Kedy začať so samostatným jedením?

majaff
13. apr 2008

Chcem poprosiť o radu kedy by sme mali začať so samostatním papaním?

emjee
11. jún 2008

lindulak • 1d • Dnes o 16:41
Maminy, chcem sa opytat, ako ucit babo hryzkat jedlo? Davate im nejake jedlo do ruky? Kusok jablcka alebo tak? Moja mala papa ok, aj ked jej necham v jedle vacsie kusky - ze len popucim vidlickou, tak pekne spapa. Ale chcela by som jej dat aj nieco do rucky aby sa sama ucila papat. Kedy je uz vhodny cas? Zatial ma len dva dolne zubky, ale to hadam nevadi, ved niektorym babam narastu aj neskor.

junovka • 2d • Dnes o 16:43
lindulak, my sme zacali tak asi okolo 9-10 mesiaca a to rohlikom, alebo korkou chleba.Najviac sme sa rozbehli po 1 roku 😉

susik77 • 1d • Dnes o 16:59
lindulak: moja ma uz 6 zubkov, ona ked vidi, ze jem jabko zacne dychcat ze aj ona chce-vzdy ju musim nechat kuat do toho 😉 takze pod dozorom papa jabko asi od 8.mes.A este piskotky 😉

mirkakopky • 1d • Dnes o 17:52
lindulak>mne sa overilo radsej dat adamkovi do rucky polku jablka,akoby som mu ho nakrajala na mensie kocky.s tymi mensimi kuskami sa ovela viac trapil a dusil,ako ked ma v ruke vacsi kusok a odhryzne si so svojimi siestimi zubkami tolko kolko potrebuje.ale zasa s bananom je to inak....z toho si vopcha do ust tolko,kolko mu dam,nehryzka,len rychlo,rychlo ho chce prehltnut.od 6.mes.som mu zacala davat tuhu stravu,ale nikdy sme nemixovali,len som mu popucila vidlickou a to stale menej a menej a teraz uz da sa povedat,ze papame skoro vsetko ako dospeli./konzistenciou/

susika • 1d • Dnes o 18:55
tak my nemáme ešte ani jeden zub a do ručky jej dám iba ak piškotu, kukuričnú chrumku albo rožok, alebo korku z chleba. asi pred mesiacom som jej dala banán, to ani nevadilo, že ho rozmiagala v ručičke, ale zlomil sa jej hodný kus, anpchala si ho do úst a drhla sa.tak som mala riadny šok.

mybambulky
11. jún 2008

chcem sa spytat my nemame este ani jeden zubok tak hryzkame len rozok a sem tam aj piskoty skusali sme aj jablko ale ma fakt dobre dasna podarilo sa jej z neho odhryznut a drhla sa tym kuskom tak sme s tym prestali... teda chcela som sa spytat tie kukuricne chrumky nie su slane? moze to 9 mes babo? vdaka

zuzkafuny
11. jún 2008

Tie kukuričné chrumky sú slané... a myslím, že 9mesačné bábo má ešte čas na také... tie piškotiky jej stačia 🙂

mybambulky
11. jún 2008

este raz vdaka lebo vcera sa ma snazil moj skvely brat - inak otec dvoch deti (su ok 🙂 ) presviecal aby som jej dala tycinky len tak hryzkat ved co jej moze byt ...takze chrumky este pockaju 😉

evaka
11. jún 2008

Mybambulky kukuricne chrumky su aj neslane, tie uz mozete papkat, len mamine budu menej chutiť 😉 a je ich dost tazko zohnat. Co sa tyka lepku su este lepsie ako piskotky a rozky. Inak moja mala miluje grahamove a celozrnne tycinky, su neslane a dobre sa drzia v rucke, takze pre vas tiez ok.

other_side
11. jún 2008

lefika... moj sa tiez sam nenaje, teda len pribinacika... ide ma uz porazit, ale on keby nemusel tak neje vobec, jedlo sa mu protivy alebo co... ked ho krmim ja tak pekne spapa ale sam? ani nahodou... a aky uz je velky 😢

titkovamiriam
12. jún 2008

tak marek sa snazil odkedy dokazal chytit lyzicku,v roku dokazal napichovat chlebovych vojacikov 😀 dezertnou vidlickou a ked sa nepodari tak rukou.dnes uz jedava sam.

zazial som ale ked starsie deti isli do skolky ze vela deti vobec nevedelo jest lyzickou,a podaktore nevedeli ani kusat lebo boli len na mixovanej strave ☹

terezzka11
12. jún 2008

mne sa mala sama rozhodla, ze bolo dost krmenia a uz chce papat sama. myslim, ze u kazdeho dietatka je to individualne, ale Terezka si to zmyslela v 15-tich mesiacoch...

zuzu13
12. jún 2008

kedy začať? keď dieťa pochopí na čo má lyžičku, vidličku...a vie s ňou narábať... 😉 Lucia papá sama od roka a teraz stolujeme všetci spolu, bez krmenia...spapá pekne aj polievku, jogurt i ostatné jedlá 🙂
len sa treba obrniť trpezlivosťou, lebo bez poblevanej kuchyne a dieťatka to asi nepôjde 😉 😀 😉

hapetka
12. jún 2008

moja dcérka začala prejavovať záujem o papanie až keď nastúpila do škôlky. to mala 2,5 roka.. ale išlo jej to hneď parádne..

dovtedy som sa mohla aj na hlavu postaviť, musela som ju kŕmiť, no keď videla ostatné detičky v škôlke, tak už som ju kŕmiť nesmela.. teraz mi to už zakazuje..

takže u nás až 2,5 roka a pomohla škôlka🙂

jaduska
29. jún 2008

Staršiu dcéru som kŕmila hádam aj do dvoch rokov, mladšia chce papať sama asi od 11 mesiacov. Odo mňa si ani nevezme. Ale jedlo je všade možne, sem-tam aj v puse 😀

martinka16
29. jún 2008

ahojte tak toto je vdacna tema...syn ma 20 mesiacov a vobec si neviem predstavit ze by mal jest sam ....keksiky ovocie aj slane pecivo roztek aj chlebik to nema problem ale hlavne jedlo alebo olovranty a jogurty to nehrozi,,,od malinka som ho musela prehovarat na kazdu lyzicku ....neviem ci trpi nechutenstvom (mimochodom mal by to po mne)alebo proste ho to nebavi ale aby sa najedol musi mat oklo seba spustu hraciek a zabavy aby si neuvedomoval kazdu lyzicku...uz mi aj doporucovali aby som ho nechala riadne vyhladnut ale to vobec ,,,on keby nemusel ze ho nenutim a nebojujem s kazdym kuskokm by bol schopny aj nejest....ved aj tak vyzera ma len 11Kg a od malinka priberal menej ako ine deti.Manzel bol tiez biedny jedak takze sa mam na co tesit...snad ked pride do kolektivu bude to lepsie....

evickaleh
5. júl 2008

nas maly chce papat len sam a niekedy pri polievke mam problem mu vysvetlit ze nemoze, ved sa este netrafi poriadne do ust, ked papa nieco hustejsie tak mu dam lyzicku a skusa papat somnou tak ze ja ho krmim a on ma svoju lyzicku a tanierik a skusa papat sam, z hrnceka sa pekne napije uz sam ani a nepooblieva ale trafit sa lyzickou do pusy a neporosypat je predsa este len priskoro

milhaus
9. júl 2008

mi sme ju včera nechali jest ryžu s mäsom a bolo to všade, potom to zbierala, najprv jedla lyžičkou a potom rukou ale mala z toho radost, ked ona si tu lyžičku blbo drži a dava ju do pusy otočenu dolu alebo napoly otočenu, aj sme jej to davali do ruky inak ale nie
tak ju radšej krmim sama

pizicek
9. júl 2008

ahojte tak my mame uz dva roky a maly zacal sam popkat ked mal 1,5 proste sam od seba zaciatky boly hrozne ale teraz je to uz v pohode 🙂

deina
31. aug 2009

Ozivim tuto temu... maly ma rok a pol, ale nema zaujem sam jest, vlastne celkovo asi tak od roka nema zaujem o jedlo, ani ked ho krmim, ma problem tam obsediet, nieto sa este sam krmit. Zatial to obdobie, ze by on sam chcel nieco robit, nema - neskusa sa sam obliect, vyzliect, ani jest... neviem, kedy to pride, zislo by sa mi, aby sa to naucil. Sam zje napr chlieb (do ruky, hryzka si) a podobne veci (pecivo), ovocie uz nie (musim mu davat po kuskoch).

atrami
31. aug 2009

Chalani sa brali sami jesť okolo 2. roka, ale sami sa vedeli najesť až od 3 rokov- to znamená, že viac bolo v brušku ako pod stolom.

haannka
31. aug 2009

Ahojte, náš papká už asi 2 -3 týždne sám, ale s polievočkou mu pomáham, aby nebola polovica na ňom...no aj tak stále hovorí: sám, sám ja sám.....všetko chce robiť sám 😀

stvura
2. sep 2009

Nmo, asi mam extremne sikovne dieta...xixi, ale uz od 11 mesiacov chce jest sam. Pomalicky trenujeme...

halaska22
2. sep 2009

aj moj maly zacal skoro....asi od roka a nieco..a hlavne sa m pacili malo ked mal malu vidlicku a vsetko si chcel napicovat....najviac teda parky ked mal na kolieska...potom samozrejme na veceru ma lyzicku ked mame spagety alebo volaco alebo pyre ...vlastne vsetko co mu dam pred neho vie nejakym sposobom dostat do seba...este aj cokoladove gulicky v mlieku na ranajky popapa s lyzickou....
kazde diet asi musi najst svoj sposob ako jest...hlanve to dajte pred neho na tacku a uvidite ako to pojde...hlavne treba ocakavat trochu neporiadku taqkze navrhujem roztiahnut stry obrus pod stolicku 🙂

blumka
3. sep 2009

aj nasa mala uz zacina sama papat..hustejsie jedla ako napr. pribinacik zvladne celkom fajn aj bez vacsieho neporiadku..ale pri poliekve musim byt aj ja..ona ma jednu lyzicku a papa si svojim tempom a popritom ju este aj ja krmim druhou lyzickou. ale este nema na to velku vydrz a ked sa jej nedari tak sa velmi rozculuje 😀

domeenika
3. sep 2009

fajn tema,u nas akurat aktualna.. mala papa sama prstikami uz dho, ale cca pred tyzdnom zacala sama s lyzickou.. no viete si to predstavit.. ale lepsie ako nic.. lebo ako nahle jej chcem pomoct, chyti zlost a nechce vobec.. vidlickou(umelou) papa celkom fajn, vie si napichnut, ale este sme nemtavucky... 😵

brnka
4. sep 2009

moj maly ma rok, sam sa napapa len s rukami, tak mu aj najviac chuti (zaujimave, ze aj odo mna - ked mu davam rukami a nie lyzickou). Lyzicu pouziva zatial len na trieskanie 😵

chymenitta33
4. sep 2009

David sám papa lyžičkou aj vidličkou a to bude mať 18 mesiacov 😉

saska.t
4. sep 2009

no nasa sa tiez pokusa,inak nechce jest takze jej pomaham no ale obed je vzdy katastrofa 😅

bublinkajasminka
5. sep 2009

moja ešte nepapá sama ale moc mi to nevadí lebo také drobnosti ako chrumky a podobne to pekne papá sama ale obedy jej dávam ja a som rada - ide to tam kam má 😀

bihan
5. sep 2009

Všetko má svoj čas a každé dieťa má vlastný rytmus.
To moje sa rozhodlo, že sa bude asi okolo roka kŕmiť samé alebo vôbec, tak som jej robila jedlo, ktoré si mohla sama zobrať do ruky a kŕmiť sa.. potom prišlo obdobie, keď ešte nevedela vládať lyžičku a vidličku a radšej sa nechávala kŕmiť a teraz má zase obdobie, keď už všetko ovláda a musí jesť sama (príp. ak jej to veľmi neide, tak jej musím na vidličku napichnúť ja.)
Do obliekania sa nehrnie.

Žiadne tabuľky (našťastie) na toto neexistujú a keby aj existovali, načo stresovať kvôli hlúpostiam? 😉

vava2
16. okt 2009

to som už kľudnejšia...moja malá sa chytá že len ona sama, ale samozrejme jej to ide len tak ako to môže ísť 15mes. dieťaťu, niekedy sa hnevá, keď ju nechcem nechať samú jesť, hlavne polievku 😖 ale väčšinou sa nechá prehovoriť na krmenie
ale rožteky ako papala, keď ešte nemala rok ani zuby, tak teraz už akosi nechce, ale požuje jablčko, keď jej dám mesiačik, má iba 3 zúbky
takže jej to ide, len s lyžičkou sa trafiť a nevyliať
ale som rada, že má ešte dosť času.. 😀 😀

dai
16. okt 2009

hm,
tiez mam nazor ze nejake zacinanie samotneho jedenia ani neexistuje - skor treba nechat dieta ked samo jest chce, ono sa postupne vela veci nauci... my sme sa tak naucili papat vydlickou aj lyzickou ( ked ma naladu tak krasne spapa uz aj polievku, ked nie tak polovica konci na zemi alebo pozaduje aby som ju krmila ja ), moja je flaskove babatko ale teraz pod vplyvom starsich kamaratov sa naucila sama pit z poharika, so slamkou aj bez ( aj ked na mliecko stale potrebuje flasku 🙂 asi pre ten pocit )...
to iste je aj s obliekanim, ked mi tvrdi ze sa oblecie sama tak ju necham - vie si krasne vybrat zo skrinke veci a pride s komplet oblecenim ( gatky, tielko, pancusky, nohavice, tricko, svetrik a topanocky ) potom sa jej nieco podari obliect, ine nie...
takze ja to skor nechavam na nu - ked nieco chce robit, nebranim jej, ked mam naladu tak ju v tom aj aktivne podporujem 😝 co nie vzdy mam naladu na hodinove obliekanie tielka sa priznavam ale zas nejak sa to naucit musi 😎 ale nejake vyslovene ucenie u nas neprebieha ( skor korigovanie - ked zle drzi lyzicku, alebo pastelku, ked nevie ako ma zvrtnut rucicku aby isla do rukavika a pod. ... )

kisska
16. okt 2009

ja len pripojim poznamku k debate z minuleho roku - existuju aj kukuricne chrumky nesolene a su aj pohankove, ryzove - idealne na uplne prve samostatne krmenie sa 😉. Surove jablcko by som, aspon zozaciatku, vymenila za varenu mrkvu - je bezpecnejsia.
Potom to uz zalezi len od toho, kedy je mamina ochotna zniest trochu neporiadku v kuchyni. A tiez si myslim, ze ked ma babo chut, tak ho treba podporit, pretoze cim skor zacne cvicit, tym skor mu to pojde. Lyzicku z ruky mi zacal Adam bravat okolo roku a niekedy si da povedat a niekedy som si musela vziat druhu...teraz uz castokrat jedava uplne sam, ale obcas sa necha "obsluzit" 😀 😉