Logopédia. Nemáte obrázky na precvičovanie písmena R?

matulkam
28. aug 2008

ahoj. Nemá náhodou niekto doma obrázky a cvičenia na precvičovanie písmena R s detičkami? ďakujem

tinax
23. jún 2010

@monkula dakujem. Skusala som aj podobnu metodu ze mu nerozumiem ale potom zacne dupkat a ked uz fakt nieco chce tak to zacne ukazovat, opisovat. ako napriklad chcel nieco povedat so zabou a ked som sa tvarila ze mu nerozumiem zacal skakat ako zaba a nasiel knizku so zabou a ukazal mi ju. Alebo ked chcel zltu motorku priniesol motorku a slniecko a ukazal ze chce taku motorku ako slniecko. 😀 V tomto je fakt vynaliezavy. Skusim to este s tymi mimozemstanmi. Len aby som ho viac nemotivovala. Ale trochu si ma upokojila.

mimkao
23. jún 2010

Ahojte, aj ja potrebujem poradiť...
Dcéra bude mať v septembri 6 rokov, ide už do školy, ale strašne škaredo rozpráva č,š,ž, resp. hovorí miesto nich c,s,z. Keď ju volám, tak sa nespýta "Čo si chcela?", ale "Co si chcela?", nepovie šašo, ale saso, taď. Pritom, keď ju opravím, tak sa to snaží zopakovať správne, ale ani to nie je veľmi čisté č,š,ž. A najhoršie je, keď v nejkaom slove za š nasleduje spoluhláska... vtedy sa jej to vyslovuje najhoršie. R ešte tiež nevie pekne povedať. KeĎ ju ja opravím, taks a snaží, ale ináč to fláka a absolútne na to nemyslí. S tým R to viem vyriešiť tak, že je skúsim dať ten kamienok pod jazyk, ako tu niekto spomínal, ale s ostatnými písmenkami už neviem, čorobiť. K logopedičke už sme objednaní, len musíme čakať... 😒

monkula
23. jún 2010

@mimkao Môj syn bol presne ako Tvoja dcérka ,mäkké spoluhlásky ignoroval, R tiež nevedel..
ak Ti môžem poradiť, sama nič neskúšaj, logopedička Ti sama povie, ako s ňou máš cvičiť, aby ešte nezískala zlé návyky ,čiže zlé kladenie jazyka pri vyslovovaní problémových hlások..
Môj takt orozrpával ešte v siedmich a to už bol prvák.. ale už k logopedičke nechodíme, už rozpráva pekne... Aj to R sa naučil úplne sám... a doslova z odňa na deň, len potreboval čas a veľa, veľa trpezlivost..
Ako mi radila logopedička, dieťa neopravovať, lebo je to pre dieťa vyslovene otravné, a potom enmá snahu.. ale akonáhle sa je jodarí niečo pekne vyslvoiť, veľmi ,veľmi chváliť..
Držím palce.. Viem, aké to je, tie poznámky okolia, akože, ešte nevie to a to písmenko? Moje to vedeli pomaly od narodenia, rozumieme si... 😉

mimkao
23. jún 2010

Monkula, dík za odpoveď.... Ona sa naučila strašne rýchlo rozprávať,. ale po pravde, ja som si to vôbec nejak nevšimla, že ako vyslovuje tie spoluhlásky. Asi som si tiež zvykla, že tak rozpráva a mi to vôbec nebolo čudné. až ma moja mama na to upozornila, potom som sa započúvala a fakt...
doteraz som to nejak extra neriešila, ale keď som si to všiml,a tak som ju opravila.
Lenže potom sme boli u psychologičkz kôli predčasnému zaškoleniu a tá povedala, že s tým treba ísť ku logopedičke... No, lenže po tom, čo som si čítala v tejto téme, mám obavy, či tá logopedička, ku kotrej je objednaná, bude tá "pravá orechová".... 😒
Ona sa teraz snaži, lebo sa bojí, že nebude môcť ísť do školy kôli tomu... A ja som to tak tiež pochopila, od psychologičky, že sa musí naučiť do nástupu do školy pekne vyslovovať.... 😒
Takže má na to dva mesiace... Uvidíme, čo za zázrak s ňou tá logopedička spraví.... 😒

jana.
23. jún 2010

@tinax ... dycha maly spravne - nosom? nemava otvorene usta? moja dcera okolo 3 roku rozpravala celkom dobre (veku primerane) a potom sa to zrazu zhorsilo, ani babka jej nerozumela 😒 bolo to na 99 % sposobene tym ze sa jej zvacsila nosna mandla, zacala dychat ustami, jazyk mlandravy 😒
v 3,5 roku jej vybrali nosnu mandlu, zacala dychat nosom, zacali sme chodit k logopedicke a asi za mesiac zacala hovorit krasne č a š, potom ž, po "zaškoleni" logopedickou trenujeme ssss a ide to velmi pekne (o 2 mesice ma dcera 4 roky) - samozrejme ze sa to neda zovseobecnit, ze kazda zla vyslovnost = zvacsena nosna mandla, preto je dolezite, aby vec posudil logoped
chce to vela vela trpezlivosti, takmer kazdodenne cvicenie, dobra logopedicka je dolezita, ale ta vam len ukaze co a ako a ostatne je na nas 😉 so starsou dcerou som sa trapila od 3 rokov skoro az do 10, ale ona mala zlozitejsi problem a hlavne sme 3 roky chodili k uplne na p.r.d. logopedicke 😠

maminnka
16. sep 2010

kocky, neviete mi poradit dobreho logopeda v BA, s ktorym mate dobre skusenosti? dakujem!

ivush
16. sep 2010

@maminnka skús Inštitút detskej reči alebo Dialog 😉

maminnka
17. sep 2010

@ivush dakujem... vyskusam

kamajka
17. sep 2010

čafte moja Vika tiež strašne škaredo rozpráva, ja sa už z toho idem zblázniť, ani R, ani sykavky.... a to už chodí do školy... u logopedičky sme boli už milionkrat, aj nám povedala čo ako, ale keď moja papuľa nechce doma cvičiť, čo s ňou mám robiť? biť ju naozaj nebudem a ani po nej kričať..... ona je hroozne papuľnatá a keď nechce, nechce... ☹
poraďte niečo prooooosim 🙂

kar.la
17. sep 2010

@kamajka rybí tuk 😉 Nedělám si srandu. Četla jsem příbalový leták na Marine Q a psali tam, že 90% dětí, které mají poruchy koncentrace, špatně mluví apod. chybí látka obsažená v rybím tuce. Nevím, možná je to náhoda, ale dávám dcerce ten rybí tuk pravidelně a právě v této době se naučila L i R 😅 Je pravda, že neustále trénujeme, ale třeba to i trošku přispělo. Za vyzkoušení nic nedáš 😉

babatko37
4. nov 2010

Prosím Vás, poradte mi dobrého logopéda v Bratislave, s ktorým máte osobnú skúsenosť. Ďakujem.

katola
7. nov 2010

@babatko37, Inštitút detskej reči Mgr. Tokárová, ale je to súkromné centrum, takže každú jednu hodinu si platíš. Mne to však za ten prístup stálo, za hodinovú konzultáciu to bolo 17e, chodili sme tam cca každé 3 týždne.

babatko37
7. nov 2010

@katola Ďakujem.

syslica
5. mar 2011

Ahojte všetky! Po dlhom čase oživujem túto diskusiu a dúfam, že mi niekto pomôže aspoň dobrou radou: mladší syslík je týždeň po operácii jazyka, ktorý mu v pôrodnici zrejme nastrihli, lenže prirástol, tak mu teraz museli resekovať jazvu, aby nezostal skrátený a naučil sa správne rozprávať. Doktorka mi od prvého dňa prízvukovala, že musí začať jazykom hýbať, vyplazovať - lenže on ten jazyk ani nevyplazí, ani podobrotky, ani po zlotky, presviedčania a triky (natretie úst jogurtom, čokoládou) nič nezaberá! Tak poraďte, ak viete! Ďakujem vopred!

danulka2
23. mar 2011

@syslica ahoj, asi ma strach aby ho to nebolelo.Mozno zberie na lizatko,keby bolo leto, tak zmrzlina, ale inak ti neviem poradit. Prajem vela uspechov.

syslica
23. mar 2011

@danulka2 Ďakujem pekne! Medzičasom sme postúpili na vyšší level a ani za ten svet ho nedokážem donútiť, aby sa olizoval - do kútikov, keď mu dám med alebo nutelu tak ešte ako tak, ale jazyk zdvihnúť smerom k nosu je nemožné ☹ Viem, že je to celé len o pravidelnom cvičení, ale on jednoducho nechce cvičiť, po dvoch minútach prehovárania a jednom chabom pokuse má dosť...

syslica
15. sep 2011

Ahojte, tu je tip na skvelú "logopedickú" knižku pre deti, ktorým sa nechce jazykom veľmi cvičiť: http://www.knihyzdarma.cz/hry-s-recou.html?type...

mpg
16. sep 2011

nám na r dala logopedička opakovať si túto básničku a r sa syn naučil, neviem či to prišlo vekom, či niečo pomohlo to opakovanie
- Na cestičke roháč rohami si krúti,
ani by ste neverili aký je on súci.
Na cestičke slimák pomaly si lezie,
ani by ste neverili, že si svoj dom vezie.

adriana987
25. mar 2012

Ahojte potrebovala by som radu mám 13 rokov a neviem povedať R nie je to až také hrozné ale vadí mi to... 🙂 viete mi povedať ako sa toho zbaviť bez logopedičky? :D 🙂

syslica
26. mar 2012

@adriana987 Máš IP, skús... aj keď si myslím, že konzultácia s logopedičkou by pomohla, hlavne by ti ukázala, kde presne jazyk musí byť, aby to R bolo správne, to sa ťažko opisuje, treba vidieť 😉

matulik2226
4. apr 2013

ANO 🙂

anka7
27. sep 2013

Ahojte, oživujem túto tému 🙂
Prosím poradte, ako "prinútiť" môjho prváčika používať všetky písmenka. K logopedičke chodíme cez 2 roky, vytrápili sme sa skoro s každým písmenkom s-c-z-š-č-ž- L a teraz už pol roka trénujeme R a popri tom stále opakujeme dookola všetky písmenka, on ich vie aj R mu pomaličky nabieha a trénujeme s malými výpadkami denne. Inak je šikovný, pekne kreslí ma rád čísla a matematiku len problém je keď sa ho učiteľka niečo opýta tak jej odpovie buď potichu alebo rýchlo a nezrozumiteľne. A celkovo veľmi rád sa vracia k svojej pôvodnej reči bez L a S ostatok je celkom OK. Učiteľka ma už dvakrát upozornila, že mu nerozumie. Má niekto podobnú skúsenosť? Ďakujem

zuzu31
14. okt 2013

Ja som si toto vsimla u chlalanov v nasej skolke ze niektori vedia pekne rozpravat, ale sa ako keby vracaju k tej svojej "starej" reči a ked ich napomenu tak znova pekne hovoria. A rozprava nezrozumitelne napriklad aj s tebou, alebo inymi ludmi, ci iba s pani ucitelkou? ci nie je problem v tom ze sa jej boji alebo hanbi alebo si je nejak neisty pred nou.

Ked chcdite k logopedovi tak mate asi svoje osvedcene a odborne sposoby ako trenovat, ale moju dceru ucil R iba dedo a vymyslel jej super slovo ..PRT... to sa jej pacilo. 🙂

ejco
18. okt 2013

@anka7 Ahoj,ja mam tento problem.Mam skoro 6rocne dvojicky a nevedia S Z C a š ž č.Nesustredia sa.Dnes som bola na logopedii a povedala mi,ze mi odporuca odklad.V novembri budu mat 6rokov,takze im zle vychadzaju roky a este odklad?No moc sa nam to s manzelom nepozdava.R vyslovuju krasne,len napr. miesto pec povedia pes.Ze nebudu vediet pisat diktaty.Stale maju jazyk medzi zubami.A tym,ze su dvaja a maju taku tu ich vyslovnost v ktorej si rozumeju,tak sa im do tej spravnej vyslovnosti nechce ☹

joja142
19. okt 2013

Ahojte.Prosim,neviete mi niekto poradit ako by som 4rocneho syna naucila b,d,g? ☹

anka7
25. okt 2013

@ejco ahoj, aj ja som zvažovala odklad, ale logopédka mi odporučila jednoznačne dať. Teraz po 2 mesiacoch v škole, viem že som urobila dobre keď som odklad nedala. R nám pomaly nabieha, sykavky sa mu ešte troška pletú, ale sám sa snaží opraviť a L to už ide krásne, Spočiatku sa bál v škole nahlas odpovedať zo stresu aj komolil slová, ale je to zo dňa na deň lepšie a vidím, že je sebaistejší. Dokonca už doniesol dve 1 z čítania 🙂 K logopédke chodíme 2 - 4 krát so mesiaca. Skoro každý deň cvičíme a stále dookola opravujem. Ale stojí to zato a v škole nijak nezaostáva. Najväčší strach som z toho nástupu do školy mala ja - hlavne aby sa mu deti nevysmievali, ale zatiaľ je to v pohode a máme super pani učiteľku, kt. mu veľmi pomáha. Ešte nás čaká kopec práce a nervov, ale verím, že to spolu zvládneme 🙂

Ešte je len október a do septembra sa ešte veľa naučia a dospejú - daj na svoje pocity a určite sa rozhodneš správne 😉

A ja mám taký pocit, že si tieto starosti zažijem ešte raz a naša logopédka sa nás tak rýchlo nezbaví, lebo som začala chodiť aj s mladším synom - má skoro tri a slovná zásoba minimálna. Inak je veľmi vnímavý, šikovný a aj komunikatívny ale v tej svojej reči, ale už mi aspoň začína pomaly opakovať, len vždy zvíťazí tá jeho hotentóčtina - ale spolu to nejak zvládneme

tak držím palce a prajem pevné nervy 😉

ejco
28. okt 2013

@anka7 Dakujem ti moc za tvoju skusenost a podporu.Tiez som sa rozhodla ich dat do skoly.

mia78
7. jan 2014

prosim kolko krat do mesiaca chodite k logopedicke? lebo ja chodím s malou asi tak od 3,5roka a objednáva nás tak 1krát do mesiaca na polhodinku ...ostatatok jeasne musíme doma cvičiť...len sa my zdá že je to málo raz do mesiaca či nie?
ona stále že má vela a poisťovna jej to nepreplaca že už aj tak berie zadarmo atd......

c15211b8
15. jan 2014

@mia78 ahoj ja som chodla so synom tiez tak 1x do mesiaca, doma sme cvicili ale videla som ze nam to nestaci, tak nasa logopedicka nastastie robila trening elkonino pre deticky, samozrejme ze som to musela cele zaplatit ale len tak som docielila, ze sme chodili kazdy tyzden a potom sme sa uz naozaj rozbehli velmi rychlo.

mia78
15. jan 2014

@c15211b8 máme vydržať že ešte jej to nastúpi, my ked sme u nej tak rozpráva pekne len doma kadejako ze obcas ju nik nerozumie a že je to aj tym že máme malého tak ona sa sním mazná..