Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

anitab
2. feb 2011

@kkristinka ahoj, to mas skvele 🙂 v odbornej literature sa vsade uvadza, ze dieta sa najprv nauci do serblika velku potrebu, az potom cikanie...tvoj maly je vazne malicky, ono to casom pride uplne samo a mozno to ani nebude dlho trvat...na tvojom mieste by som sa radovala z toho a netrapila sa, ako ho naucit cikat....tym ze ho tam sama posadis, moze vykonat potrebu, ale je velky rozdiel, ked sa samo vypyta - vtedy si to velmi dobre uvedomuje, co a kde robi - ked ho tam sama posadis, tak mozes trafit dobru dobu, ked vazne chce ist, ale u neho je to neuvedomela cinnost....neivem, ci som to dobre vysvetlila 🙂 no tym si mozes usetrit ciste plienocky, co je tiez pohodlne..je to na tebe...a cas maly potrebuje nejaky cas na psychicke vyzretie...ale myslim, ze tvoj maly v lete bude uplne bez plienocky 😉

sisa0001
3. feb 2011

@darusik7 .. 🙂
@anitab .... 🙂
dakujem vam dievcata,presne to som prestala robit,ako mi radila anitab,ze som to prestala silit a uz su to dva dni co mu vydrzali dvoje slipky a aj sa uz vykakal dnes prvy raz na zachode 😀 😝 ...ja sa tak tesim 😵 ...rano mal aj plienku suchu a pytal sa cikat 🙂

marusik
3. feb 2011

Zo začiatku sa malej nočník nepáčil, nechcela na ňom sedieť, ale raz sme naň spolu nakreslili mačku, domček... a hneď si naňho chcela sadnúť, len ešte necikala. Raz mi však maličká vliezla do WC a počula, ako cikám... patrične som je vysvetlila, čo to tam na záchode robím a ukázala som jej nočník, že to je taký malý záchod pre detičky. odvtedy je s nočníkom väčšia kamoška, ciká doň od 13 mes. Odvtedy sa pomaly začína pýtať - teraz má 16 mes., cca 3-4x za deň sa vypýta na nočník(malú aj veľkú potrebu)

czechzuzanaba
3. feb 2011

Marusik, to mate super. Moje mala ma uz 15 mesicu, a nechce mi vubec na nocniku sedet. Ja ji teda zatim nenutim, ale se mi zda, ze uz je aj cas zacit zkouset 🙂 Ona si nadsene necha stahnout obleceni aj plinku, sedne si a hned zase vstane. No a ja ji ukazuju, ze tam nic neni, ale to uz ju nezajima 😀 Je mozne ze mame blby nocnik? Treba to chce mensi, nebo vetsi? 😅

anitab
4. feb 2011

@sisa0001 vidis, ono to pojde, maminy to viac prezivaju ako deti 😉 moja skusenost 😉 dva dni=dvoje slipiky, tak to mas skvele, k tomu sme sa mi este nedopracovali, nas maly ma male cvrnutia v slipikoch kazdy den...na noc mu uz plienku ani nedavam, vydrzi do rana, len pre istotu som mu dala tu nepremokavu plachtu este, stale sa moze stat nehoda az ked bude vacsi si myslim 😉

kuspitka
22. feb 2011

ahojte,viete mi poradit ,nasa mala maôa rada nocnik,ale nieco sa zmenilo a jednoducho place az do zurivosti ak ma ist na nocnik.

lenkabuckova
22. feb 2011

Ahoj, no možno je to nočníkom, ak má nočník ktorý moc nahlas hrá, tak sa asi zlakla alebo zažila nejakú zlú skusenosť. Hlavne ju nenuť na nočník, keď nechce. Skus ju dať na záchod. Moja mala tiež nechcela sedavať na nočníku, odnaučila sa mi tak že sa mi vždy postavila pred dvere a von na travu cikala. Samozrejme ked je teplo a byvate v rodinnom dome sa to da, ale na byte nie. No mesiac to trvalo a ked sme odišli s prazdnin po mesiaci s rodinneho domu do bytu, som jej vysvetlila že von cikať nevie ísť, že musi na zachod alebo nočnik. Kúpila som jej aj babiku s nočníkom. A chitilo ju to. Ked chcela cikať, tak posadila babiku na jej nočik a seba na svoj nočník. Ale samozrejme každé dieťa je iné a reaguje inak. Takže treba len skúšať a mať pevne nervy. Alebo skus jej povedať že dostane niečo ked sa vycika do nočnika a jej zatlieskať po každom cikaní. Alebo jej kúpiť nočník, ktorí hrá ale po tichu, my sme taký mali a predala som ho aj kamaratke a jej malý sa odnaučil vdaka nemu od plienok, velmi bola s nim spokojna. A bola rada, lebo vyskúšala všetko a ako som jej zatial len požicala až potm predala nočnik po malej hned sa malému zalubil a cikal donho. Prajem pevne nervy a veľa úspechov🙂).

kuspitka
22. feb 2011

@lenkabuckova nemame nocnik ze spieva.ani sme nemalu .mame tak,ze aj ona ma ako my.chcem ju skusat davat wc co my chodeme.

raa2
22. feb 2011

@kkristinka nic ine ti asi neostava len ho tam posadzat, ja to robim od pol roka tak, davala som ho najprv cca kazdych 45 minut a teraz mi vydrzi necikat aj 3 hodiny. ale to sa stava iba vtedy ked ideme niekam vonku, vacsinou ho davam tak raz za hodinu a vzdy sa vycika, ked sa mu da. a to pije vyse 500 mll cajiku denne. aj ja cakam na ten den ako na spasenie, kedy sa uz konecne zacne pytat sam...

kubko
22. feb 2011

vaw raa a prosim ta to kazdy raz maleho zabalujes a rozbalujes, alebo mu nedavas plienky? Moj maly sa za svojich 17 mesiacov zivota vycikal 1x do serblika, len sa tam na sekundu posadi a hned pozera ci nieco urobil, zhodnoti, ze nic neni a tak to pokracuje stale. Hlavnym problemom je, ze ked sa prebalujeme je to hotove umenie, trva mi to asi 15-20 minut tak si neviem predstavit, ze by som maleho posadzovala kazdu hodinku na serblik, s malou som take problemy nemala ta sedela na serbliku v pohode od pol roka.....

raa2
23. feb 2011

@kubko ano rzobalujem ho a zabalujem, co uz narobim, ale som rada ze ma navyk vybudovany a casom vyskusam ho nechat aj bez plienky, ked sa este trocha otepli, pojdeme na to. je to robota navyse, ale co nespravim pre dieta 😀 inak on sa hned vycika a vykaka, ked sa mu da. tiez som si uz uzila pri obliekani, uteka, smeje sa, trha so sebou, no zabava 🙂 teraz mame najnovsiu zabavu ze hadze do nacikaneho a do nakakaneho hracky, tak ked neustriehnem tak si tam vzdy nieco najdem 😀 a ked nema nic v ruke, tak tam pcha ruky a potom s mocom kresli po zemi 🙂 a to je zabava prevelika 🙂

sakura77
23. feb 2011

tak moja sa nejake dva dni zacala pytat sama na nocnik,pride za mnou so stiahnutymi teplacikmi na kolenach a ze "ťikať ššššššššššššššš",sadne si frajerka na nocnik- a nic 😀 😀 nema sajny,ze co tam treba 😀 no,tak nic,vydrzime do leta a bude chodit po dvore "s holou" a uvidime 😅

kkristinka
23. feb 2011

@raa2 ahoj, dakujem, no moj drobec tiez tak - vzdy ked ho posadim na nocnicek a nieco mu ide - ci vykakat alebo vycikat, spon trosku - tak zatlaci. Pochopil princip 🙂) pockam este asi mesiac s tym cikanim, kym bude mat o jednu vrstvu oblecka menej a pojdeme na to ... Inac tiez si rad pcha ruky do serblika cez tu dierku a skusa, co je v nom 🙂)))

raa2
23. feb 2011

@kkristinka ja by som ho tam davala stale, aby zase nezabudol naco to je, vies deti si velmi rychlo zvyknu na to ze to mozu robit do plienky a potom cim su starsi tak tym menej maju cas a stale ich nieco ine zaujima, davala by som ho tam aspon sporadicky, no ale to uz je na tebe.. 😉

drobik1
23. feb 2011

ahojte no my mame sice 2 roky ale problem s nocnikom mame stale. ☹ on sa sam nejde vycikat ale ja mu nedam plienku a pytam sa ho niekedy ide a niekedy nie.aj ked ide tak tam nic neurobi a pocika sa do gati 😉 neviem ako ho uz mam naucit ze sa ma vypytat... 😉 chcela by som aby uz chodil sam ved tie plienky tiez nestoja 5 korun ☹

mamusia
1. mar 2011

@kkristinka skus pozriet do temy bezplienkova komunikacna metoda 😉

kkristinka
2. mar 2011

@mamusia dakujem, idem na to 🙂

preciosa
17. mar 2011

moja dcerka ide mat 2 roky a mame stale problem na nocnik...vravi sa ze dievcatka sa naucia rychle na nocnik ale nieje to pravda...ked ju idem dat tak strasne place a robi take sceny ze som s toho nestastna...uprostred izby mam nocnik ale vobec si ho nevsima a skusala som aj bez plienky 🙂 tak to by ste maly vidiet ...bola pocikana a jej to nevadilo a aj sa pokakala a vobec si toho nevsimla spokojne sa hrala...tak teraz poradte ako ju mam naucit?ked nic nefunguje?

u2jana
18. mar 2011

@preciosa ahoj
mozem ti len poradit, co zabralo u nas, dcerka bola tiez zatata, na nocnik nechcela chodit vobec, takze sme presli hned na redukciu WC.
a jedine co u nas pomohlo bolo, fakt ju nechat bez plienok, ale v kuse tyzden. Proste rano sa zobudila a plienky prec. A jasne ze sa pocikala, aj pokakal, aj jej to zo zaciatku nevadilo. Ale asi po troch dnoch sa v nej nieco zlomilo, a ked sa pokakala, tak proste videla, aka ma spinave nozicky. Vyhodou bolo, ze bolo leto a maximum casu sme travili v zahrade.
A este mi pomohol manzel, ked jej hovoril, ze aj havo sa nauci za par dni, kde sa ma cikat a ona sa to nie a nie naucit 🙂
Tak si to tak nejak uvedomila.
Ale neviem si predstavit, ze by sa oducila od plienok, keby ich mala stale na zadku.
Proste to chce, len dobre nervy a vela trpezlivosti. Okolo tych dvoch rokov, tie deti su uz na to pripravene, vascinou.

denisaivan
20. mar 2011

@natana suhlasim s natanou.Myslim,ze mamicky dlho odkladaju tuto zalezitost .Myslim,ze dieta netreba do nicoho nutit,ale treba mat trpezlivost a trosku sa tomu viacej venovat.K dietatu si treba sadnut a zabavit ho niecim.Ja si myslim,ze v dvoch rokoch je dost neskoro ucit dieta na nocnik,A aj z hygienickeho hladiska to nie je dobre pre dieta,dieta ma problem ovladat zvierace konecnika alebo mocoveho mechura.Neviem ci ste poculi o bezplienkovej komunikacii .Mokosha.V Afrike deti nenosia od narodenia ziadne plienky....Moja dcerka ma 13 mesiacov a od 8 mesiacov kaka do nocnika.Je pravda,ze do jedneho roka je to len reflex,ale deti si uz od roka zacinaju uvedomovat co do nocnika urobia a preto ich treba zacat pomalicky ucit.U nas to klaplo.Teraz sa pomalicky ucime cikat do nocnika a par krat sme mali aj suchu plienku.Nocnik mame obycajny.Dcerku davam rano na nocnik,vecer,pred spanim,po spani,po jedle.....Casovo to da zabrat,ale vysledok je pozitivny.Dufam,ze nam to vydrzi a coskoro sa plienok zbavime.Vsetkym mamickam prajem vela uspechov a trpezlivosti. 🙂

denisaivan
20. mar 2011
didiana333
20. mar 2011

Ja môžem napísať iba svoju skusenosť: Syna som dávala na nočník,odkedy začal sám sedieť...t.j. od nejakých 7,5mes...ked sa prvý krát zadarilo nočník naplniť 😉 tak sme chválili...a vela záleží od toho,že na našom drobcovi bolo vidno,že kaká...vtedy som ho vždy posadila a uspech sa dostavil hned...môžem zodpovedne vyhlásiť,že od tých 7mes sa mi do plienky nepokakal ani raz...vždy som to stihla a potom sa začal na nočník pýtať aj sám...pozeral mi do očí a naznačoval že: e,e...takže my s nočníkom problém vôbec nemáme...nedávno som mu kupila sedátko na wc a odvtedy ked chce kakať,tak bucha na dvere wc...už si vôbec neviem predstaviť,že by sa pokakal do plienky...no on by sa asi rozplakal,že to už ani nevie.... 😅

anitab
20. mar 2011

@drobik1 @preciosa ahojte,
vyzaduje si to vela trpezlivosti od vas, deti vo veku 2r velmi dobre vedia, co robia do plienocky...tak im to vyhovuje, lebo je to pohodlne... u nasho maleho platilo - len cely den bez plienky - niekolko dni mu to vobec nevadilo, ze bol cely mokry, ignotoval mlacky aj mokre teplacky...potom mu to zacalo vadit, ale najprv si cvrkol a az potom oznamil, ze cikat...trvalo to skoro 3tyzdne, a ked sa odnaucil, mal presne 1m pred 2 rokmi...kakat sa odnaucil velmi rychlo, trvalo mu to tyzden...odstupom casu si myslim, ze som mohla zacat odnaucat aj skor, ale nevadi...velka vyhoda bola to, ze bolo leto a teplo...
prajem vela trpezlivosti - ja som mala chvile, ked som to chcela vzdat : 10x denne som prezliekala do sucheho, cistila dlazku, prala a prala, von so sebou neustale nosila nahradne oblecenie...
a davajte dietatko cikat aj kedd sa nepyta, ale predpokladate, ze by mohol mal potrebu ( ked vstane, po jedle, par minut po napiti sa ap) - same na to pridete, tu to takmer pravidene intervaly, len to treba odsledovat - a neustale mu treba vysvetlovat, preco ho tam davate, co robi a preco...ja som zasadne nocnik mal alen na WC, nebehala som za malym po dome, musel sa naucit, ze potreba sa robi len na WC, tak ako to robi mama a tata 🙂

babu9
20. mar 2011

@denisaivan to je šikula 🙂 nás sa to akosi nedarí ☹ ..chalani sú lenivejší 🙂

babu9
20. mar 2011

vieme kde sa ciká a kaká ....na kačenku, tak máme pomenovaný nočník lebo je na ňom nálepka kačenky...ak mu poviem kde sa kaká a ciká povie kac,kac donesie nočník ale aby si naň sadol tak to deta nie ☹ síce párkrát sa nám to už podarilo, že sme tam vydržali sedieť pár sekund ale to bolo všetko 😝 ale ani to nejak nesílim aj dcérka sa naučila na nočník práve cez leto 😉 podľa mňa jeto najvhodnejšia doba ..takže bude to riešiť cez leto... 😀

denisaivan
21. mar 2011

@babu9 dakujem.Je pravda,ze chalani si lenivejsi,ale kazde dietatko je individualne.Nasa Leona je leniva do chodenia a mame dost velke problem pit nieco ine ako MM.Uspela som jedine s vodou.Kazdy den bojujem s poharikom a nukam a dohovaram,aby pila,ale bohuzial vysledok zatial velmi slaby.Pozdravujem. 🙂

amanda861
23. mar 2011

ahojte aj ja mam problem maly ma uz 26 mesiacov ale vobec sa nepyta a nechce si ani na nocnik sadnut. uz sme s manželom vyskusali hocico ale nepomaha nic.cez den mu plienocku vobec nedavam ale pocika sa a pritom sa ho stale pytam ci nechce cikat, fakt uz neviem ako nato.

dancul27
10. apr 2011

ahjojte moja mala bude mat koncom maja 3 roky a este stale sa nepyta na nocnik.Skusila som ju davat kazdu hodinu no bez vysledku.Na nocniku chce sediet ale nikdy sa nevicika.A ked sa vicka tak ju pochvalim no sama sa pytat nechce.Niekedy vydrzi cele doobedie bez toho aby sa pocikala ale bojim sa aby to nasilu nezdrziavala.Poradte mi co by som mala este skusit.Ked ideme von bez plienky tak ju vzdi ponuknem ci sa nejde vicikat ale nic.

mima22
10. apr 2011

ahojte,aj nasa mala ma este stale plienky nechce sediet skoro vobec na nocniku.
a v januari mala dva roky.v septembri ide do skolky tak dufam ze sa nam to dovtedy podari,
ked dam malej dole plienku posadim ju na nocnik chvilu sedi potom sa dvihne nohy prekrizi tak hovorim natalka pod si sadnut na nocnik ja ju posadim zas si chvilu posedela a nakoniec sa dvihla a vycikala sa na zem.
ale uz ju aj ja chcem teraz tak oducat ze jej nedam cez den doma vobec plienky ked uz bude teraz teplejsie lebo ona byva dost casto chora a nechcem aby mi poprechladala aj ked ju hned prezleciem aj tak moze poprechladat

bianka234
16. apr 2011

ahojte, môj malý má dva a pol, a záchod začal chodiť zo dňa na deň, vôbec ma nebral vážne keď som robila čokoľvek preto, aby začal chodiť skôr, proste musel na to dozrieť. Ale problém je v tom, že kakať stále nechce. Buď čaká kým ideme von a dám mu plienku aby sa do nej vykakal, lebo bez nej ešte von nechodí, je ešte zima,to som skúsila párkrát a vždy sa pocikal, alebo potom sa vnútri pokaká do slipov a vždy povie vytras mi hovienko. Už by som sa fakt rada zbavila tých plienok, neviem ako naňho ísť, ako mu vysvetliť že je to jednoduchšie kakať na záchod, poradte mi ako to mám spraviť??????