Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

gloria78
24. jún 2010

anitab, to skutočne hovoria len lekári 😉 v 4 rokoch je učenie ťažšie a už i lekár s na dieťa pozerá ako na patologické. Potom nastupujú lieky...a len preto, že sa čakalo, kedy sa samo začne pýtať, dospeje a 2 - 2,5 roka bolo "málo" na ponúkanie nočníka a skúšobné odloženie plienky .-( (=skúsenosť nie môjho dieťaťa, ale veľmi blízka skúsenosť)

anitab
24. jún 2010

gloria,

tak som to aj myslela a napisala, od 4 rokov to uz je v rukach lekarov, lebo to je uz na liecenie...len som chcela povedat, ze ked ma dieta 2-2,5-3 roky a nezacne sa hned za tyzden pytat, a kazdy "mudry" okolo poucuje matku, ze uz ma "velke"dieta a ma nieco s nim robit, tak by nemali matky prepadnut panike a stresu...presne ako pisala Katty teraz, jej skusenost je podla mna nazorna.....

minuly tyzden som v jedno dopoludnie maleho prezliekla v priebehu hodiny 3x (za1m bude mat 2roky) a takto sa to vlieklo tyzden, az som si povedala, ze ked to pride, tak to pride, prestala som sa tym neustale zapodievat, ale stale ho vediem k serbliku, pravidelne ho tam posadim, on sa pekne vycika, ale sam sa nepyta, takze ked nevystihnem cas, tak to mame v slipikoch a teplokoch 🙂 vediem ho prikladom inych deti, rozpravok aj vlastnym prikladom, chvalim ho, vysvetlujem...osobne nie som zastanca vety "pocikal si sa, to je hanba"...sama som zvedava, ked pride vysledok a zacne pouzivat toaletu 🙂 tiez poznam jedno dieta, ktore malo plienky v voku 4,5roka, ibaze tam bolo psychologicke pozadie problemu...

gloria78
24. jún 2010

anitab, rozumiem 😉 to naše je práve inteligentne veeeeľmi popredu, ale.....neprajem to nikomu ☹
Mňa osobne až poburujú vyjadrenia niektorých "moderných" lekárov, že dieťa na to príde úplne samo, iné v 2 iné v 5 rokoch. Vraj, ak sa to do 5 rokov nenaučí, to riešiť treba ☹ Ale to už len s lekárom sa dá. A myslím, že každé dieťa má lekára plné zuby pri svojich detských chorôbkach, nie to že ešte pri odúčaní od plienok?!?!?!?

sammy
24. jún 2010

Tak baby, idem vas tu povzbudit. Ja som este pred tyzdnom bola uplne zufala, mala nosila plienky stale a na nocnik nechodila a teraz mozem povedat, ze sme uz uplne bez plienok - aj vonku, aj v noci 🙂 Takze za tyzden sa to da zvladnut. A pri druhej dcere sa uz stresovat nenecham, lebo mam argument, ze ten vek ma fakt nieco do seba.

marorlinko
24. jún 2010

mojho som ucila tak,ze som ho nechala cez den bez plienky a po ruk emal nocnik,nehody sa stali,ze sa vycural n apodlahu,nevadi,dal asom mu slipk ,pocural sa a vadilo mu,ze j emokry,stale som ho posadila n anocnik a skusala,mojho som nijako ani nutit nemusela,pretoze on sam m aprekvapil,ked nechal nocnik plny,bez toho aby som si vsimla a co j enajlepsie on sa mi nikdy ani v noci nepocural bez plienky, my sm ezacinali naopak najprv v noci bez plienky potom cez den. jediny problem,ktory mame je,ze nechce kakat do nocnika,ani n awc,skusam vsetko mozne,to jedine,co m atrapi. curat sam do nocnik azacal,ked mal 2 a pol roka,diet asi svoj cas najde samo.

silvia123
26. jún 2010

Môj malý keď mal dva roky, tak sme skúšali nočník, ale proste nechápal tomu, tak som ho nenútila a v zime sa mi nezdalo vhodné ho to učiť, aj keď som ho počas dňa dávala občas na nočník, aby vedel na čo je, teraz keď sa oteplilo som šla tvrdo na vec a tiež ho začala učiť -čo sa týka cikania veľmi rýchlo pochopil, pekne vydrží aj keď niekam ideme, občas sa síce stane že sa pozabudne, ale väčšinou sa buď vypýta, alebo keď mu pripomeniem tak sa pekne vycikáme, dnes bol aj celú noc suchý a ráno sa vypýtal. Problém mám ale v tom, že nechce pochopiť, že má do nočníka aj kakať -kedysi sa mi tam vykakal, ale teraz ani za svet, aj dnes som vedela, že po jedení bude kakať -sedel tam štvrť hodinu a nič a len čo som mu dala plienku, tak hneď do plienky, proste on to má úplne pomýlené, myslí si že kakať má do plienky! Čo mám s tým robiť?

ribizek
27. jún 2010

silvia123 - my sme mali tiež problém s kakaním. Niekedy si povedal aj 20 krát cikať-kakať, kým sa naozaj vykakal alebo to zadržiaval. Ked som už videla, že mu je pomaly zle a poskakuje ako srnatko, tak som mu nasilu zohla nôžky a pridržala ho na nočníku. To bolo jediné, čo bolo nasilu, ale len preto, že som videla, že som už trápi. Ale plienku nedostal, reku ked, tak to hodí do slipiek. A do týždna sa to akosi zlomilo. Dokonca dneska sa pýtal 2 krát, prvý krát sa vykakal na druhý krát, teraz dokonca na prvý.
Je možné, že ked deti nanočníku kakajú, tak je to dosť plytké a vadí im to. Je možné, že časom sa naučia na záchod a bude to lepšie.

A ešte sme skúšali jednu "fintu". Ked sa vyciká, chodíme dávať záchodíku piť. 🙂 A ked sa vykaká, tak dostane záchodík papať. Možno niekomu pomôže hra, že záchodík je hladný a treba ho nakŕmiť. 🙂 Ja viem, možno to znie blbo, ale myslím, že my, maminy, skúšame aj nemožné.

ribizek
27. jún 2010

A tiež chcem povzbudiť maminy, nech nestresujú, aj ked ja som bola rovnaká. 🙂 Do 2 rokov sme síce chodili nanočník, ale musel mať náladu a mal obdobia, že ho doslova odmietal a plakal. Presne na jeho 2-hé narodeniny som sa rozhodla nechať ho bez plienky, lebo bolo teplo. Ani nie tak na odplienkovanie, ako som chcela, nech si riťka oddýchne. Prvý den išlo všetko do pančušiek a sliepiek. Všetko. 🙂 Dokonca sa pocikaný aj hral, ani mu to nevadilo. Na druhý den ešte doobeda. To už chodil s holou riťkou a s prepáčením, hovienka som zbierala aj po zemi. Sama sebe som si dala čas 3 dni, že ak sa ani kúsok nechytí, tak skúsime o mesiac, a potom zasa o mesiac. Poobede som len počula jeho tlieskanie, ako kričí jeeej a sám sedel na nočníku. 😲 Odvtedy ako ked utne. Sám prišiel, posadil sa, o týžden sa aj pýtal, ked som nebola na blízku, tak priniesol nočník alebo pribehol a povedal cikať-kakať. Máme síce ešte nejaké mušky - napríklad vonku sa nevyciká ani za svet. Ani postojačky, ani na babu, ani nosenie nočníka nepomáha, radšej vydrží domov. Chodíme zásadne bez plienky, aby som ho toľko nemiatla. Len ked je to nadlho, že ideme autom, tak pre istotu dostane a samozrejme na spanie. Tam je to striedavo. Väčšinou sa pýta aj v noci, lebo dosť pije, ale ked hlboko spí, tak občas ide aj do plienky. Ale neva, aj tak som rada, že sme to takto zvládli,lebo pri 2 drakoch som mala z toho celkom strach. A tomu mladšiemu idú navyše aj zúbky. 🙂

Nám tiež všetci vraveli, že v lete sa naučí, bude chodiť s holou riťkou. No poznám veľa mamičiek, že im to takto nefungovalo. Proste, ked dieťa nie je pripravené, môže byť leto aj 6 mesiacov. 🙂 Ved koľko detí sa naučilo na jar alebo v zime. 🙂

silvia123
27. jún 2010

No asi potom robím v tomto chybu, že viem napríklad, že ráno po jedení bude kakať, tak mu dám plienku, možno naozaj musím vydržať zo začiatku aj keď sa vykaká do slipov, síce som to už skúšala, hneď na začiatku ako sme sa učili cikať -vtedy mal inak super deň -kakal tri krát ako na potvoru -vždy samozrejme do slipov, ale videla som že mu to vadilo- ako chodil do široka rozkročený 😀, len potom som už nevidela v tom zmysel, že pokedy nevie že sa kaká do šerblíka, tak keď som vedela, že bude kakať dala som mu tú plienku, takže skúsim ešte raz ho nechať bez plienky a prípadne ho v tom chvíľu nechať aby mu to vadilo a uvidím aký bude výsledok...a hlavne vydržím tiež takto pár dní, len teraz ako na potvoru je chorý, ale však skúsime aj vnútri, dôležité je že sa pýta aspoň cikať. PS: my dávame piť mackovi nakreslenému na šerblíku 😀

ribizek
27. jún 2010

silvi123 - ťažko povedať, kde robíme chyby. To čo fungovalo na jedno dieťa, na druhé nemusí absolútne platiť. Si len vezmi, ako väčšina radí, že v lete začne detičkám vadiť, ak si budú cikať a bude im to stekať po stehienkach. A vezmi si, koľkí sú úplne v kľude a bavia sa ďalej. 🙂 Však vyskúšaj, trošku si možno zaperieš 1-2 dni a možno to zafunguje. 🙂 Držím palce.

silvia123
29. jún 2010

No jemu to veľmi vadí keď sa pokaká aj začne pomaly nariekať keď ho hneď neprezlečiem, ale stále mám pocit, že to nechápe že kakať sa má do šerblíka. Ale veď budem skúšať a skúsim byť trpezlivá...

lienockaa
30. jún 2010

ahojte..

neviete mi poradit, co s chlapcom, ktory vie co sa na nocniku aj zachodiku robi, vie si nan san sadnut, aj to robi uplne ze cielene, hovori, idem sa vycikat, vykakat, ale zasadne obleceny.. 😝
skusala som ho nechat bez plienky, len holy nech beha, ale nechce tak byt, pyta plienku, place a vrieska na celu bytovku, ze on chce plienku.. 😒 a nechce si obliect ani slipy.. 😒
rady typu vysvetlovat mi nepomozu, ja mu vysvetlujem uz niekolko mesiacov, aj nazorne ukazujem, na sebe, chodi so mnou aj s muzom na wc, ukazujem mu obrazky deti, ako cikaju na nocniku..dokonca vzdy, ked idem na wc ja, taha so sebou nocnik a ide nan aj on "cikat, kakat"..len ako zlomit to, aby si sadol na ten nocnik, ci zachod vyzleceny?ked ho zacnem bez debat sama vyzliekat, reve a uz si na nocnik nesadne..
ak nieco spravi do plienky, vacsinou mi to zahlasi..malokedy nie..
podotykam, syn vsetko rozprava a je velmi sikovny, len toto je jedina vec, s ktorou nevieme pohnut..☹

lila794
30. jún 2010

Ahojte, viete mi poradit? Prave oducame od plienky. Konecne sa skamaratil s nocnikom, pred par tyzdnami si tam nechcel sadnut ani za nic, plakal, ked sme ho nechali bez plienky, ze chce plienku. Tak som ho nenutila. Teraz ako sa oteplilo, tak som ho raz nechala a sam sa pytal cikat. Doma sa pekne pyta, ale problem je vonku. Tam je tak zaujaty hrou, ze sa pocika. Sice zatial takto fungujeme od vcera 😀 , ale je to normalne? Zacne sa mi pytat aj vonku?

andula78
2. júl 2010

ahoj lila, neboj sa, zacne sa pytat 🙂 Ja som to s Laurou robila na zaciatku tak, ze som sa jej cas od casu opytala, ci nepotrebuje cikat 😉 ale aj tak sa sem-tam stalo, ze som na to zabudla a aj ona v zapale hry... tak sa pocikala. Ale myslim si, ze je to uplne v poriadku, deti si musia zvyknut. Dnes uz fungujeme tak, ze ked sme vonku, Laura si sama stiahne nohavice a vycika sa na travicku.Niekedy si sice ocika aj nohavice, ale co uz ked "ja sama"!!! 😀 😝 Preto vzdy nosim so sebou nahradne oblecko 😀 Ak sme v meste, tak len zahlasi "joooj rychlo, rychlo piskat"! 😀 A vtedy utekame na najblizsie Wc-ko (zatial sme to este vzdy stihli) Deti si rychlo uvedomia, ze je lepsie sa pytat, ako mat mokre nohavice....

silvia123
2. júl 2010

Ahojte, takže sa dostavili prvé úspechy aj s kakaním, čo sa týka cikania -tak sme boli už po dva razy suchý aj v noci -jednoducho ked sa okolo 2-3 hod. zobudí, tak ho dám cikať a ráno keď vstane sa hneď už sám pýta, väčšinou sa pýta, že chce cikať na stromček (to sme sa tak naučili vonku cikať, že rozkročí nožičky a ruky predpaží a chytí sa stromčeka a pekne sa vyciká) -veľmi ho to zaujalo cikať na stromček, tak aj vnútri sa pýta "na stromček" -ale nech sa pýta ako chce, hlavná vec, že viem o čo ide 😀 .
No a čo sa týka kakania, tak sa to zlomilo tak, že keď sa raz vykakal do slipkov, hodila som obsah do šerblíka a jeho tam posadila -proste aby vedel, že sa to tam robí a poobede, keď šiel na šerblík sedieť sa spýtal, že "kde je blatko" -tak na druhý deň som použila jeho slová a povedala mu, že budeme robiť blatko do šerblíka. No a keď sa mu dalo, tak začal vykrikovať "blatko" -tak som ho rýchlo posadila, prvé dva razy ho to nejako odišlo a na tretí krát sa nám to krásne podarilo. Takže dúfam, že sa nám bude dariť naďalej. Oplatilo sa čakať na leto, nemali sme zatiaľ ani raz nehodu v dome, tak super... A ten náš patent cikať na stromček mám od kamošky a fakt odporúčam pre chlapcov je to zaujímavejšie 😀 😀

ribizek
2. júl 2010

silvia123 - no super, vidíš. 🙂
U nás vonku n efunguje ani stromček, ani mravčeky. On si radšej počká, kým prídeme domov. Minule vydržal vyše hodiny. 🙂 Zattiaľ sme vonku nehody nemali. Uvidím, teraz tu budem mať krstniatka, tak možne sa pri nich chytí.

sammy
2. júl 2010

Lienockaa, podla mna by si mu mala povedat, ze plienky sa minuli a na dalsie nemate peniazky, lebo je uz velky chlapec. My sme tiez bez plienok teraz treti tyzden, no davala som malej na spanie pre istotu, aj ked bola vzdy sucha. No vcera si zmyslela, ze jej tu plienku mam nechat a ked sa do nej vycikala, chcela dalsiu. Tak ma to nastvalo a som jej povedala, ze uz nemame a nedavam jej ani na spanie, zatial bez nehody. Niektore deti su proste strasne tvrdohlave, tak treba ist na ne raznejsie.

Silvia123, ani moja vonku necikava. Neviem ci sa jej nikdy nechce alebo to zadrzi az domov, ale zatial to vzdy vydrzala. No ona aj doma ma tie intervaly cikania dost dlhe a to sa snazim nalievat ju vodou ako sa da, ale asi je to stale malo.

davidko7
2. júl 2010

Ahojte,tak my mame 2,5 roka a tiež mame problem s odvykaním.Moj Davidko si tam tiež veľmi rad sada oblečeny,ale keď ho vyzlečiem,tak vrešti,ako keby som ho z kože drala 😒 Dnes sa kupal v bazeniku a nechala som ho potom bez plienky...to bolo kriku,že chce plienku ☹ V decembri ide do školky...myslite,že dovtedy ho odnaučim cez deň bez plienky?

imarikai
2. júl 2010

@davidko7 tiež som tam svojho nevedela udržať raz som ho tam posadila a začala mu kresliť a ukazovať knižky ked odišiel prestala som sa s nim hrať tak si zase sadol a zrazu sa vycikal takže moja radosť bola taka velka riadne sme mu zatlieskali som ho vyhadzovala do vzduchu on len pozeral ako sa tešim a potm som ho posadila znovu a už sa vycikal a sam si tlieskal no potom je problem aby sa pýtal cikať nam na druhý behal bez plienky holý nočnik bol v izbe takže ho videl a zrazu si tam sadol sam a vycikal sa ale na spanie ešte plienky mame aj ked chce kakať pyta plienku skušal kakať do nočnika ale nešlo mu ozaj a skus aj wc

lila794
2. júl 2010

U nas tiez zabralo tlieskanie, volali sme tatinovi, ked sa sam vycikal. Davidko zobral mobil a strcil ho skoro cely do nocnika,nech tato vidi 😀

imarikai
2. júl 2010

@lila794 😀

lienockaa
3. júl 2010

@davidko7-toto presne je aj nas problem..nie zeby som ho tam neudrzala, udrzim kolko chcem, ale obleceneho..vyzleceny ani panovi.. 😝 drzim palce, aby ste to do decembra nejako "zlomili"..ani ja si s tym neviem rady..☹ skusim este tie plienky schovat a povedat, ze nie su..len ci si sadne na nocnik, to je otazka..

my sa do skolky neponahlame-nevzali nas este, lebo je marcovy, nebude mat v septembri 3 roky a hlavny dovod- ja som na materskej a aj budem..bude druhe babo a nerada by som plienkovala dve deti.. 😒 nie kvoli peniazom, ale proste mne uz fakt pripada dost velky a chapavy, ze by mohol zvladnut byt bez plienky..len co na neho vymysliet, neviem

slubujeme odmeny-lenze to je nic platne, on nema rad dokonca ani sladkosti, chvalime, akurat vyhadzovat do vzduchu nemozem v tomto stave.. 😀

imarikai
4. júl 2010

@lienockaa moj sa pýta len par týždnov čiže zhruba ako je ten tvoj vekovo dojdeš nato čo na neho platí tiež som myslela že plienky budu ešte dlho a od prveho vycikania boli dole na druhý den išiel sam a včera už ani plienku nechcel na kakanie čiže to pride zo dňa na deň kmotra tam dceru nevedela udržať tiež jej hory doly slubovala ale raz toho mala dosť a držala ju nasilu kým sa nevycikala našťastie u nas to išlo podobrotky že sme sa hrali 🙂

siskac
5. júl 2010

my sme mali v aprili dva roky a odkedy je teplo tak skusame rozne nocnikove finty a stale nic nezabera, ani pochvala, ani odmena... najhorsie je ze nic nepovie a zasadne bude rozpravat o niecom inom, proste jej nevadi ked je popisana a mozem v priebehu hodiny ju aj 4x prezliekat a na piaty krat urobi to iste a to som ju prihlasila od septembra do skolky tak neviem ci sa nam to podari, aj sa niekedy vycika do nocnicka no vzapati ked ju obleciem tak sa zase popisa do gatiek atak to ide dookola. Kamoska boli uz aj u psychologicky a ta im povedala ze aj tak nad nimi nevyhrame aj keby sme sa ako snazili, proste ked raz nechcu tak nechcu, a ked chcu tak chcu, zbytocne by sme nutili, len by sa vyrobil voci tomu blok... 😝

silvia123
5. júl 2010

Dnes som telefonovala so svokrou a počas môjho hovoru som zbadala ako sa malý nesie so šerblíkom, tak som sa ho spýtala či ide cikať, dala mu dole nohavice a on sa pekne vykakal. No a ešte pred pár dňami som nevedela ako na to a či to malý zvládne, lebo cikať sa naučil veľmi rýchlo, možno som ho mohla fakt aj skôr učiť, ale to je už jedno..., ale to kakanie nechápal a fakt zo dňa na deň na to prišiel, sama som prekvapená, proste na to dozrel a vie moc dobre ako mu je teraz bez plienky fajn 😀. Takže prajem pevné nervy a do troch rokov by som nerobila žiadnu paniku, každé jedno dieťa sa to raz naučí 😀 .
Mňa by skôr zaujímalo ako to riešiť, keď niekde budeme -s cikaním nie je problém, to sa vyciká hocikde, ale čo ak ho chytí kakanie? Ako to riešite? On sa mi nebude vedieť vykakať do trávy zrejme a aj tak to nie všade ide...napríklad ak budeme v meste a záchoda sa zatiaľ bojí.

silvia123
5. júl 2010

Ale ono asi iné riešenie nie je -len rýchlo nájsť niekde parčík a vyriešiť to zrejme tak ako to riešia psíčkari 😀 😀
Náš malý má zatiaľ panický strach si sadnúť na záchod a pravdu povediac ani by som ho neposadila na nejaké verejné toalety, brr ešte by niečo chytil.

megi93
5. júl 2010

Ahojte, je tu vela príspevkov, ale neviem, či sa nejaký vzťahuje aj na nás, tak radšej píšem. Naša malá má vyše 1,5 roka a totoleto som ju chcela odučiť od plienok aspoň počas dňa. Je aj často vyparená a myslím, že je to lepšie ak je bez plienky. Ako pozerám, väčšina z vás učí detičky od plienok až neskôr. Je 1,5roka skoro? Lebo teda chodí bez plienky aj celé doobedie, nočník má vedľa seba, ale radšej to zadržiava a nevyciká sa ani za nič, toisté platí o kakaní. Ak má nohavičky, tak sa vyciká do ich a príde povedať, že cikala. Ale na nočníku môže sedieť aj 2 hodiny a nič. Dnes ráno napríklad sedela na nočníku asi hodinku a len čo vstala bežala do svojej izby a vzápätí sa vracala s plačom, že kakala. Samozrejme na koberec a na podlahu. Nejak sa jej to nespája, že cikať a kakať má do nočníka, ona má práve naopak pocit, že tam to nesmie. Ako mám na ňu ísť? Alebo mám počkať?
Ďakujem 🙂

silvia123
5. júl 2010

Ja by som to asi skúšala tak okolo 2 rokov, závisí od toho aké je malá šikovná, ale ak sa bojí si sadnúť na šerblík tak neviem.... Zase na druhej strane ak príde s plačom, že je pocikaná alebo kakaná, tak si to už veľmi dobre uvedomuje, tak možno je vhodný čas, ale však keď bude teplúčko tak môžete skúšať vonku a vo vnútri by som jej dávala plienočku ale sa jej stále pýtala a posádzala ju, aby si zvykla a možno sa do tých dvoch rokov nakoniec aj naučí. Myslím, že deti okolo 2 rokov sú schopné sa naučiť cikať, len to chce viac trpezlivosti a času ako keď sa učia keď sú staršie, to ja som nemala, takže ja som začala učiť neskôr a som spokojná, že to šlo tak ľahko a bez nehôd, takže záleží len na trpezlivosti matky kedy začať učiť -v nižšom veku je to určite náročnejšie.

imarikai
5. júl 2010

čo sa týka kedy začať ja som dceru davala na nočník od 6 mesiacov ked mala vyše roka von sme chodili s nahradnými vecami ale cikala do trávy jednoducho povedane striehla som každu chvíľu kedy ma cikať boli časy ked nechcela na nočník ale na zachod ale potom sa zase vratila na nočník ale syn na nočník sadnuť nechcel ja som ho nenutila ved mal čas aj ked sme nočník sem tam vytiahli nechcel a povedala som si že to budem riešiť až ked bude mať dva roky a vlastne asi mesiac chodí na nočník

erikasadek
5. júl 2010

@imarikai 😅 😕 6 mesiacov... namoj vkus velmi skoro.. chrbtica dostala zabrat..
jedno nepochopim baby preco sa ponahlate v 6 esiacoch davat decko na naocnik!!! este ani sediet nevie, ale na nocniku , urcite vydrzi a nauci sa cikat.. toto je i cudzie a nepochopim nikdy... naco!!!

neber to osbne, ale pre mna j eto zahada... 😉