Autizmus a znaková reč

enchant
13. nov 2012

Ahojte maminy, mate niektora skusenosti s tym ako sa najlepsie da naucit znakova rec autistu? Moja dcera ma len dva roky, snazim sa ju naucit nejake znaky ale mam pocit ze nechape co od nej chcem...:(

katy1979
13. nov 2012

@enchant co tak opytat sa odbornikov. Karticky nefunguju?

abbie
14. nov 2012

vy ho mate tak skoro potvrdeny? pre autistu su najlepsie karticky, znakovanie je gesto, ak ani neukazuje, tak ti znakovat nebude

karkulka1
14. nov 2012

Skús sa spýtať v našej téme https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/mam-autisticke-dieta-cesta-a-vyzva-zaroven/
Ja som u svojho syna znakovú reč neskúšala, lebo on obmedzene imituje. Ale on vždy ako-tak (obmedzene) rozprával a čo chce, vie si povedať.
U autistov sa skôr uchytil kartičkový systém alebo potom tzv. komunikačné knihy, ale to ti už povedia baby v našej téme.

enchant
autor
14. nov 2012

Znakovanie nam doporucila logopedicka. Mame to robit takym sposobom, ze jej ukazem znak (napr. daj). Zopar dni jej ho budem ukazovat pri kazdej vhodnej prilezitosti a potom uz ten znak budem vyzadovat aby urobila ona sama ked bude chciet aby som jej nieco dala. No mne sa zda ze ona nerozumie ze co od nej chcem ani po tych par dnoch. Ked nieco chcem, ukazem jej aby urobila "daj" a ona to neurobi, samozrejme place a hadze sa o zem. Psychologicka nam zasa doporucila iny sposob ako nastartovat komunikaciu. Kazdy odbornik ma to svoje. Vdaka za rady, karticky nam zatial nikto "nepredstavil", budem sa na to informovat.

abbie
14. nov 2012

@enchant no znakovanie je vhodne skor pre zdrave deti, ktore LEN nerozpravaju, ale musia mat za sebou gesta, napodobovanie, ukazovanie a zdielanie pozornosti, ak toto tvoje dieta nema, tak nie je vhodny kandidat na znakovanie.
Ja so synom znakujem lebo nerozprava, ma 22 mes., ale ked pozera DVD o znakovani, tak opakuje tie gesta ...
vam by som odporucila kartickovy system, na karticke bude mat obrazok, napr. pohar s vodou, jedlo, atd. a postupne ti bude nosit karticku, ktoru prave potrebuje.

enchant
autor
14. nov 2012

Dakujem, kartickovy system sa mi pozdava🙂

katy1979
14. nov 2012

Ak vam potvrdili autizmus je troska podivne ze vam toto nevysvetlili.

abbie
14. nov 2012

@katy1979
@enchant no mne je to tiez velmi zvlastne a u 2 rocneho dietata nemohol byt predsa potvrdeny ...

katy1979
14. nov 2012

@abbie tak k tomu sa musi vyjadrit enchant.

enchant
autor
14. nov 2012

autizmus nie je problem potvrdit u deti aj pod 2 roky, je mnozstvo takych pripadov. v kvalitnom diagnostickom centre s tym nemaju problem. samozrejme vsetko nam vysvetlili, my sme to pochopili, no logopedicka to zrejme nechape ked doporucila znakovanie. chcela som si to len potvrdit a pocut viacero nazorov.

abbie
14. nov 2012

@enchant no nie je logoped ako logoped, niektori ani netusia co je vyvojova dysfazia 😖 neviem potom co sa v skole ucili 😕 , ale kam chodis na logopediu? vrelo by som ti odporucila centrum Dialog, link ti dam do IP, aby to tu nezmazali

zuzi2608
4. mar 2015

Dobrý den, vážení rodiče dětí s PAS,
jsem studentka 5. ročníku oboru Psychologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, pracuji jako osobní asistentka v rámci organizace APLA-JM a píši diplomovou práci z oblasti autismu. Zabývám se faktory, které Vám, jako rodičům dětí s poruchou autistického spektra, pomáhají zvládat každodenní péči o Vaše dítě. Na základě zjištění z Vámi vyplněných dotazníků bych ráda tyto faktory identifikovala a navrhla možné postupy, jak je aktivně a efektivně podporovat, aby se zvýšila kvalita života rodičů dětí s PAS. Bohužel ne každá rodina se dokáže vyrovnat s postižením svého dítěte a proto si myslím, že data získaná z tohoto výzkumu mohou takovýmto rodinám pomoci. Sběr dat pro diplomovou práci je poměrně zdlouhavý proces a velice bych ocenila, kdybyste se zapojili. Proto Vás chci požádat, zda byste obětovali cca 30 minut svého času a vyplnili sadu dotazníků, který naleznete v odkazu níže.

Odkaz: http://goo.gl/forms/P2QsPbMNUa

Předem velice děkuji
Zuzana Lamserová

noemi125
25. júl 2023

@enchant dobry mozem sa spytat ako ste na tom dnes ? Dakujem

selest
25. júl 2023

Mozno nemyslela znakovanie ako take ale skor posilnit to hovorene slovo gestom. Nam prva logo tiez kazala tak ucit, napr povedat psik-zastekat hav- a ukazat akoze gesto pre psika ze mam uska atd. Alebo ked sme ucili pod stoj, tak povedat pod ukazat rukou a potom ho potiahnut aby pochopil to slovo atd. Velmi to nefungovalo nakolko syn bol v tom case uplne mimo. Ale u neho ani karticky nejak extra nesli. U nas skor isli videa.. Alebo teda mozno fungovalo len to trva dlho predlho, casom sa naucil ale ma uz 5 rokov..

noemi125
26. júl 2023

@selest mozem sa spytat o ake videa ide? Dakujem