Detské vedomosti. Čo by mali vedieť ako 5-roční?

zabka78
10. mar 2009

Ahoj co by malo podla vas vediet ovladat dieta vo veku okolo 5 rokov? Alebo co ovladaju vase deti v tomto veku? Hladala som na nete nejake tabulky, ale nikde som nenasla.
A este jedna otazka, ako pracujete na rozvijani ich vedomosti a osobnosti?

zitaje
10. mar 2009

Len co ma napada: malo by uz cisto rozpravat, myslim ze su "povolene" uz len nejake drobne chyby, ako napr. vyslovnost "r", niektore sykavky a pod. Malo by vediet suvislo porozpravat, co zazilo, v casovom slede. Ovladat farby, pocitat cca. do 5. Vacsina deti toho vie ovela viac. 😀
Napr. moja v tom veku sice poznala skoro vsetky pismena a aj cosi vedela napisat, hovorila tromi jazykmi, ale este sa nevedela utriet po kakani, nevedela sa sama rozhojdat, bicyklovat sa nevie dodnes (nezaujima ju to).
Co sa rozvijania tyka, najlepsie su roznorode zazitky a ucenie hrou, vela sa rozpravat a chodit na rozne miesta.

ukana
10. mar 2009

zitaje, fakt je to rozne, nas sa vie uz bicykovat, plavat, pismenka ho nebavia, vie len samohalsky, ale bavi ho priroda, encyklopedie.......hlavne dieta podporit v tom, co ho bavi....... 🙂

brisilda
10. mar 2009

Ahoj zabka , kazde dieta je ine, jedno vie to druhe zase nieco ine.Moj syn vedel v 5 rokov pocitat do 10 ,pozna farby,Uci sa anglictinu,velmi casto pozera spektrum a discovery??Najcastejsie relaciu jak se to dela,kladie mi casto otazky, pozna abecedu, zvieratka hlavne ktore zvieratko naco sluzi a kde zije je toho vela .Hrame hry napr. pexeso, clovece nehnevaj sa atd.Mame kupene CD detsky kutik od terasoftu su to velmi zaujimave detske hry ktore dieta vela naucia ( mrkni fotum detske hry) .Je toho vela a neda sa to tu vsetko napisat ale mame aj nedostatky a to v tom, ze nevieme povedat pismenko R ☹ v skolke nepocuva pani ucitelku 😉 M nevieme preehravat a vtedy sa zlostime 😖 Od deti nemozme ocakavat takku odpoved na otazku ako od dospeleho , maju svoj svet. Ja som svojho syna ucila pocitat napr, tak, ze ked sa hral s autickom tak som sa ho pytala kolko aut bude mat na parkovisku ked k 2 co su na parkovisku pridu dalsie 4 auticka a klobuk dole krasne mi odpovedal no ked sa ho na prechadzke spytala kolko je 2+3 nevedel odpovedat.A takto som ho ucila aj farby , zvieratka a vsetko co potreboval vediet uz od malicka 🙂 😉

brisilda
10. mar 2009

no ano, aj moj maly sa vedel bicyklovat uz v 4 rokov bez pom. koliesok .No s rozpravanim to mame horsie hlavne to prekliate R nas stale rozculuje ☹

petrahy
11. mar 2009

tak moj syn v 5rokoch sa vedel bicyklovat bez pomocnych koliesok, korculovat sa na kolieskovych korculiac, vedel pocitat, pismenka ovladal len niektore hlavne svoje meno 😀 inak ked som mu kazala aby mi povedal nejake ine tak sa mu nechcelo. Na ucenie som pouzivala take tie knizky pre deti su zaradene do kategorie podla veku aj v skolke ich pouzivaju matematika predskolaka, velka kniha predskolaka, skola hrou, skola malovania, anglicke vymalovavanky. Anglictina ho tiez bavi a chodime na tanecny kruzok a pocitace, plavecky uz vie plavat bez rukavov. Je to strasne individualne a rozdielne u dievcat a chlapcov nikdy sa neporovnavaj vyzdvihni ho v tom co mu ide kazdy sme nadany nejak inak 😉

zabka78
autor
11. mar 2009

Nie, vobec sa nemienim snazit porovnavat svoje dieta s ostatnymi...aby niekto nepochopil nespravne tuto temu 😀 . Len ma to zaujima a rada sa necham inspirovat v roznych hrach, ktore vedu k rozvijaniu dietata.
My sa zvykneme napriklad zahrat tu hru smolicek pacholicek, bavi ju pomahat starkej pri peceni, rada riesi obrazkove situacie, co je sprane a co nie, nejake pismenai aj napise, kreslit vie vacsinou postavy, snurky si este nevieme zaviazat a par anglickych slovicok, farby, bicyklovat este nema zaujem bez koliesok...

Zaujimalo by ma ja ako vyzera bezny pracovny tyzden po navrate zo skolky. Kolko casu vam ostane pre vase dieta.

kasami
11. mar 2009

Ahoj Zabka, tak moj bude mat v lete 5, vie sa od troch rokov bicyklovat bez pomocnych, v styroch sa naucil lietat na korculiach (jedno koliesko mal v predu a dve vzadu), taktiez plavat bez kridelok, alebo kolesa. Teraz ma 4 a pol, vie jazdit na kolieckovych korculiach aj ladovych, aj krasne brzdit ...
vie napocitat po sk a aj do 30 a do 20 po madarsky, pozna celu abecedu, vie scitavat a odcitavat asi do 15
ALE nakreslit nevie skoro nic ... dnes sme sa napr. trapili a ucili sa kreslit ihlicnaty a listnaty strom 😅
strasne nerad kresli, alebo pise ...alebo vymalovava
este tak vodovkami, alebo temperami, ked mu nieco zaujimave pripravim, ako teraz velkonocne vajicka z polystyrenu, alebo vymalovat farbami na sklo ...
ale vymalovanku v ziadnom pripade = to je ten najhorsi trest 😀

martao
11. mar 2009

my sme zasa pravý opak. športy nič-moc. od 2 rokov pozná písmenka, znašky aut, dinosaurov- názvy. krásne kreslí- to je starší.
mladší je zasa pohybovo nadanejší. športy to sú jeho

zabka78
autor
11. mar 2009

Kocky, co stihate cez ten pracovny tyzde? Davate prednost svojim ratolestiam alebo radsej poriadok a ten zvysny cas obetujete na deti???

kasami
11. mar 2009

no ja so sa vzdy snazila co najviac venovat malemu, chodila som do prace ... bolo to tazke ... ale to poznas 😝

teraz to mam na nastastie lepsie 🙂 mam predlzenu rodicovsku do jeho 6 rokov ... no ma to aj svoje nevyhody, maly nechodi do skolky a ja som ta "zla" co sa s nim AJ uci 😅

ani3012
11. mar 2009

petrahy
akoby som čítala za mojeho Patrika! 😀

len.petra
11. mar 2009

my sa snazime nasej vsetko vysvetlit, uz vie citat, pise tlacenymi pismenkami, narata ona vravi, ze aj do milion, vie scitavat a odcitavat tak do dvadsat, uci sa anglicky, chodi na vytvarnu, lebo nadherne kresli, na tanecnu, vie sa bicyklovat, plavat a je ukecana aj za dve deti 🙂 a tesiiiii sa do skolyyyyyyyy 😕

ninah1486
1. dec 2021

nase deti su velmi sikovne, hlavne na sporty, zacali bicyklami a teraz uz jazdia aj na doskach

beahavala
2. dec 2021

to je individualne, ako mozes na toto hladat tabulky?