Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

henca74
8. máj 2012

@danteska nas mal tiez cumlik do 2 rokov, raz sme prisli z navstevy vecer domov, kamoska cakala babo a vravim mu, ze uz sme jej poslali cumlik pre babätko. cakala som, ze taky tyzden bude rev v noci a bola som prekvapena...nic...ziaden cirkus, len sa na druhy den opytal, ze kde je dudka. to bolo vsetko. je ale pravda, ze cez den ked sa hral, tak ju nemal vobec, akonahle vysiel z postielky cumlik tam ostaval.skus sa zbavovat tych jeho veci tak postupne... ja by som zacala tym cumlikom a ked to zvladne, tak nie hned, ale daj nejaku pauzu 2 mesiace a zacni s plienockou...v skolke sa nauci papat, neboj... to je teraz take obdobie vzdoru, uvidis bude dobre a potom aj druhe babo zvladnes 😉

danteska
8. máj 2012

@henca74 snazim sa davat dudku len na spanie-to mi nevadi,ale ked si spomenie cez den tak reve jak tur-mame v rodine mensie dieta,tiez mu vravim ze uz ostane dariuskovi,tak si poplace a nepopustim..tak plienku teda asi odlozime..moje dieta je nejake "ine" 😀 a asi nie som az taka dobra mama,porovnavam deti a aj to mi nepridava na nejakom klude a neuzivam si matersku,mam pocit ze to nezvladam..no a co sa WC alebo nocnika tyka-skusim mu nechat plienku a davat na WC trebars iba rano ak bude chciet,pred spanim a vecer,aby zas nezabudol naco to mame 😝

henca74
8. máj 2012

@danteska preco by si nebola dobra mamina?to je hlupost... pre tvojho maleho si ta najlepsia mamina, a staci ked ti da pusu, objime ta a povie ze ta lubi... deti skusaju, ze kolko povolia rodicia, preto by rodic mal urcit pravidla a nie dieta... a deti neporovnavaj, kazde je ine a hlavne nepocuvaj "mudre mamicky" ze co uz moje dieta vie a aky je sikovny, lebo aj tak je to prikraslene, jasne, ze pokial nieco ty sama nevidis a nepocujes... a niekedy aj svokry vedia "potesit" svojimi skusenostami, ze co bolo ked oni mali deti... v prvom rade musis byt ty v pohode, lebo dieta vyciti kazdu nervozitu a hlavne svojej maminy...uvidis vsetko bude dobre, materska dovolenka, nie je dovolenka ale 24-ka 😀 a preto nam to uz niekedy lezie na mozog... 😝 ale nase deticky by sme nedali za nic na svete 😉

lenkacka
8. máj 2012

@danteska tak to treba naozaj len trpezlivosť-neboj veď on príde na to sám,že je lepšie chodiť bez plienočky.Nám sa zatiaľ darííí - dúfam,že sa to nezariekne. Ja som sa tiež malej zo začiatku stále pýtala,že či nejdeme na bebík a ona už bola zo mňa nervózna a kričala : nieeee a potom šup do plienky a bolo.Tak som ju nechala tak,aby mi sama povedala.Čítala som ,čo si písala henca74 - my sme mali cumlík do 20teho mesiaca a potom som ho nastrihla a tak poriadne a malej sa už nepáčil.Opakovala,že duda pokazená a kúpime novú ,ale aj tak si ju dávala do pusinky.No potom ona sama asi po týždni dudku odhodila - síce ju spomínala ,ale rýchlo ju to prešlo. Ja mám asi šťastie,ale moja malá je od malička dobrý papkajko.Kojila som do 18teho mesiaca a zo dňa na den som ju v pohode mohla odnaučiť,ona si cici ani nepýtala .Spapá úplne všetko,takže ja varím úplne všetko - spapá to čo aj my - takže nevarím čisto kvoli nej.Polievky má najradšej,ovocie spapá,zeleninku -asi s ničím nemá problém.No moja neterka je taká,že nechce dáko papávať a švagriná je z nej niekedy na nervy,tak viem aké to je. ☹ .My sme si zase iného užili až dosť.Ja som mala tehotenstvo na hov.. ,od 21.týždňa som ležala len na posteli pre strašné bolesti ,2krát som bola hospitalizovaná,rodila som sekciou,lebo malá bola zle otočená.Potom Silvinke na sone v 5 týždni zistili ,že má vykĺbenú nožičku a tak nám nasadili remence,ako 2 mesačnú nás hospitalizovali ,kde malú na 10 dní povesili hore nožičkami na ktorých mala závažia,ktoré jej mali naťahovať šľachy -to bola hroooza.Tak ležala celých 10 dní,nemohla som ju zobrať na ruky a utíšiť,keď plakala od bolesti,potom jej to operatívne dali klbik na miesto,založili na 6 týždnov sádru so železami.Drobec všetko (okrem visenia) strašne dobre znášal,bola strašne trpezlivá,dobručkavá.Potom nám opäť založili remence,ktoré sme nosili až do 1.ročka celých 23 hodín denne. Takže moja malá do toho roka len ležala na chrbátiku,v remencoch sa mi vobec nepohybovala.Od nich mi ostala hypotonická - mala ochabnuté svalstvo,nevedela sedkať ☹ .Tak sme začali cvičiť Vojtovku,ktorú opäť výborne znášala,čo nechápala ani cvičiteľka,že ona také pokojné dieťa ešte nezažila-ona spolupracovala,vobec neplakala,dokonca pri tom zaspávala 😀 .Výsledky sa dostavili už po 3 týždňoch-začala sedkať,chodiť po štyroch....-ona bola proste len po pohybovej stránke pozadu od iných detičiek.Chodiť sme začali v 18tom mesiaci a vtedy sme aj prestali cvičiť.Mysleli sme si,že už máme pokoj,ale boli sme na kontrole na ortopédii a malá vraj ešte nemá dobre vyvinuté jadierko a že mame obmedzovať chodenie-behanie.Tak ako mám vysvetliť malému dieťaťtku,že nemá behať,chodiť,keď ono konečne može bežkať.Tak sme museli kúpiť nový,ľahký kočiarik a spoň keď niekam ideme ďalej sa kočíkujem-našťastie chce sa viesť. Veľmi chceme mať druhé bábo,len sa strašne bojím,že budem mať opäť tie isté problémy,keďže už mám dieťatko,neviem si predstaviťako by sme fungovali,keby som musela opäť len ležať - na to ani nemyslím.Nejako som sa rozpísala 🙂 . Proste po tom všetkom čo sme si prežili,sú takéto veci pre nás už malina.Na všetko chce čas a detičky sú každé jedno v niečom šikovné - neznášam ľudí,ktorí porovnávajú.Tak sa držkajteeee

lucikatn
8. máj 2012

Ahojte maminy! Mám na Vás veľkú prosbu. Náš Timi mal v marci 2 roky, od októbra 2011 je bez plienok. Išlo to zo dňa na deň aj cez noc vydržal so suchou plienkou. Cez deň aj keď sa vypýta tak má fliačik na slipkoch (pár kvapiek) a už neviem ako ho to odnaučiť.... Cez noc sa opäť pocikáva a nepomáhajú už ani úplatky za suchú plienku - ako keby bol na seba hrdý že môže zahodiť mokrú plienku... Neviete mi poradiť ako ho to odnaučiť? Zo začiatku to bolo super ale čím ďalej tým častejšie sú väčšie a väčšie nehody... Som z toho zúfalá!

michalag
11. máj 2012

Ahojte
Tak my sme skusili odnaucit najskor ked mala malá 18 mesiacov ale nedarilo sa, tak sme to odložili a skusili 2 dni po 2 narodeninách dnes je to 13 dni co sme bez plienky 😵 . Prvy den sa par krat pocikala ale na druhy den sa uz zacala sama pytat, v celku rychlo to pochopila. Nocnik odmietala ale wc fungovalo okamzite 🙂. Teraz ked ma len gatky tak sa pyta akonahle ideme niekam na dlhsie alebo autom tak jej dam este plienku a tam sa vycika a ani nepovie 😒 Takze plienku davam len na spanie.
Ale co je nas problem ako sme zacali byt bez plienky tak bojujeme s kakanim. Za ten cas kakala asi 5x a z toho 2x v noci zo spanku. Inak ked jej treba tak sa pyta na wc aj 20x kym konecne sa jej podari nieco urobit. Nemali ste podobny problem, popripade ako ste to riesili?

susisus
12. máj 2012

@michalag Ahoj, aj u nas to tak bolo, dokonca moja prestala kakat uplne az sme skoncili v nemocnici a od vtedy ma obrovske zapchy uz chronicke a trva to uz pol roka. A nepomohlo ani vratit plienku ani skusat nic co existuje. Tak vam drzim palce nech to mate s lahsim priebehom ako my 🙂

michaelamaranesi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ejuska79
16. máj 2012

@lenkacka ahoj, neboj, druhe tehu bude o.k. 🙂 ja som tiez s ninkou lezala 5 mesiacov v sikmej polohe so zasitym krckom, prakticky bez pohybu, len na wc a sem tam sprcha, jeden krat som bola priserne chora, angina jak svet a druhy krat rotavirus (to som sa velmi bala, lebo uz som lezala a furt som utekala vracat a to druhe 🙂...tiez sa narodila s vtocenou nozickou, cvicili sme vojtovku do 8 mesiaca, nastasie nas nepostretli ziadne remence, sadry /muselo to byt strasne, klobuk dole malickej, ze to tak zvladala)..nasa ale strasne plakavala pri cviceni, boli to muky 4 krat denne ju tak trapit, ale nastastie je o.k.... a druhe tehu uplne v poriadku a to som bola furt v pohybe 🙂

evickatimi
16. máj 2012

Presne tento problem riesime aj my.maly ma 20mes.a nechce serblik ani vidiet..stale ma plienky.ked mu ju dam dole a dam ho na serblik,tak sa postavi,a pyta si plienku.ak ju nedostal,tak sa vycikal na dlazku..zvykne sa pytat na zachod ale tam nic neurobi,len tam vymysla a hra sa..som uz zufala.lebo sa bojim,ze ho od plienok neodnaucim.neobsedi na serbliku ani 10sekund.stale ma vyhovorky,ze sa boji serblika,ze je to studene a tak podobne 🙂

lenkacka
17. máj 2012

Ahojte babenky!! Tak my sme už bez plieeeenky 🙂 -veľmi sa tomu tešíme!! Super,že bolo teplúčko už na začiatku mája a mohli sme bežkať len v gatkách,ináč by sme sa neodnaučili. Prvýkrát sme to skúsili na 1.mája,keď bolo krásne teplúčko. V ten deň sme sa prezliekali a prezliekali.Na druhý deň sa už sama začala pekne pýtať,len to povedala neskoro a už mala kus ciknuté,ale pekne sa vždy docikala do "bebíka" ako my voláme nočník. Na ďalší deň už pekne skoro kričala a celý deň sme boli suchý a aj ráno sme sa zobudili suchý.Bola som taká šťastná,že sme to konečne zvládli.Ona už plienku ani nechcela,páčili sa jej gatky 😉 . Problém sme mali,že nechcela cikať do trávičky,len na bebík.Tak som ho musela mať vždy po ruke - na dvore.Keď sme boli u rodičoch na dvore,pýtala sa cikať a tak som ju chcela dať vycikať do trávičky,keďže bebík sme pri sebe nemali,ale vobec nechcela-tak som s ňou musela rýchlo utekať na WC - našťastie sme to stihli. No aj to sme sa naučili-tak po 5 dňoch - proste musela do trávičky,ináč by sme cikali do gatiek 😀 .Plienočku už nemáme,ale cez noc jej ešte pre istotu dávam,lebo nie vždy ju má suchú.Keď viacej pred spaním popije,potom vstávame s kúsok mokrou plienkou.Toto ešte nejako docvičíme,ale som šťastná,že ju nemáme už cez deň. Po tých dvoch ročkov sa to detičky naučia skor.Tak Vám všetkym držím palčeky,aby ste aj Vy onedlho boli bez.

lucikatn
17. máj 2012

@michaelamaranesi ja viem ☹ len keď už bol aj v noci bez plienky a opäť to začalo ☹ ale je pravda že aj škôlkari majú na noc plienku a niektoré veru aj cez deň na spanie..... ale vďaka za povzbudenie 😀 😉

michaelamaranesi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evickatimi
17. máj 2012

Michaela,veru ja my sa bojime,ze mi ho ani do skolky nezoberu.ale nechame sa prekvapit.

jaruska8
4. jún 2012

Ahojte baby, nám sa odpienkovanie celkom darí, len ma hnevá kakanie do poobednej plienky, už dvakrát ani plienku nechcela na spánok, ale aj tak sa pocikala a aj pokakala, napriek tomu, že pred spaním sa pekne vycikala. Vie cikať aj ,,nasilu", keď ideme von, tak si v poho sadne a vyciká sa, aj keď len trošku. Čiže zvierač by už mala mať dobrý, aj pomerne dlho vydrží necikať. Len toto nechápem, kakanie v spánku, toľkokrát jej hovorím, že nech ma zavolá, keď bude musieť kakať a nič, len po ,,funuse" celá nešťastná (síce len chvíľku) zahlási: Kaka!! 😉 To isté máme v noci, ona ciká podľa mňa nadránom, okolo 5-6, mám ju dať na nočník??? Alebo sa to upraví samé, vždy po zobudení ju dám cikať, ale samo, že nie je čo, má čerstvo nacikané, pritom ju sledujem, ona sa vrtí, zavreté oči a v polospánku si cvrkne. 😉

kahlan1
22. jún 2012

ahojte
snazim sa ju odplienkovat a vycika sa kade tade ci do plienky ci na zem len na nocniku zadrzi az kym sa nepostavi a vydrzi zadrzat dost dlho - proste sa do nocnika nevycika :( stretli ste sa s tym? a ako ste to riesili?

michalag
22. jún 2012

@kahlan1 , mne mala vobec nechcela sediet na nocniku vydrzalo jej to par sekund, par dni po 2 narodeninach sme skusali opat a nocnik u nas nebodoval, tak sme to skusili na velky zachod a tam sa jej to velmi pacilo a hlavne splachovanie, od vtedy chodime len na zachod, cest vynimkam, ked je na wc nas druhy "veľkác", ale v podstate problem uz nema kde kolkvek ani do nocnika ani do travy. Skus wc, mozno ten sa jej bude pacit aj to splachovanie, len ju tam budes musiet davat ty

rolak
22. jún 2012

@kahlan1 kúpili sme nočník z Lidla, ten sa jej veľmi zapáčil, po prvom vycikní sme jej zatlieskali,poobdivovali a bolo to.

kahlan1
22. jún 2012

@rolak a predtym ste mali iny nocnik?
@michalag skusala som aj velky ale neuspela som na zachode - ja by som ju rada odplienkovala preto lebo sa strasne zaparuje a dlho sme bojovali s bakteriami v posve koli tomu ze nosi plienku ☹

rolak
22. jún 2012

@kahlan1 áno,mali sme iný,a do toho sa iba 2x v živote vykakala a cikať tam nechcela, bol nestabilny a na podlahe sa šmýkal....ale nejako som si to neuvedomovala,až kým som nekúpila iný.... asi týždeň pred tou kúpou som ju nechávala bez plienky,ale ocikala nohavice a vobec jej to nevadilo.... a s tým novým nočníkom akoby uťal,zrazu zo dňa na deň sa odplienkovala... ale na noc ešte má,to zatiaľ chvíľku nechám tak.

kahlan1
22. jún 2012

@rolak to teraz co boli v lidli? :( skoda tu ich uz nemaju

michalag
22. jún 2012

@kahlan1 a uvedomuje si ked sa vycika/ vykaka? ak ano tak by som skusala dalej, treba pri tom velku trpezlivost. Ak si este neuvedomuje tak by som to nesilila 😉 , chvilku pockaj a skus o 2 mesiace opat. Ja som malu skusala po 18 mesiacoch a ani za svet nevedela obsediet na nocniku, proste sama nechcela, hoci uz si uvedomovala niekedy ze cika/ kaka, ked mala 2roky a 3 dni sme skusili opat a islo to krasne rychlo a teraz je bez nehod uz pomaly 2 mesiace cez den

kahlan1
22. jún 2012

@michalag ked sa vycika a sa spytam co si spravila tak mi povie na cikanie aj kakanie ze kaka aj ked cika zastavi a pozera sa na to tak si mysloim ze si to uvedomuje - aj ked dokaze zadrzat moc len na nocniku - no neviem

matita
9. júl 2012

ahojte maminy, potrebovala by som poradit. chcela by som odstranit plienky z nasho zivota, ale nie som si ista, ci je moj drobec na to pripraveny. Serblik u nas sluzi iba na hranie, pretoze nema cas na nom sediet. Cikanie ani len kakanie neoznami nielen pred akciou ale ani po nej. Jediny naznak, ze by sme to mozno mali skusit bez plienok je, ze neznasa prebalovanie, vzpiera sa pri tom ako divy. ale na druhej strane sa mu niekedy pred kupanim podari vyzlecenemu pocikat a ani si to nevsimne. pri kakani sa tiez ani nezastavi, vacsinou na nom ani nebadam, ze tlaci (ide mu to dost lahko a viackrat za den). Predpokladam, ze jedina moznost je jednoducho dat slipky a vyskusat to (aj svoju trpezlivost). Nemate vsak niekto skusenost s trenovacimi nohavickami? ma to nejaky vyznam, alebo je to zbytocnost za dost penazi?

stanka02
10. júl 2012

@matita na zaciatku odplienkovania sme davali huggies oducacie plienky, tak sa strati auticko a tak som ho inspirovala, aby necikal do plienky ale do nocnika, ze auticko sa nestrati, no po tyzdni mi kasla, ze auticko sa strati a tak sme presli na slipky, stalo to moc trpezlivosti, stale chodime mimo domu s nocnikom, no uz mame nehoru iba sem tam, tak raz za tyzden. Ja odporucam ti slipky a prajem veeeeeeeeeela trpezlivosti.

moon1979
13. júl 2012

@matita ja som to celé poňala veľmi hravou formou ... žiadny nočník, žiadne trápenie sa sedením na ňom, ale išla som na to pekne postupne. Nosievala som ho so sebou na wcko a vždy som komentovala, že cikám. Nechavala som mu najprv plienku, ale skúšali sme formou "poď vyskúšame, či bude piši pišať" 😀 najprv sa mu sedieť na velkom wcku vôbec nepozdávalo, tak som ho dávala na stojáka ako veľkého chlapa, kupili sme šamlík, pekne sa postavil, kým som ho vyzliekala tak som mu stále prízvukovala "ešte nie, ešte nie" a keď už mohol tak som mu povedala "môžeš, piši pišaj" 🙂 a hovorila som mu to dovtedy, kým nezačal cikať :D ... no a samozrejme som ho vychválila, povedala som mu, že či videl koľko veľa piši pišal a náramne sa mu to páčilo ... zo začiatku sa nepýtal, takže som odhadovala čas kedy by asi "mohol piši pišať" ale odrazu zo dňa na deň sa začal pýtať sám. Vonku som ho lákala na to, že opišáme strom, to sa mu tiež náramne páčilo ... no a celkové odplienkovanie trvalo dá sa povedať max mesiac ... a s kakaním to bolo podobne 🙂

moon1979
13. júl 2012

@matita ja som to celé poňala veľmi hravou formou ... žiadny nočník, žiadne trápenie sa sedením na ňom, ale išla som na to pekne postupne. Nosievala som ho so sebou na wcko a vždy som komentovala, že cikám. Nechavala som mu najprv plienku, ale skúšali sme formou "poď vyskúšame, či bude piši pišať" 😀 najprv sa mu sedieť na velkom wcku vôbec nepozdávalo, tak som ho dávala na stojáka ako veľkého chlapa, kupili sme šamlík, pekne sa postavil, kým som ho vyzliekala tak som mu stále prízvukovala "ešte nie, ešte nie" a keď už mohol tak som mu povedala "môžeš, piši pišaj" 🙂 a hovorila som mu to dovtedy, kým nezačal cikať :D ... no a samozrejme som ho vychválila, povedala som mu, že či videl koľko veľa piši pišal a náramne sa mu to páčilo ... zo začiatku sa nepýtal, takže som odhadovala čas kedy by asi "mohol piši pišať" ale odrazu zo dňa na deň sa začal pýtať sám. Vonku som ho lákala na to, že opišáme strom, to sa mu tiež náramne páčilo ... no a celkové odplienkovanie trvalo dá sa povedať max mesiac ... a s kakaním to bolo podobne 🙂 ... inak ten mesiac som trosku nadniesla, pretoze uz ovela skor zacal mat suchu plienku, zadrziaval cikanie, ale nepytal sa ... tak pre moj pokoj na dusi som mu nechavala plienku ked sme chodili najma autom prec mimo mesta, no velakrat naozaj uz nebolo treba 🙂 vela stastia a trzpelivosti 🙂

lucia1234
13. júl 2012

ja som malému úplne zobrala plienky a dala slipky, asi 2 x sa pocikal do slipkov a potom už pekne začal chodiť na nočník. Teraz máme plienky, len na noc.

matita
13. júl 2012

@moon1979
@lucia1234 tak dnes som vyskusala nedat plienku a teda sa pocikal. ale ten zachvat revu, co mal, ked videl, ze sa pocikal a zostala po nom mlacka.... 😕 tak srdcervuco vyplakaval, ze som si povedala, ze ho nechcem viac stresovat a dala som mu plienku. mozno chyba, lebo by sa mozno pri dalsej prilezitosti skor pytal, ale nechcem do toho vniest stres. tak zasa skusime zajtra.
ale tvoja metoda, @moon1979, sa mi pozdava 🙂 a velmi 🙂 dufam, ze to u nas pojde podobne bezbolestne 🙂

matita
13. júl 2012

@stanka02 tak to ste sikovnickovia 🙂 my sme starsi 🙂