Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

monikapalo
19. júl 2011

@m.i.r.i Dakujem pekne, budeme sa snazit, no nie za kazdu cenu. Mozno by stalo za uvahu, kupit sedatko na WC, mozno by ho to zaujalo . Tazko povedat. Skusime. 🙂

doty1
19. júl 2011

ahojte kočky, my máme 2-ročnú dcérku a stále má plienky. Nočník nechcela vidieť od mala, sedieť začala v 9-tich mesiacoch a vtedy som ju dala prvýkrát na nočník. Rev to bol teda riadny 😀 nenútila som ju, ale vždy tak po mesiaci som skúsila znovu, nepomohlo do cca jej 20 mesiacov. To do mňa potom každý začal húsť, že aká je šikovná, že určite vie, že sa jej chce cikať, ale mne sa stále zdalo, že pre ňu ešte čas nenastal. Napokon ju ale ocino donútil vycikať sa do nočníka. Teraz je to tak, že behá stále s holým zadkom, nočník je v obývačke a ona sa doň vyciká aj vykaká, ale nepovie mi "cikať, kakať". Sadne si, urobí potrebu a finito 🙂 . Ale akonáhle má na sebe nohavičky, tak nočník pustí z hlavy a ciká do nich 😖 takže uvidím ako dobojujeme. Nútiť ju už nebudem v žiadnom prípade, pretože chvíľu bolo obdobie, že keď som videla že ide tlačiť a ponúkla som jej nočník, tak radšej prestala kakať.

adrioska
19. júl 2011

@doty1 ako by si o mojom malom pisala, detto to iste, ale u nas je aj toto pokrok, ze aspon nahy sa do toho nocnika vycika, vykaka...len by som teraz potrebovala radu, ako dalej, aby sa vypytal, aj ked ma slipky, resp. je obleceny. Tiez nehovori ani cikat ani kakat, len sadne a spravi...poradte prosim niekto, ak viete...dakujem

domca1511
20. júl 2011

@m.i.r.i No ved ano neboj oni su šikvny naučia sa 🙂 Moja sa včera ani raz nepocikala a dnes raz ale nevadi plienky nenosime cez den a je to super aj mame nove nohavičky a ona plienku už ani nechce 🙂

domca1511
20. júl 2011

@sisaha Aha no ani mala si nestiahne len ked my nohavičky.Novidiš aka je tvoja šikovna nauči sa 🙂 My pišame kde sa da:zachod,trava,nočnik podla toho kde sme.No aj ja chcem kupiť ale na nete my najde len tie latkove treningove a ja chcem jednorazove.

kaja73
20. júl 2011

@adrioska Skus mu dat nočnik tak, aby ho videl,ale nedočiahol nan a nechaj ho bez slipikov-vtedy hovoriš,že si sam sadne na nočnik.Ked ho nedočiahne,musi ti to povedat a možno sa nauči takto on požiadat a nasledne to zacne robit aj ked bude mat slipiky.Možno to pomože,neviem-nemala som tento problem,len ma toto tak napadlo.

sisaha
20. júl 2011

@doty1
@adrioska, @domca
ja som sa bavila s jednou psychologickou. Zaklad je nenutit do nicoho. Ten spravny cas pride. Ani mne sa mala nepyta. Proste ju posadim ked sa mi zda ze uz dlho necikala. Vcera sa u nas tiez kakalo do nohavic...no co narobim. Tiez mi nehlasi ze cikat, ani kakat. Ma na to univerzalne slovo: kako (zahrna oboje). Ale toto slovo pouzije iba ked vidi v nocniku co urobila... Ja si myslim, ze cakat, nosit veci so sebou na prezlecenie. Ono to pride.. do dvoch mesiacoch uvidite, ze sa tu budeme chvalit, ze sa uz aj pytaju same... 😉

lyongirl
20. júl 2011

@doty1
@adrioska
presne takto to fungovalo s mojím malým. Ak bol holý, cikal aj kakal do nočníka, ale akonáhle mal niečo na sebe, tak to púšťal tam. Jedného dňa som sa zaťala a dala slipy. Pocikal ich 11, ale neustúpila som...vie povedať aj cikať, aj kakať, ale nepoužil to ešte ani raz. pokročili sme asi toľko, že v celku pekne funguje už aj oblečený, zakričí mi mamá a ukáže na pipík a ja sa ho už opýtam, či sa mu chce cikať a to kývne áno. Pýtam sa ho preventívne hocikedy. Sú dni, kedy sa nepociká ani 1x, ale sú dni, kedy aj 3x, ale vidím, že sme na dobrej ceste. Dnes sa hral v izbe a tam sa do slipkov aj pocikal, aj pokakal, včerajšok bol úspešný bez nehody. Neviem, či som nejako pomohla, ale ja som si povedala, že jednoducho ak chápe, že keď je holý a musí to urobiť do nočníka, tak musí pochopiť, že ak je oblečený, tak sa treba vyzliecť a tiež to tam spraviť. A pochopí to asi len tak, že sa x krát pociká, vždy som mu vysvetlila, že musí povedať a ísť na nočník. Je to únavné, ale čo už, pre mňa v tehu 2 násobne, ale mne ide malý do škôlky, tak to musíme nacvičiť na 100% 🙂
A ešte ma napadlo, dnes sa vycikal do nočníka, ale sadol si tam so slipami, niekedy povie a slipy sú suché, niekedy má už cvrknuté, niekedy trošku viac ocikané, ale vidím, že sa snaží a vie to zadržať, ak začne cikať a tie slipy sú trochu mokré, tak zakričí a drží, kým mu ich dám dole a posadím ho...
Držím vám palce, nech sa darí, idem mrknúť dozadu strany, kedy som malého začala odúčať, že koľko nám to trvá...

lyongirl
20. júl 2011

no začali sme koncom júna, alebo 1. júla, neviem presne, ale celkom pekne sme pokročili, plienku mu dávam, len keď idem do obchodu a nestihli by sme s nákupom zaplatiť a utekať na WC, ale skoro vždy je suchá a teší sa z toho, lebo ho stále chválim za všetko a hovorím mu, aký je šikulko, nikdy mu nič nevyčítam, vždy sa mu to snažím pekne vysvetliť, čo je pri mojej povahe úspech, viem, že staršiemu som pri pocikaní nadávala a pocikáva sa mi doteraz, dokonca má stále plienky na noc ☹, neviem, či je to moja vina, alebo nie, on je lenivý ísť cikať, nikdy nemá čas, chce sa hrať, povie, že sa mu nechce a hneď má slipy mokré...

doty1
20. júl 2011

@sisaha už som to písala, že ju určite nebudem nútiť, tiež si myslím, že to nemá zmysel. Je mi jasné, že určite to nenacvičím za týždeň, ale hádam pomaly a isto to pôjde. A vecí na preoblečenie nosím aj bez cikania, naša slečna nie je zatiaľ žiadna dáma a blato, skaly, mláky sú úžasné lákadlá 😀
lyongirl: tiež som takto skúsila, že som dala nohavičky, ale asi mám na to málo nervov 😖 nič iné som nerobila, len preobliekala dieťa, umývala podlahy, koberce, pohovky, proste všetko. Z celého cikania som bola na kašu, iba som striehla, kedy a kde zas urobí mláčku, totálna nervozita v dome. Tak som si povedala, že tadiaľto pre mňa asi cesta nevedie. Inak teraz ma napadlo, že naša malá, keď je oblečená, tak si na nočník nesadne, to si postojí a urobí potrebu tak.

lyongirl
20. júl 2011

@doty1 tiež som bola prvé dni na nervy a nerobila som nič iné, ale zaťala som sa, na gauč dala nepremokavé plachty a našťastie na koberci toho moc nebolo, ale občas bolo, aj dnes, ale tak čo už, vždy to vydrhnem a mám mop stále po ruke a niekedy ho využijem aj 3x. Zo začiatku som umývala nonstop, jednu mláku utrela, za 5 min. bola ďalšia, ale obliekala som len slipy a to som nemala problém preprať aj v ruke, nie že by sa mi chcelo, ale donútila som sa. Ak by ma nesúrila škôlka, tak nemám také pevné nervy a vidím, že malý to chápe...
Držím palce, akokoľvek už na to pôjdeš, raz sa to podarí! Niektoré deti sú zrelé až neskôr, kamoškin malý sa odučil mesiac pred tretím rokom a zo dňa na deň a to hneď aj v noci a môj 4 ročný chlapák nosí na noc plienky a aj dnes sa v škôlke počas spania pocikal, dokonca stále ucvrkáva aj počas dňa a ja som zúfalá a neviem, ako to poriešiť, ani po dobrom to nejde, po zlom už vôbec nie, od dnes trénujeme spanie v noci bez plienky a tato bude v noci vstávať a nosiť ho na záchod a prevliekať ocikané plachty, ja to robiť nemôžem, lebo som na rizikovom a bojím sa, aby som neporodila, ale tak kupovať plienky pre 3 deti by bolo neúnosné, aj keď len na noc!

julinkag
20. júl 2011

ahojte 🙂 nasa takmer 2-rocna dcerka sa tiez este nie vzdy pyta, skor uz zahlasi, ked to urobi na zem alebo aj inde "Mamka, pozri sa" a s tym milym usmevom kukne na mna, to sa ani hnevat nemozem. Su dni, ked utieram od podlahy az po sedacku a stolicky a kade-tade, a periem nohavice aj viackrat, a su dni, ked to neurobi okrem nocnika nikde ine. Pyta sa sice len zriedka, ale davam ju pravidelne, po zobudeni, po najedeni, po tom, co vypije väcsie mnozstvo tekutin... Myslim, ze je to pokrok, pretoze predtym jej bolo "dlho" sediet na nocnicku, dcerka je aktivne dietatko, taky maly "Duracellko" neposedi extra dlho ani pri jedle. Teraz vsak, odkedy jej dam nocnicek k telke k jej oblubenej rozpravke (zapnem DVD) alebo jej podam jej oblubene knizky a citame si "pritom", uz mi coraz castejsie sama zahlasi: "chcem ist na nocnicek cikat a pritom budeme s mamkou citat". Je uzasna, ked mi to povie, a ked si na ten nocnik aj s knižkou sadneme, ona skutocne do par sekund urobi potrebu a zahlasi: Uz som sa vycikala: Aj je to fakt tak. Takze si myslim, ze presne vie, kedy potrebuje, len casto je tak "zabrata" do hry, ze si to akosi nevsimne, alebo vsimne uz ked si ked si cvrkne. Je to vsak coraz menej casto. Inak, odvykame cca 6-ty tyzden. Na dovolenke (co som si robila starosti ze ako to bude) to dopadlo perfektne, este lepsie ako doma. Tam sa casto sama pytala (hlavne rano, a tiez po jedle ci piti), a ked som ju posadila, do max. 2-3 minut urobila co bolo treba 🙂 Ale pre istotu som aj tam polozila nocnik pred telku (ked sme boli na izbe), a zapla nieco zaujimave 🙂

julinkag
20. júl 2011

🙂 na spanie a na hranie sa vonku vsak este plienky stale davam, to este nemam odvahu ist bez plienky. 🙂

stastnevydatam
20. júl 2011

ahojte maminky, my mame 13 mesacnu babulku, uz 3 mesiace kakuska len do nocnika... ale co sa tyka piskania, cez den ju necham bez plienocky, vacsinu ak ju posadim na nocnik sa vypiska, ale stane sa aj, ze sa vycika na koberec, alebo tak... a teraz neviem, ci ju chvalit, alebo hanit, za to, ze neprisla k nocnicku...alebo ako ju to naucit...?

lyongirl
21. júl 2011

@stastnevydatam to máš teda riadnu šikulku, určite ju netraba haniť, radšej za všetko, čo spraví dobré iba chváliť a stále jej hovoriť, aká je šikovná a akú máš z toho radosť, popr. zatlieskať, my sme s malým tlieskali spolu, keď sa vycikal, alebo vykakal do nočníka a mal z toho veľkú radosť. Ak to spraví mimo, tak podľa mňa len dokola a dokola vysvetlovať, že treba ísť na nočník, že sa to robí tam atď....pevné nervy a držím palce!

m.i.r.i
21. júl 2011

@stastnevydatam v 13 mesiacoch mas riadnu sikovnicku...a urcite chvalit chvalit a vysvetlovat...u nas tiez uz pri prvom vycikani bolo tlieskania a radosti..a kyvali sme cikanicke v zachode papa ked sme splachli..a sa z toho stale tesi..

@lyongirl u nas to slo podobne..a tiez som sa obrnila trpezlivostou s tym prezliekanim a utieranim, ale ozaj to stoji za to🙂 prve 2-3 dni som prala v rukach 5-6 trenirok denne a vydrhla gauc, koberec aj podlahu..ale potom to bolo menej a menej..a teraz asi po 10 dnoch to uz je bez nehody, pripadne raz nestihneme za den...uz som 3 dni ale nemusela nic utierat ani prat teplaciky..2x to pustil aj vonku ked sedel v kociku, to sme tiez drhli..ale trepzlivost sa oplati...ak deticky chapu co robia a vedia zadrzat, tak sa to skor ci neskor naucia..ale samozrejme kazde v inom veku..
Tiez si myslim, ze tie deticky co su aktivnejsie a zaujate hrou to asi maju tazsie..vtedy cikanie nie je podstatne..pri tych asi treba zacat neskor🙂 ale nebojte sa, ved nam nebudu cikat do plienky do 18tky🙂

sisaha
21. júl 2011

@stastnevydatam 13 mesacne dieta je este prilis male na to, aby si jej cokolvek povedala na to, ze sa vycikala niekde inde. Ja by som ju to este ani neucila a skusila o par mesiacov. Moja dcera sa nepyta, ale ked vidim ze jej treba a chce, tak pride k nocniku. pre mna je to jasny signal..

adrioska
21. júl 2011

@kaja73
@sisaha
@lyongirl dakujem za vase rady a postrehy. No dnes je situacia taka, ze je chladnejsie, tak som mu dala aj slipky aj kratke gatusky,aby neprechladol. Dookola som sa ho pytala, ci mu netreba cikat. Stale odpoved nie. No a potom vidim, ze je pocikany. Tak som zacala vysvetlovat, ze treba do nocnika a tak, nech mi povie, atd. A potom pozeram na nocnika a tam tiez cikanicka. Cize on si sadol na nocnik, len sa nevyzliekol. Tak som pochvalila. Ach jaj, je to teda tazky boj, kym sa to nauci... 🙂

doty1
21. júl 2011

u nás dnes klasika, bez nohavičiek do nočníka, s nohavičkami do nohavičiek a keď som jej rozprávala a rozprávala ako to celé naše cikanie treba "zrealizovať" tak si stala predo mňa a filozoficky sa sama seba spýtala "no a prečo si to urobila?" 🙂 tak ideme skúšať ďalej a zajtra pracem koberec z obývačky, z podlahy sa to predsa čistí jednoduchšie.
@lyongirl ja myslím, že kupovať plienky aj pre jedno dieťa je dosť, naša mala napríklad vyrážky zo všetkých lacnejších 😖 . Ja dúfam, že to zvládneme - som niekedy netrpezlivá, a občas si myslím, že všetko má klapať hneď na prvýkrát 😠 takže sa budeme učiť jedna od druhej 🙂

moon1979
28. júl 2011

ahojte, pridam sa k debate ak mozem 🙂
u nas je trosku insi problem. Ja som zacala davat maleho na nocnik od 11 mesiaca a obsedel v pohodicke, dokonca sa aj vycikal, davala som ho pravidelne, niekedy sa vycikal inokedy sme nestihli a bolo to v plienke, ale nevadi. No akonahle zacal chodit sam a pobehovat po byte (15 mesiaci) nedostanem ho na nocnik ani za svet ... nerozumiem kde sa stala chyba, proste nielenze tam neobsedi ale ani sa mi ho nepodari posadit na nan...
vrieska ako zmyslov zbaveny, takze to ani len neskusam ... mate niektora taku skúsenost? nic sa nestalo, nespadol z neho, ani nic podobne, a predsa nechce prakticky z nicoho nic ...

sisaha
28. júl 2011

@moon1979 pretoze nie je zrely na nocnik. Deti na to musia dozriet. To ze ti tam predtam sedaval bolo vlastne preto, lebo nevedel chodit a ty si vystihla iba chvilu, kedy on zvykne cikat (kakat). Dieta prechadza urcitymi vyvojovymi fazami, po oralnej (kedy si vsetko dava do ust) prichadza analna (to znamena ze dieta si zacne uvedomovat, ze potrebuje na wc). Netlac na neho, ono to pride. U nas to prislo z jedneho dna na druhy..Tiez vrieskala ked som ju tam posadila, alebo ma videla ze sa priblizujem s nocnikom... Vsetko ma svoj cas a nic netreba silit...

moon1979
29. júl 2011

@sisaha
dakujem za odpoved. nikdy som ho do nicoho netlacila, len mi bolo zvlastne, ze teda ked uz cele mesiace obsedel bez placu a hned si aj cvrkol tak ze to je v pohode. ja pockam 🙂

ivana2301
29. júl 2011

@moon1979 sisaha.. tiež sa priklánam k jej názoru...mne ked nechcela dcérka sedieť na nočníku,tak som hu posadila na veľký záchod a to bolo čosi super....(šaškovanie z manželom okolo toho že aké to je úžasné a ešte ktomu spláchnuť.... 🙂 tak mala z toho dcérka veľkú radosť..)Na nočník vôbec nedávam nechce ho ....kúpili sme aj regulovátko na WC a používam iba sem tam..Takže dcérku pri cikani držím..a ked sa vyciká tak tlieskame ostošesť-a to sa malej strašne páči..

ewana73
29. júl 2011

@moon1979 presne tak ako vyssie pise sisaha,uplne s nou suhlasim.myslim,ze dieta je zrele na nocnik,ked samo vie povedat,ukazat,ze to potrebuje lebo to,ze dieta posadime na nocnik a ono sa tam nahodou vycika alebo vykaka este neznamena,ze si to aj uvedomi a ked mu bude treba nabuduce aby to vedelo povedat ak bude oblecene..je mi az smiesne,ked mi nejaka mamicka na pieskovisku povie,ze moj maly chodi od 10mesiaca na nocnik.no naozaj by som chcela vidiet 10mesacne dieta ako samo si pyta nocnik,ze mu treba cikat alebo kakat ... my uz mame nocnik kupeny avno a par krat na nom sedel ale ak vidim ,ze aj tak si to neuvedomuje este,ze kedy mu treba ist tak to nema vyznam.alebo ked niekto napise,ze moja mala od 10mesiacov nenosi plienky 😲 .vsak ano ked beha naha a cikne ked jej treba bez toho aby si to uvedomila.. jednoducho dieta musi na vsetko dozriet tak aby si to jeho mozok uvedomoval.u nas to platilo zatial pri vsetkom..

kaja73
29. júl 2011

@ewana73 Moj sa pytal kakat od 10m a cikat od 16 a pol-takže detičky to niektore vedia.A do vecka kakal od 3m a od 5 sa nepokakal-použivala som latkovky, tak to bol obrovsky prinos pre mna-neprat kakanice ani neumyvat okakane ritku.A ano začala som tak, že so ho ja davala kakat-podržanim nad veckom -on sa proste potom už do plienky nepokakal-nervozitou dal najavo, že mu treba a od tych 10m ukazal na zadocek ,ked mu bolo treba a od 12m povedal kaka.Nikdy som nič nesilila ani raz neplakal pre držanie na veckom-mimochodom max 2 minutove a už bol vždy vykakany.Pred mesiacom si bol ochotny prvy krat aj sadnut na nočnik,dnes to už preferuje pred držanim v klbku.Nehody mal za posledny mesiac tak 2 krat aj to len cvrk.A dodnes sa nepokakal od tych 5m 🙂

timonko
29. júl 2011

Naša Ela je vetroplach ... tiež nechcela sedieť na nočníku, tak som ju tam nedávala .. zbytočne traumatizovať dieťa! A už asi 3 dni sme doma bez plienky, začala sa sama vyzliekať a dávať si dolu plienku, tak som je do obývačky vycapila nočník s tým, že ju tam budem dávať aspoň sem-tam ... šla som doumývať riad a moja malá kukučka ma ťahala späť k nočníku s tatať, tatať ... sadla si vypišala sa a už sme takto tretí deň ...
No myslím si, že netreba to zbytočne siliť, načo?! veď tie malé detičky ani nevedia čo to robia, nechápu to!

ewana73
29. júl 2011

@kaja73 ty si 3mesacne babo davala kakat do wecka???? a to si vzdy vedela,ze kedy ta jeho nervozita znamenala kakanie ?? 😲 hm a ked ste boli vonku na prechadzke tak si ho davala kakat do travicky?ci presne vtedy nekakal?lebo to si presne predstavit neviem.nuz niektore deticky ako vidim su proste hotove zazraky..

asandys
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kaja73
29. júl 2011

@ewana73 Kludne sa na tom bav-precitaj si moj profil tam to mam vysvetlene-maly kakal VZDY len po jedle, tak to problem nebol.Vonku mi kakal len raz a to mal cca 15m.A držanie v klbku nie je žiadna novinka 😉 trochu posurfuj po nete.Ini to robia aj s cikanim,ale my len s kakanim a vyplatilo sa.Ale dovod som nemala skore odučenie od plienok,ale proste zacpu-maly kakal casto len na rektalku a potom zazrak,od držanie v klbku kakal bez problemov.Kto nezažil nepochopi,ale aspon nech sa neposmieva a neironizuje.

ewana73
29. júl 2011

@kaja73 to nebolo posmievanie,to bola iba moja reakcia na tvoj prispevok. 🙂