Nebaví ho chodiť. Ako ho mám povzbudiť?

marianita
30. máj 2008

ahojte
moje dieťatko bude mať čoskoro 16 mes. a absolútne ho nebaví snažiť sa chodiť - dokonca ani keď ho držím za rúčky. Stále sa dáva na kolienka. Stojí pri nábytku, prejde popri ňom pridržiavajúc sa len jednou rukou ale stále sa nie a nie pustiť. Viem že mám byť trpezlivá a neporovnávať ale môj pampúšik má 14kg a ja už nevládzem - o mojej chrbtici nehovoriac. Nemáte nejaké triky ako ho povzbudiť a navodiť na chôdzu? A keby sa ozvala aj nejaká maminka ktorá má obdobný problém povzbudilo by ma to. V poslednej dobe stále počúvam: o to ešte nechodí? Som už z toho dosť nešťastná ďakujem

deni78
27. jún 2008

Baby musim vam napisat!
Nas matus tiez nechcel chodit...ako 9 mes. nerobil vobec nic, lezal na chrbte a hral sa s nohami....alebo podopreto sedel a hral sa s hrackami, knizkami a ked nejaku nedociahol, vobec mu to nevadilo, tak sedel len tak, alebo si lahol na chrbat a hral sa s nohami...tak sme chodili na rehabilitacie...lenze od zaciatku nam tvrdili, ze svaly mame ako zapasnik, ze to cvivenie nepotrebujeme, ze len tou vojtovkou trosku postimulujeme drahy...v 10 mes. konecne sedel bez opory....v 11 mes. zacal chodit za 2 ruky, a to sa nevedel sam posadit a ani postavit...mali sme napisane, ze mame retardaciu vzpriamovacich reflexov, (cize nie lozenie, sedenie, statie, ale ziadne lozenie, nesedenie a pustanie sa chodit, aj ked nestal) no dooost odveci...boli sme aj na nervovom, kde nam nic nezistili...na cvicenia sme chodili 2mes. a povedali, ze nemusime, lebo so svalmi to nesuvisi, tie ma super...tak sme cakali, chodili za ruky...ked sa ako rocny konecne saaam posadil, ale stylom ako si sada grof drakula v truhle, nepomahal si rukami, len tahal hore hlavu....za chvilu mal kococky na brusku...potom pochopil, ze je lepsie si pomoct rukami...v 14 mes. sa konecne vytiahol do stoja....v 15 mes uz pekne stal a pustal sa chodit, ale padat nevedel...padal vystrety dozadu, nesadol si na zadok, alebo nepadol na 4...takze sme stale lietali za nim, co ked tresne na hlavu...jaj a zabudla som, ze v 13 mes. vobec nelozi, ale sa zacal v sede posuvat dopredu...a aj bez ruk...takze som mu na teplacky davala letne gate (bolo to v zime) a volali sme ich ze Prachovka, pekne sa nam leskli parkety...a svetelnou rychlostou sa presuval po zadku po celom byte...no a HURAAA v 16 mes. pochopil, ze ked ide a pada, moze si pri tom sadnut, tak uz si chodil, aj ked tak opatrne...
v auguste bude mat 2 rocky, uz ide pekne, bezi tak nemotorne, uz vie aj lozit, hlavne poschodoch, vylezie na gauc, postel...len nie je mozno taky obratny ako niektore batolata...on je skratka student a Pan Opatrny, nie je ziadny pieskovyskovy a smykalkovy drak...ale strasne ho bavia stavebnice, kreslenie, modelovanie, knizky, je strasne mudry. ako 18 mes poznal velke tlacene pismenka, neucili sme ho to len ked tolko knizkoval, vela sa pytal a ukazoval prstikom, tak sme mu povedali ake to je pismenko, a on to skratka vie...a ako 18 mes. vedel naratat do 10...no proste som si uzila aj depiek, zozierala som sa, preco to moje dieta je na konci v tabulkach, neznasala som chodit do materskch centier, vadili mi vsetky tie vypulene oci mamiciek, ze este nechodime...ale uz som pochopila, ze Pan Bozko asi nenadeli kazdemu rovnako, nam pridal asi do hlavicky a ubral z pohybovej sikovnosti...uz to beriem inak, ale dost som sa zozierala...uz len duuufam, ze ked raz budeme mat druhe, tak si poviem HURAAA UZ CHODIIIIMEEE! a nie NO KONECNE, ZE CHODIME...

tamia
28. jún 2008

ahoj deni78,
klobúk dolu, že ste to všetko tak pekne zvládli. Malý bude určite prekvitať v učení a kto vie, možno bude z neho nejaký vedec, alebo niečo podobné.... 😉

Ešte jednu otázočku by osm mohla: v 18 mesiacoch ako si písala, že vedel narátať do 10 to vedel už aj povedať, alebo tie písmenká hovoril ich? Moja malá má 18 mesiacov mínus 3 mesiace čo sa skor narodila a ešte skoro nič nehovorí. Hovorí mama, baba, ava - havo a to je asi všetko. Nevie napodobnovať zvuky zvieratiek, nejak ju to nabaví. Ale ked nejaké živé zbadá je z neho hotová, teší sa, vykrikuje...

deni78
28. jún 2008

Tamia on tiez nehovori, teda hovori ale zaciatky...teda rata asi takto: Je (jeden) DA (dva) TIIII3, ŠTIIII 4 PEEEŤ, ŠEEE, SEEEE, OOOOO, DEEE, DEEES...on aj vsetko po mne opakuje, ale povie zasadne prve pismeka...ale zase ich povie spravne...akurat na R...take ze mama, tata, babi, dedo, auto, ruka, noha, havo a tak pod. povie normalne, ale inak je bager BA, poziarnicke auto je POOO Auto, a tak isto aj napodobnuje zvieratka...ked sme boli v 13 mes. na kontrole na nervovom, tak primarke vymenoval asi 10 zvieratiek ako robia....ale ja viem, ze to zne otrepane, kazde dieta je ine, a to je fakt....ja to viem, lebo nas matus je teda extra trieda...nas zase nebavi skladat puzle, behat po smykalkach, lietat na odrazadle, (este stale nepochopil na co to je, len si na to sadne a nevie co s tym, tak ide dole)...
takze toho tiez vela nenahovorime, cely den si brble ale same hatlaniny...alebo diriguje TOTO SEM, TOTO TAM...ale nic normalne...asponze pekne spinkame od narodenia a uz nemame cez den plienky asi mesiac...

marorlinko
30. jún 2008

pelmisek, mas pravdu myslela som 20mesiacov56, ja si myslim,ze by mali snim dakde ist, je mi ho troska luto, je dost slabucky,ale ked im to povies, tak to sa len zda.
tak sa uz nemiesam do nich.
doelzite je,ze moj chodi od 14mesiacov a je zdravy.
prajem aj ostatnim,aby ich ratolesti uz chodili a netrapili sa, pokial je dietav poriadku.

petra.vavra
3. feb 2009

oživuji toto téma....naší malé je 15 měsíců, ale chodit nechce, jen za ruku, jakmile ji pustím, jde na 4 a vesele si to užívá. Myslíte, že se mám už znepokojovat???

rohacka
4. feb 2009

Vraj az po 18. mesiacoch sa mas znepokojovat 😉 . Takze este jej nechaj cas. Ale rozumiem Ti uplne, nas maly zacal chodit v 19. mesiacoch, t.j. korigovane necelych 18., lebo sa narodil skor, ale tiez som uz z toho salela. Ale dockali sme sa 😵 . Trpezlivost a nenut ju - este jej to znechutis. Aspon mne na rehabke povedali, ze lahsie zacnu chodit deti okolo roka, lebo spadnu, vstanu a idu dalej. Ale cim je dieta starsie, tym je mudrejsie a radsej si rozmysli, ci bude riskovat pad...

titkovamiriam
4. feb 2009

marek zacal presne na 18m-chodit vedel len nechcel chodit sam,cela rodina mala nervy ,aj kamosky divne pozerali-no ja som bola v klude,ved snad sa raz pusti a v jeden vecer od stola k posteli a odvtedy lieta ako cert 😀 ,zlate kocikovske casy 😀

martina46
4. feb 2009

Naša Táňka len asi pred 2 týždňami začala chodiť popri nábytku, predtým sa len stavala. Myslím, že by to vedela aj skôr, ale ona si radšej sadne a číta si knižky, alebo sa hrá. Začala sa aj neskor pretáčať aj sedieť, ale všetko v norme. Ak bude v 15.mesiacoch chodiť, bude to zázrak. Chodíme síce cvičiť, má údajne slabší svalovy tonus a hypermobilitu, ale nie je to nič vážne, preto je asi pomalšia. Ja sa neznepokojujem, vidím, že všetko robí v tabuľkovom poradí a tiež nám povedali, že keď bude dlho štvornozkovať, je to len dobre pre ňu 😉

megee
4. feb 2009

malej sice chodí sám od 10 měsíců, aleani nevíte co bych občas dala za to kdyby pořád jěště lozil po čtyřech takže nezoufejte a užívejte si zatím ten relativní klid, pak už na to nebude čas 😀

renda71
4. feb 2009

nám Anička začala chodit taky až v 18měsících a o nic nepřišla,teď to krásně dohnala,takže všem nechodícím dětičkám a jejim ustaraným maminkám radím nevěsit hlavu protože se trápíte zbytečně 😉

susik77
4. feb 2009

ahojte, nechcem vas znepokojovat, len upozornit-moja mala liezla od 7.mesiaca, bola strasne sikovna a ziva. myslela som, ze zacne chodit uz od 10 mesiacov najneskor. ale ani od roku nezacala. ked mala 14 mesiacov, pytala som sa dr na to. ona hovorila ze nas preventivne posle na drtsku neurologiu. a tam jej zistili ze ma nezrely mozocek-s tym suviseli poruchy koordinacie. chodit zacala v 15 mesiacoch. chodime na rehabky. tam jej este zistili ze ma slabe trupove svaly-sestricka nechapala ako je to mozne ked tak dlho lezie 😕 a este ze ma hypertonicky syndrom.
Takze ak deti velmi dlho nelezu, preventivne skocte bud na rehabky al. na detsku neurologiu.
My teraz musime cvicit...

petra.vavra
4. feb 2009

susik77- naše malá chodí, ale jen za ruku, jakmile ji pustím tak se spustí na všechny 4 a vesele si pokračuje dál. Chodit umí, jen prostě nechce. Když si jí pouštíme mezi sebou s manželem, tak problém nemá a směje se tomu, ale ona v tom nevidí prostředek přemísťování se a to je ten hlavníproblém. Prostě jí to nebaví.
miriam-presně jak píšeš, nejhorší je to okolí, které se neustále diví a ptá, jak to že nechodíme 😲 😲 😲

makamikula
4. feb 2009

Ahoj maminky, prave resime problem s chozenim u naseho 15mes. synatorka..pred mesicem nam uz tak krasne behal, i pres prahy, tancoval ve stoje nebo i pri chuzi. Pak jsme prodelali skaredou chripku s vysokyma horeckama, takze malej byl dost zeslablej a casto jsme ho nosily, Ted uz sme cca 10 dni po nemoci a nasemu prckovi se prestalo chtit chodit, bud jde na kolynka nebo za rucicku, ale sam malo a navic jaksi krecovite. Prosim maminky, jestli s tim ma ektera zkusenost..premyslim, jsetli cekat nebo se obratit na odbornika? Mam strach z nejake svalove nemoci, snad je to jen stav po te nemoci ☹

martina46
4. feb 2009

mamamikula, co na to pediater?

cucoriedka01
4. feb 2009

CAUTE BABY,
ja mam tiez taku malu o chvilu budeme mat 17 mes.a este same nechodime.Pred dvoma tyzdnami nas poslala nasa DR.cela zhrozena ze sa mala este sama nepostavi, lebo od 13 mes.len stvornozkuje,k neurologicke.Poviem pravdu ja som to brala, ze dieta ma chodit do 18 mes.tak som to neriesila, mala robila pokroky aj ked pomalsie ako ine deti a tymto ma riadne vystresovala, lebo sa tvarila a dokonca mi napisala, ze mala je hypotonicka. Isli sme teda k neurologicke, ktora ju pozrela , tym ze sa skor narodila o mesiac mi povedala, ze berieme ako keby mala o mesiac menej a ze mala je uplne zdrava a ze jej dava mesiac aby sa postavila, ak nie, potom to zacneme riesit. Na druhej strane musim podotknut, tak ako tu ine maminy pisali, ze mala je velmi sikovna a vnimava, co si vsimla aj neurologicka nakolko ovlada vsetky zvieratka napodobni ich , ukaze v knihe, vie povedat mnozstvo veci, ktore jej rovesnici nevedia. Ju bavi sediet a listovat v knizkach a casopisoch a ja jej mam citat.Je celkovo kludna. Takze zaver bol ze inteligencne popredu a s tym pohybom pozadu trochu.ALE kazde dieta je ine, jedno je viac na pohyb , druhe na rec. Na tri dni po navsteve sa mala postavila sama v postielke, teraz ked ju opriem o nabytok, tam sa jej este tazko stavia, ale vsetko ma svoj cas, uz si tam pocupita a urobi kroky aj za ruky uz chce chodit, co predtym nechcela. My chodime na cvicenie s detmi na fit loptach a odporucila nam aj plavanie, ale tam nemozeme , lebo mala sa mi vyhadze z tej chlorovej vody. A poznamky typu ona este nechodi, neriesim. Skor to obratim na humor, ze nam sa este nechce, mame cas a ze aspon si stihnem este kavu pri nej vypit.Mam kamosky ktore zas maju stres, ze ich dvojrocne deti vobec nerozpravaju. Takze moj zaver nestresovat sa, dieta ked bude chciet zacne samo chodit aj rozpravat , treba mysliet pozitivne a nechat to na prirodu.

sonulik1
4. feb 2009

caute baby, nasa mala zacala lozit a stat v 7.mesiacoch - tiez som bola zvedava kedy zacne chodit. od 10 mesiacov veselo chodila za ruky - este lepsie za kocikom ktory tlacila - ani ju nebolo za nim vidiet ale nie a nie sa pustit, tiez som mala pocit ze sa nepusti v zivote, a potom to doslo z jedneho dna na druhy ale az v 15 mesiacoch. cize 5 mesiacov chodila za ruky co je - hlavne pre krize straaaasne dlho

susika
12. feb 2009

ahojte. tak sa pridávam aj ja.ale mám taký problém, že malá sa mi týždne pred 18.mesiacmi pustila chodiť.hm, pustila, ak sa to tak dá povedať, že ona stála, som ju zavolala a ona úekne išla po dvoch a vonku chodí v pohode , dnu sa občas bojí, zachytí sa kadečoho nablízku, otočí a ide dalej, ale najlepšie jej je stále po 4 chodiť.Jednoducho sa jej zunuje kráčanie po dvoch, ide na 4 a potom šprintí o 106.jednoducho ani nezlezie z gauča, alebo z postele a ide po dvoch, ale radšej an 4. som z toho na nervy.korigovane má o 2 mesiace menej. takže by vlastne ešte mala len niečo cez 16 mesaicov.cvičila som vojtovku ako blázon viac ako rok, potom povedali, že to necháme tak, že možno sa pustí.do dvoch mesaicov sa aj pustila, no ale len tak -tak.včera sme boli na kontrole,som hovorila, že chodí, no nepredviedla im tam nič, lebo jednoducho v cudzom prostredí nejde.a boal som týžden u rodičov a tam sa nejako zasekla a chodila mi iba vonku. dnu ani krok bez pomoci.stačilo, ked sa ma držala konca malíčka, ale musela mať istotu.ale teraz doma mám tiež z toho hrozu.tiež neche ísť. neviem, či zabudla, že doma nemáme prahy.o oporu chodí uplne super, aj ked sa otočí, vie nabrať rovnováhu a kráčať, len ked vidí niekoho, že je oproti.ako keby má ciel.som z toho hotová.no ale včera som sa posťazovala aj na jednu nožičku, že sa mi nepáči, ako vstáva bwez topánok a že bez nich ledva prejde, lebo nožky dáva tak nejako čudne, tak mi zasa naparili cvičenie cviku, ktorý už mala. vraj možno aj pol roka to bude trvať. tak som rozhodnutá ísť k ortopedovi, lebo vraj má ploché nožičky.takže super ma potrešili.tak ma trochu potešte, ak máte niekto niečo podobné. 😖

susika
12. feb 2009

a mimochodom. lozí už od vlanajšieho mája.vraj je to dobré, ale už by vraj aj mohla začať behať.snád nebude štvornožkovať do troch rokov a v školke sa bude ueiť behať...to by teda bol trapas..... ☹

iris
13. feb 2009

Ahoj holky...docela mě potěšilo toto téma...nášemu Tomíkovi je 15 měsíců...a taky sám nechodí, drží se mě za jednu ruku a to obejde v pohodě celý byt, i venku se drží a běhá, děsně se mu to líbí, ale ne a ne se sám pustit, bez držení vydrží stát i tancovat chvíli, ale jinak jen leze.

sisstin
13. feb 2009

tak Tygr taky nechodí, za ruku to nesnaší, to hned řve a sedá si...takže chodí okolo nábytku, max. udělá takový dva překroky mezi stolem a postelí, ale tím to hasne 😎 zatim to neřešim 😎

enrikad
13. feb 2009

marianita: z toho, kto ti čo hovorí, si nerob ťažkú hlavu... ja som to už začala ignorovať a keď sa ma na to opýtali, že či už malý vie rozprávať a čo už dokáže (porovnávali to so svojimi ratolesťami) som odpovedala, že už dokáže odrecitovať Mor ho! A ver, že to pomohlo, už sa ma nik na nič nepýta. Mám 18 mesač. syna a naučil sa chodiť v 16 mesiacoch. Tiež som bola z toho smutná, bála som sa či je všetko O.K.... ale postupne do toho prišiel sám. Najprv som ho učila dávať tie krôčiky tým, že som mu posúvala jednu nožičku a potom druhú... a ani neviem, nakoniec to zvládol aj sám... Zbytočne ho do toho nenúť.

zitaje
16. feb 2009

Ja mam skoro rocne babatko, ktore sa sice postavi, chodi popri nabytku, ale vooobec sa nepusta, a nevie ani sama stat, takze to vidim najskor na takych 14-15 mesiacov. Ked ju chytim za ruky, to sa jej vobec nepaci, a dava sa na kolienka, ale vraj sa za ruky aj tak nema drzat. Zato veselo stvornozkuje.
Starsia chodila uz v 11 mesiacoch, stvornozkovat vobec nevedela, naucila sa to az v dvoch rokoch, a teraz ma chybne drzanie tela, mala by denne cvicit, chodi na rehabilitacie, no proste hroza. Tak dufam ze malinkej to prospeje, ze chodi po styroch, i ked uz aj mna sa pytaju, ci chodi, a zlahka ma to znervoznuje, no ale kaslat na to.

markiza
17. feb 2009

Zitaje, daj Sofii cas, ved este ho ma kopec. Znepokojovat sa treba zacat ak babo nechodi do 18-tich mesiacov a dovtedy uz bude mala behat o preteky. Neboj! A hlavne neporovnavaj s Jazminkou, kazde dieta je ine. 😵

caira
17. feb 2009

zitaje, nasi male bude za tyden a neco rok a absolutne vubec zadne naznaky po chozeni..ani jeste neleze ale vali sudy nebo sedi, ja se ji snazim porad "ucit" lezt, ale nema o to vubec zajem, da kolinka pod sebe, vypada to, ze se posude kupredu a pak zacne valet sudy do strany, teprve ted se zacala snazit se pritahnout do stoje, kdyz ji dame ruku na chyceni, jinak ani o nabytek nedokaze stat sama, sama o nabytek nebo tak, se ale postavit nedokaze.. Zatim si s tim hlavu nedelam, dr rika, ze kazde dite je individualni a nucenim se niceho nedosahne, takze "jdeme" dle jejiho tempa, kdyz chce byt ve stoje tak ji drzime, kdyz chce sedet tak ji nechame sedet a kdyz chce byt na zemi tak ji dam na brisko a je spokojena. 😉

adas
17. feb 2009

makamikula, nas maly zacal chodit sam v 13. mesiacoch a po 3 tyzdnoch sa rozhodol, ze bude zasa iba stvornozkovat 😉 . Vydrzalo mu to mesiac, potom sa postavil a odvtedy uz len beha, nie chodi 😀 . Takze treba vydrzat, ono to pride same.

petra.vavra
17. feb 2009

holky, tak mi stále také nechodíme, tak jsem se rozhodla, že dojdu s mallou k fyzioterapeutovi a třeba budu klidnější, když mi řekne, že je vše ok. Nechci tu jen tak sedět a koukat a pak si vyčítat, že jsem něco mohla udělat už dávno 😉

ria80
17. feb 2009

Cairo,myslím,že děláte chybu.Myslím,že byste ji spíš měli učit lézt,než do stoje.To špatný,když to dítě přeskočí.Lézt pak může klidně až do roka a půl,to nevadí,když nebude chodit.Ale lézt by měla.Už je dost velká,na vašem místě bych s ní zašla k odborníkovui na nějaké cvičení,Vojtovku nebo co u vás máte.Je nejvyšší čas začít něco dělat,ale určitě ne ji přitahovat do stoje.
Není to myslím nic vážnýho,jen potřebuje trochu nahodit ty správné svaly,a pak to půjde uvidíte.

jankax
17. feb 2009

No tak my taky nechodime, podle me nejde dite chozeni ani lozeni naucit, proste az je pripravene, tak zacne samo...nekomu to holt trva dyl 😉

ria80
17. feb 2009

pokud dítě leze,petro,tak bude jistě chodit,kdy,to je jeho věc.Ale není na škodu,když někdo zkontroluje,jestli leze správně.pro tvůj klid.
Ono to přijde nečekaně.Taky jsme cvičili Vojtovku,a pořád nic,žádný obcházení nabytku ,nic.Jen lezla.A ve 14 měsících seděla na zemi a najednou si jen tak stoupla a stála,sama.Byla z toho sama překvapená,co se děje,ale když viděla,že ji chválím,tak to zkusila dělat znovu.No a jak stála,tak za pár dní už chodila.
Hlavně na dítě nespěchat,neposazovat a nepostavovat.To přijde samo.

petra.vavra
17. feb 2009

ria80- já jsem z toho špatná právě proto, že to co popisuješ máme všechno za sebou, je se prostě ne a ne sama pustit a jít. za ruku lítá jako divoch, nábytek obchází už 3 měsíc, na všechno je moc šikovná, jen ten poslední "krok" tam jeksi chybí. Lezeme od 9 měsíce, takže myslím, že už docela dlouho. Prostě chci mít klid na duši, že jsem nic nezanedbala a jí to určitě neublíží. Je to odborník, který má obrovské výsledky co se jeho oboru týká 😉