Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

kvietocek7
18. jan 2012

@granado @danteska to sme mali aj my,uz to preslo
nasla som tu na MK takyto clanok
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/macocha/clan...
teda ak by vam to nieco pomohlo

kiara0666
18. jan 2012

Ahojte,ja mam 9 mes syna a už viac ako 2 mesiace chodime na nočník. Je to moja šikovnosť,ked vidim že ,,prdka,,alebo sa sústredí 🙂 samozrejme nie vždy sa nam to podari,ale ak ano tak si vždy zatlieskame 🙂
možno je to skoro,ale podla mna treba aby si zvykol čo najskor. Ved tie plienky su drahe :/

gaby21
18. jan 2012

@madalena188 Ahoj, nas maly je bez plienok asi desat dni a nam velmi pomohol trojfazovy trening, niekedy nie je oducanie lahke, nejde to lusknutim prstov, tento trening ti aj pomoze zisti ci je tvoja mala na nocnik pripravena, ak nie, budes musiet chvilu pockat 😉
http://dvojickovo.webnode.sk/news/oducenie-od-p...
http://dvojickovo.webnode.sk/news/oducenie-od-p...
http://dvojickovo.webnode.sk/news/oducenie-od-p...
Daj vediet, ci pomohlo, mne ano 😵

madalena188
18. jan 2012

@gaby21 tych 18 mesiacov nemame...ale blizime sa...dakujeeeeem 😉

madalena188
19. jan 2012

@gaby21 dnes som si to cele precitala...no..neviem ci to az tak lahko pojde..napr. do kostola jej plienku dat musim...ale vacsi problem vidim v tom ze mam doma male dieta,...ale ved raz sa naucime..pockam kym bude mat 1,5 roka a dam nohavicky uz..tak som to aj mala v plane..tak snad nam to pojde.. 🙂

madalena188
23. jan 2012

jááááj ľudia...to je strašnééé ....ráno morká plienka, vycikáme sa, cez deň keď sadneme väčšinou sa vycikáme, niekedy aj vykakáme, ale medzitým aj do plienky...dnes 3x z toho 2x do plienky 1x do nocnika..no kto ma tomu rozumiet...to dieta niekedy kaka 3x niekedy vobec...a niekedy aj "zaevidujem" tlacenie, ale kym sadneme na nocnik...
zatial bez plienky nema zmysel mi pustat...ocura mi cely dom...ale aspon jeden uspech, ze vie sa vycikat...ked nieco do nocnika urobi hned krici od radosti, a dnes dokonca pri jednom zosrati sa aj ukazala na plienku...no...

vodnarky
23. jan 2012

ahojte..tak my sme pokrocili!!! 😀 asi pred tromi dnami rano prisla za mnou moja dcerka a hovori mi..mami nemam uz popisanu plienocku,tak si ju dam radcej hned dole a idem sa vypisat na zachod..a uz dva dni nemame plienocku na spanie,lebo vravi,ze uz ju nepotrebuje.. 😀 juuuuuuuj,ako sa len obe tesiiiiime.. 😵 😵 😵 aj ked nam to troska trvalo(budeme mat 4 roky za 2 tyzdne 😅 )som na nu nesmierne hrda,ako si to sama pekne uvedomila...bez nejakeho treningu a ucenia..jednoducho si sama uvedomila,ze je pripravena.. 🙂 naozaj to chce len dat im cas,aby same dozreli.. 🙂

macocha
25. jan 2012

@mima_mama píšem sem, tu je to viac k téme. 😉

1. Je úplne normálne, že keď je už odplienkované dieťa (do 3 - 5 rokov) zaujaté hrou, tak sa zabudne a príde nehoda. A že po chorobe príde k regresu je tiež akosi pochopiteľné. Skús sa aj Ty s ním vrátiť o ten polrok nazad a vysvetľovať, pripomínať, že je Tvoj veľký šikovný chlapec, že to určite dokáže.
2. Ak dávaš dieťa tak často na záchod, môže to vyvolať blok. Skús radšej jeden deň riskovať a zapisuj si, kedy bola nehoda a kedy išiel úspešne na záchod, tak ako sa píše v článku. A potom nasledujúci deň nedávaj, len mu pripomínaj v tých intervaloch, ako si to odpozorovala.
3. Neverím, že dieťaťu mokro vôbec nevadí. Aj moja malá tak vyzerala, vôbec nijako mokrú látkovku nedávala na javo. Ale myslím, že dieťa ten rozdiel cíti. Keď prestane byť zaujaté hrou (telkou čí inou činnosťou), tak si to uvedomí. Čo však môžeš robiť, je komentovať. Nepýtať sa ho, len to pomenovať. Napr. keď zistíš, že má mokré gate, pri prezliekaní hovoríš: "Teraz cítiš chlad, lebo slipky sú mokré. Prezlečieme ich za suché a budeš sa cítiť lepšie. - Tak a je to. Teraz si v pohode (v pohodlí)." Pomôžeš tým dieťaťu utrieďovať si pocity a vedieť ich aj pomenovať.
3. Čo sa týka toho kakania výhradne do plienky: Nepísala si, či má plienky celodenne alebo si pýta vtedy, keď cíti nutkanie na veľkú potrebu. A čo urobí, keď mu plienku jednoducho nedáš? Bude veľkú potrebu zadržovať? Nemohla by si do toho zaangažovať otecka? Aby napr. malého podržal nad WC misou alebo lavórom v takej učupenej polohe, keď malý bude pýtať plienku na kakanie?

mima_mama
25. jan 2012

@macocha plienky ma celodenne a dakujem, uvidim co mi este povie odbornicka. ja som skusala ho davat castejsie len par dni po tom co som mu to ako pises pripominala asi v 2 hod. intervale, tak som sa docitala, ze by mal chodit na zachod podla psychologicky. a teraz sa vypyta a ked je to take naliehave, ze mama cikat, cikat, tak vacsinou uz je pocikany, alebo len ciknute a ked nie tak naliehavo hovori ze chce cikat tak pekne cika do zachoda. Aj dnes povedal ze kaka a uz bolo v plienke, este sa nam nepodarilo do zachoda kakat, ale uvidim. davam tomu cas a urcite nechcem stresovat, lebo to vyciti a bude mat este vacsi blok. preto idem k psychologicke s nim. uvidim aku radu nam da.

mima_mama
25. jan 2012

@macocha jaj a este som chcela k tej velkej potrebe, najskor ju zadrziaval a tak som mu dala plienku ze moze do nej tak mi povedala pediatricka, ked sme uz skusali aj nejake prehanadlo jemne a odvtedy keby som mu plienku nedala aj tak sa pokaka do gati. a aj pocika, skusala som mu davat len slipky a to som sa nenaprezliekala, ked mi uz dosli veci na prezlecenie, tak som to vzdala a dala mu plienku. akoby s plienkou sa viackrat vypytal, menej nehod ma... zaujimave je ze v noci ked ide spat sa mi vypyta aj 5x a vzdy cika, alebo aspon cvrkne a velakrat sa stalo,ze sa zobudil aj suchy, alebo v strede v noci a isiel cikat, alebo aj pocikany, ale vypytal sa cikat. len ked tuho zaspi tak sa pocika. cez den pri hre uplne zabuda, aj ked mu pripominam tak vacsinou povie, ze nie a potom je ciknuty ked ho idem po 2-3 hod. skontrolovat.

sante81
25. jan 2012

@mima_mama ahoj, chcem ti napísat len svoj názor, nechcem poucovat ani ti ho vnucovat. ja som od plienky začala oducat minuly rok v marci ked mal rok a pol. zo dna na den som mu plienku nedala - najprv na doma, len ked sme sli von a na spanie. doma bez plienky bol asi mesiac, pocural sa aj 5x denne, prezliekala som, umyvala dlázky, ked bolo vonku teplo, koniec apríla - zač mája , prestala som dávat plienku aj na von, prezliekala som na ihrisku aj 2x, ale za tie 2 mes sa mi naučil pytat a viac sa vonku ani doma uz nepocikal. snazim sa vysvetlit to, ze pokial ma dieta plienku, tak ho zbytočne mylís. bolo by to lahsie keby bolo teplo a leto, vtedy je najvhodnejsia doba na oducanie, viacerym kamarátkam som poradila aby plienku nedavali vôbec, niektoré deti sa naucili za pár dní, iné za 2 tyždne, ale plienku viac nedostali. na záchod som ponukala podla toho kolko vypil čaju, inak vydrzal aj 2hod, čo je podla mna norma . s kakaním mam problém do teraz, 3mes drzal, zápchy, potom kakaval len v noci, asi 3mes, počas spánku, ma 2 a pol roka a kaka len do plienky ,inak bude drzat aj 3-4 dni a to nechcem. nesilim, nenutím, nebude do plienky kakat do 6 rokov, nechávam mu na to čas.

mima_mama
25. jan 2012

@sante81 dakujem za nazor, asi by to bolo jednoduchsie keby bolo leto a teplo, lebo je potom kazdu chvilu chory a ono je to komplikovanejsie, chodime aj do nemocnice dost casto... no uvidim co povie psychologicka, tiez to nesilim. niekedy sa nauci 🙂 ved neviem o ziadnom pripade, co by mal do dospelosti plienky pokial bol mentalne v poriadku a maly je 🙂 len som to chcela vyriesit kym sa narodi dalsie, aby z toho potom nebol problem.

klauduska
25. jan 2012

Ahojte,

tak mys me od plienky od soboty,cize dnes 5.den. Dari sa nam myslim celkom dobre, pocikal sa prvy den 2 krat,aj to v zapale hry,a dnes ho mala sestra na starosti a volala mi,ze sa pocikal,inak nie,pekne sa pyta,len sa pyta skoro stale,nerozumiem tomu,pyta sa a v pol ceste povie,ze neda sa mi....takto to spravi behom hodiny aj 10 krat.... 😒 ale tak asi lepsie,ako keby sa mal pocikavat....skoda toho dneskajsku,mozno sa pocikal preto,ze bol s mojou sestrou,neviem....
no a s kakanim bude asi problem,doteraz sme problem nemali,kakal do plienky aj 3-4 krat,odkedy nema plienku,kakal iba 2 krat,aj to malicko a raz do plienky(po spani) a raz do slipkov.... 😒 bojim sa,aby ho nezapieklo,do zachoda,ani nocnika kakat nechce,tlacime spolu,odmeny mu slubujem,nic....povie neda sa mi....a ide dole....poratde,co zabera,co pomaha.... 😒
Inak aj von chodime za tie dni bez plienky a v pohode vydrzal.... 🙂

madalena188
25. jan 2012

....jáááj ženyyy...hruuuza...tej mojej vôbec nevadí, že je mokrá..studené to má....juuu....to bude fuška no...

moonlightka
25. jan 2012

@madalena188 my mame doma to iste, vobec nepovie ze je mokry...uz totalne studeny...jemu to vobec nevadi...a nocnik je najvacsi nepriatel 😝 ja uz neviem ako na to...som zufala 😝

madalena188
26. jan 2012

@moonlightka dnes som ju ráno nechala v teplákoch a gatkach..tak doobedu to mame 3x prezliekanie... a to som jedno cikanie stihla aj kakanie.... :( ale aspon vadia teplaky..minule mala pancusky...tak asi sa len precedilo :D
ale inak asi to odlozim..sak este nema ani 1,5 roka...(ese 3 tyzdne nam chybaju) :D

palinkovamaminka
26. jan 2012

ahojte, neviete poradit? od zajtra chcem nechat maleho bez plienok. mam ale skusenost, ze ked nema plienku zadrziava cikanie cele hodiny, az pokym mu opat nedam plienku. ked mu nedam plienku, tak je velmi nepokojny ked mu treba, chce ist stale na ruky, az pokym sa s placom nepocika. na nocnik si sadne, ale nepusti 😅

mam ho teda nechat bez plienocky, aj ked zadrziava cikanie tak dlho? mam len obavy, aby mu ten mechurik nepraskol alebo co.. On napr rano vstane suchy a ked mu nedam plienocku drzi dalej aj 2 hotky. Pije dost, +mlieko pred spanim. diky

madalena188
29. jan 2012

...no takze druhy den bez plienok (okrem vychadzok a spania)....vcera nic...dnes konecne utekala na nocnicek ale nevyzliekla sa...tak to skoncilo zase nehodou...poobede isla spinkat...a ...zase akoby sme zacinali odznovu....treba jej cikat...ale ani nejde k nocniku...ani nenaznaci...juuuj....no ale malililililililinky pokrok mame no... 😖

madalena188
29. jan 2012

@moonlightka no nocnik je pomaly uz aj nas nepriatel...ale ked ma obsah radost velika.. 🙂

mija861
30. jan 2012

Mamičky už aj mi sme bez plienky a som na seba taká hrdá a samozrejme aj na malú 😀 My sme to riešili ako sa to dalo,čítala som články pýtala sa známych...bola som už zúfala že sa nikdy nenaučí na nočník a pomohlo nám jediné slovko škôlka 🙂 večer som ju dala k sebe a začali sme sa rozprávať ,ked budeš mať plienku a cikať do nej nemôžeš sa ísť hrať k deťom do škôlky a na druhý deň to už išlo samo nehovorím že nebola nehode cca 2 krát ale to sme sa zabávali.
Teraz sa mi každý deň pýta do škôlky 🙂 a nechce mať ani ked ide cez deň spať a vôbec sa ne pociká na noc jej dávam aj to plače,že nepôjde do škôlky.....takto sme to zvládli my 😅 tak mamičky prajem mnoho síl a hlavne málo nervov na nočníku

susisus
31. jan 2012

@mija861 aj u nás pomohla školka, aj som ju vzala do skoky kam pojde a pani ucitelka jej to potvrdila, ze musi piskat-kakat do nocnika a funguje zatial 🙂

mija861
1. feb 2012

@susisus ako niekedy stačí tak málo k dosiahnutiu tak zo začiatku nemožného 🙂

clovis
2. feb 2012

Ahojte,
chcem sa opytat, ci ma niekto skusenost s tym, ze dieta sa nechce pytat na nocnik. skratka dcera ovlada, ze ked ju dam na nocnik, tak sa vycika. donedavna pekne cikala po zobudeni, po jedle atd., ale vzdy len vtedy, ked ju ja zoberiem. nepyta sa. ked ju necham bez plienky, pocika sa a povie, ze sa pocikala. darmo jej hovorime, ze musi utekat do nocnicka, ak chce byt sucha. skusili sme uz asi vsetko: dat ju bez plienky, nechat ju v mokrom, doniest nocnik, aby ho mala pri sebe, gatky ako motivacia, posadit na zachod a nic nezabralo. paradoxne, ked sme mimo domu, napr. v nakupnom centre, vypyta sa a vydrzi aj v aute. ani v noci sa nepocik(na 90%) vydrzi do rana, takze mechur uz ovlada.
Navyse teraz uplne odmieta chodi na nocnik, robi uplny randal, ked ju tam, chceme posadit, vraj jej netreba, nechce atd. uz som z toho zufala. zda sa mi, ze to robi zo vzdoru. je to mozne? poradte.

kvietocek7
4. feb 2012

@moonlightka no citam to tu ale vidim,ze nie som sama. Tiez mu nevadi ked je cely mokry a pototooo 😝 chytam z toho osypky a zufale stavy 🙄 🙄 🙄

@mima_mama tiez som to mala podobne s plienkou aj bez plienky, Sedime a trenujeme iba sedenie, v tom je uz pokrok chce sediet, uz skusame aj cikat ale presne sediet sedi ale potom je to vsetko v gatiach 😝

ja uz nechapem ako to niekto moze zo dna na den odnaucit pripadne za 3ci viac dni od plienok,to fakt nechapem 😔

kvietocek7
4. feb 2012

@macocha veru by si fakt hned verila keby vidis maleho ze vsetko mokre a pototo a on bez reakcie iba co chodi na siroko ako kacica.Ja som si myslela,ze to tak zaberie ale moj maly nie a nie. A to uz pred mesiacmi krical mamka puk puk akoze cikat a kakat ale vzdy zostalo vsetko v gatiach. Skusala som s handrovou plienkou aj bez nej ale vsetko rovnako,ja uz fakt neviem ako. Dookola citam tu 7dnovu oducaciu kuru-jedine,ze mesiac vobec trvalo ze sa chce posadit na nocnik. Inac vsetko konci v nohaviciach 🙄 🙄

macocha
4. feb 2012

@kvietocek7 no tak teda to je nadelnie...ale vidíš, chodí naširoko, teda to vníma. Nereaguje - možno nevie, možno nechce, ale cíti to ako nepríjemné. Len toľko som mala na mysli. Lebo ak by to ozaj nevnímal, teda vôbec si neuvedomoval, to už by bola vážna pychická porucha. Takže neboj, raz to príde, niečo vymyslíš. 🙂

mima_mama
4. feb 2012

@kvietocek7 jaj prave som tu popisala story o nasom dnesnom uspechu bez plienky a vymazalo sa mi to.. tak este v skratke, dnes obrovsky uspech, cely den bez ciknutia a len slipky mal aj cestu autom a vonku a aj ked spal tak sa nepocikal. len 3x nehoda kakanie, ale aj 2x uspech, mal zapchu, tak som mu dala glycerin. cipo k po 2dnoch a ked si prdol tak "blato" na ihrisku🙂 ale inak super, ma slipky, ze plienky sme odhodili a dali babatku a on je ako tatinko v slipkach 🙂 tak uvidime, asi to chce len cas, obrnit sa trpezlivostou a deti same pridu nato kedy su pripravene na dalsi krok.

jannper
5. feb 2012

ked mozem mamickam odporucit,tak jednoznacne 3fazovy trening,nasla som ho tu na MK,bola som prekvapena ale fakt funguje .-) sice som prve 2tazdne sklbila do jedneho ale aj tak to zabralo...od pondelka sme isli na ostro a cely den som ho nechala bez plienky ,do stredy som v kuse utierala podlahu,chce to pevne nervy a vela trpezlivosti :D ale ked sa nam v stredu podarilo prvy krat vycikat do nocnika,mala som pocit ze som vyhrala v lote,vo strtok sa mi pocikal len raz mimo a vcera sa mu podarilo do nocnika aj vykakat,to bol doma aplaus a radosti 🙂 viem ze to este potrva kym to bude ono ale sme na dobrej ceste...drzim palce vsetkym mamickam aj im detickam 😎

macocha
6. feb 2012

@gaby21 vďaka za tie linky 🙂 Článok som poznala, ale som nevedela, odkiaľ pochádza.

madalena188
23. feb 2012

...myslíte holky, žeby som to mala skúsiť znovu?...mali sme min. týždeň pol roka...malá po tom ako sa mi vykaka ukazuje na plienku...cikanie však nehlási...ani nič..nevadí jej byť v mokrom....ale keď ju posadím na nočník málokedy sa stane, že niečo neurobí....som z nej "šaľena"...