Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

alicia28
2. mar 2012

@gaby21 , no tak to ta obdivujem , ja si to neviem ani predstavit, aj ked sa vela pise ze latkove su najlepsie nemala som na to odvahu

gaby21
2. mar 2012

@sante81 Presne o to ide, kym ma plienku, zadok v suchu, nema motivaciu pytat sa na nocnik, to mi pride logicke, deti su mudre. Je to aj o pohodlnosti mamiciek, pretoze naucit dieta na nocnik, nie je jednoduche, treba na to veela trpezlivosti 😒

gaby21
2. mar 2012

@alicia28 Ach jo, no je to robota navyse, lebo bolo treba strasne casto prebalovat, a prat, a tak stale dokola, ale mne sa jednrazovky protivia 😖

kaja73
2. mar 2012

ono kym boli len bavlnene plienky,tak sa hovorilo- od roka bez plienky- a aj tie decka -vacsina- ozaj bez plienky kratko po roku bola .
Teraz su jednorazove plenky, je to pohodlne a vyrobcovia tychto plienok sa len tesia ak sa deti odplienkuju az v 3 rokoch-ved zaraba. 😝
moji obaja synovia sa bez problemov odplienkovali jeden v 18m a druhy v 16 a pol-za 3-4 dni bez plienky pochopili a pytali sa. Nehody obcas boli tak este mesiac-ale ozaj obcas-raz za 3-4 dni.
st.syn bol na jednorazovkach-ten bol od tych 18m bez, a ml.syn bol na latkovkach-kakat sa pytal od 10m. a cikat od 16 a pol m-podotykam ze bez stresu a akehokolvek nasilia.
Stacilo ich k tomu proste pomalicky,fakt pomalicky viest a nie len cakat na "spravny" okamih-ten sa ozaj lahko potom prepasie a je to este tazsie.

erika160669822
2. mar 2012

Moj syn uz ma 27 mesiacov a ide ma trafit slak.Niekedy sa pyta a su dni ked krici kakat tak vola cikanie ked uz mu tecie do nohavic.Dnes sa pocikal aj doobeda aj navecer a vecer som ho nechala holeho bez teplakov od jedu a po chvilke krici utret ritku a ja ze co chce a take veeelke h,,,,,,najdem na koberci.No veru som si dnes od hnevu aj poplakala.Dokedy on bude mat plienku tak to ani srnky netusia.

alicia28
2. mar 2012

@erika160669822 bud trpezliva, nenadavaj mu a nenut ho do toho co nechce, neboj sa este predtym ako bude mat 3 roky sam zisti naco je zachod a nocnik nebudes potrebovat , ver svojmu dietatu a nechaj mu cas,,,je velmi malo deti ktore nato nepridu a maju plienku aj ako 3 rocne,,to je potom chyba a treba to riesit s lekarom ked sama nebudes vediet ako,,,ale zatial sa netrap je to v poriadku , urcite nemaj hnev a plac, dieta to citi, bud pokojna vyriesi sa to, len mu ver, je to sikovny chlapcek

michaelka5
2. mar 2012

my sme mali jednorazovky, a krpaty na nocniku neobsedel ani chvilku...proste mi odtial zdrahal aj s holym zadkoma a bez toho aby nieco "vykonal"...ale ked mal asi 10-11 mesiacov, zacala som ho davat na normalny zachod s redukcnou doskou pre deticky...a cuduj sa svete zabralo. vzdy rano ked vstal, a kazde dve hodiny musel ist poctivo posediet na zachod...a vzdy ked vykonal nieco tak som ho velmi pochvalila...trvalo to asi dva tyzden, par poruch sa udialo, ale zacal sa pytat, aj kakasut a aj cikusat. je ale pravda ze som si to dala ako zavazok byt do roka bez plienok aspon cez den. na noc nosil do dvoch rokov...a teraz zase zacal na noc plienkovat, lebo sa nam narodilo babatko, ale to dufam je len prechodna zalezitost...

dadica
2. mar 2012

Ahojte, ja sa tiež pridám do debaty. Náš malý má 2,5 roka a stále nosí plienky. Odmalička odmietal nočník, záchod. Minulé leto, keď mal dva roky sme to skúšali bez. Dali sme slipy. Prebiehalo to tak, že kým vládal, zadržal, potom si odcvrkol a zasa držal. Proste cikal len do plienky. Teraz som si povedala, že dosť. Dala som dole plienku, tak som ho za 1,5 hod prezliekla 6x. Prvé dva razy prišiel povedať, potom už ani to. Tak som mu dala látkovú, reku bude mu to vadiť, vôbec. Sedí pol hodinu na nočníku, potom ho zabalím a on sa pociká. Dcéra má 8,5 mesiaca a už väčšinou kaká do zachoda. Syn je inak šikovný-pozná farby, počíta do desať,... Ale vykonávať potrebu mimo plienky odmieta.

kaja73
2. mar 2012

@erika160669822 ved tvoj maly je aky bojovnik-ze v 28 tyzdni narodeny.
Zlato male 🙂 ,on na to dozreje neboj,na taketo predcasniatko je ozaj sikulko. 😉

dadica
2. mar 2012

Deti sú fakt rôzne, asi naozaj všetkému treba dať čas. Hádam s plienkou maturovať nepôjde.

erika160669822
2. mar 2012

@alicia28 Dakujem za povzbudzujuce slova ale dobre padli.Inak je sikovny a hlavne slusny slovo dakujem paci sa nazdravie to vie na jednotku pozdravit sa dovidenia aj to vie velmi pekne ale nocnik a wc su neni jeho kamarati.Chodi somnou aj na wc.Nerad je pokakany ani ked sa pocika do slip.Nuz co uz snim.Ked ho hresim ze kde sa cika do gati?a on mi na to ano.Teraz sa tomu smejem.Clovek ho lubi nadovsetko ale je to s nim tazke.Cudzi si ho hned oblubia vie si ich ziskat.Je to taka mala liska.

erika160669822
2. mar 2012

@kaja73 dakujem.Sikula je ale ako na co a co mu pasuje.

alicia28
2. mar 2012

@erika160669822 , podla mna to nechaj tak,
urcite mu nenadavaj a nebud nestasna,
on ta sleduje, skor ho motivuj ze je velky a uz nemusi mat plienku ked nechce, ..........ale ked bude cikat a kakat do teplakov...... tak musi mat plienku stale, a vonku su deti co plienku nemaju,,,ak povie ze nevadi tak to neries a plienku mu daj
nechaj mu cas, vobec to nejak zvlast riesit je mozno pre neho horsie
lebo ho na to neustale upozornujes
a tym ze ho budes nutit tak bude zo vzdoru robit opak,,,niektore deti nocnik nechcu,,idu hned na zachod,,,mozno to bude aj u vas tak
pokial nema 3 roky tak sa neboj nicoho, tvoje dieta vie veci co ine nevedia, nemusi vediet toto

erika160669822
2. mar 2012

@alicia28 Tieto dnesne deti su fakt ine ako kedysi.Toto moje najmensie robi vsetko to co som nemala rada pri druhych detoch ked som mala malych tych dvoch starsich.Ty mali 2 roky a boli bez plienok aj cez den aj v noci.Neviem cim to je ale dnesne deti to je niekedy strach.Dakujem za mudre rady a urcite ich pocuvnem.

mamavera
2. mar 2012

@erika160669822 deti nie sú iné, iné sú maminy, pozorujem to už pár rokov 😉

erika160669822
3. mar 2012

Vcom si myslis ze su maminy ine ako kedysi?
@mamavera

lucia8688
3. mar 2012

zdravím 🙂 môj drobec tiež odmietal nočník, myslel si že je to asi stolička, alebo neviem. Ako som sa snažila, vždy mi tam posedel postavil sa a podme vedľa nočníka. Ale nakoniec ako sa mi narodila dcérka, vrátila som sa z nemocnice a povedala som dosť. Kupovať plienky na dve deti nieje sranda. Manžel išiel akurát na týždňovku a ja som si povedala, že ho za týždeň naučím pýtať sa. Sama som tomu neverila 😅 a podarilo sa. Už som si pripadala ako blázon ked som za ním chodila a vkuse som sa ho pýtala či nechce piškať . V priebehu toho týždňa sa naučil pekne pýtať, potľapkal sa po pišíkovi a ,,mama piš alebo mama kaka ,, v priebehu troch týždňov nepotreboval plienku ani na noc a teraz si už frajer vyberá či ide na nočník alebo na záchod

mamavera
4. mar 2012

@erika160669822 maminy dnes nie sú schopné (česť výnimkám) vytvoriť deťom pravidlá, viesť ich k úcte a zodpovednosti za svoje správanie. Samozrejme otcov z toho nechcem vynímať 😀 Možno sa teraz do mňa obujete, ale je to tak, stačí prebehnúť pár diskusií tu na koňovi, sledovať chvíľu deti okolo seba a je to všetkým jasné. To nie je útok na maminy, to je skrátka tak. Možno je to čiastočne tým, že veľa rodín má jedno dieťatko, aj to vymodlené, na ktoré dlho čakali a rodičia si neuvedomujú, že tým, že mu splnia čokoľvek, mu vlastne ubližujú. Možno je to tým, že výchova prešla od systému príkaz-zákaz k takmer absolútnej benevolencii. Neviem. Aby bolo jasné, ja v žiadnom prípade NIE SOM za výchovu typu - ja som matka, ty si dieťa a budeš počúvať na slovo. Nikdy! Pre mňa sú deti partnermi, či už vlastné, alebo zverené. Som šťastná, že som mnou spolurozhodujú, ale súčasne sú aj spoluzodpovedné za svoje konanie. Že je to ťažké, súhlasím 😝 😝 , ale ide to, aj v triede 22 detí 😉 😉, takže určite to musí ísť aj v rodine.

mamavera
4. mar 2012

@lucia8688 si šikula a tvoj drobec tiež 🙂 🙂

lucia8688
4. mar 2012

@mamavera no až také jednoduché to nebolo .... dostal aj zopár na riťku 😀 ale bohužial bez toho by to asi tak skoro nešlo 🙂

S tým tvojím názorom na maminy viac menej súhlasím. Dnešné deti to je dačo strašné už len ked porovnám čo som si dakedy dovolila ja a ako je to teraz. Mám skoro 2 ročné dieťa a už od teraz sa ho snažím učiť k rešpektu. Ved len obyčajný príklad známa má syna v rovnakom veku a boli sme na návšteve u svokrovcoch jej lietal , behal, svokre vyberal veci zo skriniek vodu rozlieval dokonca bil mamu no proste dačo strašné a moj, nehovorím je tiež malé šidielko, ale ked mu poviem odnes papierik do koša, on sa postaví a ide a vráti sa celý naradovaný, že to spravil a čaká, že ho pochválim dám pusu. proste poviem mu nerušaj toto alebo hneď a či chce alebo nie poslúchne. Tým nechcem zase povedať, že som dajaká sekera a vreštím na neho či treba alebo nie. Je tiež vymodleným a vytúženým dieťatkom pred ním som mala dva potraty, ale jak si naučíš za mala potom sa neskôr nesťažuj. Po dobrom sa dá všetko.

alicia28
8. mar 2012

prave teraz beží na STV 1 damsky magazin a tam hovori odbornik ako ucit dieta na nocnik, som rada ze metody, vezmem plienku a necham pocikane dieta tyzden ved ono sa same nauci je kravina, konecne info aj v TV, mamicky pozerajte, alebo pozrite zaznam magazinu na internete

monikapalo
12. mar 2012

Dnes sme zacali s odpliekovanim, doobeda bol prezleceny 5 x 😠 😀 😀 , zatial mam trpezlivost, ale neviem dokedy. Tomi sa vobec na nocnik nepyta, neprotestuje, ked ho dam sediet na nocnik, alebo rovno na wc, aj sa tam vycika, ale aj tak vacsia cast ide dole nozickou 😀 . Neviem, ci mam pokracovat, alebo este pockat, pokial sa nebude sam pytat. 😒

gaby21
12. mar 2012

@monikapalo Ja by som, uz nepovolila, v dvoch rokoch uz musi velmi rychlo pochopit, co sa od neho caka. U nas nastal zlom piaty den od odlozenia plienky, este by som radila nedavat plienku vobec, ani na vychadzku, ani na denne spanie, to moze dieta popliest a nebude sa vediet zorientovat, fakt to trva iba par dni kym to pochopi, ale stoji to zato. Treba stale vysvetlovat a zhruba po tyzdni, nechat dieta nech sa rozhodne uplme same ci chce ist alebo nie, no bez nehody to nebude este dlho, ale deti su mudrejsie ako si my myslime, pridu na to 😵

prasiatko30
12. mar 2012

@monikapalo - a preco nepockas na lepsie pocasie, ja som odplienkovavala u oboch dcer cez leto - u jednej to vyslo este pred dovrsenim dvoch rokov ale u druhjej to bolo viac menej az po dovrseni 2r ale ja som mala jasne jedno ze nebudem moct oducat dieta od plinok len doma - to by som sa musela na nejake dva tyzdne zavriet s nimi doma a nevychadzat lebo by bola furt pocurana, takto v teplom pocasi aj sme stihali stahovat gatky, aj predsa ak si cvrkla tak to nebolo take hrozne lebo zvycajne mala na sebe len satiny a gatky cize menej veci - ja by som s tym pockala na maj - jun ked je uz len predsa menej naobliekany a tym je cely proces aj operativnejsi - zatial by som ho len po rano ked sa zobudi posadila na serblik nech si zvyka, pripadne ked ty ides na zachod tak ponukni aj jemu moznost sadnut si na serblik ku tebe aby sa pomaly oboznamoval na co to vlastne vsetko sluzi ale nejako by som na tom nebazirovala

monikapalo
13. mar 2012

@gaby21 Dnes mi suseda povedala skoro to iste, nepolavit. 😀 Takze verim, ze sa to zmeni k lepsiemu. No priznam sa, nemam odvahu ho nechat este bez plienky napr. na vonku, chodievame aj na dlhsie prechadzky, aj do herne medzi deticky. Nemam s tym este skusenosti, Tomi je moje prve dieta. Dakujem za podporu a nazor. 🙂

monikapalo
13. mar 2012

@prasiatko30 Aj na to som uz myslela, nemozem povedat, ze by maly odmietal nocnik, alebo wc. Aj jedno aj druhe znasa uplne v pohode, akurat u nas je problem v tom, ze Tomi nerozprava, teda mi vobec nenaznacuje, ci chce, alebo nechce curat. Takze ked ho posadim na nocnik, alebo wc , pekne sa vycura. Ale ked mu necham iba slipky po byte, tak ked sa pocura, iba mrnci, lebo mu to je neprijemne. Skusim este vydrzat a ked sa to napr. po dvoch tyzdnoch nezmeni, necham to tak a skusim to znova neskor. Snad sa mi to podari, ved nie som prva ani posledna mamina, ktora sa snazi takto svoje dieta odplienkovat , no nie ? 🙂

jankalac
13. mar 2012

@monikapalo aj my sme skusali na viackrat, a az teraz su 3 tyzdne, co sa pyta pekne cikat. ked ideme von - do obchodu alebo autom 2hodky k nasim, davam mu plienku este, ale pekne sa vypyta aj napr. v tescu na zachod, do plienky uz necika... iba v noci...a parkrat sa uz aj v noci zobudil ze ide cikat a plienku mal este suchu... jedine ked chce kakat, sa asi boji, place, ale vykaka sa nakoniec do nocnika.... drzim palce, a pevne nervy prajem... ked sa nepodari tento mesiac, snad na dalsi to pojde lepsie 😉

monikapalo
13. mar 2012

@jankalac Uz sa tesim, ked aj ja budem moct takto povedat, ze sme postupili. Gratulujem a drzim palce. 😉

mildinis
20. mar 2012

Ahojte všetci. Potrebovala by som poradiť ako naučiť syna na nočník, alebo záchod. Mám dcérku má šesť a syn 2,5 roka. Je veľmi šikovný, krásne a zrozumiteľne rozpráva, sám sa napapá, ale na záchod nechce ísť vôbec. Môžem sa ho stokrát pýtať či sa mu nechce, alebo či to neskúsime a on stále odpovie NIE. Zdá sa mi, že je až taký tvrdohlavý, že on povedal nie a basta. Problém je už to, že si tam nechce ani sadnúť. Máme dva nočníky, sedátko na WC, takže má viac možností na výber, ale nič. Už som párkrát skúšala mu dať cez deň len slipky, ale keď som ho piaty krát na komplet prezliekala, tak som to nechala tak, alebo som mu dala látkovú plienku aby cítil, že je to mokré ........ asi ešte nie je pripravený. Len ma to už hnevá, lebo inak je veľmi šikovný a od septembra potrebujem, aby šiel do škôlky a tam s plienkou nesmie. S dcérkou som takéto problémy vôbec nemala, od dvoch rokov plienky nemala a musím povedať, že som ju odúčala v iných podmienkach (prerábali sme dom a bolo viac práce) a teraz mám na malého kopu času, ktorý tomu môžem venovať a on to nechce ani skúsiť. Motivácia, že niečo dostane - sladkosť, hračku... nezaberá. Ani to, že môže sledovať ocka, alebo sestričku na záchode, nič. Len keď ideme na záchod tak tam s nami potrebuje byť a potom spláchnuť, to sa mu páči, ale sám to nechce. Poraďte prosím ako dosiahnuť úspech. Všetkým vopred ďakujem za rady.

exupery
20. mar 2012

@mildinis riesila som presne ten isty problem,mala bola tvrdohlava,nechcela si sadnut,aj ked vedela,ze ide cikat,kde to ma robit,a na truc nie...cakala som,ze pouzijem metodu odplienkovat za tyzden,ale pred dvomi tyzdnami som jej len tak z pasie vytiahla serblik,kde ma rybicky nakreslene a ked vyliezla z vane,vravim,pozri rybycky by sa okupali a nemaju vodicku,...podme im nacikat,nech sa idu aj ony okupat,a cuduj sa svete,mala sadla a cikala...a odvtedy sme vzdy po kupani cikali rybyckam vodicku po kupani,potom sme zacali aj rano,vsetko postupne,dnes sme zatial na jednej ocikanej pliene...takze super.Este s kakanim mame problem,ale myslim,ze za tak kratky cas je to aj tak celkom slusny vysledok 🙂 Takze radim-cikanie hrou.