Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

bubba
14. jún 2008

susanah kasli na to este mate cas 😉

maca793
14. jún 2008

susanh
ja som to zbalila asi po 3 hodinách. do nočníka sa mi vycikala pekne, ale za 5-10 min. si cvrkla znova a tak to robila do obeda aj 4x. ja by som už tiež chcela, aby nemala plienku na deň, ale len preventívne na noc. už som mohla byť aj v robote, ale plienky nepustia. tak dúfam, že do septembra už sa ich zbavíme.

zabga88
15. jún 2008

Ahojte! moja malá tiež nechce nočník ešte pred nedávnom tam aspon sedela ale teraz už nechce ani to a tiež jej vôbec nevadí že je pocikaná.
Dúfam že sa dočkám a bude aj bez plienky. 🙂

danulka2
15. jún 2008

zabga88 rovnaky problem mame aj my 😒 .Daj vediet, ked budete mat nejaky pokrok. Tiez dufam, ze sa cez leto odnauci od plienok.

zabga88
15. jún 2008

Ona je vo všetkom strašne šikovná aj rozpráva dokonca aj povie že sa pokakala alebo pocikala ale neskoro a nočník nechce ani vidieť. Ked je teplo behá bez plienky ja sa jej stále pýtam že či nechce cikať ona povie že nie a pociká sa. Snáď ozaj v lete

prasiatko30
15. jún 2008

u nas je to tiez 0 budov - obcas teda sa aj vypyta - hlavne u babky - krpana sa predvadza 😀 ale tento tyzden sme skusali zo dva dni bez plinky ale bolo to ubohe - opisane vsetky gate za 1,5h - cikala kazdych 10min a do gati - tak som to vzdala a skusime zase neskor. mala ma 20m aby som nezabudla

milhaus
15. jún 2008

prasiatko30, kym vystihnes kedy cika to potrva a stane sa občas aj mojej že sa pocika ale už väčšinou vydrži 1,5 hod. a ked sa stihnem z vonku dovtedy vratit tak jej plienku nedavam a ked nie dam jej latkovu, tam necika pokial nemusi lebo vie že bude v mokrom asi ale akonahle ma papierovu tak cika ako chce lebo tam to neciti, ono to hned vsaje
baby mne sa velmi osvedčilo davat cez den latkove plienky a nechat ju behat holu cele dni okrem času kedy spi, teraz už tri dni plienku nedostane ani ked ideme von ked sa stihame vratiti do jej času lebo vonku mi cikat nechce a skusam ju bez plienok i ked na obed spi, väčšinou vydrži ale s nocou chcem ešte aspon dva mesiace počkat, i tak mame ešte čas
zo začiatku sa mi pocikala 3 x za den a prvy tyžden dokonca tri krat za hodinu
ked sa pokaka do nohavičiek tak sa hambi a pride aby som ju vzala na ruky ale ked sa hambi tak už mi je to jasne čo je vo veci
aj moja povie že nechce cikat ale ked mi to stale tvrdi i ked je jej čas na cikanie tak ju tam posadim i tak a ona sa postavi ked naozaj nechce a zachvilu ju tam zasa a ked sa vycika tak si stopnem 1,5 hod., ten močovy mechur nie je taky velky ako nas a musi sa to naučit držat

liliandax
15. jún 2008

aj ja pomaly skusam maleho odvykat.. vacsinou ked som ho posadila na nocnik, bolo to uspesne 😉 Ale skor nahoda..

dnes som mu cely den v byte nedala jednorazovku, bol len v slipkach a furt som sa ho pytala, ci mu netreba cikat - odpoved nie, eeee a krutil hlavou.. samozrejme sa furt pocikal, nevadi... 🙂 Len som si vsimla, ako keby sa mu zacinalo pacit, ze robi mlacky na parkety, je to pre neho nove.. zaujimave 😠
tak dufam, ze to nebude robit naschval 😅 😖

nemate s tym nejake skusenosti? diky za rady 🙂

evka39
15. jún 2008

ahojte babule,vela ste tu popísali tak velmi nečítam ale chcem vás povzbudit...písala som sem začiatkom marca ako beznádejne to u nás vidím s plienkami a dnes............................................Emka už piaty den nemá plienku a vobec sa nepocikala ani nepokakala..plienku má samo na noc ale ráno je suchá a pekne sa pýta na záchodík....prišlo to samo od seba čiže je pravda,že dieta na to musí príst samo a netreba ho nejak velmi nútiť...tak vám držím palce všetkým 😉

zabga88
15. jún 2008

Ahoj evka39! Asi dám na tvoje rady a nebudem malú nútiť už som to počula viacej krát. A vlastne ani ju nenútim len by som bola rada keby to už prišlo čím skôr pretože je podla mna už dosť velká.

marienka44
15. jún 2008

ahoj aj ja som skušala dat svojho sinčeka na nočnik,ani mne sa to nedary.da si ho na hlavičku.

krajcoanka
15. jún 2008

zabga, náš Luboško má 3 roky a učí sa až traz v noci bez plienky. Od 2 sa naučil cikať a kakať do nočníčka, ale iba ked nespal 😒 No poviem vám že veľmi často periem. ☹ Je to obrovská zmena pre deťúrence, ale treba mať trpezlivosť. 😉 🙂

marienka44
15. jún 2008

ahoj krajcoanka ja mam rok aj 5 mesačneho chlapčeka.je to ešte skoroho učit na nočnik

milhaus
16. jún 2008

ma ešte čas ale urob ako chces, moja sa mi začina pytat ale ma o mesiac viac ale spat bez plienky nevie a sem tam sa nehoda stane
marienka moja tiež nosi nočnik na hlave ako klobuk, preto je ho treba po každej potrebe oplachnut

zabga88
16. jún 2008

moja ho už prestala nosiť na hlave a ani si ho nevšimne. Dúfam že to príde cez leto

emjee
30. sep 2008

severka222 • 24. sep 2008 o 13:31
Ahojte, prosím o radu. Malá má 1 rok. Chcela by som ju postupne začať učiť na nočník, ale neviem ako ???? Ona ešte nevie rozprávať, ako mám vedieť kedy ju tam posadiť ????
Ďakujem za tipy ako ste to robili vy .

zuzu13 • 2d • 24. sep 2008 o 13:45
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

hlavne trpezlivosť

gucz • 1d • 24. sep 2008 o 13:58
to by aj mňa zaujímalo, dcérka má 14 mesiacov, ak ju posadím na nočník, tak tam sedí, tak do 10 minút, aj to ju musím pri tom baviť a nespraví nič. Len raz sa jej tam podarilo vycikať, tak som ju veľmi chválila, ale asi to má na háku. Nevadí jej že je pokakaná v plienke, a ani pri kakaní nejak netlačí alebo nevydáva zvuky, tak na to prídeme až keď smrdí. Vyprázdňovanie nie je pravidelné, tak to neviem vystihnúť. Mám ju tam teda dávať a čakať na "zázrak", alebo s nočníkom máme ešte počkať?

milhaus • 1d • 26. sep 2008 o 15:16
ani moja sa nevyprazdnuje pravidelne a na nočnik chodi
dala som nohavičky a ked sa pocikala vymenila som a na nočnik každu pol hodku zo začiatku, na spanie na obed plienku ale davala som latkovu a to jej vadilo že je to mokre tak radšej vydržala ale nebolo to za tyžden

emaso • 2d, 37tt • 26. sep 2008 o 17:34
gucz ako by som citala o svojej malej ,s tym rozdielom ze moja neposedi ani tych 10 minut to by som musela asi stat na hlave alebo co aby ju to zaujalo,hlavne ze ked vstane z nocnika a ostane bez plienky tak do 5 minut je pototo

maly kakal do nocnika odkedy sedkal,jasne ze spociatku isto netusil co vlastne robi,ale aspon si zvykol,ale unho som vedela a hlavne videla kedy kaka u malej nemam sancu s cokanim to bolo horsie,pohotovostnu plienku mal tusim do 2 rokov ale mal to bez stresov a kriku a nutenia,postupne pochopil a bolo

gucz • 1d • 26. sep 2008 o 22:06
hmmm ja už to ani neskúšam, asi počkám ešte nejaký ten mesiac, kým trošku dostane rozum. Laura je normálne šťastná, keď jej poviem, že Ty si kakaná. To hneď letí do kúpelky, ale nie preto, že by jej to hovienko vadilo, ale preto, lebo miluje vodu a chce sa umývať. No snáď tú plienku nebude mať do 18 rokov

caruzo19 • 1d, 18tt • 27. sep 2008 o 07:17
nam svokra kupila takeho hracieho tulena a raz sa jej podarilo tak omylom,to sme sa velmi tesili prehnane vsetci a potom zacala nanho chodit.najprv ma rozculovalo,ze si len cvrkla a ked to zacalo hrat,hned vstavala,ale upravilo sa to.ale musi byt bez vsetkeho,ked ma gatky,tak sa zabudne a pocika sa

lutecia • 1d • 28. sep 2008 o 21:00
ja som mojho synceka davala asi od 10m na nocnik vzdy, ked sa vyspal - to som vedela, ze sa urcite vycika a hned som mu zatlieskala a pochvalila ho. najprv samozrejme nerozumel, ze na co ta nadoba sluzi, ale asi po 3 razoch pochopil. a ked som videla, ze tlaci do plienky, tak som ho rychlo vyzliekla a zase posadila na nocnik. teraz to ma naucene tak, ze po desiate si sadneme na nocnik a pekne sa vykaka a potom mame cely den pokoj. do nocnika cika rano, ked sa zobudi a potom este po obednom spani - inak do plienky. samozrejme, ze sa obcas stanu nejake nehody, ale je to len 1x max 2x do tyz a to je, myslim si, celkom dobry uspech. a este - pravidelne vylucovanie suvisi s pravidelnym prijmom, preto sa snazim, aby papal v rovnaky cas kazdy den. ono sa to pomaly da, len treba vela trpezlivosti a vela chvalit dietatko

matica2 • 2d • Včera o 17:05
ahojte. ked mala staršia okolo roka tak som nočník len tak položila do izby a hrali sme sa sním aj spali pár krát. potom som ju dávala cikat hned ako sa zobudila aj sa raz vykakala ale sa jej čosi znepáčilo a nechcela. tak som ho zas odložila. potom som počkala niaky čas zase som ho vytiahla a sme sa naučili. mladšiu ked som posadila ročnu na nočník tak strašne plakala tak som to nehala tak a potom ma napadlo že ked všetko opakuje po staršej či by aj na nočnik sadla ked ju uvidí. sadla a naučili sme sa. a strááášne treba chválit to pomáha.

mirkakopky • 1d • Včera o 17:34
..ked bol Adamko asi 6 mesacny,tak som ho zacala davat kakat na zchod(sadla som si ja a medzi moje nohy som dala jeho),tak sa nam vecer stale vykakal.potom to nejako prestalo a tak sme kupili nocnik asi okolo 9 mesiaca.asi sme mali stastie,ze on na tom nocniku od zaciatku "troooni"velmi rad a mam niekedy problem dostat ho z neho aj ked je uz vykakany.ale tiez kakame dost pravidelne,snazime sa aj jest pravidelne.,rano hned po prebudeni a vecer ked vypije asi polovicu mliecka,tak mi sam povie "eee"..to sme my tak vraveli ked sme ho davali kakat,tak si to zafixoval a teraz ked chce kakat,tak nam to v jeho reci povie. ,dam ho na nocnik a akoze si ho nevsimam,akoze si robim nieco svoje,ale jednym ockom ho sledujem.poukladam okolo neho hracky,knizky a on sa sam vykaka.vsimli sme si,ze ked sme pri nom a nieco mu vravime,alebo ho zabavame,tak sa malo kedy vykaka.s cikanim to ale nemame take ruzove,skusali sme cez leto,ale mne sa zdalo akoby cikal kazdych 5 minut po trosicke,tak sa to nejako nedalo(alebo som ja nemala tolko trpezlivosti).a ta chvala naozaj zabera..ale nie prilisna!

danulka2 • 2d • Včera o 21:43
no nas drobec papa pravidelne, ale kaka nepravidelne , takze niekedy kaka rano,niekedy poobede a niekedy vecer a ja to neviem vystihnut, leno on hadam kaka aj ked uteka . Skusala som ho hned posadit, ked zacal tlacit, ale potom sa zasekol a mal problem sa dalej vykakat. Tak som s tym prestala. A nepyta sa a nepyta

aida • 1d • Dnes o 11:20
Ja malu davam od 6 mesiacov na nocnik a kazde rano sa tam vykaka a cez den uz nekaka takze uz pokakanu plienku neprebalujem

renatam • Dnes o 14:13
Baby. Všetko chce svoj čas. Začať učiť dieťa na nočník treba vtedy ak je na topripravené / najskor ako 18 mes je schopné si to uvedomiť/. Niektoré naučia deti aj skor- ale to je drezura, nie vedomé pýtanie sa na nočník.
Čím skor začnete tým to dlhšie bude trvať. kedy je vhodný čas , sami spoznáte, u niekoho 1,5r u iného 2,5r.

danka_ba • 1d • Dnes o 14:32
Ako tak čítam tak sú tu dobré rady . Inak tiež v nejakom časopise písali (presne ako renatam), že si to dieťatko začne až okolo 18 mesiaca uvedomovať. Tak dúfam že ten môjkrpec si to aj začne, nakoľko keď je pokakaná tak jej to vôbec nevadi, snažím sa jej povedať že spravila be - aby to vedela povedať aj sama, ale zatiaľ sa jej nechce. Kúpili sme jej aj šerblík ktorý hrá, aby ju to bavilo, lenže na ňom vôbec neobsedí. Max takých 30 sekúnd ked jej ukazujem hračky a potom sa ajtak postaví. Prišla na to že to hrá, tak tam púšťa sliny. Tak teraz neviem či počkám, alebo to mám skúšať ďalej??

biba12 • 1d • Dnes o 14:36
Ja som svojho maleho zacala davat na nocnik kazde rano, ked vstal cca od 7 mesiacov/teda ked zu poriadne sedel/. Poradil mi to bracho/lekar/, ze ich to ucili na pediatrii. Do 2 minut bol vzdy vycikany a v pohode si na nocnik zvykol. Teraz ked ho tam hocikedy posadim, vzdy sa vycika, aj ked niekedy len trosku. Jasne, ze sa sam nepyta, je to len o tom, aby pochopil pomalicky na co nocnik je...

martinaema • 1d • Dnes o 15:51
renatam, ja si nemyslím, že som malú drezúrovala, ked som ju učila na nočník pred 18 mes. Skôr je to o tom, že to niektoré deti pochopia skôr a niektoré neskôr. Ano, prvý týždeň som chodila za ňou s nočníkom a ako papagáj opakovala, že tam treba, cikať, kakať...Ale šikula, rýchlo zistila, že ked ciká, taj jej niečo tečie po nohách a tiež, že tlačí sa lepšie po sediačky do nočníka a nie po stojačky do plienky. V priebehu 2 týždňov sme boli cez deň úplne bez plienky (mala16) a v priebehu mesiaca aj niečo sme zrušili aj nočnú plienku.
A nejde o to že by som ju len ja dávala v prav. intervaloch na nočník, ona sa začala sama pýtať.

martinaema • 1d • Dnes o 15:57
a ešte som chcela niečo k tej drezúre - poznám mladú pani doktorku - pediatričku, ktorá zastáva veľmi liberálne a "moderné" názory, na základe ktorých sa rozhodla, že počká až dieťa vyrastie a samo príde na to, kam treba robiť potrebu - bez vysvetľovania a názorného príkladu
A milá dcérka-má teraz 3,5r.- dodnes netuší na čo je nočník, tobôž záchod. A to nehovorím o noci, ale aj cez deň A kaká aj pišá veselo do plienky a ani jej to nevadí. Tak toto je už podľa mňa lenivosť rodičov

danka_ba • 1d • Dnes o 16:46
Myslim ze to je fakt lenivost rodicov ked ma dieta 3,5 a stale plienka .. ale co uz, mozno im to tak vyhovuje. Asi tiez vyskusam malu davat hned rano na nocnik a dufam ze to pomoze.

edita33
30. sep 2008

ahojte,tak ja som obe deti oducala v lete,ked mali okolo 2 rokov,na ihrisko sme chodili bez plienky a casto som sa pytala ci netreba čúrat,a ked nahodou sa uz stalo,tak som mala vzdy na vymenu viac slipkov aj kratasy,tamtie preschli na lavicke,a takto nam to islo,maly 2 rocny uz nema plienky ani na noc,a budi sa v noci,nevie este celkom rozpravat.ale viem ked zacne murcat,tak mu treba,alebo ho dam este vypisat pred spanim,aj vam to pojde 😉 ,drzim palce,,

zuzkafuny
30. sep 2008

a my sme bez plienočky od 1r2m a na noc sme bez plienočky úspešne od 1r4m 😀 😀 😀

liliandax
30. sep 2008

zuzka - gratulujeme! 😉 Misko je sikulka 🙂

nika_ke
30. sep 2008

zuzi, super 😉 ani som nevedela 🤐

danka_ba
1. okt 2008

Zuzka a to sa ti ako podarilo? Ja ked dam malu na nocnik tak sa z neho behom 2 sekund postavi - ani nestihne urobit co treba. Proste na nom nechce vôbec sediet a zas nutit ju nechcem.

ladybird1l
4. okt 2008

ahojte mamicky, pridavam skusenost a prosim radu 🙂 Moja Nikolka je bez plienky od 1r5m, cize uz 6 mesiacov nekupujeme plienky. Akosi sama si to zaviedla, jednoducho si davala sama dole plienku, lebo jej asi prekazala. Vzorne chodi na serblik cez den,sem - tam aj v noci, vonku sa pyta do travicky, vlastne uz vsade chodime bez plienky. Maaalokedy sa jej stane vonku, ze popri hrani nema cas sa vycurat, tak pusti do gati. Cez den chodi vzorne doma na serblik, sem - tam aj na zachod, aj krasna tatava (kaka - tak tomu hovori moja mala 😀 ). Takze vsetko by bolo k velkej spokojnosti bez nutenia a tlacenia na nu. No, a problem je v tom, ze vacsinou v noci pusti do postele, mangel na nu dost tlaci, aby aj v noci chodila na serbel. Ked rano vidi, ze sa v noci vycurala do postele, tak ju pokarha. Lenze mne sa to zda moc prisne a nie na mieste, tak si ju zastavam, ja by som jej najradsej na spanie este plienku davala. Kvoli tomu su u nas caste hadky. Ja nechcem na malu vobec tlacit, ale pre istotu sa pytam, ze ci je nejaka bezbolestna finta, ako ju naucit aj v noci curat do serblika, 4 dni za sebou sa jej podarilo nevycurat sa do postele, ale to fungujeme tak, ze ja sa v noci zobudim na kazde jej zamrncanie a hned sa pribehnem opytat do druhej izby ci nechce curat, takze ja bruchata /som v 5.mesiaci/ som pri nej hore 5-6 krat a pytam sa jej ci nechce curat, v podstate nam to tak funguje, ale potom rano som jak zbity pes 🙂

martinaema
4. okt 2008

ladybird, ved ju vyskúšaj dať v noci napr. 2x, ale pravideľne každú noc v rovnakom čase. Vytvorí si tak návyk - určitý stereotyp a to by v tom bol čert, aby sa neprestala počúravať. Ak večer a v noci nepije hektolitre čaju, potom musí podľa mňa stačiť cikať 2x. 😉
A plienku jej určite naspäť nedávaj, iba by si ju poplietla 😅
A ešte niečo - s manželom by ste sa mali dohodnúť na postupe čo robiť, ked sa pociká. Nerobí to dobrotu, ked máte rozdielne prístupy

gabcsi
4. okt 2008

čaute babenky!ako tak čítam je to veľa šikovných mamičiek a drobčekov.Ja mám ročnú dcérku,ale vôbec nechce mi sedieť na nočníku.Keď ju tám posadím behom pár sekund sa postaví a sa chce hrať s nočníkom.Neviem či by som ju mala nútiť na nočník ,alebo ešte s tým počkať!!! 😒 Poradte mi,díky.....

danka_ba
4. okt 2008

gabcsi, určite ju nenúť, podľa mna je este malinka. To ze ma rok neznamena ze musi byt bez plienky. Hore baby pisali ze sa imdeti pytali na nocnik a nepocikavali okolo 2 rokov. To je podla mna uplne idealny vek ... vtedy si to uz deticky zacinaju uvedomovat. Ked ma teraz saska rok tak to vyskusaj na jar ked bude teplejsie - vtedy to bude urcite lepsie. Ja to vtedy asi skusim tiez 🙂

sassi
5. okt 2008

gabcsi nenúťiť, može získať len odpor a miesto pokroku to bude poriadny krok späť
naš tiež sedí, len ked sa m chce 😉

gabcsi
5. okt 2008

Ďakujem baby,no nútiť určie nebudem 😅 ,díky vám za rady,vyskúšáme to v lete ako hovorila danka_ba 😀

ladybird1l
5. okt 2008

mila martinaemka, velmi pekne dakujem za radu, skusim sa jej drzat,s tou plienkou mas pravdu, ze by bola skoda ju znova zavadzat. Tuto noc som bola pri nej pri kazdom zamrncani a ani raz mi nechcela sadnut na serbel, a rano premocena postel 😅 ja som to brala v pohode, ale zas mangel robil z toho kriz ☹ . Ale nevzdame to, radsej k nej budem v noci vstavat, aby sa naucila...

martinka1704
5. okt 2008

ahojte.no ja som sem-tam prispela do podobnej temy na nocnik,ale tam je akosi dlhsie ticho 😅 tak sa pridam k vam.tiez som na maleho nerobila natlaky do 18mesiacov som ho poriadne na nocnik ani nedala,lebo som videla,ze ked sa aj pocikal tak mu nerobilo problem byt v mokrej plienke aj cely den.od tohto tyzdna som to zobrala z hurta,ze doma sme cely den bez plienky a my mame od vcera prve uspechy 🙂 ani jeden krat nehoda,ale vsak to je len druhy den ale aj tak sa tesim.zacala som to praktizovat ked som si vsimla,ze drobcovi vadila plienka a hlavne ked je pocikana alebo pokakana.od pondelka do stredy som myslela,ze sa zblaznim,kolko som sa naumyvala podlah a poprala slipov a pancusiek.uz som to vo stvrtok chcela vzdat,ked moj syn ma zacal sam od seba volat na WC a zacal tam aj vykonavat to co treba,nielen obdivovat kalendar 😀 😀 ale tiez som dospela k tomu ze nutit dieta nema vyznam a skor ci neskor zacne chodit bez plienok 🙂
tak vsetkym prajem pevne nervy 🙂 😉

P.S. este nemame vyhrane,lebo na spanok cez obed a v noci este plienku davam. 😅

danka_ba
6. okt 2008

martinka gratulujem k uspechu a k trpezlivosti 🙂