Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

klauduska
2. aug 2011

@inguska3 moj sa zasa rychlo vycika a vykrikuje splachnut...na to sa tesi stale.... 😅

lyongirl
2. aug 2011

@inguska3 podľa toho, čo píšeš, tak tvoja malá je veľmi múdra a šikovná, ale aj prešibaná 🙂. Ťažko povedať, či je zrelá na záchod, alebo nie, ak už všetko rozpráva a uvedomuje si a povie, že na nočník nepôjde..., ale, môj starší syn má aha koľko rokov/v apríli mal 4/, čiže rozpráva, chápe atď. a pocikáva sa stále, alebo len tak ucvrkáva do slipov, lebo on nemá čas ísť na WC. Dr. mi povedala, že nemá dozretý centrálny nervový systém, že sú deti, ktoré proste ucvrkujú, lebo sú hravé a nemajú čas ísť na WC. Že neexistuje hranica, kedy dieťa "musí" sa nepocikávať, proste musí dozrieť a prestane to, tak verím, že to je prípad aj tvojej malej, nakoľko je v porovnaní s mojim oveľa menšia 🙂

klauduska
2. aug 2011

@hameeda waw,to sa ti mala velmi kranse a rychlo oducila!!!Super!

nAS SI TO ASI AJ UVEDOMUJE,LEN MAM POCIT,ZE NIE VZDY,PROSTE RAZ TAK,RAZ TAK....Aj ked sa nam stane nehoda,ze sa pocika,tak pride,ze cikam,ale samozrejme,ze uz je pocikany.....najnovsie sa mu paci slovicko hovienko a vysvetlujem mu,ze ked bude kakat do zachodika,ze splachne to hovienko,ktore vykakal..a proste stale dokola vysvetlujem,ale akosi nezabera...on v podstate mozno este aj ma cas,len som to chcela vyskusat kedze je leto a teplo...ked sme na zahradke,tak beha holy a to sa pekne vzdy rozkroci a cika.... 🙂

hameeda
2. aug 2011

@klauduska : no ved preto ma ten moj syncek hneva s tym stale si poviem dofrasa mala v jeho veku uz si ani nijake plienky nepamatala, ani som nemala doma nijaku rezervu, si pamatam ako sme raz cestovali vlakom v noci, cesta trvala 9 hodin a to bola akurat cerstvo oducena od plienky tak som si myslela ze jej na cestu dam este plienku ale ona ani pocut, ze ona pojde na zachodik a do rana vydrzi a tak aj bolo,,ale si pamatam ako prve dva dni som ju v noci davala na nocnik v takom polospanku, a potom uz sama kricala ze mama cikat, potom som bola tyzden pracovne mimo tak odvtedy uz mala kricala len oco cikat,,ale ono je to o celkovej vyzrelosti,,moj maly este pomaly ani nerozprava,,teda on rozprava ale v podstate 50 % mu nerozumiem a 20% typujem,,takze mozno aj v tom bude chyba,,on je inac sikovny,,aj vidim ze vie rozpravky naspamat, takze urcite nie ze by tam bol niejaky problem,,ale cikat alebo kakat nevie povedat, a ked mu rozpravam nieco o cikani a kakani a uz ten moj prejav trva viac ako minutu tak mi zakryje rukou usta ze ako bud ticho,,a este jedno je u nas problem moj syn miluje byt v mokrych veciac,,ked mu napustim bazenik tak tam vleti skor ako ho stihnem povyzliekat, a potom uteka nechce sa povyzliekat, tiez ked mu dam vodu do pohara tak namiesto toho aby ju vypil tak sa s nou obleje, a to nie ze nevie pit vie ak je smadny tak ju pekne vypije a ani kvapka nepadne,,ale on proste chce byt mokry,,takze ked sa pocika asi je mu skor prijemne ako neprijemne,,,v noci ked sa pocika ze mu prejde cez plienku tak mu to vobec nevadi, spi v tom dalej,,,mate to niekto tak?

fodorka
2. aug 2011

ahojte ja len pridam skusenost ako sme s aoducili mi.moj starsi ma 2rokyaj 5mesiacov a oducil s aod plienky ke dmal 2roky aj 3mes.pred tym nechcel ani pocut o serbliku nic tak muz vravi ze ve dked sa pocika tak ho chod osprchovat a veru ked som ho isla osprchovat asi 10krat tak uz mu to bolo neprijemne a verte ci nie ked som ho potom posadila na serblik s akrans evycikal to bolo pondelok a uz stredu sa zacal sam pytat a v podstate odvtedy nemame pleinocky....sem tam si sice cvrkne lebo kao tu jedna z vas pisala nema cas ist cikat hra,alebo je zaneprazdneny.....co uz s nim....cez den chodi psinkat bez plienky niekedy s apocika nieked ynie.na noc mu davam aj ked vacsinou sa budi rano so suchou....takze ja som to dvoch rokov vobe cneriesila a nakoniec to prislo zo dna na dden....

inguska3
2. aug 2011

@lyongirl no ja neviem,ci to mala vycitila,ci ako...ze pisem o tomto...uz som videla na nej,ze zacina tlacit a odrazu krici...mami chcem kakat,chcem kakat...sprintovala som po nocnik a uz si troni 🙂 sranda...ja ju skusam vymaknut a ked vidim,ze zacina tlacit,tak sa opytam,ci ide kakat a ideme po nocnik,rychlo a teraz sama...no sranda je to s nimi...ale treba si to vsetko uzit...len skoda,ze musim ist uz do prace,rada by som bola doma s nou dlhsie...s mojou sibalkou 🙂 ale jej bude v kolektive dobre,strasne je rada medzi detmi.... 🙂

lyongirl
2. aug 2011

my dnes už 2 nehody cikania do nohavíc...

klauduska
2. aug 2011

@inguska3 vidis,tvoja aspon potom na ten serblik ide,ked vidis,ze kaka,ale moj ani pocut vtedy,posiela ma prec.... 😅

@fodorka toto by na nasho nezabralo,on sa strasne rad sprchuje,takze on by to bral ako hru a pacilo by sa mu to.... 😒
@hameeda nas rozprava uz od 15-tich mesiacov a pekne hned vsetko,teraz uz pekne hovori vety,rozumiem mu vsetko a on aj rozprva asnad vsetko.... 😉

inguska3
2. aug 2011

@ hameeda ... to je aj nas pripad,strasne skoro zacala rozpravat...usta sa jej veru nezavru ani na chvilu...najradsej rozprava rozpravky,skusa vsetko tak ako ja rozpravat,na to sa veru nasmejeme 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
halienka
2. aug 2011

@fidka79 mám na to taký istý názor 😉 teraz je akási móda zo všetkým strašne skoro začínať, a stejne tie veci prídu až keď je dieťa na to dosť vyzreté...mne osobne to nestojí za to, aby som bola 3/4 dňa vynervačená a dieťa tiež, lebo sa 4x za deň počúra alebo pokaká 4X za deň oleje čajom s pohárika, lebo hádam nebude piť už s fľaše s cumľom, okydá niekoľkokrát denne jedlom, lebo už by malo jesť lyžičkou... a ja nebudem nič iné robiť len 10x denne dieťa perzliekať...tiež práve v období, keď to priezliekanie tak nemá rado 😀 no nie, ja si radšej pekne počkám kým bude malá na to akotak vyzretá a potom pôjdeme na vec, dovtedy nech si užíva krásneho a šťastného detstva 😵

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sofia24
2. aug 2011

moja dcérka kaká do nočníka od 7 mesiacov...ani by ma nenapadlo ju tam dávat,keby nemala problém sa vykakat po zavedení príkrmov (nekakala aj 4-5 dní),naša doktorka nám poradila nech vyskúšame aj nočník...a išlo to hned,malá kaká pravidelne,vždy poobede,dnes má 17 mesiacov a pýta sa aj cikat....už sa pýta aj vonku...len nechce cikat zatím nikde len do svojho nočníka 🙂 Nenútila som ju...len som jej ponúkala nočník...a akosi jej to išlo samo....ked sa jej chce kričí kaka 🙂

halienka
2. aug 2011

@sofia24 jasné, keď je problém tak treba skúšať všetko, to chápem, a je fajn že malá to tak pekne prijala 😉 ja som niekde čítala že od polroka, tak som nabehla kúpiť nočník a predavačka skúsená matka na mňa kukla jak na blázna, že skôr ako v dvoch rokoch to netreba, tak som si povedala okej, svokra potom kúpil nočník malej na 1. narodeniny, tak som si povedala že skúsim vždy po spaní ju tam dať. sem tam sa jej zadarilo, vtedy ešte celkom pekne na ňom posedela, ale vôbec nereagovala na moje tešenie sa a tlieskanie, ju to vôbec nezaujímalo, že tam niečo urobbila, tak som sa na to vyprdla, teraz som si povedala, že možno cez leto skúsim, ale to už ten nočník ani vidieť nechce, nie to na ňom 5-10 minút sedieť, takže zase nič, proste stále sa mi zdá, že na to nie je ešte pripravená a keby som ju nútila, tak ona reve a ja mám nervy v kýbli, a to sa mi nechce každý deň takéto stavy zažívať, chcem mať peknú materskú 😀

salonka77
2. aug 2011

Ahojte maminy. Náš malý nezbedník mal v máji dva rôčky a nočník nechce ani len vidieť. Keď ho tam posadím, tak kričí, plače, neznáša ho. Nenútime ho, skúšali sme to len zopár krát. Potom sme skúsili ho posadiť na wc, to isté, plač a plač. Prednedávnom som ho vyzliekla, chodil po dome len v tričku a cikal kade-tade, ale si to neuvedomil. Neviem, ako na neho. 😖 Aj keď ho prezliekam, mením mu tepláčky, tak začne plakať, lebo si myslí, že ide na nočník, hehe 😀

fodorka
2. aug 2011

@klauduska jasne to chapem ale kao pozeram tovj maly 1rok aj 8mesiacov co si myslim ze este nic neni ma kopu casu ako vravim ja som skusila dat maleho prv ykrat ked mal 2roky nejak to nechapal co tam ma robit tak sme to odlozili skusila som o mesiac zasa nic a az ako vravim ked mal 2 aj 3mesiace to islo zo dna na den....

sofia24
2. aug 2011

@halienka to máš pravdu...odnaúčanie nesmie byt stresujúce,každé dieta je šikovné v niečom inom....a každé dieta skor ci neskor na to dozreje....nesmie sa mu to znepríjemnit...

pamaja
5. aug 2011

mam 11 mesacnu dcerku, pred mesiacom sme ju zacali davat na nocnik a hovorili jej cicici, treba davat tesne po jedle a piti, resp. po kojeni... vtedy babatko spravidla cika a ked ho obedik potlaci v brusku, vykaka to, co spapalo predtym. samozrejme ze mame aj plienky, ale napr. vcera sa mi 3 x vykalala... teraz uz aj na kakanie a cikanie hovori kakaka. ked sa hra a cika do plienocky, skoro vzdy povie kakaka... ale niekedy aj tak 2-3 min predtym. vyhodou je ze mame hraci nocnik, velmi sa tesi ked jej to zacne hrat... robime to s usmevom a nie prikazom... niekedy povie aj hat akoze hrat bude nocnik a za hned za tym kakaka... ale samozrejme ze nevieme vsetko... nevieme moc laskovat ani chodit 🙂 🙂 🙂 kto ma chlapceka ten urcite uz v takom veku beha po celom dome, ale mozno necika do nocnika 🙂

pamaja
5. aug 2011

@fidka79 nasej 11 mesacnej dcerke sa cikanie a kakanie na nocniku velmi paci... nenutim ju, cikame a kakame s usmevom a najviac sa jej paci ked ked nocnik hra... a velmi dobre si uvedomuje ked cika a kaka... krici kakaka, v tomto je sivkovna v inej oblasti moze byt menej sikovna... zalezi od babatka... napr. velmi dlho ju uz davame lazkovat a dari sa jej to len 1 tyzden... na nocnik som ju este nechcela davat... len ma taku riedku stolicu ze vzdy sa jej to dostane.... takto nam to vyhovuje viac 🙂 🙂 🙂

doty1
6. aug 2011

@pamaja čo to je "lazkovat" ? 🙂 neviem ako ste na tom s bidetom, ale na umytie po kakaní môžem odporučiť, moja malá má tiež občas redšiu stolicu a tiež sa mi občas stávalo, že som ju musela ísť umyť na dvakrát.

inak ja som to s tým odúčaním vzdala 😖 dieťa nervózne, lebo mama sa s ním nehrá, len behá s mopom a utiera "nehody", ktorých je teda požehnane, a mama ani nevravím 🙂 . Skúsime neskôr.

pamaja
6. aug 2011

lazkovat je lozit po styroch 🙂 samozrejme ze sa umyvame 🙂 len ked kaka do plienocky a hra sa, sedi...stolica jej vojde aj tam kde by nemala a neposlusnu bakteriu nemusis odstranit vodou... je to na dietati, kedy sa mu zapaci kakat a cikat do nocnika, raz moze mat z tohto podhadu dobry den, inokedy to nemusi ist a vobec nic sa nedeje 🙂

pamaja
6. aug 2011

@doty1 lazkovat je lozit po styroch samozrejme ze sa umyvame len ked kaka do plienocky a hra sa, sedi...stolica jej vojde aj tam kde by nemala a neposlusnu bakteriu nemusis odstranit vodou... je to na dietati, kedy sa mu zapaci kakat a cikat do nocnika, raz moze mat z tohto podhadu dobry den, inokedy to nemusi ist a vobec nic sa nedeje

mata262
8. aug 2011

Ja mam 17 mes.dcerku a sme od 14-14,,5mes.bez plienok,naucila sa to velmi rychlo.Na nocnik som ju zacala posadzovat hned ako vedela sama sediet /po jedle,zobudeni,.../.Ani v noci sa mi od 14 ,5 nepocika /no plienku pre istotu davam/.Tiez si myslim ,ze vsetko zalezi od samotneho dietata.Aj moje 2 starsie deti boli asi od 18m bez plienok a aj na noc.

susik77
9. aug 2011

ja som skusala davat terezku asi od 18.-20 mesiaca na nocnik, celkom v pohode sedela ale nic tam neurobila. tak som netlacila, ze to skusime neskor. teraz v necelych 23 mesiacoch sa pekne sama raz vycikala, tak som ju pochvalila, zatlieskala, dostala ciokoladku a odvtedy strasne rada cika do nocnika 🙂 ide sama a casto 🙂 a uz nechce ani na noc plienku. tuto noc vydrzala bez plienky sucha 😵

modrofuzik11
9. aug 2011

my sme chodili so sarou na plavanie, kde videla starsie deti ako pouzivaju nocnik. no a tak ju to inspirovalo, ze od 1,5 roka sama bez akehokolvek ucenia prestala pouzivat plienky.

susik77
9. aug 2011

@modrofuzik11 - deti sa podla mna takto ucia najrychlejsie-ked vidia ine deti. vidim to na nasich...

ivana2301
9. aug 2011

Žienky, ak sa môžem opýtať...ako často Vám cikajú dietky??Natálka má 19 m.. a učíme sa byť bez plienočky...Darí sa jej to celkom fajn ale až.... ciká skoro každú pol hodku a niekedy aj po 10 minútach.Mám pocit že si mechúrik nevyprázdni celý a potom takto docikáva..Ako ste vy na tom??Je toto v pohode?(moč má v poriadku-doktorka nám ho skontrolovala)

kikuskkka
12. aug 2011

myslím si ako ostatné baby, že všetko má svoj čas....tak ako sa bábo naučí sedieť, chodiť, hovoriť, tak sa naučí aj cikať....hlavne ho do ničoho nenútiť, viem o tom svoje. Moja svokra totiž do mňa od 1. roka dcérky do mňa tlačí, že treba ju učiť na nočník...horko-ťažko som jej to vyhovorila a teraz keď sme s malou už krásne pokročili a cikávala mi do nočníčka, došla svokra zas, presadila si svoje "zlaté pravidlo" že deti treba dávať na nočník aj 10krát za deň a malej sa to sprotivilo...no nečudujte sa, keď som potom vyvádzala, veď už sme boli na dobrej ceste....preto hlavne nepočúvajte nikoho,vy ste mamy toho bábo a viete to najlepšie.... kažždé bábo je iné a každý sa raz naučí na nočníček, chce to len a len čas🙂))

vieraj
14. aug 2011

ja som si myslela, ze moje dieta nebude nikdy sediet na nocniku, ma skoro 2,5 roka a o pytani nebol ani naznak, az som jej dala gatky miesto plienky v piatok, pocurala sa a...
vcera v sobotu sa uz pytala, povedala,ze kaka mama. a viackrat za sebou sa vycikala. dnes doniesla nocnik a tiez sa vypytala. mozno to postupne bude bez plienky aj na noc...tesim sa. tak vam vsetkym prajem vela trpezlivosti, lebo ja som si skutocne myslela,ze sa pytat nebude...

kuratko
15. aug 2011

Baby potrebujem poradit. Syn bude mat 2 roky, som tehotna a povedala som si ze uz je dost velky aby sa naucil chodit na nocnik a ja by som nemusela prebalovat dvoch naraz a aspon teraz mam nanho dost casu, nemuseli by sme to odkladat kvoli malemu.. tak som mu kupila slipky, vysvetlili sme si ze je uz velky chlapec a ze moze mat slipky ako tatinko a cikat a kakat do nocnika. zacali sme minuly pondelok a mala som pocit ze naozaj ho to chytilo, robil pokroky, kazdym dnom mal menej nehod, aj sa obcas vypytal alebo spravil ked som mu pripomenula do nocnika. uz som sa tesila ze mame vyhrate, no potom nastal zlom, malemu jak keby sa to sprotivilo, na nocnik nechce ist a stale cika do nohavic az mam niekedy pocit ze mi to robi naschval... od nervov som mu uz dala plienku dneska co uz som mu pomaly nemala co obliect a teraz neviem co dalej. nechcem ho pomylit, ale nechcem nanho ani tlacit. ci mu vratit plienky alebo mam este vydrzat so slipkami? poradte mi niekto.. neviem ci je na slipky uz zrely ale nepomyli ho to ked mu vratim plienky naspat? dakujem za rady...