Miesto pretáčanie chodí ako húsenice. Čo s tým?

lienkaxx
13. jan 2008

Ahojte, nasa Petka mala nedavno 5 mesiacov. Do 3 mesiacov nosila Frejkovu perinku, cize takmer vobec nemohla hybat nozickami. Len co sme ju zlozili, zacala sa pod hrazdickou krutit okolo svojej osi, za chvilu sa otocila aj o 720 stupnov. Vytacala sa nabok a snazila sa tak pozriet za seba. Potom ale postupne prestala a teraz sa otoci z chrbatika nabok vzdy tak, za ma nozicky pred sebou a chyta si spicky. Na brusku nikdy rada nelezala, sice vydrzi, ale nejak ju to velmi nebavi. Boli sme na kontrole u ortopeda a ten sa cudoval, ze sa este nepretaca, ze to sa uz mala a ked nezacne do konca siesteho mesiaca, ze mam ist s tym k lekarke. Petka si totiz vymyslela presun po chrbte, chodi ako "husenica", odraza sa nozickami, zdviha zadocek a posuva sa po pleciach a hlavicke (vlasy ma uz vzadu uplne zodrate). Takto mi "beha" uz viac ako mesiac, za chvilu prejde cez celu velku postel a vzdy si to nasmeruje tam, kde ju to zaujima, takze pretacanie pre seba nepotrebuje. Co si vy myslite, je zameskana? Viem, ze kazde dietatko je ine a nechcem porovnavat, ale je aj dost velka, ale podla mna dost pevna, velmi skoro si zacala drzat hlavicku a aj chrbatik ma silny. Mate nejake "finty", ako na babatko, aby sa pretocilo? Dik moc

nikush4
17. jún 2010

Ahoj maminky. kazdy den riesim ten isty problem. nasa mala je sice velmi ziva.. a vnimava.. ale len ked ju mam na kolenach.. tak sa za kadecim nacahuje a vsetko chyta ... takisto sa stale taha do sedu.. stale by chcela sediet. avsak ked ju polozim na deku na chrbatik...ani sa nepohne.. bud len tak lezi a pozera sa ...alebo popripade sa hra s hradzou ked jej ju dam..ale ziadna snaha o pohyb..a o pretacanie sa uz vobec nie... dokonca mi mrci ked lezi viac ako 5 minut.. a na brusku.. to iste. ked mala 2 mesiace snazila sa co najskor zdvhnit hlavicku vsetko ako keby chcela hned..a teraz sa strasne hneva ked ju dam na brusko... vobec sa jej nechce ani dlho dvihat hlavicku... i ked to dokaze bez problemom.. radsej bude mrncat az kym ju nezdovihnem. ... a tak sa bojim ci to nieje nejaky problem..alebo len myslite ze mi babo zlenivelo? ked pocuvam ako babatka sa sami hraju ked lezia na chrbatiku a snazia o kadejake pohyby..tak mam obavy ked nasa sa ked lezi ani nepohne

ichbinich
17. jún 2010

@nikush4:
Ja by som si na tvojom mieste moc hlavu nelamala... Moj je sice zivy, ale tiez sa este nepretaca (ma 6 mesiacov). Vie sa otocit na bok, ale dalej nie. Ak mam byt uprimna, vyhovuje mi to, aspon ho najdem viac-menej tam, kde ho polozim 😝 Ale pomaham mu pri pretacani, ze ho chytim za stehno a pretocim alebo aj za ruku, vzdy jemne.
Moj je sidlo aj na chrbte, ale to mu vzdy nieco dam na hranie. Najprv sa iba pozeral na plysaky, potom sa hral s hrazdickou. Zo zaciatku ju trafil iba nahodou, ale potom coraz den cielavedomejsie. Teraz sa hneva, ze si tie hracky nemoze dat dolu a strcit do ust 😉
On strasne rad kope, tak som mu zavesila loptu na snurku a dala do nej kopat. A na striedacku buchat do nej rukami, to sa mu paci.
Na brusku tiez nemusi byt, ale davam ho denne a motivujem ho nejakou hrackou. Zo zaciatku iba vzdychal a zaslinil plachtu a vydrzal len par sekund. Ale teraz uz vie super zdvihnut hlavu a otacat sa za hrackou, za hrazdickou atd. Dokonca naposledy sa uz podopieral jednou rukou a druhou sa nacahoval za hrackou. Takze to treba pomalicky skusat. Ked da najavo, ze uz nechce byt na brusku, tak o pretocim alebo zdvihnem.
Co sa tyka dvihania hlavicky v dvoch mesiacoch a potom akoby zabudnutia - u mojho to bolo to iste. Aj preto som ho davala na brusko, aby si cvicil svaly. Aj ked to niekedy bolo iba par sekund.
Skus sa s nou hrat a "cvicit", ale bez nutenia. Uvidis, este budeme spominat, ake to bolo jednoduche, ked sa nepretacali... 😉

blumka
17. jún 2010

skuste baby toto: ked lezi na brusku, drzte mu jednu nozku vystretu jemne za paticku a druhu pokrcte a prelozte cez tu vystretu, na tu stranu kde prekladate nohu dajte nejaku hracku, babo by sa malo zacat natahovat za tou hrackou...toto prekrizovanie mi poradila fyzioterapeutka...robila som to s malou 2 dni a potom sa zacala sama davat do tej polohy a o tyzden sa uz pretocila...vyskusajte...ale jemne..a za rucky netahajte

na brusko tiez davajte aj ked len na minutku denne, posiluju tym svaly ktore su neskor potrebne na plazenie, lozenie, chodenie a vsetko..nie je velmi dobre ked urcite obdobie deti preskakuju,

lujza123
17. jún 2010

Nieje dovod stresovat pretacanim u 5 mesacneho babetka. Kazde ma svoje tempo, pokial sa pretaca na bok je to ok. Vela deti sa pretocit vie ale nechce to urobit lebo napriklad neznasaju lezanie na bruchu. Tocit sa zacnu ako vrtule akonahle sa budu vediet pretocit aj s brucha naspet.
Ja som mala hlavu v smutku ked sa moja mala nie a nie pretocit, ani na bok za hrackou. Zacala sa otacat na brusko a spet v den ked mala 5 mesiacov. Potom sa od 6 do 8 mesiaca len plazila, ja uz som zase zacala haluzit ze je nejako pozadu....ked mala 8 mesiacov a tyzden v jeden den zacala lozit, sediet a na druhy den sa naucila stavat v postielke a v priebehu par dni aj zliezat zo stoja (bez padu), chodit okolo nabytku, liest po schodoch.
Kazde dieta ma svoje tempo, niektore sa ucia cosi nove kazdy den, ine cele mesiace nic a potom vsetko v priebehu par dni.

ewca
5. okt 2011

Ahojte dievčatá, síce ste túto tému začali už dávnejšie, ale rada by som sa ešte pridala...mam 8 mesačnú dcéru...veselé, ukecané a ukričané bábatko. Je živá, sústavné kope nohami, je jedno či na bruchu alebo na chrbte, alebo keď sedí...stále v pohybe...aaaaale...ešte stále sa neotáča na bruško...ja už som z toho dosť na nervy, aj napriek tomu, že viem, že deti su individuálne a nemá sa porovnávať... Keď leží na brušku vydrží dlho, otáča sa okolo vlastnej osi, parkrat sa jej podarilo pretocit sa z bruska na chrbátik...raz sa jej podarilo aj z chrbatika na brusko, ale viac ani za svet...chyba jej uplne malinko...staci ked jej len uplne jemne naznacim prelozenie nozicky cez nozicku a uz ide, ale sama ani za svet...motivacia ziadna nepomaha...ked vidi, ze jej to nejde, tak sa na to vykasle a najde si nieco ine... Na bok sa zacala otacat len okolo piateho mesiaca...aj to sa neotaca stale, nieked sa tak vrti cely den, inokedy sa aj tyzden na bok nezvrtne...

jana1106
5. okt 2011

@ewca a ako vyzera to, ze jej to "nejde"?

ewca
5. okt 2011

@jana1106 No ze nedotiahne na nejaku hracku, co jej umiestnim tak, ze keby sa pretocila na brusko tak ju v pohode chyti...proste neviem ju nijako namotivovat na to aby sa zacala sama otacat...

ewca
5. okt 2011

@ewca Ona ako keby nevedela, ako ma dat nohy a ze sa musi natiahnut za hrackou aj opacnou rukou...

ewca
5. okt 2011

Alebo vobec nema zaujem sa vobec natiahnut za hrackou, ani za nicim...poste asi jj nic nestoji za to aby vynalozila usilie