Kedy začať so samostatným jedením?

majaff
13. apr 2008

Chcem poprosiť o radu kedy by sme mali začať so samostatním papaním?

junovka
14. apr 2008

tIMKA SA DAJAK TRHALA O SAMOSTATNE JEDENIE, TUSIM NA NECELE 2 ROKY?? 😕

alenik
14. apr 2008

nasa kamca papa od 15 mesiacov sama.

cairka
14. apr 2008

my tiež tak cca. od 14-15 mesiacov

maca66
14. apr 2008

ahojte.no maly bude mat dva ,ale papat sam uz veru od 14tich mesiacov chcel.ale samozrejme nie polievku lebo ta je vsade len nie v nom 😀

xxmargaretka
14. apr 2008

ahojte..
co znamena samostane?nabrali ste jedlo dali pred dieta a viac sa nestarali,alebo sa snazili pri vasom krmeni aj same deturence jest..

kasis
14. apr 2008

Zrejme to zavisi od babetka ako sa chyta do papania, Matko nejavi ziaden zaujem, aby sa sam napapal, aj ked mu dam daco do ruky, tak to iba pomrvi, ale do pusy ani omylom, zato von si napcha do pusy vsetko 😀 , vsak ho hadam krmit do 18tky nebudem, dakedy sa to nauci 😉

cairka
14. apr 2008

no ja som nabrala a kŕmila sa sama, okrem polievok ako maca píše, to až okolo 20 mesiacov začla jesť tak, že sa aj naje, nie len poumýva

vanila
14. apr 2008

Ako si tu citam vase prispevky tak vam zavidim ze sa vam deticky same napaju. Moj ma 17 mesiacov no nehrozi aby si lyzicku dal do pusy a jedol sam pomacka sa v miske 15 minut a finito uz je pojedeni. Dufam ze sa to napravi lebo ma z neho vystrie 😠 😅

tretulka
14. apr 2008

no ja len v poslednej dobe nechavam maleho jest sameho, vacsinou len druhe, polievku papame tak, ze ma svoju lyzicku, ktorou sa krmi a pomedzi to mu ja pcham druhou lyzickou, lebo sam sa este viac obleje ako naje...ale chlebik, vianocku, parok na kolieska to papa sam...niekedy je podareny pobabre sa lyzicou alebo vidlickou v tanieri , potom ju oprie na kraj taniera a papa rukou 😀 , ale snazi sa 😉

maca66
14. apr 2008

ahojte.no maly ma 22mesiacov,ale polievka je vsade,nejde mu tak dobre lyzicu naklonit.ale zato slize nabera rukou aj zeleninu.ide ma slak trafit.aj ja mu dam do ruky lyzicu a ked chcem aby sa najedol poriadne tak on sa krmi aj ja ho krmim.ale parky a chlebik,vajicko(co moje hlavne na vidlicku napichnut) 😉 sam

adetka
14. apr 2008

Mimi si sama zacla strkat do ust niektore veci (sliziky, zemiaciky, mrkvicku,...) ked mala 13 mesiacov... aj teraz papme tak, ze jej dam na tanierik cast jedla, ktoru papa rucickami a cast jej davam ja... ale uz si zo tri razy trafila aj lyzickou do pusy... polievocku zatial nepapame... lemo mi aj tak zje maximalne 25 lyziciek...

kattom
14. apr 2008

ja malemu nechavam uz teraz pomalicky - to, co je menej tekute. napr. jogurt, pribinacik a pod. - sice je vzdy cely na tvari od toho, ale tak sa tesi, ked sa moze krmit sam. a pri kazdom obede tak 5-8 lyziciek, ked si chce chytit lyzicku, tak ho nechavam - obcas s pomocou. ked naopak, nechce lyzicku chytit do ruky, nenutim ho a krmim.. chlebik, jablcko, ovocie nakrajane papa rucickami sam uz dlho..

vroni
14. apr 2008

Mne dalo dieťa tak okolo roka na výber: alebo bude jesť sama lyžicou alebo nebude jesť vôbec. Tak som varila trojnásobné dávky (dve tretiny skončili na dlážke) a dúfala, že raz sa to naučí. Teraz papá všetko bez kvapkania a neporiadku dookola (samozrejme, že by som biely obrus pod ňu nepodložila, ale fakt to väčšinou zvláda bez nehody) Ale na dokŕmenie lyžičkou mi nikdy nedala šancu.....

kakatka1
14. apr 2008

Ahojte Aj nas drobec sa krmi najradsej sam.Polievocky samozrejme sa do ust nedostanu v kompletnom stave ale ucime sa, tak mamina potom beha s utierkou este pol hodiny. 😀

majaff
autor
14. apr 2008

Ahojte Ako tak citam tak je to u kazdeho babetka Tak zacneme aj mi pomaly so samostatnostou .Marek aj ked mu nalozim na tanier tak niekedy je tak pekne ale ma obdobie ked to vsetko jednim svihom zhodi.TAk vam dakujem za radi A co sa tyka podbradnikov chcu ich vase ratolesti . Moj to na krk nechce vobec a tak niekedy ideme od stola rovno ku pracke ale to sa nastastie stava velmi zriedka.A co pripravujete detom na ranajky moj uz zacina vyberat ze uz neviem co mu mama dat. 😉 🙂

susik77
14. apr 2008

baby, myslite, ze je skoro, ked malej uz teraz sem-tam dam do ruky susienku, al. kusok banana? sice susienku spapa sama asi 1/4, ostatne vypluje, banan pomrvi v rukach, ale trochu jej potom pomaham...co mam knizku pre kojencov s receptami, tam doporucuju uz od 8.mesiaca jedla do ruky-varenu zeleninu, rohlik, susienky, ovocie a pod.-aby si deti zvykli.

mamacat
14. apr 2008

my uz papame asi 2 mesiace niektore veci samostatne. teraz je jej motorika uz natolko dobra ze zje aj cely obed samostatne- masko, zeleninu, ovocie. zje aj ryzu, chlieb, krekry, cerealie.. proste vela veci. s jedlom robi neporiadok iba ked uz ma dost alebo jej nieco velmi nechuti. snazim sa ju trochu nakrmit z namixovaneho jedla pred tym nez ju necham aby sa sama krmila, popripade ju dokrmim potom ak vidim ze malo zjedla. je to takto velmi prakticke lebo ju to zabavi kym sa my najeme, alebo ked ja este chystam jedlo alebo umyvam riad. do restauracie nosime zo sebou taku podlozku ktoru dame pred nu (prilepi sa to na stol aby to nestrhla) a na to jej dame papanie- ryzu maso atd. doma papa so svojho pultika na vysokej stolicke, ktory po jedle vzdy umyjem. s lyzickou sa este nevie krmit a tanier by tiez iba zhodila na zem, alebo si to z neho vysypala a tak jedla.

atevi
15. apr 2008

Ked moj syn zacal v 1,5 roku vstupovat do "obdobia osamostatnovania sa" , okrem mnohych veci, ktore chcel robit sam, chcel sam aj l jest. Nedajboze, aby som ho krmila, to bol krik a cirkus. Tak som ho nechala jest sameho, aj napriek stratam, ktore skoncili mimo misky. Zakrocila som vtedy, ked sa s jedlom hral. Vedy som ho dokrmila, kolko mi dovolil.
Okolo roka jedol rukami kusky chleba, alebo piskoty. To ale jemna motorika nebola dokonala a v ustach skoncil kazdy stvrty kusok, ostatne netrafil.

kukona1
15. apr 2008

moja malá papá nejaké 3 mesiace sama,najviac zbožnuje ryžu a tarhonu a samozrejme polievku,to viem,že ked si pýta papat,tak mám hodinu od nej pokoj.Dedo ,,jej kázal" že palčekom si má pomáhat aj jej to ukázal ako a ona si to po svojom aj tak naberá-po jednom zrniečku 😀

prasiatko30
15. apr 2008

u nas tak ako to spominala jedna maminka nado mnou skor ficime tak ze dcera ani nezacne jest pokial nesermuje svojou lyzickou - niekedy dokonca nechce ani usta otvorit lebo nema v ruke svoju lyzicku 😀 no a ja jej do ust pridavam druhou lyzickou. my sme zacali asi tak v 12m - a to tak ze dostala maly vcelku kompaktny jogurt - cize netiekol z kelimku - a v jednej ruke si drzala kelimok a druhou sa ucila a naucila naberat lyzickou jogurt a davat do pusy. no a teraz v 18m ked mame cas tak papa sama - aj sa pooblieva aj pod stolickou mame aj pre stado sliepok 🙂 ale sa napapa. ked nemame cas tak ju dokrmujem a tak sme chytrejsie hotovi 😉 ale je pravda ze v tomto veku je to na dietati - ci ho to zaujima alebo nie, su deti ktorym vsetko chuti a jedia radi a tak sa aj skorej chytia lyzicky a potom mate deticky ktore nie su hladne nic im nechuti, musis sa im doprosovat z jedlom - tak u takychto deti je skor prirodzene ze zacnu papat samostatne neskor. 🙂 ale vsetko pride a nakoniec v 18 uz jedia vsetci samostatne 😀

tonicka
15. apr 2008

my sme boli "nutení "zacast jest samostatne asi v 11 a pol mesiaci, nechcela odo mna nic zjest, len didu, tak ma napadlo, ze ked jej dam samostatne jedenie a ja budem vedla nej jest tak snad to zaberie a zabralo, od vtedy len sama. obcas dovoli aby som jej pomohla, ale vacsinou uplne sama. 😉

maca793
3. máj 2008

mne Karolínka papá sama od 15 mesiacov, predtým viac bolo okolo ako jej v ústach, 😀 ale všetko sa naučila sama časom. teraz nechce aby ju niekto druhí kŕmil. len ona sama 😀

milhaus
4. máj 2008

parky si sama napichuje s vidličkou ale polievky a ostatne si ešte netrufam i ked ona by si rada dala sama

marorlinko
6. máj 2008

zalez c sa mysli tuna jest samo, samo s lyzickou a pod? moj papa sam jedla,kde netreba lyzicku, ci pribor, taha sa za lyzickou, ked mame jedlo kde jepotrebna,ked mu ju dam, tak sa hra v jedle, ale snazi sa nabrat, co ma tesi,ze to nehodi o zem, ako volakedy

mirka5
12. máj 2008

nas Matusko papal rohlicek nakrajany na kusky uz od roka. Sice este aj teraz hadze psikovi ale najskor nakrmi seba a potom ked nechce hadze na zem. V 13. mesiacoch sme skusali papat kasicku a take jedla ktore sa dali napichovat na vidlicku. Teraz mame 16 mes. Lyzickou nam to uz celkom ide. S vidlickou mu pomaham. Pred asi 3 tyzdnami zacal odmietat jedlo uplne na zaciatku, tak som zistila ze sa chce krmit sam. Ja mu jedlo pomozem s jeho rucickou nabrat a uz si sam dava do pusinky. Odvtedy takto fungujeme, samozrejme okrem polievky, ktoru by tiez chcel jest sam, ale to som mu este nedovolila, preto mi tam strka rucicky. 😀

lefika
13. máj 2008

baby, normalne vam vsetkym zavidim...ta moja, nie zeby nevedela sama jest, ona proste nechce, lenivec jeden. tak ju krmim, aj ked ma uz 2.5 roka ☹ lebo inak proste zje 2-3 lyzicky a potom sa jej uz nechce 😠 ked ju necham tak, tak bude proste radsej hladna 🙄

soyka
13. máj 2008

lefika, tak to doverne poznam.......ja som Lucku krmila takmer do troch rokov, lebo inac drzala post :o(
ked som sa obcas zatla a len som jej jedlo polozila pred nos, tak vydrzala o hlade, vlastne vo cajiku a prip. mliecku aj dva tyzdne, viac som to uz nezvladla a nastopkala som ju......

v podstate ju obcas musim krmit este aj teraz a to ma 4,5roka, no hanba.....
jednoducho mi povie: "mami, chces, aby som to zjedla? tak ma nastopkaj, lebo ja sa toho ani nedotknem...."
a aj to dodrzi.......

doma mam aj 15mes. krikluna a ten mi prezmenu nechce jest vobec, len sa cecat, uz ma to nebavi, ale nejak sa mi nedari ho odstavit......

takze si kazdy den musim hopvorit, ze by to hadam mohlo byt aj horsie :o)))))

lefika
13. máj 2008

sonyka, a chodi ti do skolky? lebo my ideme od septembra do skolky a teda neviem, ako to bude fungovat: tam ju asi nikto krmit nebude. a ak bude jedavat tak ako doma, to sa mi tam neoplati platit stravu 😝

a k tvojmu syncekovi: my sme okolo 15mes tiez mali take obdobie, ze bola vkuse na mne nacucnuta. onedlho to preslo a v 20mes sme sa odstavili uplne bez problemov 😉

soyka
13. máj 2008

PRAVE V SKOLKE SA MI NAUCILA JEDAVAT SAMA.....
ZOZACIATKU TO ASI NEBOLO SLAVNE, LEBO MA VITALA SLOVAMI - KUPILA SI MI NIECO?
SOM HLADNA.....
KUPOVALA SOM JEJ ROZTEKY, SATOCKY S TVAROHOM....

ALE ASI PO MESIACI TO PRESTALO A UCITELKY SI JU ZACALI POCHVALOVAT, AKO PEKNE PAPA.....
A POCULA SOM TO AJ OD INYCH MAMICIEK - V KOLEKTIVE LEPSIE CHUTI......

VSAK UVIDIS :O))))

A CO SA TYKA TOMASKA, AJ TERAZ MI SEDI NA STOLE, PACKA USTAMI A VYKRIKUJE - DIDA, DIDA....

JA BY SOM HO KOJILA, ALE POTREBUJEM LIEKY - SOM ASTMATICKA A KOLI KOJENIU SOM ICH VYSADILA,
ALE JE MI ZO DNA NA DEN HORSIE....

BUDEM TO MUSIET NEJAK RAZNE STOPNUT, ALE NIE TU V PANELAKU, LEBO MA SUSEDIA VYSTAHUJU :O((

DRZTE SA....................PAPA

dadus
13. máj 2008

no u nas sa tiez papa uz z casti samostatne, ranajky jej nakrajam na kocecky a to si vklada do pusiny sama, takze to neriesim....obed-polievocku krmim, niekedy necham samu, ale vacsinou sa jej to skor ako da lyzicku do ust vyleje, tak ako ste spominali, ale ked jej dam druhe a vidlicku, tak sa snazi, no nakoniec aj tak ruky zvitazia 😀 a tiez je to mimo taniera, ale nejako sa to naucit musi, tak ju nechavam nech sa realizuje 😀 😀 😀