Bili vás ratolesti? Ako ich to odučiť?

lolith
14. feb 2009

Ahojte,moja takmer 2-rocna dcerka ma momentalne obdobie,ze vzdy,ked s niecim nesuhlasi (ideme si umyt zubky,obliect sa,alebo aj uplna banalita-zmysli si,ze mam sediet v strede gauca,nie na kraji a tak prikazuje a bucha ma) zacne kricat nieee a buchat najblizsich mna,tata alebo staru mamu.Nikdy nedostala po zadku,vsetko sa snazime vysvetlit,cize vzor nema.Skusala som vysvetlit,ze maminku to boli atd.,tiez som skusila inak,ze odidem,este raz ma buchne (ked som realizovala,rozplakala sa ,ale neskor zas odznova "bum").Nemate niekto skusenosti,ako postupovat?Nevsimat si to nechcem. Inak je velmi citliva a pri rozpravke reaguje,ked napr. krtko spadne a pod.

tanja61
18. feb 2009

no bit dieta nie,objatie neplati ani u nas no a ja to robim tak ze najprv sa prihovorim a snazim sa vysvetlit ale to v ziadnom pripade nezabera este vacsi rev tak ignorujem,maly place este viac ale vidi ze ziadny uspech tak s tym zakratko prestane....na ruky v ziadnom pripade pri takej prilezitosti tak podla mna sirinka vyckat vonku nech je samozrejme pod dohladom aby sa na nieco nehodila a ignorovat jej plac a vystupy 😉 aj ked to nieje lahke pocuvat ten zalostny plac 😀

sirinka
18. feb 2009

tanja no nejde ani tak o plac, ako ze si lahne na zem a aj kej je oblecena....tak mam strach ju tam dlho nechat lezat, tak som ju dotiahla spon do tej predsiene...samozrejme nie za vlasy, musela kracat,a le som ju tahala za ruku... 🙄

sirinka
18. feb 2009

ja som len mala taku predstavu, ze sa po case ukludni a pochopi, ze to nepomoze, ale ked ona z toho placu zaspala a este aj v spanku ju tak zadusalo pri dychani...tak to sa mi nezda ako dobre riesenie...neviem

veronika13
18. feb 2009

s tým pevným objatím to nie je len tak, že objímem na chvíľu a čakám, že bude kľudné. My sa musíme niekedy aj 3/4 hodiny, je to dosť náročné, niekedy plačem s ním, hovorím mu, že už bude dobre, že ho s ockom ľúbime a nech neplačká, že maminka je pri ňom a nepustí ho, samozrejme mu to hovorím s láskou a hladkám ho, ak mám voľnú ruku, lebo je už veľmi silný a vzpiera sa, to mu stále opakujem až neupokojí. Zotrvať treba až dovtedy, kým je dieťa kľudné a dokáže vás objať tiež, vtedy je tá terapia účinná. Len je to niekedy veľmi ťažké dotiahnúť do konca 😒

sirinka
18. feb 2009

veronika no musim si to lepsie nastudovat...

tweety22
18. feb 2009

baby, my mame tiez doma takeho maleho bitkara 😒 chodi 2x do tyzdna do skolky a tam je uplne stastni a nikto s nim nema najmensi problem, akonahle vsak nieco zakaze mama alebo tata tak nasleduje hadzanie sa o zem, bucha rucickami atd... u nas terapia silnym objatim zabera 100%, staci chvilu objat ... avsak treba ho pevne drzat co ja nedokazem, maly ma 15kg a strasne vela sily, vzdy sa s nim popasuje manzel ale ja ho nevladzem drzat ☹ taktiez nepomaha vysvetlovanie, ani to, ze ma to boli, ani ked akoze placem atd... uz mi dost lezu na nervy nazory toho typu, ze je rozmaznany, ze som si urcila hranice dost daleko, ze niekomu staci ked zdvihne prst a raznym tonom povie A Dost 🙂 kazde dieta je predsa ine, kazde dieta inak vyjadruje pocit nespokojnosti... mne maly zuri ked nevie ako dalej, ked vycerpa vsetky moznosti co vie, ked nechape preco si nemoze od doktorky z detskeho kutika zobrat auticko... ja tieto stavy neberiem nejako tragicky, je to narocne a tiez som z toho obcas zufala, hlavne sa bojim aby neublizil slabsiemu dietatku... ale myslim si, ze ked zacne rozpravat a vysvetli mi co ho trapi tak to snad ustupi... sama neviem ako dalej, uz som vycerpala vsetky moznosti

tweety22
18. feb 2009

stastny - tvrde y 🙂 sorry za chyby 😎

alon111
18. feb 2009

tweety ale vyznam je ten isty a to je hlavne 😉

tanja61
18. feb 2009

sirinka no je to tazke ale snazit sa ju stale postavit....zatial sme taky problem nemali zeby maly tak dlho trucoval alebo sa hadzal po zemi tak neviem pisem len co by som spravila ja....ale pri inych prilezitostiach ignorujem mozno to nieje dobre a mozno hej no na kazde dieta zabera nieco ine....dnes sme mali problem s poobednajsim spanim co mozem povedat ze stale pekne zaspava a dnes plakal v kuse 40min.,tak zaspal a tiez zaspaval so zvlikanim ale ked to inak nejde podla mna to vobec dietatu neskodi nechat vyplakat niekedy 🙂 samozrejme kazde 5min som chodila za nim a prihovarala sa aby spinkal a aj tak neprestal plakat tak keby som ho bola vybrala z postielky ze nemusi ist spat tak by sme mali take problemy za kazdym tak nech sa raz dvakrat vyplace ale zisti ze spinkat sa musi a hotovo..... 🙂 to su fanty..nas rodicia vytrieskali po zadku a boli sme spokojni 😀

sipcek
18. feb 2009

ahojte maminky,pisala som prispevok inde ale ziadna rada,tak skusam tu.Nam sa mala zacala fackat.Bucha si ruckami po hlavicke a tvaricke,neviem odkial to ma,je velmi nervozna ale zubky to nie su.Snazim sa jej venovat ako sa len da,no asi to nestaci.Prebalit ju je proste nemozne,uz len ked ju davam lahnut tak sa mi prehne ako luk a zuri.Hry nepomahaju,lebo potom to nema konca kraja a nakoniec sa mi pocika.Uz mi to dost lezie na nervy,stalo sa z nej umrncane stvoreniatko,ked sa hrame,tak akonahle sa jej nieco nepaci da to najavo mrncanim a placom.Aj manzel je uz z nej zufaly.Nechceme ju nejak trestat,no mne sa uz podarilo da jej na zadok,bojim sa,ze by sa z toho stala rutina.Neviem absolutne odkial pokial.Poradite? ☹

zdenka821
18. feb 2009

Nas maly Petko je ako taky tyranisko, neustale sa po nas vala a fackuje nas, nie zeby so smiechom ale s nervikmi, neviem kde toto berie. Zacne sa ometovat rucickami a s celou silou buchne kde sa da, najradsej mne do hlavy ale tatinovi. Uz sa hned kryjem ked sa ku mne blizi lebo je to velmi nebezpecne a ziadne upozornenia neplatia, praveze ho to viac hecuje. Tak neviem

sirinka
18. feb 2009

ahojte...tak mala sa potom zobudila s takym velkym usmevom na tvari, ze som nechapala...a do vecera bola v ramci svojich moznosti rozpravkovo dobre dietatko... 😝

zdenka821
18. feb 2009

sirinka ako ste k tomu docielili?

tanja61
18. feb 2009

sipcek zrejme mala skusa co si moze dovolit to je jasne....moj maly sa tiez nechce dat prebalit a priznam sa ze som mu capla po zadku ale prave preto ze nechcem aby to tak bolo tak skusam vselico mozne pri prebalovani zacnem spievat az kricim 😀 aby som ho zaujala ked nepomaha dam mu nieco do ruky,krem alebo nieco co nemoze samozrejme s cim si neublizi teraz u nas vyhrava ovladac od telky kym sa s nim hraje a skuma tak ja ho rychlo a bezbolestne prebalim 😀 to za ked sa jej nepaci hra a place a trucuje je uplne normalne vtedy ju netreba mojkat podla mna ked place bez dovodu ale nechat ju tak aspon ja to tak robim......sirinka no tak ako aj mi dospeli aj deti moju svoje dni 😉 zdenka razne mu pripominat ze to nemoze robit 🙂 alebo ked to ide robit nekryt sa ale razne sa postavit a povedat mu lebo mozno s toho zabavu ked sa kryjete

sirinka
18. feb 2009

zdenka no doobedu mala 45 min hystericky zachvat po ktorom zaspala a asi sa jej nieco pekne snivalo... 😅 my sme este asi iba na zaciatku obdobia vzdoru, tak sa mam na co tesit...

zdenka821
18. feb 2009

tanja je to mozne ale skusim to urcite.

tanja61
18. feb 2009

zdenka tak urcite treba par veci vyskusat aby si vedela co ne neho zaberie lebo uz ma vek aby pochopil co sa nesmie 😉

sipcek
19. feb 2009

tanja,vdaka 🙂 Ja len dufam,ze ju to coskoro prejde,lebo inac bude mat rodicov s vytrhanymi vlasmi.Mozno ked sa zacne konecne zaoberat aj chodenim(zatial sa jej nechce)tak bude menej zuriva.Uz aby bola jar 😀

dadis
20. feb 2009

Nas maly mal asi mesiac obdobie, kedy ma bil, az teraz som si uvedomila, ze uz na to zabudol, a uz mame pokoj. Vzdy ked sa mu nieco velmi nepacilo, tak ma isiel "capnut". Neviem kde na to prisiel, vzdy som zvaznela, zvysila hlas a povedala som no-no bit mamu. To na chvilu funovalo, prestal ma v tej chvili bit, ale neskor svoje spravanie opakoval. Potom skusil prejst aj cez tuto hranicu, "no-no" nerespektoval. Vtedy sme sa rozhodli po jednom upozorneni (ze pojde vedla), ho "odprevadit" do vedlajsej miestnosti. A vzdy s kludom mu vysvetlit, ze ked sa nevie pekne spravat, bude chvilu sam, kym si to nerozmysli. Vzdy sa strasne rozplakal, az sme pochybovali, ci robime spravne. Snazili sme sa ho tam nikdy nebrat rozculeni, nekricat na neho, ale aj tak mal z toho strasny strach. (Inokedy ked odchadzame z miestnosti a povieme, ze sa o chvilku vratime, tak to berie s kludom.) Tam si vzdy chvliku poplakal (cca 30 sekund)a potom prisiel, my sme to uz nepripominali, pokracovali sme v cinnosti pri ktorej sme skoncili, aj ked sa mu nepacila atd. a bolo to v pohode. Aj ked to na moj vkus trvalo ozaj dlho (cca mesiac) naucil sa, ze si tym nepomoze. Inak z mojej skusenosti - vobec nezaberalo byt z toho smutna/plakat, ziadat aby ma potom pomojkal a ani "capnutie" po ruke. Akoby to este nevedel vo svojej detskej hlavicke pochopit. Takze vidite, ze som skusila asi vsetko. Ono ale asi aj zalezi na veku ( v 2 rokoch mozno uz chape viac nez v 15m) a aj povahe dietata.

love232
22. mar 2013

@quetka presne nasa taktika ;)))

bielavila
14. máj 2016

caute baby vidim, ze ste tu skusenejsie ako ja, aj nas syncek 1,5 rocny bije, ale nie rodicov ale dedka, je z toho nestatsny, malemo zboznuje a nechape preco si vybral akurat jeho a bije ho, vykruca sa mu z narucia, nechce s nim byt...kedy toto desne obdobie prejde? a hlavne mi poradte nejake triky aby s tym prestal, dakujem

timea7
14. máj 2016

@bielavila ak s ním nechce byť, tak je to jeho forma protestu, nakoľko to ešte nevie vyjadriť slovne, zamyslite sa nad tým, prečo s ním nechce byť, prečo sa mu vykrúca z náručia. Iné by bolo, ak by le tak z dlhej chvíle prišiel k nemu a udrel ho, to by som zasiahla veľmi dôrazným - no - no, to sa nesmie! A chytiť mu ruku, najlepšie, ak sa to stihne ešte pred tým, ako udrie. Ak by to zopakoval, odniesť do postieľky, skrátka dať mu veľmi dôrazne najavo, že toto mu nikto tolerovať nebude. Ale ak sa mu vykrúca z náručia, on sa bráni tomu, aby ho dedko pestoval, nestíska ho príliš? Nebozkáva? Niektoré deti to neznášajú. Neuraz sa, nefajčí dedko? Dieťaťu môže vadiť aj pach cigariet,ktorý fajčiar už ani nevníma. Ja by som rešpektovala to, že dieťa pri dedkovi nechce byť (aj keď je to pre dedka bolestné), ale nejaký čas by mal ostať v roli pozorovateľa.

bielavila
15. máj 2016

@timea7 neni fajciar, mozno mu naotaj vadi, ze ho silnejsie obijme alebo tak, nerobi to az tak casto, voe sa s nim aj v pohode pohrat, aj s nim ude vonku, ale obcas takto strajkuje a neviem preco, myslite si, ze to prejde?

timea7
15. máj 2016

@bielavila samé od seba to asi neprejde, skús odsledovať, kedy ho udrie, či je to len z roztopaše, alebo ho naozaj silno postíska, alebo malý zistil, že dedko je menej prísny a môže si to k nemu dovoliť. Ak je to z roztopaše, zasiahni veľmi rázne, tak, aby si navždy zapamätal, že toto nesmie. Zrejme ešte zopár krát vyskúša, či naozaj nesmie, je na vás, ako zareagujete.

majdus
26. máj 2016

Asi to nebude len o slepom posluchani a zedieta jej skace po hlave.... Aj nas syn nas ucbal,e zacalo to,ked bol malicky,tak to bral ako hru. Zostalo mu to,ale skor,ze zahana,ked sa mu niekto prihovori alebo ked je rozospaty,resp.pred spanim....Uz ale vie,ze to nesmie. Aj po ruke dostal aj po zadku,ked sa velmi srdil. Uz to ale robi menej. Nedalo sa to nevsimat si,ako mi okolie radilo...to boli ine rany,ked bol malinky,ziadne vysvetlovanie nepomahalo. Nechceme ho ucit vracat spat,ale po upozorneni ked to spravi,tak dostane.
Inak,co sa.tyka toho,ze jej dieta rozkazuje.... No tak napriklad ja som si vsimla,ze sa dako kopia slova,kt.zacinaju na NE-, takze ked sa zbadam pocas dna,ze je toho moc,rozmyslam,ci mi to narusi den,skrizi plany,ked nebude po mojom,ale mu vyboviem. Cuduj sa svete,ked sa uvedomim takto,tak si zrazu uvedomim,kolko NE- je zbytocnych,resp.prehnanych...

panchita
8. jún 2016

ahojte mamicky chcem sa opytat ako mam naucit svoju 6 rocnu dcerku naucit byciklovat bez pomocnych koliesok ked sa aj snazim a jej sa nieco nepodari okamzite zuri a nechce....neviem ci ju mam nutit alebo nechat tak ale mam strach ze teraz ked pojde do skoly aby sa jej neposmievali deti v skole...ak mate nejaku skusenost poradte mi...dakujem...

timea7
13. jún 2016

@panchita určite ju k ničomu nenúť, kúp jej odrážadlo, naučí sa udržať rovnováhu, potom jej to pôjde aj na bicykli. Inak nechápem, prečo by sa jej mali deti v škole smiať, veď keď nebude chcieť chodiť na bicykli do školy, tak sa to ani nedozvedia.

sisa1909
13. jún 2016

@aspinka úplne suhlasim.

sisa1909
13. jún 2016

@jaja0110 pamatas si že si dostala bitku a aký to malo efekt? Tipujem že už si si to nedovolila urobiť a si tu. Teraz tu budu nieco 3000x vysvetlovat a dieta to má úplne na haku...

sisa1909
13. jún 2016

@zdenka821 uvedomujete si že vy sa normalne nechavate otĺkať vlastným dietatom? A ešte sa pred ním krcite? Juj nechcela by som vidieť vasu budúcnosť.