Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

katrinka8
23. feb 2012

No tak u nas je to tak, ze bez plienky sme cca mesiac (okrem spanku a prechadzky, kedze je zima), ale je to tak 50 na 50. Ked ju dam na nocnik sama, tak bud cika alebo povie "neda sa". Pyta sa tak, ze povie "cikam", ale to je tak, ze niekedy to stihneme a niekedy "cikam" znamena, ze cika prave vtedy. Takze tak. Niekdy vydrzi v 1 gatkach aj cely den, a niekedy sa aj 4x prezliekame. Ked sa pocika a nie som pri nej, hned mi pride povedat, ze "tam som cikala" a ukaze. Ale kakat do nocnika mi nechce, naozaj len vynimocne, ona aj sedi, tlaci, ale nejde. Minule povedala, ze "bobok je v ritke, ritka je pokazena, neda sa" 😀 Sme sa smiali. No ale v podstate sa vykaka bud do plienky (ked vstane rano, alebo do gatiek. Nevidim na dcerke, ze ide kakat, vidim len, ze uz tlaci, ale nechcem ju v tom prerusovat, aby sa nezasekla. Ked ma gatky, tak ju v tej chvili posadim, ale plienku dole nedavam - aj tak by som nestihla.
Co sa tyka tych faz, je to OK, ale u nas to do 7 dni nezabralo... ale asi je to najma aj tym, ze je zima, takze von bez plienky u nas nehrozi. Niekedy ma po prechadzke plienku pocikanu, niekedy nie. To iste po obednom spanku alebo po nejakych vychadzkach. Ale napr. hlasi, ze "cikam" aj ked ma plienku. Tak neviem...

madalena188
26. feb 2012

@kvietocek7 akko sa hovorí don´t worry...my na tom takisto...ohlási mi...ak vôbec..ak už je neskoro... :( alebo zbadám previnilý výraz, keď sa zosere...ale hned na to usmev, že pohoda...vôbec ju nič netankuje...a pritom na všetko ostatné je nesmierne chytrá..rýchlejšia ako ostatné deti...tak týmto to asi kompenzuje...jooooooooj... nervy moje

jankalac
26. feb 2012

musim tu pochvalit nasho Samka, dlho sme bojovali s nocnikom a zachodom, nechcel vobec sediet ani tam ani tam, ale vcera prisiel den D a sam od seba doobeda pytal nocnik ze ide cikat a aj sa vycikal 🙂)))))))) . poobede to zopakoval este 2x, takze slipiky ostali pekne ciste neocikane. huraaaaaaaaaaaaaaaa. a dnes rano tiez pytal sam nocnik, aj cikal. tak sme boli v obchode a kupili sme odmenu - kinderko 🙂)
na spanie plienky este ma, no dufam ze do leta sa aj tych zbavime ... a dame sestricke 😀D
sikovnicek moj veliky cmuk

kralicica
26. feb 2012

@jankalac super pochvala! otazocka: ako ste ho ucili? da si sam dole nohavice alebo ti povie a ty mu das? u nas je problem, ze si sada na nocnik obleceny...

kvietocek7
26. feb 2012

@madalena188 ja uz na to ani nemam coment.... veru dont worry be happy 😀 😀 🙂 🙂 kazde dietatko je indivindi ale moj maly je maxi indivindi, Totiz idem podla tej sedem dnovej odvykacky ale ze 7dni to nehrozi. Len MESIAC prosim pekne zobralo co si zvykol IBA SEDIET na nocniku, a tak teraz postupne uz celkom fajn cikame do nocnika ale pochopitelne ze aj s nehodami. Mame ten hraci serblik tak ked sa vycika a zacne hrat tak z toho robim jedinecnu situaciu zivota -tancujem potom ho vystiskam vyhadzujem do vzduchu no proste groteska 😀 😀 😀 ale co robit,inac ani nie lebo vidim,ze ma z toho zazitok. No ale stoji to za to 🙂 🙂 aj ked to ide vsetko krocik po krociku.
Pre mna plati TRPEZLIVOST NAD ZLATO 😅 lebo inac to ani nejde. Tak ratam este dalsi mesiac co si akoze osvoji sediet a cikat a potom uz pojdeme na ostro bez plienok aj von. Naberieme do koca haldu handier na prezliekanie a to bude dalsia faza -dufam,ze to bude uz len a len lepsie.
Tvoja malinka chytruska -vcelicka 🙂 🙂 🙂 ale ma strasnu vyhodu oproti nam,ze nema este ani dva rocky takze by som sa tym vobec nestresovala.Ved aj mate malinkeho Miska a to je tiez nieco nove pre nu.Ja kolko raz nestihnem s malym utekat ci ho len polozit na serblik lebo drzim maleho na rukach takze to skonci ako nechceme. Proste potrebuje pomoc a v danej chvili sa mi jednoducho neda.
Moja mala sa odplienkovala jenym supom a to mala 2roky a 3mes.

kvietocek7
26. feb 2012

@kralicica presne to iste sme mali aj my este v uplnych zaciatkoch. To preto lebo sa mu sedelo nepohodlne serblik bol tvrdy pre neho. Vselijako by aj obsedel ale iba s oblecenymi gatami. Postupne sme si zvykali -ale nie na silu. Aj teraz ked uz zvladame sediet tak casto aj hovorim pred tym ako si sadne poviem ''dame dole gatusky'' a davame spolu. A potom zas ''dame hore'' alebo skus si sam ''tahat gate hore'' a celkom sa mu paci takze taha a ja len tak nenapadne popravim na zadku.
Pozerala si si tu sedemdonovu -tyzdnovu odvykacku?

jankalac
26. feb 2012

@kralicica no od vcera sam krici ze ide cikat na nocnik, dam mu dole gatuse , sadne si a zachvilu hlasi ze je to tam 🙂))) predtym sme sa mordovali mozno 3 mesiace, nechcel sediet vobec a mohli sme mu slubovat hory doly... dufam ze uz to bude len takto pekne do nocnika, a plienkam definitivne dame papa 🙂))

alicia28
26. feb 2012

moja dievcina ma 2,5 roka a na nocnik chodi ked si zmysli alebo sa jej pytam
ale plienky ma stale lebo jej ujde asi kazdu chvilku,
na nocniku kaka od 1 roka nemali sme problem učit sa
vzdy rano sme sa zobudili pozerali rozpravky a kakali na nocniku bez problemov ,,potom bol s kakanim cely den uz pokoj, a tak je to doteraz,,je to zvyk a rutina,,som rada ze nemusim riesit hovna v plienke
............ale plienky mame aj tak lebo........ sa nechce pytat cikak
asi neurobim nic, ked bude mat v lete 3 roky a stale to takto bude tak neviem, budem to riesit, neviem ako
motivaciu nepotrebuje lebo nocnik ani zachod jej nerobi problem ,,
sedi tam a nie je to pre nu novinka, lenze co z toho ked jej nedam plienku a za pol hodinu ju mozem prezliekat ? a potom zase za pol hodinu a zase....to by som asi prala 3x denne lebo tolko oblecenia nemame, a jej je to jedno ze sa pocikala do pancusiek alebo teplakov, ,,,zas ju taku nemozem nechat lebo prechladne,,,a takto je to kolotoc na ktory nemam nervy 😢
a preto stale plienkujeme,,,sama som zvedava dokedy,,,tie pampersky su nenormalne drahe, uz mame cislo 5 a 18 eur cca za balik kde ich je par kusov to je dost velka sranda pre penazenku

meissa
26. feb 2012

Ahojky ja som malu davala na nocnik od pol roka hned ako zacala sediet....mala som stastie neboli ziadne protesty. Od osmeho mesiaca sa mi ani raz nevykakala do plienky 🙂 A cele leto ked mala rok a pol sme chodili bez plienky a od vtedy sa aj cikat zacala pytat. Som zvedava ake to bude ked budem mat raz druhe dieta :P

alicia28
26. feb 2012

@kvietocek7 , keby som to aj ja tak mala,,,moja ma dva a pol roka a stale jej nedoslo ze plienka je pre male babetka aj ked to preberame denne sto krat a sama mi povie ze plienky maju male babetka a ona je uz velke dievcatko ale je vynimka,,,,moze ma slak trafit

lucka33
26. feb 2012

@madalena188 ahoj, vidím, že máš rovnako starú bambulku ako ja, my sme skúšali ten 7-dňový program odvykania od plienok, ale po 3.dni som to definitívne vzdala, lebo to nikam nesmerovalo, práve naopak... Akurát čo získala odpor k nočníku 😠 Takže sme nočník museli na čas celkom vylúčiť z nášho života, je v kúpeľni pri záchode, ale totálne ignorovaný. Ja neviem, ako teraz ďalej... keď sa pokaká, nahlási mi "kaká", ale už je to v plienke 😝 A tiež jej nevadí mokrá ani plná plienka 🙄 A keď ju tam aj posadím, absolútne nič neurobí, pociká sa potom 😝

kvietocek7
26. feb 2012

@alicia28 capito 🙂 , tiez sme tym prechadzali jemu tiez nedochadzalo a este sem tam ani nedochadza respektive neprekazaju mu pototo a docurane slipky a pancusky dokopy. Sprvoti zaberak jak slak, aj ked teraz uz lepsie lebo ked uz nieco ze nestihne alebo jednoducho to pohodlne pusti do gati, tak to ide na siroko ako kacica 😀 😀 😀 a vtedy vysvetlovacky ze takto chodia kacky lebo ony nenosia gatky 😀 😀
Proste ako aj pisem zmierila som sa s tym ze v nasom pripade to bude dlhodobejsia zalezitost ako odplienkovat iba za sedem dni 😖 ale hadam raz bude uz s tym pokoj

sante81
26. feb 2012

@alicia28 ja som plienku prestala dávat v roku a pol, najprv sa počural aj 5x denne, prezliekat, prat, a dokola to isté
po mesiaci prania a umyvania dláziek sme boli bez nehody, ale plienku nedostal ani raz, iba na spanie, aj von sme chodili bez plienky a prezliekala som, bez hanby, niektoré mamičky su toho názoru ze dieta musí na to dozriet, ale pokial bude mat dieta plienku na zadku, tak sa pytat nebude, lebo mu je tak pohodlnejsie. my sme bez plienky uz vyse roka a odporučila som to aj ostatnym ,nedat plienku a mat trpezlivost. a uvidís ze to zaberie

kvietocek7
26. feb 2012

@alicia28 este som pozabudla ze sme bez plienky len cez den teda ked ideme von este zatial sme s plienkou aj na spanie. Ale som za ze treba plienky odstranit pokial sa len da. Najskor som si myslela ze cely den teda aj von budeme bez plieny no ale neda sa musime v nasom pripade postupne ako som aj hore vyssie pisala.

alicia28
26. feb 2012

@sante81 , ja na to nemam trpezlivost a vonku by sme prechladli tak sa mi do toho nechce, ale verim ze sa to da vyriesit ked bude v mokrom tak si to skor uvedomi ze to nie pohodlne, tie plienky drzia zadok v suchu tak dieta nemam snahu sa oducit lebo naco ked netreba,,,,uz si pripadam ako v anglicku, tam maju plienku pomaly do 4 rokov a nikto sa nad tym nepozastavuje, ja dufam ze sa to u nas zlomi a bude to coskoro vyriesene,

sante81
26. feb 2012

@alicia28 rozhodnutie je na tebe, ja som ti ponukla riesenie ako dcéru naučit na záchod, pokial plienku mat bude tak sa ti pytat nebude určite, mne nerobilo problém prat na pol dávky, vydrzala som mesiac, usetrili sme na plienkach dost vela

alicia28
26. feb 2012

@sante81 ja stale cakam ze dohovaranim a castejsim sadanim na nocnik a zachod sa to nejako sama nauci, mne sa nechce prezliekat, .....plienky su drahe to je pravda, ale zas financne mi to nerobi taky problem ze by som nato nemala, tak asi preto sa mi do toho nechce, som leniva to riesit.

sante81
26. feb 2012

@alicia28 tak mne pomohlo aj tych 50e čo sme usetrili kazdy mesiac a robila som to pre svoje dieta, aby sme sa aj v tomto smere posunuli vpred. chcela som len pomôct ,kedze názov témy je ako naučit dieta na nočník, ale ked problém je v tom ze tebe sa nechce malu prezliekat, tak mozno moja rada pomôze niektorej inej mamičke

alicia28
26. feb 2012

@sante81 jasne ze pomoze inej mamicke,,alebo komukolvek kto sa odhodla na oducanie od plienok, tema je naucit na nocnik,,moje dieta s tym problem nema ze by nechcelo na nocniku alebo zachode sediet,
len keby cikala aspon kazdu hodinu tak by som ju dala na nocnik a v pohode by sme mohli byt bez plienky cely den,,
ale ked si cvrkne kazdych 10 minut tak do toho sa mi nechce absolutne,,,prezliekat ako blazon cely den,,,raz sa to iste nauci a dufam ze to bude coskoro 🙂

madalena188
27. feb 2012

@lucka33 no my ked skusali ten program tiez bol piskot este som len nocnik tahala...sice teraz davam tak rano, doobedu pred spanim po spani poobede a pred vecerom..vzdy daco urobi..ale aj plienka furt mokra... :( nevadi pokakane pocikane..nic..a ked sa opytam..ta nene... asi este nie je na to pripravena...abo ja neviem...
škrie ma to...ale nerobim z toho vedu...su deti co aj 2,5-3 rocne sa pocikavaju...a naucia sa...na kazdeho dojde... aj ked sa jej budem musiet zacat posmievat..ze aha..a oni ne a ty hej... :D ale to este cas :D

madalena188
27. feb 2012

@kvietocek7 no ved toto je.niekedy vidim ze tlaci..a akurat kojim..ta kym sa ja pozbiram..atd...akurat Misko sa uz nechce chytit nazad na cicku...a M(S)imi sa mi aj tak zosere...asi to este nema zmysel...pockame zas trosku...skusime v aprili.... 🙂 a uvidime...jednoznanacne pojdeme tak ze dam gatky teplacky...a nech sa pocika a vie co to..ze mokre...a ze to nie je dobre....a idem kuk co to ten vas 7 dnovy program...bo o tym citam...a neviem furt co to..bo ked sa zberam citat daco sa zomelie a utekam inym smerom
trimem palce baby...

madalena188
27. feb 2012

@alicia28 totooto..z keby cikla raz za hodinu...ale ona tu kus tam kus..joooooooooooooooooooooj

alicia28
27. feb 2012

mojej malej nevadi ze je pocikana ked je bez plienky, ked ju tak necham vydrzi a je jej to jedno, .... nechcem aby prechladla, na niektore deti to plati ze zistia ze su mokre a do 3 dni sa to naucia a pytaju sa,,,ja som to uz raz skusila a 3 dni som len prezliekala alebo neprezliekala a nevadilo jej to,,, nechce sa mi do toho, pockam do 3 rokov a potom nieco vymyslim alebo to uz bude leto a nech chodi s holou ritou 🙂

lucka33
27. feb 2012

@sante81 no tak s týmto názorom súhlasím, tiež si myslím, že dieťa "nedozreje", proste sa musí naučiť vypýtať sa, inak bude mokré. Pokiaľ bude mať plienku, tak je to pohodlnejšie pustiť to do nej 😝 Takže mesiac vám to trvalo? Ja som po tom nevydrenom pokuse nemala už odvahu s tým začínať, keď neznáša už ten nočník, ale akonáhle sa troška oteplí, tak znova začneme, aby sme mohli chodiť aj von bez plienky, keby sa teraz pocikala vonku, ešte je dosť zima, nebudem riskovať prechladnutie.

kvietocek7
27. feb 2012

@madalena188 tu je web
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/macocha/clan...
malinka ti to zvladne 🙂 aj ked zacnete ked uz bude teplejsie tak to pojde jednym supom,uvidis.. nic nezmeskate prave naopak.. aj malinky uz bude menej na prsniku ako teraz 🙂 a presne ako pises gatky a pancusky ci teplacky to je naj, davat handrovu plienku alebo podobne je podla mojho nazoru nezmysel, nam to absolutne nic nedalo prave naopak 😖 tak sme to nechali len na slipky a pancusky 🙂

kvietocek7
27. feb 2012

@lucka33 luci,nas maly sa pytat nevie a kym by som na to cakala aj jaaajj to by mal hadam raz tolko rockov, ja ho proste musim nabadat a tym dosiahnut ze sa zacne pytat. Ale suhlasim s tym,ze dieta musi dozriet hlavne fyzicky.
Tiez si myslim ako aj pri magdalenke ze vas vek nemusis sa nicoho obavat ved nemate ani dva rocky. Skor by som sa obavala regresu t.j. ze dieta zacne odmietat serblik ako aj spominas. To sme mali aj my,ale ja som uz neustupila hladala som sposob ako maleho naucit sediet na nocnicku. A aj ked dllllho trvalo (mesiac) naucil sa pekne sediet IBA SEDIET, teraz uz mozme robit dalsie krocky. Ktosi mi aj spominal,ze chlapci mozu aj cikat v stoji 😀 😀 ale co potom kakacky 🙄 tak sme sa naucili sediet a som tomu rada.

madalena188
27. feb 2012

@kvietocek7 dakuejm uz som to citala doobedu..takze je to v podstae uplne normalne oducanie od plienok..ziadna nova vec... :D
pockame na teplo..zbalime pakel gačoch a davaj k našim na zahradu... :D bude prča :D

lucka33
27. feb 2012

@madalena188 no nie je na tom odúčaní za 7 dní nič extra, akurát sa mi nepozdáva to nabádanie na nočník každých 15 min., sa mi to zdá často a mojej malej to už liezlo na nervy. Ale počkám do toho oteplenia a už nepopustím, proste dáme preč plienku a budeme prezliekať a utierať 😀 Možno len na nejakú dlhú trasu alebo tak by sme dali plienku, ale zas keĎ bude teplo, dá sa aj vonku cikať, nie ako teraz v zime, aj keď poznám aj také mamičky, čo otŕčajú deťom ritule aj v mrazocch 😨

nebbia
27. feb 2012

@lucka33 Ja som uz malu zacala oducat.Pekne to vedela,islo jej to ako po masle,pekne sa pytala na nocnik,no minuly tyzden sa zacala znova pocikavat.Aj dnes som uz 3 krat utierala.Som z toho jelen 😲

lucka33
27. feb 2012

@nebbia hm, tak u nás práveže opačne, prvýkrát to nemalo žiadny efekt - to bolo asi mesiac dozadu. Tak uvidím, keď začneme teraz, ako budeme pokračovať. Ono to asi tým detičkám dlhšie trvá, zvyknúť si na nočník a pýtať sa, veď si zober, že celý ich život to dávali do plienky automaticky, takže pár nehôd ešte určite bude... Ja počítam, že nám to potrvá min. mesiac, kým sa začne pýtať, lebo ona vie, čo robí, len mi to oznámi už po. Len ju treba naučiť pýtať sa na nočník...