Odúčanie od fľaše u 3-ročného dieťaťa. Ako na to?

janna1830
18. júl 2008

ach jaj, budete sa mnooohe cudovat, ale moja 3 rocna dcera pije mlieko staaale s flase 😢 vsetko ostatne z pohara , z hocicoho , len mliecko z flase. Zubky ma super, v poriadku,vobec nie krive, tak som to stale doteraz nejako nechala tak a mrzi ma to. Dnes ma presne 3 roky a 3 mesiace, posledne mesiace som postupne vyhadzovala flase na mlieko a dnes je den, ked sa chystam vyhodit poslednu. No aky plac mi spustila 😢 neviem, ako ju donutit ( teda zle sa vyjadrujem, nutit ju nechcem )- zbavit sa flase aj na to mliecko (vypije asi 500 ml denne dokopy )- teda skor naucit, ze mlieko je chutne aj inak, nejde o flasu . Mate nejake typy? Zvlast sa jej flasa paci, pretoze jej 10 mes. sestricka ma flasu a ona v tomto chce byt ako ona...dakujem za kazdu radu- stresovat ju nechcem, ale ona je ozaj velke dievcatko- viem, ze niektore v tom veku este maju cumel, co sme my nemali nikdy, tak dufam, ze to nie je nieco hrozne, ze ju chcem od tej flase oducit...dakujeeeeem este raz

janka_pn
11. okt 2011

mna taketo nazory strasne rozculuju, ze je nieco divne ... 🙄 nejde o to, ze by 3 rocne deti nevedeli pit z pohara! jasne, ze vedia, ale preco by som jej rano po jej prebudeni nedala este do postele flasu s teplym mliekom, cajom... ked si vypyta? co je na tom divne?? boooze, tolko inych divnych veci my dospeli robime!! a na detoch je nam vsetko mimotabulkove divne. je mi z toho na blee a radsej to tu nebudem citat.

indiankaindi
11. okt 2011

@janka_pn No veď to, že je to divné, ale s tým veľa nenarobím. A k tomu tvojmu druhému príspevku, ja som tá posledná,ktorá sa riadi tabuľkami, práve preto som dcéru odučila od dudlíka už v 5 mesiacoch a od cumľovej flaše v cca roku aj niečo. Okrem toho, neviem si predstaviť, že dám 3 ročnému dieťaťu ráno Nutrilon (!) do flaše do postele. To mi skutočne pripadá trošku mimo. 3 ročné dieťa je schopné jesť normálne a všetko, načo do neho tlačiť toľko umelých hnusôb, koľko je v Nutrilone? Dcéra ho začala odmietať ako 5- 6 mesačná, za čo som bola vďačná, nebudem ju umelo držať na umelých brečkách len preto, že to kážu tabuľky a odporúča sa to. Ak je dieťa kojené, ok, ale umelé mlieko? Načo máme kravy?
@andika10 ja tiež nie som za drastické kroky, ani som nikdy dcéru nič neodúčala drasticky, alebo ju k niečomu nútila. Mám pocit, že je to na rodičoch, ako sa k čomu stavajú,také stanovisko zaujmú aj deti. Netreba dieťa odúčať v zmysle násilného brania niečoho, ale jednoducho prirodzene prejsť na niečo vhodnejšie. Nemám väčšieho jedu, ako keď vidím, že 4 ročné dieťa má v ústach cumlík.... Niečo tak zbytočné, ako umelé mlieka v tomto veku. 😖

indiankaindi
11. okt 2011

@janka_pn a ešte ma napadlo, dcérka ti nechodí do škôlky? Lebo keby mám ráno dcéru budiť zbytočne o pol hodinu skôr len kvôli tomu, aby vypila flašu mlieka, asi by som si klopkala po čele. A okrem toho, mám pocit, že práve ty si tabuľková. 😉

brusinka.pusinka
11. okt 2011

@indiankaindi to máš supr dítko moje malá je bez cumla od 10 měsíců ale láhev s mlíčkem má ráno v pul 6 a pak i večer v 19.30 neboť odmítá pít mlíko normální a pokud ji udělám její Hami mlíčko do skleničky tak ho také nevypije, jinak jí krásně a pije jen s hrníčku či skleničky, jen s mlékem bojujeme a než aby neměla žádný přísun raději dám z láhve..., Moje Karamelka nastopí v lednu do školky a tak možná sama dle dětí uvidí že se pije mlíčko z hrnečku a možná ji to začne chutnat...... my jako příklad nefungujeme.....takže opravdu to není jednoznačné. ráda bych kdyby pila mlíčko z hrníčku ale hold to odmítá 😒 🙂 zatím to nijak neřeším počkám co udělá školka 😉

nadhera
11. okt 2011

prave dnes som mojim mysickam kupovala nove cumle, lebo vecer po umyti a rano ked otvoria kukadla - musia mat mlieko do postele 😀 😀 😀 neriesim,lebo viem, ze to robia aj skolacikovia. a cumle? prvy ,druhy mesiac a dost. obaja, asi im nechutili.

indiankaindi
11. okt 2011

@brusinka.pusinka ak nebežíte ráno do škôlky, tak sa to dá, ale u nás je to nereálne, malá je spachtoš, takže som rada, keď spí do kedy sa dá. Ale mlieko miluje, denne vypije dve, niekedy aj tri šálky, hlavne kakao, ale aj mlieko čisté, studené a k tomu aj misku guličiek alebo kukuričných lupienkov s mliekom. Naša neznášala umelé mlieka, vracala z nich, z každého jedného, boli len mlieka, z ktorých vracala menej. A keď sme začali v cca 7 -8 mesiacoch s kravským mliekom, tak sa mi zdalo, že sa jej až uľavilo a odvtedy ho zbožňuje.

brusinka.pusinka
11. okt 2011

@indiankaindi no a naše ho nesnáší a hold mlíčko má ráno jak jde manža do práce takže jěště nestáváme, kakao ani jinak ochucené mléko neveme vůbec 😀 😀 😀 jak píši raději tak jak ho pije teď než žádné 😉

ywana
11. okt 2011

@indiankaindi
Citujem: "Neviem čo kto povedal, ale určite je pitie mlieka u trojročného dieťaťa z cumlovej fľaše divné a už dávno malo byť takéto dieťa odučené od tohto. Nie preto, že to tak kážu tabuľky, ale preto, že je to fakt divné. 3 ročné dieťa nie je kojenec... To ako keby 18 ročné dievča malo školskú tašku s cukríkovými barbinami... veď zlé na tom nie je nič, ale je to divné.."

...divné, hmm - prečo si myslíš, že je to divné ?
...mne to divné nepripadá...
...je mi jedno z čoho sa dieťa napije, len nech sa napije (ak je to k jeho prospechu - nemám na mysli nezmyselné nalievanie sa)...
...aj dospelí pijú z fľaše - síce bez cumľov, ale takisto nepijú z pohára...
...prečo toto neklasifikujeme ako nie "divné" ?

...myslíš, že sa nenájde 18-násť ročná slečna, ktorá si doma neoblečie tričko s nejakým infantilným detským motívom ?
...takisto pitie z cumľovej fľaše sa odohráva väčšinou v domácom prostredí...
...ak im to je obom na prospech - tak nech v tom pokračujú...
...im to divné nepripadá...

mandragora22
11. okt 2011

@ywana tak to si teda vystihla! tiez som mala "silne" reci, kym sa mi nenarodilo dieta. ma necele 2 roky a som stastna, ked sa vobec napije. ci z flase, alebo zo zachodovej misy, je mi to fuk. don dostat nejake tekutiny je hotovy zazrak (okrem mlieka, to mi vypije, ale len z flase). caj, ci vodu, jedine po lyzickach, kym takto vypije deci, prejde aj 20 minut, milujem leto, ale 3 hodiny denne som travila tym, ze som sa snazila nieco tekute do dietata dostat. Takze ti davam sakra za pravdu v tvojom prispevku 😉 😉
a podotykam, ze som si ho "nenaucila" na flasu. proste je to jedine, z coho vypije samo aspon 20 ml vody denne.. to su mnozstva, co? ☹

janka_pn
11. okt 2011

@indiankaindi a kde si prisla na to, ze jej davam nutrilon?? a tvoje dieta by potrebovalo na vypitie flase pol hodinu?? no divne 😝

janka_pn
11. okt 2011

@indiankaindi predstav si, ze do skolky chodi a dokonca okrem mlieka aj ranajky stihame... no sme divne sikovne...

indiankaindi
11. okt 2011

@ywana nie je fľaša ako fľaša. Ano, dospelí pijú z fľaše, aj deti pijú z fľaše a cumel nie je zrovna najvhodnejší pre dieťa a jeho zúbky. To je už skôr chytanie za slovíčka, určite vieš, ako som to myslela 😉
@janka_pn myslela som to skôr všeobecne, Nutrilon, Hami, Beba, všetko je to jeden humus. A neviem koľko by moja potrebovala na vypitie fľaše, nepoužívame ju 😅 A čo sa týka toho vstávania ráno, je to fajn, len ja by som kvôli tomu dcéru nebudila, pretože je spachtoš. Je možné, že tvoja sa zobudí sama a skôr, to je v pohode, ale kľudne si to potom môže vypiť aj z pohára... Naša ráno tiež stíha aj raňajky a zapíja to kakaom z pohára. A vypije ho celý. Je to len zvyk. Neviem prečo sa však tak chytáš slova divné. Nie je to negatívny výraz, iné je, keby som napísala, že je to choré. Divné znamená zvláštne, pre mňa nepochopiteľné a podľa mňa zbytočné, takže to len pre objasnenie, aby si nemusela za každú cenu do každej svojej vety pchať toto slovo 😉

brusinka.pusinka
11. okt 2011

@indiankaindi no nezdá se mi žeby dětská Um byla humus hold každej máme jiný názor já myslím že humus jsou dnešní krabicové mlíka, pokud už používat obyč mlíko tak čerstvé a né to co je zbavené všeho a je to jen obarvená voda, a co se týče toho že malá jí mlíčko brzo ráno , ano vzbudí se jak stavají moji kluci a tak tatínek udělá mlíčko a malá vypije a pak spí dál....nebudíme ji schválně, jinak jsme kojila 20 měsíců což myslínm je pro mé dítě dobré, hold každá máme jiný názor ale myslím že 8 minutové sání z láhve dítěti nepokazí chrup, moje dítě láhev nežvejká pouze vycucne mlíčko a láhev odkládá....... no nevím asi jsem stará a blbá matka podle tebe ale neřeším to hold jsme vychovala už jedno dítě a je zcela v pořádku a mlíko také cmuclal do 3 let než šel do školky z láhve , dneska je mu přes 16 let a je spokojené.... Opravdu je každé dítko jiné a něco jiného vyžaduje 🙂

anjelicek26
11. okt 2011

@dari - ved to, ze zubky - to fakt neobstoji, dcerka bola len kojena, potom presla na pohar, flasu nevidela v zivote, takze podla tejto teorie by mala mat zubky na jednotku - a nic, mali sme tri kazy :( Cistime tri krat denne, stravuje sa velmi zdravo, sladkosti takmer nekupujeme. A? Nepomohlo. Je na to proste nachylna, zubar vravel, ze sa to stava, ze si nemam robit vycitky, ze medzizubne kazy sa proste spravia. No mimo temy - len som chcela povedat, ze zle na zubky je to len v pripade, ked dieta beha cely den non-stop s flasou - a väcsinou je to flasa s dzusom ci sladkym cajom - co sposobi problemy u hornych prednych zubkov.

janka_pn
11. okt 2011

uz sa tu viac nebudem vyjadrovat... mam skratka nazor, ze dieta nie je nijak zvlastne, ked ako trojrocne pije rano a vecer mlieko z flase. ci uz um alebo kravske, sojove.............. kazde je na nieco dobre a na nieco zase nie.

gucz
11. okt 2011

Ja som pila kakavko a mlieko z fľaše až do 6-tich rokov 😉 každé ráno a večer a zuby mám rovné. A tak isto aj moja sestra a brat.
Dcérka pila z fľaše kakavko či mlieko do troch rokov a synček ešte pije. Do 19mesiacov bol kojený, sám sa odstavil a teraz som rada, že mi vypije mlieko z fľaše, aj keď málo. Kakao mu nedávam

andika10
11. okt 2011

@indiankaindi to plne súhlasím, a aj priznávam že vela vecí som robila len preto že to bolo pre mňa lahšie, ale podotíkam od narodenia sama vychovávam dvojičky a občas mi to dalo zabrať 🙂

ywana
11. okt 2011

@indiankaindi
Citujem: "nie je fľaša ako fľaša. Ano, dospelí pijú z fľaše, aj deti pijú z fľaše a cumel nie je zrovna najvhodnejší pre dieťa a jeho zúbky. To je už skôr chytanie za slovíčka, určite vieš, ako som to myslela "

...vidíš, ale ja si myslím, že cumeľ NIJAKO zúbkom neškodí...
...mojej teda neuškodil nijako...
...a ani neviem ako by mäkký cumeľ mohol zúbkom uškodiť...
...vôbec ťa nechcem chytať za slovíčka a už vôbec sa nechcem hádať, alebo negatívne reagovať kvôli tejto téme - téma je pre mňa zaujímavá - najmä preto, že sú na ňu rozdielne názory... 🙂
...ja len stále nedokážem pochopiť prečo by pitie z fľaše malo byť "zlé", nevhodné, nezdravé...
...mne tam stále uniká podstata toho prečo deťom tú fľašu zakazovať - oni samé raz prídu na to, že im ju netreba...
...niekto v 1 roku, niektoré detičky až v 4 alebo 5 rokoch...
...ak dieťa v 5 rokoch chce piť doma z fľaše, nevidím dôvod prečo mu tú fľašu nedať...

indiankaindi
11. okt 2011

@ywana ja to proste vidím tak, že určité veci sú určené na konkrétny vek. Aj s plienkami je to tak, keď má dieťa4 roky, tiež nemávneš rukou nad tým, že má plienku celý deň, ale pripadá ti to nesprávne. Podľa mňa cumlová fľaša patrí do úst dieťaťu možno do roka a pol. Dlhšie nie, pretože je to proste zvláštne. Ani cumlík nemá dieťa do 6 rokov a tiež podľa teba neškodí. Podľa mňa škodí, už za našich čias, keď sme boli deťmi nám prízvukovali, že cumlík nie je vhodný na zuby. Kombinácia jedla a kaučuku nie je vhodná pre detské zuby a darmo je mäkký, dieťa môže získať zlý návyk hryzenia. Kamarát pil z fľaše do 6 rokov večer a ráno mlieko a od 4 rokov mal všetky zuby čierne a poolamované. Kamoška má 2 deti a detto. Pijú stále z cumlovej fľaše a zuby majú ako uhoľ. Zubárka jej odporučila, aby cumeľ vymenili za pohárik alebo inú fľašu, vraj to nie je vhodné... cumlík má byť proste cca do veku, kým dieťa nemá nejaké 2 - 3 zúbky, aby samu nekazili. A spoliehať na na to, že dieťa príde na to, že mu cumlovú fľašu netreba, hm.. neviem, ale ak mám nechávať na dieťati, nech si samo uvedomí, kedy je čo správne, tak potom akú úlohu ako rodič mám ja?

kukucg
11. okt 2011

@janna1830 ahoj, ja som mojho syna dojcila takmer dva roky a potom sme nabehli na nutrilon, lenze ho nechcel z nicoho ineho len z flase s dudlom, ale len jeden typp to musel byt.. pride mi to v poriadku, chapem ze za dva roky bol zvyknuty na prsnik a potreboval nieco co mu ho pripominalo. Vzdy pil len mlieko, ziadne kakao, nic, zubky ma v poriadku, bez kazov ci inych problemov a to mal dudlovu flasu asi tak do tri a pol... vtedy sa mi ho podarilo ukecat, nech skusi krncek, najskor pil so slamky ale rychlo si zvykol aj bez nej... ja si myslim ze na tom nic zle nie je, isli sme takym tempom ako mu to vyhovovalo a nemali sme ziadny problem 😉

ywana
12. okt 2011

@indiankaindi
...máš pravdu, že určité veci sú určené na konkrétny vek...
...ale nesúhlasím, že fľaša je určená deťom len do 1 a pol roka...
...kto to určil ?
...áno, ak má 4- ročné dieťa plienky - už to asi nie je celkom v poriadku - pretože do 4 rokov prejdú na nočník, príp. WC takmer všetky detičky a myslím, že ich k tomu ani netreba nútiť...
...samé si do tohto veku uvedomujú, že takto to nechcú...
...to isté je aj s fľaškou, samé od nej "odídu" - len ja nesúhlasím, že tak majú urobiť vo veku 1 a pol roka...
...ked si prečítam spätne príspevky, zisťujem, že pitie z fľaše v neskoršom veku (mám na mysli neskorší vek ako rok a pol) praktikuje mnoho detičiek - nie sú to ojedinelé prípady (plienky v 4-roch rokoch by bol asi ojedinelý prípad)...
...čiže z toho mi vychádza, že to nie je nič mimoriadne, je to rozšírený jav...

...zaujímavé by bolo zistiť, koľko % detičiek po roku a pol ešte pijú z fľašky... 🙂

...s tou škodlivosťou na zúbky - skôr si myslím (a hore to už niektorá mamina písala), že na zuby škodí nalievanie sa sladkými nápojmi, a ak má dieťa cumľovú fľašu so sladeným nápojom sústavne v ústach - určite to nie je na prospech pre jeho zuby...
...pokiaľ je fľaša ako doplnok a dieťa okrem toho papá všetko normálne, vyvoláva to vo mne opäť nesúhlas s tvrdením, že si dieťatko vypestuje zlý návyk hryzenia...
...2 x denne mlieko z fľaše nemôže predsa vytvoriť tak silný zlý návyk, ktorý preváži dobrý návyk hryzenia počas ostatného jedenia...

...len tak na okraj k tým zubárom - potrebovala som odbornú konzultáciu pre svoju dcéru - bola som u troch odborníkov a vypočula som si 3 rozdielne odborné názory... 😀 😀 😀
...ale to len tak ...

:Citujem: "neviem, ale ak mám nechávať na dieťati, nech si samo uvedomí, kedy je čo správne, tak potom akú úlohu ako rodič mám ja?"

...ale toto si ma už chytala za slovíčka... 😀

...tu ani nejde o to, či si to dieťa uvedomí - ono to nejako samo vycíti, že TOTO už nechcem...
...ked ročné dieťatko odmietne fľašu a prejde na pohár - myslíš, že si to uvedomilo samé ? ...alebo si myslíš, že v tom zohral významnú úlohu rodič ?
...ponúkol dieťatku len možné alternatívy a ono si vybralo...
...jedno dieťa si vyberie pohár a druhé sa vráti k fľaške...

denisocka
12. okt 2011

moja susedka ma 9r a stale pije mlieko z flaše 😎 je to taky jej ritual,niežeby nevedela jest či hryzt,alebo piť z pohara 😉 ( a toto už pride vadne aj mne osobne )

starši tiež pijme rano a večer mlieko z flaše a aj ked by som ju najradšej vyhodila z okna,tak radšej zatnem zuby ked vidim,že ho to proste ukludni a nasyti . viem že z pohara mi už mlieko piť nebude,ani v školke nevypije z pohara

ale mam zname,u ktorých je to normalne a mam aj take,ktore mi tukaju na čelo,aka som vadna,že toto ešte nevideli pit ako 3 ročny z flašky . No zjavne toho videli malo

bastyna
12. okt 2011

môj najstarší syn chodil do prvej triedy ZŠ a ešte stále pil mlieko z fľaše. 😨 Mne to tiež vadilo, ale na druhej strane, bola som rada, že mlieko vôbec pije, veď iné deti majú s tým problém. Neskôr sám pochopil, že na fľašu je veľký, ale mlieko má rád stále a na raňajky pije zásadne len mlieko a to je ôsmak. Chorý bol max 5x do teraz a nemá ani jediný zubný kaz, pritom si zuby umýva len keď sa ho na to spýtam. A zubárka to pripisuje okrem iného zdravej výžive a mlieku.Takže suma-sumárum, treba nechať dieťa piť mlieko z fľaše tak dlho, ako mu chutí. Mlieko je potrebné piť každý deň kvôli zdravej výžive, nie? 😀

janka_pn
12. okt 2011

a nikto tu nikde netvrdi, ze je spravne, ked dieta cuca mlieko alebo sladene napoje celodenne a vyhradne len cez flasu... stale tu piseme, ze sa jedna o neskodne dva krat denne vypite mlieko behom 5 tich minut! a to skratka na zuby nijako neskodi, o tom ma nikto nepresvedci. urcite je skodlivejsie pitie cez pohar, slamku, sosak... sladene caje, malinovky a podobne. a ukazka "flaskoveho chrupu" . to, ze je flasa do roka a pol, je riadna blbost, rovnako aj to, ze dieta musi byt do 4 rokov striktne odplienkovane.

sarinka239
12. okt 2011

naša mala mala v septembri tri a stale si pije mliecko s flaše- rano a večer,,sestrina mala pila asi do štvrteho roku a sama potom odhodila flašu.. ja to tieš necham na malej,, erika

kamilka22
17. okt 2011

@janna1830 moja dcerka bola flaskova dllllhooo, tiez len mliecko, a po pravde, flase sa vzdala sama, ked mala 3,5 roka, chvilku ju bavilo pit mlieko z hrnceka a teraz ho nepije vobec. Vipije len actimel - cez slamku, inak jej mlieko prestalo chutit. Nerobim z toho tragediu, ved zje dost jogurtov a inych mliecnych vyrobkov, ale viem, ze keby jej necham flasu, tak ho pije dodnes.

saska.t
18. okt 2011

@indiankaindi tvoje dieta by som nechcela byt, ak sa tak striktne chovas k svojim detom ako pises.... Kazde dieta ma svoje tempo a tomu sa treba prisposobit nie len prikazovat a kukat do tabuliek ci je to povolene, len tak mimochodom dieta je dojca do 2 rokov, takze nevidim dovod odobrat 1,5 roc. dietatu flasu kedze je dojca 😎

indiankaindi
18. okt 2011

@saska.t ver mi, že mojim dieťaťom by si chcela byť 😉 zrejme si nečítala pozorne, ale ako som písala, nič som svoje dieťa neodúčala, do ničoho som ju nenútila. Ona jednoducho dudlíkové flaše nechcela, keď mala niečo po roku, možno rok a pol. Dostali sme vtedy umelú so sosáčikom a ona automaticky prešla na tie a dudlové nechcela. Možno aj preto mi to príde divné. Ja som jej nemusela nič prikazovať a nikdy by som to ani nerobila. Aj umelé mlieka odmietala a nemala som problém jej pred ukončeným 1. rokom nasadila kravské, ktoré ako jediné tolerovala. Takže tabuľková určite nie som 😅 Ak by som bola, tak v súlade s tabuľkami ju nechám cmúľať ten dudlíkový humus do šiestich rokov, ako iné maminy, nemyslíš?

sante81
18. okt 2011

@indiankaindi su deti ktoré flašky odmietaju, a su deti ktoré piju mlieko len z flaše. su deti ktoré od kojenia chcu piť len sunar, hami, nutrilon, a odmietaju kravské mlieko. a su deti ktoré odmietaju sunar a chcu piť len kravské, čo je prípad aj tvojej dcéry. môj syn ma 2 roky a iné mlieko ako sunar mi nevypije a tak isto len z flaše.
píses že si dcéru do ničoho nenutila, tak su aj mamičky ktoré nenutia piť niečo iné, piť z niečoho iného svoje deti, ktoré nechcu odučať, do ničoho nutiť.
každá maminka vie najlepšie čo je pre jej dieta dobré, za to ale nemusí byt DIVNA 😉

indiankaindi
18. okt 2011

@sante81 to je pravda, a ja som ani nepísala, že tá mamina je divná, mne príde divný samotný fakt, že take veľke dieťa pije z dudlovej fľaše, rovnako ako keď vidím trojročné dieťa s dudlíkom v kočíku. to už mám chuť poklopať si po čele 😕 A je to pravda, že každé dieťa je iné, ale ja by som asi dcéru nenechala piť z takej flaše ani dnes. Neodúčala som ju, ale myslím, že dá sa to aj nenásilnou formou. Predsa len, dieťa, hoci je to osobnosť od prvej chvíle narodenia, je to len dieťa a raz tá chvíľa odúčania určite príde. Tak načo čakať, kým pôjde pomaly na strednú? 🙄