Ako vychovať dobré dieťa bez fyzických trestov?

bolulka
23. máj 2008

ahojte, dcerka ma vyse roka a zacinam mat pocit, ze jej vychova nebude tak komplikovana ako som si myslela, ale horsia.. ked sme niekde v meste alebo v obchode, tak mi posledne dni skace po hlave a ja neviem ako k tomu pristupit, nakolko nechcem pouzivat fyzicke tresty? niekedy mam pocit, ze to inak nepojde.

bolulka
autor
23. máj 2008

tuto temu by som chcela zalozit na rozoberanie roznych problemov s vychovou dietata, aby sme si navzajom pomohli vlastnymi skusenostami, roznymi odkazmi na linky a podobne... 😉

danulka2
23. máj 2008

ahoj bolulka, ja som mala trochu problem s dcerou, ked bola mala a byvali sme u svokry 😝 . Jej nevadilo, ze sa mala hodi o zem,ked som jej nieco nekupila lebo ,,dobra,,babka jej to kupila. A vrchol vsetkeho bolo, ked ju napchala sladkostami pred obedom 😠 😠 😠 . darmo som jej hovorila aby to nerobila, len mi odvrkla, ze no a co.U nich sa dost hresilo a mala vsetko opakovala. Malil z toho velku srandu a ja som bola zla, ked som ju hrasila, ze tak nema hovorit. Velebila som den, ked sme sa odstahovali 😵 . Nastastie potom uz na malu nemala vplyv a vychova bola uplne v mojich rukach /muz vtedy robil ny tyzdnovkach/. Dcera si dala vzdy vsetko vysvetlit, co ma az prekvapovalo, ako tomu rozumie. Ked nieco chcela z obchodu, tak som jej vysvetlila co sa oplati a co nie, co si mozeme dovolit teraz a co musi pockat do vyplaty. Drzi ju to nastastie aj teraz 🙂 . Dufam, ze sa mi podari dobre vychovat aj syna 😀 😅 . Drzim palce vsetkym maminam, aby nam ratolesti neprerastli cez hlavu

silvinka
23. máj 2008

bolulka mala skusa kde su hranice, bude to este horsie, ignoruj to aj ked sa tazko ignoruju tie blbe pohlady okolia ale treba mat doslovne v pazi, kto ma deti pochopi a kto nema alebo si mysli ze to lepsie zvlada, alebo by zvladal nech v tom ostane ... co sa tyka trestov bitky a pod. malinke deti to este nepochopia ale zasa na druhej strane ak ti obcas ruka vystreli nemaj z toho blby pocit, deti si aj tak do dvoch rokov nic vraj nepamataju a mamy maju iba jedny nervy a nie vzdy z ocele

nasa mala zasa zacala utekat prec od nas , proste sme niekde v OC a ona si zmysli ze chce ist na vlacik ktory je o dve poschodia nizsie a nezastavi ju nic, proste mozme na nu volat, prosit ju, snazit sa zaujat niecim inym, ked to uz inak nejde dat po ritke ale fakt nic nezabera :( bojim sa aby niekde do vytahu nenastupila a potom si neviem predstavit to zufalstvo ja tehula s malym na rukach a dieta kdesi .....

ukana
23. máj 2008

zhrnula by som to do jedneho slova TAŽKO

😒

bolulka
autor
23. máj 2008

ahojte, no mala aj tento den veselo skusala, kam moze zajst. smeje sa mi to do tvare a opakuje veci, ktore jej zakazujem, a ja uz neviem ako na nu...

potrebovala by som poradit este s jednou vecou... asi 5 dni mi vyhadzuje veci z kocika, neustale celou cestou a nic nepomaha - pred troma dnami zahodila ciapku, pred dvoma topanky, ani jedno som si nevsimla v spravny cas a v priebehu dvoch minut uz tie veci z chodnika jednoducho zmizli... tak som dnes skusala dat po prstoch, no vobec to s nou netrhlo a vyhadzovala veselo dalej... 😔

neviem co sa jej stalo.. proste za v priebehu tyzdna zmenila na nepoznanie?

bubba
23. máj 2008

dieta zdedi 50percent povahovych crt od matky a 50 od otca to znmn.ze vsetky tie vlastnosti doverne pozname...a ak dokazeme s nimi lepsie pracovat ako nasi rodicia 😀 vysledok bude zaruceny 😀 😀

lukin
23. máj 2008

bolulka: A proč nechceš používat fyzické tresty? Občas to prostě jinak nejde. Děcka většinou na domluvy kašlou a nic si z toho nedělají.

bolulka
autor
23. máj 2008

neviem, nechcem ich pouzivat z viacerych dovodov.. ale vidim, ze to naozaj asi ani nepojde.. no vzdy sa snazim najst ine riesenie, lebo je lahke vyprasit, ale urobit to inak je uz tazsie.. vzdy si spomeniem na pestunku v akcii (alebo ako sa to volalo) a ta dokazala prevychovat daleko horsie deti bez pouzitia fyzickych trestov.. no len ako vysvetlit takemu malemu dietatku ze urcitu vec nema robit 😕 😔

lukin
23. máj 2008

bolulka: No vysvětlit to jde asi těžko. Kdyby má dcera neposlechla, tak to řeknu ještě jednou (a né třeba 10x, což některé dělají), a pokud ani pak neposlechne, tak prostě dostane na zadek.

mata79
23. máj 2008

Nieco sa vychovou ovplyvnit da, nieco mame skratka v povahe, ako spomina Bubba. So vsetkymi vlastnostami sa da pekne pracovat a tie dobre este viac podporovat.

Zistujem, ze ked sa maly obcas jeduje, to, ze mu dam po zadku, ho neusmerni. Na chvilu sa mi sice ulavi, ale potom to lutujem. On to aj tak nechape ako trest.

Ja by som si s manzelom priala, a budeme sa snazit, aby bol z Mateja dobry clovek. Aby mal rad ludi, a vedel sa s nimi radovat a prial im stastie.

bubba
23. máj 2008

ja tiez nie som za telesne tresty ak si clovek chce len urobit"dobre"ak uz je s nervami na konci...ale bacnutie po zadku niekedy malemu clovieciku dokaze vysvetlit to co by sme sa snazili rozpravat a vysvetlovat....takze ja si mysli,ze niekedy je vysvetlovanie pre dieta podstatne horsie a tazsie pochopitelne ako bacnutie po zadku,rychlo pochopene a tolerovane...aspon u nas to tak plati 😉 zasa to nemoze byt caste aby aj to dieta nezacalo ignorovat...vychova je na riadne hrubu psychologicku prirucku co,baby??? 😀 😀

bubba
23. máj 2008

v dietati treba rozvijat lasku a uctu k cloveku a vtedy sme na velmi dobrej ceste ho posunut v pred.....lenze uznajme sami...dokazeme vsetci ucit dieta byt slusne a uctive aj k ludom ktorych nemame radi?akonahle toto nedokazeme,tak dieta matieme a uz to nie je o tom spravnom...dieta samo raz pochopi ze ten alebo onen clovek nie je "dobry"ale aj napriek tomu sa k nemu treba spravat slusne a uctivo....

majaaita
23. máj 2008

Okolo roku a čtvrt přichází první uvědomění si vlastní osoby, prsoazovaní se proti dospělé autoritě je naprosto přirozené a přijít to musí, je to známka zdravého vnitřního vývoje.

Když chci, aby mě moje dítě respektovalo, musím respektovat já jeho - to je moje motto ve výchově. Nebiju, nekřičím, nezesměšňuju.

Neříkám "ne", ale přecházím věcem, který nechci, aby dělal, když je dělá, odstraním je (např. hrabe v koši na plíny) a odvedu pozornost jinam.

Vztek nechávám proběhnout, čekám vedle s otevřenou náručí.

Dítě prostě opakuje, co vidí - když ho máma plácne přes ruku, nemůže se divit, když jí to dítě vrátí. Když stále říká "ne", nemůže se divit, že dítě to říká taky. když křičí, dítě bude taky křičet.
Když zachová klid, časem navede dítě na poslouchání, pomůže mu utvořit jistotu ve stálé a vyrovnané autoritě.

bolulka
autor
23. máj 2008

majaaita, ty si nieco take studovala 😕

majaaita
23. máj 2008

Bolulko, jestli myslíš R+R, tak to je pro mě základ, ale několik let učím na zvláštní škole - a tohle jsem prostě ověřila, že funguje. 😉

f.nina
23. máj 2008

No tak s výchovou to bude komplikované.Náš Páťa bude mít rok a začal se hodně vztekat.Když mu něco nedovolím začne hrozně ječet a mlátit do všeho a rozbíjet .V ten moment ho absolutně ignoruji a on když pozná že to nezabejrá přestane a dělá jako by se nic nestalo.Nebyl by to takovej problém kdyby ho v tom moje tchýně nepodporovala.Když náhodou je u takové scény a on vyhazuje a rozbíjí věci tak ona mu je ještě podává a chválí ho jak je šikovnej 😒 Zatím jsem to vyděla jen dvakrát a rázně jsem jí řekla že si to nepřeji ale myslím si že za mejma zádama to dělá pořád.prostě se začínam smiřovat stím že na výchovu nejsme jen dva alo mnohem více ☹

majaaita
23. máj 2008

F.nino, já zrovna dneska měla rozhovor s tchýní - je ale fakt, že jí vídáme tak jednou za 14 dní, takže nám náš styl nebourá tolik, ale věřím, že to bere nervy fest :(

bolulka
autor
23. máj 2008

my byvame zatial u svokrovcov, ale s dvojitou vychovou nemame problemy.. cely den travim s nou ja sama a malu im nenechavam, takze som sa s tymto nestretla... mozno to pride prave, ked sa odstahujeme a ona bude chodit na navstevy k starkym... no dufam, ze to budem brat tak, ze nech si svoje pravidla vytvaraju u nich, ale doma platia stale tie iste nase pravidla... nech si uzije sladke vystrajanie u starych rodicov 😀

f.nina
23. máj 2008

Majaaita :No my právě bydlíme v jednom baráku takže je tu denně.Pravidlem je že to co já si nepřeji aby malej nedělal,tak ona mu to dovoluje.pokaždé když ho obleču ven tak je buď málo a nebo moc.Jídlo které mu dáváme je nevhodné atd......... ☹ Jo a taky jsem někde četla že dítě nemá slýchávat často slůvko NE ,ale máme ho nechat seberealizovat se,nechat mu prostor pro tvořivost a oběvování a tím se snažím řídit 😉 občas to zabíra a občas to vypadá jako by tak akorát měl ze mne srandu

majaaita
23. máj 2008

F.nino, tak to je peklo. My se odstěhovali před narozením Jirky a byl to super krok, už by mě vezli do blázince, moje tchýně je ze stejnýho těsta, jako tvoje.

S tím slovem "ne" - malý děti slovu ne nerozumí, reagují hlavně na sloveso, které za ním následuje. Plus podněcují ten jiný tón, tzn. chtějí tu zajímavou reakci - odlišnou od normální komunikace - slyšet znova - a pak to vypadá, že jakoby provokují.

tutifruti
23. máj 2008

Nas krpec tiez vsetko vyhadyuje s kočika... Tak ja zdvíham a ani mi nenapadlo, že mám niečo riešiť... 😅 Akí sme všetci rôzny, však?... 🙂 Myslím si, že dobrého človek vychováš najlepšie dobrým príkladom... Niekedy, by som tie moje baby prizabila... a potom ma dostanú takou maličkosťou až strach... Myslím si, že robím najlepšie ako môžem a vládzem... hoci niekdey fakt nevládzem 😅

amj
23. máj 2008

majaaita - doporučíš k tomu něj. knížku k přečtení?

bolulka
autor
23. máj 2008

ja sa snazim, aby nebola velmi komandovana, ale si uzivala detstvo.. takze ked mi mrvi na zem, tak nech si mrvi, ked mi zlezie za minutu styrikrat z hojdacky a znova nastupi, nech to opakuje, ked sa chce zaspinit jedlom alebo pieskom, nech sa zaspini... samozrejme su veci, ktore jej aj zakazujem, ale teraz nastal taky problem, ze to neakceptuje..

ja mam ale v poslednej dobe pocit, ze tym ako sa snazime spravat k detom tak ludskejsie a ludskejsie, tym nam viac zacnu skakat po hlavach a vychovame z nich malych sebcov, ktory ked vojdu do spolocnosti, zacnu mat problemy, ked im niekto sebarealizaciu jednoducho neschvali... ked sa k nim ludia zacnu spravat inak ako boli zvyknute, ze budu od kazdeho ocakavat aby s nimi bolo zaobchadzane ako s bavlnkou, a ked sa tak nestane, budu zli...dufam, ze to tak nedopadne teda...

f.nina
23. máj 2008

majaaita: No myslím si že ještě bude hůř 😀

Jinak mě nepříjde že malej by to chtěl znovu poslouchat.Když mu řeknu že něco nesmí,začne se strašně řechtat a rychle to utíká udělat znovu 🙂 Nejhorší je že své dítě neumím ani pořádně pokárat.Když už je opravd moc zlobivej tak se snažím bejt aspoň trošičku tvrdá,,,vezmu ho dám ho do postýlky(nemá jí moc v lásce) aby si aspoň trošku uvědomil že udělal něco špatně,jenže v ten moment se začna tak hezky culit a já sem na měkko tak okamžitě letím se sním pomojat.Vím že to je špatné ježe jinak mi to nedá 😅 😅 😅

bolulka
autor
23. máj 2008

tutifruti, ale ako som napisala, stale som to bez problemov po nej dvihala, kazde dve minutky, no ked mi uz dva dni po sebe stratila dve veci, nie je to sranda... a z vyskou nasej materskej si nemozem dovolit nakupovat kazdy tyzden nove topanky a nove ciapky.. preto ju od tohto chcem odnaucit...

tutifruti
23. máj 2008

Ja si myslím, že všetci ľudia majú tú svoju hranicu na inom stupni... To čo vadí mne nevadí druhému a naopak...
Myslím, že už len preto, že sa nad tým zamýšľaš niečo znamená... to ja vnímam ako super vec... Nemyslím si, že väčšina rodičov, sa snaží vychovať svoje deti čo najlepšie, asi nik neplánuje mať doma malých grázlikov... Ale ako u nás na škole hovorila jedna docentka... "keď dieťa neprežije "kvalitné" obdobie vzdoru, tak má "kvalitnú pubertu, keď má miernu pubertu má "kvalitné osamostatňovanie"... Tak ja len dúfam, že tá puberta bude úplne, ale úplne v pohode... 😀

tutifruti
23. máj 2008

... a to som pekne napísala, že sa snažím vychovať svoje deti čo najhoršie... 😀

majaaita
23. máj 2008

Amj, určitě Respektovat a být respektovát - stačí zadat do vyhledavače, jsou k tomu i kurzy.
Hodně o dětské psychice píše Matějček (víceméně jakákoliv jeho chyba), pro dobré pochopení toho, co dítě prožívá a dokáže pojmout cokoliv o vývojové psychologii - třeba Langmajera nebo Vágnerovou.
A pak knížky o hranicích - viz nabídka Portálu, poměrně široká, stačí si vybrat - sice většinou moc přeslazené, ale spousta pravdy se tam najít dá.

F.nino, hlavní je důslednost 🙂 Když už ho jednou položíš do postýlky jako trest, musíš vytrvat, jinak to nebude brát jako trest. Jinak bych se ale bránila trestům typu - jdi ode mě, buď sám - příliš to hraničí s odmítáním dítěte po nějaké činnosti. Ale použít se to asi dál.

Bolulko, vyhazování věcí z kočárku - asi se nudí 🙂 Odnaučit to půjde asi až časem, až jí to prostě přestane bavit, nebo se zabaví jinak. Má v kočárku nějakou hračku přidělanou ke kočárku? Případně jí dávej do ruky něco z přírody - kus kytky nebo tak, to když zahodí, tak tě to nemusí mrzet 🙂

Bolulko, přístup bez fyzických trestů se často zaměňuje za to, že vychováš sobečka a spratečka - ale o tom ten přístup není. Velmi zdůrazňuje, že děti potřebují jasně vymezené hranice - a to sobci nemívají.

majaaita
23. máj 2008

Eh, víceméně jakákoliv jeho KNIHA

f.nina
23. máj 2008

Neberu to jako že ho nechci,jenže na něho nic jiného neplatí,ze všeho má srandu.já mám velmi hodné a usměvavé dítě se kterým pravidelně nějaké problémy nejsou to né ale občas se začne vztekat jak už sem psala. 😖