraz uz tri mesiace nic. A to sa Saska este x-krat v noci kojila a Maxi pije aj 450ml -- o siedmej pred spanim, okolo jednej a piatej tiez obcas 🙂 Obe deti teda boli 19/20 mesacne v noci suche.

Lenze toto nie je pravidlo @rebroza - ak sa mu v noci stale tvori tolko mocu, tak este dobre nefunguje hormon, co produkciu mocu znizuje. Na toto treba dozriet a to u deti - predovsetkym chlapcov - moze trvat aj do 6 rokov. Toto sa neda naucit, ani vytrenovat, to proste musi telo spustit same. Takze plienku a dufat, ze postupne prestane sam, skutocne cim viacej stresu - tym horsie pre dieta.

Moje deti proste mali suchu plienku - tak som ju vzala. Pokial by bola precurana, ani by ma to nenapadlo. A ani by ma nenapadlo davat dieta v noci cikat, len si na to zvykne - ja Maxa nedam, ani ked sa v noci zobudi a caka na svoju flasu - proste - v noci necikame.

redangel
1. mar 2014

@gabak ja som bola vraj ako dieta presne taka ako tvoja dcerka a zostalo mi to doteraz, a to mam 30tku za sebou. lekari tiez nariekali ze nie je normalne aby som chodila v noci 3-4x na wc ale mne to nevadi,neprislo mi to zvlastne, skor miprislo divne ze vsetci celu noc spia🙂 ja idem na wc, zatym sa napijem co keby len glk a o dve tri hodky znovu..aj cez den aj cez noc..a som vyspata 🙂 vsetko riesim v polospanku...takze si nerob starosti, bud to prejde alebo nie,nemyslm si ze to dcerka bude pocitovat ako problem tak ako ja 🙂

redangel
1. mar 2014

Ozaj, my sme druhy den bez plienky, ide spinkat okolo 19h, o 22,h ho radsej v polospanku odnesiem na wc, postavim ho, podrzim mu - lebo v spanku je akysi vlacny 🙂 a zasa odnesiem do postielky.takze ani nevie ze bol cikat 🙂 este ho budim o 4,00h,ale to uz skoro nic necika,kedze v noci nepije...no radsej neriskujem, aj ked ma pod plachtou tu nepremokavu plachtu ...lebo vacsinou nad ranom sa pride pritulit do mojej postielky a tam uz nepremokavu plachtu nemam 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz