Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

kiwi82
20. aug 2012

ahojte dievčatá, možno tu už o tom bolo písané ale poviem pravdu, že nemám momentálne čas všetko prelúskať, tak sa radšej spýtam, možno s tým máte skúsenosť. moja dcérka má 2 roky. učíme sa na nočník. posedí aj pol hodinu ale nič neurobí. ako náhle vstane pobehne kus a vyciká sa bud na podlahu alebo do gatiek. stále sa jej pýtam či netreba pišať, posadzovala som ju každých 20 minút ale stále nič sedela ale nič nepustila a potom sa vycikala ako píšem do gatiek alebo na podlahu, príadne do plienky. máme kúpené aj schodíky k WC aj podsedák, všetko sme už vyskúšali, aj hrací nočník, prelievala som jej vodu pri ušku, cikali sme v kúpelni pri tečúcej vode, ale nič, nepusít to tam a nepustí. ked pišá tak mi to neoznámi ani ked kaká, len ked po kakaní sa opýtam, čo si robila tak povie, že kakala. na wc ked sedí tak sa stále niečím rozptyluje, napr.otrháva toaleťák a tak.... neviem, myslíte si, že ešte nie je pripavená, môže takto úmyselne zadržiavať moč, len aby necikla do nočníka? prosím poradte ak ste ničím podobným prešli. dakujem.

emka1
20. aug 2012

@kiwi82 ... u nas tento stav ako u Teba, pretrvaval 2 tyzdne, nikdy sa nevycikala do nocnika, vzdy sa pocikala a utierala som same mlacky po dome a donekonecna som ju prezliekala. Stale som sa jej pytala ci ide cikat a ona nic. Uz som s tym chcela skoncit, ze este pockam par tyzdnov a potom znova zacneme, ale po 2 tyzdnoch jej to doslo, sama sa zacala pytat iba zahlasila, ze "cikaaa", tak som utekala pre nocnik, posadila ju nan a ona sa naozaj vycikala 🙂. Par krat sa jej aj teraz stane, ked je zaujata hrou, ze sa pocika, ale je to skor uz vynimka. Zacali sme s oducanim, ked mala 2 roky a 2 mesiace. Zatial chce cikat len do nocnicka, teraz musime trenovat, aby sa naucila cikat do zachoda, to sa jej zatial vobec nechce 😀

kiwi82
20. aug 2012

@emka1 dakujem pekne za reakciu. a prosím ako ste riešili vychádzky alebo ked ste museli niekam ísť? vtedy boli plienočky? ináč celé 2 týždne bez plienky? dakujem

emka1
20. aug 2012

@kiwi82 ... ano, ked sme isli von, alebo autom, tak spociatku s plienkou. Neskor bez plienky a stale som sa jej pytala, ci ide cikat, potom rychlo gatky dole a cikali sme do travicky. Skus vydrzat, urcite to pojde 😉

nicky182
29. aug 2012

@kiwi82 ahoj, citala som tu tvoj prispevok - mam ten isty isty problem ako ty 😎 nie a nie sa trafit do nocnika ...velmi by ma zaujimalo, ako sa Vam to nakoniec podarilo 😀 dakujem !

kiwi82
29. aug 2012

@nicky182 ahoj nepoteším Ťa stále je to rovnaké, aj ked priznám sa mali sme menšiu pauzu lebo sme boli na predlženom víkende a tam sme len plienkovali. ale čo je horšie, tak sa mi zdá, že už začína mať odpor k nočníku a zadržiava moč. proste vydrží aj viacej hodín nepišať. už je asi alergická na to, že sa jej stále vypytujem, či netreba pišať a tak. napr. dne sa prvýkrát vypišala až okol 10.00 aj to som ju dala do vane a pustila vodu. povedala som jej že nech kľudne pišá aj na dlážku, že sa nebudem hnevať. mrzí ma, že zadržiava, to fakt neviem, či sa mám ešte vrátiť k plienkám. nechcem aby si tým nejako ulbížila, že to schválne nepustí. a vy ako dlho už odvykáte?

nicky182
29. aug 2012

@kiwi82 ahoj, no vyborne 😖 urcite je uz mla znechutena, chuda, bojim sa toho isteho ....tak sa vratte k plienkam a potom mozno neskor, ja chcem vydrzat aspon tyzden, uvidime ...ked to nejde, tak to nejde....my sme len druhy den bez plienky 😀 nechcem jej to znechutit, ani ju za to byt alebo nieco podobne ....SImka mi uz davno vravela, ze "cikaja som, kakaja som " do plienky, stale si ju davala uz dole, tak za to som zacala ....na nocnika vydrz sedkat a 10 minut, no nic a potom zachvilku to ide na dlazku - hlavne, ze mi bezi po handru 😀 hned ako sa poobede vyspla, uz aj som ju posadila na nocnik a nic ...dufam, ze dnes stihnem a mozno trosku pochopi ....ak mam byt uprimna, predstavovala som si to jednoduchsie, hlavne, ze je este teplo, ze gatusky vonku rychlo uschnu 😀 kamoskin syncek sa naucil teraz, ma 2r 4m., behal po vonku - ocikavall stromcek, trvalo to par dni a druha kamoska ma dcerku 2r4m. a naucila sa za 1 den - kazde dieta je individualne 😎

zuuzzu
29. aug 2012

@kiwi82 AHoj, my mame to iste s nasou malou. Ma 2roky a 2 mesiace a prevcerom sme uz asi po xty krat isli skusat odplienkovat. Dala som len nohavicky, ale do toho serbla sa vycikat ani za nic. AJ si sadla (sice sa jej nechcelo, ale presvedcila som ju) a akurat si trosku cvrkla a ked som jej dala hore gate, tak vsetko pustila. Uplne presne tak isto, ako si to aj ty popisovala. Hned v ten den som to aj vzdala, lebo poobede mi urobila cirkus a ani za svet si nechcela sadnut a stale si len ucvrkavala. Takze som uz minula vsetky nohavicky a teplacky. Skusali sme to aj pocas tych letnych horucav v juli, ale dosiahla som akurat to, ze zadrziavala cele doobedie az dokial nesla spat a potom vsetko vycikala do plienky a poobede mala asi dve nehody a potom sa mi este v noci dvakrat pokakala do plienky. Podotykam, ze nosime latkove plienky, ale u nas nevadi, ze je mala mokra. Aj keby mala vsetko precikane, ona nepovie. Takze sme to zasa nechali tak, lebo chodime na nefrologiu a nechcela som, aby chytila nejaky zapal. Asi to treba zatial nechat tak, mozno tie decka nato same pridu, asi este potrebuju dozriet🙂) Nasa mala teraz najnovsie hadze do nocniky hracky, len aby nebolo vidiet naco sa pouziva 😀

majusa4444
29. aug 2012

s odplienkovanim som si uzila tiez svoje nedavno :D syn mal 20 mesiacov a povedala som si dost uz je velky na plienky a je teplo tak uz sa musi naucit.. zo dna na den som plienku nedala... na nocniku nechcel ani zasvet sedet tak hned rovno na zachod.. prvy den zacikany xxxx krat do zachoda mozno raz :D druhy den to iste.. mala som uz aj nervy 🙂 ale povedala som si ze plenku uz nedam ked som sa do toho dala.. treti den uz to zacalo byt lepsie.. ale musela som ho posadzat na zachod kazdu hodinu.. aj vonku.. a chvala bohu po tyzdni prisiel uspech.. vedel zadrzat a uz si necvrkal a nepocikal sa.. uz stacilo dat kazdu hodinu aj pol az dve.. sameho ho to este ale nenapadlo vypytat sa 🙂 ale nevadilo mi to dolezite ze uz bol na suchu a bez nich. takto ze som ho casto sama od seba posadzala to slo mesiac.. potom po mesiaci uz som videla kedy sa mu chce cikat uz som nemusela davat v pravidelnych castych intervaloch.. jeho znaky ze chce boli ze sa tam zacal chytat alebo zacal preslapovat.. a konecne po dalsom mesiaci uz mal 23 mesiacov sa konecne zacal pytat cikat!!!!!!! uz som nemusela sledovaaaaaaaat 🙂)) ja viem ze to trvalo dlhsie ale malo to uspech 🙂 a kakanie to pochopil hned po tyzdni aj pol... to sa hned pytal.. a v noci tiez hned vydrzal nepotreboval plienky.. len ten den bol taky aky som pisala 🙂 starsi bol v tomto sikovnejsi rychlejsi ale kazde dieta je ine.. ale myslim ze sme to aj tak zvladli ok 🙂

nicky182
2. sep 2012

Ahojte kocky, ako citam, mate tu rozne skusenosti s oducanim dietatka od plienky - idem sa k Vam pridat ....dcerku odnaucam od plienky uz od utorka, no je to katastrofa 😖 do serblika sa vycikala 2x za tieto dni, akurat sa rano donho vykaka, lebo to ju stihnem posadit, ked vidim, ze uz tlaci - povie mi "hovienko tam mam" 😀 inak cika , kde sa da....vobec jej to nevadi, ze je mokra, aj mi povie potom "cikala som, mokre mam" ...na serbliku vydrzi sedkat 5-10m, dlhsie ju tam nechcem nehavat ...a potom sa do minuty pocika vedla ...plienku jej davam len na spanie ...poradte mi prosim, ci ju mam este nechat bez plienky a "bojovat" dalej alebo na to este nie pripravena ....dakujem 🙂

marcellka32
2. sep 2012

@nicky182 poradila by som bojuj ďalej,lebo ona už vie čo robi,treba vystihnúť aj cikanicu do serbla,ináč u nás je to opačne,cika v pohode do serbla a kaka zásadne len do plienky,tak čo je lepšie?:(

nicky182
2. sep 2012

@marcellka32 dakujem, ved ja si tiez myslim, ze uz vie co robi, ved zato som aj zacala s oducanim, lebo mi povedala, ze "cikam, kakam" ...do serbla sa vycikala 1 x za den, nno nejak ju to nevzrusovalo, kakanie skor 😀 ani vy teda nie ste na tom bohvieako, to je na nervy, aspon ja stracam trpezlivost .....

pamaja
17. sep 2012

Maminy, potrebujem povzbudenie ☹ Moja dcerka ma presne 2 roky, cez leto sme boli bez plienok, krasne sa pytala. Na poobednajsie spanie (predtym sa najedla a napila, potom spala niekedy aj 3 hod) som jej davala plienku. Na noc tiez, ta bola niekedy sucha ale ked sa "dopila", tak bola mokra... len teraz, ako sa ochladilo, same nehody. A nie jedna, ale aj viac. Hlavne pri hre a nahanackach so sesternickou. Posledny tyzden len perieme... a dnes si to pustila rovno na krstnu mamu. Mala aj take nohavicky na nehody, ale to bol cely prud a nie len cvrk. V zapale hry jej vobec nevadi ze sa pocikala, iba povie, cikala som. Prezliekat 4x denne sa mi zda vela. Vonku som jej dala aj jednorazovku, predsa uz nie je horuco, sice casto byva sucha, ale strasne za paparuje. Odvykla si od jednorazoviek, mame kvalitne, ale aj tak je cela zaparena. Neviem ako dalej...Je velmi vnimava (pocita do 20, vie abcd, riekanky, pesnivky), chape co je cikanie... Niekedy mam pocit, ze mi to robi naschval...

henca74
20. sep 2012

@pamaja ahoj, mozno to chce este trosku casu...moj mal 2 roky a 3 mesiace ked sa zacal pytat...synovec ma 2 rocky, pred 3 mesiacmi sa pytal, teraz sa uz nepyta ;o( tak sa ho my musime pytat..a takisto to bolo aj s druhym synovcom, najprv sa pytal a po nejakych 2 mesiacoch sa prestal...pri hre asi nemaju este nemaju schopnost si urcit priority, treba sa ich pytat, zase nie casto, lebo im to zacne liezt na nervy ;o) neboj, zase sa zacne pytat ;o) netreba sa nikde ponahlat...skus ju nejako motivovat, ked sa bude pytat ;o) vadi jej to ked sa pocura?

teuska
20. sep 2012

@pamaja my sme na tom podobne, maly sa v januari a februari pytal, bol bez nehody, to mal 2 roky a potom sme dlho boli tak, ze som proste vystihla ho dat alebo obcas nejaka mala nehoda a posledne 2 tyzdne sa vobec nepyta, cika castejsie, asi preto, ze je chladnejsie ja to neviem vystihnut a mame same nehody. Tak neviem, ci sa vratit spat k plienkam, ale este skusim ho castejsie davat na nocnik a vela vela chvalit. No maly ma momentalne uz 2 roky a 7 mesiacov. V noci a cez obedne spanie sme bez plienky od tych 2 rokov, to vydrzi a rano, ked sa zobudi ho hned posadim a kaka tiez do nocnicka, to sa pyta. S tym cikanim je to horsie.

pamaja
20. sep 2012

@henca74
@teuska
ano, ked sa pocika, vadi jej to... ale teraz, ked je chladnejsie, tak cvrka stale... na druhej strane co sa tyka hry - teraz sa zacala riadne pri hre sustredit, predtym bola dost roztrzita, vsade behala... pred chvilkou sa hrala so sponkami-pukacky, mala ich 2 ks a vyhrala sa asi hodinu, samozrejme s tym, ze na gauci mlaka a mami, cikala som...

valentyne
20. sep 2012

ahojte... toto som riesila nedavno a neviem, ci to uz je vyriesene... Mala mala v zime 2 roky a chvilu sa pytala cikat, potom prestala a kazdy den niekolko nehod... Boli sme v takom stadiu, ze behala hodinu v mokrych gatkach, teplakoch, ponozkach a papuckach, a vobec nic nepovedala, kludne si sadla, hrala sa... na nervy som bola, nepomahalo nic, odmeny, zakaz telky a ani nic, co si vymyslite... na jar som uz mala take nervy, ze v zaujme nassetkych som jej dala plienku naspat. Mala 2 roky a 3 mesiace. Asi o 2 mesiace odrazu spolupracovala na sadanie si na serbel, tak som ju vzdy posadila po cca polhodke a vycikala sa obcas som samozrejme nestihla, ale slo to... aj vonku... potom som sa prestala doma pytat, obcas as vypytala, obcas nie... apocasdovolenky v lete sme si uvedomili, ze sa pyta. Potom zas doslo obdobie, ze si dva tri dni cvrkala, potom zas nie... obcas ma to est nahneva, ale ked to neriesim,rychlo to prejde a zas sa pyta... Chodi uz do skolky, aj tamsi obcas cvrkne, nastastie to je sukromna skolka a nemaju s tym problem... Tym chcem povedat, ze to chce trpezlivost a cas... zistila som na vlastnej kozi a nijako to asi my mamy neurychlime, hoci by sme chceli...

majka35
20. sep 2012

ja riešim podobný problém, malá má 2 roky aj 1 mesiac, chodí do škôlky, do štátnej, dva týždne s ňou mali trpezlivosť, pišala im kadetade, odvčera jej už nasadili znovu plienky, malú odúčam 4 mesiace, sedí na záchode, úplne v pohode, utrie si pišulku, spláchne, umyje si ruky, ale nevypišá sa tam ... o pár minút sa mi vypišá tam, kde sa momentálne nachádza, či na gauč, na zem, proste všade ... chápem učiteľky, že už na to nemali nervy, ale teraz už neviem vôbec, ako mám postupovať ... robíme všetko možné, ale výsledok žiaden 😒

teuska
20. sep 2012

@pamaja
@valentyne naozaj to chce trpezlivost a cas, u nas je myslim, ze najhorsie natom to, ze ked ideme napr. do obchodu, byvam na dedine a do obchodu chodievame autom a nakup tiez chvilu trva, radsej mu dam plienku, alebo ked ideme niekde na navstevu a pod. A ma v tom asi chaos, kedy ju ma a kedy nie, ale neviem to riesit inak, lebo si neviem predstavit, co y som robila s mlackou v obchode 😝 Ale na druhej starne doma mu plienku nedavam vobec uz asi pol roka, len moja trpezlivost uz nechce spolupracovat 🙂

pamaja
20. sep 2012

@teuska
Podobne aj my, na navstevu jej urcite radsej dam plienku, predsa nic prijemne ani pre majitela ani pre mna, ak zanecha mlacku po sebe. A to mam vacsinou komosky, ktore maju nove byvanie a zariadenie... My sme zatial u nasich, tak hovorim - ked sa odstahujeme, potom bude potrebna rekonstrukcia 🙂 Ale musim byt vdacna asi aj za to, ze na kakanie za pyta vzdy... sestra ma mladsiu, a ta ked sa dokaka, dakujem pekne, vsade je to... musime chvalit aj za to 🙂

pamaja
20. sep 2012

@majka35 my mame 2 roky, cez den sme boli bez plienky a nehod... a teraz cikame vsade ☹ Chapem ucitelky v skolke, mne to robi len jedno dieta doma, a mam dost, kym ju celu poprezliekam a poupratujem, vydrhnem vsetko po nej. Ale riadna sikulka tvoja malicka, ze sadne si na zahod sama, sama sa poutiera, aspon som to tak pochopila. Inak davas jej body, alebo gatky. A vie si tie gatky sama zobliect. Nasa sa nevie vyzliect. Ja mam taky pocit, ze tym detickam robi zle chlad, ak sa hra v skolke na zemi, mozno cika stale a po malych davkach. Ako nasa teraz. Ale ako to riesit, ti asi neporadim, my mame ten isty problem - sice vy vacsi, lebo ste v skolke. Mozeme sa potom podelit o uspechy, ako sa dari? Co ty na to? Tiez som z toho...

majka35
20. sep 2012

@teuska pred týždňom moja malá urobila mláčku v obchode, ale chválabohu som mala tú česť s veľmi príjemnou predavačkou a tá sa len usmiala a že nechajte, ja to umyjem 🤐

majka35
20. sep 2012

@pamaja vyzlečie sa sama a aj mi povie:chcem" aa" /ešte nevie veľmi dobre rozprávať/ ... tak ju posadím na záchod, alebo na nočník ... podľa toho čo mi ukáže, ona posedí, posmeje sa, potom povie, že už nechce "aa" a na moju otázkum či sa už vypiškala, odpovie "áno" a pritom to vôbec nie je pravda, keď je poviem, ale veď si nič nepiškala, tak sa začne rozčuľovať ... no nechcem ju potom nútiť tam sedieť 😖 a keď sa potom vypišá na koberec, gauč a čo ja viem, kam ešte, ani mi to nepovie,jedine, keď sa pokaká, tak začne kričať a plakať, akoby ju mučili a okamžite beží do kúpeľne

no a pani učiteľky si zaslúžia metál, koľko trpezlivosti majú s deťmi, aspoň tie naše

pamaja
20. sep 2012

@majka35 podarena, rozculuje sa, ze sa uz vycikala... nasa sa nevie vyzlect, ale niekedy jej davam aj body, takze nema sancu... a zas rozprava uz od 14 tich mesiacov, ked ju posadim na nocnik, poviem POCUVAM (ona chodi pocuvat maminku na zachod) tak do par sekund sa vycika, aj ked len lyzicku... ale odnechcelo sa jej pytat samej. A pani ucitelky boli isto ustretove a zlate.

aktiz
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
henca74
20. sep 2012

@pamaja ja som pri malom tiez mala pokus ho odnaucit, to mal okolo 2 rockov, ale ani nahodou nechcel sadnut na nocnik, nohy narovnal tak, ze nebola sanca ho zlomit 😉 tak sme dalej davali plienky...nam pomohla zmena prostredia, tiez po dovolenke ako pise @aktiz sa zrazu zacal sam pytat a zo dna na den prestal curat a kakat do plienky...asi 2 tyzdne sme nocnikovali a potom sme presli na zachod, kde sme mali detsku nasadku... deti väcsinou nechcu kakat na zachode, lebo si tam nevedia tak pokrcit kolienka ku brusku ako ked si v plienocke cupnu a zatlacia...ide im to tazsie...a zalezi aj od nasadky aby im netlacila nozky a nebola studena, potom nie su ochotni tam sediet...my sme mali taku mäkku 😉

pamaja
20. sep 2012

@henca74 nevies nahodou presny nazov, alebo znacku, typ nasadky, resp mas nejaku foto, co pomoze pri vybere

henca74
20. sep 2012

@pamaja odfotila som ti nase aj posielam link co som nasla na nete 😉
http://www.prenasedeti.sk/obchod/action/product...

pamaja
20. sep 2012

@henca74 dakujem krasne

henca74
20. sep 2012

@pamaja nie je za co 😉