Čo si myslíte o výchove novej a starej školy?

slniecko2
28. júl 2009

takze moja otazka znie: co si myslite o vychove deti (zatial mam na mysli do 1roka) podla nasich mam a starych mam a podla najnovsich vyskumov a trendov???

ja osobne mam skusenosti so vztahovou vychovou z ktorej som velmi rychlo presla na klasiku, ale nehovorim ze vo vsetkom. Za to ze som to urobila som kamenovana zo strany mojich svagrin, ale podporovana zo strany mojej mamy.

titkovamiriam
28. júl 2009

asi som uz stara 😀 ale nerozumiem otazke .vychovavam svoje deti v laske ako mna moja mama a babicka.

deina
28. júl 2009

Ja s tymto problem nemam. Sice som uz pocula o tom, ze moj manzel ako trojmesacny jedol perkelt s haluskami, ale to neznamena, zeby sa mi svokra snazila davat nejake rady alebo krmit maleho perkeltom. Vo vychove sa riadim viac menej svojim srdcom a rozumom - niekedy sa to dost blizi vztahovej vychove, snazim sa pocuvat maleho a jeho potreby. Napriek tomu ma pevny rezim, ale taky, ze si ho vytvoril on sam, nenutila som ho. Nepouzivala som ohradku (len obcas cestovnu postielku - v case, ked vela padal, som ho tam dala, aby som mohla ist na wecko a neprizabil sa mi medzitym, to bolo vsetko) ani choditko.

Co sa tyka mojej mamy, tak ta mi tiez do nicoho nehovori, len sem tam podotkne, ze ja som uz bola daaavno bez plienok, ked som mala rok a pol (maly z nocnika zdrha). Ale ona nebola nejaka taka, ze ma krmila vsetkym moznym, vtedy sa davali stavy uz od 3.mesiaca, tak to robila, ale napr krupicu mi len do sunaru varila, s prikmami sla opatrne (najprv ovocie, potom krupica, tak nejako to vtedy bolo).

No a najlepsia je babka. 😅 Podla nej dieta dlho dlho nepotrebuje nic ine ako materske mlieko a hotovo.

titkovamiriam
28. júl 2009

aha tak takto tak moja mama aj babka kojili skoro rok ako ja.polievku a jedlo necukrovali ako bolo v mode,takze ani ja 😀 .u nas nebolo tabu ani sex ani ine narodnosti tak asi uz aj moja mama a babka boli moderne. 😀 😀

titkovamiriam
28. júl 2009

inak mama mi zavidela papierove plienky a vlhcene obrusky ako aj ,,vajicko,, ci hrazdicku 😀 😀

deina
28. júl 2009

Cukrovat polievku? Jej, no to som este nepocula... 😅 Ale vraj som casto jedla holubaciu polievku.

titkovamiriam
28. júl 2009

si predstav ze sladke potom chuti-brrr,inak mam znamu co to robi este aj dnes svojmu 3r.synovu cukruje mu aj zemiakove pyre -chuda ked pojde so skolky.inak ja necukrujem ani jahody nech deti jedia ake su a napr priatel si cukruje paradajkovu ale tak strasne ze to nieje jedle 😝

sirinka
28. júl 2009

ja lubim miesane drinky a tak to robim aj pri vychove....namiesam si z kazdeho to, co sa mi zda vhodne...ved ani deti nemame vsetci rovnake cez kopirak....nie, na kazde nieco ine zabera.

markiza
28. júl 2009

vychova a stravovanie nemaju nic spolocne. na co konkretne si sa slniecko pytala?

slniecko2
autor
28. júl 2009

teda musim upresnit svoju otazku... okolo seba mam dva extremne nazory- moje svagrine, ktore presadzuju vztahovu vychovu- neustale skakanie okolo zadku babatka hned ako zamrnci, nosenie vzdy a vsade, uspavanie 20 minutove- co sa mne zda ako komplikovanie si zivota a rozmaznavanie (samozrejme nie vedome zo strany babatka) a ked som to odmietala robit tak som bola prehlasena za lenivu a zleho cloveka... na druhej strane je moja mama ktora by ho nechala vyrevatt az by zaspal- co sa mi zda strasne... tak by som rada vedela nazor vas na tieto dve odlisne koncepcie vychovy- ja sa riadim pravidlom ze z kazdeho rozumne- tak aby to vyhovovalo babu ale aj mne ako matke...

sirinka
28. júl 2009

ale priznavam, ze sa asi na 90% riadim vztahovou vychovou...a uspavanie 20 min je u mna super...klarke to obcas trva aj hodinu 😝

zuzanale
28. júl 2009

Ahojte no ja by som povedala že to záleží od dieťaťa jeho potrieb a treba skĺbiť srdce a rozum každe dieťa je iné a vyžadujé iné ....staršiu sme nosili na rukách a neublížilo jej to nijako hoci každý len si ju naučte prešlo ju to proste bolo také obdobie ale zaspávanie so mnou večer je doteraz aj 2O min a v noci prilezie a spí s nami a to má skoro 3 zato mladšia na rukách len keď máme zlý deň v posteli pri nás je zvyčajne nesvoja ona sa večer napapá podriemkava položím do podstielky a zaspí aj sama to isté cez deň...... takže slniecko ja by som povedala že ideš na to dobre ak s každého rozumne deti si zvyknú urobiť režim samé akurát s vekom do toho trošku pravidiel zavádzať aby zas vždy nedostali to čo si zamanú 😉

vinifera
28. júl 2009

slniečko 2. Ja to robím podobne ako ty. Z každého niečo. Žiaden extrém nie je dobrý. Moja mam napr. hovorí, že keď som bola malá tak som spávala tri hodky. Tak sa proste zobrala a šla do mesta nakúpiť, alebo pokopať burgynu, ohrnúť zemiaky, poobracať seno a pod. Ja sa toho hrozím. Nechať decko len tak samé tri hodiny a odísť z domu 😕 Oproti tomu svokra je strááášne "nasládla" a furt by malého vyvlačovla na rukách. Len malý mrnkne a už ho bere. Tak som jej to rázne zarazila. Predsa podla mravčenia a podobných hlasových prejavov viem, či len skúša alebo je nejaký problém, teda, či je hladný alebo ho bolí bruško. Velakrát skúša. Zamravčí a čaká, či niekto príde. A veď keď by som ho vždy brala na ruky tak nič nespravím. Nehovorím, že ho nechám hystericky plakať v postieľke. Ale zas počujem, či vymýšľa a vtedy ho nechám pomravčiť. Keby som ho furt vláčila, tak už mám ruky po zem. Malý je v podstate veľký lebo v 5ich mesiacoch máme 8 kg.
Uspávanie? Tomuto nerozumiem. Prečo tie deti uspávate? Šak keď je unavený tak aj sám zaspí. Ked je viac umrnený tak ho pohladkám po líčku, zahrkám mu hrkálkou a keď je extra zlý tak mu strčím cicik a zaspí pri nom. Nezaspávame na rukách. Ani v predpísanú hodinu. Proste keď sa unaví tak zaspí. Nechápem načo by som mala dieťa hodinu uspávať - to je načo dobré?

maatkka
28. júl 2009

Ahojte...
vinifera - ja som malu v 5-tich 6-tich mesiacoch tiez ospalu polozila do postielky a ona zaspinkala. Teraz ma obcas take stavy ze je sice unavena ale nemoze zaspat. Place pri tom a mne jej luto a tak ju niekedy uspim aj na rukach. Niekedy to trva aj 15-20 min.
Inak ja si tiet myslim ze to niekedy prehanam. Ale mna ospravedlnuje to ze je mala narodena predcasne mali sme dost problemov a dva mesiace sme boli v nemocnici kde som si ju nemohla ani riadne zobrat na ruky takze som si to potom vynahradzovala a nedokazala som ju pustit z ruk a este stale ma to drzi ze ked zamrnci bezim hned k nej ale uz sa aspon trosicku obmedzujem lebo uz je veeelikaaa 😉
Nastastie to na nej nezanechalo nasledky 🙂 a "nezneuziva" to ani nie je rozmaznana - je to veeelmi dobre usmievave dietatko...

slniecko2
autor
28. júl 2009

ahoj vinifera- suhlasim s tebou o tom vyvlacani- ja som byvala u svokrovcov a ked som nechcela aj s manzelom aby maleho mali stale na rukach (hlavne svagrine) tak som bola hlupa(teda nahlas to nepovedali, ale kxichtili sa)
a mala som co robit aby sa maly hral aj niekedy sam- tiez si myslim ze kazde zamrnknutie neznamena ze ho musim mat na rukach. a s tym zaspavanim- tiez som to tak chcela-ze ho dam nakrmit a spat, ale neda sa- pokial ho neuspim na ciciku tak nezaspi-bude hore aj 5 hodim a ja s nim lebo bude strasne nervozny...ale uz je to lepsie-ale myslim si ze som si ho tak naucila... ale pracujeme na tom. 🙂

sirinka
28. júl 2009

vinifera mozno to uspavanie pochopis pri dalsom babatku...moja aj ked zaspi niekedy navela navela od unavy, tak ten spanok je nekludny a trva asi 15 minut... a nikto ich to tak neucil, proste uz v porodnici si ma vyzadovali pri sebe ako jedna, tak aj druha...a ja ich od toho zase nebudem oducat v takomto veku...na to je podla mna este casu dost...

boka79
28. júl 2009

Ahoj,

ja si myslim, ze clovek by sa mal chovat podla momentalneho pocitu. Myslim, ze dieta do jedneho roku netreba vychovavat, ked tak max. mu urobit nejake hranice. Plakat by som ju nenechala, raz som to urobila a mala som z toho vacsiu psychicku ujmu ako mala. Iba ked to nejde inak, napr. ak soferujem a ona place vo vajicku - velmi zriedka, alebo ked place v kociku a ja mam plne ruky, alebo ked musim na wc, vtedy si aj trochu poplace, ale nie je to nic tragicke. uspavanie - ako kedy, niekedy som s nou, pokial nezaspi, ked je velmi rozkokosena, tak sa jasi v posteli a potom aj zaspi, niekedy v pohode, niekedy pomrnci. na rukach by mi aj tak nezaspala, od malicka spi v postielke, snazim sa ale byt s nou.
Co sa tyka nosenia, myslim si, ze je to vyvoj dietatka, ze sa chce nosit, je zvedave. ja som na zaciatku velmi bola proti, teraz mit o je luto, lebo vidim , ako mi rastie pod ocami a zacina byt samostatna v hrani a ani pritulkat sa nechce. urcite ale by som nenechala lakat, az kym nezaspi... to by mi zlomilo srdce. Mylsim, ze na urcite pravidla sa babatko dokaze naucit pravidla - tym myslim, nechat v ohradke, ked potrebujem nieco rychlo urobit, wc, postar a tak, mrncanie mi neprekaza - to ju necham, kazde babo mava aj dobre aj zle nalady. Pokial to neprejde doo velkeho placu, tak si myslim, ze to je ok, niekedy nechat pomrncat.
Takto v skratke.
Vinifera: Bohuzial, nie kazde babatko zaspi, ked je unavene, len tak. Niektore potrebuju vela blizkosti, nasa mala zo zaciatku spavala len v kociku, alebo v satke. V podstate mas stastie, ze tvoje babatko vie jednoducho zaspat. Ale ja si to uspavanie vychutnavam, je to take pekne ukoncenie dna, ked sa mi mala pozera do oci, ked jej spievam. niekedy sa nepozera, ale aj tak je to pekne.
Silvia

vinifera
28. júl 2009

Kočky ale ja netvrdím, že mi malý zaspáva vždy bez problémov. Troška to rozpíšem. Stáva sa, že zaspí sám, keď sa hrá. To ale nie je často. Keď je troška nervný tak idem k nemu pohladkám líčko, pohráme sa s hrkálkou. Pokiaľ je veľmi zle, že by chcel spať a fakt sa nedá - keď má červené očká a zaspať nejde tak dám cicík. Plne sa zatiaľ kojíme. Chcela som tým len povedať, že sa snažím vyskúšať všetko možné len nie uspávať na rukách. A tiež som väčšinou s ním v izbe tak aby ma videl. A večer keď je v postieľke, tak máme zapnutú lampičku, on ma vidí a ja pri tom čítam. Občas stačí, keď si ľahnem k nemu. On sa upokojí a zabúva. To som chcela len na margo svokry, ktorá to spočiatku neriešila inak len tak, že ho okamžite brala na ruky. 🤐

vinifera
28. júl 2009

A hlavne som chcela povedať, že sa nesnažím aby spal v presne vytýčené hodinu ako sa to snažia praktizovať niektoré maminy. Ak chcú ich vec. Mne to ale príde veľmi umelé. Spíme keď to na nás príde 😀

sirinka
28. júl 2009

vinifera to by nasa klara niekedy sla spat aj o polnoci... 😀 podla mna zase pravidelne zaspavanie vecer v priblizne rovnakom case napomaha najme u starsich batoliat lahsiemu zaspavaniu....skoda, ze sa tak neda nastavit niekedy ranne zobudzanie 😝

titkovamiriam
28. júl 2009

tak ja vychovavam asi tak ze este moja babka hovorila naucis na ruky budes nosit naucis uspavat budes otrokom.tak vsetky deti malisvoje postielky,ked zamrncali neletela som hned aby si nezvykli a myslim si ze to miminkovske obdobie bolo nadherne.mali sme rezim-u kazdeho dietata iny no nie otrokarsky 😀 deti mohli od mala ostat s babkou mojou sestrou,takze ak som zatuzila po oddychu nebol problem.
marek ma tri chodi spat okolo 22 a to len preto ze poobede spi aj tri hodky tak ho nebudem davat spavat o 19-ked mu zacne skolka bude to zas inak 🙂 .mozno som mala stastie no deti som nemala umrncane a koliky som nepoznala ani u jednoho vdaka caju z feniklu-tiez recept pra pra babicky.
inak keby dnes bola tu moja babka urcite by satkovala 😀 😀 😀
marek si lahne do postele s plysakom a neham dvere otvorene a za 5 min spi-ziadna telka ziadne svetlo

vinifera
28. júl 2009

Sirinka. Ale mi bežne chodievame spávať o 23. hod 😀 Mne to nevadí. Aspoň ráno spíme do 8 mej 🙂

titkovamiriam
28. júl 2009

u nas aj do 10.oo

roka96
28. júl 2009

titkovamiriam my sme mali problém s bruškom a zakázali nám feniklový čaj.. deťom, ktoré trápia bolesti bruška takým to ešte zhoršuje...
inak ja sa synovi musím a aj chcem venovat maximálne.. je strašne šikovný, pozorný.. bol uplakaný, ale vyriešili sme to, užili sme si svoje, ale doktorka nám povedala, že deti ako on bývajú v živote velmi šikovné a inteligentné.. a mala pravdu syn je strašne šikovný a vidiet, že sa mu venujeme..
spat nechodíme v rovnakú hodinu a každý den vymýšlame nové a nové dobrodružstvá.. a nieje mi ľuto toho času. všetko sa raz vráti ako bumerang!!!!!
uspávame stále na lopte, ale to pochopí len človek, ktorý uspáva tiež.. lahko sa hovorí nenauč si, ked ti dieta stále plače.. ale obdiv majú u mna ludia, ktorí dieta plakat nechajú..

winki.w
28. júl 2009

ahoj, ja som v niektorych veciach za vztahovu vychovu, v podstate som si z nej vybrala to, co mi vyhovuje. ale myslim, ze najskor robim veci tak, ako to citim. nase dvojicky sme od mala uspavali aj na rukach, aj v hojdacom kresielku, v hojdacke - nikdy mi to nerobilo problem aj ked to denne robim 2-3x s kazdym. ale netrva to dlho. teraz mame medzi zarubnou hojdacku, v ktorej zaspal syn, dcera spi v postielke. neskor si ich prelozime na postel (spia s nami). cez den sa vedia pohrat aj sami a ak im je dlho, tak ich trosku ponosim na rukach, prejdeme sa po byte, vysalime sa. nie je to lahke, aj ja padam vecer od unavy, ale vcelku sa to da zvladnut. moja mama mi do vychovy nezasahuje, poradi mi ale konecne rozhodnutie a riesenie je na mne. moja babka - ta by im hlavne co sa tyka stravy dala vsetko 🙂 aspon ochutnat.
deti uz ucim na par zakladnych veci , hlavne - no,no, nesmies 🙂 lebo tinka je beťar, ťahá samka za vlasy, skriabe ho, berie mu cumel 🙂 ale recept na vychovu stale hladam 🙂

sirinka
28. júl 2009

no nasa klara chodi spavat okolo desiatej a to cez den niekedy nespi vobecm niekedy ano hodinu a pol...a rano o siedmej je nastupena...
ale kym bola malinka, tiez mi az tak nevadilo neskore zaspavanie...magdalenka chodi spavat zarovno so mnou okolo jedenstej...ale ako klarka podrastla vyzaduje si stale pozornost, takze partnersky zivot siel pomaly do haja, lebo po jej ulozeni uz som mala tak chut iba sa tiez zvalit do postele a spat. vecer som si nemohla sadnut a vylozit nohy, pozriet v klude telku, ci si nachystat jedlo na dalsi den...teraz tu mam sestry, takze sa jej venujeme na striedacku a nevadi mi, ze chodi neskor spat, ale ked ostaneme zase sami, asi budem skusat skorsiu hodinu, lebo inac neviem, ako to budem zvladat 😝

mimochodom...miminko sa narodi a UZ je naucene a zvyknute na neustale nosenie sa svojou maminkou 😉 takze tu nejde o to, ze sa babatko nauci byt nosene ale o to, ze ho naucime/te nenosit sa a nepestovat sa...

roka96
28. júl 2009

sirinka ui nás tak podobne.. syn cez den nespí takmer vobec a večer sme už s mužom obaja unavený a on ešte nie.... 😀 😀 chodí spat ako kedy o 20, 21 ako sa nám ho podarí uspat ale vačšinou do hodiny je hore.. takže za hodinu musíme postíhat veľa vecí 😀 ale dá sa... ved to nebude večne...
akurát sme nezažili odkedy sa narodil, čo je to sadnút večer pred telku a len tak si niečo pozriet ..
ale hovoríme si, že si budeme potom viac vážit aj také veci, čo sú pre niekoho samozrejmosť.. ako pozerat tv, a tak.. ale nejak extra ná to nechýba..

zukab
28. júl 2009

nikdy som neriesila, co to znamena vztahova alebo klasicka vychova, riadila som sa a riadim sa svojim pocitom.
sofia bola od malicka velmi uplakane babo, trpela obrovskymi kolikami skoro do piateho mesiaca, vtedy som bola prototyp vztahovej vychovy. od rana do vecera bola na rukach, iba tak sa ukludnila, ked ma citila.

ked presli koliky a trocha podrastla, podstatne sa to zlepsilo, je samostatnejsia, hra sa sama, v zadku ma vrtulu, zvedava je ako opica. a skusa. nebeham okolo nej hned ako zamrnci, lebo viem, ze to nie je od bolesti.
co sa tyka zaspavania, nastastie od uplneho narodenia nemala nikdy vecer zaspat okamzite. takze doteraz mi zaspi skoro vzdy pri vecernej flaske mlieka. len ju prelozim do postielky a je pokoj.
cez den ako kedy. ked konecne cez den zacala spavat ako normalne dieta a nie 10 - 15 minut sem tam, tak vacsinou zaspi v postielke. drzim jej chvilinku rucku, pohladkam po hlave a odidem. niekedy na sekundu zamrnci a o chvilu je tuha. ked zaspat nevie, tak ju bud vyberiem a "musi" vydrzat do dalsieho krmenia, alebo si ju zoberiem do postele a zaspim s nou.
rezim mame relativne pravidelny, najma vecer. o siedmej kupel, o pol osmej mlieko, o osmej uz nevie o svete.
ale nebranime sa ani tomu, ze ked ideme niekam prec, na nejaku akciu, navstevu a podobne, tak sa jej to samozrejme posunie. ale aspon je spolocenska a ma rada ludi 😀

slniecko2
autor
29. júl 2009

dakujem vam za vase prispevky-aspon som si potvrdila ze netreba byt extremista ale vsecko s rozumom 😀

tekvica
29. júl 2009

ja netusim je vztahova vychova, teda uz asi ano, ale doteraz som nevedela, co to je 🙂

ale riadim sa srdcom,p redstavim si, ako by mi bolo, keby ma vysadili na marse, nikomu tam nerozumiem, nikto nerozumie mne, martania funguju uplne inac, ako ja doteraz, inak sa stravuju, ale len jedina osoba je mi tam blizka.

a odrazu, ked tu jedinu osobu volam, lebo chcem jest, spat, fungovat tak, ako iba ja viem, tak odrazu ta mne blizka osoba na mna kasle, zmizne, neviem kde, preco, co zo mnou bude...

tak asi takto nejao sa mozno citi babetko na svete.
takze sa mu snazim ten vstup zprijemnit, nie pritazit. takze ak ma vola, pridem, ak ma problem zaspat, tak ho uspim na rukach, resp. na prsniku, ak je hladen, tak mu dam moje mlieko...

nechat vyplakavat osobne neuznavam, kedze dieta nerobi nic do urciteho veku z vypocitavosti.

tekvica
29. júl 2009

a ma 7 mesiacov a zaspava na prsniku pri jedeni, aj pocas dna, aj vecer, zaspi do 10 minut. a ja si to uzivam, aj na rukach ho nosim, lebo milujem sa ho dotykat,pestovat ho...

deti v detskych domovoch tento luxus nepoznaju, moje dieta rodicov ma, tak mu to doprajem dosyta.