Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

veronika2103
19. jún 2013

Moj maly ma 2 rocky a krasne sa pyta,ked chce kakat povie-kakam,kakam....a ideme na nocnik,ale cika stale do plienok.Ked ho naham bez plienky cez den tak sa aj pocika,ale to je lken mlacka....som rada,ze kakat sa naucil sam a je zlaty,ked este urobi aj fuuuuuj

monita662
19. jún 2013

Moja mala ma 2 roky a 2 mesiace....pred 2 tyzdnami som uz bola zufala ztoho ze ani za boha nechcela chodit na serblik....a to som nanu skusala aj nemozne ,,,,,jednoducho nechcela a nechapala co tam ma robit ...tak som sa nato vykaslala a nechala tomu volny priebeh ....ja zijem v UK takze mi tu leto nemame co je oto horsie ju naucit....lenze pred 3 dnami nastal unej zlom.....znicoho nic chytila serblik a ukazovala nato ...tak som ju hned nato dala a vycikala sa ....samozrejme sme sa tesili-tlieskali....takze uz 3 den sme bez plienok ...len na noc davam.....1 den sa 3 krat pocikala ale uz 2 den sme bez nehody ....preto som toho nazoru ze netreba nutiti ...ked deti budu pripravene sami sa rozhodnu.....ja som ju motivovala hadam zo vsetkych nechcela ani za boha ....az pred 3 dnami sa rozhodla ze chce 🙂 a som strasne rada tomu 🙂 dufamze sa uz k plienkam nevratime ....

millka11
20. jún 2013

@usiko Ahoj. Naberiem odvahu a aj ked ideme von mu prestanem davat plienku, nech sa rychlo nauci. Dik za radu.

kaja73
21. jún 2013

@millka11 ja som tiez vzala plienku uplne hned v prvy den-u prveho syna to bolo v 18m a u druheho uz v 16m 😉 .
Starsi to pochopil do tyzdna a mladsi do 3 dni-najskor som ich davala cikat ja kazdych 30-40 minut-mladsieho v klbku-vnutri aj vonku--on bol na klbko uz zvyknuty,lebo tak kakaval od 3m a od 10m sa uz sam pytal buchnutim po plienke 🙂 a starsieho na vecku vnutri a vonku na stojaka-teda mozem povedata ze deti ozja chapu vela veci skor ako si myslime,len treba zvolit ten spravny pristup.
Do auta som dala utark na sacik,do obchodu sme chodili s treningovymi gatkami a aj na dovcu do chorvatska sli bez plienok uz v 19m obaja-mala som tam flasku a ked bolo treba a nedalo sa zastavit curali do nej 🙂
Ak sa strieda ze raz dieta ma raz nema plienku,tak to cele dieta mota a potom to nepochopi ani za pol rok 😖

mamina136
21. jún 2013

no my cikame v pohode ale kakat musi mlady pan iba do pampersky. nemoze byt ani ina znacka nie to este nocnik... ach jaj

millka11
22. jún 2013

@kaja73 Ahoj. Dik za radu. Pises, ze do obchodu ste chodili s treningovymi gatkami - to myslis tie Pull-upsky? Sorry, ja zijem v UK a nie som si ista, co tym myslis. Dik 😉

myuska
22. jún 2013

ahojte, vo februari mal moj syn 2 roky, a teraz ako sa oteplilo sa ho pokusam ucit na nocnik,
citala som ake by mal splnat predpoklady, viacmenej vacsinu splna, starosti mi robi jedna vec -
nevydrzi byt dlhsie suchy (citala som ze minimum su 2 hodiny) ked sa napije, je schopny cikat kazdych
5 minut - poobede som mu dala len slipy a boli sme vonku tak som si to odsledovala, vobec mu nevadilo
ze je mokry, do nocnika sa mu podari obcas vycikat, vykakal sa tam zatial len raz, nema problem obsediet
(viem ho zabavit), ale kedze cika tak casto, tak neviem co mam robit, nemozem ho posadit kazdych 5 minut na nocnik
ani kazdu polhodinu (aj to sa mi zda casto) mam este pockat?

jankaferancova
22. jún 2013

@myuska ahojky,vidim,ze mame synov v rovnakom veku.moj maly je bez plienky od novembra minuleho roku a v zaciatkoch to bolo tak,ze cikal pomerne dost casto,aj kazdych 20min.tak som len sledovala hodinky,sledovala jeho a posadzovala na nocnik a cely den dookola som bola v strehu,aby nebol mokry.kludne ho posadzaj na nocnik kazdu polhodinku,na zaciatok je to celkom dobre,po case,mozno aj po par dnoch udrzi moc dlhsie,neboj sa,je to pre neho velka zmena,uz ked si sa rozhodla dat plienku dole,tak ju viac na ritku nedavaj,iba to maleho popletie.neboj sa pride na to,ze je mokry,ze to nie je dobre,chce to len nejaky cas a tvoju trpezlivost.nekarhaj ho za to,ked sa pocika,povedz mu,ze je mokry a treba mu dat suche slipky,ked sa vycika pochval,daj nejaku odmenu,ale to uz mas iste nastudovane 😉 moja rada znie,kludne davaj kazdu polhodinku,neskor sa to bude predlzovat a samozrejme bud mooooc trpezliva 😉

danjelca
22. jún 2013

fuuha to máte nato nervy dávat dieta sediet aj pol hodinu na nočník??A to vám tam sedia??? 😀 😀

zigzag
22. jún 2013

moj cika kazdych 5 min, a najviac sa mu paci na jeden koberec tkany , ktory mame na dlazke, co uz s nim,,,, asi koberec docasne zrusim, na nocnik nesadne, len po stojacky, a vie sa aj uplne sam,len mi dojde ukazat, ze nacural, len to, ze to urobi 1x za den, a inac cika kade tade, nemam na to nervy, jednu mlaku utriem a dalsie 2 mam na inom mieste, a to ze na dlazke sa smyka, tak sa bojim, ze s smykne na tom, aj sa smykol par x, takze ked si chcem navarit a upratat musim dat plienku,lebo inac by som behala s handrou za nim cely den,,,,

simca06022011
22. jún 2013

@myuska ja som malu neucila na serbel vobec, v jaslickach kam chodila doobeda ju davali s ostatnymi detami tak raz-dva krat za doobedie si sadnut, plienku mala stale... teraz sme boli dva tyzdne (to som povedala ze bude chodit na serblik a chcela som ju nechat bez plienky, lenze mali sme tu riadnu kosu..) doma+dovolenka tyzden... a dieta je bez plienky, neucila som ju nijak, serbel mala vzdy polozeny a ked som ju mala prebalit stale som jej rozpravala a niekedy aj doraznejsie ze cika sa na serblik...teraz ho ma v strede obyvacky... sadne a vycika sa, cim viac som okolo nej behala tym bolo horsie.. vzdy sa mi pocikala.. takto na to nejak prisla sama. Este jej tu plienku davam ked ideme niekam dalej autom a na spanie... ale musim povedat ze vyse 2 rokov si na serbel ani nesadla.. revala ako pavian ked som ju prosila nech ide cikat...

kaja73
23. jún 2013

@danjelca ja som daval cikat kazdu pol hodinku aj prveho aj druheho syna-prvy to pochopil do tyzdna,druhy do 3 dni a sami sa uz potom pytali s minimom nehod-mladsi ani nikdy nemal-nehodu-taku ze by pustil plnu davku 🙂 a to mal len 16m vtedy.
Ale ja som ani jednemu uz nikdy plienku nedala-okrem spanku-ani do auta,ani do obchodu.
A na nocniku mi prvy syn nesedel nikdy-on hned na vecku-od 14 tam kakal a pytal sa sam a druhy si sadol na nocnik az vo vyse 2 rokoch-on cikal a a kakal len v klbku velmi dlho.
Takze ziadne vysedavanie sa s ani jednym nekonalo nikdy. 😉

kaja73
23. jún 2013

@myuska pol hodina je pre cerstvo odplienkovavane dieta uplne super-deti casto cikaju aj v 5 min intervaloch-ked uz mas pol hodinku je to super.
Moj ma teraz 3,5 roka a cikava kazdu hodinu a pol. max 2 hodiny. 😉 a to je bez plienky od cca 16m-ako 16,5m sa uz pytal slovne sam cikat-kazdu pol hodinu az hodinu.

nancy1974
24. jún 2013

Takže naša metóda spočívala v odmeňovaní, vždy keď sa dcérka vycikala do šerblíka dostala do zošítku nálepku. Najprv som ju dávala na šerblík v pravidelných intervaloch, trvalo to asi 3 týždne a potom som ju nechala nech chodí sama na šerblík, najprv jej to išlo iba pri kakaní a cikala do gatiek ale keď som jej zo zošítku za každé pocikanie zobrala nálepku, tak si to hneď uvedomila a začala aj cikať sama do šerblíka. Teraz má 2 roky a 5 mesiacov a už týždeň to funguje, asi o pár dní skúsim bez plienky aj na noc, lebo už viac ako týždeň ju má suchú.

tehulka2011
24. jún 2013

Ahojte, moj maly ma 2r a 1m, pred tyzdnom som mu vzala cez den plienku. Cikat do nocnika sa naucil viacmenej za 1 den, to funguje uz na 100%. Problem je, ze sa vykaka na 90% do gati, ukaze mi, az ked je potom, co mam robit? 😒

dandulina
24. jún 2013

@tehulka2011 daj tomu cas, uvidis, zlepsi sa to..ja ked som videla na malom, ze zavina tlacit, hned som ho brala na serblik..stale dokola som mu vysvetlovala, kde sa kaka..a za kazdy uspech, som ho velmi pochvalila..ale to uz vies aj sama..

ella_joy
27. jún 2013

Ahojte, syn ma malo cez 2r, a uz druhym mesiacom sa bortime s odplienkovanim...problem nemal od zaciatku, sadnut si sadol, na WC aj serblik aj vonku..ale len s mojim posadzanim, sam sa vypytal len jediny raz..ked huci, ze nechce, tak ho neposadim, ale ked ho necham, tak cikne do gati, a povie, ze cikat a uteka na WC..velku potrebu - vacsinou sa skryje, a po funuse povie, ze kakal..neviem ci nie je este pripravny, alebo kde robim chybu, jemu nejak moc nevadi chodit v mormom 😖
Mna to uz frustruje, ale k plienkam by som sa nechcela vratit...mate nejaku radu?

haniar
6. júl 2013

ahojte. nas maly ma uz 2 roky a 5 mesiacov. a nejak sa nam nedari odplienkovat. na serblik ho posadzam kazdu chvilu, ale malokedy sa mu tam nieco podari. cez den chodi bez plienky. a vydrzi aj 4-5 hodin necikat. rano vstane, dame dole plienku. a vycika sa mi az do plienky cez obedne spanie. po zobudeni zase dole plienka a vycika sa az vecer, ked ide spat. neni to malo?

baklik
6. júl 2013

@haniar a nedavas mu malo pit? skus mu davat viac pit, aby musel castejsie cikat. toto je podla mna urcite malo...

haniar
6. júl 2013

@baklik myslim, ze dost pije. stale ho ponukam

danjelca
6. júl 2013

máte skusenost s odplienkovaním 10 mesačného dietatka?

gretocka
6. júl 2013

@danjelca skusenost nemam, ale myslim, ze 10 mesiacov je velmi skoro na pokusy o odplienkovanie...

danjelca
6. júl 2013

@gretocka myslím si to tiež no moja svokra 😀 vraj už deti odplienkované mala...no neviem či si to dobre pamatá 🙂

zuzuula
6. júl 2013

@danjelca odplienkovat asi nie 🙂 ja som moju od 8 mesiacov davala na nocnik vzdy rano a tak pol hodinku po jedle, piti, v roku uz kakala len do nocnika a v 18mesiacoch sme upkne sk9ncili s pienkami, a to sama ze pl8enku nechce. Davala som len na noc pre istotu. Urcite by som dietatko aspon zoznamila 🙂

hradnapani
6. júl 2013

@danjelca taketo skore pokusy vraj mozu skoncit tak, ze sice skoncite skoro s plienkami /aj ked, urcite to nebude za mesiac, moze sa to vliect aj tyzdne), ale po roku mozu nastat problemy s kakanim a tak... citala som to v nejakom odbornejsom clanku. Ze to netreba unahlovat.
Dieta by malo byt na odplienkovanie pripravene, pozri viac tu, je tu velmi dobra seria clankov o odplienkovani http://www.dvojickovo.sk/index.php/starostlivos...
Inak, u tych nasich mam a svokier funguje spomienkovy optimizmus ako vysity 😀

sorciera24
7. júl 2013

@danjelca odplienkovat uplne isto este nie.....ale napr. ja som zacala davat na nocnik, ekd mal 7mesiacov (ked vedel sediet), aby si na nocnik zvykol a neutekal, ked bude starsi......cize pekne si zvykol a od 9mes. sa naucil takto kakat do nocnika....to sa da, ale cikanie je narocne, uplne som ho odplienkovala presne, ked mal 2 roky)ale zaiden problem, za tyzden sa to naucil......)

aliza
7. júl 2013

@danjelca toto by som ja svojim detom nikdy neurobila, aby som ich cele dni nahanala s nocnikom a nutila ich tam vysedavat....nechapem, co to je u nas za tradiciu....ale totalne mi je to proti srsti. Kto povedal, ze dieta musi byt bez plienok pomaly uz v porodnici? ved im nechajme beztarostne detstvo....10 mesacne nema ani sajn, co od neho chceme, je to len ako trenovanie steniatka, nic cielene, uvedomele...radsej si ten cas spolu uzite, pre mna osobne je to totalna strata casu...kazde dieta sa raz odplienkuje, naco tak tlacit? moja dcera mala 2 a pol a syn tiez a nic sa im nestalo, za tyzden boli bez plienky a aj na noc hned od zaciatku a bez jedinej nehody. nemaju ziadnu traumu, maly chodi pekne aj kakat aj cikat, niz nezadrziava....ide mu to uplne prirodzene. Ked tu citam, co vsetko matky robia, ze nechaju dietatu hovno v gatkach aj hodinu, sprchuju za trest studenou vodou, biju po holej, ked sa pocika-pokaka....no hnus, sorry.

lujzabb
7. júl 2013

@aliza uplne suhlasim. ja som to nechala na moju dceru, vobec som ju do toho nenutila a uz vobec nie kazdu chvilu nasilu davat na nocnik. naco...rodina uz sice mala poznamky ze fuj hanba, taka velka a v plienkach (mala asi 20 mesiacov)...
teraz ma 22 mesiacov a cika aj kaka sama...a tym myslim ze sa vzdy vypyta sama, nebeham za nou cely den s nocnikom, ziadne nehody...proste si uvedomila tu potrebu a dokaze ovladat svoje telo.dokonca sa po tyzdni bez plienky pyta uz aj v noci.
ziadne stresy...tak to ma podla mna byt.

crocus
9. sep 2013

Dcera mala zaciatkom septembra 2 roky. Cele leto mala gatky. Vzdy ked sme sa posadili piskala na zachod tlieskala som chvalila aka je sikovana 🙂 s kaka to bolo horsie to nikdy nepovedala radsej sa pokakala skusala som umyvat studenou vodou nezabralo. Nechat ju pocikanu ?? nerobi si z toho starosti hra sa dalej :D :D a pocika sa este raz 🤐 nehovori mi ze chce piskat nepyta sa . Rozmyslam ze jej dam naspet plienky lebo za jeden de aj 4 teplaky spotrebuje 😖 mam to nechat tak alebo sa radsej trapit ??

samain_night
17. sep 2013

@crocus toto aj ja riešim teraz .. tiež máme 2r .. dnes som mu dala plienku (prala som všetky tepláky a zvyšné sa sušili po včerajších nehodách) .. na 1vé cikanie sa pýtal na nočník, a potom už len do plienky .. na noc dávam plienku, doteraz sa zvykne precikať, ráno plienky kilové - netuším, ako ho odučiť
chce sám chodiť na nočník, ale, ako je chladnejšie, nevie si dať sám dole pančušky / tepláčiky .. predtým slipky v pohode .. a teraz je to ťažšie ..