Moje dieťa sa bojí kupania. Čo mám robiť?

snezienka
21. jún 2009

ahojte maminky, prosím poradte mi, ak ste mali podobný problém s vašim drobcom, je to hrozné umyť ho...... o vláskoch ani nehovoriac, ale hoci len ísť do vane je pre neho trauma. Ručičky v umývadle si umyje v pohode, aj tváričku, ale ísť sa okupať je pre neho niečo strašné, celý čas plače, vrieska a krčí, že sa bojí vody. Celý sa trasie od strachu už, ked len vchádzame do kupelne a je nahý. Kope , bráni sa... je umenie ho aspon opláchnuť vodou. ☹

junovka
21. jún 2009

snezienka, presne toto sme my prezivali pri starsej dcerke.Trvalo to asi par mesiacov.Uz sme boli objednani aj k psychologovi, lebo som bola z toho zufala.Medzitym sme sa prestahovali a mala prestala mat strach z vody.Cim to bolo neviem...predtym ako zacala mat strach, tak sme boli na vysetreni na kardio...neviem ci to malo s tym suvis, nakolko ked jej robili EKG, tak jej pristipli nechtiac troska koze na hrudniku a strasne plakala. 😒

snezienka
autor
21. jún 2009

hm... sťahovanie čaká aj nás asi za mesiac, no nedávam tomu nádej, že to pomože..., ale dufať budem, škoda, že ho to chytilo práve v lete... ☹ , ked sa kupkať musíme každý den. Po akom čase si skusila osloviť psychologa?

danu
21. jún 2009

skus sa pozriet do tejto temy
😉 https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

fifinna
22. jún 2009

snezienka a skusila si ist do vane spolu s malym ? Môj mal take obdobie, ze sa bal, tak som sa zacala kupat snim a preslo ho to dost rychlo, zachvilu som tam uz snim nemusela byt. Zoberte si do vane pohariky, oblievajte sa , hlavicku mu umy tak ze si ho das lahnut na svoje nohy, aby citil ze ho drzis. A stale mu opakuj, ze si pri nom, ze ho nepustis.

junovka
22. jún 2009

snezienka, my sme boli sice objednani k psychologovi, ale akonahle som zistila, ze po stahovani to prestalo, tak sme nakoniec nesli nikam.Asi tak po 2-3 mesiacoch som sla ju objednat.
...a skusala som sa s nou aj ja kupat, ale to tiez nepomohlo ☹

sofik
23. jún 2009

ahojte 🙂

U nás to je len pri umývaní vláskov - krik a rev ale akonáhle je hlávka spláchnutá vodou tak sa pekne hrá vo vani 😉

snezienka
autor
23. jún 2009

skusila som tam byť s ním aj ja, aj muž, no nepomáha to, predtým tiež plakal len pri vláskoch, ale pred aj po umytí sa krásne hral s vodičokou a hračkami. Skusili sme dať aj jeho malu vaničku - detsku do stredu obývačky, kým si namáčal ručičky bolo to v pohode, ale akonáhle sme ho tam chceli posadiť, réééév, až sa triasol a stále opakoval, že sa bojí. 😒

hena55
24. jún 2010

tak aj ja pridam moju skusenost. Mala zo dna na den zacala mat panicku hrozu z kupania. Nevedela som co s nou. Proste kopala nozickami jacala a za nic na svete nie a nie okupat. Mala asi rok. Som sa strasne trapila. Deckarka mi poradila nech ju hlavne nekupem nasilu ze ona ma "pacientov" ktorych rodicia aj dva mesiace neokupu. Ze ved sa jej nic nestane. Zas jasne ze to myslila s nadsazkou. Kazdopadne som jej len ritku oplachla a gazou casti tela ktore bolo treba a vlasky raz za dva tyzdne. Sice s revom ale musela som. Kazdy den sme jej napustali vanicku a davali do nej hracky. Dali do stredu izby a ona sa hrala. Ked som sa ju tam ale snazila dat vzdy rev. Az asi po dvoch mesiacoch si tam sama vliezla a teraz zas reve ked ju chcem vytiahnut 🙂 Aj znama psychologicka mi radila ze to nemam moc riesit a hlavne ju tam nepchat nasilu. Asi su to obdobia ako so vsetkym. Spanim jedenim ect. Drzim palce a nebojte to prejde. 😉

marorlinko
24. jún 2010

ja som sa niekedy kupal a s malym vo vani,nahadzali sm esi tam hracky ,hrali a maly bol rad,tesil sa.teraz ma paniku,ked mu idem umyt vlasky,nikdy ju nemal,mam co robit aby som ich umyla,ale verim,ze to zmizne t apanika,ved predtym sa nebal,neviem preco teraz ano, ale vzdy dako umyjem a potom j eticho

ellit
25. jún 2010

@hena55 ahoj, ja som tu napisala temu strach z kupania, lebo som tuto nevedela najst. Tak som rada, ze mi tu hodili link a moju mi jasnacka zamkli 🙂))
Moj maly zboznoval vodu, chodila som s nim na kupanie od 3 mesiacov, minule leto ako jednorocny travil stale v bazene, nikdy nic zle s vodou nezazil a teraz akonahle sa ma ist kupat, tak jaci, akoby ho z koze drali a o vlasoch ani nehovorim. Nerozumiem co mu je. A posadit sa vo vani ani za svet, len stoji. Myslis, zeby som mohla skusit mu napustat bazenik na zahrade ked bude teraz snad aj niekedy teplo, nahadzat mu tam hracky a nenutit ho, len mu to tam jednoducho nachystat a cakat ci si za cas tam sam vlezie? Lebo som si myslela, ze sa boji len kupania vo vani, ale on spravil minuly tyzden manzelovi taky cirkus, ked ho chcel zobrat do bazena, ze musel s nim odist. Nechcem ho nutit do nicoho, ale kupat sa aspon na vianoce musi 😀

jitkatatarova
25. jún 2010

U nas to teraz tiez zacalo,baby sa vzdy tesili do vody stacilo aby som zacala napustat vodu a isli sa od radosti zblaznit.A teraz jedna je stale v pohode a druha staci aby som ju zacala vyzliekat a brani sa zubami nechtami.Ked ju uz do vane dostanem tak sa necha umyt a rychlo von.A to bol este pred dvoma tyzdnami problem dostat ju z vane.Pritom sa jej nic zle nestalo.Tak som rada ze to nie je len moj problem.

marorlinko
26. jún 2010

skusali ste ist do vane s dietatom? deti maju radi,ak aj jeden z rodicov sa s nim akupe spolu,moj mal raz tak eobdobie,ze si nechcel sadnut,ked som snim sl ado vane a sadl asi,ukazala rozn ehracky,sadol si kumne,od vtedy nemam s tym problem,len s umyanim vlaskov,al eto prejde,verim tomu.

jitkatatarova
1. júl 2010

@marorlinko este donedavna bol s nimi vo vani moj muz,ale odkedy zacal robit v inom meste,tak sa kupali sami a bolo to v pohode.No a teraz bol praveze doma a aj sa chystal k nim,ale nakoniec to bolo zbytocne.No ale teraz ked sme ich kupali tak uz bola v pohode,dokonca ani nechcela vyjst von,tak to nakoniec bolo asi len take obdobie.No ved uvidime...

marorlinko
9. júl 2010

jitkatatarova ,neboj bude dobre,pozri moj drobec uz nevrieska,ked mu idem vlasky umyt,konecne si dal povedat,ze staci hlavku zaklonit a teraz sa tesi aj nato umyvanie vlaskov,staci mat pevne nervy,som rada,ze uz sa neboja.

raumi2
30. nov 2011

Ak by som mohla aj ja prispiet troskou... nas maly z nicho nic sa zacal bat vody a pred tym ju miloval... Nevedeli sme co robit. K vani sa nechcel ani priblizit a drzal sa nas ako kliest ked sme mu isli umyt rucicky. Nik mi nevedel poradit lebo ani mama, ani svokra, ani nik z nasich znamych takyto problem nemal. Nechali sme to tak a umyvali sme ho len zinkou v jeho izbe. Nenutili sme ho zbytocne ist do vane. No vzdy ked sme sa my kupali ukazovali sme mu ake to moze byt zabavne. Jeden z nas sa kupal a druhy sa s malym v bezpecnej vzdialenosti dival. A jedneho pekneho dna sam sa pytal do vane. A uz je vsetko v starych kolajach, teraz place len ked ho chceme vybrat von. Cele nase trapenie trvalo asi tak mesiac. Tak ako to prislo tak to aj samo odislo.

sara07
1. dec 2011

my sme to riešili hračkami, vodny mlyn, kačičky, a robili sme mu vlny alebo jemne šúchali, špliechali..mali sme len preblém pri umývaní hlavičky ale to prestalo ked sme ho ostrihali na krátko, predtým vždy vyvádzal

safirko
8. mar 2012

@snezienka my sme zazivali presne toto iste, ale dcerka bola este len male babatko, vyslovene revala a to strasne ked sme ju kupali, trvalo to 6mesiacov, potom som sa zacala s nou kupat tak ze som ju mala na rukach a manzel nas sprchoval, odvtedy vobec neplakala, dokonca sme absolvovali 3 kurzy plavania a plava naozaj super!!!

bibap
9. mar 2012

ahojte,viete mi poradit... mala sa velmi rada kupala, pekne si sedela vo vanicke, hrala sa s knizkami a rybickami, kacickami... ale jedneho dna zacala plakat ked sme ju do vanicky dali a odvtedy je kazde nase kupanie doslova utrpenim... strasny rev, sponovanie sa, ze chce ist von, asi sa boji... ale nechapem coho...
skusali sme aj sprchovat, do velkej vane, do mensej vanicky, spolocny kupel... ale je to vsade rovnake...
Chodieva aj 2x tyzdenne plavat do bazena s babatkami,... a tam je najvacsi potapac a plavec... tak neviem co si mam mysliet a ako jej pomoct... prezili ste to aj vy?
teraz ma 13 mesiacov a zacalo to pred 2 tyzdnami

alicka7
9. mar 2012
elpidik
17. júl 2012

@bibap My sme mali podobný problém. Malá mala negatívny zážitok - detský (neštípací!!!) šampón v očiach. Odvtedy sa nechcela kúpať - rev, boj, plač, "mama, pjosííím, ne, ne". Nenútili sme ju. Manžel vymyslel "kúpanie sa v umývadle". V praxi to znamenalo to, že sme ju postavili do umývadla, ona si otvorila skrinku, vyberala zub. kefky a pasty, ovoniavala dezodoranty, atď. (to, čo dovdety sama nemohla robiť) a ja som ju rýchlo namydlila a osprchovala. Vlasy sme neumývali vôbec, len zo zadu som ich omočila vodou. neskôr som jej umývala vlasy len zo zadu, aj to len "sprchovacím gélom na vlasy a telo!!!", nie šampónom, potom sme prešli na "vyšší level": začali sme sa sprchovať v umývadle, prešli sme do vane lebo: "Pozri, ako sme ostriekali zrkadlo. To nie je dobréééé! Teraz ho musíme !spolu! poutierať!", tak sme sprchovanie dokončili vo vani. A teraz sa znova kúpeme vo vani s kačičkami a bábikami ako predtým 🙂 Hlavne trpezlivosť 🙂 a pokoj🙂 mala sa po čase prestane báť a sama sa bude chcieť kúpať, len treba vymyslieť iný spôsob kúpania, ktorého by sa nebála 🙂 veľa šťastia a fantázie .-)

henrietag
12. okt 2012

Nám ked sa mala narodila tak som ju ledva namocila do vaničky a uz som ju aj vyberala za jej strasny plac , neskutocne !! ja som bola z toho zufala (ako z kazdeho jej plaču) a asi po dvoch tyzdnoch manzel povedal ze on sa snou zacne kupat vo velkej vani.. a bolo po probleme 🙂) odvtedy neplakala

ivakat248
18. feb 2020

@hena55 vazne sa jej nic nestane, ked ju neokupem? Zazivame to iste