Odúčanie 1,5 ročného synčeka od plienok

lusy1507
13. nov 2017

Ahojte 😁 planujem maleho 1,5r odnaucit od plienky. Nie je to skoro ci uz aj neskoro? Kazdopanie pride mi celkom vhodny cas, len neviem ako zacat. Bojim sa ze to na zaciatku domrvim a potom to pojde velmi tazko. Nejake rady a tipy? Citala som navod a pride mi celkom rozumny no tie zaciatky ked prvy raz dam plienku dolu co robit, co pvedat ked sa mi desiaty krat vycura na podlahu. Ako mu vysvetlit ze to ma spravit do nocnika ked nevie rozpravat? Ked cura do plienky vacsinou to viem lebo stoji bez pohybu a ked ide kakat tak to tiez vidim tak myslim ze by uz zvladol nocnik....

zuzka38
13. nov 2017

@lusy1507 odporucam tento článok https://www.modrykonik.sk/blog/lenok/article/odplienkovanie-za-tyzden/

Najskôr treba zistiť ci je naozaj pripravený už teraz, len tak to ma zmysel...

lusy1507
autor
13. nov 2017

@zuzka38 dakujem, presne ten clanok som citala len z nejakej inej stranky. To co by malo dieta vediet pred tym nez sa zacne ucit na nocnik teda to co tam je pisane vie a robi automaticky. Teda okrem nocnika. Ja ho zatial doma nemam no ma ho babka a obcas si nan sadne obleceny a sedi chvilku no 10min neobsedi ani pri obede ci oblubenej rozpravky 🤣

kp7333
13. nov 2017

@lusy1507 Pokial neobsedi na nocniku, nema zmysel zacat s odplienkovanim. Mozes ho s nim zacat oboznamovat, dat mu ho na viditelne miesto, nech si to skusa, ale nenutit. Dieta je pripravene, ked vykazuje niektore znaky - budi sa rano so suchou plienkou, vadi mu mokra, atd. Zatial mu mozes plienku nahradit plienkovymi nohavickami a skusat ho davat na nocnik.

akronop
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lusy1507
autor
13. nov 2017

@kp7333 jemu prave nikdy mokra plienka nevadila dokonca aj s hovienkom na zadku funguje akoby nic... preto si myslim, ze cakkat na taku chvilu by bolo zbytocne lebo by sa nedostavila ani v skolke. On neobsedi vseobecne nikde ale nema problem sadnut si a chvilku pobudnut na nocniku no 10 min je prenho vela... ako som spominala sam vie kedy cika a kaka no v plienke mu to nevadi. Kaka vzdy rano a cika pomenej. Po obednajsom spanku je vela krat aj sucha plienka. Vseobecne mu plienku vymienam 3xdenne a nikdy nie je precikana. Preto som chcela vediet skusenosti inych ci naozaj treba cakat az dietatu zacne plienka vadit alebo...

mtsl
13. nov 2017

V čase keď mal môj malý 1-2 roky som čítala že dieťa je telesne pripravené naučiť sa na WC keď dokáže samé bez držania sa zísť zo schodov. U nás to platilo na 100%. V lete mal 1,5 roka a vôbec to nešlo aj keď chodil holý a v kuse som na neho striehla. Všade boli bobčeky a mláčky. Vzdala som to za pár hodín. Keď mal 2r a 1m boli sme v zime v aquaparku a naučil sa tam na WC za 1 deň. Aby necikal do vody stále sme ho posielali cikať do odtoku v sprche. Viac plienku nemal ani na noc a ani na veľkú. 🙂
Podľa mňa musí dieťa samo chcieť a mať na to vek, potom to ide veľmi rýchlo ľahko a bez stresu. Vyskúšaj teraz a ak to nepôjde, kľudne počkaj do jari alebo leta.

lusy1507
autor
13. nov 2017

@mtsl wow same zist po schodoch? To som asi naozaj prehnala ked som si myslela, ze by sa dokazal naucit teraz bez plienky 😁 teda napriek tomu ze by chcel chodit sam po schodoch ho nenechavam😁 tak to si mala super, maly sa zatial vsetko co vie naucil sam svojim pozorovanim. Nic som ho cielene neucila a keby sa nezastovoval pri vykonavani potreby tiez by som to nechala na nom samom. Len ta plienka mu od narodenia nevadi tak mam pocit ze by som mala zacat nejako ho nabadat k tomu nocniku

zitaje
13. nov 2017

No... ono je to vec pristupu. Niektori tvrdia, ze dieta do dvoch rokov neovlada zvierace alebo ze nemoze byt zrele na odplienkovanie 😀 ja sa na tom len zabavam.
Moj syn bol bez plienok v 15 mesiacoch, vzala som mu plienku po tom, co sa na navsteve vykakal do plienky sediac na nocniku. Ale moj drobec nocnik poznal od narodenia, davala som ho cikat aj kakat do serbla od troch tyzdnov, do plienky sa vykakal mozno 3x v zivote a aj ciky sme vacsinou ulovili.
A nejde o nijaky spomienkovy optimizmus, syn ma 4 roky.

gennara
13. nov 2017

@zitaje Prepacte, ale mozem sa spytat, ako ste narvali do nocnika trojtyzdnove dieta? ci to bol preklep?

zitaje
13. nov 2017

@gennara nenarvala som ho tam. Vygoogli si cinsky nocnik, drzi sa medzi kolenami, nad nim sa drzi dieta v polohe klbko. Vzdy po zobudeni a ked zacne mrncat, babo od mala ukazuje, ze mu treba cikat, len si treba vsimat signaly.

siska53
13. nov 2017

@lusy1507 tak ko..ja som skusala prve dieta odplienlovat od 13.m. .. Vzdala som.to a vzdy po case zopakovala.. Jemubto bolo jedno.. Mokry,pokakany,on sa spokojny hea ci vozi... V 2.5r.mu to doplo a do par dni bol odplienkovany na den. Kakanie jedine trvalo,tam mal nejaku paniku,tam azv 3,5r.,cize na kakanie si plienku pytal a na noc mal do 3r.a3m.,sam si ju zrusil z noci na noc,hoci este tu poslednu nocnu plienku mal ranu uplne plnu mocu..

A dcerka,hoci sama plienku nechcela v 2r.,nzkoniec sme sa k nej vratili,lebo to po vyse 3m.vyzeralo rovnako ako na zaciatku a mala uraz zubkov a mna uz aj prestalo bavit stale prat a umyvat mlaky.. Stale nam vsetko smrdelo...a doma dve deti,cize vsetko prerusit,ked sa pocikala..a to videla,co sa kde robi,u mna,u brata,muza..len akosi sama to nezvladala.. Ju som.odplienkovala 2m.pred 3.rokom,opat behom par dni pochopila a bolo..

Prosto niekedy dieta vyzera pripravene a nie je..

oli18
13. nov 2017

Naše deti začali s návykom na nočník , keď začali sedieť. Keďže nevedeli rozprávať, naučili sme ich hovoriť eeeee a oni to v prípade potreby aj používali. Neskôr sme rozlíšili cikanie a kakanie rôznymi výrazmi . Ako 1,5 ročné boli bez plienok.

classymom
13. nov 2017

Poznám dieťa, ktoré bolo odplienkované asi v roku a pol. Ale chlapček to sám chcel. Nemal plienku dokonca ani na noc. U nás to bolo tak, že sme kúpili nočník. Sama dcérka si vybrala aký. Dali sme ho do kúpeľne a čakali. Rodina už do nás hustila, lebo som bola krátko pred pôrodom, že čo len budem robiť s dvomi deckami na plienkach. Hanka mala asi dva roky, keď sama prišla s nočníkom, že chce doňho kakať. Do dvoch dní už chodila aj na malú. Bez nácviku, bez nútenia. To, na čo slúži nočník, vedela z knižiek alebo z detských centier. Niekedy nie je na škodu netlačiť na pílu.