Miesto pretáčanie chodí ako húsenice. Čo s tým?

lienkaxx
13. jan 2008

Ahojte, nasa Petka mala nedavno 5 mesiacov. Do 3 mesiacov nosila Frejkovu perinku, cize takmer vobec nemohla hybat nozickami. Len co sme ju zlozili, zacala sa pod hrazdickou krutit okolo svojej osi, za chvilu sa otocila aj o 720 stupnov. Vytacala sa nabok a snazila sa tak pozriet za seba. Potom ale postupne prestala a teraz sa otoci z chrbatika nabok vzdy tak, za ma nozicky pred sebou a chyta si spicky. Na brusku nikdy rada nelezala, sice vydrzi, ale nejak ju to velmi nebavi. Boli sme na kontrole u ortopeda a ten sa cudoval, ze sa este nepretaca, ze to sa uz mala a ked nezacne do konca siesteho mesiaca, ze mam ist s tym k lekarke. Petka si totiz vymyslela presun po chrbte, chodi ako "husenica", odraza sa nozickami, zdviha zadocek a posuva sa po pleciach a hlavicke (vlasy ma uz vzadu uplne zodrate). Takto mi "beha" uz viac ako mesiac, za chvilu prejde cez celu velku postel a vzdy si to nasmeruje tam, kde ju to zaujima, takze pretacanie pre seba nepotrebuje. Co si vy myslite, je zameskana? Viem, ze kazde dietatko je ine a nechcem porovnavat, ale je aj dost velka, ale podla mna dost pevna, velmi skoro si zacala drzat hlavicku a aj chrbatik ma silny. Mate nejake "finty", ako na babatko, aby sa pretocilo? Dik moc

baileysa
13. jan 2008

ahoj lienkaxx, nasa gretka je asi o tyzden mladsia a tiez sa este vobec nepretaca a nemyslim, ze je opozdena 😅 kazde babatenko je ine, tak ako pises 😉

eva4444
13. jan 2008

no moj sa zacal pretacat tak v 5 a pol mesiaca, aj to najprv 2 tyzdne len cez pravu stranu 😅 a mam znamu ktorej 6m dievcatko stale nic, len lezi a lekarka je v klidku 😉 neboj 😉

dadulka19
13. jan 2008

lienka,moja staršia dcérka sa nepretáčala vôbec 😉 ,dokina na to nepovedala nič.No mojej sestre povedala iná dokina,že ked sa jej malý nebude pretáčať,treba s ním ísť na neurologiu 😒 ,preto mne vždy hovorila,aby som malej niečo ukazovala,nech sa za tým načahuje a sa pregúli.No moja mi kašlala na takéto "športy".Aj štvornožky začala chodiť ako 11 mesačná.Teraz je z nej veľká zdravá baba.Proste sa jej nechcelo,príp.nepáčilo,neviem 😉 .Našťastie ma moja dokina nestresovala,tak ako moju sestru 😒 .Každé dieťa je iné a nemusí byť čítankové 😉 .Zato naše mimi sa pretáčalo už v 4 mesiacoch 🙂 ...neboj nič,určite Tvoja malá nie je zameškaná 😉 ...

lienkaxx
autor
13. jan 2008

Dakujem za odpovede, ukludnili ste ma, je to prve vnucatko v rodine z oboch stran a tak sa kazdy snazi radit na dialku 🙂

dadulka19
13. jan 2008

lienka a ak Ti malá takto húseničkuje,je fakt šikula... 🙂 .....

alexandrakeselova
13. jan 2008

ahoj lienka, moj syncek sa zacal odrazat od noziek ked mal mesiac, v troch sa uz pretacal z chrbatika na brusko a v styroch z bruska na chrbatik. v piatich sa zacal plazit, v siestich stvornozky, sediet a stavat sa na nozky, ale nikdy nebol v perinke, nosim ho stale v satke a tak sa mu mozu pomaly ale isto vyvijat chrbticka a svaliky bezpecne. odporucam pozriet si stranku www.nosime.sk. je tam pekne napisane ake je vyhodne nosit dietatko, alebo knizku Koncept kontinua, je to svetova najodporucanejsia knizka pre rodicov.maju ju v artfore, alebo o chvilu aj na spominanej stranke nosime.sk.
inak s tym co kedy robi by som si starosti nerobila,keby som vedela, ze dietatku sa venujem. ono tie tabulky vznikaju z toho, ze niektore sa zacinaju hybkat rychlejsie, niektore pomalsie. v dvoch rokoch uz nikto nebude riesit, ze tvoja dcerka sa v piatich mesiacoch este nepretacala. kazdy to zvladne svojim tempom, tesme sa z deticiek takych ake su.take su nase a najlepsie na svete 🙂

shela
13. jan 2008

Lienkaxx...aj my mame ten isty problem nasa sa nechce pretacat. Ale ako 3,5 mesacna sa nam asi tak 5 krat pretocila z bruska na chrbatik ale potom ako keby utalo...asi sa jej nechce...ale uz si sama presedi aj 2 minuty..tak neviem..skusam tiez vsetko a nic...je asi leniva po ockovi 😀

alini
13. jan 2008

ahoj lienka, moja malá sa začala pretáčať v 6 a pol mesiaci, tiež som už stresovala, ale asi je pravda, že každé dieťatko je iné a každé má svoj čas 🙂 , teraz sa až čudujeme, ako rýchlo sa popretáča, chvíľu je na deke a o chvíľu už olizuje plávajúcu podlahu 😀 , už ju ani na sekundu nemôžem nechať bez dozoru
takže neboj, všetko bude o.k. 😉
prvá dcéra sa pretáčala ako troj mesačná, syn sa polročný postavil v postieľke 😀 , takže žiadnými tabuľkami sa netreba riadiť 😉

dominica
13. jan 2008

ahoj lienka, tiež si myslím, že každé dieťa je individuálne, môj malý je predčasne narodený a chodíme aj na neurológiu, zo začiatku som ho stále porovnávala, ale vek som rátala od termínu pôrodu, nie narodenia, tak sa to u predčasne narodených robí, ale potom som sa nato vys..la. Máme super neurologičku, nikdy nepovedala, že toto už mal vedieť, prečo to nevie, veď jak sa dá dieťa donúťiť robiť to, predsa nijak, ale naša obvodná mi vždy povedala: už sa mal vedieť dávno pretáčať, to vám na neurológii teda vynadajú. Ale prečo by mali, to je vyslovená sprostosť. Ináč, mne sa malý začal pretáčať v 7. mes., to znamená, že podľa termínu pôrodu mal 5,5 mes., ale musím povedať, že bol dosť lenivý. Doteraz nenávidí polohu na brušku, sťažuje sa odušu ak sa pretočí, musím ho dávať na chrbát. No a, ževraj by sa mal už vedieť dať z brucha na chrbát sám, ale nevie.
Veľa doktorov stresuje a chce aby deti išli podľa tabuliek a ak nejdú, posielajú na neurológiu, koľkokrát zbytočne a ešte tvrdia, že dieťa musí robiť všetko podľa tabulky, ale skúsenosti mamičiek sú iné, napr., že dieťa preskočí lozenie a hneď chodí, aj také prípady sú. Pokiaľ je tvoja malá spokojná, tak by som sa nad tým ani nepozastavovala, doktori sú niekedy nanič.

dominica
13. jan 2008

a ešte ani super sami nesedíme a to niektoré sedia už oveľa skôr 😀
A ešte som chcela, že kamoškam má malú a tá tiež, mala 4 mesiace, keď sa plazila po bruchu a v 6 sa sama postavila v postielke, ale ona napreduje jak raketa, také šikovné bábo som rada, že nemám, aspoň si ho užívam a nerastie jak z vody, lebo prvý rok ubehne najrýchlejšie.

kili
13. jan 2008

nám sa Samko začal pretáčať chvíľku na to, ako mu to ukázala rehabilitačná sestra. Chitíš ju za nožičku, a tú preložíš cez druhú a hračkou ju motivuješ, aby sa pretočila aj trupom. Keď sa Samko naučil pretáčať, tak sa naučil aj byť na brušku, pritom dovtedy tak tiež nechcel byť. A keď sa ti to malá do toho 6m nenaučí, tak to nie je tragédia, že pôjdeš na rehabilitáciu, nie je tým "zaostalá", len si proste našla svôj vlastný spôsob a tak nemá dôvod hľadať iný.

petusko
13. jan 2008

moj syn je tiez predcasne narodeny, chodime na neurologiu. hlavicku zacal zdvihat az po 5 mesiaci, pretacat sa zacal asi az v siedmom. dr nas nikdy nehresila, pretoze dieta vie, kedy ma silu a odvahu urobit nieco nove, mozes mu pomoct, motivovat ho, ale kym to same nechce, neurobi to.

dominica
13. jan 2008

nám tiež na neurológii ukazovala ako ho motivovať, tak jak napísala kili/my sme totiž necvičili vojtovku, len sme malými cvikmi motivovali/, ale malý to začal robiť, až keď sa vyslovene chcelo jemu, zo začiatku ho to vôbec nezaujímalo, že čo robíme, ale potom prišiel na to, že tak dočiahne na hračky, ktoré som mu schválne dávala tak, aby sa pretočil. Zistil, že je to zaujímavé, pretáčal sa jedna radosť, ale utrpenie prišlo po pretočení, doteraz ho musím prevracať na chrbát, lebo sa jeduje, jednoducho neznáša byť na brušku.
A malý bol taký, že on bol spokojný, tak jak bol - na chrbátiku, nič mu nechýbalo, hračku mama dala do ruky a on sa s ňou vyhral, čo viac k životu potreboval?, lenivček malý, ale potom zistil, že svet je aj zaujímavejší...

lululu
15. jan 2008

myslim, ze pokial ide o dieta v termine, nie je co riesit...ono ak progreduje,aj ked pomalsie, tak je to ok 🙂 ci?
u nedonosenych je to ine, nikto nebude riskovat, sa po roku na papieri vyskytne DMO.. myslim si..

petruska86
15. jan 2008

ahojte! nasa Peta ma o tzyden 6mesiacov - dokonca uz sama sedi - ale tiez sa este nepretaca i ked uz su tu male naznaky...na stranke mamaaja som nasla clanok:" Ak sa vám zdá, že bábätku sa veľmi nechce prevracať na bruško, pomôžte mu jednoduchým cvikom: v polohe na chrbátiku mu hornú časť telíčka začnite otáčať smerom k podložke. Bude ho to nútiť, aby pokračovalo v pohybe ďalej a samo sa na bruško otočilo" mi to skusame a asi to naozaj pomaha 🙂

denik
15. jan 2008

lienka a nepretáča sa ti z bruška na chrbátik, či naopak? moja malá sa prvýkrát pretočila z bruška na chrbátik keď mala dva mesiace a doktorka vravela, že neexistuje.. až kým sama nevidela.. vraj čudné.. potom ale prestala, asi po mesiaci.. neskôr som čítala, že bábätká, ktoré nechcú byť na brušku sa akosi šikovne odpichnú a sú na chrbátiku raz-dva.. a moja malá na brušku nechcela byť ani za nič.. hlavičku dvíhala krásne, ale vydržala tak len pár minuút, potom spustila krik a musela som ju otočiť.. dosť dlho trvalo, kým sa začala zase pretáčať.. a začala naopak - z chrbátika nabruško, to mala asi šesť mesiacov a potom sa párkrát pretočila naspäť, ale stačilo, že sa udrela o zem a zase mala pauzu.. za to sedí už od šiesteho mesiaca úplne v pohode.. vidíš, bábätka sú rozdielne a netreba sa báť.. skús s ňou pocvičiť, prekrížiť nožičky (napr.pravú cez ľavú) a týmju donútiš k pretočeniu, ale mala by si to robiť, keď je rozbalená.. a ona sa ti potom sama bude ťahať.. pozri, dnes má moja malá skoro desať mesiacov, celý čas by bola len na brušku, na chrbáte ani chvilinku a plazí sa asi tretí deň, doteraz len cúvala.. pritom syn mojej kamošky už v tom istom veku chodí sám.. a akby si predsa len musela na neurológiu, nič si z toho nerob, tam ti možno ukážu nejaké cviky alebo ťapošlúna rehabilitáciu a oni ti ukážu, ako jej pomôžeš.. určite sa ale preto netráp.. 😵 malá sama zistí, čo jej najviac vyhovuje a akým spôsobom sa jej najlepšie obajvuje svet 🙂

jaduska
16. jan 2008

Naša malá bude mať o týždeň 7 mesiacov a tiež sa na bruško nepretáča. Táto poloha sa jej nepáči, tak sa pretočí iba na bok a tak sa otáča dookola, párkrát sa jej na bruško "nechtiac" podarilo pretočiť a hneď bol krik. Tiež som bola z toho chvíľu nesvoja, ale zatiaľ nestresujem, fakt je každé bábo iné... 😉

danu
7. dec 2009

pointka • 1d • Dnes o 10:33
Ahojte.

Mam taky problem, resp. otazku. Moja mala sa este stale nepretoci ani ked je na brusku, ani ked je na chrbate. Take male naznaky su, ked lezi na chrbte, tak sa otoci aspon nabok, ale cela sa nepretoci.
Nie je tucna, len je vacsia a tazsia, nez su deti v jej veku. Meria 70 cm a vazi cca 8,8 kg.

Moze to s tym suvisiet? Mam sa stresovat, ci je to normalne este a jej cas pride, ked to bude vhodne?

kristinka4m • 1d • Dnes o 10:38
Ahoj Pointka tak moj maly sa zacal pretacat v polke 7mesiaca a pri tej prilezitosti si zacal aj sam sadat a teraz uz stvorkuje a postavy sa sam hoci kde. Ja som mala ties obavy, ale vsetko ma svoj cas 🙂

smailinka • 1d • Dnes o 10:55
pointka, náš malý sa začal pretáčať na bruško 2dni pred 6 mesiacom, posledné 3týždne mu to už ide aj naspäť...akurát sa pokúša dávať na štyri, ale ešte mu to nejde....

nestresuj sa vôbec, niektoré detičky to zvládnu skôr, iné neskôr....myslím si, že váha takmer vôbec v tomto nehrá úlohu....poznám aj väčšie deti od nej a zvládajú v pohode....my sme to u nášho nazývali pohodlnosť 😀

pointka • 1d • Dnes o 11:00
to aj ja si myslim, ze je lenoska 🙂
ako snazit sa snazi, ale pochvilke ju to prestane bavit 🙂

zato, ked ju posadim nachvilku, uz celkom pekne balansuje a drzi sa.

Diky, ste ma ukludnili, lebo niekde som citala prispevok, ze sa 4-mesacne babo pretocilo, a ze to je podla tabuliek vek na to 🙂

lenni777
7. dec 2009

Tak náš svištík sa nechcel pretáčať v 4.mesiacoch a poslali nás cvičiť Vojtovu metódu... každopádne po prvých pár dňoch cvičenia sa sám pretáča o 106, zatiaľ len na jednu stranu. Ale tiež si myslím že doktori často zbytočne plašia a tlačia všetky deti do svojich tabuliek.
Ale možem poradiť, ak chcete aby sa bábo rýchlejšie naučilo pretáčať, tak pri prebaľovaní mu nedvíhajte nožičky ale treba chytiť za stehienko a pretočiť ho nabok, a tak vsunúť pod neho plienku, a to isté z druhej strany. Naučí sa tak používať tie správne svaly a bude to chcieť vyskúšať samé 😉

agatkag
7. dec 2009

lenni777, dík za radu, moja malá bude mať 4 mesiace a ešte sa tiež nepretáča, samozrejme už stresujem....

saska.t
7. dec 2009

kocky okolo konca 5 mes. staci aby sa dieta pretocilo z chrbta na brucho aj to len na jednu stranu nic viac, kazde dieta ma svoje tempo a rytmus je zbytocne sa drzat tabuliek 😉

veronikapp
7. dec 2009

Ahojte 🙂
Babatko sa ma zacat pretacat z chrbatika na brusko okolo 6. mesiaca, samozrejme moze to byt skor alebo aj neskor. Rovnako to je aj naopak- z bruska na chrbatik. Moja starsia dcera sa prvykrat otocila z chrbatika na brusko presne v den ked mala 4 mesiace a potom dlho dlho nic, az kym nemala 6 mesiacov. Mladsia dcera sa zacala otacat len nedavno. Aj ked asi od 5. mesiaca sa snazila ale vzdy sa vykrutila len na bok, dalej to neslo. A z bruska na chrbatik sa stale nevie dostat.
Urcite by som z toho nerobila tragediu.

veronikapp
7. dec 2009

lenni77 suhlasim s tebou, to iste nam poradila neurologicka kde pracuje moja mama ako sestricka. V ramci hry alebo pri prebalovani chytit za stehienko a pomaly pomoct pretocit, na jednu aj na druhu stranu 🙂

veronika1982
7. dec 2009

my sme sa zacali este len teraz pretacat a to uz mame po siedmom mesiaci.. 😀 😀 a to som uz stresovala v 4 mesiaci ked sa vsetky deticky v okolo uz pretacali.. az teraz v piatok prisiel na to ze sa to da..a poviem vam dovtedy som ho mohla nechat kludne na posteli lezat a teraz si to uz nedovolim..

lenni777
7. dec 2009

najlepší bol dnes moj muž že: no a nemal by sa už plaziť? To mu asi svokra nakukala, že 5mes dieťa sa má plaziť 😕 Rovno aby už chodil hrať tenis, nie??

jajona
7. dec 2009

Ahojte,
mám tiež 4 mesačného synčeka a tiež sa mu ešte nejako nechce pretáčať. Nabok to ide, ale ďalej nie. Uvidíme, čo bude ďalej... Ale jedného dňa sa k tomu určite dopracujeme 🙂

veronikapp
7. dec 2009

lenni777 🙂 znama vec...

adrika3800
7. dec 2009

Ahojte,môj malý neznáša polohu na bruchu,tak paradoxne sa naučil ešte len teraz a to už má 7 mesiacov,otáčať najprv z brucha na chrbát,takže na bruchu mi už nevydrží skoro vôbec 😀 .Ide mu to aj opačne,tiež len teraz sa to naučil,ale koľkokrát to spravil,to by som zrátala na prstoch jednej ruky 😅

berus222
7. dec 2009

nam sa zacal pretacat az v 6 mesiaci. ked bol maly aj spaval na brusku, ale teraz tak nechcel byt ani za svet. ale odkedy sa vie sam pretocit aj z bruska na chrbat, vydrzi na brusku dlhsie. mozno ho tlaci tucik na brusku 😀

emanka
7. dec 2009

naša malá doteraz neznášala polohu na bruchu, až posledný týždeň sa jej to ako-tak páči, ale nevydrží dlho, minulý týždeň sa pár krát pretočila z bruška na chrbát, ale potom si buchla hlavičku a už to nerobí 😒 A nevie to ani naopak a to už má 6,5 mes....pred 3 týždňami sme boli u dr. a spomenula som jej, že to ešte nedokáže a ona na to nič nepovedala, iba sa spýtala, či jej nepadá hlavička a že to je dôležité....takže už toľko nestresujem, ale očakávam, že to každú chvíľu dokáže 😀