Oblieka sa sama aj keď zle. Čo mám robiť?

kopka
26. okt 2009

ahojte babenky, mam 3,5 ročnú dcérku, chodime do škôlky. najväčší problém mám ráno s jej obliekaním. to, že si nechce obliecť, čo som jej nachystala som vyriešila tak, že večer si nachystá sama veci a ráno si ich ide obliekať. lenže nechce pri tom absolútne pomôcť a hlavne vôbec pri nej nemôžem byť, stále ma posiela preč. dobre tak idem, ale neviem, či robím dobre. dnes ráno si zle obliekala nohavičky, tak som jej chcela ukázať ako, no to v žiadnom prípade, uchodí, kričí .... tak ich má oblečené zle, aj tielko je oblečené naopak, pretože sa ku nej ani priblížiť nemôžem .... tak neviem,č i to nechať tak, alebo nasilu jej to obliecť tak ako to má byť. snažím sa byť kľudná, lenže končím vždy krikom a potom ma to mrzí. nemôžem jej to oblečenie ani len podať. keď by som jej zapla zips na bunde tak si ho rozopne a zapne si ho sama a pri tom na mňa zazerá. a tak je to so všetkým. ja sa snažím ju nechávať si veci samú, lenže niekedy sa ponáhľame ráno do škôlky alebo na autobus no a vtedy je to najhoršie ....

jaduska
26. okt 2009

Najlepšie by bolo dohodnúť si s ňou nejaké pravidlo - že súhlasíš, aby sa obliekala sama, ale ráno, keď sa ide do škôlky tak musí byť oblečená do určitej hodiny (ukážeš jej na hodinkách, kde má byť veľká a kde malá ručička) a keď dovtedy oblečená nebude, tak ju doobliekaš ty. To, že si oblečie nohavičky alebo tielko naopak by som nevidela až tak tragicky. Občas - pri inej príležitosti (napr. pri obliekaní bábiky) jej nenápadne, medzi rečou treba povedať, že tielko sa oblieka tak, aby bol lístoček vzadu, že nohavičky bábike oblečieme tak a tak.... alebo vtedy, keď si chystá veci ,tak sa jej skús opýtať, či ten obrázok na nohavičkách má byť vpredu, alebo vzadu.... proste vymyslieť nejaké finty, aby nemala pocit, že ju poúčaš, ale aby si ju zároveň usmernila ako to má byť oblečené 😉

sue
26. okt 2009

Ja si pamätám,že som ako dieťa mala v detskej izbe hodiny a na nich boli namaľované modré a červené paličky - keď boli ručičky na modrej,taksom musela byť hotová do škôlkya na červenej do postele večer 😅

...a tiež si myslím,že nohavičky a tielko naopak sú OK 😉 je to vec,ktorá ju nijak neohrozí a sama časom pochopí,že to nerobí správne 🙂

Jaduska,máš skvelé nápady 😵

hasleerka
27. okt 2009

kopka aj moja sa chce furt sama obliekať, ráno už musíme vstávať skôr aby sme stíhali ... ale teda ja mám asi výhodu, že ona sa ma pýta, či to má správne oblečené a celá natešená čaká kedy ju vychválim ...

takže keď sa jej niekedy podarí dobre obliecť, vychváľ ju , možno sa bude viac snažiť 😉

kopka
autor
27. okt 2009

ahojte a dakujem za rady, skúsim tie hodiny .... dnes som urobila akože súťaž, ktorá sa skôr oblečie, všetko bolo v poriadku, aj sme sa rehotali, len potom si dala naopak pančušky, takže sa jej nedala dať päta na pätu ako to onahovorí, aj sme ich dali spolu správne, lenže potom zase prišiel ten "amok" a zase plač. tak som ju nechala vyplakať, potom kričala, že chce iné pančušky, tak hovorím dobre zober si,sú na sušiaku. no a to som zase podľa nej nemala hovoriť a začal ďalší plač, že aby som jej nehovorila kde sú ??? no jednoducho ani neviem, čo mam na to sama sebe povedať. takže ďalší záchvať plaču a kriku ... tak som si hovorila, už to nesmiem pokaziť, keď sa ukľudní ...... takže teraz zisťujem, že tá moja téma sa mala asi volať, že nezvládam svoje dieťa .....

cairka
27. okt 2009

kopka, ty si si požičala moje dieťa? 😠 nápadne mi to niečo pripomína... 😅 a ked sa rozhodne, že už jej to nejde, tak jej musím pomôcť hned a zaraz v tej sekunde, lebo ináč je nerv 😠 napríklad nemôže počkať, kým sa ja oblečiem 😝

bodka13
27. okt 2009

aj náš mladší keď chodil ešte do škôlky mával ráno podobné stavy 😕 ...neplatilo na neho po dobrom-ani dohováranie,ani nechať vyplakať...a nemala som ani chuť a silu každé ráno prežívať stresy...tak som bez kriku ale prísne povedala že ak okamžite neprestane vrešťať a trucovať nechám ho samého doma,lebo ja musím ísť do roboty a čuduj sa svet zabralo to 🙂 🙂 🙂

kopka
autor
27. okt 2009

lenže ja keď poviem, že musím ísť do práce tak začne kričať ešte viac ... ja sa snažím byť fakt kľudná ale už mam toho dosť, to ju mam zakaždým biť alebo čo?? ale som "rada" 🙂 , že nie som sama, pretože ja už rozmýšľam, že hádam pojdem ku psychologičke, aby mi poradila .... na moju určite tie objatia a držanie určite neplaí. je to baran.

cairka
27. okt 2009

kopka, však píšem, že to akokeby si o mojej písala 😉 tiež mám tvrdohlavú baranicu 😠 u nás síce platí, že odídem sama, ale vrieskať neprestane, len sa teda aspoň oblieka, obúva... niekedy to prejdem v kľudem, niekedy hold nie. u nás zaberá "protivná stolička" (niečo ako bolo v tom programe Pestúnka), ale to sa ráno pred škôlkou nedá aplikovať...

jaduska
27. okt 2009

sue - vďaka 😉

kopka - určite nie si sama, ktorá "nezvláda" svoje dieťa.... Ja mám prvú dcéru, ktorá bola ideálne dieťa. Druhá je svojská osobnosť, jednoducho si postaví hlavu a nepohneme s ňou ani doprava, ani doľava, ani po dobrom, ani po zlom. Ale my máme problém hlavne s večerným uspávaním. Teoretické základy výchovy mám síce naštudované (určiť hranice, trvať na svojom, byť kľudný atď. atď.) , len na ňu sa akosi nedajú aplikovať. Tak musím hľadať ďalej....
Inak vrele odporúčam prečítať si knihy 12 kľúčov k dôslednej výchove a Novákovci potrebujú pomoc. V tých Novákovcoch je nahodená určitá problémová situácia a čitateľ má 3 možnosti, ako postupovať. Každá možnosť ho odkáže na inú kapitolu. Je to celkom zaujímavé čítanie, zatiaľ sa mi ešte nestalo, žeby som sa musela vrátiť na začiatok, ale ešte som ju nedočítala.... 😉 A tiež tam bola riešená situácia, že sa chlapček chce obliekať do škôlky sám a mama sa ponáhľa do práce....

draga
27. okt 2009

mě to dělá malej taky, pořád chce všechno *sama* máma pryč...a když jdeme do jeslí a dělá všechno pomalu a já pohrozím, že odejdu sama a on zůstane doma, tak se zaraduje a řekne Tak jo,...kolikrát taky řvu a je to ještě horší 😀
to samé je i s pomocí např. v kuchyni...všechno sama (on mluví v holčičím 🙂) pak mám hotovou spoušť a ještě dvě hodiny uklízím 😀

jaduska prosím tě a nevíš jeslti je ta kniha k sehnání i v čr?

bodka13
27. okt 2009

kopka....tak ja sa priznávam ☹ u nás padla aj tá výchovná po zadku

vroni
27. okt 2009

My máme asi deti z jedného zdroja, nejako naklonované alebo tak.... Fungujeme na obrázkoch (tričko s mačkou, nohavice s motýlikom, nohavičky s princeznou a pod) - to sa potom dá (malá sa podľa obrázkov orientuje a nerobí až taký cirkus z obliekania) Keď má blbý deň, zafunguje až na náš odchod do práce (až po zavretie vchodových dverí, to je potom hotová bleskovo)

kopka
autor
27. okt 2009

zajtra idem hneď pozrieť tie knižky a budem študovať. a dam vedieť, čo sa bude diať ráno.

hasleerka
27. okt 2009

kopka ja si ešte spomínam ked kedysi tá staršia sa nechcela obliekať, tak som ju chytili, že ide do škôlky aj v pyžame, nech sa jej všetci smejú a to zabralo ... tak som už raz vyskúšala aj na tej menšej, tej stačilo iba povedať a už sa obliekala

ywana
28. okt 2009

ja mám síce dcéru už trošku väčšiu, ale tiež sme mávali takéto stavy. Podotýkam, že je tiež tvrdohlavý baran. 😀 Bola som zúfala. Vydierala som ju (ak neposlúchneš, nedostaneš hračku a podobne), kričala, snažila sa ignorovať a dostala aj po zadku. Všetko iba zhoršovalo situáciu. Ked už som bola na pokraji nervového zrútenia, zašla som za kamarátkou, ktorá je detská psychologička. Jej takmer jedinou radou bolo : " Dieťa bude kľudné, ak sa ukľudní matka." Takže to chce kľud, kľud, kľud...... Začala som byť maximálne kľudná. Teda stálo ma to strašne veľa energie, všetko vo mne vrelo a ja s úsmevom a milým tónom v hlase som sa pýtala aké riešenie v danej situácii si predstavuje moja dcéra. Ked ju chytil amok, ticho som sedela vedľa nej, čakala a potom sa úplne kľudne spýtala ako by to chcela ona. A vyriešili sme to tak ako chcela. Skrátka uhla som jej "osobnosti". Sú určité veci a pravidlá, na ktorých trvám (to som si musela vybojovať) ale inak veľa rozhodnutí o nej ponechávam na ňu.

kopka
autor
28. okt 2009

ahoje, tak dnes sme to zvladli v pohode. večer si ako vždy nachystala oblečenie,ktoré si oblečie a ráno sme urobili preteky, ktora z nás bude prvá oblečená - takže sme začínali pri posteli - pripraviť sa, pozor, štart. všetko si obliekla sama, aj si zakasala tielko. nič som zbytočne nekomentovala a .... hurá po dvoch týždňoch sme išli bez plaču a tiež aj načas. ale aj tak si tie knižky idem pozrieť. inak je pravda ako píšeš ywana, že kľud, kľud a ešte raz kľud. budem sa teda ešte viacej snažiť, pretože ja som koľkokrát sa išla ukľudniť a predýchať do vedľajšej izby, ked revala a dupotala a ešte aj vrčala, ale je pravda, že som to niekedy nepredýchala a ... bolo to. ja ju tiež nechávam vyrevať a počkám si pokiaľ sa neukľudní, ale ja som to robila už preto, lebo som už nevedela čo, kričanie a bitka nič nerieši a tak ako aj ty sedím a čakám, kedy bude ticho. dnešné kľudné ráno a tiež vaše odpovede mi dodali zase silu na ďalšie bitvy.

jaduska
28. okt 2009

draga - tie knihy sú práveže v češtine, vydáva ich vydavateľstvo Portál, tak by si nemala mať problém ich zohnať...

kopka - gratulujem k bezstresovému ránu.... 🙂 Ja som sa dnes snažila o bezstresové večerné uspávanie našej zbojníčky, ale po dvoch hodinách ma to prestalo baviť (keď ja aj manžel sme už driemali a ona stále plná energie) a tak tu ešte teraz straší so mnou 😒

kopka
autor
29. okt 2009

jaduska - a ako u vas prebieha to uspavanie??? u nas to bolo tiež náročne a občas ešte aj je, a to hlavne,keď jej ešte dovolím pozerať rozprávky na počítači,alebo je ešte niečo v telke, čo ju zaujme, tak vtedy je to dosť divoké. zistila som, že keď premeškám tú správnu hodinu, keď má ísť spať, tak je potom horšie. chodíme spávať tak o 20,30 hod., už mám vypnutú telku, aj ja sa dám do pyžama, niekedy ma ešte ukecá na 5 min. hrania sa v izbičke, no a potom ideme do postiele. tam ešte poviem nejakú rozprávku a spím skôr ako ona, potom sa zobudím a presuniem sa do svojej. takto nám to celkom funguje. 🙂
... a aj dnes som mala bezstresové ráno 🙂

draga
30. okt 2009

jaduska díky 🙂 kouknu se po nich 😉

kopka tak super úspěch 🙂 my jdeme do jeslí v pondělí tak uvidím náš odchod včas 😀

jaduska
1. nov 2009

kopka u nás je to s tým uspávaním hrozné. Ak ju dám spať cez deň, tak večer straší aj do desiatej, jedenástej, ale zase keď sa cez deň nevyspí, tak je ten nočný spánok nepokojný.
ešte v lete to bolo celkom fajn - na obed som ju síce uspávala tak, že som ju nosila po byte v "krosnách", ale večer pekne sedela pri mne, kým som kojila maličkú a potom sme spolu ľahli a ona zaspala. Potom sa však vrátila z dovolenky moja mama (bývame s našimi), tak začala vymýšaľať a chodí odo mňa ku nej, mne povie, že ide spať k babke, tam poleží, potom sa rozhodne, že ide spať ku mne..... a tak dookola... už mi došli všetky finty, ako na ňu... a keďže nechcem, aby pobudila ostatné dve, tak jej vždy ustúpim a kým ja sa učím, tak ona pri mne pozerá rozprávku...má nejaký posunutý biorytmus asi alebo čo....

hasleerka
2. nov 2009

jaduska a kedy ti malá ráno vstáva??? ...

ja bývam s mamou, kedysi mi tá staršia tiež vymýšľala že chce spať u babky, potom zase v izbe ... tak keď sa nevedela rozhodnúť kde, som ju vyhodila za dvere a veľmi rýchlo si rozmyslela že ide spať do svojej postele

jaduska
3. nov 2009

no včera zaspala okolo desiatej a ráno o siedmej bola hore... ale niekedy potiahne aj do ôsmej-deviatej.... Inak, musím zaklopať na poriadne tvrdé drevo, včera aj predvčerom už bolo to uspávanie kľudnejšie, síce vymýšľala, že ide k babke, ale dala si povedať....mám pocit, že to je aj tým, že manžel odišiel do roboty a konečne u nás celý deň nehučí telka a PC.... 😕