Čo robiť ak dieťa nechce rozprávať?

tanja61
8. nov 2011

ahojte baby pisem za moju dobru kamaratku ktora ma 4roc.dievcatko vyrecne inak mimochodom ale uz rok a pol chodi do skolky a teraz do skoly a nevida ani hlasok ☹ zije v UK tak ako aj ja a prvy jazyk je slovensky a vlastne v skolke sa zacala ucit po anglicky co jej velmi ide,ma jednu oblubenu ucitelku ktorej len sepka do ucha odpovede inak nevida ani hlasok no a mamicka zacala mat problemy v jej skole,predvolavaju ju ze dieta nic nerozprava uz rok a pol a ona si nevie rady ako dieta prinutit rozpravat ...ako som uz pisala poznam ju od babatka a nema problem s rozpravanim ...mate nejake rovnake skusenosti?co robit v tomto pripade?dakujem

irriss
8. nov 2011

v cizich krajinach ma cizinec narok na adaptaci 6m-1rok, muze se stat tzv. uditorem - posluchacem..(mel by mit narok- zalezi na miste.. 😉 )

Dcerka ma ve tride spoluzacku, ktera je posluchackou (z Equadoru)...povida si s devcaty, ale ucitelce neodpovi... 😉 ale jak rikam je "chranena zakonem"

Moje dcerky dvojky v 1.tride mely devcatko z Wietnamu...mela rok na adaptaci a nyny ve treti tride exceluje v matematice i v jazycich vseobecne...

Zalezi na pristupu jak skoly tak indviv. ucitele...

p.s. S tim, ze ji zvou do skoly, zbytecne nervuji rodice i dite..zrejme chybi spoluprace mezi rodicem a skolou a bez toho se nehne..
1. sla bych za reditelem
2. pokud by to nepomohlo na mistni urad, oddeleni ktere se zaobira problematikou skolstvi v miste...
3. nemyslim tim socialni pracovnici 😖 ..ta by stourala do nuklea rodinneho a ne do skoly..prvni krok musi ucinit skola a rodina... 😉

vulka
8. nov 2011

Vlastnú skúsenosť nemám, ale podľa mňa je to na detského psychológa.

jaduska
8. nov 2011

@tanja61 moja prvá dcéra, keď nastúpila do škôlky, tak sa celý rok nerozprávala absolútne s nikým - ani s deťmi, ani s učiteľkou. Pred koncom roka zo dňa na deň začala komunikovať s každým. To isté druhá dcérka - hrala sa deťmi, básničky recitovala (pri hromadnej recitácii), ale individuálne sa nerozprávala s nikým. Obe boli doma výrečné nad mieru. Moja mama stále spomína, že keď sme so sestrou nastúpili do škôlky, tak ja som jej celý rok robila hovorcu, lebo tiež jednoducho s nikým nekomunikovala (teraz je to opačne, ona by mohla robiť hovorcu mne).
Odborne sa to volá selektívny (alebo elektívny) mutizmus - jednoducho si dieťa vyberá s kým bude a s kým nebude rozprávať. Je to väčšinou reakcia na nejakú zmenu a po čase (u niekoho dlhšom, u iného kratšom) to prejde.
Ak sa to dievčatko rozpráva aspoň s učiteľkou, tak je to ešte celkom fajn. Treba jej dať čas, nech sa zadaptuje a hlavne ju na ten problém neupozorňovať. Učiteľky by to mali chápať a zvoliť inú formu komunikácie - cez nejakú kamarátku, cez zvieratko, hračku a pod.

tanja61
autor
9. nov 2011

@jaduska no ano upozornovali ju rodicia doma lebo boli stale napominani od ucitelky ze nechce rozpravat ale prisli nato ze nemozu jej zakazovat hracky,sladkosti a pod.a ani ziadne tresty pretoze to s nou nepohne, tiez si myslim ze ucitelky by mali zmenit pristup a nie stale napominat rodica ze dieta nerozprava ...no ale matka sa boji zeby jej to neostalo a ako dlho nato potrebuje?je to uz rok a pol a stale rovnako tak je s toho nestastna a vystresovana a samozrejme dcera vystresovana zo skoly a ked ju ucitelka vola tak uz sa trasie a je jej do placu co od nej chcu 😒

tanja61
autor
9. nov 2011

@vulka podla coho usudzujes ze je to na psychologa?

tanja61
autor
9. nov 2011

@irriss ona je v skole uz rok a pol a nic sa nezmenilo ma len jednu ucitelku a tej len sepka do ucha.....ane o myslim ze je problem v ucitelkach skratka sa im to nechce riesit tak volaju matku do skoly nech s tym nieco robi...je to zly pristup 😒

anjelicek26
9. nov 2011

@tanja61 - tak nerozpravat v skole proste nejde, ved citaju, pocitaju, aj pred triedou rozpravaju, ked dieta nerozprava 1,5 roka (!) tak by to mal riesit psycholog. Prave on moze odhalit pricinu - a moze to byt neprijemna ucitelka - a odporuci rodicom riesenie - napr. prestup na inu skolu.

Divim sa, ze ucitelka "spolupracuje" pri tomto vymysle - sepkanie odpovedi do ucha, len pozeram. Takto sa take veci nemaju riesit. Mala nema problem s recou, nema problem sa vyjadrit, je to cisto "rozmar" ci "zatnutie sa" nerozpravat z akehokolvek dovodu.

Nasa mala sa tiez naucila anglictinu az v skole, ale ona je drzka, najpopularnejsie dieta v triede, zastupkyna triedy, no proste... je dieta a dieta a s dvojjazycnostou to nema nic spolocne.

halienka
9. nov 2011

@tanja61 podľa mňa je to tiež na psychológa, keď rozprávať vie ale nchce, dokonca si vyberie len jedného človeka, ktorému to pošepká...mne to príde ako nejaký vnútorný blok, ktorý by mal riešiť psychológ, s tým asi učiteľky v škole moc nezmôžu...neviem, nie som odborník, ale ja by som toho psychológa určite skúsila. To trestanie určite nebol správny krok, to dieťa ešte viac vystresuje v takejto situácii.

tanja61
autor
9. nov 2011

@anjelicek26 ano moze to byt rozmar ci zatnutie sa ale co vyriesi psycholog v UK ked ona az tak dobre nerozprava po anglicky?ucitelky by mali byt aj psychologovia pretoze je to aj ich praca ...praca s detmi je jedna s najtazsich takze by mali skusit hladat v prvom rade sposob ako pomoct tomu dietatu prekonat bariery alebo sa mylim?ano suhlasim ze nemala by ucitelka pristupit na sepkanie do ucha ale zvolila to zrejme preto aby vedela ci vie odpovedat alebo je problem niekde inde....no a odpovedat vie,recituje a spieva len s kolektivom...nepovie rano ani len good morning ucitelke a ani bye ...vobec nereaguje na nic.....ja ju poznam od narodenia pretoze s mojim synom su na tom vekovo rovnako,travia spolu vela casu tak ako aj so mnou a donedavna mi mala problem pozdravit,ci povedat dakujem za nieco....ked som jej nieco kupila tak dakujem som sa nedockala az kym som nepovedala ze jej to nedam lebo sa nevie ani dakovat...vzdy ziadala svoju mamu odpovedat za nu takze mozno bude problem ze vie ze mama vsetko vyriesi co sa jej nepaci ja netusim 😒prehnana starostlivost?
@halienka no trestanie nebol spravny krok ale sa skusalo vsetko, mozno nieco zaberie no ale prisli nato ze to spravny krok nebol 😉

anjelicek26
9. nov 2011

@tanja61 - ja len ta mala podla popisu ma dost autistickych crtov 😖 Tu by som nevahala nad ist/neist k psychologovi, je to nutne. Oni uz vedia ako na to, aj ju bude pozorovat v kolektive, bude to vediet po par sedeniach objektivne zhodnotit. A ak jej chcete pomoct recou, docasne aj doma po anglicky, inak to nepojde. Aspon par hodin denne alebo jeden rodic.

Neviem kolko maju ucitelky v triede deti, ale ak ma dieta taketo problemy, väcsinou dostava integracneho pracovnika navyse, o to ziada skola po porade s psychologom. Ucitelka robi vela veci, ale aby sa az v takejto miere venovala jednemu dietatu mi prijde ziadat prilis.

tanja61
autor
9. nov 2011

@anjelicek26 autistickych crtov?nechapem? 😒

tanja61
autor
9. nov 2011

@anjelicek26 toto sa deje len v skole a pri ludoch ktorych nepozna, ked je s blizkymi kamaratmi doma ci v parku nema problem sa hrat,rozpravat ci spievat....tak podla coho usudzujes ze autisticke crty alebo ako to myslis? 😨

anjelicek26
9. nov 2011

@tanja61 - nekomunikuje z okolim, chybaju jej zakladne socialne navyky - pozdravit, poprosit, podakovat, presne pises vobec nereaguje na nic, uzatvara sa do svojho sveta ked je toho na nu moc - co v skole evidentne je, prestava komunikovat a spolupracovat - pokial ju z toho - jedna jedina ucitelka - spojka zo svetom. Nevytiahne.

Dokonca aj s tebou, co ju poznas od miminka ma problem komunikovat! Komunikovat tak, ako by 4 rocne dieta malo. Ziada matku - spojku zo svetom/svoju istotu - aby odpovedala za nu.

Rozpravat vie, ale nedokaze to v normalnom zivote vyuzivat. Nevie sa zaclenit do kolektivu. Ani v skolke, ani v skole. Nie tak, aby bola jeho sucastou. Uz viac ako 2-3 deti pri hre su pre nu problemom.

Toto sedi na autisticke dieta.

tanja61
autor
9. nov 2011

@anjelicek26 no mala problem so mnou komunikovat ale to sa uz zmenilo povedala by som ze teraz spolu komunikujeme normalne ako keby som komunikovala so svojim synom no keby bola autisticke dieta tak sa to nezmeni..........ona v skole spolupracuje robi co jej povedia ale neodpoveda a nerozprava...skvele si pameta ci basnicky,pesnicky po anglicky a aj po welschsky sa ucia takze nemyslim 😒

tanja61
autor
9. nov 2011

@anjelicek26 mozno ma taky svoj svet a uzatvara sa pred ostatnymi ale to neznamena ze musi byt hned autisticka ci?

anjelicek26
9. nov 2011

@tanja61 - su rozne formy, rozne stupne autizmu. Stale si myslim, ze toto moze byt klucom/odpovedom. Tieto deti napriek vsetkemu mavaju skvelu pamät. Pamätaju si napr. aj zazitky z ranneho detstva, vedia ich popisat do detailov.

Len pisem, co si podla tvojho opisu malej myslim a urcite by som nevahala ist za psychologom, je to jeho praca, moze to malej len a len pomoct, niekedy mam pocit, ze je nejaky "strach" vyhladat takuto pomoc, ako keby bolo dieta hned "divne" ale ono to tak nemusi, casto len poradi rodicom, ukaze im ine cesty ako s dietatom komunikovat.

anjelicek26
9. nov 2011

@tanja61 - aj s autistickymi detmi sa da pracovat, robia skvele pokroky, vela ludi v dospelosti ani nevie, ze su iny. Ale cim skor sa to odhali, tym lepsie. Mam kamaratku s 3,5 rocnym synom a pred pol rokom boli kvoli podobnym odchylkam v spravani a maju to viac-menej potvrdene, chodia do specialnej poradne, extra sa mu venuju, ma extra pristup v skolke.

magimary
9. nov 2011

@tanja61 toto, čo opisuješ sa nazýva elektívny mutizmus /niekde nájdeš aj seletkívny/...
v preklade je to výberové onemenie...
je to neurotická porucha, ktorá časom ustúpi, ale dieťa potrebuje "posilniť" psychiku, aby sa mu uľahčil prechod do normálneho fungovania reči...
POZOR! nie je to autizmus!

s takýmito deťmi (mutistami) som niekoľko rokov pracovala 😉
nie je to žiaden beznádejný, či bezvýchodiskový stav,
ale i tak dieťatko potrebuje psychologické sprevádzanie a poradenstvo...

sikula23
9. nov 2011

Ahojte vsetky,v prvom rade chcem veeelmi podakovat mojej skvelej kamoske 😉 ktora mi chce pomoct.A vdaka nej a vam vsetkym sme dufam aj nasli spravnu diagnozu.Uz som naozaj zufala,a chcem pre moje dieta len to najlepsie ako kazda z nas samozrejme.Ked som citala clanok o mutizme akokeby som citala o mojej dcere.Uplne vsetko sedelo do bodky.Normalne som sa az potesila ,len z toho dovodu ze sme mozno odhalili pricinu a mozme sa pustit do boja.Tanicko este ze ta mam.Mna napriklad autizmus vobec nenapadol.Napriek tomu ze ani len netusim ake formy autizmov existuju ,iba ten zakladny poznam a akosi mi vobec nepasoval na moje dieta.Podla toho co som sa docitala ide naozaj o mutizmus.Tak drzte palce nech to prekoname s odbornou pomocou.

tanja61
autor
9. nov 2011

@magimary no uz sa to lepsie cita....takze tak ci tak potrebuje dieta psychologa?ked si pracovala s takymi detmi vedela by si poradit ako k nej pristupovat a so strany rodicov posilnit psychiku?dakujem

tanja61
autor
9. nov 2011

@anjelicek26 niesom si ista tym autizmom co pises 😒

anjelicek26
9. nov 2011

@magimary - vdaka som sa niecomu priucila 😉

@sikula23 - drzim pace, nech dostane mala odbornu pomoc a ucitelky v skole trosku zbrzdia v rypani, ked budu vediet preco a co sa vlastne s nou deje.

anjelicek26
9. nov 2011

@tanja61 - ja jej maleho poznam, tiez komunikuje malo, s bratom plynule vety, v skolke ani slovo, s cudzimi ani slovo, neodzdravi, nepozrie do oci, ruku nepoda, zije v takom vlastnom svete. A on ma diagnostikovany autizmus 😕

magimary
9. nov 2011

@sikula23 @tanja61
rozhodne prekonáte 😉
ja som robila aj s dievčatkom, ktoré mlčalo dlhých 8 rokov!!!
a napokon predsa len prehovorilo... 😵

hej, dieťa potrebuje sprevádzanie...nemusí to byť rovno psychológ, ale napríklad špeciálny, resp. liečebný pedagóg (ideálne 😉) 😉 🙂

ako pracovať zo strany rodičov?
to by bolo na dlhoooo, ale v zásade sú dôležité tri veci:
-nenútiť do reči (!!!), nepripomínať mlčanie, neriešiť stále reč s dieťaťom (!)
-byť dieťaťu oporou a blízkou dôverníčkou/-om
-poslúžiť dieťaťu ako tlmočník v novom neznámom zúskostňujúcom prostredí

@anjelicek26 , ja mám doma aj autistu ale to mutizmus rozhodne nie je...
okrem nehovorenia tam musí byť veľa iných vecí 😉

magimary
9. nov 2011

ale aby to nevyznelo, že bežne deti dokážu (výberovo) mlčať 8 rokov, tak to nie 😉
to je len extrémny prípad... a najmä nepodchytený včas...
bežne prejde mlčanie po polroku až roku 😉
a hlavné je-zachytiť problém včas, aby sa príliš nezafixoval ako spôsob (síce patologického, ale) fungovania dieťaťa

tanja61
autor
9. nov 2011

@sikula23 no tak to som rada a dufam ze to nejak pomohlo a nemyslim ze sa to nezmeni 😉 ona je sikulka 😉

tanja61
autor
9. nov 2011

dakujem vsetkym za nazory 😉

sikula23
9. nov 2011

@magimary
dobre sa pocuva tvoja (Vasa) podpora a byt na Slovensku asi by som zverila Moje dieta tebe aby si nam pomohla.V kazdom pripade si uvedomujem kde som spravila chybu ja.A budem sa snazit zmenit niektore veci.

sikula23
9. nov 2011

No len kde teraz tu v Anglicku najdem vhodneho psychologa alebo toho spominaneho specialneho pedagoga. ☹

anjelicek26
9. nov 2011

@sikula23 - skus napisat @aliza - jej muz je lekar v birminghame tusim, urcite ti poradi, ako dalej postupovat, je fakt zlata.