Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

natalym
22. feb 2015

@barbie0209 😀 😀 😀 😀 Odhalil nás...............

natalym
22. feb 2015

U nás fungovalo, lenže to bola dcéra, pekné nohavičky, to sa do nich nepocikala, predsa. A záchod.

moni244
22. feb 2015

@natalym tak to je super, na moju nezaberajú ani nohavičky, ani splachovanie, nič, na nočník nesadne, pred záchodom s jačaním uteká a už fakt neviem, ako na ňu

natalym
22. feb 2015

@moni244 Tak asi len počkať. A skúšala si v lete, nedať plienku a hotovo, nech sa pociká?

moni244
22. feb 2015

@natalym áno, to jej bolo jedno, vtedy mala len 1,5 roka, chcem jej zrušiť plienku cez deň, tak o mesiac, max. o 2, lebo ak ju zoberú do škôlky, tak potom už na to čas nebude

natalym
22. feb 2015

@moni244 Inak nám sa to podarilo tesne pre škôlkou, teda jedna išla do škôlky ako 2,5 ročná a druhá do jasieľ 2 ročná, do jasieľ brali aj s plienkou, tesne pred nástupom pekne bez plienky.
Neboj, príde čas a bude to, len nesiliť a zachovať kľud a nedávať najavo pred dieťaťom, že ťa to hnevá.
Švagriná nútila nasilu a malá sa pocikávala do 9 rokov. Mala stres.

moni244
22. feb 2015

@natalym no nenútim ju, to určite nie, nechávam to zatiaľ tak, len si zisťujem fígle a tipy 🙂

zuzy20
22. feb 2015

@barbie0209 nas maly ma tiez dva roky a tri mesiace a stale plienkujeme :(
Na zachod ani na nocnik nechce ani sa nepyta. Okolo dvoch ked som ho dala ma mocnik
Tak sa vycurkal pacilo sa mu vsetko sme spolu splachlo tesil sa a uz to je zasa fuc :(

barbie0209
22. feb 2015

@zuzy20 ja fakt už neviem ako nanho dokonca i hračku som mu posadila na nočníček a nic sadne vedla neho a nic pozera nanho a prihovaram mu a on nic , sice začal mi teraz ked sa vycika do plienočky alebo ju má plnšiu tak sa chyta za nu a tahá ju dole neviem či už to je istý príznak že si uvedomuje že čo tam robi alebo...dokonca je je plna plienka taha si dole a ukaže mi nech mi dam čistu a tu čistu mi ukazuje že mu mam dať medzi nožky ....

zuzy20
22. feb 2015

Tak to je fajn ked mu to aspon vadi mozno mu to tak vadilo aj len keby mal slipky ze ma mpkro
Mozno by to pomohlo. Nasmu to vobec nevadi ani ked sa pokaka alebo ma plnu. Tento ttzden
Som mu skusila dat slipky a zruaila plienku ale prvykrat ocikal koberec a lezal v tom nwvadilo mu
Tak som ho prezliekla a dala druhe ale aj druhe pocural v ppstielke aj tam v tom lezal tak s uz dala potom
Pliemku :( ako on je sikovny vela rozprava pozna farby ale ako keby sa to
Kompenzovalo vsetko plienkami ze toto nam.zasa nejde.

pedroma
22. feb 2015

@barbie0209 nechcete skúsiť odmeňovanie? Na nášho to zabralo hneď. Silná motivácia dokáže niekedy aj nemožné. Boli sme na tom presne ako @zuzy20 - presne v dvoch rokoch krásne zo dva týždne cikal /kakal do nocnika, a potom to už bola "nuda ", aj nad splachovanim iba mávol rukou...tak sme skúsili odmeniť nejakou drobnostou, kt. je pre neho vzácna ( toto je dôležité!, treba dať niečo, čo bežne nemáva). Po pár týždňoch už je z neho profík 😵 , odmeny trvali zhruba tri týždne, teraz si už na ne ani nespomenie...

zuzy20
22. feb 2015

@pedroma a co ste davali napr. ako odmenu?

pedroma
23. feb 2015

@zuzy20 nás malý vtedy odkukal od staršieho zuvanie zuvaciek, no jemu sme ich ešte nechceli povoliť pre jeho vek. Ale ak sa pekne vycika, a hlavne aj sám ukáže, že chce cikat, tak môžeme skúsiť aj tu žuvku 🤐. A krásne to zvládol! Detské žuvačky som nakrajala na cca 1cm kúsky, dala do misky na poličku vedľa nocnika. Vždy keď sa vycikal sme si spolu zatlieskali, pochválili a sám si mohol zobrať kúsok žuvky. Ale kľudne by som odmenovala napr. nalepkami, obrázkami, tetovackami na ruku atd...
Apropo, nikdy nám tu zuvacku neprehltol. Pozul cca 20 minutiek a vyplul.

demeterka
23. feb 2015

Ahojte maminy, zapajam sa do klubu, mame doma 2.5 rocneho krpca no ten uplne odmieta nocnik alebo zachod. Neexistuje vec ktoru by sme snad nevyskusali, uz neexistuje rada ktoru by mi mohol niekto dat a ja by som to zatial este neskusila, co s nim? On to podla mna robi naschvál. Nenutime ho, ked ho dame na zachod a vycika sa tak je vzdy pochvaleny, aj odmeny dostaval, aj hracky sme mu naslubovali, aj modre z neba, mozne aj nemozne, kadejaky hry, nalepky, skusali sme sa dohodnut, vysvetlit, skusali sme ho nechat pocikaného alebo pokakaneho aby si uvedomil ze to je nechutne a zacalo mu to vadit, no jemu to VOBEC nevadi a dokonca sa ani nechce nechat prebalit a krici nechaj kako, no je normalny? Uz mi naozaj dochadza trpezlivost. Vzdy som bola v tom ze kazde normalne dieta to musi aspon z polovice do troch mesiacov max pochopit, no s tymto uz bojujeme od leta a stale nic. a to mame doma aj starsiu sestricku, ktora krasne chodi na zachod, on to vsetko vidi, clovek by cakal ze bude chciet opakovat po starsom surodencovi a on nic, proste sa zatal alebo co. Fakt mam pocit ze to asi necham na skolku nech ho naucia tam. Bude sa tam pocikavat a snad mu to pani ucitelka vysvetli. A ked budu mat nejake vyhrady ze nevie chodit na zachod tak poviem ze vedel ale asi ma zo skolky traumu tak preto sa pocikava 😉 Slak ma z neho trafi asi.

barbie0209
23. feb 2015

len neviem ako vlastne mu vysvetlit aby si tam vobec sadol , ked by som mu dala odmenu tak on by si ju najprv vypytal potom spapal a tak nic ani by nesadol je velmi premudrety :D :D asi ako všetky dnešné detičky :D :D neviem či mu treba este dať čas? alebo nebodaj ma niejaký blok voci nočniku :D :D...

pedroma
23. feb 2015

@barbie0209 a prečo by ste mu to dali vopred? Treba zostať dôsledný...odmena je teraz bonus, nie kazdodenna rutina. Dať ju do blízkosti nocnika, odteraz patria k sebe. Za výkon adekvátna pochvala, hoc aj zhmotnena. Hranice urcujete Vy.

babulka82
10. júl 2015

mamičky viete mi poradit? mam chlapca 2,2 roka a začal chodit na nočnik sam asi 3 dni,nejak som to neriešila ani nenutila až sa sam tak rozhodol .Problem je v tom že ked ma slipky alebo oblečenie tak sa pocika ,asi ma pocit plienky. Ked je holy tak krasne chodi cikat bez nehody. Dneska pekne cikal ,dali sme slipky a za 2 hodky ich doniesol mokre a ukazal že sa vycikal na zem 😒 On všetko chape len ked ma tie slipy tak do nich pusti . Dalšia vec nechce cikat vonku.Dneska som sa ho pytala že kam sa vycika ked pojdeme vonku a on nachystal nočnik pri dvere. 😀

lulubinka
10. júl 2015

@babulka82 ahoj, aj my sme akurat vo faze ze uz sam ide, a ked je obleceny tak ho posadzam ja. musis si ty spomenut ze ho treba dat.popri tom mu povedz ze ked mu bude treba nech ti povie. jemu to po par dnoch urcite dojde. 🙂 po case ti pride povedat aj obleceny. a s tym vonkom to by som aj ja potrebovala radu. sem tam vydrzi aj zo dve hodky ale teraz ked viac pije kvoli teplu tak sa pocika a ked ho chcem dat ja tak sa zatne a nechce.

babulka82
11. júl 2015

@lulubinka včera bez nehody aj vonku,ale ako je oblečený tak sa pocika.Ked sa ho pýtam alebo pošlem cikat tak nejde a zachvilu sa pocika do gatí a nechce ani sadnúť na nocnik.Dala som mu naspäť plienku.

sense
11. júl 2015

No moje je rovnako stara...mame 2 nocniky 1 v zachode a 1 v obyvacke...pod chvilou sa jej pytame ci ide a ze sa musi pytat ze plinku nema...niekedy sa vypyta niekedy vidime le ze nohy stisne ...ke mala ale plienku vonku tak sa nepytala tak sms prestali pouzivat plienku von a pyta sa al. Sa pytam ja ci chce...len ked chce tak to musi ist rychlo nie ze vydrz lockaj atd...

lulubinka
11. júl 2015

@babulka82 uz ked si raz zobrala plienku tak nedavaj. a ja sa uz nepytam len ho jednoducho postavim pred hotovu vec, idemem cikat a beriem ho za ruku na nocnik alebo zachod.kedze maly este nevie ani slovo povedat tak aj tak nepovie ze mu treba aj keby chcel. pomaly sa ale naucil tlapkat si po zadku a vtedy viem ze treba. tak ho hned dam. vcera trosku cvrkol v kuchyni a nebola som pri tom. cely bez seba behal po byte a mrncal. tak som len skusial a povedala mu pod rychlo na nocnik, a hned za mnou bezal do obyvacky. takze ono to pomaly prichadza ze povie aj sam. tak ako ste vy na tom to sme mali pred par tyzdnami. takze myslim ze treba len trpezlivost. my mame ale iba 22 mes. takze aj tak velky pokrok.

dobromila1111
11. júl 2015

@lulubinka
My budeme mst na konci mesiaca tiez 22m a tiez prave skusame..je to lepsie ako pred 2m,tak snad to uz vyjde. Len kakat sa nam do nocniku dako neste. Prajem nam vela trpezlivosti a detom chut sa to naucit 🙂

monikaaa135
24. júl 2015

PROSÍM O RADU! Ach vidím že sa trápite ako mi. Moja má 22m. Na nočník si po krátkom prehováraní sadne, ale nechce sa vycikať a ani vykakať. Keď je bez plienky, tak sa nevyciká a ak sa jej opýtam, či chce cikať do nočníka, tak si sadne sama. Presedí bez nútenia aj 15 minúť a nič. Dnes sa mi stalo, že sa chcela vykakať a začala strašne vrieskať a plakať a ťahala mi plienku, že ju jej mám dať. Na záchod mi nechce.....chodí so mnou, aby videla že cikám, spláchuje sama a nič. Dnes som jej dala aj lízatko, čo jej vôbec nedávam, ale napomohlo. Alebo jej čítam knihy, hráme sa s maňuškami, ale keď si uvedomí, že to už pôjde, dostane strach a začne plakať. Ako prekonať barieru strachu, aby sa nebála vycikať či vykakať do nočníka? Ďakujem za každú radu. 🙂

babulka82
29. júl 2015

Ako naučit dvojročneho cikat vonku ? doma chodi v pohode ale len ked je holy a ide sam,vonku sa pocika ako citi že ma niečo na sebe asi si mysli že to je plienka. Nechce cikat vonku 😖

lulistek
18. aug 2015

Dievčatá, prosím o radu. Moja dcéra ako boli tieto horúčavy začala cikať na trávičku , na dvore a keď sme aj vnútri nejde jej na šerblíku vôbec cikať tak sme chodili von, teraz čo keď vonku prší? Snažím sa ju motivovať na šerblík odmenou, vysvetlujem jej, na záchode nechce sedieť. Vonku si vždy čupne a ciká. Asi 4 deň. Ako mám postupovať? Ďakujem

myuska
30. nov 2015

no, moj najstarsi bude mat koncom februara 5, na spanie musi mat stale plienku, cez den ma slipky, ale obcas sa vypyta, vacsinou sa pocika (musim ho sama posielat na nocnik - vacsinou) aj kakanie vyslovene mu musim povedat nech sa vykaka a snazit sa to vystriehnut, ak sa nepodari, tak sa samozrejme pokaka, po dome nachadzame bobceky... mam dalsie dve deti - 1,5 rocnu a 3 tyzdnove, a je to pre mna katastrofa, ze dieta ktore by malo byt v tomto samostatne, musim takto riesit (nehovoriac o problemoch s jedenim - dlho sme ho museli krmit aby aspon vobec nieco zjedol - ani vyhladovanie nepomahalo)

zuzik22222
1. dec 2015

@zuzy20 presne tak je to teraz u nas,neviem ako ste uz postupili,ale u nas detto,3 tyzdne sme mali slipky,sedel na nocniku hoci nic neurobil,pritom vie,co sa tam ma,ale nejako ma v hlave blok,ja uz neiem a zadrziaval mi az z toho bol rev,lebo sa nevedel potom vypisat a tak som to nesilila a nosime plienku,vcera sa pekne ypisal a zas nocnik nechce vidiet,skusala som vselico,no nejako bud sa mu nechce,alebo neviem,tak dufam,ze ked bude mat 3.tak plienku nosit nebude a cumlik tiez...

1008
25. dec 2015

baby ako davate cikat deti v noci,to mam zobudit dieta a dat ho v tme na nocnik ,asi by mi zacal plakat a naspat by uz nezaspal.a ak budit,tak v kt.hodinu,..dik za nazory 🙂

katrin21
25. dec 2015

@1008 ano, je to velmi ucinne.. dieta ani nemusi byt uplne hore... mne to poradila segra a napr. u nas to bolo tak ,ze dcera sa zobudila , ale len napoly.. sedela na posteli a pohojdavala sa....
Zobrala som ju bez slova na ruky a posadila na zachod a tam len povedala " cikaj, csssss" okamzite sa vycikala... polozila som ju naspať do postele a ona spala spokojne dalej. cize vyslovene ju budil pocit , ze nechce cikat, ale keby ju nedam, tak sa pocika , nebola uplne prebrata....
Vyskusaj, uvidis,ze tie signaly rozpoznas...
Napr. segra, ona ani neriesila, ci sa dieta zobudi, ked sa nad ranom prebudila ona, zobrala malu, posadila a mala sa vycikala a plienka sucha... takto sa pekne v noci dieta postupne odplienkuje a nauci ist na WC, ked mu treba.. casom aj same...

siska53
25. dec 2015

@1008 ja som nedavala a ani nedavam. Mala sa obcas pocika,obcas sa sama zobudi s placom,to viem,ze jej treba cikat, no vacsinou vydrzi a je sucha. Ona spi v postielke a ju neviem z nej vybrat leziacu, takze tak a pri malom mi to ani nenapadlo. Mal fakt minimum nehod,odkedy sa sam rozhodol,ze plenu nechce (a to ju este den predtym mal plnu,cakali sme pocikanie sa a nic,az o niekolko mesiacov nehoda.
@myuska to ti nezavidim..aj ste to riesili? Uz je dost velky.. On nechce ci zabudne ci co? Nas,ked sa 2x z roztopase naschval vycikal mimo,tak si to sam.musel upratat (jasne,ze som docistila). A nemal by uz chodit na wc? Ved tie nocniky...nas je tak stredne vysoky a vo veku 4r.si ho na.nocniku uz ani neviem predstavit.. On aj cikal do lavora,lebo z nocnika vzdy vycikal von. Aaj malu by som uz najradsej na nocnik nahovorila,len tym,ze je mensia,nez bol v jej veku syn,tak to este nechavam chvilu tak. V skolke maju zachodiky.
Tvoj nechodi do skolky? Lebo to musi byt fakt zaberak 3deti doma. Aeste po velkacovi mlaky utierat a prat..