Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

sense
25. dec 2015

moja ma esste na noc plienky hoci cez den nie, u nas to s budenim v noci resp s cikanim v noci neslo ked som to skusala dopadlo to tak ze bola dve hodiny hore...pred par dnami sa ale stalo ze mrnkala a ked som za nou prisla tak povedala ze chce cikat...hadam sa to casom upravi...

myuska
27. dec 2015

@siska53 lekarka povedala ze sa to riesi az v piatich rokoch (ak sa to neupravi) a on je zevraj pozadu aj kvoli tomu ze mu ako babatku operovali srdce, a to ma nasledky, mlaky nerobi, maximalne treba preprat a zbierat bobky ak sa nejake vyskytnu, posielam ho vycikat sa, takze sa pocika minimalne, ak ho neposlem ja, obcas sa vypyta, obcas pocika, raz je to lepsie raz horsie, na kakanie sa mi sam vypytal len raz (asi pred tyzdnom) inak musim nad nim stat, aby sa vykakal, popripade sa niecim vyhrazat, alebo slubit odmenu (podla situacie 🙂 ) kedze mam doma aj maminku tak sa to relativne da, ak ho zabudnem poslat ja tak ho posle ona, vydrzi dost dlho, len neviem preco sa vzdy nevypyta sam (alebo ak nie vzdy tak aspon vacsinou)
na zachod chodi hore a ak sme na prizemi tak ide raz na nocnik raz na zachod, je to drobec takze na nocniku sa to relativne da
do skolky nechodi prave kvoli pocikavaniu, rada by som ho tam dala, ale zas vo verejnej skolke nebudu mat cas taketo pocikavacie a pokakavacie veci riesit, a nechcem aby sa mu deti vysmievali, na sukromnu skolku akosi nemame dost financii

siska53
27. dec 2015

@myuska tak to je ina situacia. Jasne.

patkaamirko
23. okt 2016

Ahojte baby, môj malý mal twraz v septembri dva rocky nocnik máme už od narodenia pomaly ( to svokra mu ho kúpila :D ) na nocnik skúšame cca už od roka sem tam ponúknem či sa mu nechce a aj raz tam sedel keď mal rok .. inak mi tam nechce sedieť vôbec mrnci keď ho tam chce dať a dáva mi najavo že proste nie :/ keď kaka tak sa skova za záves lebo sa hambi. Svorka mi s tým pili uši odkedy mal malý pol roka že prečo ho neucim.a či ho učím že môj muž teda jej syn už keď mal rok nemal plienky že to je asi teda po mne a takéto. Teraz žijeme v UK a stále keď jej zavolá muž tak otravuje s nocnikom a má blbé narážky .. moja otázka znie .máte nejaké overené skúsenosti s tým že sa malý hambi a ajtak ho nejak ukecat na twn nocnik ? skúšam všeličo.. ale je pravda že naposledy som ho tam posadila pred 3 4 mesiacmi .ale keď idem na wc a on samozrejme somnou tak vždy mu poviem že mirko, ideš aj ty cikat takto isto ako maminka ?? A on nereaguje :D

johanka_de_arko
23. okt 2016

@patkaamirko na svokru sa vy... . aj moja mama aj moja svokra zakaždým povedali (a vravia stále) kedy sme sa to naučili my, ale:
1. prd oni vedia kedy to bolo, tie cifry len tak strieľajú, nepamätajú si všetko, len chcú byť lepšie.
2. väčšina z nás bola v jasliach a poriešilo sa to akosi "samé", mimo našich rodičov. a poriešilo sa aj pitie z pohára, jedenie lyžicou, obliekanie,...
Nie som žiadna "biomatka", ktorá ti bude hučať do hlavy, že nechaj, keď sa dieťa samé rozhodne, aj keby to malo byť do 18 rokov, ale čas mu dať môžeš.
v jasliach sa to nacvičuje tak, že deti idú na wc všetky naraz v pravidelných intervaloch. zvyknú si na to. doma to môžeš vyskúšať tak, že ho môžeš nechať s plienkou, ale budeš ho dávať na nočník hlavne pár minút po tom ako sa zobudí, potom pridáš čas po jedle,...proste chvíle, kedy je najväčšia šanca na úspech. aby videl, čo vlastne chceš. prípadne ho môžeš nechať bez plienky, aby cítil, že je mokrý a začalo mu to vadiť. môže sa ale stať, že ti na to nezareaguje ani po mesiaci a ty už budeš z toho "na prášky". keď mi to urobila dcérka, bola som hotová a vrátila som jej plienku. po nejakom čase som na nej videla určitú "väčšiu zrelosť" a skúsila som to opäť. nedala som jej plienku a po troch týždňoch, kedy som už zaznamenala aj určité úspechy, sme sa už k plienke nevrátili. mala 2 roky a 2 mesiace. starší syn bol na "bezplienkovej metóde" a pýtal sa pišať už ako 4-mesačný, ale potom som bola na pár dní hospitalizovaná kvôli ďalšiemu tehotenstvu a keďže to s ním nemal doma kto praktizovať, vrátil sa k plienkam a potom som ho odúčala ako "normálneho". naučil sa to, keď mal 2 roky a 6 mesiacov, tiež až v období, keď som na ňom videla určitú zrelosť. bolo mi jasné, že keď ho teraz nechám bez plienky tak to zvládne. môžeš tvojej svokre povedať, že väčšina detí sa to naučí až pred nástupom do škôlky a to už majú takmer 3 roky či viac ako 3. a ak aj majú nejaký problém, neurologický, či akýkoľvek, tak sa to proste naučia. neskôr, ale naučia. tak nech netlačí na pílu.

marcelatje
24. okt 2016

@patkaamirko preco myslis ze sa hanbi? Vysmieva sa mu niekto?
Ja som mala obdobie kedy som sa snazila oducit lebo bolo leto 🙄 skoda casu. Nechala som to radsej na dcerku. Ked mala 2 roky a 2 mesiace zacala sa pytat sama. Bez nehod. Uplne prirodzene.
Co si tak na okoli vsimam deti ktorych rodicia na ne nevhodne tlacia (napriklad nehovoria ze plienka ale hanba a zosmiesnuju ich na verejnosti ze nalozili do plienky) tak tym to trva dlhsie.

patkaamirko
24. okt 2016

@marcelatje áno to nemám rada keď sa vysmievajú a zosmiesnuju deti. Aj moja svokra stále že ešte nosis plienky a blbé narážky cez videohovor 😩 nieee nevysmieva sa mu nikto proste tak viem že sa hambi, že keď kaka sa skova a nemôžem k nemu ísť a keď sa opýtam či kaka tak začne kričať a zakrývať si tvaricku to isté keď ho napríklad prichytim pri kakani tak zakrýva hlavu a niekedy sa ani radšej už nevykaka :(

patkaamirko
24. okt 2016

@johanka_de_arko Ďakujem za tvoj príspevok 🙂 áno ona je taka panovacna a stále robí na prieky lebo aj jej sestra porodila pred 8 mesiacmi a maly je už v 8 mesiachoch úplne odplienkovany. Som jej povedala že malý má čas, že väčšinou deti sa učia a sú schopné udržať potrebu od veku 2.5 roka, a že malý vie že na čo má ten nocnik je v kúpeľni hocikedy aj v izbe, hra sa sním a keď bude pripravený tak sa naučí že ja ho proste nebudem nútiť lebo on sa aj hambi.A začali mi rozprávať že keby ho motivujem atď. .tak som im nato povedala že či myslia že neviem čo mám robiť že ja viem čo mám robiť ale že proste tam.má nocnik na očiach tiež neni blbý a vie na čo je lebo mu to vysvetľujem a keď bude on v 1.rade chcieť tak sa naučí. Nie že ja ho budem nútiť ..

lenka150190
28. jan 2017

ja som pred styrma dnami začala 22 mesačnu dcerku davat do gatiek s tym ze kade chodila tade cikala, ale vzdy ked zostala, mokra prisla za mnou mama, mokro... tak som ju posadila na serbilk, ze tam sa cika, potom mokre veci vyzliekla, dala suche a takto to slo prvy den, druhy, treti den si cvrkla a potom mama cikat tam... a docikala v serbliku, vselijako ale docikala, akosi sa este s tym nevedela asi stotoznit, ze to pocuje člupkať, neviem a dnes stvrty den sa 3 x vypytala cikat, boli aj nehody ale teda vecer prebehol s tym pytanim, tak som zvedava, ako to pojde dalej... mala je sikovna, vie meno a priezvisko prezidenta, premiera, krsnych rodicov a dalsich x ludi, rozprava ako trojrocne dieta, tak si hovorim toto dáš.... a teda musi to dat aj moja trpezlivosť...

lenka150190
31. jan 2017

no tak som stastna na piaty, siesty den ako som malu zacala ucit na nocnicek, sa tam uz sama pyta, tesi sa, ze sa vycika a pocikana je malokedy, tak raz, dvakrat za posledne dva dni...naozaj som stastna, a jej sa nocnik paci tak, ze sa tam pyta ked ide cikat a ked sa vycika, este si tam sedi dalej a tak.... alebo sa postavi a krici mami supej... je to uzasne pri prvom dietati, nieco nove, a tak super... dala som si limit dva tyzdne a zvladli sme na piaty den jupiiiiiiiiiiiii

charlie1980
31. jan 2017

Ja som taktiez odplienkovavala, "lebo leto" Vsade som mlaky utierala. Pred 3.rokom sa odplienkoval sam, bez nehody, na nocniku nikdy nesedel, vzdy utiekol a Ani nepochopil, co od neho chcem. Odplienkoval sa uplne sam, prirodzene, o Par dni na to v noci. Zo dna na den. Z plienky na WC a bez redukcie. A to sa jednalo o nerozpravajuce resp.slabo rozpravajuce dieta. Zatial 1.nehoda v noci, vdaka Fenistilu. Netlacte na tie deti, Ked na to este nedozreli. Kazde ma svoje tempo.

evittam
31. jan 2017

@charlie1980 Presne tak. Kazde dieta ma svoje tempo a cas. Raz to pride.😉 Mne raz jedna mamicka napisala,ze je to moja chyba lebo nie som ochotna behat za rocnym dietatom a stale sa ho vypytovat ci ide cikat alebo kakat a potom neustale utierat mlacky-ze som vlastne leniva a preto moje dieta este ma plienky.😁😁😁😂

charlie1980
31. jan 2017

@evittam No jasne....preto deti potom maju nehody. Nehody maju preto, Lebo ich centralny nervovy system na to Este nedozrel. Fakt mudre. Pri druhom to urobim presne Tak isto.

kristinka86
31. jan 2017

Pripájam sa k názoru, že dieťa musí dozrieť na odplienkovanie. Syn sa odplienkoval na rok a pol. Dcérka má 2 roky a mesiac a je už tiež bez plienok. V lete som chcela, aby sme to nejak zvládli, ale absolútne odmietala spolupracovať. Tak som to nechala na neskôr. Bola som tehotná a tiež som ju nemohla každú minútu zdvíhať na záchod atď. Videla som, že rozumie, čo sa od nej žiada, aj rozprávať pekne vedela, ale na záchode mala blok a nepustila ani kvapku. A je hlúposť, že v zime sa dieťa neodplienkuje. U nás sa to podarilo a bez toho, aby sme to nejak sílili. Proste, začala sama vravieť, že nechce PEMU (plienku) a už ju veru nemá ani na noc.. Tak veľmi sa snažila, aby sme jej ju nedávali, že to šlo viac-menej úplne bez nehôd.

evittam
31. jan 2017

@charlie1980 No ved ma dievca pobavilo.😁😉