Držanie hlavičky na jednu stranu. Ako ho to odnaučiť?

inge23
26. júl 2007

Ahojte, mam skoro 😉 3 mesacneho chlapceka, ktory stale drzi hlavku na jednej strane a uz zacina byt prelezana. Stale sa mu prihovarame z tej druhej strany, ale akoby vobec nereagoval a hlavku neotoci a ani rovno ju velmi nechce drzat. V noci a teda stale mu tu hlavku otacam, ale po par minutach ju aj tak vrati spat. Neviete mi niekto poradit, co s tym, pripadne ci niekto takyto problem riesil? Zacinam byt z toho zufala a najma smutna 😔

titkovamiriam
26. júl 2007

najlepsie je navstivit neurologicku,marekovi tiez hlavka isla len na jednu stranu no vojtovou metodou sa to napravilo.

mikca
26. júl 2007

ahoj můj malej měl také predilekci hlavičky, chodili jsme s ním na RHC, naštěstí nám ukázali jen nějake cviky na balonu atd.tak jsme vojtovku vůbec nemuseli, ale chce to co nejdřív zachytit. řekni to své lékařce a ty ti dá doporučení.

zevina
26. júl 2007

inge, určitě upozorni lékařku (i když je na pováženou, že si toho nevšimla sama ☹ ) jak píší holky, pravděpodobně vás pošle na neurologii a možná doporučí rehabilitace, ale u takhle malých dětí cvičení zabírá opravdu rychle a pokroky jsou vidět téměř okamžitě 😉

titkovamiriam
26. júl 2007

hlavne je treba co najskor aj koly prelezaniu,ale aby sa neskratil aj krcny sval,uz tu tusim aj takato tema bola,len neviem ako sa volala.Urcite tie cvicenia zaberaju aj ked sa detom nepacia.Preto je treba zacat co najskor. 😉

zevina
26. júl 2007

řekla bych že cvičení je víc nepříjemné pro maminky, ale stojí za to vydržet (my se s tím mordovali skoro 10 měsíců)

yesno22
26. júl 2007

inge...jednoznacne chod na neurologiu, aby neskor nemal problem s chrbticou... aj my sme riesili krive drzanie hlavicky a tym vlastne aj celeho telicka...ked mal maly necele 2 mesiace, zasla som na neurologiu a tam mi dr. ukazala nejake cvicenia (nie vojtovku) a ako mame maleho spravne nosit na rukach ...zlepsilo sa to uz po 3tyzdnoch....po dvoch mesiacoch sme uz nemuseli cvicit...aj na fit lopte sme si poskakovali 😉 ...drzim palce

titkovamiriam
26. júl 2007

my sme sa vojtovkou toho zbavili za 3t.

zevina
26. júl 2007

u nás nebyla predilekce hlavičky (ale stejně si sestra při každé RHB kontrolovala, jestli je hybnost na obě strany souměrná) a je fakt, že jsme se vojtěním našeho problému zbavili taky asi za 3 týdny, ale pořád si nás hlídali, aby jsme splňovali vývojové tabulky 😒 a kecám, nebylo to 10 měsíců, ale do 10-ti měsíců, takže 8 😅

belda
26. júl 2007

ahoj, my to měli jako mikca, hlavičku měl sleženou od 3 týdnů, dotorka to nějak neřešila, prý mu máme dávat třebas kilo mouky obalené v plínce těsně vedle hlavičky, ale to moje trdlo si ji vždycky nějakým kuriozním způsobem vytočilo ☹ .teprve v půli roce nás poslala do rizikové poradny(protože se ještě neotáčel), odkud nás poslali na rehabku, naučili pár cviků, pak i cvičení s balonem.brzy se vše napravilo.v té rizikové poradně mi primářka řekla, že dítě s predilekcí by mělo cvičit od 2-3.měsíce 😲 😒

titkovamiriam
26. júl 2007

u nas si to ani nevsimla detska lekarka ale moja sestra ,je zdravotna sestricka 🙂

zevina
26. júl 2007

je fakt, že někteří doktoři k tomu mají velice laxní přístup 😠 naše mudra byla dlouhodobě nemocná a jako záskok tu byla důchodkyně, ke které jsem už já chodila jako dítě a už tenkrát měla jen krok do penze 😕 miminka v poradně sice zvážila, prohlédla, ale nějaký psychomotorický vývoj jí byl totálně ukradený (a nebo na to kašlala jen u nás, že chodíme mimo jiné do rizikové poradny, kde si nás pohlídají?) každopádně jsem ráda, že už zpátky ordinuje naše pani doktorka a na každé děťátko má dost času a zajímá ji co dítě zvládá za dovednosti, jak se chová atd 🙂

inge23
autor
26. júl 2007

dakujem vam za postrehy. uz to riesim a najma budem riesit pediatricku lebo som zisitila, ze nerobi a ani nerobila zakladne vysetrenia typu reflexov, sluchu atd. iba vaha, dlzka a obvod hlavicky!!!!takze tam koncim

inak zaujimave je to, ze ked ho drzim tvarou vonku tak sa ako tak obzera, neotaca sa iba ked je v lehatku alebo v postielke.

este sa chcem opytat, ze ked ste ich volali, tak sa vam na zvuk otoacali? lebo mne nie. a nefixujeme uz ani hracku a ako mesacny to robil a rovnako aj otacal hlavu, tak neviem odkial to teraz je

belda
26. júl 2007

já si teda přesně nepamatuju, kdy naše dr.začala kontrolovat sluch a zrak, ale vím, že jsem si tedíka vzala do náruče, obličejem od sebe a sestřička mu pískací hračkou pískla nejdřív zleva a pak i zprava a vždycky se za zvukem otočil, tak to zkuste doma taky.a co myslíš tím "nefixujeme už ani hračku"?

mikca
26. júl 2007

ty inge a pozoruje vás, v tomto věku už by měla pozorovat hračku když jí jezdíš s ní před očima. koukni tady na ten vývoj už jsme to sem někam dávala ale nevim kam http://www.babyonline.cz/vyvoj-ditete/psychomot...

zevina
26. júl 2007

inge, na zvuk už si nějak nemůžu vybavit, ale jako jedno z RHB cvičení jsme měli malého upoutat hračkou (nějaká pestrá, barevná, takhle malé děti dobře vnímají červenou) ve vzdálenosti asi 20cm od obličeje a pomalu posunovat doleva a pak zase na druhou stranu, aby ji sledoval očima, točil hlavičku a už brzy bude mít snahu po hračce natáhnout ručičku (zatím takové neumělé pokusy) a kolem třetího měsíce mizí to novorozenecké zatnutí pěstiček, tak se ji bude snažit uchopit 😉

jinak v takovém případě změna pediatra určitě stojí za zvážení, přeju hodně štěstí 🙂

inge23
autor
26. júl 2007

s tou hrackou som to skusala, sice nie je cervena, ale zelena 🙂 ale je to hrkalaka, no ale kasle na nu. pozerat si nas pozera, ale nie vzdy. pozerala som ten vyvoj od mikca-diky 😉 . kone pasieme, aj ked nie vzdy sa nam chce, drzanie hlavky v sedu tiez je to celkom OK, sledovanie pohybujucej hracky-to nic a ani tie rucky-nic, iba s nimi rozhadzuje, pasticky ma zatnute akokedy, ale to sa mi zada, ze povoluje.

maminky som zufala, zajtra padame k doktorke. ale je mi divne, ze ked bol mensi, tak vsetko robil tak krasne

paska
26. júl 2007

inge tiež nás poslali na rehabilitácie ale doktor to zhodnil že netreba cvičiť len polohovať pri spánku a cez deň dávať dieťa tak aby nás videlo ibaz tej druhej srany nech je prinutene hlavku dávať do druhej strany 😉 prešlo to za pár dní

yesno22
26. júl 2007

inge, nezufaj....my mame uz 5mesiacov za sebou a vobec sa neotacame na brusko a spat, co ako 3-4mesacny parkrat dokazal...dr. ma ukludnila, vraj sa stava, ze dietatko "zabudne" na urcity cas veci, ktore dovtedy v pohode zvladlo...pre zmenu ale zaciname dvihat zadocek a snazime sa lozit, takze sa mozno ani obracat nebudeme 🙂 co sa tiez stava 😉

mikca
26. júl 2007

inge nezoufej, nemusí být přesně podle tabulek, každe mímo je jiné. zkus tu hračku vyměnit za něco uplně jiného netradičního, třeba ho to zaujme. náš malej si snad ruce nikdy neprohlížel, takže to ber z rezervou
zkus hodně tlesknout u hlavičky uvidíš jak zareaguje, ale každopádně bych k mudře zašla a vše jí to řekla at ho proklepne, maj na to fígle, bohužel už si je nepamatuju ☹

mikca
26. júl 2007

a ted koukám inge že je malému 2měsíce a dva týdny tak nekoukej an vývoj ve třech, má ještě čas, já co si vzpomínám tak malej byl v tabulkách opžděnej o 14 dní... takže to ber fakt z rezervou 🙂

tinakul
26. júl 2007

ahoj Inge - vtejto istej diskusií - babatka si pozri tému zležaná hlavička - je tam aj moja skúsenost 😉

inge23
autor
26. júl 2007

dakujem moc za podporu. takze, neurologicka ma dovolenku az do 6.8. 😠 musime asi teda vydrzat. zajtra idem k pediatricke a uvidim co mi povie a ak sa bude tvarit, ze nic...tak ju menime

dala som mu k hlavicke kilo soli zabalenej v plienke, tak uvidime...len mi je smutno, ze za zvukom sa kamosko neotaca, ale vnima ho, len proste sa na tu stranu za zvukom neotoci ☹

mikca
27. júl 2007

Inge klid, za zvukem se má otáčet až ve 4 měsících, ted stačí že ho vnímá....určitě je vše jak má být neboj

nenka83
28. júl 2007

aj my ideme 9.8 na neurologiu, malinka sa mi dava nabok a hlavku zaklana uplne dozadu.tu na modrom koniku som sa socitala o KISS.dufam ze to nebude ono.a ked mama malinku na rukach furt je natocena na jednu stranu,na druhu sa jej neche.neviete mi poradit nejake cviky co cvicite s babatkami? moc mi doktorka nepovedala, a to sa vkuse vypytujem a hladam kade tade.dakujem velmi!!!

janicckka
28. júl 2007

Mě malá také drží hlavu na jedné straně a když jí chci dát na druhou stranu tak se všelijak kroutí a nechce.ani spát na té druhé nechce.Tak nevím jestli jí to nějak odnaučím. 😅

dashak
28. júl 2007

Ty asymetrie a preferování jedné strany se dají odbourat asi jedině vojtovou metodou. Trošku drsné, ale fakt účinné 😝

koc
28. júl 2007

ahojky, i my jsme měli potíže - malý dával hlavičku k jedné straně, měl zkrácený krční sval už z polohy v děloze (měl málo místa). Upozornili nás na to už v porodnici a doporučili polohovat - dávat na bok (zádíčka podložit třeba srolovanou peřinkou nebo polštářem) vždy část dne na pravém boku, část na levém. Asi ve 2 měsících nás pediatr poslal na neurologii, kde nám nejprve bylo doporučeno tzv. klubíčkování (nosit mimi zády k sobě, opřít o břicho a uchopit pod kolínky), později nás poslali na rehabilitaci a cvičili jsme vojtovu metodu. Je fakt, že je to docela náročné (fyzicky i psychicky) 😝 , ale je třeba vydržet a nevzdávat to. 🙂 My jsme se začali zlepšovat už po měsíci, nyní v roce je všechno o.k., malý sám chodí, hlavičku drží rovně a zpříma. A to jsem se bála, jestli ji vůbec zvedne...
inge - radím neurologa určitě navštívit. Držím palečky. 😀

maca793
28. júl 2007

inge23
súhlasím s babami, čo najskôr navtív lekárku a začnite cvičiť vojtku. nám to strašne pomohlo pri dvojičkách. síce ťa tobude stáť sĺz, "nervov" a síl ale stojí to zato. držím palce.

masinka
28. júl 2007

jedna lekarka mi povedala , ze najlepsie lakadlo pre dieta aby otocilo hlavicku je svetlo
neskusala som, kedze sme to nastastie nepotrebovali

inge23
autor
30. júl 2007

ahojte, neurolog ma dovcu az do 6. tkaze musim cakat, zatial stlae dookola otacama a davam kilo soli zabalenej v perinke...a zda sa mi to lepsie, ale budem kludnejsia a k nas neurolog pozrie.
masinkau nas svetlo nezabera ☹
nenka83, presne ako u nas aj ked mu tu hlavku stale dookola otacam, sval skrateny nema lebo ak ho otocim, tak mu tak hlava ostane, ale ja mam skor podozrenie na chlapcensku lenivost-teda dufam