Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

jaaty
30. máj 2010

Baby, myslím, že "sa plašíte" úplne zbytočne. V múdrych knihách sa píše, že dieťatko je okolo dvoch rokov pripravené na nočník- samozrejme česť výnimkám.
Naša Hanka chodila na nočník od 8 mesiacov a tak ako niekto vyššie písal od 9 mesiacov kakal len do nočníka. Fakt odvtedy neviem, čo je pokakané dieťa -podotýkam, že veľmi živé, temperamentné a zvedavé dieťa.
Prvý krát som sa rozhodla " že je čas" v 1 rok a 9 mesiacov. Celý deň bola doma bez plienky. Vydržala som necelý týždeň, pretože som nerobila takmer nič iné, len prala a utierala zem, drhla koberec.......... Vykašľala som sa na to.
Po mesiaci a pol som to skúsila znova a problém boli asi prvé dva či tri dni. Hanka zvládla nočník za týždeň, po ďaľšom týždni sme začali chodiť bez plienky aj von (samozrejme s dostatočným množstvom náhradného oblečenia a "skúsenosťou" že ciká zhruba každú 1 a 1,5 hod. Po ďalšom týždni sa pridal aj poobedný spánok a presne na deň keď mala 2 roky sme začali byť bez plienky aj v noci (mali sme len 1 nehodu 😀 ). To bolo v máji, v polovici júna sme išli na 2 týždne do Egypta a to úplne bez plienok.
Takže "chce to klid a nohy v teplu". Ono keď to má prísť, tak to príde a pôjde to hravo a jednoducho. 😉 😉

bubelko
30. máj 2010

ozaj mile maminky, este k tomu treba povedat aj to, ze chlapci su v tomto smere vacsinou pomalsi alebo neskorsi ako dievcata. cest vynimkam 😉

sorciera24
30. máj 2010

mamutka vobec nemam babo, ktore sedi.....moje dieta je velmi zive a vobec neobsedi,cely den ho nahanam,co lozi a spekuluje a podobne koniny 😀 ..ale vsak je v takom veku, ono jasne,ze kebyze ho zacnem ucit v 9, 10 mesicoch,ci neskor,tak mi tam sediet nebude,lebo uz vie lozit,chodit a chce to robit...prave preto treba zacat uz po tom pol roku,kedy dieta este lozit nevie.... 🙂

mamutka
30. máj 2010

sorciera, to moje hmiridlo sa veru ani v takom veku nemienilo nechat drzat na nocniku, proste to vidis, tu nechut, ze co ako chcete odomna? 😲 to sa fakt neda pausalizovat, niektore dietatko to povazuje za zabavu a posedi, ine to hned berie ako daco nasilne. u nas by to aj tak nemalo zmysel, kedze tak casto cika, to keby som chcela odchytit kazdu ciku, tak mu ani plienku nemozem dat, bez prehanania, no a dlho mal obdobie kedy kakal 4 krat denne, bez varovania a velkych grimas okolo, no odchyt to ked dokazes 😀

sorciera24
30. máj 2010

mamutka, no ak si to skusala a neslo to ani v tom pol roku, tak je to o inom 😉 u nas to zabralo, lebo viem,ze teraz by som ho to nenaucila 😀 ...ale aj my velakrat cikame.....takze cikanie je tazsie naucit, ale ako hovorim, uz parkrat sa pytal aj cikat.....ale ozaj len par....ale to kakanie sa u ans dalo....samo, ze uz mas vacsie dietatko,tak musis zvolit inu taktiku 😉 ale neboj,ved vsetci sme sa naucili chodit na nocnik aj zachod... 😉

mamutka
30. máj 2010

tak tak 😀 ale mne za plienkami aj luto bude, to je uchylka latkovania, ked mam take krasne farebne oblubene, to je radost prat 😀 to nase mamy nepochopia, ked tie volakedajsie stvorcove plienky furt vyvarali a zehlili a na mieste to nedrzalo, jasne ze deti zavcasu ucili na nocnik. mne plienkovanie vyhovuje, uz ma aj nove vrchne gate frajerske na leto, nech sa len v plienke a plienko gatoch predvadza, jaky bude frajerik v parku 😀 nuz tak uc dieta na nocnik, ked jednak furt sti kade chodi a jednak mati je uletena na hi-tech plienky 😅

mamutka
30. máj 2010

ze aha http://www.loveybums.com/index.php to nerobim reklamu, len pre pochopenie, ako sa moze niekto tesit z plienok 😀
no nech sa na mna potom nikto nehneva ze mam doslova u r.ti ked mi dieta do 2 rokov bude v plienkach 😵 a kaslem na vsetky mudre tety okolo co sa im hadam uz rodili tie deti odplienkovane podla toho ake su mudre...

jahodka11
31. máj 2010

bubelko - suhlasim 😉
tak my odvcera rana sedavame na nocniku, ak to tak mozem nazvat.....vcera strasny plac, dnes uz menej, aj na velky zachod chcel ist...sice nic neurobil, ale aspon tolko neplakal a uz nepolavim a verim, ze sa naucime.... 🙂

jahodka11
31. máj 2010

mamutka-mna uz rodina doslova vytaca....asi tam aj prestanem chodit, vidia len, ze ma stale plienky...nic ine...a ze je to moja vina....no ved koho ineho, ze ano?!? 😒

simka9122008
31. máj 2010

Ahojte kočky potrebujem poradiť ako na malú aby sa odnaučila od plienok, nechce mi chodiť na nočník a ak áno tak sa tam vôbec nevypišá, ak jej nedám plienku tak v pohode sa popišká do gatiek aj pokaká a vôbec jej to nevadí, už som ju v tom aj nechala dlhšie a nič, jej to vôbec nevadí že je mokrá, no horšie je že mi potom večer kýcha, poradte ako na ňu, ďakujem

bubelko
31. máj 2010

jahodka> ziaden stres. mas predsa 2 usi - jednym dnu a druhym von. lukas je bez plienok doma akurat 3 mesiace a posledny mesiac si uz trufol chodit obcas bez nich aj von a na navstevy a posledne 2 tyzdne uz ich ma len na spanie. do mna vsetci hudli, ze to bude tazke prebalovat dvoch, nech s tym nieco robim. ja som to nechala na neho. uz som pisala - zabrali nove trenky, ktore si chcel obliect. obislo sa to bez placu, kriku a nutenia a hlavne bez velkeho upratovania mlacok 🙂 zacal chodit sam, zo dna na den a nehody boli par krat v prvom tyzdni. 😉

jahodka11
31. máj 2010

bubelko-dakujem, ja som tiez za to, ze to nechavam nanho...aj ked teda trosku uz sme zacali, lebo naozaj sa to uz neda pocuvat... 😒 jaaaj a prebalovat 2 deti? a nie je to jedno, ci mu musis utriet ritku na wc alebo prebalit? roboty je aj tak stale vela....jedine budes kupovat plienky len pre druheho synceka, to uz len su rady, ze.... 😉

lila794
31. máj 2010

My to tiez nechavame na neho, aj dr. nam radila, aby sme ho nenutili. Nechce si sadnut na nocnik, ani na WC, co ho mam za to zbit??? ANi nahodou, sam pride na to, ze do plienok sa naveky cikat neda 😀 Tiez prebalujeme dve deti a da sa to, ked sa chce a vyjavene ksichtiky ludi na to, ze taký velky a s plienkami si nevsimam!!!

erikasadek
7. jún 2010

baby netrapte sa okolim.....

vase deti si same zvolia kedy , pojdu na nocnik... verte ked to ma prist tak to pride.. 😉

u mojich drobcov som nechavala volny priebeh, a prislo to vzdy samo, ke dboli pripraveni, tak zacali hned a za 48 hodin bez jedineho pocikania a to drzia do teraz.. 😉
bez stresu deti a mna sa to da.. 😉

problem je len jeden ze je pravda na slovensku je blby zvyk ze kazdy dava skoro na nocnik a davta dieta na nocnik po 2 rokoch je tam doslova sokujuce.. 😀 🙄

bubelko
7. jún 2010

mozem s erikou len suhlasit. 🙂

sammy
7. jún 2010

Caute, tiez by som potrebovala poradit nejaky trik ako naucit dieta na ten nocnik, mala ma uz 2 roky a 8 mesiacov a nic ☹ Uz na mna zazeraju na ihriskach, rodina, proste vsetci do mna hucia, ze asi pojde s plienkou aj do skoly. Ju to vobec netrapi, skusala som aj dnes jej nedat plienku, 2x sa pocikala a po tom druhom raze si doslova vykricala, ze ona chce plienku. Ja uz ju ale podozrievam, ze je len vyslovene leniva a plienka jej vyhovuje, lebo sa nemusi pytat a nikam chodit.. Chcela som to nechat na nu, ze snad dostane rozum, ale mam obavy, ze ju to fakt nikdy neprejde 😉

sammy
9. jún 2010

Nikto nic? Len ja mam take problemove dieta? 😢

gloria78
9. jún 2010

sammy - to určite nie! ja sa práve stretávam často s takými čo chcú cikať len do plienky. Ja som tento problém nikdy nemala, lebo som veľmi skoro im nočník ponúkala. Len nebuď pesimista a malej ukáž, že je načas, aby už bolo po tvojom! Aj celý týždeň budemožno všetko pocikávať, ale chce to čas a verím tomu, že to malá slečna pochopí, bo je už rozumná! 🙂

cibulkas
9. jún 2010

dobry vecer, chcem vas niekoho poprosit o radu. Mala ma 2 roky a chodi na nocnik, vika a kaka ale musim to vystihnut ja. Chodime vonku bez plienky a je to celkom v pohode, mala vydrzi... ale (a tu je moj problem), nechce cikat do travicky. Pekne si povieme, ze idme cikat do travicky a bla bla bla ale necikne tam ani kvapku. Uz som skusala vselico. Radsej sa o minutu neskor pocika do gati : ((((( Co robit, aby sa vonku vycikala?

gloria78
10. jún 2010

cibulkas - a koľkokrát ti to malá odmietla?

cibulkas
10. jún 2010

no minimalne 15 krat. Skusam to uz dlhsie a ona jednoducho nechce!!!!

gloria78
10. jún 2010

Ale keďže píšeš, že musíš vystihnúť cikanie do nočníka, takže aj chvíľu musíte počkať kým je nočník plný. A u trávičky je to ťažšie, vlastne iba u dievčat. Aspoň naše dievčatá polievali trávičku s radosťou až keď sa začali pýtať, bo vtedy to ide hneď. Aj naša Lucka je začiatočník, pýta sa len 1 mesiac a to by najradšej "polievala" len trávičku. Aj nám dllllho trvalo kým sa to 1.x podarilo...a to bolo radosti 🙂

Takže ja by som nepoľavila v neustálom otravovaní s nočníkom, a ona časom začne ukazovať že chce ísť...😉

gloria78
10. jún 2010

Ono je to novinka, ostatných členov rodiny bežne nevidí cikať do trávy, takže skúšať ďalej, kým sa neosmelí a ponúknuť jej skutučne pohodlnú polohu pri čakaní.

cibulkas
10. jún 2010

ano ano, ale vidi ostatne deticky, ale to jej asi nie je dostatocnym vzorom. : ))) takze trpezlivost ako pri vsetkom. drzte sa dievacata!!!! 😎 😎 😎

adka48792
10. jún 2010

sammy nic si z toho nerob moja je síce ešte malicka a ucíme sa práve cikat do nocnícka ale viac krát som citala o takomto probleme a mamicky to vo viacerých prípadoch riešili tak že kupili také plienky v ktorých sa to dieta necitilo dobre nejaké nepriedusne umelé takés tých uplne najhorsích kde sa dietatkoo parilo 🙂 a ono ju nechcelo mat tu plienku a tak sa radsej pýtalo na nocník..
tak skús.. 🙂 🙂 🙂

kika25
11. jún 2010

@jahodka11 ahojky 🙂))
Nic si z toho nerob, kazde dieta je individualne a ma svoje tempo, kazde dieta vynika v niecom inom a ked bude chodit do skoly nikto sa ho nebude predsa pytat dokedy nosil plienky... 😉

My mame pre zmenu taky problem, ze lenka cika sice pekne do nocnika ale kaka...mhm...kaka vylucne do gati 😖 ...kedze uz nenosi plienky ked chce kakat zalezie do kuta a pokaka sa...takze musim prat hned aj oblecenie...nepomaha nic, ani slubovanie odmeny, motivacia, keby si aspon vtedy chcela dat plienku ze sa vykaka tam, ale ona pred nami uteka a vyhana nas prec. Nechcem jej sposobit nasilim nejake stresy a traumu a hlavne, ked som na nu viac tlacila aby isla na nocnik tak 2 dni nekakala...takze aj my sa v tomto trapime, ale aspon s cikanim uz nie je problem...

kika25
11. jún 2010

@sammy mozno sa tak sprava pretoze sa Vam narodilo babo, pre nu je to obrovska zmena, viem o com hovorim,aj nasa Lenka sa dost vtedy zmenila...

jahodka11
11. jún 2010

kika, ahooooj, dakujem 😉
stale bojujeme, presne vie, co sa do nocnika robi, ale to je tak vsetko.....najnovsie tam sedi aj hodinu a nic....potom sa pokaka na koberec,... 😒 no ved do septembra mame este cas 🙂

sammy
11. jún 2010

Kika, asi to suvisi aj s malou, to je pravda, lebo po jej narodeni som si vsimla iste zmeny k horsiemu. No keby som to vedela, skusali by sme to bez plienky uz skor a viac by som sa snazila. Sice som to skusala aj predtym, no po par neuspechoch som to vzdy odlozila na neskor. Skoda, no pri druhej uz budem mudrejsia.

Jahodka, vidim ze mame rovnako stare deti, co ich to vobec netrapi..

Adka, skusim najst nejake podradne plienky, ale my sme uz mali vselijake a ziadne jej nevadili a to uz peknych par mesiacov kupujem len take najlacnejsie znacky...

zuzu84
14. jún 2010

Sammy u nas je presne ten isty problem.
Uz týžden som nechala malu bez plienky cez den a s tym ze chodime vonka bez plienky.Krasne sa doma vycika do nocnika sama si ho dokonca aj prinesie nemusim jej ani povedat.Ale akonahle sme vonku tak proste nic.Pytam sa jej tiez kazdu chvilu ci nejde cikat a vzdy mi odpovie to iste ze NIE. A po niekolkych minutach postoji a zakrici aha mlacka no a mozme prezliekat.Uz som skusala aj ju vyzliect ked sme doma na dvore ale proste nic ani naznak toho ze maminka chcem cikat.Proste to urobi ako havo bars kde.Dnes dokonca sme boli v obchode a rovno v predajni sa mi pocikala.A to som sa jej pytala ked sme tam sli ci sa jej neda cikat.Uz rozmyslam ze to zabalim a necham to tak a vratim jej spat plienku teda hlavne ak pojdeme vonka.Vsetkemu rozumie aj sama si povie ze je to hanba cikat do plienocky ale proste vobec ziadny naznak ze maminka cikat.Jedine co ma tesi ze aspon vnutri si sama sadne na nocnik a vycika sa.Ak mate niekto nejaky napad tak prosim poradte budem vdacna.