Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

mildinis
20. mar 2012

@erika160669822
Nedá sa nereagovať. To čo píšeš akoby som písala ja sama o mojom Tomáškovi. 🙂 Asi máme rovnaké deti. Na všetko sme veľmi, ale veľmi šikovný len ten záchod nám nejako nevonia. Aj ja som dnes napísala jeden príspevok v tomto zmysle na poradenie.

erika160669822
20. mar 2012

@mildinis Uz sa nam dari pytat sa.Zacal chodit na zachod a ked sa vycika tak moze splachnut a to ho bavi.Uz von chodime bez plienky ale buvkat este s plienkou.

mildinis
20. mar 2012

Som rada, že už vám sa darí. Lebo keď to nejde, tak ako by sme si predstavovali, tak je z toho mamička trochu vedľa. Aspoň ja som, ale myslím si, že je to preto lebo so staršou dcérkou som v tomto žiadny problém nemala tak to nejako stále riešim. Držím palce aby ste to rýchlo zvládli aj v noci. 🙂

erika160669822
21. mar 2012

@mildinis Neponahlam sa a netlacim na neho len ide leto a beztak sa strasne poti no a ked by mal plienku bolo by to este horsie.Do skolky to snad stihneme.Sice tam nebude spavat ale aspon cez den to zvladne.V lete uz to bude jednoduchsie.

erika160669822
21. mar 2012

@erika160669822 Ake mas velke deticky?

erika160669822
21. mar 2012

@mildinis Ake mas velke deticky?

madalena188
22. mar 2012

...mňa už asi porazí...tej mojej koze nevadí keď je zosratá takmer po kríže a plienka medzi kolenami....uaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa..zošalim.... ☹

prasiatko30
23. mar 2012

@erika160669822 - aj my mame este stale plienku na spanie - cez den fungujeme normalne bez a dokonca v poslednej dobe rusime plienku cez siestu - ale veru nocnu plienku nechavam na teplejsie pocasie - mala spava v spaciom vaku -neviem si ani len predstavit ako by som ju tahala z vaku tak aby sa stihla vypisat do nocnika

mildinis
24. mar 2012

@erika160669822 Dcérka Michaelka má šesť rokov, v septembri pôjde do prvej triedy a syn Tomáško má 2,5 roka /presne 30 mesiacov/ a v septembri pôjde do škôlky a ja späť do práce.
Musím Tomáška pochváliť, len čo som sa tu trošku posťažovala, že sa nepýta na záchod a ani tam nechce sadnúť tak milý, zlatý si ešte v stredu povedal, že dnes to skúsim. Celú stredu sme pekne pišali do nočníka a raz aj kakali len 2krát nám ušlo. No vo štvrtok sa nám už nechcelo tak sme cikali viac menej do slipiek, ale po poobednom spinkaní sa nám zase darilo, aj von sme išli bez plienky a dva krát sme sa vypýtali. V noci sa taktiež raz pýtal. Dnes je sobota, je to celkom dobré, ešte nám to aj ubehne, ale v porovnaní s tým, že nechcel ísť na WC vôbec, tak je to parádny úspech. Dúfam a verím, že sa to bude deň čo deň zlepšovať. Držím nám palce a strašne strašne sa teším. 🙂

mildinis
2. apr 2012

Chválim môjho Tomáška, krásne sa pýtame na záchod a už nemáme ani mokré slipky. Trošku nám robí problém ísť na veľkú, ale to dúfam zvládneme tiež. Keď mal plienku tak sa vykakal aj dva krát a teraz je problém ísť jeden krát. Stále sa pýta, ale akosi mu to nejde, keď ho to núti tak sedí na nočníku za hodinu aj dvadsať krát a nič neurobí. Ale je zlatý, že sa pekne pýta. Tri noci mal suchú už aj nočnú plienku a raz sa vypýtal aj v noci pišať. Teším sa. 🙂 Držím palce aj ostatným drobčekom, aby svoje mamičky potešili tak, ako mňa potešil ten môj.

marthuska
15. apr 2012

ahojte baby, vsetkym prajem vela energie a nervov🙂) musite vydrzat a pojde to ako po masle. mojej malej stacil tyzden a nemame plienocku ani na noc ani na kakanie. vsetko robime do nocnika alebo do wc, ked sme mimo domu 😉 som na nu velmi pysnaaaa 🙂 🙂

marcovka1
16. apr 2012

@marthuska ako sa ti to podarilo???lebo moja ked ju ja neposadim na nocnik tak sa nepyta ☹ tak ja uz niekedy neviem ako nato 😠 ☹

mistula
16. apr 2012

To chce len cas a az nadide, dieta sa samo zacne pytat. neda sa to unahlit. Samozrejme, je dobre davat dietatko na nocnik, ale nenutit ho, nekarhat ho. Je to o vyzreti toho dietatka a kazde je jedinecne.

mildinis
16. apr 2012

Náš Tomáško je už úplne bez plienky, veľmi sa teším a držím palce aj ostatným drobčekom. Je pravda, že dieťa musí na ten nočník dozrieť. Ja som to skúšala aj skorej a nešlo to. A potom z jedného dňa na druhý sa začal pýtať a odučil sa od plienky asi za necelé tri týždne. Už ani keď spinká nepociká sa, ale zatiaľ plienku pre istotu dávam. A pýta sa cikať aj v noci. Skrátka je to náš zlatý chlapček. Ako málo nám stačí k radosti... 🙂

emka1
16. apr 2012

kocky, tak ja vam zavidim, ze sa vam takto deticky pekne odplienkovali .... ta moja, stale nic. Dam ju na serblik, sedi a sedi a nic, obcas sa jej aj zadarilo vycikat, ale to mala asi dobry den ... potom jej obleciem nohavicky s tym, ze nema plienocku, a ze sa ma pekne pytat cikat na serblik .... o minutu je cela pocikana a stoji ako tlk vedla nocnicka ... uteka ku mne, ze sa pocikala ... tak neviem, uz nemam ani energiu stale to skusat, ved nerobim nic ine, len prezliekam, prebalujem a stale dokola. Inak viem, ze je velmi pohodlna, plienka jej maximalne vyhovuje ... tak snad sa coskoro dockam aj ja maleho zazraku - odplienkovat, oddudlovat, zbavit sa flase a mozeme ist do skolky 😀

cicimon
17. apr 2012

caute
moja mala pred 2t 2 roky, ked ju posadim na nocnik sa vycika, sama sa nepyta ani na velku ani na malu, ked sa pokadi povie ze "kaka", ale az ked je po. cez den je doma v latkovych, ked ju poosadim cca po 45-60min na nocnik je zvycajne sucha a vycika sa, samozrejme obcas je aj mokra
mala som v plane zacat "naostro" bez plienky od maja trenovat, ale koncom maja ma ist na 3 dni do nemocnice a tam to asi bez plienky nepojde, min pocas operacii a vysetreni - takze mam dilemu, ma zmysel zacat odplienkovat pred tou nemocnicou ci az po?
a ma to uz zmysel ked sa nepyta na velku ci pockat kym zacne? lebo mlacky utierat ok, ale hovienka zbierat...

elika
3. máj 2012

ahojte, mne sa mala pyta tak od cca. 16-18 mesiacov. Predtym prespavala so suchou plienkou v noci, akurat cez den sa jej nedarilo vzdy vypytat. iba ked som to ja sledovala a davala ju tak 1x za 30-40 minut. ale aj to sa nam nie vzdy podarilo usledovat. Potom sme objavili novinku - motivacny program Hura na nocnik (vyuziva sa pri tom znakovanie - co sa ucia babatka gesta, aby sa dorozumeli s rodicom) a uz sa nam krasne dari aj cez den. sem tam sice nestihneme, ale je to uz skor vynimka - ked je napr. prechladnuta. Teraz ma 22 mesiacov a sme uz v pohode. 🙂

miruska15
5. máj 2012

maminy moj maly mal 2a pol roka ked sa začal sam pytat cikat a do 3 dni aj kakat. Nenutila som ho sem tam som mu nedala plienku ked som šla ja na vc som ho zobrala aby vedel že tam sa to robi a zistil to sam.Aj som sa už hnevala že sa napyta ale teraz som rada že som ho nestresovala a prišiel na to sam.Ja som štastna a maly šete štastnejši. 🙂

danteska
6. máj 2012

ahojte maminy,ja neviem ako maleho naucit bez plienky...asi od 10 mesiacov som ho davala na nocnik-potom sa nejak sekol a jedneho casu si tam nechcel sadnut..nechala som to tak,nenutila..raz si sadol na nocnik alebo WC,potom zas nechcel ale dostanem ho tam max.rano..cely den uz nechce..neviem co ma to napadlo a dnes som mu na doobedie nedala plienku-vysledok: 3x uspesne cikanie do WC,ma krasne sedatko,ale nepyta sa sam,ja sa stale vypytujem ci chce cikat,1x sa pocikal do skrine v spalni a 2x na balkone.. 😒 ale mam pocit ze nevie udrzat moc-ked sedkal na WC a povedala som nech sa vycika tak potlacil az bol cerveny a vycikal sa...tak neviem ako na neho.vie az moc dobre co sa robi na WC,aj ked sa vycika si hned utiera ritku 🙂 splachne a slubi ze sa uz nepocika..ale za 15 minut ma mokre pancusky (ma len tie)..na spanie aj na noc planujem dat plienku-rano sa totiz budi tak precikany ze ma az pyzamo mokre...

miruska15
6. máj 2012

@danteska my sme tiež tak boli dala som ho na vc nič a vzapeti sa pocikal do punčošiek.Ja neviem oni na to pridu sami.Ja tiež som stale za nim chodila a pytala sa či chce.A raz bola u mna svokra a aj som zabudla že nema plienku a zrazu prišiel sam a vypytal sa ja štastna ako blcha.Na druhy den som už čakala pytanie no isto pocikal sa zakaždym no ale postupne sa pytal častejšie a už je to ok.A aj na kakanie sa vypyta.Ja som ho vobec netrapila niakym nočnikom on mi tam nechcel sediet tak som to nechala na neho.Aj ked ostatne deti sa už pytali a aj ma to štvalo ale teraz som rada že som si to spravila podla seba.Maly je zakaždym vysmiaty že sa vycikaj a ja tiež.Vydržkaj neboj začne sa pytat.

orchidea0
6. máj 2012

Ja uz som v koncoch. Nas maly ma 2,5r. serblik ma pred ocami uz od roka. Par krat sa tam vycikal, ale ked mal 2roky som ho tam zacala davat a reval. Akonahle mu dam dole plienku reve, krici plenku plenku.. Ani za svet nebude s holou ritou. Kupila som mu slipky s postavickami, bravam ho na wc nech vidi ako cikam, splachne, ale on si nesadne. Ked iba dam vedla neho serblik, otoci ho a povie NIE. Je mu jedno ci ma plnu plenku, neoznami mi, ze kaka alebo cura. Ja uz fakt neviem.

henca74
6. máj 2012

kazde dieta je ine... nas maly nechcel najprv na nocniku ani sediet, nedala som mu plienku, tak sa pocural a tiez mu to vobec nevadilo... to som raz skusila, este nebol na to pripraveny, tak som mu nechala dalej plienku...mal 2 roky a 3 mesiace a boli sme na dovolenke v tatrach, zaujal ho tam zachod, ale az pri odchode domov...prisli sme domov a asi za 2 dni, ze on uz nechce plienku, ze chce slipky. odvtedy sa sam zacal pytat a pocural sa v priebehu prveho tyzdna raz.odvtedy vobec, na nocnik sme chodili asi len 2 tyzdne, potom sme zacali chodit na zachod, mame taku makku nasadku, neciti chlad.deticky aj kvoli chladnemu nocniku nechcu sadnut. zaujalo ho splachovanie .vraj pomaha zmena prostredia, ze si to deti skor uvedomia, ist niekde na dlhsie ku babke, alebo dovolenka... nestresujte, uvidite, je to zo dna na den, len ich nesmiete nutit, lebo sa zaseknu a bude to trvat dlhsie...do skolky to stihnete v pohode skuste im obcas povedat, ze idete aj vy na zachod.. drzim palceky

danteska
6. máj 2012

@miruska15
@henca74 snazim sa nenutit..ale vecer sme dosli z vonka,bolo asi 19:00,tak sa napapal,plienku po prichode dnu som nechala a isli sme sa kupat..dali sme plienku dole a maly ze "cika" tak som ho rychlo stopla ze na kobercek nie-roztiahla som plienku a pekne zadrzal a potom sa postojacky vycikal do plienky ktoru som drzala.takze viem ze to vie,ked sa vycika si splachne,aj ruky mu musim umyt-co vidi u mna to presne opakuje,len nechce povedat,je pohodlny a plienka je pre neho super.a priznam sa-nemam uz trpezlivost davat ho na WC ked tam vzdy bol len preto ze sme aj pol hodinu citali knizku,alebo sa hrali a aj tak nic neurobil...a pytam sa ci treba cikat a on ze nie a zrazu mokra stolicka.. ja viem ze nemozem chciet hned zazraky ale bolo by fajn keby uz na leto plienky nemal..uvidime ako to bude dalej..

henca74
7. máj 2012

@danteska nechaj mu este plienky, bude leto, teplo, zacne mu to vadit... a za 2-3 mesiace napises, ze uz ste bez. ja som len raz skusila, maly nebol na to pripraveny, tak som ho viac nestresovala... on sa potom sam pytal, dovtedy ani na nocnik nechcel sadnut...drzim palce

danteska
7. máj 2012

@henca74 davam mu von aj na spanie plienku..nepyta sa ani cez den,ale ked ho posadim na WC sa vycika skoro vzdy..ale dnes som ho prezliekala asi 4x..neviem ci mam povolit a dat plienku aby nebol z toho zmäteny ze 2-3 dni chcem aby sa pytal a potom mu dam plienku..neviem sama..

henca74
7. máj 2012

@danteska ja by som mu este nechala... nie je este na to pripraveny, zbytocne budete obidvaja nervozni...

danteska
8. máj 2012

@henca74 sama neviem co urobit..rano som sa ho pytala ci chce plienku-tak ze ne,nepytal sa ale vzdy ked som ho dala na WC tak sa vycikal-ale dnes tam teda isiel trosssiilinku nasilu,ale ked spravil co mal sa tesil..vsetko fajn az teraz sa tak pocural ze periem skoro vsetko co mal na sebe.. 😒 on to proste nepovie co chce..neviem teda co urobit..

lenkacka
8. máj 2012

Ahojte maminky. Moja dcérka od 14teho mesiaca pekne kaká do "bebíka" - my tak voláme nočník a sama sa aj pekne pýta.Teraz má 2 ročky a ešte sa nám nestala nehoda s kakaním. No pýtať sa cikať -to nie a nie.Ona to ako keby držala ,lebo vždy keď som ju posadila na bebík, tak sa pekne vycikala,ale sama sa pýtať-proste nieeee. Stále som sa jej pýtala,že či ideme cikať - no odpoveď maminka nieeee. V rozprávaní je strašne šikovná - začala skoro,teraz vie už pekne rozprávať,vie počítať do pať,povie pekne za sebou dni,vie básničky,pesničky... tak som sa čudovala,že prečo sa potom nechce pýtať na bebík.Bola som zúfalá,ale snažila som sa byť trpezlivá.Hlavne ,že sme nekakali 😉 .Teraz keď bolo pekne,tak som jej vonku obliekla len gatky ,tričko a behala tak po dvore.Prvý deň sme sa prezliekali,vobec sa nepýtala,len začala plakať a už som vedela,že sa stala ďalšia "nehoda".No už na druhý deň sa začala pekne pýtať - kus jej ušlo ,lebo nezakričala skor ,hneď som ju posadila na bebík,ktorý sme mali na dvore so sebou a pekne sa docikala.Každý deň bol nejaký pokrok.Na tretí deň sme už vobec nemali nehodu,pekne sa pýtala - veľmi sme sa tomu tešili.Ona už plienku ani nechce,kričí . maminka gatky!!Týždeň prešiel a plienočku cez deň nemávame,len na noc. Sľúbila som jej,že keď už nebudeme musieť plienočku nosiť a budeme sa pekne pýtať,že jej kúpime klavírik - asi to zabralo. 😀 Najlepšie je takto odnaučiť detičky a som šťastná,že leto prišlo takto skoro,aby sme mohli chodiť v gatkách. Milé maminky tak Vám prajem trpezlivosť a nech aj Vaše ratolesti onedlho bežkajú bez plienočky. 😉

henca74
8. máj 2012

@danteska podla mna este nie je pripraveny, ked ho das, tak sa vycura, ale on by mal vediet, ze uz mu treba a nejako ti naznacit... on si este neuvedomuje, ze mu treba. ale podla mna uz mu dlho nebude trvat kym sa bude sam pytat... ked sa uz tak na wc vycura.ja by som sa ho nepytala ci chce plienku, dala by som mu ju este.on sa musi zacat sam pytat, ty to neustriehnes...moj maly ked sa rozhodol, ze uz nebude curat do plienky, tak som sa az divila, bol aj 3x do hodiny, potom 3-4 hodiny nic a potom 2x do hodiny a to nemas sancu a hlavne ked sa hraje odhadnut. a zacne mu to liezt na nervy, ked ho budes ty kazdu chvilu "otravovat", ze pod na zachod.raz som niekde citala, ze az ked vie dieta samo chodit po schodoch, ze strieda nozky, tak vtedy vie ovladat aj curanie, ze tieto dve veci sa ovladaju v mozgu spolu na jednom mieste. ved este ma vek v pohode... svagrina, tak maleho ucila na zachod bez plienky, mal rok a pol...zrazu sa zasekol a trvalo mu to skoro do 3 rokov kym sa odnaucil...

danteska
8. máj 2012

@henca74 no ved prave-ja ho otravujem kazdych 20 minut ze ideme na zachod..2 dni sa dalo,dnes uz ma toho dost..po schodoch chodi sam,vylezie v pohode-obcas strieda nozky,obcas ide tak ze si stupne a druha nozka k tomu..len mna trapi ze moje dieta je asi lenive alebo co..u nas je vswetko problem-jedenie katastrofa,zje asi 4 druhy jedla a stop,cumlik-najradsej cely den,musim schovavat,nocnik a WC katastrofa,nechce a nechce..ja som potom uz zufala a stale si hovorim ze chcem aj druhe babo ale toto su veci ktore ma presviedcaju ze nie,ze uz to nechcem zazit 😀 ale toto sem nepatri.-odbocila som od temy troska..no asi mu este necham plienku,mas pravdu,on sa vycura,potlaci a behom kratkeho sedenia na WC sa vycika aj 3x..a potom o 15 minut do teplakov a to sa neustriehne..

@lenkacka my sme 3-ti den bez plienky a mozem slubovat vsetko mozne a neucinkuje..ja som vyskusala fakt vselico,vsetky mozne rady co som tu citala...