Držanie hlavičky na jednu stranu. Ako ho to odnaučiť?

inge23
26. júl 2007

Ahojte, mam skoro 😉 3 mesacneho chlapceka, ktory stale drzi hlavku na jednej strane a uz zacina byt prelezana. Stale sa mu prihovarame z tej druhej strany, ale akoby vobec nereagoval a hlavku neotoci a ani rovno ju velmi nechce drzat. V noci a teda stale mu tu hlavku otacam, ale po par minutach ju aj tak vrati spat. Neviete mi niekto poradit, co s tym, pripadne ci niekto takyto problem riesil? Zacinam byt z toho zufala a najma smutna 😔

inge23
autor
30. júl 2007

nenka hladala som ten KISS, ale nenasla som, co to je?

peha
30. júl 2007

ahoj my sme to mali tiez, aj hlavicku mame este stale zlezanu. najlepsie je polohovat dietatko - otacat hlavicku a davat spat raz na jeden raz na druhy bok. ono si to potrebuje uvolnit a napnut aj protilahle svaly.
my sme s tym cvicili vojtovku - 3 jednoduche cviky, ale musi ti to ukazat odbornit a krasne a otacame na druhu stranu a teraz ma v noci dokonca oblubenu druhu stranu na spanie. je to len otazka casu, ale rozhodne s tym treba nieco robit, aby nestuhol sval a neskratil sa na jednu stranu.

tinakul
30. júl 2007

Nenka, vojtova metoda sa nedá napísat, to musíš ty chodit na rehabilitácie a tam sa to naučit a potom doma podla toho cvičit s malou 😉 Najskor sú to lahšie cviky a potom postupne tie horšie 😒 ale my sme do pol roka boli fit 🙂 a cvičili sme ozaj poctivo 😉

nenka83
30. júl 2007

inge je to tema Zaklananie hlavicky, tam si to precitaj.je to strasne, je tam aj odkaz na jednu webovu stranku, nemecku.mne mala vobec nechce byt na brusko, po troch minutach sa rozplace! a spat na brusku, ani pocut!tiez ideme na neurologiu, 9.8, tak som zvedava co nam povie.ved od narodenia malu polohujem, nezda sa mi ze by mala hlavku zlezanu, neviem, len ked lezi tak ju zaklana az na chrbatik.a ked ju drzim na rukach preferuje jednu stranu.snazim sa s nou cicit, len past baranky, tahat za rucicky... proste bezne cviky.furt ju krutim.

ikke
15. mar 2009

majusienka • 20. feb 2008 o 15:15
Ahote, viete mi poradiť či je normálne, že môj 2 mesačný syn má hlavičku viac do jednaj strany? Nie je u neho problém otočiť hlavu aj na druhú stranu aj ju tam nechať, len keď leží na chrbátiku a má mať rovno hlavičku viac ju má naklonenú na jednu stranu. Čo mám robiť? Polohovať ho viac na tú druhú stranu? Len on moc dlho nevydrží ani spať na boku, hneĎ sa zošuchne a spí na chrbátiku. Mám to nechať tak alebo sa mám znepokojovať? Prosím poraďte.

danielala • 1d • 20. feb 2008 o 15:52
Tiez sme mali ten problem, ze pri spanku bola mala otocena hlavickou vzdy len do jednej strany, az som si zacala robit starosti, ze si ju zleží. Lekarka nam poradila, ze ju mame polohovat tym sposobom, ze ju otocime celu v jej oblubenej polohe na chrbatiku na druhu stranu postielky, t.j., kde mala predtym nohy, dame hlavicku, lebo vraj dieta otaca hlavu tym smerom kde je okno, alebo hracky - no u nas to bolo naopak, mala cumela do steny. Ked sme ju prehodili naopak a mala spravila presne to, co povedala lekarka - otocila hlavu k svojej oblubenej stene. Takze skus najprv toto, alebo otocit celu postielku

midka • 1d • 20. feb 2008 o 16:03
My mame zase taky pocit, ze nas maly nerad si otaca hlavicku na jednu stranu, ked je na brusku. Sem-tam ju otoci, ale nerad. Ked lezi na chrbatiku, tak to ani nie je vidno, vtedy mu to je v podstate jedno. Ale zajtra idem na rehabilitaciu s nozickami, tak sa spytam aj na tu hlavicku, do akej miery je to v poriadku.

majusienka • 20. feb 2008 o 16:47
Midka, ak sa niečo dozvieš daj prosím vedieť.
Danielala aj mňa toto už napadlo, lebo presne mj sn pozerá na biele steny, ale aj na okno a svetlo a to je presne skoro vždy na tej strane kde ju viac otáča. Tak to skúsim a uvidím.

alami • 2d • 20. feb 2008 o 18:19
majusienka - spomeň to doktorke, možno bude potrebné cvičiť vojtovu metódu

junovka • 2d • 20. feb 2008 o 18:55
my sme to mali tiez, a samo sa upravilo

zajo510 • 1d, 37tt • 20. feb 2008 o 20:15
naša tiež uprednostnovala na začiatku ľavú stranu, hlavne v noci. cez deň ale veľakrát zaspala s hlavou otočenou na pravo, lebo tam bola telka, hračky, ľudia...aj ked je an rukách má radšej ľavú stranu...niekedy ked sa mi zdá, že je na nej dlho, tak jej otočím hlavu v spánku, ale inak myslím, že sa jej to upravuje samo.

alinka76 • 2d • 20. feb 2008 o 20:30
náš malý tiež uprednostňuje jednu stranu. pri dcére to bolo to isté. treba mu ju otáčať nasilu, napr. keď náš spí na brušku, tak mu hlavičku otočím na opačnú stranu. on si ju síce zase otočí naopak, ale pár minút tak vydrží. neskôr sa to upravilo.

zajo510 • 1d, 37tt • 20. feb 2008 o 20:38
presne ako píše alinka, môj manžel našej malej tiež otáčal hlávku tak opatrne a pomaličky v spánku, že sa zobudila a hnd si ju aj otočila späť a ked som prišla k nej ja, počkala som kým tvrdo zaspí, schmatla hlávku a rýchlo otočila (samozrejme nie nasilu proti jej tlaku) manžela sa smial, že sa s tým nebabrem....ale vydržala tak spať niekedy kratšie inokedy aj niekoľko hodín.

bubba • 1d • 20. feb 2008 o 21:19
aj my sme to mali a 10 mesiacov sme cvicili vojta.ale na to je treba kopec vystetreni nestaci si len zistit info na koniku mozno bude stacit len polohovat a upravi sa to samo..urcite to spomen dr cim skor lebo ak ma tonusovu poruchu tak cim skorej zacnete cvicit,tym kratsie a efektivnejsie to bude

jahodka11 • 1d • 20. feb 2008 o 21:37
bubba a co je to tomusova porucha? Nas maly dava hlavicku v spanku na pravu stranu a ma uz aj zlezanu hlavicku. Snazime sa polohovat, ale on si ju aj tak po chvilke da naspat.....cez den sa snazim, ale v noci sa to neda.... dr to videla, mame len polohovat....ale ste ma tu celkom vystrasili.....:(

bubba • 1d • 20. feb 2008 o 21:42
ak ti dr.kazala len polohovat,tak ta nemusi zaujimat tonusova porucha co sa budes zbytocne plasit
a vy mate 4 mesiace a este stale halvicka do jednej strany?to moze byt vselico aj tortikolis a ten ked sa neodstrani vcas tak neskor sa to da len operacnym zakrokom..sak si to hod do google ti to vsetko povahladava
pa

jahodka11 • 1d • 20. feb 2008 o 21:45
ked ja si skor myslim, ze ked ma trosku zlezanu hlavicku, ze sa mu na tej strane "lepsie" lezi....ved uvidime, o mesiac ideme do poradne, dovtedy sa budem snazit, aby bol viac na lavej strane 🙂

hellosona • 1d • 20. feb 2008 o 21:58
nas maly tiez nexce otacat hlavu doprava, ale uz v porodnici ma na to upozornila rehabilitacna a kazala nam polohovat viac na tu pravu stranu... lenze on ked zaspi, stale si ju otoci dolava. taktiez mu tu hlavinu otocim a xvilu tak vydrzi...
inak rehabilitacna ma upozornila, ze ak mu ju nebudem polohovat, tak neskor s nim budem musiet cvicit...

jahodka11 • 1d • 20. feb 2008 o 22:00
hellosona, tak sa snaz co najviac polohovat...my sme polohovali, ale nasa sestricka nam povedala, ze mame polohovat dovtedy, dokedy sa da, ze ked sa zacne sam viac hybat a tocit hlavicku, nemusime...tak sme prestali a vidis, mame zlezanu hlavicku...a kedze mame strasne vela vlaskov, neskoro som si to vsimla :(

bubba • 1d • 20. feb 2008 o 22:02
prelezanina hlavicky sa da casom doporiadku

jahodka11 • 1d • 20. feb 2008 o 22:23
bubba, dakujem 🙂 v to dufam🙂)) ale mam kamosku a mala ten isty problem, a ked zacal maly sediet a chodit, sa to "vyrovnalo"...takze budem polohovat a cakat 🙂

kisorka • 1d • 20. feb 2008 o 22:25
mame podobny problem a doktorka mi povedala ze to velmi casto suvisi s tym ako rodicia nosia babetko. aj pri noseni bohuzial clovek preferuje jednu stranu , treba sa snazit zdvihat a nosit babo rovnomerne na obe strany, obaja rodicia.

jahodka11 • 1d • 20. feb 2008 o 22:28
kisorka, dobra pripomienka, budeme praktizovat 🙂 bola som pozriet maleho a zatial spinka na jeho "zlej" strane, tak je dobre 🙂

majusienka • 21. feb 2008 o 09:38
aj ja som začala polohovať na druhú stranu a pomal mu otáčať hlavu na druhú stran. Našťastie nemá problém ju točiť, len to bola moja chyba, že všetko mal na tej strane č preferuje, či postielka -pozeral nanás zo " zlležanej" strany, či prebalovací pultík alebo polaha na sedačke v obávačke. Tak to teraz všetko mením a pevne verím, že sa mu to napraví

ada.lubo • 1d • 21. feb 2008 o 12:38
aj my sme to mali, doktorka poradila, ked prebalujeme alebo kúpeme tak sa mu prihovárať z druhej tej strany kde si nerado točí hlavičku a aj ked papá z fťaše tak otáčať celého raz vľavo raz v pravo

rinuska • 3d • 21. feb 2008 o 12:59
Tento problém má skoro každé dieťatko , ale to sa časom upraví samé. Môj malý vypadal ako keby nemal pol hlavy a už je pekný

majusienka • 21. feb 2008 o 14:02
aj ja verím, že sa mu to upraví, len som sa zlakla, že by musel cvičiť Vojtovu metódu, ale som si o nej niečo prečítala a nemal by to byť náš problém

ivka22 • 1d, 10tt • 21. feb 2008 o 15:03
Ahojte baby,
tak sa k vam pridavam...mame tiez problem s hlavickou otocenou do jednej strany...
Tiez sa malemu viac paci stena ako okno, hi hi...
Na noc mu podkladam hlavicku zrolovanou plienkou, ale pocas noci v postielke cestuje a samozrejme nam ta zrolovana plienka po chvili straca efekt....hoci, uz teraz zacina aj sam sem-tam otacat hlvaku do tej "neoblubenej" strany /ale to asi nevedomky /
Buduci tyzden ideme na rehabilitaciu a snad nam poradia co este tobit, lebo sme skusali uz kadeco...
A inak, maly ma tiez zlezanu hlavinku, ale pevne verim a dufam, ze sa to casom upravi, inak by ma to hrozne mrzelo...

bashka • 1d • 31. aug 2008 o 16:44
Dokedy sa ma vlastne polohovat, babule?
Ci to ma nejaky zmysel este, ked ma mala 4,5 mesiaca...ma hlavicku trosku do jednej strany, ale nechapem, lebo som sakramentsky dbala na polohovanie...teraz uz si ona dava hlavku ako a kedy chce, darmo jej ju dam do druhej strany, ked o 5 minut ju ma zas tak

babulik22 • 1d • 31. aug 2008 o 20:39
mala tiez ma tendenciu davat hlavku k pravemu ramienku,ale pritom hlavicku krasne otaca.mame zajist k dokine,aby nam ukazala cviky,tak uvidime.ale v rizikovej mi povedala,ze to ani nieje potrebne,lebo to ma fakt len trosku,ale pre istotu.nic mi to neurobi a budem spokojna,ze som stym nieco robila.a stou plienkou som to praktizovala do urciteho casu kym nezacala cestovat po postielke.

amatula • 2d • 31. aug 2008 o 20:51
caute maminky.ja som pri prvom mala ten sami problem aj som cvicila ale strasne plakal tak som sa na to vybodla a je to ok!teeraz mame stvormesacnehotiez daval hlavicku do jednej strany,tak som mu ju podkladala a uz je to ok...ked som cvicila s prvim synom neurolog mi kazal podkladat hlavicku tak zesa zabali kilo soli alebo pod. do plienky a podoprie sa hlaavicka aby babatko bolo nutene otocit hlavicku aj do druhej strany.a vela davat na brusko aby si trenovali krcne svalstvo.treba aj na silu otacat aj na druhu stranu aj ked sa hnevaju a za tyzden dva sa naucia

babulik22 • 1d • 31. aug 2008 o 20:56
stou solou som to praktizovaly pokial sa dalo

bashka • 1d • 31. aug 2008 o 21:51
Ale ona dava hlavicku do obidvoch stran, ked ju mam napr. v satke, alebo na rukach tvarou ku mne tak ju ma do opacnej strany ako ked spinka. A podkladat mozem kolko chcem, ona si tu hlavicku posunie a da ako ona chce. Ved kazdy mame svoju oblubenu polohu, a tych 5-10 minut co jej ju otocim nepomoze. Na brusku mi nechcela byt dokial sa sama nezacala pretacat a teraz tak je rada, ale len na laktoch a hrat sa. Spinkat ani za svet. Ale praveze ma tu hlavicku zlezanu prave do ten opacnej strany ako by mala byt podla jej lezania
No neva, pockam, ci sa to neupravi...teraz ma ostrihanu hlavku uuuplne nakratulinko tak je to dost vidiet, mozno ked dorastu...

dzanka3 • 1d • 22. sep 2008 o 20:10
ahojte
aj ten moj syn nechce lezat na boku - aj ked ho tak dam jeduje sa a posuva a posuva sa dovtedy kym nie je na chrbatiku a tak z "rozčapenymi " rucickami spinka na chrbatiku a hlavicku ma rovno - obcas nakloni raz najednu stranu inokedy na druhu...
naozaj sa to upravi???
nebude mat vzadu zležaninu???
alebo ho mam nasilu nejako zašprajcovat????

ikke
15. mar 2009

blau • 1d • 22. sep 2008 o 20:14
ja som sprajcovala a nic nepomohlo...bola som z toho smutna, ale nedavno sme pozerali fotky kde je moj maly bracho z profilu a ma presne na tej fotke tak zlezanu hlavicku ako nas. Tak reku ukaz????Na bracha. A on ma teraz krasne vyformovanu hlavu akokeby sa nechumelilo. AJ susedin mal a hovorila, ze sa mu to upravilo.Tak uz sa s tym netrapim

adriana174 • 22. sep 2008 o 20:23
Ahoj Majusienka
tak ja som bola prave stýmto oboznamena minuly týžden. nasa malinka ma 2 mesiace a velmi zaklanala hlavicku dozadu mala som divny pocit ved je taka drobunka a už žeby taka pevna? Pediater povedal že to je v norme ale nepodcenil to a poslal ma snou k neurologovi ktorý odhalil co pises teda že drži hlavicku viac doprava a tiež že ma aj ten sval skrateny.
riesenie ? poslal ma na rehabku kde mi ukažu cviky ako ten sval dat na normal a treba tiež dietatko nutit na tu stranu cokolvek (ležat ,ukazovat hracky ) odporucil aj dat kilo soli alebo cukru za hlavicku ked spinka na tej strane aby sa neotocila hlavicka.to ja ale nerobim bo s ami to zda trafene....ale asi pomaha
---ja som jej dala do autosedacky plienku zlozenu a zaprela aby neotočila hlavku a tiež jej ten sval masirujem po kupeli nutim ju papat viac stej strany kde treba hlavku otacat a spinka so mnou na tej strane lebo ked spinka so mnou citi kde som a preto sa neotoci to sa mi zatial zda to naj riesenie lebo naj pomaha vidim že sa sama do tej strany viac otaca aj na napr . hraci kolotoc ktorý som tieš premiestnil tak držim palceky a vela trpezlivosti.

vesi • 2d • 22. sep 2008 o 20:24
ja som dávala ľahnúť na bok a za hlavu 1kg vrecko soli, samozrejme, že sa zlostila a posúvala, vždy som ju dala späť, ale my sme chodili aj cvičiť, lebo bola vytočená do jednej strany....

vesi • 2d • 22. sep 2008 o 20:27
adriana, tá soľ za hlavou pomáha a cvičenie tiež, do 2 mesiacov bola malá O.K., ale my sme chodili na rehabku od 6tt, nezlakni sa, ked bude plakať, nebude to od bolesti, ale preto, že pri tých cvikoch bude znehybnená...

adriana174 • 22. sep 2008 o 20:34
Ahoj Majusienka
tak ja som bola prave stýmto oboznamena minuly týžden. nasa malinka ma 2 mesiace a velmi zaklanala hlavicku dozadu mala som divny pocit ved je taka drobunka a už žeby taka pevna? Pediater povedal že to je v norme ale nepodcenil to a poslal ma snou k neurologovi ktorý odhalil co pises teda že drži hlavicku viac doprava a tiež že ma aj ten sval skrateny.
riesenie ? poslal ma na rehabku kde mi ukažu cviky ako ten sval dat na normal a treba tiež dietatko nutit na tu stranu cokolvek (ležat ,ukazovat hracky ) odporucil aj dat kilo soli alebo cukru za hlavicku ked spinka na tej strane aby sa neotocila hlavicka.to ja ale nerobim bo s ami to zda trafene....ale asi pomaha
---ja som jej dala do autosedacky plienku zlozenu a zaprela aby neotočila hlavku a tiež jej ten sval masirujem po kupeli nutim ju papat viac stej strany kde treba hlavku otacat a spinka so mnou na tej strane lebo ked spinka so mnou citi kde som a preto sa neotoci to sa mi zatial zda to naj riesenie lebo naj pomaha vidim že sa sama do tej strany viac otaca aj na napr . hraci kolotoc ktorý som tieš premiestnil tak držim palceky a vela trpezlivosti.

dzanka3 • 1d • 22. sep 2008 o 21:18
tak snad sa mu ta hlavicka urobi pekna okruhla...
lebo som ho dala na bok v postielke a este som vas ani nedocitala a uz reval a mykal sa a chcel sa zosuchnut na chrbatik....a ked som ho posunula ostal spokojne spat

vesi • 2d • 22. sep 2008 o 21:22
dzanka, ja som ju na to začala učiť cez deň, tiež bola nervozna a plačlivá a nemohla zaspať, ale ked zistila, že jej to nepomôže, tak si zvykla, aj ked počas spánku sa aj tak posunula a ležala na chrbátiku bola vtedy približne v rovnakom veku ako tvoj drobec treba len vydržať je to pre ich dobro juj ale som rada, že toto už máme za sebou

ikke
15. mar 2009

sunbeamek • 1d • Dnes o 19:56
Ako ste riesili problem s vytacanim hlavicky maleho babatka do jednej strany? Nasa mala ju neustale vytaca iba doprava a ked sa ju snazim otocit na druhu stranu, tak place a vzdy ju otoci naspat. Doktorka mi povedala, ze jej treba otacat hlavu aj na druhu stranu, ale nedari sa , stale ju nataca iba na tu jednu.

dudinka21 • 1d • Dnes o 19:58
my sme mali podobný problém tiež točil na jednu dokt. povedala, že ked spí mám mu ju polohovat no on nespaval takže som nemala kedy-. a sme úplne ok.. potom začal točit otáčat na obidve

sirinka • 1d, 30tt • Dnes o 20:03
nasa naklanala hlavicku tiez na jednu stranu, kazali nam jej ju polohovat a vkladat medzi pliecko a hlavicku plienku, aby ju musela mat rovno alebo jej ju naklanat na tu druhu stranu...no nerobili sme to takmer vobec a tiez je ok.

dnada • 1d • Dnes o 20:08
ahojky sun- malej mi preferoval taky jednu stranu,na levou,dr radila,dávat spát na pravý bok ,tzn u tebe dávat spát na levý bok. Jde o to,že dětičky pak mohou mít na jedné straně hlavičku slehlou,to je to menší zlo,horší je,že pak mohou mít problém s motorikou.Lepší řešit hned a polohovat při spaní. Ze začátku se mi malej budil,plakal a byl protivný,ale za pár dní mu to už nevadilo

shaula • 2d • Dnes o 20:14
Nám pomohl jednoduchý trik - otočit dítě v postýlce naopak. Nebavilo ho koukat jen do zdi, tak musel otáčet hlavičku i na tu "neoblíbenou" stranu. Jinak existují i různé polohovací podložky, ale na ty nám vyzrál a stejně se otočil jak chtěl...

minea • 1d • Dnes o 20:37
Sunbeamek, už se to tu řešilo, zkus zapátrat ve starších tématech. S predilekcí hlavičky mám taky zkušenost a určitě bych to nepodceňovala. Je potřeba stimulovat otáčení hlavy polohou v postýlce, zavěšenýma hračkama a směrem, z kterého k mimi mluvíš. Určitě je dobré použít polohovací podložku, např. http://mojebatole.vltava2000.cz/store/goodsdeta.... Na 3měsíční prohlídce se domluv s pediatrem, jestli je to ok nebo jestli je potřeba cvičit. Naše dr to vůbec neřešila, pořád opakovala stimulovat z druhé strany, ale to bohužel nestačilo. Došlo k tomu, že malá začala mít asymetrické držení těla - když ležela na zádech, v pánvi jakoby ujížděla do strany a celkově byla pohybově na jedné straně pozadu. Nemohla jsem se na to dívat, takže jsem si důrazně vyžádala doporučení a zahájila se vojtovka. Jsem za to obrovsky vděčná, všechno se srovnalo a jen mě mrzí, že jsme nezačali cvičit dřív.

minea • 1d • Dnes o 20:38
pardon, link nefunguje, tak třeba tady
http://www.matysek.cz/pece-o-deti/prebalovani/-...

tomzuzka • 1d • Dnes o 20:39
Asi tk do troch mesiacov aj náš malý preferoval len tú "svoju" stranu. tiež sme ho polohovali na opačnú stranu a aj kládli plienku, tak ako to opísala sirinka a tiež sme použili ten istý trik ako shaula. ono to pomaly vymyzne, keď už dieťa len neleží ale začína sa pretáčať. cez deň dávaj hodne bábo na bruško a sleduj či si aj vtedy kladie hlavičku na pravú stranu, alebo ich strieda.

other_side • 1d • Dnes o 20:44
skus jej otocit hlavicku na tu stranu kde ju nechce mat a blizko nej poloz nejaku pestrofarebnu hracku.. aby ju zaujala.. alebo ju otoc v postielke ako uz pisala shaula

mirustek1 • 2d • Dnes o 21:15
sunbeamek,nasa mala si od narodenia vytacala hlavicku do jednej strany,tiez som ju davala spavat castejsie na opacnu stranu,ale chodili sme koli tomu na rehabilitacie a cvicili sme doma 3xdenne Vojtovu metodu,lebo ze by to mohlo mat aj nasledky,asimetria tvare,chrbtice....atd,nechcem ta ale strasit,neviem ake to ma tvoje male,ale moja detska doktorka hovorila,ze to je nic,a na rehabke zas nieco ine.

lendy1 • 1d • Dnes o 21:33
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

mami.sk
16. mar 2009

moja dcérka bola v brušku otočená tak, že mala hlavičku na pravej strane a aj po pôrode ju držala vždy len na pravej strane / vraj kvôli tomu, že dosť skoro bolo otočená hlavičkou dolu, cca od 26 tt/ , našťastie hneď v pôrodnici za mnou prišla rehabilitačná sestra a ukázala mi ako máme cvičiť - dokonca som pri odchode musela podpísať prehlásenie, že som bola poučená 😉
hrozilo jej skrátenie šijového svalu a s tým spôsobené ďalšie problémy
cvičenie bolo veľmi jednoduché, malú som položila na posteľ alebo stôl tak aby jej hlavička prevísala / najlepšie keď spinkala lebo bola kľudná 🙂/ a otáčali sme s hlavičkou pomaličky dolu a hore a na strany, každé asi po 10x a cvičili sme 5x denne 😉
okrem toho som ju vždy kojila tak aby mala hlavičku otočenú na ľavú stranu, polohovali sme a za pár týždňov to má úplne v poriadku
dôležité je to nezanedbať 😉

ronja27
17. mar 2009

ahojky muj syn to mel taky uz od narozeni nechtel otacet hlavicku na druhou stranu. Nase detska doktorka porad nic az ji zacal mit prolezenou a ja jsem na tom trvala poslali nas na rehabilitaci. A povedlo se. Cvicili jsme Vojtovu metodu a za par tydnu bylo po problemu.
Co jsme vyzkouseli veci: premystili jsme postylku dokonce jsme mu hlavicku i obkladali balickama mouky aby ju nemohl otacet furt na jednu stranu...no hruza jaky jsem byla trdlo a nic poradne nezabralo az to cviceni...vřele doporucuji sice se to mimiskum moc nezamlouva a placou i u toho ,ale vysledek stoji za to 🙂

kacka.va
17. mar 2009

my taky měli hlavičku napravo, podle naší Dr. je to normální, že dítě je prostě v břiše na jednu stranu a nemůžeme po něm hned chtít, aby dávalo hlavu na tu stranu druhou, srovnalo se nám to samo mám dojem, že do třech měsíců.

mataaaaa
17. mar 2009

mi sme mali hlavicku na jednu stranu do 4mesiaca, ale ked som ju davala spinkat, vzdy som jupolozila na druhu stranu a teraz je to uz v poriadku, nejako sa to dalo do poriadku .. nastastie..

belanka
17. júl 2009

moja dcérka najprv preferovala pravú stranu.to je už ok.cvičíme aj vojtovu metódu.teraz som si ale všimla,že keď je na brušku dáva hlavu do ľavej strany a nechce ju ani za svet otočiť.ale robí to len na brušku.máte s tým skúsenosti?

kacka.va
18. júl 2009

belanka: a vojtovku cvičíte kvůli tomu, že dávala hlavičku na jednu stranu? není to brzo?

ronie
18. júl 2009

tak já tedy s názorem lékařky že se to srovná samo a že je to normální nesouhlasím, v některých případech jo, ale pokud je predilekce výrazná, tak zpomaluje celý vývoj a asymetrie se přenáší do dalších věcí, právě první 3 měsíce jsou nejdůležitější k zahájení rehabilitace-pokud neurolog uzná za vhodné, čím později tím větší trápení miminek i maminek

belanka, pokud prvně preferovala pravou a teď levou, je to tí, že se to ,,precvičilo,,správně by se mělo cvičit symetricky-stejné cviky na obě strany ač má problém jen jedna, pokud tak cvičíte, tak je možné že ste přemotivovali doma-pokud jste dělali všechno proto aby koukala na levou tak ste zapoměli cvičit i tu pravou, to se zase srovná, řekni to na rehabce. Jo a pokud to tedx dělá jen na bříšku tak spíš to může být i tím, že na bříšku zatím není stabilní, ještě to nemá natrénované, takže to chce čas, ale vždycky všechny tyhle drbosti prober s rehabilitační 😉

belanka
18. júl 2009

ja si tiež myslím,že je to možno nestabilitoi.dnes som ju dala na bruško tak,že vľavo nemohla otočiť hlavu,mala tam zábranu.držala rovno a potom dala trochu aj vpravo.skúšala som jej hlavičku jemne otočiť,či jej niečo nebráni v pohybe,ale išlo to.tak svaly sú zrejme ok.my sme doma precvičovali obe strany.to preferovanie pravej strany zmizlo ešte pred prvým cvičením,ale naordinovali ho a hotovo.sama rehabilitač.sestra sa trochu čudovala,že nás poslali cvičiť,lebo sa jej zdala v poriadku.potom zrazu prestala pásť koníčky,tak sa zamerala na to.ale myslím,že je v poriadku,len potrebovala ,aby prišiel jej čas.a ako tak študujem,vôbec nie je pozadu.ale každopádne sa na to na rehabilitácii opýtam

kacka.va
18. júl 2009

ronie: jenže oni sami někteří pediatři a rehabilitační sestry přiznávají, že se posílá na rehabku někdy úplně zbytečně a v případech, kdy to není nutné. A jak belanka sama psala, zmizlo to, než začali na rehabilitaci hodit, takže to je přesně případ, kdy by byla rehabilitace zbytečná.
Jinak si taky myslím, že u belanky by to mohlo být přecvičené, a že teď v období, kdy by se to rovnalo samo o to víc to cvičení přispělo k tomu, že je preferuje teď druhou stranu.

kristinka4m
5. aug 2009

a ja suhlasim zajdi k lekarke vysvetli v com je problem ja som mala taky isty a my sme si to tak viac vsimly po ockovany ani si nevies predstavit aky som dostala strach poslal nas na neurologiu a potom na rehabilitacie dokonca sme boly aj na sonno mozgu ale vsetko je v poriadku zatial s nim cvicime len doma kazala davat casto lezat na brusko a samo sa to pomaly upravuje len my este na rehabilitaciach povedala ze sa jej nezda ze v skoro 5mesiacoch ma este uzavrete pästicky no uvidime drzim palce

dzanna
6. aug 2009

Ahoj mi máme tiež taký problém tiež preferuje pravú stranu ako ľavú ale neurologička mi kazala polohovať ho na bruško a otáčať mu hlavičku na druhú stranu a zaujať jeho pozornosť napr hrkálkou a ideme na kontrolu 13.8 tak uvidíme

belanka
6. aug 2009

takmer každého tuším poslali na neurológiu.nás nie.v 3,5týždni nám nakázali vojtovu metódu priamo na rehabilitácii a hotovo.po 2mesiacoch sme boli na kontrole a bolo to v poriadku.ale musím priznať,že rozhodne nie vďaka tomu cvičeniu.síce sme cvičili,ale minimálne.myslím,že sa to upravilo samé.

ronie
6. aug 2009

obcházení neurologa, je velká chyba a správný rehablititační pracovník dítě bez žádanky z neurologie nevezme, jde totiž o celkové vyšetření a to rehab.neumí 😝

belanka
6. aug 2009

nás vyšetrovala lekárka FRO.tak dúfam,že je to ok.poslal nás k nej ortopéd

danu
13. aug 2009

luccii • 1d • Dnes o 21:44
Prosím o radu, náš 2měsíční chlapeček má hlavičku téměř jen na jednu stranu. Je to špatně?

gabika25 • 2d • Dnes o 21:51
ahoj, moj krpec ma stale hlavicku na pravo. Musime ho polohovat na opacnu stranu. V noci ked spi, tak mu ju otacam, pripadne ho davam spat na bok. Je to problem, lebo dochadza k skracovaniu svalov na strane krku, ktoru nepouziva. V neposlednom rade dochadza k zlezaniu hlavicky. Treba sa mu vzdy prihovarat a vlastne vsetko robit z opacnej strany, aby bol nuteny pouzivat aj opacnu stranu. Drzim palce, je to beh na dlhe trate, ale cim skor zacnes, tym skor sa to napravi. My sme to zanedbali.

borca • 1d • Dnes o 21:52
Ahoj, prý ano ,aby jí neměl šišatou. Mi jsme s tím taky bojovali, v postýlce jsem ho otačela, dával hlavu směr okno a po otočení zase koukal směr pokoj nebo jsem mu hlavu otočila sama, ale zachvíli jí měl zpátky. Po několikátém pokusu jsem to vzdala. Musíš se snažit, ale nám to vždy nešlo a hlavu má Luky krásnou.

beruska2x • 1d • Dnes o 21:54
maly to mel taky ze zacatku, davala jsem ho spinkat i na druhy bok ale stejne se pretocil jak chtel, nijak zavratne jsem to ale neresila a pak uz si to ridil sam a hlavicku ma kraaaaaaaasnou 😉 😀

shaula • 2d • Dnes o 21:56
Když nepomůže otáčení hlavičky nebo polohování obecně, tak otočte dítě v postýlce naopak - to je jediné, co u nás zabralo 😉 Ony děti většinou nerady koukají do zdi 😀

kinsen • 1d • Dnes o 21:56
Ahoj, prodávají se polohovací válečky nebo polohovací podložka tak zkuste jestli by to nepomohlo 🙂

kocicinka • 1d • Dnes o 21:58
Je to špatně. Říká se tomu predilekce, náš chlapeček to má taky. Ještě k tomu se zaklání, takže cvičíme Vojtovu metodu. To otáčení hlavičky nepomáhá, v mžiku jí tase otočí zpět.... Luccii, pokud budeš chtít to zkonzultovat, ať Ti dá pediatr doporučení na rehabelitaci, tam Ti poradí nějaké cvičení a bude to v pohodě 🙂

beruska2x • 1d • Dnes o 21:59
nas zrovna do zdi koukal a porad na tu stranu nejcasteji spi 😀 😀 😀 😀 polohovaci valecky jsou podle me zbytecnost a draha to staci stocit mensi rucnik ale oni se od toho vetsinou stejne odtlaci 😝

beruska2x • 1d • Dnes o 22:00
podle me maji ze zacatku tenhle "problem" vsechny deticky..

kinsen • 1d • Dnes o 22:01
ten ručník je dobrý nápad, já to nikdy nepotřebovala jen jsem o tom slyšela 😉

beruska2x • 1d • Dnes o 22:04
to nam rikali v porodce, ale pry si vetsinou stejne najdou zpusob jak se toho zbavit, maji proste "svoji" polohu no.. ono se to pak zlomi a otaceji se sami 😉

luba142 • 2d • Dnes o 22:07
ahojky aj nasa mavala hlavicku na jednu stranu a nepomohlo moc ani otacanie ale po 2mesiacoch ako sa zacala obzerat tak uz ju tocila sama na obe strany a cim dalej tym viac ked bola hore ju uz drzala viacmenej v strede a teraz ju ma na jednej strane len ked spi, a to ma od narodenia oblubenu stranu a moze kukat aj do steny ale zaspava tak

marosko08 • 1d • Dnes o 22:13
luccii ahoj.maky sa nam narodil v oktobri,takze som pouzivala zavinovacku.netusim,ci ju pouzivaju maminy v letnych mesiacoch.ja som maleho mohla lahko polohovat raz na jednu,raz na druhu stranu,ked bol v zavinovacke.aj s koenim som to tak riesila-ktorym prsnikom som skoncila kojenie,na tu stranu som ho polozila a potom som s tym prsnikom kojenie zacinala.nemusela som si pamatat,z ktoreho papal naposledy.papa

jeudi • 2d • Dnes o 22:16
luci myslim ze je nekde chyba mam s tim zkusenost muj prvni syn je tim poznamenany mel hlavicku k jedne strane kazdy mi nadaval ze ho nepretacim a pritom to bylo uplne jinak tenkrat sem nevedela ze to muze znamenat problem...dnes ma splostelou hlavicku a vypada to hrozne chodili jsme i na neurologii jestli mu to nezasahuje do mozku nastesti je to jen kosmeticka vada..ale vypada to osklive dnes uz vim ze to normalni neni a ze je moznost rehabilitace..tak co nejdriv se o tom informuj a zacnete at nedopadnes jako mi ☹

luccii • 1d • Dnes o 22:28
holky diky za rady, zajdu teda za pediatrickou
kez by hlavicku zacal otacet na druhou stranu sam... ale to je jen vyjimecne

beruska2x • 1d • Dnes o 22:29
lucii je jeste malinkej, dej mu cas, 😉

jeudi • 2d • Dnes o 22:29
luci treba jo ale je lepsi to nezanedbat pak to fakt bevypada hezky a muze mit problemy rekni ji to ona vas nekam posle a budete mit cviky na doma 😉 a i kdyby to nic nebylo tak budes mit klid 😉

luccii • 1d • Dnes o 22:33
blby je, ze malej ma zdravotni pojistovnu po mne a diky tomu muze jit bezplatne na rehabku jen v nemocnici a tam je spatna... tak mu ji asi zaplatim

berusko, radsi to budu konzultovat, bojim se, abych neco nezanedbala

alti • 2d • Dnes o 22:38
luccii moje sousedka má chlapečka 3. měsíce a taky od narození měl hlavičku na jednu stranu, snažila se ho pokládat střídavě na oba boky, ale teď na 3. měsíční prohlídce, když ho doktorka dala na bříško "pást koně" tak celý tělíčko padalo k té straně a hlavičku neudrží. Hned jí poslala na rehabku a cvičí vojtovu metodu asi 4x denně a už po týdnu jí chválili jak pěkně cvičí snad do tří měsíců to bude OK.

gartneroval • 1d • Dnes o 22:38
Naše malá má taky placatou hlavičku, jsem z toho špatná, ale už 3 měsíce cvičíme, měla zkrácený právě ten sval. Cvičením se to spravilo, otáčí hlavu pěkně na obě strany, ale když spinká, tak jí ta hlava spadne na tu placku.

jeudi: ta hlavička už nedorostla? Jsem ted z toho vyděšená. To už tak zůstane? Kdy sis všimla, že ji má placatou? Asi pozdě, že? Hlavička prý dorůstá do roka. 😒

mikulka • 1d • Dnes o 22:39
Když se děcko narodí, má vždy hlavičku jen na jednu stranu. Je to zcela normální.
První je utužovná svalů od shora, tedy těch krčních.
Hodně ho motivuj, dávej mu hračky nad něj, aby hlavičku otáčel doprostřed. On se musí nejprve naučit mít hlavičku ve středu, ne na druhou stranu, doprostřed.

Dva měsíce... no, jde o to, jestli ji někdy otočí i doprostřed. Řekla bych, že má ještě čas.
Hlavně myslím, že s tímhle se na rehabku nechodí. Až kdyby to měl ještě třeba 14 dalších dní.

dm1 • 1d • Dnes o 22:50
my sme skusali vsetko... od uteraka az po kilo soli co poradil doktor - ze to nevie odtlacit je to stabilne... no urcite maly sa trochu posunul a bolo to mal hlavku ako chcel. Stale som mu ju otacala aj ked spal. Niekedy sa podarilo a prespal tak ale inokedy sa zachvilku pretocil naspat. Teraz ked uz sa zaujima o veci okolo seba tak sam dava hlavku aj na tu stranu a v noci sa ho stale snazim davat spat na bok - zavinovacku mam otvorenu a oprem ho v nej o bok postielky

cipin
13. aug 2009

Ahoj Luccii, pokud můžu radit, tak bych určitě zašla za pediatrem a trvala na návštěvě rehabilitace. Predilekce by měla po šestém týdnu odeznít (samozřejmě plus, minus), takže pro jistotu... My taky cvičíme - malá měla taky predilekci - torticollis, takže v podstatě od jejích dvou týdnů a zdaleka nekončíme, pže je toho víc a je k tomu ještě lenoch. Je to pruda, ale hlavičku už teď otáčí krásně a nikdo by nic nepoznal. Co vím, tak samotné polohování nemusí pomoct. Ale určitě jím nic nezkazíš, stejne tak jako otočit postýlku tak, abyste k ní přistupovali ze strany, kam tu hlavičku moc neotáčí a podněty směřovat více na tuhle stranu, ale zase tak abyste úplně neopomíjeli tu druhou...

kacka.va
14. aug 2009

cipin: obecně se uvádí, že by se to mělo srovnat do 3 měsíců, pokud dítě nemá jiný problém.

mikulka
14. aug 2009

Já bych počkala a nikam ji nehnala a nestresovala. DO třech měsíců bych počkala.

aleachim
14. aug 2009

já bych zase na rehab.zašla, když bude stačit polohovat, bude klidná a když bude třeba cvičit, začne se včas. S půl ročním dítkem už se cvičí dost špatně. Nehledě na to, že malé dětičky to nemají ještě zafixované a tak se i rychleji vše napraví.

katarina.banska
19. júl 2010

ahojte.
nasa mala ma prelezaninku na hlavicke, stale spavala len na lavom boku, nejak sme ti to nevsimli ☹ az teraz ked bola na brusku tak som si vsimla, ze tu stranu ma vylezanu. teraz sa ju snazime polohovat na druhu, no vzdy si ona najde tu svoju oblubenu polohu. poradte co mam robit? je vobec este sanca, ze sa to napravi? snazime sa jej tu stranu podkladat no velmi to nepomaha.
dakujem

mirka183
19. júl 2010

@katarina.banska , my mame ten isty problem. Najprv som to neriesila, ze mala viacej otaca hlavicku len na lavo. Radsej som to spomenula dr., ta nas poslala na ortopediu a odtial na rehabilitaciu. Teraz cvicime 4X do dna cviky vojtovou metodou. Mala ma tiez prelezaninu a na jednej strane krku ma zhrubnuty sval. Treba to rozvicit, lebo potom hrozi operacia. A navyse ked sa to zanedba, tvaricka rastie nesymetricky, jedna polovica je ina ako druha.

lienka2
19. júl 2010

@katarina.banska nas maly mal to iste.. pri spani s tym vela nenarobis, my sme mu podkladali hlavicku plienkou ale tu vyhodil spod hlavy von 😅 skus aspon cez den sa jej prihovarat z tej druhej strany, hracky podavat z tej druhej strany, aby musela aj tam otacat.. my sme chodili aj na rehabilitaciu a uz hlavicku krasne otaca zo strany na stranu.. predtym do jednej vobec nechcel..

katarina.banska
19. júl 2010

fuuu..... tak to asi nebude bohvieco... no musim to spomenut doktorke. ked je hore tak ma hlavicku otocenu aj na druhu stranu, ale ked spi tak len na tej jednej ☹ ☹ ☹ ☹
prave na nu kukam, zaspala mi v lehatku a opat na tej strane... jaj idem ju napravit , len dufam, ze ju nezobudim