Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

sunny6
26. jún 2006

Moja segra ma chlapceka 2,5 roka.Nocnik mali uz dost dlho,ale nechcel,proste tomu nechala volny priebeh.Asi pred tyzdom sa sam zacal pytat na nocnik a ide mu to super.Na noc sice stale plienka,ale dakedy mu jedny slipy vydrzia aj cely den 🙂 no niekedy si ich musi vymenit 3,4 krat.Neboj pride aj na tvojho,hlavne ho nenut,kazdy den sa len opytaj ci chce ist cikat do nocnika.
Mozno pomoze,ak sa zahrate hry,napr.vonku v zahrade z ocinom-kto najdalej zacika,alebo co napisat do snehu,alebo v zachode urobit papierove lodicky a hrat sa ako ich potopit.To som citala v jednom mamickovskom casopise,mozno pomoze 😉

newyorkgirl
26. jún 2006

ja teraz ucim 3 rocneho na nocnik, s chlapcami je to tazke podla mna, minuly rok som pracovala v rodine a trenovala tiez 2,5 rocne dievcatko, tej to islo rychlejsie... kedze som v USA jediny sposob ako tuna dostat deti na nocnik je obchodovanie s lentilkami, ze ked idu cikat dostanu za odmenu 1 ked to druhe tak 3... alebo podla toho teda, co ide tazsie... ale hlavne sa treba maleho staaaale pytat, ci nemusi ist nahodou... 🙂

lovacka
26. jún 2006

ja nemam este svoje vlastne deturence ale bola som zopar rockov aupair alebo nanny.Mala som trojrocneho chalana a ten mal stale plienky aj cez den aj cez noc.Ale mamu mal perzicanku takze ako nasi cigani ale chlapcek bol na spapanie.Ja som ho zacala ucit asi tak ze som mu nedala plienku a pytala som sa ho asi kazdych 30 minut zo zaciatku ci nepotrebuje cikat a intervaly som postupne zvacsovala.Stale som mu pripomenula ze nech nezabudne ze nema plienku a ze ked sa pocika tak bude mokry a on chudacisko moje sa mi tak drzal.Raz sme boli vonku a on sa hral a pocikal sa a domov trebalo slapat asi kilometer do kopca.V ziadnom pripade som ho nezobrala na ruky a viete si predstavit ako nasiroko pocikany chodil a reval ako pavijan.Ale po tomto sa mi nikdy nepocikal 😀 len ak bol s paaani mamou tak ona sa nikdy neopytala a stale sa jej pototo a ked som sa ho opytala preco nepovedal ze mu treba cikat tak povedal lebo som tam nebola a ma nevedel najst 🙂 moj zlaty tak mi je za nim smutno

sue
27. jún 2006

Ja som to s bratančekom robila presne tak ako popisovala Lovacka, aj keď to bolo niekedy kruté...a sama som mala čo robiť, aby som vydržala a nedala mu plienku 😀 a naučil sa pomerne rýchlo...samozrejme, poobede pri spinkaní, alebo v noci sa mu sem-tam niečo podarilo...ale normálne cez deň to fungovalo 🙂

snilko7
autor
27. jún 2006

ďakujem za inšpirácie. Inak aj ja som toho názoru, že ho netreba do ničoho nútiť. Práve včera som si totiž všimla presne to čo popisujú v tom jednom článku. Malému som na dvore nedala plienku a on začal cikať a popri tom veselo chodil ďalej. Ani si nevšimol, že si ocikal aj nôžku. Zrejme si vôbec neuvedomil čo robí. S kakaním je to u nás tak, že oznámi až keď má plnú plienku - to hneď príde s tou svojou vetičkou: "vavinka sa pokakaja" 🙂 🙂 Známa mi poradila že mu mám dávať cez deň nohavičky a vraj si skôr uvedomí že sa pocikal, lebo ho to bude chladiť. Čo vy na to?

expertka8
27. jún 2006

Osvojenie si samokontroly počas dňa

1. Počkajte, kým dieťa na nočník dorastie. Tento čas nastáva vtedy, keď sú splnené tieto predpoklady:
* vek okolo dvoch rokov (u chlapcov je to neskoršie)
* keď si dieťa uvedomuje, že sa vyprázdnilo do plienky. Môže vám to dať najavo tým, že bude na plienku ukazovať, alebo vám jednoducho oznámi, čo sa stalo
* ak je často po vyspatí suché.
2. Zoznámte dieťa s nočníkom
Ukážte na nočník a vysvetlite mu, na čo slúži. Nechajte mu ho na dostupnom mieste. Vezmite dieťa so sebou na toaletu. Rozprávajte mu, čo robíte. Ostýchavosť nechajte stranou, malé dieťa zatiaľ nepociťuje hanbu a nechápe ju ani u druhých. Dovoľte mu spláchnuť záchod miesto vás, možno sa mu to zapáči, hlavne keď mu vysvetlíte, že sa splachuje, keď sa vycikáme.
3. Zvoľte si vhodný čas
Ideálne je vymedziť si na odvykanie dieťaťa od plienok letné obdobie, keď väčšinu času môžete zostať doma a hrať sa s dieťaťom vonku v záhrade a dieťa môže behať nahé. Uvedomí si, že mu niečo mokré steká po nohách a vtedy mu môžete rozprávať, že pri tom treba čupnúť a vtedy nebude mokré. Pomôžte dieťaťu pochopiť rozdiel medzi "budem cikať", "teraz cikám" a "vycikal(a) som sa". Povzbudzujte dieťa, aby vás na to upozorňovalo samo.
4. Oblečte ho do nohavičiek a často mu pripomínajte používanie nočníka
Posaďte dieťa na nočník po jedle, pití, spánku, alebo pri akýchkoľvek príznakoch toho, že by ho mohlo potrebovať. Kúpte knihy, kde sú obrázky zvieratiek alebo detí, ktoré sedia na nočníku, pozerajte si spolu obrázky a rozprávajte sa o tom.
5. Pomôžte mu s nočníkom
Povzbudzujte ho, aby sedelo na nočníku, ale nenúťte ho. Pomôžte mu stiahnuť si nohavičky a sadnúť si na nočník. Ak sa dieťaťu podarí ohlásiť potrebu, pochváľte ho. Ak dieťa sústavne vstáva z nočníka, navrhnite mu, aby vydržalo sedieť trošku dlhšie. Zabávajte ho pritom hračkou alebo knižkou. Keď to bude bezvýsledné, dovoľte mu vstať a pokračujte v hre. Po úspechu ho vždy pochváľte a zdôraznite, aké je šikovné. Poutierajte mu kvapky moču toaletným papierom. Keď vstáva, podržte nočník a pomôžte mu natiahnuť si nohavičky.
6. Keď sa mu pritrafí "nehoda", nekarhajte ho.
Nemôžete od neho nateraz očakávať, že na nočník už nikdy nezabudne. Ak si pomočí alebo zašpiní nohavičky, nekarhajte ho. Poumývajte mu zadoček a oblečte mu čisté nohavičky. Ak po dvoch týždňoch dieťa neprejaví žiadne známky pochopenia a nehlási potrebu ani občas, tak ešte nie je zrelé na to, aby ste prestali s plienkami. Niekoľko nasledujúcich týždňov mu ich ešte dávajte a potom to opäť vyskúšajte. Môže vás to stáť niekoľko tréningov, kým si privykne na nočník a požiada oň aspoň vo väčšine prípadov, keď ho bude potrebovať.
7. Denný spánok bez plienky
Keď už dieťa chodí cez deň na nočník pomerne spoľahlivo a keď už aspoň týždeň bola plienka suchá po dennom spánku, nemusíte mu už na spanie dávať plienku. Možno vás o to samo požiada. Ponúknite mu nočník hneď po prebudení. Denný spánok bez plienok ho pripraví na to, aby v noci vydržalo suché.
8. Keď idete von
Až keď sa pomerne spoľahlivo pýta na nočník, môžete mu prestať dávať plienku aj vtedy, keď idete von. Musíte sa však presvedčiť, že sa pred odchodom vyprázdnilo. Do auta ho vezmite bez plienky vtedy, keď ste si istá, že môžete hocikedy zastať. Vezmite si so sebou nočník, náhradné oblečenie a starší uterák pre prípad, že to tentoraz nevyjde.
9. Prechod na používanie záchoda
Po niekoľkých týždňoch pravidelného používania nočníka počas dňa skúste dieťaťu navrhnúť, aby si sadlo na záchod. Pripevnite naň detskú dosku, aby malo istotu, že doň nespadne. Zo začiatku mu párkrát pomôžte, kým zvládne vyliezť na záchod, pomôžte mu stiahnuť si nohavičky. Stojte v blízkosti, až kým dieťa nie je s potrebou hotové, utrite mu zadoček a pomôžte mu zliezť dolu. Ak bude chcieť samo spláchnuť, nechajte ho, je to súčasť zábavy. Potom si obaja umyte ruky.

Osvojenie si samokontroly počas noci

1. Vyčkajte, kým nezbadáte, že dieťa zostáva v noci suché
Keď už aspoň týždeň má dieťa ráno suchú plienku, môžete ho na noc ukladať bez nej.
2. Nechajte ho spávať s holým zadočkom
Prvý týždeň ho ukladajte bez plienky, len v pyžamku. Posteľ môžete chrániť igelitovou plachtou. Dohliadnite, aby pred spaním dieťa išlo na záchod. Noc by malo prespať bez problémov. Keď však pomočí posteľ, jednoducho ešte nie je zrelé na spanie bez plienok.
3. Keď sa v noci opäť začne pomočovať
Keď sa po týždňoch alebo mesiacoch spania bez plienky dieťa v noci opäť pomočuje, je to asi spôsobené nejakým silným zážitkom. Nikdy ho za to nekarhajte ani netrestajte. Ak sa v noci zobudí mokré, rýchlo a so súcitom ho poutierajte, prezlečte ho do suchej pyžamy a vymeňte mu plachtu.

expertka8
27. jún 2006

...ospravedlňujem sa za MAXI článok...ale všetko sa mi zdalo podstatné 😅

expertka8
27. jún 2006

...snilko...4.bod je na vás ako vyšitý 😀

lenka78
6. júl 2006

Ahojte,pred dvoma týždňami som mala tiež takýto problém,no moja svokra si zobrala môjho v auguste dvojročného synčeka na dedinu a tam sa naučil.Má veľa energie a nemal kedy sedieť na nočníku.Plienka mu nikdy nevadila,keď bola mokrá a ani pokakaná.Jednoducho mu už ráno nedala plienku,ale slipky a stále sa ho pýtala.Bol tam aj s ďalšími deťmi a tie keď išli na potrebu,tak aj on.Po dvoch dňoch už sedel na nočníku a aj sám išiel,no nepýtal sa stále,a tak sa stalo,že sedel,no cikal do gatiek.Viem,že je to ešte len začiatok,no už mi aspoň obsedí.Neviem či to platí na všetky deti,no synček sa veľmi rýchlo naučí,keď vidí iné deti robiť danú vec.Napodobňuje ich.Snilko,možno keby aj on videl,že to tak aj iné deti robia a šiel s nimi,tak by skôr pochopil. 😀 😀

snilko7
autor
8. júl 2006

Ahoj lenka. Nuž aj my bývame na dedine a keď je vonku na dvore, tak mu dám dole plienku, aj si sadne na šerblík ale nikdy tam nič "neurobí". A ciká mi jak sa vraví "zapochodu", keď behá ani sa nezastaví...no ale dnes som si všimla že si čupol a ešte sa aj pozeral, že čo sa to tam dole deje a potom si už čupol stále, samozrejme nie na šerblík ale hocikam. Neviem si predstaviť, že by toto realizoval aj vo vnútri. Mám z tohoto odvykania už strach, dokonca som už uvažovala o tom, že to ja som neschopná....

barunka
12. júl 2006

martina, nestresuj. on sa naučí. veď vidíš, že už ti vraví, že Paťko kaká... čo na tom, že doprostred garáže vedľa nočníka 🙂 😀

lenka78
18. júl 2006

Ahojte,my sme teraz trošku pozadu,lebo sme mali nehodu.Chrisa mi pokusal pes,tak sme viac na plienkach.No niekedy sa sám pýta.Aj mne je to čudné,že po dni s babkou sadal na nočník,no ona tvrdí,že mu plienku nedala a pýtala sa ho stále,t.j. cca každých 5 minút.Včera sme boli na preliezkach s plienkou a bola s nami 5 ročná sesternica,ktorá išla na malú za strom,tak pravdaže chcel aj on,no mala som problém,ako dávate cikať chlapcov,keď ste von.Nechcel nastojaka a na dievčenský sposob by sa ocikal. 😀

mcw
18. júl 2006

Lenka, to akoze tvojho maleho syna ti pokusal pes? ☹ Chudacik maly, dufam, ze to nebolo nic vazne.
Snilko, neviem, ako ste na tom teraz, ale tiez si myslim, ze by si sa nemala stresovat....ved maly ani dva rocky este nema. Poznam len malo chlapcekov, ktori v dvoch uz boli super nauceni na nocnik. Ja mam vyse trojrocneho syna a ten na naucil na zachod (nocnik vynechal) az ked mal 3 roky...ja som zastancom toho nazoru, ze nechat dieta same sa rozhodnut, kedy s tym chce zacat. Nocnik sme mali uz od jeho dvoch rokov a okrem toho, ze si tam lial vodu z pohara, nikdy si na nho nechcel sadnut. Aj svojho velkeho brata videl ako chodi na zachod a aj tak nechcel....nevadilo mu, ze plienka je plna. No a ked mal tri roky, tak sa sam zacal pytat a za tri dni bol uplne bez plienok cez den. V noci mu stale davam, lebo on vela pije na vecer a aj v noci, hlavne v tom horucom pocasi. A vobec sa nezobudi, ked cura. No mne to nevadi, ked pride cas a bude na to pripraveny, tak mu aj v noci plienku nedam....hlavne je, ze cez den ju uz nema.
Co sa tyka cikania chlapcov vonku, tak si myslim, ze to je jednoduhsie, nez u dievcat. My sa hrajeme, ze polievame travicku, alebo ako daleko to dokaze vycurat, alebo este lepsie, ci trafi stanoveny terc 😀

melory
9. aug 2006

ked sme dali maleho na serblik tak som mala za chrbtom pohar vody, ked sa nevycikal, vyliala som ho do serblika a tesila sa ze sa vycikal. uspech sa mu pacil a tak aj tam zacal cikat. ma 2.5roka a je bez plienky uplne. nocne cikanie vyriesil za nas a to tak ze jednu noc sa zobudil a vypytal sa cikat a od vtedy tomu tak je.

ena
17. aug 2006

melory: ten napad s poharom sa mi paci 🙂

cukrikk
21. aug 2006

ahojko
tak ja musim pochvalit maleho ten prestal nosit plienky od 18nastich mesiacov aj na noc.... prislo to tak samo na nocnik som ho zacala davat hned ako vedel sediet takze od pol roka na nom sedel a potom mu ako si zacala plienka vadit a sam si ju daval dole. Stalo sa nam ze sa v noci raz dva krat pocikal ale potom uz bolo vsetko v poriadku. Myslim ze dieta by malo do ľ rokov vediet same cikat a myslim ze chlapci sa laksie ucia vytiahnu pindura a cikaju hehe

ramzesa
10. sep 2006

Ahojky, mne nasi stale pilili usi tym,ze ci uz chodi na nocnik, dokonca ho dostal aj pod stromcek...a ze my sme chodili uz davno na nocnik a pod. My sme ho sem-tam nanho dali,ale nie pravidelne. Postupne castejsie a po dvoch rokoch uz je bez plienok. V lete po zahradke behal len v tricku a cudoval sa ked piskal sem-tam sa v tom aj potlapkal..to mal nieco cez rok. ako prva sa naucil do nocnicka kakat to este skor ako mal dva roky. Vzdy ked sa nam zdal byt podozrivy,tak sme ho tam posadili. Konecna faza bola taka, ze sme mu prestali davat na doma plienky...kedze nemame koberce tak nam nevadilo,ked cosi uslo ale asi do tyzdna uz bezkal sam na nocnicek. Postupne sme nedavali plienku ani vonku,lebo ked mal plienku,tak to bolo nafigu povedal:mam plienku... ked sa darilo vonku bez plienky,uz sme nedavali ani na noc. A ze sem-tam sa stane nehoda...to sa stane aj vacsim detom, co chodia do skolky. Pod plachtou mame prebalovacie jednorazove podlozky, ale zatial sme uspesny... a som nanho hrda... vystihli sme spravny cas a neustupili sme...akonahle by sme mu dali plienku,uz by sa nepytal,deti su vybabrane... 🙂

snilko7
autor
11. sep 2006

ramzesa to je super, náš Paťko mal teraz v auguste dva roky a zatiaľ sme stále na plienkach. Jednoducho nechce na nočník - a keď si všimnem že je čudný a ide kakať, tak ho rýchlo povyzliekam a dokáže sedieť na WC aj pol hodiny a nič, normálne už mám pocit že čaká kým mu vrátim plienku a potom sa aj tak do nej pokaká. Ale potom hneď príde oznámiť "teba vymenit penocku" 😉

slavomira
12. sep 2006

Ahojte naša bambulka sa začala pítať na nočník keď mal niečo po roku teraz má 18 mes. a znova sme navlačený v plienkach. Som z toho nešťastná pretože už vydržala celý deň bez plienky a asi pred dvoma mes. sa začala zase pocikávať. Na kakanie sa vypýta ale cikať nie a nie.

katyd
22. sep 2006

Ja som začala dávať malého na nočník, keď mal 13 mesiacov. Najskôr raz-dvakrát za deň, potom stále častejšie, keď bolo už teplejšie, tak som ho nechávala len v slipoch, ale len keď sme boli dnu. Zo začiatku sa stávalo, že sa aj pocikal, ale postupne sa začal pýtať aj cikať aj kakať. Teraz sa už dnu pýta vždy, ale keď ideme vonku, tak mu dám plienku, lebo niekedy mu robí problém vycikať sa do trávičky. A samozrejme v noci plienku má, aj poobede, keď spí, ale to iba pre istotu, už sa nezvykne pocikať.

natana
22. sep 2006

ahoj cukrík, už som si myslela, že som sama. Ale naša malá nemá plienky od 1,5 roka už ani na noc. Je pravda, že na šerbli sedela od 7 mesiacov.
Kakanie sa naučila rýchlo. Od 8-mich kakala len do šerblíka. Sedeli sme tam asi každých desať minút. (ked som mala pocit, že asi jej treba.)
No a cikanie bolo horšie, ale dala som jej dole plienky asi v roku, protišmykové ponožky a bolo (jasne, že len doma) a kúpili sme šerblík, ktorý hrá melódiu. No a to sme si tiež oddreli, stále som sa jej pýtala, posadili sme sa, (niekedy aj hodinu bez úspechu.)niekedy sa pýtala, ale až ked už cikala. a tiež sme mali dobré a zlé dni. Niekedy sa nepocikala ani raz, inokedy aj trikrát po sebe. ale v roku a 3mesiacoch sme ich cez deň nenosili už vôbec. a v noci som ju v spánku posadila na šerblík a šuškala jej "cccccc"
až sa vycikala. A ked mala 1,5 roka, sme boli na dovolenke a bolo strašne teplo, tak sme to riskli a plienky nedali ani na noc. a vyšlo to. Nepocikala sa ani raz.
Preto asi nesúhlasím s názorom, že dieťa si to do dvoch rokov neuvedomuje. Ja viem, že každé je iné, ale moje si to určite uvedomovalo, ked sa už v roku vedela vypýtať.
A máme aj kamaráta rovnakého veku a v dvoch rokoch tiež už nemal ani na noc plienky, takže aj chlapci vedia byť šikovní.

Ale je to niekedy až nekonečná práca, lebo dieťa sa to nenaučí za jeden deň (aspoň ročné určite nie). Držím vám všetkým palce, aby ste to s detičkami hravo zvládli.

melory
7. okt 2006

tiez som citala ze normalne u chlapcov pocikavanie v noci do 5rokov...moj hugo nema plienky od svojich 2rokov a na noc od 2.5roka a ako som ho oducila?? ani neviem lebo sa zobudil o piatej rano aby som mu dala dole plienku. moja reakcia mas plienku - cikaj ale on trval na svojom. na dalsi den som mu dala serblik k postielke aby som to nemala daleko. bola som prekvapena ked o 7rano som sa zobudila on spal a v serbliku bolo nacikane. potom na dovolenke sme zabudli serblik a uz chodi len na zachod a sam.

lenka670
12. okt 2006

Ahojte no neviem či sú tie dievčatka take šikovne mam dcérku teraz v novembri bude mať 2 rôčky a nie a nie davala som ju od pol roka n šerblik pekne sa vykakala aj vycikala....teraz v lete som ju nehavala aj bez plienky a vie čo robí a nič nepomohlo šerblík nechcela tak na zachod.....jej totiž ale vôbec plienka nevadí či je pocikana alebo počurkana jej to je uplne jedno niekedy som už stoho zufala dva rôčky povie všetko velmi je šikovná vo všetkom ale toto nie...ale male pokroky ked sa cez den vyspinká ide na zachod cikať a večer preed kupanim a sem tam sa jej podarí rano čurat ked sa zobudí ona strašne vela pije za noc vypije aj 3 flaše čajiku a neviem si predstaviť kedy ju odnaučím v noci bez plienky ale nenutim ju myslim že to dojde teda dufam zavidim tým čo ich deti od roka a pol nevedia čo je plienka a pekne sa pytajú

dennis
16. okt 2006

Ahoj, ja som mala na deti štastie s tým cikaním. Naša Sárka bude mať v stredu 2 roky a bez plienok sme asi dva mesiace. Nejako sa nam to podarilo v lete keď bolo teplo a aj sa pocikala tak sme to utreli, ale v každej izbe sme mali šerblík aby ho mala na očiach a zo dňa na deň začala sama čurať na šerblík alebo sa pýtala na záchod, lebo videla staršieho brata že on chodí tam tak chcela aj ona.Ale zasa sa jej nechce veľmi rozprávať, iba teraz sa jej rozväzuje jazyk ale asi to pôjde rýchlo, nie je jej veľa rozumieť ale melie si to celý deň. Držím palce s cikaním, je to fajn bez tých plienok.

lidka619
17. okt 2006

Ja mam 2 deturence - 7 ročnú a 17 mesačnú. Obidve deti som davala na nočnik ked mali 6 mesiacov, poprikryvala som ich perinkou, rozlozila okolo nich hracky, knizky a tak sedkali a cuskali a aj sa dakedy vycikali. Vzdy som ich pochvalila, radostnym hlasom som povedala. aha, co to tu mame, my sme sa vycikali, no to je uzasne a pod. Starsia Laurinka sa mi pytala sama cikat ked mala 1 rok a 2 mesaice, odvtedy sme boli bez plienky. Mladšia Karinka je trochu pohodlnejsia, pyta sa mi len kakat - povie e-e. A uz viem ze ide kakat, dakedy mi to povie aj ked ide cikat, ale to nie pravidelne. Je pravda, ze sa treba dietatu venovat pravidelne, co sa tyka tychto veci, a nie jeden deň ano, druhy den nie - tak to nejde. Za taky mesiac usilovneho snazenia denno-denne sa to da naucit. My teraz staviame rodinny domcek, takze toho casu nemam az tak vela, okrem toho mam dceru druhacku, takze vidim to v tomto, ze mladsia dcera zaostava v tychto veciach. Ale dufam ze cez zimu sa mi ju podari oducit, takze sa budem musiet zacat viac snazit.

umatko
11. nov 2006

mam 22 mesacneho syna ktory od svojich 17 mesiacov sam kaka do nocnika a cely den je uz teraz bez plienok. V noci sa snazime o tej polnoci vycikat a ked sa nam to podari spime do rana v suchu. Ked mal maly rok dostal na Vianoce nocnik z Neckermanu a vazne hovorim oplatilo sa mi do neho investovat. Je to taky kralovsky nocnik hra 10 melodii, sam pusta zvuk vody a pocut smiech dietata. Vzdy som ho inspirovala hudbou nikdy som ho nedavala na nocnik ja, vzdy sa tam posadil sam ked mal naladu. Casto sa nam podarilo vycikat sa na koberec no nikdy som ho nehresila radsej 100krat pochvalit ako raz vyhresit. Len som ho zobrala za ruku a ukaza ze sa cika na nocnik a nie do gatiek. A on si zvykol. Ale nikdy by som ho nedavala na nocnik priskoro.To babatko si este nedokaze ovladat mocovy mechur a take polrocne len nutite k niecomu comu vobec nerozumie!Male deti kaka nepokladaju za odporne a nechapu preco by si mali sadat na studeny nocnik ked je to pohodlnejsie do plienky. Svokra mi tiez vycitala ked mal maly rok ze este ma plienku a dnes vzdy ked ho ona posadi nasilu na nocnik radsaj sa postavi a nieskor sa jej pocika. No a este ho vyhresi a hrozi trestom. A este sa cuduje ze nie je jej sposob efektivny. No este mi poradila jednu zaujimavost ktora ma zarazila. Vraj keby som pouzivala latkove plienky rychlejsie by sa odnaucil pretoze by ho to chladilo.V minulosti bol tento sposob taky oblubeny pretoze mamicky museli vela prat plienky a tak rychlo deturence odnaucili i ked trocha nasilne od plienok. A potom sa to chuda male pocikavalo v skolke a v noci do svojich 5tich. Toto je moj nazor, z rozpravania i potvrdeny. Nechcela som tymto nikoho urazit.

marijana
12. nov 2006

nasa mala ma 21 mesiacov a tiez nechce na nocnik.Vie co robi aj kedy ide kakat,vzdy zakrici -mama ee,a ked ju zacnem prehovarat aby sla na nocnik tak nechce,zacne plakat autekat.Uz neviem co mamrobit,ani na zachod nechce.Neviem ako ju mam ukecat aby si sadla na nocnik.

marijana
18. nov 2006

tak mi mame pokroky.Momentalne nam prerabaju kupelnu tak sme sa prestahovali k rodicom.Mama zacala malu ucit na nocnik,a cuduj sa svetu,za dva dni mala sedi na nocniku a pyta sa nam.A uplne v pohode.Som naozaj rada ze sa to uz naucila,treba to uz len trenovat ale naozaj je pravda v tom ze dieta musi vyrast do urciteho veku a pochopit to co sa od neho chce.Potom to ide uz lahko.