Nočné pomočovanie po 4 roku dieťaťa. Čo mám robiť?

zoya1
3. júl 2009

Ahojte!
Kamarátka ma poprosila, aby som sa Vás spýtala či niektorá z vás nemala problém nočného pomočovania sa u dieťaťa po 4 roku života. Jej syn sa až doteraz v noci budil na WC, plienky prestali používať od 3 rokov. Neprežil žiadnu traumu (hádky v rodine, sťahovanie) ani nič podobné. Všetky vyšetrenia u odborníkov sú vraj v norme, má zvýšené akurát eonofily, ktoré vraj poukazujú na možnosť nejakého parazita v tele. Všetko sa to má potvrdiť ďalšími výsledkami. Moč je v poriadku, taktiež USG obličiek. Ak s tým niektorá máte skúsenosti prosím poraďte. Psychologičku už navštívili tiež ale bez výsledku. Vraj ide o dieťa s nadpriemernou inteligenciou.

molly77
27. máj 2014

Ahojte,
moja dcera sa prestala pocuravat okolo 5 roky, vobec som to neriesila , potrebovala len dozriet, po 4 roku som ju davala na nicnik v noci, viem, ze o tom ani nevedela, ale plienky nechcela, bola uz velka a oblo jej to neprijemne.
Nechaj dietatko dozriet, nie je jedine, co ma tento problem. Uvidis, ze to pride zo dna na dem, drzim palce 🙂

sucha_postielka
29. máj 2014

Urcite je spravne dieta nestresovat a nechat mu cas na to, aby jeho telo dozrelo. Do piatich rokov sa mala nehoda stane mnozstvu deti. V tomto veku je to normalne a netreba skutocne z toho robit vedu. Ak sa vsak este aj dieta starsie ako 5 rokov stale v spanku pocika, netreba dlhsie cakat, treba odbornika navstivit. Dieta totiz moze mat infekciu alebo nejaky problem s mocovym ustrojenstvom. Tieto priciny nocneho pomocovania su velmi nebezpecne a treba ich podchytit co najskor. Po vysetreni mocu a obliciek dokaze lekar vylucit alebo potvrdit, ze ide prave o tieto priciny vzniku pomocovania. A navrhne najvhodnejsiu liecbu alebo vysvetli rodicom podstatu dodrziavania rezimovovych opatreni.

marissenka
29. máj 2014

Nefr. Nam kázal dodržiavať pitny režim. Do 16 hod ponúkať pit, nie zas stale.. po16 dat dieťaťu pit len na požiadanie. A hodinu pred spaním nepít vobec. 2 hod po zaspani dat dieťa vycikat ...je to fuska, ale ked to dodržime sme v suchu.. .

sucha_postielka
31. máj 2014

Ano, je to namahave, to je pravda. Ale ak to prinasa svoje vysledky, stoji to za to. Dieta sa v suchej postielke budi ovela stastnejsie a spokojnejsie. Takyto pitny rezim, ako pisete, je super! Drzime vam palce do dalsich uspesnych dni🙂 Mate niekto podobne dobre skusenosti s takymito pravidlami dodrziavania pitneho rezimu?

gromkaver
31. máj 2014

@sucha_postielka u nas podobne, syn mal do troch rokov plienku a stalo sa, ze rano bola sucha. Ked som prisla s porodnice s bracekom, truc sa zacal. Vseobecne nam dlho trvalo, kym sa naucil pytat na wc, a aj dnes den su dni, kedy ma "kruhy" na slipoch. Ma takmer 4,5r. . Ked sme prestali davat plienku, tak sme ho aj 3x museli davat v noci cikat, teraz ho davame okolo 23.00 a na odporucanie dr. nedostava pit cca hodku pred spanim. jasne, ze ako boli teraz tepla, tak byva smadny, ale ked ho o tej 23.00 dame, do rana zvycajne vydrzi a dokonca sa uz stalo, ze nad ranom mi krical, ze mu treba cikat. Myslim, ze u nas je to ziarlivost spojena s pohodlim 🙂 ... takze ja tiez odporucam podavanie napojov do max. hodinu pred spankom....

sucha_postielka
2. jún 2014

Ako pisete, zakladom je spravny pitny rezim. A ten netvori len voda alebo ine napoje na zahasenie smadu. Su to aj jedla, ktore obsahuju viac vody. Napriklad polievky, pohar kakaa, mlieka alebo duzinate vodnate ovocie a zelenina (melony, uhorky, broskyne a ine). Davate, maminky, pozor aj na to pred spanim? Lebo vela deti si uziva predspankovu siestu s poharom kakaa alebo mlieka a potom sa rano budia mokre... :( Velmi neradi sa svojho kakavka vzdavaju, ale bez toho to asi nepojde:(

monyi
2. dec 2014

Ahojte maminky,dcerka ma 4 roky a 10 mesiacov.plienku nemosi od 2 rokov.cez den sama chodi na zachod aj pred spanim sa vycika,no niekedy po 2-4 hodinach je zase mokra,no nie kazdy den.malo sme uz aj obdobie tuzden - dva sucha,a potom sa zase pocikavala.na ziadnom vysetreni som s nou zatial nebola.som.bezradna.aj ked ju v noci budim na wc,ani nevie,ze idw na zachod a ma sa vycikat,ma tvrdy spanok.prosim poradte mi ako dalej.dakujem,monika

trgypadl
2. dec 2014

@monyi ahoj a nema zvacsenu nosnu mandlu?

sucha_postielka
12. jan 2015

@monyi Pisete, ze nema plienku do 2 rokov. Cize mala aj suche obdobie isty cas v noci? Ci v noci este ma plienky, len cez den je bez nej?

monyi
12. jan 2015

Nie plienky uz nenosi,vecer pres spanim sa vycika a niekedy je rano postel sucha a viackrat mokra

sucha_postielka
12. jan 2015

@monyi Vasa dcerka bude mat uz za chvilku 5 rokov. To je prave ten vek, kedy by uz bolo vhodne jej s problemom nocneho pomocovania pomoct, kedze to jej telicko asi samo nezvladne. Ak teda u nej nikdy nebolo tzv. suche obdobie, je potrebne navstivit lekara a absolvovat potrebne vysetrenia. Nie je to nic bolestive ani narocne. Lekar sa v prvom momente bude zaujimat o rodinnu anamnezu, celkovy zdravotny stav malej, nasledne vysetri moc, pripadne urobi sonograficke vysetrenie. Nasledne lekar svedomito zvazi najlepsie postup. Liecba nocneho pomocovania nie je rychla a jasna, bude si to vyzadovat vela trpezlivosti, ale nechat dcerku dalej znasat to, ze sa budi rano mokra, je zle pre jej psychiku. Mozno to tieto deticky nedaju az tak najavo, ale trapi ich to, hanbia sa za to a to vsetko moze na nich zle vplyvat. Preto sa treba do liecby pustit co najskor, aby ste to co najrychlejsie zvladli. Vsetkym sa vam potom ulavi. Pokusali ste sa uz dodrziavat zakladne rezimove opatrenia? Teda aspon minimalne dve hodiny pred spanim nepit? Ani neprijimat tekutiny v jedle (teda napr. polievka na veceru)?

monyi
12. jan 2015

Dakujen za rady

sucha_postielka
12. jan 2015

@monyi Za malo. Drzime palce. Ak by ste mali akekolvek otazky, pokojne sa pytajte.

millada
19. feb 2015

@sucha_postielka , 5,5 ročna dcerka ma uz par mesiacov problem s unikom moču aj nočnym pomočovanim. Cez den ma stale mokre nohavičky, nefrologička na nič neprisla, chodime k urologovi. Doteraz liečil liekmi infekcie, dočasne sa to zlepšilo, potom znova zhorsilo. Včera sme mali ist na rontgenove vysetrenie, či netrpi spätnym tokom moču, ale kedze mala zasa infekciu v moči, tak jej to nemohli robit.
Nikde som sa ale nedočitala, či ten spätny tok moču môze len tak vzniknut, ked dovtedy dcerka ziadne problemy nemala, od 1,5 roka bola cez bez plienok, od 3 rokov aj v noci.
Je to rtg vysetrenie velmi neprijemne, alebo bolestive? Na čo sa mame pripravit? 😔

maruska_v
19. feb 2015

@zoya1 a vysetrenie na krcnom absolvovali? nas syn sa tiez v tomto veku zacal pocikavat a suviselo to s nosnou mandlou (okrem iných dalsich problemov). Akonahle mandlu vybrali, pocikavanie prestalo.

zoya1
autor
22. feb 2015

@maruska_v Malému vtedy diagnostikovali diabetes - takže pomočovanie bolo z vysokého cukru v krvi 😠

maruska_v
22. feb 2015

@zoya1 aj ste to spomenuli vyssie, len som si to nevsimla

sucha_postielka
26. feb 2015

@millada Za vznikom nocneho pomocovania moze stat skutocne mnozstvo pricin. Rozhodne ste urobili spravne, ze ste s tymto problemom zasli s dcerkou k lekarovi. U urologa ste v dobrych rukach a ak zvazil, ze je potrebne na stanovenie diagnozy RTG vysetrenie, je potrebne ho absolvovat. Ak nemame podrobnejsie informacie o zamere vasho lekara, tazko sa hovori o tom, co vsetko bude v ramci vysetrenia vykonane. V zasade sa RTG vysetrenie mocovych ciest robi pomocou kontrastnej latky, ktora ukaze prudenie mocu v mocovych cestach. Urcite sa vsak na detaily opytajte svojho lekara, presne vam vysvetli, o co pojde. Drzime vam palce, aby ste sa mozno aj vdaka tomuto vysetreniu dostali blizsie k vyrieseniu problemu s unikom mocu a nocnym pomocovanim vasej dcerky.

monyi
6. máj 2015

Ahojte maminky.od 2roku nepouziva plienky.teraz ma 5 rokov a mame problem s pocokavanim sa v noci.mali sme uz aj noci,ked bola dcerka rano sucha.no striedaju sa jej noci,2 dni-3dni sucha noc a potom aj tyzden pocikanaa rano.vecer poslednykrat pije o 18:30.cikat chodi vzdy pred spanim o 20:00 a za 2-4rodinky je uz pocikana,no niekedy vydrzi aj celu nox a rano sa vycika.3x bola objednana na vyber mandli,no pri bliziacom sa dstume vyberu ochorela a tak sa termin zrusil.som zufala prosim poradte mi.v noci,ked ju budim,ani nevie,ze ideme na zachod,ma velmi tvrdy spanok.brali sme uz aj liek-sirup na zmensenie mandli,no nepomaha to.mam obavu,ze ak by jej obe vyberali,chora bude castejsie.vopred dakujem za rady.zufala maminka monika

ivkapon
12. máj 2015

@monyi ahoj. Po 5 roku z osobnej skusenosti odporucam navstivit nefrologiu. Nam pomohol liek Minirin a terapia formou biofeedback a samozrejme dodrziavanie pitneho rezimu.

ladybird81
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
olivka_zlatko
20. okt 2016

@bambusko Milé, hlavne s tým uzlíkom 😀 Teraz to riešim u syna, preto 2009-2016 😲

cylka
12. okt 2017

@aluska11 ahoj. Ako ste to nakoniec vyriesili my to mame teraz...

matkovazuzka
13. feb 2020

My mame 5,5 rocneho syna, ktory sa v noci pocikaval stale, suche obdobie sme nemali vobec. Boli sme na nefrologii, neurologii, ale vsetky vysledky negativne. Podla vsetkeho je to dedicne, moj tatko mal tento problem a ja tiez, ale ja som mala aj zdravotne problemy v suvislosti s nocnym pomocovanim. Chceli sme dat synovi este cas, ale to nocne vstavanie bolo pre nas vycerpavajuce, tak sme nakoniec pristupili na uzivanie minirin melt, odkedy ho syn uziva noci mame suche, bez plienky, pokial samozrejme nieje nachladnuty, alebo nelezie na neho choroba, vtedy sa pocika aj 2x za noc a niekedy aj poobedny spanok je mokry. Dostali sme doporucenie dodrziavat pitny rezim a pit dostatok vody hlavme doobedu, 2 hodiny pred spanim uz nepit, pred spanim vycikat, potom po 2,5 hodinky znovu vycikat, tabletku davam pod jazyk este je syn v podstate v spanku, lebo inak mi ju nechce dovolot dat, vraj je hnusna, ale presun na wc je v podtstate v spanku, jeho nezobudi snad nic a potom je do rana suchy. Zatial berieme druhy mesiac a je chorobne obdobie, takze sme mali oba mesiace par dni mokrych. Ideme este na kontrolu na orl lvoli zvacsenym nosnym mandliam.

mojky
3. jún 2020

@aduskalac pomohol ten alarm? Zvažujem, že kúpime tiezm

aduskalac
3. jún 2020

@mojky ani moc nie kedze on spal aj ked to pipalo ja som ho musela budit