Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

crocus
18. sep 2013

@samain_night davam jej zas plienky 😔 na zachod ju dam piska tam aj na serblik aj do plienky uz je chladnejsie a nechcem aby mi behala po dome pocikana skusime to zas v lete a mozno dovtedy sa sama nauci. necham sa prekvapit 🙂

seastar
19. okt 2013

Caute kocky, aj ja potrebujem poradit! Dcera ma 23 mesiacov, uz tri tyzdne skusame chodit na nocnik - vzdy rano po zobudeni, pocas dna vzdy po jedle a vecer pred spanim - neuspesne ☹ Ona sice (teraz uz poslusne) sedi na nocniku, hra sa, cita si knizky, pozera rozpravky.... ale nic tam nespravi - potom jej dam plienku a do 5 min je mokra 😒
Sme trilingualna rodina, zatial nerozprava, ma iba svoju vlastnu rec, takze nevie oznamit, ze ide cikat,kakat... Na druhej strane vidno, ze jej mokra plienka vadi, niekedy si ju da sama dole a pobehuje s holym zadkom 😀

lubina
19. okt 2013

@seastar ale pre niektore deti je 23 mes. este zavcasu. Nejde o to ci dieta hovori a vie oznamit ze ide cikat, ale o to ci uz ma vyvinute nervove spojenie medzi mozgom a mechurom a vie, ze vlastne prave v tu chvilu cika. Detom sa toto spojenie vyvija postupne a pri niektorych je to neskor. Ked starsia a aj mladsia zacinali, tak do nocnika najskor len kakali, to vedeli pretoze tlacili a az postupne sa naucili cikat. Starsia mala asi 2 aj 8 mesiacov a mladsia 2 aj 6 mesiacov. Ale potom to islo neuveritelne rychlo, kedze same chceli a pytali sa tak sa to obe naucili zhruba za tyzden a to aj v noci.Odvtedy mame pokoj. Kazdy sa ma pytal preco maju este plienky take velke a podobne hlupe otazky, ignorovala som, nenutila som deti co najskor na nocnik, ked to malo prist prislo a bez placu a nervov a mokrych nohavic.Krasne za tyzden to vedeli a ak o pisem aj v noci bez plienky........

seastar
19. okt 2013

@lubina mas pravdu! Dame si aspon na 2 tyzdne od nocnika pokoj a potom skusime, ci sa nieco zmenilo... Ja viem, ze vsetko ma svoj cas, a nechcem nic zbytocne urychlovat alebo ju nutit sediet na nocniku (sedi tam spokojne aj sama, pekne sa hra, len nic nespravi), ale vo vseobecnosti sa mi zda sikovna, rozumna, tak som myslela, ze uz by sa mohla naucit chodit na nocnik 🙂 Dame si pauzu a potom skusime, ja tiez nie som za to, aby dieta sedelo na nocniku uplakane ako za trest....

lubina
19. okt 2013

@seastar presne ako pises, sedi tam lebo ju tam posadis ale nic nespravi, to znamena, ze este nevie zacat cikat, ked ma, nema teda este to nervove spojenie medzi mozgom a mechurom, daj jej este cas. Mna sa kazdy pytal kedy uz zacnu sa pytat a podobne hluposti........neslo to, tak som nenutila a potom to bolo raz-dva, aj v noci bez plienky...uvidis, ked to bude mat prist, tak to pride 🙂

990timi
29. okt 2013

Ahojte . Potrebovala by som poradiť. Môj malý má 20 mesiacov . Sám sa začal pýtať na nočník. Cikanie nám ide fajn, stáva sa že tu tam mu ujde keď sa hrá ale je šikovný. Problém je s kakaním . Zadržiava . Sto krát sa pýta ale nikdy nič. Ani keď mu dám plienku . A nakoniec po 3 dňoch horko ťažko a s veľkým plačom . Ale podarí sa tam kde akurát je. Som stoho zúfalá lebo vydím ako sa trápi. ďakujem za radu.

zdenocka
4. nov 2013

Ahojte dievcata,
chcela som sa Vas opytat, ze ako dlho asi potrva dietatku, pokym pochopi, ze ma zatlacit a vycikat sa???
So synom sme presli pripravnu fazu,na nocniku posedi, i ked nie dlho, mozno minutku dve, ale posedi zakazdym, ked ho nanho posadim, ale nikdy donho nic neurobi, lebo nepotlaci 😝 . Pobehuje mi tu s hodou dupou, ked poviem sadni si na nocnik a cikaj, tak sadne, ale nevicika sa. Tak som chcela vediet, kolko to trvalo Vasim detickam, pokym im to docvaklo, ze sa maju vycikat prave do nocnika, nie na koberec 🙄 . Alebo este nie je pripraveny? Dakujem 🙂 .

ella_joy
6. nov 2013

@zdenocka nie je pripraveny..ja som zacala v tom istom veku s mojim synom..po mesiaci sa aj vycikal, ale to som ho posadzala skoro kazdu polhodku..uz som sa tesila, ze teda snad je to blizko..a prd..zrazu blok, a zacala sa pocikavat..na serbel si sadol, no necikal, kakal zasadne do trenirok...dala som na tri tyzdne na naliehanie muza plienky, ale nedalo mi to a zas som s tym zacala, este raz bol regres, ale uz som to nevzdavala, stalo ma to strasne vela nervov, a jeho chudaka tiez..proste nespajalo mu to, ze sa ma pytat,resp. ist sam...a nemal cas popri hre..a podla mna bol aj zo mna ohucany, ako som sa neustale pytala na cikanie...chvalila som ho, vzdy som mu to vysvetlila, ale uz som to neriesila, isla som ako robot, kazdy vecer oprat veci, umyt zadok, a tak dookola...az po viac ako 4mesiaco mojho robotickeho pristupu, som mu zabudla dat na poobedny spanok plienku, a bol suchy, tak som to riskla aj na noc, a zas sucho.. Behom tyzdna sa sam zacal pytat, priam trielil sam na WC..takze moj zaver je, zacala som prilis skoro, to ze odchytavam cikanie nie je o tom,ze dieta zacne hned spajat potrebu cikat..s druhym synom zacne predsa len neskpr, skusim a ked to po tyzdni, dvoch nebude mat nejaky efekt, posunieme o dva mesiace..niektoree deti to pochopia skor, kamoska posadzala syna od 9m a pred 2hym rokom chytil plienku a uz nikdy si ju nedal...ale zas on napr, malinko rozpraval, sused tiez, nemal ani 2r, ani ho neposadzali a odmietol plienku a behom 3dni boli uplne bez plienky, ale zas doposial sa im budi v noci na mlieko, malinko rozprava..ono my teraz zijeme v Rusku, a tu deti nemaju plienky od 18m, celoplosne, my sme boli v nasich 2rokoch ukaz..az som sa blbo citila, a preto som zacala maleho oplienkovavat, a zas tu odkial sme, vo Svedsku, tu deti bezne 3rocne ani naznak odplienkovania...takze tu sme za exoti,ze nutime tak skoro 😕 ale tu maju vo vsetkom taky mne osobne sympatickejsi prisup, ze kazde dietko ma cas, a je individualita..cumle maju aj 5rocne deti, nosia mojkacie handricky a vozia sa v kocikoch, kdezto v Rusku, presny opak...takze cas cas cas a individualita vasho dietata...alebo sa budete trapit, ale raz ro pride... 😉

zdenocka
6. nov 2013

@ella_joy, dakujem za odpoved.
Ja som si pri prvom synovi cikanie poriadne vydrela, tak som tajne dufala, ze pri mladsom to pojde lahsie, kedze vidi braceka, ako chodi na zachod 🙂 .
Ucim ho do pondelka, predtym sme mali pripravnu fazu, sedel na nocniku, ale nic neurobil. Teraz som mu plienocku zobrala, davam len na spanok, a uspech bol len dvakrat po obednom spanku, videla som suchu plienku, tak som ho posadila, zabavala a urobil co mal. Dnes je 3 den, a ze ten moze byt prelomovy, tak sa nevzdavam, uvidim. Pockam do nedele, a ked to nepochopi, tak si dame pauzu, a po zopar tyzdnoch to skusime opat. Nechce ho stresovat, ani seba ako pri starsom. Naucil sa aj Janko, nauci sa aj Jakub, len uvidime kedy 🙂.

mharia
21. nov 2013

ahojte ja mam doma dve baby (dvojicky) plienku pocas dna nepouzivame od dvoch rokov,ale neviem ako ich mam oducit na noc....uz som to skusala vela krat a ziadna zmena☹ rano sa zobudia a plienka je plna......

ewisam
23. jan 2014

Kocky otvaram znova zas temu. Ja mam fesaka pomaly 2,5 r a nie a nie cikat do nocnika aj vie, ze cika len nesadne na serbel za ten svet, ked pobehuje po byte nahy vycika sa kde pride, hoci stoji pri nocniku napr. Ked mu poviem, ze povedz ked budes chciet cikat, skusime do wecka, abo nocnika, rozumie ale povie stylom...Cikam a uz tecie...
Kakat? Kdeze. Povie, idem kakat, nevyrusujte schova sa za roh 🙂 uz je hotovo, prebalit...Tak neviem, budu mat s neho v skolke radost

nikinka72
22. mar 2014

Ahojte, moj maly ma 25 mesiacov a ked len pocuje ze ma ist na nocnik tak uz krici ze nie a ani za svet si tam sadnut, pritom vidi ze cika a pride mi oznamit ze cikal a ze je mokry, ked mu treba kakat tak sa radsej zavrie do skrine alebo do izby. Uz len ked si ho posadim a vysvetllujem mu ze ked mu treba cikat ma sa vypytat a ze sak aj my s ockom chodime na zachod ked nam treba cikat tak zacne plakat akokeby som mu neviem co robila a pritom mu iba vysvetlujem. Mate niekto nejaku zarucenu metodu, ci mam len dufat ze jedneho dna sa to prelomi? Chceme ho dat od septembra do skolky, lebo je velmi spolocensky, ale ked sa nam dovtedy nepodari zbavit plienky tak mozem zabudnut.

marikaema
11. apr 2014

@nikinka72 Mo ja mala ma 26 mesiacov ale nocnika sa tiez nechytame. Ked ju tam posadim tak sa vycika...niekedy ju to chyti a dve hodiny mi rozprava ze ide kakat.....za tie dve hodiny ideme na nocnik asi 15x, posedi si tam 3 minutky a povie ze uz nechce. Po tych dvoch hodinach sa postavi do kuta a uz vidim ze kaka🙂) ale uz je neskoro....

lucianka222
26. máj 2014

Milé mamičky, potrebujem poradiť, možno v trošku netradičnejšom probléme. V piatok som si povedala, že skúsime synčeka odplienkovať pomaly, nakoľko všetkému čo mu hovoríme rozumie, síce, ešte veľmi nerozpráva, ale rozumie väčšine - tak prečo by nerozumel nočníku. No dnes je 4. deň a žiadna nehoda, krásne kaká a ciká do nočníka. Ale ide o to, že nechce nosiť slipy, teda aj keď mu ich dám, tak si ich pri potrebe nedá dole... Akoby bol v tom, že má plienku, alebo čo... Keď chodí len v tričku tak super, nemusím mu ani hovoriť, dokonca aj sám chodí vylievať z nočníka, takže super... Len problém je v tom, keď by sme sa mali obliecť a niekde ísť, to už sa nebude pýtať... Ale jednoducho sa pociká... Čo vy na to? Ako to riešiť? Skúšala som mu vysvetliť a ukazovať, že treba stiahnuť nohavice a slipy.. no zatiaľ bez úspechu... no nič, už len opakovať... Asi... A keď sme vonku samozrejme nemá čas ísť na nočník, tak to sme pocikaný hneď... Stretli ste sa s tým už?

myuska
13. júl 2014

minuly rok som tu pisala ohladom syna... mal tri roky vo februari a stale sa nevie pytat na nocnik, teraz ho uz druhy tyzden drzim bez plienok (okrem spanku) ale nevypytal sa doteraz ani raz, ked ho dam a potrebuje vycika sa, nemam ho problem donutit si sadnut na nocnik, ale vypytat sa nie je ochotny.. a vykakat sa uz vobec, je schopny sa pokakat minutu po tom ako ho postavim z nocnika, kde chcem aby sa vykakal... uplne odmieta kakat tam.. iba do plienky/nohavic/na rohozku atd. skusala som uz vsetko, odmeny tresty pochvaly karhania je mi uz do placu, lebo mam mesacne babo, a to mi staci ked treba plienkovat a nie 3,5 rocneho fagana, pri ktorom mam uz niekedy pocit ze to robi naschval :(

senta_sofia
13. júl 2014

@myuska myslim, ze si to vystihla, robi to naschval a mozno narodenie surodenca to este umocnilo, sak ked male cika a kadi do plienok, preco by nemohol on 🙂 viem, ze to vyznie mozno kruto, ale kasli nanho, nechaj ho pocuraneho, v tomto veku uz deti ostavaju fajnove na taketo veci alebo ho donut, aby sa prezliekol, ked sa pocika alebo si to po sebe utrel... proste, ignoracia, aj ked je to tazke... psychologa si inak neskusala? vraj vedia s takymito detmi pracovat a vyzistit, ze preco to robia... osobnu skusenost nemam, mne krpan "len" zadrziava stolicu, tiez naschval

myuska
14. júl 2014

snazim sa mu vysvetlit ze svetlanka nevie rozpravat ani chodit ani sediet tak nemoze na nocnik ale on je uz velky tak moze, zial fajnovy na precikanie nie je, pokakaneho ho nemozem nechat lebo zas hovno si nechat rozotierat po baraku je na mna moc :D nad psychologom som rozmyslala, ak ma niekto nejaky dobry tip na psychologa v bratislavskom kraji (Bratislava-Bernolakovo-Senec) tak by som bola rada, lebo niekedy som uz zufala

ella_joy
14. júl 2014

@myuska ahoj, ked citam tvoje riadky, akoby to bolo o mojom ( mal 3 v Marci)..ja som ho odplienkovavala rok naspat..a trvalo mi to pekne dlho..teraz uz je to ako ma byt, ale mala som nervy ako ty, aj male babo ako ty..ja viem, ze sa ti nechce, ale poradim ti, bud mu daj plienku,a pockaj este, alebo vydrz bez plienky s okadenymi nohavicami, ale uz mu ju nesmies dat..on sa to nauci..neviem ci psycholog pomoze, mas chytreho syna, nemyslim si ze to robi naschval, mozno proste nema cas, este mu to mozog neberie ( a berie kopec inych veci, kde je mozno uz aj ako4 roccny) . Niektore deti su pripravene skor ine neskor...a ine omoho neskor...

myuska
15. júl 2014

@ella_joy co to znamena pekne dlho? lebo vsetky mamicky tu pisu ako to rychlo ide, potom sa pise ze musi dozriet, potom zas pocuvam ze v 3,5 rokoch je uz pomaly neskoro, takze fakt niekedy neviem

ella_joy
15. júl 2014

@myuska vyse polroka...urcite nie je neskoro! Riad sa sebou a svojim synom..ja urcite pockam s odlienkovanim druheho syna do dalsieho leta, a to bude mat skoro tri. Skusim, ak nepojde odlozim..ono mne pomohla vyrazne aj skolka, ako som pisala vyssie, chodi do skolky v Rusku,tam su odplienkovane deti v 1,5 roku...takze bol jediny s plienkami, a taky velky..a svokra mi zas vravela, naco som sa ponahlala, ze staci kludne po 3 roku a neskor...a tam v skolke ani deti neposadzaju na serbel...cize iny kraj, iny mrav..

monikaa38
11. nov 2014

@lenka670 u nas je presne to iste , ja mam chlapceka, v oktobri mal 2 rocky a o nocniku nechce ani pocut, inac vsetko rozprava aj sam papa ale nocnik nechce ani vidiet

katusenzo
14. jan 2015

Ahojte mamičky, má niektorá z vás skúsenosť s cvičnými nohavičkami na odúčanie dieťaťa od plienok? Ďakujem ... 🙂

nany28
15. jan 2015

@katusenzo ahoj, my ich mame, prave si tym prechadzame. Zatial iba druhy den bez plienok, maly ma 21 mesiacov, zatial mam z neho dobry pocit. Tie slipy su fajn, ale mame len dve, cize aj tak mu davam okrem nich aj klasicke boxerky.

katusenzo
15. jan 2015

Ahoj nany, no my máme presne dva roky aj pár dní, od začiatku tyždňa to s ním skúšam bez plienok, ale nočník je zatiaľ tak čistý žeby sa dalo z neho jesť 😀 😝 Tie nohavičky som chcela hlavne preto, že keď to nejde s vysvetlovaním a ponúkaním ho každú chvílu na nočník, tak aby v nich na základe pocitu vlhkosti sa začal sám pýtať, ale neviem, to je len moja teoria. Vy ste na tom ako?

lulubinka
20. feb 2015

Ahojte, maly bude mat buduci mesiac rok a pol. od septebra chodi na nocnik. nema problem si tam sadnut a urobit vsetko. tento tyzden som sa rozhodla ze zacneme cez den bez plienok. no akysi uspech nevidim. jedine co robi tak pride ked sa pocika. na nocniku je zvyknuty ale nepovie ked mu treba. myslim si ze tomu aj chape co robi , lebo ked sedi na nocniku a nieco urobi tak sa zodvihne a ukaze mi to. ked sa ho pytam tak sa robi ze nepocuje. mi to tak pride. takze je to take ako predtym, len bez plienky. stale sa ho ja pytam, a ja posadzam. ziaden naznak ze by to chcel sam. ale ked to urobi mama za mna tak preco nie. 😀. ale ako som tu citala tak sme na tom celkom fajn v nasom veku. ostava uz len pockat ci sa to zlepsi ked bude vediet hovorit. totiz nepovie okrem troch ci styroch slov nic.

barbie0209
22. feb 2015

ahojte maminy. prosím vás mala niektorá z vás takýto prípad ked 2 r. a 3 mesačný chlapček uplne odmietal čo len sadnut na nočník či na wc? ako ste potom naučili svoje dieťatko na nočník ked tak odmieta? Bojím sa že nám tie plienky uplne už asi prirastu k dupke čo bez nich nechce byt.

moni244
22. feb 2015

@barbie0209 presne tento problém mám aj ja, tiež keď jej poviem, poď na záchod, alebo nočník tak mi povie "ani cikať, ani kakat, dosť" a nahnevane odíde 😠 ale na jar jej zruším plienky a bude sa musieť naučiť tam sadnúť, musím vymyslieť nejaký odmenovací systém, hádam ju na niečo nalákam

barbie0209
22. feb 2015

@nikinka72 ahoj ako si písala my máme ten istý problém tiež ani za svet sadnuť na nočník a tiež ho chceme dať od septembra do školky no uvidíme ako to dopadne duuufam že sa to prelomi a sadne na nočník a vykoná potrebu lebo už neviem ako isť nanho

natalym
22. feb 2015

@barbie0209 Tak skúste na záchod. U nás to šlo. A ukázať splachovanie. To bol hit.

barbie0209
22. feb 2015

@natalym splachovanie tak to nám ide , on bude i okolo zachodika chodiť, splachovať, hadzať don toaletný ale ked mu dam dole plienku a ze" hopi na zachodik "sa mi strašne bráni tomu