Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

bianka234
16. apr 2011

@dancul27 ahoj, pije ti malá dosť? ja keď som sa snažila prísť na to ako často môj malý ciká do plienky, tak to bolo 15 min plus minus . potom ked sa začal pýtať po dlhšiom čase vydržal aj hodinu, ale on vypije doobeda skoro liter čaju a poobede trochu menej. To musí mať dobré držiaky tá tvoja malá. A keď ciká vyciká veľa? Teda primerane tomu koľko vypije? Lebo ak ciká oveľa menej ako vypije, to môže byť probém s ladvinkami.

magdulik
17. apr 2011

ahojte dievcence, tak nas suhaj uz ma 3 rocky, ale nemozme sa zbavit plienky na spanie. myslite, ze je dobre skusat mu tu plienku vobec nedavat, hoci sucha je maaaalokedy, ze mozno je to o pocite istoty, ze ked citi tu plienku, tak sa v pohode vycika? alebo je lepsie pockat dokial ta plienka nezacne byt sucha? ake mate s tym skusenosti?

magdulik
17. apr 2011

@bianka234 my sme mali podobny problem s kakanim. teda, maly si nechcel pri tom sadnut. tiez si plienku vypytal alebo si pockal na plienku na spanie a potom sa vykakal. tak sme ho najskor ucili cupnut si, dalsi level bolo kakanie s plienkou ale sediac na nocniku a nakoniec sme do plienky vystrihli dieru, takze ked sedel, vykakal sa do nocnika. s takouto "specialnou" plienkou mu to trvalo nieco cez tyzden a potom to slo, HURA, aj bez nej. samozrejme odmenou boli nalepky na kachlickach pri zachode a vytlacky na papieri na chladnicke 🙂 drzim palce!

bianka234
18. apr 2011

@magdulik s tou dierou si ma pobavila, to by ma nenapadlo 😀 ale zaujímavý tip, skúsim to, diky

magdulik
18. apr 2011

@bianka234 😀 pockaj, este sa pobavis, ako dobre vyzera oblecena! 😀 😀 😀

skrecok
18. apr 2011

Ahojte,
dlho som si hovorila ze este nenastal jeho cas. Ma uz 2,5 roka. Vobec mu nevadi mokra plienky alebo ze sa vykakal, s pytanim je to bieda. Ani raz sa nepyta, ale nema problem sa vycikat do nocnika, s kakanim je velky problem. Kupili sme mu aj redukciu, ale aj tak ziadny pokrok.
Uz tyzden mu nedavam plienku (samozrejme na noc ano a ked sme daleko mimo domu, proste nechcem mat pokakanu alebo pocikanu autosedacku 😅 ) a pytam sa ho vzdy ci chce cikat alebo kakat. Vzdy mi povie, ze nie a castokrat po 5 minutach sa pocika alebo pokaka do slipov. Ani mu nevadia mokre slipy a nohavice. Ja uz neviem ako na to. Co mam robit? 😔 Pyta si vzdycky plienku.

lalus
18. apr 2011

@madgulik my sme podobný prípad...a ja som sa rozhodla s plienkou na spanie ešte počkať. zas až tak ma to neobťažuje 😉 Povedala som si, že ešte niekoľko mesiacov počkám, napríklad aj do 3,5 roka a ak sa to nebude riešiť samé tým, že sa zobudí so suchou plienkou, resp. sa aj v noci bude budiť na cikanie, tak sa do neho skúsim pustiť ja...výrazným obmedzením tekutín večer, budením na cikanie a pod. 😅

mukiii007
19. apr 2011

No moja malá bude mať teraz v máji 2 roky a už stále sa mi pýta na nočník. Plienku máva iba na spanie, alebo keď ideme von. Normálne sa mi nechce vycikať do plienky. 🙂
S trénovaním sme začali už v 10. mesiacoch a brala to úplne normálne. 🙂

loko
20. apr 2011

ahojte, my sme boli na tom tak podobne. v 2,5 rokov sa nepytal cikat ani kakat aj ked sme sa pytali. bez akehokolvek uspechu. pocikana a pokakana plienka mu vobec nevadila. nechceli sme ucit na nocnik nasilu, nechavali sme to na neho. Raz, ked maval riedku stolicu a byval pokakany aj s plienkou a teplakmi, povedali sme si dost. potom ci chcel alebo nechcel,posadili sme ho ked sa vyspal na nocnik a za necele 2 tyzdne sa uz pytal kakat. Cikat sa pytal o dalsie 2 tyzdne. Teraz sme bez plienky aj cez noc. Von mu plienku dam, ale potvorka mala vtedy sa nevypyta cikat aj ked sa ho pytam. ved ma plienku, tak naco. 😠 Rozhodla som sa, ze aj tu zrusim a budeme pekne nosit nahradne oblecenie. V nasom pripade bolo treba aj trochu donutit. 😉

csina
20. apr 2011

teda dievčatá, vidím, že nočníkovanie je naozaj stále aktuálna téma... 😉 ja som mala takú väčšiu pauzu, takže sa nehanbím priznať, že niektoré skúsenosti si oprašujem, obnovujem a nové získavam, pretože nie všetky získané môžem hneď slobodne aplikovať na druhorodenej... 😅 je to malá chytráčka a už od 11. mes mi krásne vždy hlásila "kaka"...niekedy predtým niekedy po, niekedy počas... 😀 ale kameň úrazu obrovský...ona sa strašne bojí nočníka..teraz má 15 mes. a nechce sa na neho za svet posadiť ani oblečerná, ani vyzlečená, nechce ho proste ani vidieť..teraz sme dospeli do fázy, že pre istotu, mi prestáva hlásiť, aby som náhodou nevytiahla nočník, tak sa ho bojí... 😒 ☹ a to podotýkam, že som ju nijako nesilila, len asi zo 2 pokusy boli,ale tak sa rozplakala, až sa triasla....nebudem to uháňať, ani siliť, lebo staršia sa naučila v 22. mes a veľmi rýchlo a nič nezmeškala....bolo leto, plienka preč, behala s holou prdelkou a nočník mala naprostred obývačky... 😀 dookola sme si vysvetľovali, že cikať treba tam..a 2-3 razy jej tieklo po stehienkach hneď sadla na nočník...takto sme nacvičovali, pár dní kúpili sme krásne nohavičky s obrázkami zviertiek a začali sme s nácvikom vonku...sem tam sa veru stalo, že zvieratko si poplakalo, lebo ho ocilkala ale prešlo pár týždňov a išlo to...a keď som pár dní videla, že má suchú plienku aj v noci, začali sme nacvičovať aj v noci..bolo to fakt rýchle, a hádam dva mesiace prešli od prvého pokusu o nočník po úplné odstavenie plienok..odvtedy sa jej možno pár nehôd stalo, ale nikdy sa nepokakala...držím palce vám všetkým aj sebe, aby suché obdobie prišlo rýchlo a v pohode.. 😉

lyongirl
2. jún 2011

Ahojte maminy,
začali sme s odúčaním od plienky a potrebujem radu, alebo fintu...malý moc nerozpráva. Ak je doma nočník po ruke, tak si pekne sadne a vyciká sa, musí byť ale holý, lebo ináč si tam sadne v slipkoch a cikanie mu nejde. Nepochopil ešte, že oblečenie sa musí najprv vyzliecť, tak behá dole bez, ale tu až taký extra problém nevidím, ale na von dávame stále plienku, pretože vonku vôbec nevie povedať, že sa mu chce cikať a robí to automaticky. Do nočníka ciká doma len 2 dni, takže sme na úplnom začiatku a celkom sa mu pekne darí, vždy ho chválim a tlieskame a dám mu pusinku, aj sa tam už 2x vykakal, proste chce sa mu, tak sadne a urobí to, ale akonáhle má plienku, tak to nerieši a vonku zrovna nie je ešte také teplo, aby som ho nechala bez plienky a neustále prezliekala, vie mi niekto poradiť, ako na to???
Ďakujem 🙂

sante81
5. jún 2011

@lyongirl ahoj, môj drobec bude mať v septembri 2 roky a s odučaním som začala ked mal rok a pol. Odsledovala som kedy mal plienku najmokrejšiu, kedy asi cikal. KEdže s nočníkom kamarát nikdy nebol, davala som ho cikať do vane, trvalo asi tyžden pokial pochopil, čo má robiť a za každé vycikanie som ho pochválila. trvalo to asi 2 mes, pokial sme prešli na cikanie na nočník. najprv sa mu nechcelo, držal, a potom sa pocikal do slipkov. Ja mu plienku od vtedy ako trénujeme cikanie do nočníka vôbec nedávam. boli dni kedy som prala tepláky aj 6x denne, ale v priebehu mesiaca sme sa dopracovali k tomu, že sa vyciká vždy ked ho ponuknem. Skušam každu hodinu, ked vypije viac vody, tak asi po 15min ho dám na nocnik. Vonku chodíme už bez kočíka, cikáme do trávicky. kedže ešte nevie toho povedať veľa, povie len mama- a chyti sa za pipika, to je signál že treba čurať. Ma len 20 mesiacov a funguje to. Takže plienku by som tvojmu malému už nedávala vôbec, to pranie bude o držku, ale prepereš v rukách a už je teplo, za 2 hod je to suché. ak sa stane nehoda vonku, čo sa stala aj nám, tak prezlečiem, nosím vždy 2 kratasy, pre istotu. chce to len trpezlivosť a čas, pochopenie a čím skôr sa dieťa začne učit odučať, tym lepšie pre neho a aj pre maminku. Pri druhom dietati budem postupovať rovnako. držím palce

kaja73
5. jún 2011

@lyongirl Ked už odučas,tak to rob razne-žiadna plenka ani na von.U nas to takto za 4 dni fungovalo a to mal maly 16m a par tyždnov a za 4 dni sa už pytal sam.Tie 4 dni som ho ja davala cikat ,cca v 40 min.intervaloch.Teraz sa tak na 80 pyta a ostatne -hlavne ked sme vonku,tak si aj sama sledujem a dam ho proste vycikat.Neboj sa pocikania vonku-zober nahradne oblecenie a na kočik daj nepremokavu podložku .Ked nerozprava,tak ho nauč daky znak na curanie-napr chytenie si pipika,ci poklepanie po brušku,alebo hocčo ine hlavne jednoduche.Prajem vela trpezlivosti.

lyongirl
6. jún 2011

@sante81
@kaja73
baby ďakujem za odpoveď 🙂. Ja som až sama prekvapekná, ako mu to super ide, ale samoška len doma s nočníkom a keď je holý... Akonáhle je oblečený je to o inom, to si púšťa potajme a tvrdí, že sa mu nechce. Ja viem, že sa treba zaťať, ale niekedy na to nemám nervy, hlavne ak sú doma obaja chalani a ja mám ešte rizikové tehu, nechcem sa tým ospravedlňovať, ale niekedy nevládzem a som fakt mimo, jak ma všetko bolí a bojím sa, aby som neporodila predčasne, nakoľko chalani boli predčasne, tak si to uľahčujem, ako sa len dá...
Naučila som malého, že keď sa mu bude chcieť cikať povie mama ble, ale nepoužíva to, neviem prečo a do oblečenia sa automaticky pociká, akoby si myslel, že má plienku. No idem teda na to a uvidím, dnes som mu dala len slipky, nech si zvyká, že niečo na pipíku má a nie je len holý...

skrecok
21. jún 2011

Ahojte,
potrebujem radu. Maly uz dlhsie cez den krasne pyta cikat, chodi aj sam na WCko. Cez den vobec nenosi plienku. Vydrzi aj 5-7 hodin...
Ale ked ide spinkat poobede a na noc musi mat plienku, uz sme skusali bez plienky, ale vzdy bola precikana postel a mna uz nebavi stale prat plachtu a postelne pradlo a paplony... Vzdy pred spanim sa poriadne vycika, ale aj tak. Co mam robit? V septembri pojde do skolky a bojim sa, ze ked sa dovtedy nenauci spat bez plienky... 😖

mamabiba
21. jún 2011

@skrecok skús dať nočník k postieľke, a v noci, ho daj vycikať. Nie tak, že ho zobudíš, ale iba ho zober, posaď a povedz mu, čo má robiť a počkaj si na to , kým sa vyciká. pekne ho pridrž a buď mu dačo šepkaj, ale určite ho drž, nech ti nespadne 🙂 . U nás to takto zabralo. Potom sa už aj malá naučila sama chodiť v noci na nočník, ktorý mala pri postieľke.

luba142
23. jún 2011

ahojte potrebovala by som poradit 🙂 Dcera ma 2 roky a skoro 2 mesiace, od vcera som jej nedala plienku cez den, vcera este strajkovala a zdrzala aj 2 hodiny cikanie,ale potom uz sa konecne vycikala do serblika, teda cvrkla si do kazdych gatiek....dnes od rana si cvrkla a vzdy sa aj vycurala,len to je stale kazdych 5 minut ma cvrknute v gatkach a nasledne ked ju posadim na serbel tak sa don normalne vycika. Mozete mi poradit ci je to normalne a ustali sa to,alebo ma nejaky problem? Po noci sa budieva zo suchou plienkou prevazne. U starsej dcerky som nemala problemy velke v dvoch rokoch uz bola cez den uplne bez plienky aj sa pekne pytala

sisaha
23. jún 2011

@luba142 tvoja dcerka si uz pravdepodobne uvedomuje, ze: chcem sa vycikat - treba to urobit do serblika. Ona vsak este neovlada uplne super zvierač, preto jej ujde aj do nohaviciek. Bez plienky je iba krátko, neboj ustáli sa to a zacne sa pýtat aj pred cvrknutím si.. Chce to trpezlivost...

janka0007
23. jún 2011

@luba142 ahoj,no moja dcerka je teraz uz par dni uplne bez plienky,vobec sa necpocikava ale zo zaciatku sa mi tiez pocikavala do nohaviciek,alebo si len cvrkla a ostatne stihla zadrzat kym sme dobehli na serblik,tiez som myslela ze to bude dlho trvat kym sa nauci vypytat sa vcas ale asi dva tyzdne a uz plienku ani nechce a vecer ked ju ma a este nespi tak aj tak sa vypyta,nepocika sa do nej.a tiez ked sme zacinali,tak sa vycikakla a za 2 minuty uz bola pocikana,aj 4 krat za 10 minut som ju prezliekala,nakoniec som jej dala plienku aspon na chvilu a potom sme zas skusali byt bez plienky bolo to stale lepsie a lepsie.

kaja73
23. jún 2011

@luba142 Moj je teraz už vyse mesiaca bez plienok,no a prve dni-možno aj dva tyždne si ucvrkaval.Riešila som to nastrihanim velkej plienky na malinke plienočky a to mal v slipikoch.Teraz u 2 t si ani neucvrkava. 😉 Ale robil to zo zaciatku fakt casto.

luba142
23. jún 2011

@sisaha
@janka0007
@kaja73 baby dakujem za rady, snad aj u nas to teraz pojhde uz,lebo pred tyzdnom sedela a sedela a nic a vydrzala to drzat aj 2 hodiny kym som jej nedala plienku,alebo sa teda nedocikala,len do serblika ani pocut, od vcera sa pekne uz vycika,len to ucvrkavanie no 😒 ...viem, ze kym sama sa zacne pytat to potrva... teraz uz len vydrzat 🙂

luba142
23. jún 2011

@kaja73 teraz som jej dala plienku,len neviem ci je to dobre,ale uz totiz nemam suche gatky 🙂 a pojdeme aj tak zachvilu von 🙂

janka0007
23. jún 2011

@luba142 no ved aj ja som jej nakoniec dala plienku lebo som ju uz nemala do coho prezliect 😅 a presne,na zaciatku sedela aj hodinu a pol ,videla som ze jej treba cikat,nakoniec som jej pustila vodu v umyvadle,to ju podporilo a vtedy sa vycikala postupne sa intervali znizovali a to je dost velky pokrok,ked uz teraz sa vycika hned,o chvilu uz nebude ani cvrkat,uvidis.. 😉 😉

luba142
23. jún 2011

@janka0007 no prave,ze aj ona sa hned vycika,len teraz som ju volala uzma v plienke nacikane takze zase je to o nicom,asi jej nemozem davat plienku aby som docielila vysledok

kaja73
23. jún 2011

@luba142 Plienky by som fakt nedavala-ja som kupila hadam 20 slipikov,ked si tak ucvrkaval 🙂 teraz by nam už stačilo aj 6-7 kusov,ale neva. 😉 mame aj treningove nohavičky-3 kusy-,ktore davam ked idem dlhšie autom a nevieme hned zastavit ako povie.Raz dva krat som mu dala plienku-zo začiatku- a posunlo nas to vždy spat,takže odvtedy plienku nemal-len na spanok.A pytat cikat sa začal po 4 dnoch,čo bol bez plienok-pekne slovne.

janka0007
23. jún 2011

@luba142 tak sme aj my boli na tom,je to tazke a chce to trpezlivost,tiez som ju nie vzdy nechavala bez plienky,ved ako som uz pisala,nemala som jej co obliect ked za kratky cas vsetko pocikala,dala som ju na serblik a sup naspat plienocku ale davala som ju casto,zvykne si,chce to cas.. 🙂

janka0007
23. jún 2011

alebo ked si ozaj len ucvrkava ked ma nohavicky tak skus ako ti radila kaja73,nasrihaj plienku latkovu na kusky a davaj jej to do nohaviciek.

luciferova
23. jún 2011

Ahojte skusenejsie maminy 🙂

Moj maly ma 19m, ked mu poviem vycikaj sa, tak tlaci a aj sa vycika. Kakat chodi vzdy na tajnasa, bud ide do inej izby alebo za stolicku a pod. Myslite, ze je uz cas odplienkovat?
Vcera som mu nahodila slipy, ale ma to v pazi...dnes detto...nevadi mu chodit pochcany aj pol hodku...😖

luba142
23. jún 2011

@kaja73
@janka0007 no ved prave, aj ked ideme von tak jej davam plienku, doma teda sa snazim bez,teraz aj chodime vonku len doobeda a poobede sme doma len aby teda mala co najviac zo dna len nohavicky 🙂 , na konci jula teda presne o mesiac ideme do tatier na dovolenku,len teraz neviem ako to bude,lebo je to od nas vyse 4 hodin cesty tak asi jej dam plienku na cestovanie este, no ale snad sa aspon pytat dovtedy zacne a asi povezieme aj serblik zo sebou 🙂

@kaja73 ake velke kusky si strihala? Ja som rozmyslala,ze jej tam vlozim vreckovku latkovu,nepouzivame ich na smrkanie velmi 😅 ...potom si to prepierala tie kusky plienocky?

kaja73
23. jún 2011

@luba142 Z jednej plienky som spravila 8 a zložila na taku vložku.Na cestu ti odoprucam tie treningove nohavičky,nie su lacne,ale plienka to lahko znovu pokazi.Na autosedacke aj v kočiku mame nepremokavu podložku a ide sa. 😉 Tie nastrihane plienočky som použivala cca 2t ,potom som už nemusela.Ale ja som to spravila fakt radikalne-aj vonku sme vždy od zaciatku bez plienok.Beriem radsej nahradne oblečenie.A vyplatilo sa to.Od necelych 17m sa krasne pyta slovom pisi. 🙂