Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

madalena188
27. feb 2012

@lucka33 no ved to..ze ja malej ideme robit piššš? nenenene.....a vreeesk a ked zbadala ze ideme k nocniku este horsie..len na nom bucala ....chudatko zostresovane...

madalena188
27. feb 2012

@kvietocek7
@lucka33
@nebbia este ma napadlo, kamoska oducala malu ked mala 3,5!!!! roka proste nejak sa nedalo vzdy nejaky blok mala...a nakoniec nasla sposob ked uz zacinala mala spolupracovat, ze si na wc lepili nalepky :D mala poriadne este s prepacenim s jednym koncom hovienka vo wc a druhym este v dupe ale uz lecela po nalepku :D

jankalac
27. feb 2012

ahojte, citam vase prispevky o uspechoch aj neuspechoch s nocnikom.... my sme sa tiez natrapili, gate ocikavali, chcela som zacat az na jar ked bude teplejsie.... a od soboty sa pekne pyta sam na nocnik cikat, a dnes aj kakal do nocnika... to bol potlesk 🙂
z kazdej strany som pocuvala, ze uz je velky na plienky, ale asi fakt potreboval svoj cas si to v hlavicke pekne urovnat a teraz uz tri dni je bez nehody. tak som rada ze sme ho nechali tak a prisiel na to aj sam ze cikat do nocnika je lepsie ako do plienky.
prajem vam vela vela trpezlivosti a dufam ze v blizkej buducnosti budu aj vase deti cikat len tam kam sa ma 🙂

mirkalivka
27. feb 2012

Ahoj. Starší syn je narodený v októbri, počkala som na jar a prvý krát som ho posadila na nočník cca v apríli. Keď sa mi aj po dvoch dňoch nedarilo, teda sa nepýtal a všeeetko som mala špinavé, tak som to nesilila a nasadila plienky. Skúsila som to o mesiac neskôr. Nakoniec sa mi odnaučil až koncom júna, bolo teplo, mal krátke nohavice, ktoré si sám vedel dať dole a vonku "na tráve" sa kdekoľvek vycikal. Mal 20 mesiacov. Takže si nemyslím, že treba čakať do dvoch rokov dieťaťa, aby sa začalo odnaúčať od plienok. Mladšia dcérka má 1,5 roka a chystám sa ju odnaúčať teraz v marci/apríli, tak aby som jej rýchlo a jednoducho mohla stiahnuť "gate" 🙂 Snáď sa to podarí. Držím palce,

monnaa
27. feb 2012

Ahojte dievčatá. Aj my sme v štádiu odúčania sa od plienok, už asi pol roka to skúšame, občas sa síce vypýta ( len cikať ), ale len tak 1-2 x za deň. Dcéra sa odnaučila ako 18 mesačná, dala som jej preč plienku ( bolo leto ), trvalo to cca 1-2 týždne,ale naučila sa pomerne rýchlo.

Chcem sa vás spýtať, či neexistujú náhodou nejaké neopremokavé nohavičky, ktoré by neprepustili moč na pančušky, ale malý by cítil, že sa pocikal. Neviem, či som sa správne vyjadrila, proste mu chcem dať dole plienku už teraz, ale nechcem aby bol stále celý mokrý, keď je zima. V septembri nastupuje do škôlky a s plienkou mi ho nevezmú.
Vďaka.

marcy30
27. feb 2012

Ahoj existuju...daj si do google treningove nohavicky...vyhodi ti to zopar obchodikov 😉

lalipop
27. feb 2012

dcerku som odnaucila od plienok postupne od 16 mesiacov cca v juni sme skusali byt bez plienky, ale este to bolo skoro a v 18-tich mesiacov sa zacala pekne pytat - aj ked obcas sa nam stala nehoda 😀 starsia sa odnaucila ako 17-mesacná a to bol november 🙂 a syn sa zacal pytat presne v dvoch rokoch - v lete 🙂 ono je to individualne a hlavne treba veeeeeeeeľa trpezlivosti!!!

danteska
28. feb 2012

ahojte,moj maly si na nocnik nechcel ani sadnut..teraz ma 3 dni take ze si sadne-vycika sa,vykaka sa,aj na WC ale ked sa ho priebezne pytam ci sa ide vycikat tak stale kruti hlavou ze nie,ale pritom plienku ma stale mokru..ja mu davam plienku,ked bude teplejsie rozmyslam ze mu ju proste jedneho dna nedam a dufam ze vydrzim dokola vysvetlovat aby si sadol na nocnik a ze je zle ked je mokry..pretoze neviem vystihnut kedy sa mu chce cikat,sam to nepovie.stava sa ze sedi na nocniku aj 25 minut neurobi nic,dam plienku a do 10 minut sa vykaka.. 😒 vie velmi dobre co sa robi do nocnika a WC,rozumie tomu,ked sa vykaka sam si to odnesie,splachneme,ale sam si nepovie ze musi cikat.nechcem ho nejak nasilu nutit na nocnik,ale keby sme nemali plienku uz bola by som rada..

mima300
1. mar 2012

Ahojte, potrebujem poradit, uz som zufala. Dcerka bude mat 2 roky aj 3 mesiace. Zacala som ju pred mesiacom ucit bez plienky, za 3 dni to pekne pochopila a aj sa sama pytala. Ked sme isli von davala som jej plienkove nohavicky, ale tiez sa vypytala. Asi pred tyzdnom sa prestala. Nevadi jej ze je v mokrom, ked sa jej aj spytam preco sa nevypytala tak mykne plecom. Ked to vystihnem vycika sa do nocnika ale sama sa nevypyta. Bude prestupovat z nohy na nohu a nepovie nic. Pripada mi to ako vzdor. Robi si srandu ze "mama cikat", ked idem davat dolu nohavice tak sa smeje ze nieeeeee. Ani sa vtedy nevycika. Dala som uz plienku. Povie ze je babo a na otazku ci sa bude pytat povie nie. Mali ste uz niektora takyto problem ? Dakujem za odpovede

modrofuzik11
2. mar 2012

nasa sara chodila od 6 mesiacov na plavanie, videla, ze tam starsie deticky plienky nenosia, tak sa sama rozhodla, ked mala 1,5 roku, ze ani ona nechce. a odvtedy plienky nenosi. videla to u inych deticiek a pomohlo.

gaby21
2. mar 2012

@mima300 Z mojej skusenosti, treba vydrzat a neustale dookola vysvetlovat, ked je mokra prezliect, aj ked sto krat, ked si sa raz rozhodla odplienkovat, nesmies ustupit, ono to pride, a dat zase plienku je obrovska chyba, povazujem to za krok spat 😒

exupery
2. mar 2012

Ahojte,no ja tej nasej davam mesiac,dva a ideme na metodu odplienkovanie za tyzden-jednoducho sa vytiahne nocnik,poviem naco sluzi,plienky sa schovaju a hotovo...pocitam,ze budeme mat ocikane hadam aj steny,ale plienku jej uz nedam....tak uvidim,ci to vydrzime....

alicia28
2. mar 2012

my sme od vcera bez plienky, mame 2,5 roka, ziadne pocikane teplaky nemienim prat, preto sa jej pytam ci uz ide na nocnik a nepocikala sa mi ani raz ,,
vcera cely den a dnes pokracujeme bez lienky, na noc samozrejme plienku dam,....
mne sa nepaci system....to ze dam plienky prec a budem prezlikat oblecko.....lebo jej to uslo a nech je mokra, podla mna to je blbost,
dieta to musi same pochopit ako sa ovlada pišanie,,,a ked to nevie treba zase dat plienku,
ja som to takto skusala aj pred 3 tyzdnami a ked sa mi popišala tak som usudila ze asi ne to este nedozrela a treba jej plienku,,,,a teraz sa nam celkom dari tak myslim ze to bude ok, stale sa pyta sama ani jej uz moc nehovorim tak ako vcera, vcera som sa cely den pytala asi jej to islo aj na nervy 😀, sa z toho tesim je to na dobrej ceste uz sme boli od rana 4x na nocniku, s kakanim nemame problem od 1 roka,,,to sa sme dali rezim kazde rano pred TV a potom bol cely den pokoj....uz si neviem predstavit utierat osratu rit az na chrbte....aj ked ma to zachvilu zase caka 🙂

tinusi
2. mar 2012

Moja malá je doma bez plienky, ked niekam ideme, tak este plienka. Zvyknem ju posadit na nocnik aj ked sa nepyta, ked si myslim, ze uz dlho necikala. Ked nan nechce ist, tak jej poviem, ze nemusi, ze ja sa donho vycikam. Vtedy ziarli, tak si rychlo nan sadne. Motivujem ju peknymi nohavičkami. Pomaly prichadza na to, ze plienka ju tlaci a nie je taka pohodlna. Na noc ju este musi mat, ale casto sa do nej ani nepocika. Samozrejme, ze mavame nehody, s tym treba ratat a nerobit z toho tragediu.
Co sa tyka chlapcov, so synom to bolo trochu tazšie, ten až tak nespolupracoval, resp. jemu bolo jedno, ze je pocikaný, behal tak, kým som si to nevšimla. Ešte mi povedal: "Nevadí mami, to sa stáva." 😀 🙄
Dcéra hneď piští, ked je mokrá.

alicia28
2. mar 2012

@mima300 , skus ju motivovat, neposmievaj sa ze je babo, to som skusala aj ja ale mne to nepomohlo, na kazde dieta plati nieco ine, zistit co plati na tvoje a posmelit, je to tazke, ja dufam ze teraz ked sa nam uz dari 2 dni bez plienky sa uz k tomu nevratime, sme na dobrej ceste.

alex31
2. mar 2012

@mima300 .. ahoj mozno je to len nejaky blok alebo "truc" co prisiel az teraz ... ja by som odporucila aby si hlavne ako maminka nestratila nervy aj ked uznavam je to tazke a mozno aj mala o chvilu pochopi ze to s tebou nic nerobi a opet zacne pekne cikat ako na zaciatku ... moj maly /27 mesiacov/ je bez plienky od 1,5 roka - cez den a od 2 rokov uz aj na noc ... u nas to islo az podozrivo velmi rychlo bez problemov a pocikavania sa .... ale tie prve impulzy ze je na to pripraveny stale prisli od neho ... a u nas na vsetky taketo veci uz akoze "velkych" deticiek zabera stale veta ... "to robia iba male babetka a on je uz predsa velky chlapcek tak to robit nebude" .. neviem ale toto je u nas ta carovna veticka na vsetko .... na tvojom mieste by som nadalej pekne pokracovala bez plienky ale skusila by som najst taku nenutenu cestu ze by ani mala nemala pocit ze ju do niecoho nutis .. ved uz vies ako na nu ... ale urcite by som sa uz k plienkam nevratila .... radsej trosku este vydrzat ako potom opet zacinat uplne od zaciatku .... drzim palce 😀

klauduska
2. mar 2012

@mima300 nestretla som sa s tym,ale to,ze sa vypyta a potom povie nie...to trvalo aj u nas asi tyzden ,dva....podla mna to asi nebolo v tom,ze si vymyslaju,ale v tom,ze mali asi nutkanie,alebo taky pocit na cikanie....kym si zvykli...potom to prestalo....ja som to spravila tak,ze som jedneho krasneho dna nedala plienku a hotovo!vsetky som schovala a povedala som mu,ze ich zobral sused druhemu chlapcekovi,ktory este nevie rozpravat a nevie sa vyytat na zachodik.Celkom to pochopil,na spanie davame a to mu vysvetlujem tym,ze ked spinka sa nevie vypytat cikat.Odvtedy sme mali celkovo asi len 3 nehody.ked naratam male fliacky,ked mu cvrkne uz po ceste,ale to tiez nie ke casto.... 🙂

k.a.t.k.a.
2. mar 2012

a to je vec, ktora sa da naucit? som myslela, ze by mu to malo najskor v hlave docvaknut 😝 Dceru som nic neucila, neukazovala a ako 2rocna si sama od seba sadla na nocnik, Maxim to zatial este neriesi 🙂

alicia28
2. mar 2012

@k.a.t.k.a. , aj ja si myslim ze to musi v hlave dozriet, asi sa to da aj naucit, lebo ked mamicky plienku nedaju a dieta sa pocikava tyzden tak sa to chudatko nejako nauci,,,ale mne sa to nepaci, a hlavne ja nebudem v kuse prezliekat, to ma teda naozaj nebavi,,,ked to dozreje v hlave dieta to pochopi aj samo, do 3 rokov je casu dost.

alex31
2. mar 2012

prve nenutene "signaly" vzdy prichadzaju od dietatka - ci uz starsieho alebo mladsieho - ale je na maminkach ako a ci vobec ich zachytia a co s tym dalej urobia .... co ja sledujem mnohe maminky to nechaju tak hlavne ked je dietatko mensie ... ved co je este malinke este ma cas, ved mame jednorazove plienky ... ked su mokre dame druhe ... namiesto mozno nejaky cas popiskanych pancusiek co treba aj prezliect aj vyprat ... a tak dietatko ked "vidi" ze aj ked ono ma uz zaujem a je pripravene na "nocnikovu zmenu" maminka nema zaujem a tak dalej piska pekne do plienok a caka kym sa maminka spameta najlepsie mesiac pred nastupom do skolky a zacne rychlo a vecsinou bohuzial uz aj nutene ucit na nocnik .... no a potom je plac a stazovanie sa maminiek ze to ich male nie a nie sa naucit na nocnik ....

jankalac
2. mar 2012

@alicia28 tiez som toho nazoru, aj my sme skusali asi od 2 rokov na viackrat nechat ho bez plienky a vzdy sa pocikal.... a teraz od soboty rana plienku nema a pekne sa sam pyta, nosi si nocnik z kupelne a vycika sa, chodi splachovat a nehodu sme este nemali... von plienku davam aj na noc, raz sa aj o polnoci zobudil a chcel ist cikat do nocnika, a manzel mu na to ze v noci moze do plienky - ale Samko trval na nocniku tak sa pekne vycikal, dali sme plienku naspat a spal dalej 😀DD... cakame babo tak plienky sme uz nechali pre babo - podla Samka 🙂)) ze on uz je velky tak bude mat slipiky.... tak dufam ze to bude takto pekne pokracovat aj dale a do 3.narodenin uz budeme mozno aj bez nocnych plienok 😉

iva87
2. mar 2012

Ahojte, tak aj ja pridam nasu skusenost, maly mal este v decembri zapal pipika (mal 19 mesiaco), preto ho kazde cikanie strasne bolelo, zakazdym ked mu bolo treba cikat velmi plakal, vtedy som vytiahla nocnik (na ktorom dovtedy nevydrzal ani 5 sekund) a povedala mu, ze ak bude cikat do nocnika pipik sa skoro vylieci a uz ho nebude boliet a tak aj bolo, maly si v pribehu dvoch dni zvykol na nocnik a odvtedy sme bez plienky cez den, a posledny mesiac uz aj v noci, sama som s nocnikom chcela pockat az do leta ked bude vacsi a sam si uvedomi, ze cikat treba do nocnika, takto to za nas choroba vyriesila 😉 a aspon usetrime na plienkach 😀

alicia28
2. mar 2012

@jankalac , to je super, urcite sa k plienkam uz nevratite, moja sestranica dava v noci na zachod dieta, tak ze ho okolo 12 zobudi predtym nez ide ona spat a maly sa jej vycika a spi dalej,
ani sa nezobudi je to taka automatika,
teraz to davali aj v TV ze dieta to ani nejako neriesi ked ho pri posteli v noci posadime na nocnik tak sa vypiša a ani si to neuvedomuje a v noci nemusi mat potom plienku,
ja som to este neskusala,,na noc davam stale, my sme bez plienky len 2 dni a mame 2,5 roka, silit to nebudem do 3 rokov hadam nebude plienka ani v noci 🙂

lusa889
2. mar 2012

@mima300 ahoj som na tom uplne podobne odnaucili sme sa pomerne rychlo uz sa vedela sama pytat boli sme aj niekolko dni bez nehody a potom prestala, ja som to najprv pripisovala tomu ze raz dostala po zadku ked ma z celej sily kusla do krku a nedala si vysvetlit ze to nesmie, ale sesterka (ma 3 deti) mi vravela ze to nevadi ze to mala u vetkych svojich ze sa naucili a potom prestali akoby zabudli a o nieco neskor si na to znova spomenuli a uz je to v pohode ale ze jej nemam davat plienku aby som ju nepomylila.

gaby21
2. mar 2012

@alicia28 Neviem, co je zle na tom, naucit dieta na nocnik, ved ked zisti ze mokro je vlastne nepohodlne, a lepsie je do nocnika, tak je to prenho iba plus. Nauci sa to presne ako ine veci, ako umyvanie zubov, myslis, ze sa malemu paci, ze ich umyvam dva krat denne a stale je to nasilim. Alebo mam aj s tymto nebodaj cakat do troch rokov? Alebo vsetky ostatne veci ktore sa musi nejak naucit, ako samostatne sa napapat, alebo pomalicky sa ucit obuvat topanocky, obliekat, vyzliekat. So vsetkym mam cakat kym na to nedozrie? No tak to by som ho v piatich rokoch stale obuvala, v dvadsiatke prala a zehlila pradlo a nakoniec by odo mna ani neodisiel 😀 Ved CHUDATKO co by bezo na robil 😀

alicia28
2. mar 2012

@gaby21 , ja moje dieta stale neumyvam, kaka na nocniku od jedneho roka tak mi netreba umyvat, staci mi zachodovy papier.....ani ja sa po potrebe neumyvam , sprchujem sa raz denne ako aj moje dieta, pampersky su dost kvalitne aby bol zadok v suchu
.........a nehovorim ze je na tom nieco zle ich to naucit aj skor
ale ja nemam zaujem,
podla mna pokial to nedocvakne v hlave tak to nema zmysel,
kazdy moze mat na to predsa svoj nazor, ja nebudem prezliekat poščate dieta len preto aby zistilo ake mu je nepohodlno ked je mokre,,,,,to urcite nie, moja dcera sama na to prisla ze plienku netreba a aj keby.....do 3 rokov je predsa cas,,
naco to silit? nechapem aky to ma zmysel ked nechate pocsate deti s nadejov ze im to bude vadit a nedate im plienku a robite to tyzden ???? toto sa mi zda dobre od veci....ale ako sa komu pači,,,ja to nevycitam nikomu
je to moj nazor, do 3 rokov je cas,,,keby to trvalo dlhsie potom to treba riesit,,,,o ostatnych veciach ako jest a pit obuvat , obliekat,,,, atd. to su uplne odlisne veci co nemaju nic spolocne s plienkami a ako priklad ani nie su dobré

gaby21
2. mar 2012

@alicia28 Toto vsetko su zakladne hygienicke navyky, ktore sa daju naucit aj skor ako v troch rokoch, mne zase pride neprirodzene, ked trojrocne dieta steae nosi, ako to ty nazyvas, pockaj skopirujem, poščatu plienku, ktora je podla teba este aj kvalitna 😝 . Myslis, ze im nevadi nosit na zadku umelinu, lebo sa s nadejou caka, kym mu to docvakne. Ale, OK, nebudem s tebou o tom diskutovat, evidentne mame na to odlisny nazor 😎

alicia28
2. mar 2012

@gaby21 presne tak..... mas na to odlisny nazor, podla mna to do 3 rokov riesit netreba a vela deti na to pride samo aj pred dovrsenim tretieho roka.
ked su tie plienky take nekvalitne ...tak by sme ich nemali davat potom ani novorodeniatku a podme ho nutit cikat na nocnik hned ako sa narodi,,,,aj taky extrem som uz videla v damskom magazine na STV,,,,ale ako sa komu pači..kazdy nech si robi ako mu vyhovuje, mne prebalovanie nevadilo

gaby21
2. mar 2012

@alicia28 No, ja len, ze som od narodenia latkovala, ziadne pampersky, mne tiez prebalovanie nevadilo 😎

sante81
2. mar 2012

@gaby21 suhlasím s tebou, ja som nedala plienku v roku a pol a za mesiac bol naučeny, to neznamena ze sa mesiac v kuse pocikal non-stop. pocural sa, prezliekla som. mne to problém nerobilo, keby som čakala ze mu to prepne v hlave, tak čakám do dnes. to je o pohodlnosti mamičiek, o ničom inom a môzte ma tu všetky do jednej ukamenovat. 3 ročné dieta uz dávno ovláda močovy mechur a pokial bude mat plienku , tak sa pytat nebude.