Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

sirinka
6. okt 2008

ahojte...vsetkym, ktory maju prve uspechy za sebou gratulujem a chcem sa opytat mamiciek na skusenosti s oducanim na plienky u mensich deti...tak po roku.
klarku davame na nocnik od kedy vie sediet, nema s tym problem a vacsinou na nocniku aj kaka. samozrejme sa sama nepyta. cez leto som skusala bezplienkovu metodu, ale to sa jej pacili mlacky, tak na nocnik nechcela vobec, tak som zaviedla latkove plienky, ale nemam pocit, ze by jej to nejako zvlast vadilo...
teraz sme zacali skusat na velky zachod, ci to nebude pre nu atraktivnejsie, robit to ako mama s ockom, niekedy sa vycika aj vykaka a niekedy tam zacne plakat, ze chce ist dole...
tak ma zaujima, ako to robite vy....

sassi
6. okt 2008

pocit mokra, a to či ste v jednorazovkách alebo v latkovkách tiež nema na pýtanie vplyv, podla toho čo som si porovnala moje deti a deti kamošiek, dokonca sa "latkove" deti niektoré pýtali aj o polroka neskor, ako moje "pamperskové"
teoria BKM je krásna, ale ako som tak čítala aj vyjadrenia mamičiek na viacerých forach, malokomu to fakt funguje, teda funguje, ked dieťa je malinke a nechodí, a je stále pri matke (nosené) ale neskor je to viac plienková - ako bezplienkova metoda, a tiež to je o odchytávaní, nonstop sledovaní ...
ty si to prečo "vzdala"? Asi na zavedenie bolo aj neskoro, nie??? Lebo oni začínajú vlastne od narodenia, nie?

ja len čaká,m, kedy to tomu mojmu "zapne" a povie si... Len akosi som ešte nanabrala odvahu nechať ho uplne bez plienok ... a to je jediná cesta ... no na to musí ešte dorasť a zrozumnieť

sirinka
6. okt 2008

sassi no ja som tu bezplienkovu metodu nerobila uplne podla navodu, len som ju cez den nechavala behat naholo alebo v gatkach, ked bolo teplo. prestala som, ked sa zase ochladilo, a boli sme skoro dva tyzdne na navsteve u nasich v cinziaku a maju skoro vsade koberce....to by fakt neslo 😅
mama mi radila, davat ju na nocnik hned po prebudeni a v tom je trosku nas problem, rano byvam o siestej ked vstava este taka unavena, ze si ju capnem iba na prso a vacsinou spime dalej a cez den sa klara budi takmer vzdy s placom, nic sa jej nepaci, na nocniku by neobsedela ani sekundu, takze sa musi par minut vyrevat a vyzurit a to uz vacsinou je plienka mokra 😒

sassi
6. okt 2008

no to som aj ja praktizovala, hned rano po prebudení na nočník a ked toto po týždni na 100% fungovalo, že sa vždy vycikala, zobrala som plienky cez den úplne. No a do týždna sa pýtala, a hned sme vzali aj na noc po dalšom týždni, takže kompletné cikanie (aj nočné) sme sa naučili do 3 týždnov, ale kakanie ešte trvalo skoro mesiac (teda väčšinou do nočníka, ale občas aj do gatí nehoda sa stala. Mala 2 r a 2 mes. ked už sme nevedeli, čo to je plienka 😵

Kopa jej spolužiakov mala plienky na spanie ešte v školke, do 4 rokov uplne bežne... No neviem ako malý, on po prebudení rani pije mlieko (z flaše) takže vstať musíme, ale on kym to vypije, jasne že sa stihne vyčúrať ... nbo ale ešte ma aj čas (proti dcerke myslím)

ladybird1l
6. okt 2008

....uz som pridavala prispevok na 8. strane, mame problem po starom, ze sa mi mala cez denne a nocne spinkanie obcas pocura do postele...Len ma napadlo, ci nerobim chybu v tom, ze jej pred dennym spinkanim dam do ruky cajik na zaspatie a pred nocnym spinkanim mliecko alebo kakavko na zaspatie. Mame prejst na take zaspavanie, ze len umyt zubky a spinkat? Mam ju zacat odvykat od mliecka a cajika pred spanim? Cez den som sa ju uz snazila dat spat tak ze som jej dala cajik, a spat sla az po hodinke, medzitym niekolkokrat curala do serbla...a ked sla spat, strasne strasne dlho zaspavala, tak som jej dala znova cajik a v momente pri nom zaspala, obcas sa pocas spanku pocura, obcas nie. A takisto pred nocnym spanim, neviem ci to nejako pomoze nedat jej mliecko na zaspavanie, kedze sa mi mala v noci budi na to, ze chce pit. Mam jej odopriet v noci pit, aby necurala do postele? mangel hovori, ze v noci ma spat a nie pit, to mi pride krute jej to odopierat. Viete poradit? dakujeem

sassi
6. okt 2008

no ja by som ešte dala nočnú plienku, ak sa pociká pravidelne, potom to znamená, že sa na cikanbie nebudí, a nie je to len "nehoda"
Ja som dcere vzala plienku až ked som zistila, že ju ma aj tak na 99% suchú. A jasne že ked jej daš flašu čaju, tak sa potom pociká, skus dať plienku a naučiť zaspávať len s cumlíkom, a ak sa potom nepociká (nejaký čas), vezmi plienku... toto musi byť dosť stresujúce (pre obe) Aj ak ju nehrešíš, ona vycíti a vidí, že sa niečo deje, čo by sa nemalo....

sassi
6. okt 2008

no a nočné pitie, to terba riešiť radikálne, ona totiž asi nie je smädná (ak nemáte prekúrené) ale bez tekutiny nevie proste zaspať... je to začarovaný kruh, kym jej budeš dávať, bude sa budiť. Toto robila dcera, že nevedela bez flaše zaspať (ani cez den, ani večer, ani v noci). a ako sme zrušili flašku (úplne) tak sa prestala budiť. Aj ked sme jej prestali dávať piť, zobudila sa, ale sa len poprevracala a zaspala sama 😉 Mala necelé 2 roky

ladybird1l
6. okt 2008

sassi, dakujem za radu, uz pred tebou mi mamicka radila, ze by nebolo dobre znova zavadzat plienku, uz ked sa od nich mala odnaucila, ona je uplne bez plienky 4 mesiace, dost dlho vydrzala sa aj v noci nepocuravat, no posledny tusim mesiac sa castejsie pocura ako nepocura, tak teraz neviem. A co sa tyka toho tesnepredspankoveho a nocneho pitia, skusim to uplne vylucit, naposledy jej dam tak hodku pred spanim, a uvidim ci to bude mat vplyv na to curkanie...fuu som zvedava ako zareaguje,ked jej nedam flasku do ruky, lebo len co si ona lahne do postele tak si pyta ham..

sassi
6. okt 2008

no to aj naš takto zaspáva 😖

martinka1704
8. okt 2008

ladybird no ja drobcovi tiez davam bud cajik alebo na noc mliecko.neviem ci by bez toho dokazal zaspat a rano ma potom plienku plnu ☹ no cez den si pripadam ze je to moja sikovnost ze vzdy ked ho dam na WC-ko tak sa pekne vycika,ale akosi ked sa pozabudnem tak sa pocika a az potom mi pride oznamit ze urobil e-e.mam pocit ze si neuvedomuje ze ma cikat do WC-ka ale pritom,ze vie ze nieje spravne vycikat sa do slipov.neviem,co mam este skusat alebo znova nasadit plienku aj cez den,ked sa sam nevypyta. 😒 skusame to od minuleho tyzdna.

nikinka82
8. okt 2008

No nedá mi nezapojiť sa do tejto populárnej debaty! Adamko má 15 mesiacov a stále plienočku na riťke... viem, nie je to ešte až tak veľa, lenže keď mal osem mesiacov, nebol pre neho problém sedkať na nočníku a cikať do neho...len po nejakej dobe ho to omrzelo a tak sme nočním odložili na neskôr. ˇ
Keď som ho postupne vyťahovala, stále sa opakoval taký scenár, že prvých pár krát sedkal a potom už ani za nič.... ☹
No a teraz?
Behá po dome, nočníček má na dosah a neraz sme ho s ockom vydeli, ako si šiel sadkať a pekne na ňom tlačil.....SáM!!! Šikovníček, však? 😀 ....len škoda, že na ňom sedel OBLEČENÝ!!! 😉
...takže zatiaľ čakáme, kedy to na neho príde - ten jeho správny čas. Pretože ak mu dáme dole plienku a chceme ho usadiť, te reve akoby ho z kože drali - nemá to zmysel....
Tak želáme aj ostatným mamičkám veľa šťastia a trpezlivosti 🙂

martinka1704
8. okt 2008

niki no moj drobec nocnik nechce ani vidiet ☹ reve jak pavian ked ho tam dam,tak som kupila WC-ko ten sedak a s tym problem nastastie nema 😉 ale Adamko je este malinky a mozno nebude vobec averziu voci nocniku ako moj 😉

sassi
8. okt 2008

Martinka, to čo píšeš, to čo robíte nie je pýtanie, to je odchytávanie... takto to robí vela mamičiek, no riziko je, že si zvykne, že ho niekto da pravidelne vycikať aj bez "hlásenia" a jednoducho sa nenaučí "pýtať sa"
Kamoška mala takto naučené obe deti (davala pravidelne na nočník, ale bez ich pýtania) a v školke mali obrovský proiblem, lebo tam žiadna učitelka nebude sladovať čas a správanie dieťatka a davať sama od seba na WC ☹
No a samozrejme mali aj na noc plienky do vyše 3 rokov.
Presne ako píšeš, maly si zatial asi neuvedomuje, že sa mu "da" cikať, zistí to, až ked je to vonku 😉

sassi
8. okt 2008

nikinka, to ako by si o našom synovi písala... no nenúť, postupne si zvykne 😉
naš si už sadne aj vyzlečený (19m), aj mame nejaké mini-úspechy, ale pýtanim by som to teda nenazvala ani zdaleka, skor odbúravanie strachu z "tej veci" teda z nočníka 🙂

martinka1704
8. okt 2008

sassi radis nasadit znova plienku? 😕 prve 2 dni ked som sa opytala ci ide cikat tak siel pekne k WC,ale potom som ho tam davala aj ked tam po opytani nesiel.tiez si myslim,ze je to len moja sikovnost ze sa tam vycika.sice ked sa pocika a nema plienku vie ze nieco urobil co nemal,pretoze hned ma vola k mlake a ukazuje e-e.totiz my toho vela nenarozpravame,teda tomu comu normalne rozumiem,pretoze hovori stale len tou svojou hatlaninou 😅

sassi
9. okt 2008

No neviem, podla toho kolko tých mláčok máte... a ked idete von alebo na dovolenku, ako to riešite?

danulka2
9. okt 2008

baby ani ten nas sa nepyta a nepyta. 1.nechce sa mu rozpravat /iba svoju hatlaninu/
2.ani len neukaze na nocnik
3.zachod detto
4.dnes rano som mu od siedmej nedala plienku, davala sam ho na nocnik kazdu pol hodinu na chvilu, potom sedel od 9.00 do 10.00 a nic len uz bol zurivy. Tak som mu dala plienku, obliekli sme sa a sli sme von. Po 15minutach sa pokakal 😠 😠 😠 Ja uz fakt neviem ako nanho ☹

martinka1704
9. okt 2008

sassi no myslim,ze keby som ho nedavala sama od seba tak je pocurany v kuse. 😒 maslim si.on sice ked sa vycika do WC-ka tak sa tesi,tlieska si,a zas ked sa pocura do teplakov tak je z toho nestastny.neviem.mam pocit ze chape ze cikat sa ma do WC-ka len to nedokaze vopred ohlasit.no ked ideme von nasadzujem plienku,lebo som to skusila bez plienky a pocural sa.a bojim sa aby neprechladol.takze vazne neviem ci mam este cakat,alebo ho takto odchytavat. ☹ inak ked sa vycikame pred tym ako ideme von a do hodiny a pol sa vratime tak plienka je sucha.

danulka2 vitaj medzi nami zufalymi 😅

sassi
9. okt 2008

dievčatá, ja myslím, že zufale byť nemusíte (-me).... Poznam kopa detí, čo sa začali pýtať až okolo 3 rokov (aj v školke sa denne prali obliečky tepoval koberec 😖 ) Najmä chlapci si to uvedomujú neskor, vraj ...
Naša napr. do školky išla, ked už sa rok pýtala a stala sa jej tam nehoda, a to taká že jej stieklo po pančuškách až do papúč 😀 😀 😀 a raz sa pocikala nie cez spanie, ale hned ako sa zobudila, už nedobehla 😖

Ja sa tym vobec nestresujem, zatial myslím, že ma čas... Hlavne že sa inak vyvíja správne, je rozumný, krásny, úžasný... isto aj tí vaši sú takí 🙂 🙂 🙂

Dnes napr. sam pýtal nočník, lebo som ja šla na WC, tak si doniesol, aj sedkal, aj "tlačil" ale nič neurobil. Berie to zatial ako spestrenie dna, je to len hra... Ale aj hrous a vela dokážu naučiť
Martinka, rob ako vam vyhovuje, ked si doma a vieš že ho vystihneš, aspon ušetríš par plienok a časom to isto začne fungovať. Možno mu stačí málo, aby ho pocit, že sa mu chce donútil k tomu, aby to dal najavo (nemusí slovne)
Moja dcerka, ked sa začala "pýtať" tak nikdy neoznamovala, ale sama si došla na nočník 😉 A potom sme ju 2 týždne učili, že to musí povedať, aby sme mohli bez plienok (treningových pull ups) isť aj von 🙂

michalag
9. okt 2008

Ahojte pridavam sa k vam ☹ . No my ked sme zacali poriadne oducat, tak sa behom tyzdna zacal pytat, potom sa prestal a zacal cikat do slipkov a nic nepovedal, potom sa zase zacal a teraz je to oblacno-mracno. Niekedy sa pocika a nic nepovie, ale ked sa ho spytam ci cikal/kakal, tak povie ano. Uz som mu povedala ze ked sa bude pekne pytat, tak od Jeziska dostane magnetky od cars, ale nepomaha 😅 ☹

zuzkafuny
10. okt 2008

Nám sa stala dve noci zaradom nehoda (týždeň dozadu)... pocikal sa mi... 😖 ale už je oki 🙂 to je asi normálne... 😕

cicushka
10. okt 2008

zuzka) a ty uz maleho nechavas bez plienky? nie je to skoro? Pokial viem, tak u deti sa v hlavicke prepoji spojitost, ze potrebujem cikat a konkretna cinnost az okolo 3 rokov, nie?

martinaema
10. okt 2008

cicushka???? 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕
Gúľam očami, nie náhodou 18mes?
Aj my sme od 16 mes. bez plienky cez deň a od 17 aj cez nos. A nočná nehoda sa stala 2x. Raz ked som nevedela prečo mrnčí v noci (potrebovala cikať) a druhý raz ked jej išli prvé stoličky, mala hnačku, soplík a teplotu. Cez deň jej občas cvrkne, hlavne ked vypije veľa malinovky u babky (kupuje jej jupíky 😠 ), ale nikdy sa nepopišá totálne, iba ak pár kvapiek.

martinaema
10. okt 2008

nie cez nos, ale noc 😀

zuzidr
11. okt 2008

ahojte,moja malá sa minulý týžden začala pýtať na nočník kakať 😀 sama od seba 😀

od včera sa ale začala pýtať kakať každých 20min. a vždy sa vycikala,tak si myslím,že sa pýta už aj cikať,len sa chcem spýtať či aj vaše deti chodia cikať tak často.viem že som na materskej a nemám inej roboty ako sa starať o malú,ale každý 20min.jej rýchlo dať dole veci,plienku dať ju cikať a potom zase plienku a obliecť....zdá sa mi to často 😅 😕

upravý sa to?

teraz som ju nechala bez plieky,tak som zvedavá..... 😅 🤐

poradte mi.dakujem 😀

sassi
11. okt 2008

zuzidr to je super!!
a jedine čo možem poradiť je, ak ešte nechceš nechávať uplne bez plienyk, kup si TESCO pull up plienky (asi najlacnejšie, robí aj Huggies, Pampers....) , a tie aj rýchlejšie daš dole aj zasa natiahneš - to su ako gaťky robené. sice drahšie, ale ak sa pýta, tak ich zasa tolko neminieš. A ked sa bude pýtať aspon na 90%, tak prejsť na gaťky.

vateska
16. okt 2008

Ahojte, moja malá má 1. rok aj 4 mesiace a ani za svet mi nechce sedieť na nočníku. Už sme skúšali hocičo. Nočník máme na WC a keď idem ja cikať tak ona ide so mnou. Spýtam sa jej či chce cikať, ona zoberie nočník a povie ci, ci., keď ju chcem posadiť na nočník tak si sadne tak na sekundu. Niekedy keď vidím, že kaká tak ju rýchlo vyzlečiem a posadím, ale doňho sa nevykaká. Už sme si aj čítali, zabávali ju, ale nič. Zabalím ju do plienky a ona sa vykaká. Myslíte, že ju už mám odvykať od plienok? Ešte sme neskúšali byť bez plienok. Má ešte na to čas?
Prosím poraďte nám. Ďakujem 🙂

nevesta
16. okt 2008

Vateska, pocula som, ze odvykat od plienky je idalne okolo 2. roku...

kukulik30
16. okt 2008

ahojte, moj maly bude mat 24teho 2 roky a tiez sme na tom podobne ako vateska.....nocnik mame na paradu, sadne si na neho len obcas, ked ma dobru naladu, posedi si tam chvilku a povie "kone"..akoze koniec a postavi sa ....stale sa ho pytam, ci chce cikat a ako ma volat mamku, ked bude treba....jeho odpovede " ne" a " mama kakaa", ale nikdy to nepovie vtedy , ked mu treba, ale potom, kedy sa vykaka do plienky krici FUUUUUUA, ze smrdi 😅 , minule som ho nechala bez plienocky, kazdu chvilu som sa ho pytala , nocnik mal v izbicke pri sebe a zrazu pocujem po hodine a pol...." kakol kakol" a on biedacik cupi a clapka si rukami v tej mlacke a spliecha okolo.... 😀 ...som bezradna 😅 ....neviem, ci to ma zmysel ho nutit, asi pockam...snad mu v tej hlavicke prepne a zacne sa pytat.....ci co myslite??? 😅

susanh
16. okt 2008

Kukulik ja tiež neviem. Moja malá sa pýta len keď už treba spať a chce ísť von z postele. Tak neviem, či si to vtedy uvedomuje, alebo je to náhoda. Ale potom sa tak 95% vyciká aj vykaká. Ale cez deň sa nepýta, keď ju nechám bez plienky, len mi oznámi že cikala. A híka že čo sa stalo že mláčka je na zemi. A vôbec jej nevadí byť mokrá. Tak neviem, či ju mám nechávaťpravidelne bez plienky, a že hádam si skôr uvedomí tú potrebu, keď bude pravidelne robiť mláčky, alebo či ozaj ešte na to nemá .. 😒