Logopédia. Nemáte obrázky na precvičovanie písmena R?

matulkam
28. aug 2008

ahoj. Nemá náhodou niekto doma obrázky a cvičenia na precvičovanie písmena R s detičkami? ďakujem

haluskacz
28. aug 2008

matulkam, u nas je to ted zrovna aktualni, logopedka mi rikala, ze nema smysl cvicit nejake rikanky a pod., kde se to R hodne vyskytuje, ale vizualni pomucky jsou dobre a jednoduche - nakreslis par obrazku, na nekterych veci, kde je R, na jinych veci, kde je L, a karticky s pismenky R a L. Dite ma ukazovat, ktere pismenko patri ke kteremu obrazku. Neni dobry davat slova, kde jsou obe pismenka, z toho je pak akorat zmatek. Pak je dobry rict diteti, jak ma dat jazyk, a procvicovat na slovech (nevim, jaka mate vhodna ve slovenstvine, u nas se vetsinou pouziva trnka a parada a misto R se rika D, ale rychle, aby ten jazyk preskocil podobne jako u toho R).

matulkam
autor
28. aug 2008

Ďakujem za radu 🙂 Malá vie perfektne ako sa má správne R vysloviť, ale vôbec to nepoužíva. Musíme to trénovať, aby to potom už vyslovovala automaticky. Len sa mi strašne nechce kresliť tie obrázky 😖 Stiahnem z netu 😀 Neviem či to bude vôbec platné, lebo budeme trénovať veľmi málo. Ide o moju nevlastnú dcérku a tá k nám chodí len občas. ako ju priklepol súd ☹

enjoy
28. aug 2008

matulkam ahoj 🙂 , neviem z akeho mesta si, ale u nas v Ba je na Jelačičovej ulici papierko kde predavaju specializovane logopedicke pomocky, obrazky, cvicebne zosity aj hracky. raz som tam bola maju v tomto smere dost dobry vyber, sa mi zda ze sa na to specializuju, lebo hned vedla je sanatorium pre poruchy reci. tak skus tam. 😉

kili
28. aug 2008

ja odporúčam žuvačku pod jazyk, ja som tak úspešne prvýkrát povedala R a potom to už šlo. Nechcela som ju totiž odložiť a myslela som si, že ju tam schovám 😀

matulkam
autor
28. aug 2008

to mám trošku ďaleko, hodina a pol autom, ale ďakujem. U nás také nemáme 😢

basado
28. aug 2008

ahoj matulkam, chcem sa ta spytat kolko ma tvoje dietatko rokov? ja mam 5 ročneho syna a donedavna mi nevedel rozpravat R. aj ked som mu stale rozpravala ako to ma vyslovovat. mal na to nervy 😖 . prišiel na to sam ako to ma hovorit. len sa niekedy zabudne, ja ho len napomeniem ako to ma povedat . držím palce 😉

haluskacz
28. aug 2008

kili 😀 zkusim 😀

matulkam, tak to je fajn, ze to umi. Myslim, ze s ni bude daleko mene prace.

matulkam
autor
28. aug 2008

pre BASADO
malá má tiež 5 rokov. rýchlo sa naučila ako sa to má správne vysloviť, ale vôbec to nepoužíva. stále hovorí "posvojom" 😖

certica
28. aug 2008

caute baby, moj maly ma 3,5r. a tiez nepouziva R. samostatne ho vyslovi, dokonca aj bratovi vie pekne zretelne povedat maRtinko, ale inac vo vetach to uplne "flaka", tak som uvazovala nad logopedom. neviem, ci je to este skoro...?
enjoy, dik za tip 😉

haluskacz
28. aug 2008

certica, to je urcite jeste brzo. Logoped resi tyhle veci nejdriv v 5 letech.

certica
28. aug 2008

dik. mna sa lekarka pytala na 3-roc. prehliadke, ci maly vyslovuje R, ja ze nie. skonstatovala, ze ok, este nemusi... ale neznelo to extra presvedcivo, preto sa pytam, kedze presiel dalsi pol rok a ziadne pokroky

bibula
28. aug 2008

ano cvicit a cvicit a cvicit🙂 na r sa dava kamienok pod jazyk 😉

roasha
28. aug 2008

certica,pokial ho vie povedat,len ho nepouziva,skusaj hravou formou.ja som malu tak naucila"r",vobec ho nevedela,ja som jej hovorila slovicka,ona opakovala,a po nejakych 3dnoch uz bola nadupana. 🙂 najprv sli slovicka kde bolo r v strede slova/martin,mrak,drak.../pomedzi hadzes ostatne.... 😉 jasne,ze len pokial ho to casovo bavi/vecer v posteli,na prechadzke..../musi to brat ako hru. 🙂 ked uz to bude vediet pouzit v slovickach,potom uz len upozornovat,aby to pouzival aj v rozhovoroch. 🙂 urcite vam to pojde. 🙂

maruschka
2. okt 2008

matulka,naša malá má 5 rokov..Už chodí do 1 triedy,lebo je šikovná..Len máme problém s "r" a "l"..Logopédke chodíme asi od apríla.S tým prístrojom,čo jej dáva pod jazyk hovorí r úplne bezchybne a super.Ale akonáhle ho dá iba milimeter od jazyka,zasa sme na tom rovnako-jednoducho jej to nejde.A ja už som zúfalá..Už na nej vidím,že ju to prestáva baviť a doslova to nenávidí, keď ideme cvičiť. ☹ ☹

Baby,ak máte nejaké dobré rady, ako prinútiť dieťa učiť sa r-a naučiť sa ho, tak sem píšte prosím vás.A také cvičenia, ako básničky,pesničky,cielené texty a slová na "r" a "l" tak to cvičíme už dlho.Aj fúkanie do jazyka, aj "tdn" s prstom pod jazykom.L vie normálne povedať,ale ho nepoužíva, lebo ani to r nevie a tak jej to ani nepríde,aby to hovorila vo vetách a rozhovoroch..tak ja už neviem, čo s ňou... 😒 😖 😕

kangaroo
2. okt 2008

ahojte
maruschka, tiež sa so synom učíme r , ja to chápem tak, že nás učí polohovať jazyk, na r má byť hore pred prednými zubami, ústa má otvorené a medzi zubami zboku zubnú kefku opačným koncom, cvičili sme najskôr dn, potom ked to začalo drnčať/začalo mu tam naskakovať "tancujúce" písmenko/, tak sme cvičili drn drn drn, potom trn trn trn, potom dra, dre, dri.... a teraz robíme to isté s tr,hr,chr, pr, dalej cvičíme k d k d, následne kdn kdn kdn, nakoniec krr, zatial nemáme cvičiť v kombinácii so sykavkami a s m ,
u nás logopedička postupuje v takých krokoch a zatial sa darí, už vie niektoré slová povedať s takým vrčavým rrr, ale ked je unavený, netrvám na tom aby sa opravil, všetko chce čas a ochotu spolupracovať a trpezlivosť 🙂

verulka
2. okt 2008

kocky, mne R chalani nevedia, lebo nechcu cvicit 😝 vystriedali sme asi 7logopedok, ale nijaky pokrok..nala sm jednu v pohode- drahu ako hovado, ta jedina dokazala donutit chalanov spolupracvat. ale robi len doobeda a to je na prd kvoli skole...tak hladam dalej..ale kym im to neude vadit,nikto ich nedonuti 😔

maruschka
2. okt 2008

no veď to verulka,že jej to nevysvetlím,že to r a l bude musieť vyslovovať.Že je to úplne prirodzené.A ešte-decká v škole sú niekedy aj trocha škodoradostné,takže aby jej nevykrikovali,že nevie r.Ale ona je úplne suverénna,ako keby sa vôbec nič nedialo..A mne je z toho niekedy do plaču,lebo ju neviem dostatočne presvedčiť,aby spolupracovala. 😒 😖

karaa
2. okt 2008

ja teda pracu logopedky ocenujem neskutocne... som do piatich rokov nevedela povedat l, v, r ... ani nahodou, mamina vlacila dalsich troch mladsich surodencov po celom strednom slovensku len aby som ja navstevovala tu naj logopedku a dva roky cestovala busom so 4 deckami 50km 2x tyzdenne, len aby vyvratila verdikt vsetkych logopedov ktorych dovtedy stretla, ze mam vrodenu recovu vadu a spravne sa rozpravat nikdy nenaucim... dnes si mojou vyslovnostou a spisovnou slovencinou zarabam na zivobitie... takze moj overeny recept je jedine schopna logopedka 😉

karaa
2. okt 2008

samozrejme + rodic ochotny a odhodlany cvicit s dietatom po odbornom pouceni logopedicky s dietatom aj doma 🙂

monkula
2. okt 2008

aj môj malý si šlape na jazyk, len okrem R, mu nejdú ani sykavky... povedať ich vie, ale veľmi rýchlo rozpráva, tak šušle.... upozorňovanie nemá zmysel, len sa rozčúli.... 😅
o pár dní bude mať 6 rokov + prehliadku, tak si asi rovno vypýtame papierik na logopédiu... 😖 😖

duskaf
3. okt 2008

Kočky, ani neviem prečo, ale vždy som sa bála, že moje deti nebudú vedieť R- ani neviem prečo ma to vôbec napadlo.
A ono sa to naozaj stalo a s Dankom sme chodili po logopédiách, no žiaľ takú láskavú a dobrú a takú, čo bude mať viac času v ambulancii sme nenašli. A cvičili sme a cvičili a jedného dňa asi pred dvoma mesiacmi sa to Dankovi podarilo a hovorí mi:- Tak ja som nevedel, že toto odo mňa chcete, mali ste mi to lepšie vysvetliť.- 😀 😀 😀
Ale bolo to také to tvrdé, dlhé R, no veľmi sme sa tešili. A pred 2-ma týždňami ku mne prišiel a začal mi hovoriť normálne krásne R, občas ho ešte upozorním, na nejaké slovíčko, že som tam nejako to R nepočula a on sa opraví- myslela som, že sa to už nenaučí, ale aj my sme sa dočkali- v 7.roku, ale kto sa ho na to bude v živote pýtať? Škoda, že je málo logopedičiek- aspoň u nás v Košiciach.

titkovamiriam
3. okt 2008

ja som chodila s milanom ale nie koly r ale sikavkam-logopedicka chodila na skolu tak to bolo pohodlne a bola aj velmi mila 🙂

maruschka
3. okt 2008

naša logopedička je vcelku milá teta,ale vrátane nášho príchodu,vytiahnutia zdravot.karty a záznamu do nej,vyšetrenie,skúšanie r, tak to trvá vždy presne 7 min!!!!!!!A to je málo,nie? Asi zmením logopedičku,lebo táto mala napríklad celé leto dovolenku-pre nás strata dvoch mesiacov.A vždy s ňou cvičí len a len to isté.Tak ja už neviem..A u vás ako prebiehajú návštevy u logopéda??

ukana
3. okt 2008

maruschka, tak mi sme tam min. pol hodinu, najprv ho vyskusa, co mal na domacu ulohu cvicit, potom nejake logicke cvicenie, a potom s nim preberie pri zrkadle nove cvicenie, basnicku, co bude mat na domacu ulohu cvicit a ucit sa, aby som aj ja videla, ako ma polohovat jazyk a tak...R sme zatial nebrali, ale L nam uz ide celkom... 🙂 Stale nam prefoti nove cvicenie, takze nam to meni, aby sme mali podla coho cvicit 😉

ukana
3. okt 2008

basnicka na L (z hevierovho Hovornicka)

Malá Víla Lila bola
ladná, ale ledabolá.

Spievala si lalala
a lietala halabala.

Lienkam lampy polámala,
lampióny rozfúkala.

Lamentuje lúka celá:
čo je veľa, to je veľa.

Lúčna víla, nebuď malá,
nepoletuj halabala. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

maruschka
3. okt 2008

ukana,tak to máš šťastie.Ja s ňou vždy utekám zo školy rovno na autobus a keď tam prídeme,tak sme tam len 7 min..Zo začiatku to bolo presne 15 min,ale teraz nás doslova "odflákne".. 😠

ukana
3. okt 2008

marschka, hladaj inu 😕

duskaf
3. okt 2008

maruschka, aj u nás to prebiehalo podobne, preto som bola z toho smutná. Tak by to byť nemalo. Je to zrejme preto, že je málo logopédov a veľa detičiek, ktoré potrebujú v tejto oblasti pomoc.
My by sme už možno dávno vedeli to R- lebo sme boli u jednej pani logopedičky, ktorá bola super odborníčka a mala výsledky ale , čo nemala, bol vzťah k deťom, tak sme už nabudúce neprišli.

verulka
3. okt 2008

marushc, ja som uz vyskusala aj nemozne 😒 akoze pokrok je, sikyvky sa naucil risko a radko do neho okukal..s L sme problem nemali, len R nam neide..ale nemozem ho brat stale zoskoly..teraz hladam nejaku dobru. vysetrenie by malo trvat 20min aktivne prce + 10miin pripravy, reps uvolnenia po skonceni..
duska, mna prave nikdy nenapadlo ,ze R nebudu vediet 😝 no a tie mena 😀
jo a marusch, v skole sa im doteraz nikto nesmial 😉

monkula
3. okt 2008

verul a zobrali ich bez problémov d oškoly?
Lebo na dverách našej škôlky je písané ,.že dieťa musí vedieť pekne a zrozumiteľne rozprávať ,ale je tam aj písané, že NBESMIE mať tiyk ,ako žmurkanie očami 😅 😕