Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

kuratko
15. aug 2011

prosim vas poradte niekto.. nech sa rozhodnem co mam pravit ked sa zobudi.. :(

maryanna
15. aug 2011

@kuratko no my sme sice uz bez plienky, ale na tvojom mieste by som to riesila tak ze jednoznacne plienku nevratit. Urcite nie, lebo opet spohodlnie a so slipmi sa mozete rozlucit aspon do 3 rokov. Proste stale mu dat slipky, STALE mu povedat ze mas slipky lebo si uz velky, a povies mi ked ti bude treba curat. Proste stale mu to hovorit, aj ked bude mat nehodu, ukazat mu to, a povedat ze to sa robi do nocnika, dame slipky, si uz velky a podobne.......mozno zas bude tak ze tyzden zlom potrva a opet sa zacne pytat...........len netreba tlacit, kricat a podobne, ked sa pocura do nohavic, povedat ze co si spravil, pozri mas mokre nohavice a tym padom musime ist domov (napr ked ste vonku) a podobne.....skor vysvetlovacou formou ako nejakou nasilnou, ze budes sediet na nocnniku a hotovo.........

kuratko
15. aug 2011

@maryanna dakujem... lebo uz som zufala z toho, asi to beriem moc vazne, no ja ked som tehotna tak som precitlivena a teraz nedokazem na nic ine mysliet... a mozno to na maleho prenasam a je uz zo mna nervozny :(( ..musim sa spamatat a byt kludna... tak teda vydrzim snad to povoli..

alama
15. aug 2011

ahoj, ja si myslim, ze mozno este nie je uplne na to pripraveny. Beriem to podla svojich deti, zacali sa sami pytat na nocnik, ked mali 2r aj 2 mesiace (korigovane mali presne 2 roky). A bolo to naozaj zo dna na den. Jeden den, ked som sa opytala, ci dame nohavicky, ci idu cikat do nocnika, tak bolo razne NIE a na druhy den si mala sama rano vybrala nohavicky namiesto plienky a odvtedy sa pyta (s minimom nehod). Maly sa zacal pytat rovnako zo dna na den a to asi dva tyzdne po malej, tiez s minimom nehod. Ale uz som s obidvoma zo dva razy zazila, ze chceli naspat plienku, ale som im vysvetlila, ze uz su velki, atd a zabralo.
Mozno skus netlacit na neho, odloz to o par dni, tyzdnov a zasa skus. Ja som sa kazdy den parkrat opytala, ci nejdu na nocnik a kym hovorili nie, tak som im dala plienku.
Je to tazke radit, kazde dieta je ine, ale mozno takto je to pre Teba aj maleho vacsi stres ako s plienkami.

alama
15. aug 2011

@kuratko prepac, ten prispevok vyssie je pre Teba.

kuratko
15. aug 2011

@alama hm... aj ty mas pravdu.. stres to je, a hlavne pre mna... len sa bojim ze ked mu dam naspet plienku tak uz sa nebude vobec snazit a budeme s plienkou do 3 rokov.. mozno aj potom mu to bude robit problem... jaj keby som tak vedela co je najlepsie... tak teraz mam zas rovnaku dilemu.. zase remiza :-/

alama
15. aug 2011

@kuratko chapem, ze je to tazke sa rozhodnut, co je v takejto situacii lepsie. Ale ak mate mat z toho stresy Ty aj maly, tak si myslim, ze aj ak tie plienky bude dlhsie nosit, no a co. Nikde sa nehovori, ze v roku, alebo v dvoch uz ich mat nemoze. Kamaratky dcerka mala plienky skoro do troch rokov a tiez sa zrazu zacala pytat sama a aj pri druhej dcerke to tak robila a ta je teraz v 2,5 roku bez plienok. Ked bude pripraveny, sam sa vypyta, alebo sa ho preventivne pytaj, ci pojde na nocnik. A neboj, ze budes musiet prebalovat dvoch naraz, mne este nedavno hrozilo, ze budem troch 😀 Ja som na dvoch naraz zvyknuta. Mozno mam na to aj trocha iny pohlad, predsa, s dvomi detmi naraz musim vela veci brat nejako sportovejsie, lebo by to bolo na blazinec 😉 Mozno skus az tak nerozmyslat, co bude ak mu tu plienku vratis, proste to budes riesit potom. Urob to, co je pre Teba v tejto situacii jednoduchsie a menej stresove. Viem pochopit, ako sa citis, ja mam termin tyzden po Tebe, takze tehu hormony uraduju aj u nas. Drzim palce, nech ste rychlo bez plienok.

janca13
31. aug 2011

Ahojte 😉 baby chcem sa spýtať či nemáte niektorá skúsenosť s takouto situáciou. Mojej malej ked nedám plienku a núkam ju na nočník alebo na záchod tak jednoducho "nič" a dokonca aj sama príde za mnou mama ci alebo mama kako a ja ju posadím a ona "nič".Včera vydržala od 10:30(ked išla spať som jej dala plienku a ked sa zobudila bola suchá) do 16:45 už som sa bála aby sa jej niečo nestalo tak som jej dala plienku a ešte sme ani nevyšli z kúpelne a už bola pocikaná. Jednoducho sa nedokáže vycikať do niečoho... aj som si dala prst do nočnika nech mi ho ociká 😀 😀 no nič.Aj dneska doobeda skoro 1/2 hod. chodila za mnou mama ci ale nevycikala sa až do plienky.Mám to vzdať??

daniela242
31. aug 2011

@janca13 Ahoj my sme mali taký problém s mojou dcérkou keď mala tiež dva roky že ona nechcela kakať do nočníka ale len do plienky, tak som skúsila dať jej plienku do nočníka a na moje prekvapenie začala používať nočník bez problémov 🙂 Trvalo to asi 2 dni kým som jej doňho dávala aj plienku a potom to šlo bez problémov, asi pochopila že nočník jej nič nespraví 😀

janca13
31. aug 2011

@daniela242 no super nápad to ma nenapadlo 😉 ja som už zúfala lebo ona mi príde pekne povedať ci alebo kako a zase ju nechcem nechať tak dlho aby to držala (ako včera) ale ja som si myslela že to jednoducho pustí.A presne ako píšeš ako keby sa bála. A asi 3-4 mesiace dozadu sa vycikala bez problémov(ale to bola skôr náhoda že sa jej chcelo) a potom mi nechcela ani len sadnúť na nočník,tak som to vzdala a začala som to skúšať teraz. Dakujem a ozvem sa či zabralo 😉

daniela242
31. aug 2011

@janca13 treba vyskúšať všetko čo sa dá 🙂 , moja malá do 2. rokov nechcela o nočníku ani počuť a toto bol jediný spôsob ako si nańho sadla 🙂 .Tak držím palce 🙂

piacere
2. sep 2011

Ahojte,
rada by som začala s učením synátora na nočník... no máme základný problém 😀 za šíry drahý svet si naň nechce sadnúť 😖 Poraďte, ako na to? Ako začať?

luba142
2. sep 2011

@piacere radim pockat par mesiacov, aby si mu neznechutila nocnik uplne

luba142
2. sep 2011

@janca13 aj my sme mali taky problem, ale bala nsom sa aby nemala problemy tak som jej dala plienku, asi za 2-3 tyzdne som skusila ci si nesadne nan a pekne uz si sadla a aj sa tam vycikala aj vykakala, plienku som odlozila, byvali este aj nehody, lebo sa vlastne ani nepytala tak ako tvoja, ale trvalo to cca 2 tyzdne a uz aj sama hlasila,ze sa jej chce. No ale co cert nechcel na konci jula sme sli na dovolenku do Tatier a kedze bola zima a skaredo tak som ju blbana nechavala v plienke,aby nepúrechladla,keby vonku cikavala, a to sa mi vypomstilo, doteraz mame problem s tym,ze sa nevypyta, sice sa nepocika,ale ja ju musim vymaknut,ze jej treba a problem mame s kakanim,ze sa mi pokaka do gati,alebo si plkne 😒

janca13
2. sep 2011

@daniela242 no tak nám plienka nezabrala 😒 jednoducho ju tam nechce a vyhadzuje ju odtiaľ.A kámoška mi poradila aby som naliala do nočnika nenápadne vodu a posadila som tam nejakú hračku...aj som skúšala no a odteraz sedí na jednom nočníku ona a na druhom bába (ešteže mám dva) a čuduj sa svete bába sa vyciká vždy a Ninka nie no ale akú ma radosť zo svojej báby 😀 😀
@luba142 a asi aj my dáme plienku na nejaký čas naspäť,pretože jej začína nádcha ☹ tak ju nechcem stresovať ešte aj týmto ... akurát baby asi mi stúpne spotreba plienok,lebo ona neznesie ked má v nej nacikané,čo jej predtým nevadilo

janca13
2. sep 2011

@piacere aj ja by som asi počkala ako píše Lubka ...kludne skús o 3-4 týždne a uvidíš 😉

doty1
7. sep 2011

ahojte kočky, tak my už sme bez plienok 😲 skončili sme asi pred 2 týždňami, hneď na to sme išli na dovolenku - tam to bola hrôza, kakalo a cikalo sa kdekoľvek a akokoľvek 🙂 - a po návrate domov zas pohoda. Takže teraz zaklopem a dúfam, že to bude už len lepšie. Noci sme ešte stále s plienkou, ale už ich bolo aj pár suchých ráno.

carodejnica
7. sep 2011

Ja som skúšala od roka a pol, ale keď som videla, že to nikam nespeje, tak som "učenie" prerušila. Nerobila som nič iné, len som ju nechala bez plienky a sledovala som reakciu, dlho bola taká, že sa pocikala a nevšimla si, že je mokrá,. Asi pred mesiacom (mala cca 2 roky jeden mesiac) nastal zlom, pribehla za mnou, že je "moká" - mokrá. Tak som jej ukázala nočník, že sa doň ciká, nechápala to, tak som urobila úplnú haluz, že som sa troška vycikala do nočníka ja 😕 😀 (samozrejme, riadne som to potom vyčistila a vydezinfikovala), no a to pochopila. A doslova zo dňa na deň je bez plienky. 😎 Ale najnovšie chce cikať len do záchoda s redukciou.. 😀

ootaznik
8. sep 2011

drobec ma teraz 1,5r a cca od roka som zacala skusat. nema problem sadnut na nocnik aj na redukciu - ta sa jej viac paci ako nocnik, ale x-krat sa uz stalo, ze sa vykakala par centi od zachodu alebo od nocnika .
ked jej dam gatky bez plienky, tak si este neuvedomuje, ze sa popiskala, aj ked nocnik je stale po ruke.
ale stale sa vytesujem, ked urobi potrebu na wecko - juj to je radosti 🙂 no snad nam raz pojde 🙂

rebecca2006
13. sep 2011

dievčatá, rada by som sa poradila... Mám 2- ročného chlapčeka a pomaly by sme radi na nočník- alebo na WC, hocičo, len nie plienky....Ale mám pocit, že sa "nechytáme". Ja som malého skôr moc netrénovala, začala som skúšať v lete- myslela so si, že využijem pekné teplé počasie... Ale nepodarilo sa. Nechce mi na nočník sadnúť ani za svet. Ani na redukciu, ani na WC, nč. Normálne chytí " záchvat". Ak sa mi ho podarí presvedčiť, aby posedel- vačšinou za cenu toho, že sa s ním musím baviť, čítame, pozeráme rozprávku, kreslíme, atď. tak sa NIKDY nevypišká- len 2x sa mu podarilo- a potom je schoný sa pocikať o pol minúty do nohavíc alebo do plienky. Kakať do nočníka ani za svet, to normálne zadrží- raz držal 3 dni- tak som prespala pokúšať.
Teraz sme na tom tak, že ráno mu nedám plienku, nechm ho v slipkoch a tepláčikoch- samozrejme, že sa ho pokúšamposadiť na nočník, alebo sa ho aspoŇ chodím pýtať či netreba piškať- bud povie, že netreba, alebo ignoruje otázku- a samoška sa popišká. TO, že sa popiškal si uvedomí ebo hneď príde za mnou, že je mokrý a chdí naširoko. ... Takto sme na tom v podstate celé 3 mesiace, žiadem progres, iekedy, keď mám toho po krk, alebo mu už nemám dať čo obliecť, sa na to vykašlem a dám mu plienku od rána. Na vonku a na spanie plienky máme stále. A ešte- mám pocit, že on plienky úplne miluje, aj keď sme v obmchode, tak si pýta- kupiť pienočku. Ako na neho? M8m sa na to trénovanie ešte vykašlať a dať mu pauzu a skúsiť až napr. po mesiaci? Dík za všetky tipy...

trnka77
13. sep 2011

a
@rebecca2006 ahoj,my sme bez plienky 2,5 mesiaca.....taktiež odmietal sadnúť na nočník(aj teraz).....ako píšeš len čo sa postavil vycikal sa do gatí a bolo 😠 😠 ....sám sa zobliekol a hral sa ďalej 🙂 🙂 🙂
všimla som si ke´d sme boli vonku tak sa pýtal vždy,ale to sme chytili pipíka a piškal na strom ...odvtedy to doma robíme tak isto....prídeme na záchod zdvihneme dosku a pišká....hurááááááá...on sa cíti ako veľký a ja som rada 😀 😀 😀
horšie je to s kakaním,ale nevzdávam sa.......musím len prísť ako na toho môjho čertíka 😎 😎 😎
hore hlavu a nevzdávaj sa......

happyhappy
14. sep 2011

@rebecca2006 ja by som asi dala pauzu cca 3 týždne a potom to skúsiť znovu, napr. postojačky a pod. A ako sa už tu písalo, v časoch, kedy je pravdepodobné, že sa mu bude chcieť. U nás to bola tutovka po zobudení /či ráno alebo poobede/, alebo cca 10 min po jedle. A potom odsledovať, kedy sa vyciká či pociká a o cca 2 hodiny (alebo podľa toho, ako veľa pije), ho dať znovu. Ak teda bude už akceptovať nejakú formu cikania. Ak to nepôjde, tak zase pár týždňov pauza a znovu. Ale v cca 3 rokoch by mu to malo dojsť samému, ak to inak nepôjde.

My sme dávali na nočník, odkedy vedel sedieť (po zobudení, po jedle a pod.), ešte nemal svoju hlavu, tak neprotestoval a často bol aj úspešný. Ked začal chodiť, bola chvíľku kríza, utekal z nočníka 🙂, to sa podarilo možno 2x za deň vycikať/vykakať, ale po pár týždňoch sa skludnil a no problem. Plienku nosil stále, niekedy minul len jednu za deň resp. žiadnu, niekedy aj 4. Ale ten nočník či neskôr redukci bral ako samozrejmosť už. Až sa ako 20mesačný rozhodol, že sa bude sám pýtať, sami sme mu neverili, ale nakoniec sme uverili a plienky sme mu zobrali a ok. Čiže my sme ho od plienky neodúčali, my sme ho len od začiatku učili na nočník, až sa sám rozhodol, že plienku teda už nechce. Sranda je, že keď bol maličký, stále si musel na nočníku niečo čítať/ hrať sa, ale keď trochu vyrástol, už nechcel nič, len sa rýchlo vy... a bežal preč 🙂

andy_rs
6. okt 2011

Ahojte mohol by mi prosím vás niekto poradiť? Skúšam sa odučiť malú od plienok, čo sa mi aj ako tak darí. Má rok aj sedem mesiacov, a cez deň je doma bez plienky, a chodí na nočník cikať. Ale nepýta sa sama. Furt prídem za ňou a ja sa opýtam či ide robiť kako na nočník a ona si sadká a vyciká sa. Samozrejme aj nám sa niekedy stane nehoda a to je tým že sa nepýta. Ale to ma tak netrápy. Pretože viem že sa začne aj sama pýtať, má aj podľa mňa ešte čas 🙂 Chcela by som sa opýtať že ako vonku? Nejak ma to odrádza jej na von dávať plienku, keď doma to vydrží. Ja neviem najradšej by som ju nechala bez plienky, ale viem že ona sa sama nevypýta cikať a keď ja ju zoberiem tak kde? Čo ak mi nebude chcieť do trávičky cikať tak že ju budem držať...mám jej zobrať nočník? to sa mi zdá zase smiešne brať nočník na ihrisko ....tak ja neviem poraďte prosím.

andy_rs
6. okt 2011

@rebecca2006 Ja som mala tiež taký podobný problém s maličkou. Ale rozdiel je ten že ona bola menšia. Mala 9 mesiacov. A dostali sme taký biely nočník s káčatkom. Keď som ju na neho posadila strašný záchvat plaču chytala, zaťala sa a nie a nie ju posadiť a keď sa aj podarilo tak hneď vstávala. Pochopila som že takto to nemá zmysel a nechala som ju tak. Síce som sa ju stále pokúšala da´t sadnúť ale keď som videla že nechce tak som ju nechala tak. Raz sme išli s mužom do kiku a mali tam taký nočník. Mali iba v modrej farbe tak som strašne rozmýšľala či jej zoberiem taký modrý no nakoniec som si povedala že ale kašlať na farbu aká je veď to je jedno tak som ju zobrala. A malá odvtedy nemala problém si sadnúť na nočníček. Pekne sedela a sem tam sa nám aj podarilo vycikať ale to bola pravdaže len vec náhody. No ale takto som ju dávala stále sedkať. Až dodnes 🙂

marecek1
6. okt 2011

@andy_rs ahoj, vyskúšaj jej teda vonku nedať plienku, pre istotu si zober so sebou veci na prezlečenie, ak by sa vám stala "nehoda", a keď s ňou budeš vonku, tak sa jej opýtaj, tak isto ako doma, či nechce cikať/kakať. A uvidíš, či ti pôjde cikať aj do trávičky, možno uvidí aj iné detičky, ako cikajú do trávičky, deti rady napodobňujú a bude to chcieť robiť tak ako ony. Ten nočník by som asi von nebrala, bude lepšie, ak si od začiatku zvykne, že nočník je len na doma.

andy_rs
6. okt 2011

@piacere Daj jej nočník tak aby ho stále mala pri sebe, aby ho videla. Nech sa s ním najprv skamaráti. Keď sme tej mojej kúpili nový nočník stále sa s ním hrala. Obracala ho, prevracala, furt študovala čo to je. 🙂

firstbaby
6. okt 2011

@andy_rs ahoj, nasa mala ma zajtra 18 mesiacov a uz je na den tiez cez plienky vyse mesiaca 😉 Ona sa len vacsinou sama pyta a zvykli sme si predtym, nez ideme von dat ju na velke wc, ma tam svoj kacickovy zeleny podsedak a hovorim jej, ze vonku je zima a tam sa cikat velmi neda. Tiez som mala dilemu ako to vyriesit vonku, ale vzdy si zoberiem papierove vreckovky a ked sa vypyta aj vonku, tak v pohode sa vycika, utriem ju a pokracuje v aktivitach. Je uzasne, ze v takomto veku je uz bez plienky a na noc jej este davam, aj ked niekedy je do rana uplne sucha a ak sa uprostred noci zobudi, niekedy sa aj sama pyta alebo ju automaticky dam na toaletu. A pred vecernym spankom tiez ide pekne cikat aj pred obednym a ziadna nehodi cez obedny 2-hodinovy spanok nehrozi. Noc este az tak neriesim, na to si myslim, ze ma este cas. Tak zelam vela suchych dni a u nas pomaha ja to, ked sa vycika do nocnika, ze ju pochvalime a sama si to odnesie na toaletu a splachne, z toho sa velmi tesi 🙂

andy_rs
6. okt 2011

Nooo vyskúšame teda, možno budem prekvapená a vyciká sa mi do tej trávičky :D noooo u nás tá noc bude najťažšia asi. pretože ona strašne veľa pije ale fakt strašne veľa...takže ja ju v noci prebaľujem aj dva - trikrát lebo je úplne precikaná veľa krát ju aj prezliekam v noci lebo vyciká z plienky. Ona zaspáva s čajíkom, bez toho to nejde a v noci sa tiež aj zo 5krát zobudí na pitie. :D veĎ už sa nie raz stalo že vypila v noci aj liter vody - čajíku.
Takže to bude ťažké :D

macilaci
6. okt 2011

ahoj kočky, ja mám zas tak problém, že moje kočky si na nočník zvykajú už nejaké 4 mesiace, niekedy sa pýtajú samé niekedy sa musím pýtať ja, ale plienky tam ešte majú celý den, najhorší je večer vtedy pred spánkom chcú ísť aj 3-4 krát za pol hodku, a ked jedna začne aj druhá už chce, ide to pol hodiny dookola, už mám nervy na prasknutie 😠 . a najnovšie aj v noci sa zobudí a kričí vreští na celý dom že chce ísť cikať a niekedy ciká niekedy nie 😖 , ako by ste to riešili?

bartakovah
6. okt 2011

Dobrý deň potrebovala by som poradiť mám 2,5 ročnéhosyna skúsila som ho dať na 4 hodinky do škôlky, že by si postupne zvykal na deti, už sa mi sám pýtaval cikať niekedy boli nehody cvrkol si a až potom sa pýtal, ale teraz sa začal v škôlke pocikávať, aj štyrikrát , neviem či to nie je zo stresu každé ráno hrozne plače a nechce ísť do škôlky, alebo z prechladnutia, mám ho vziať späť zo škôlky alebo ho ešte nechať, dúfam, že nebude ako starší syn toho som musela úplne vyhlásiť zo škôlky pretože hystericky reval v kuse dva týždne, ďakujem za rady.