Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

majuska85
3. júl 2011

Ahojte, ja mám 2apol ročného malého, ktorý pekne nočníkuje 🙂 . Ale mala som tiež obavy, že chlapci sú vo všetkom opozdený a každý ma hnal, aby už nemal plienky, nakoniec som sa presvedčila, že to tak nieje 😉
keď mal rok a pol tak som ho nechavala doma cez deň bez plienok a nočník sme mali v obývačke tam sme sa najviac zdržiavali, všade som behala s handrou a utierala 😀 nevedel nám ešte rozprávať tak som čakala na moment cikania. Potom nastal zlom začal sa mu páčiť záchod tak sme sním chodili na wc a stále mu tlieskali a to sa mu páčilo, a keď ho to zunovalo tak si zakaždým začal splachovať, ale len ak sa vycikal alebo vykakal. Potom to už išlo samo 😀 😀 vonka nám ocikával stromy a trávu a tešil sa stoho 😀 potom sme začali trénovať bez plienočky spánok na obed a podarilo sa, ale noc bude zdlhavá ☹ ☹ ☹
ale som rada, že to zvládol bolo to náročné, lebo aj náš malý je huncút aj teraz sa sem tam pociká 😀 😀 😀

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
silvia.t
4. júl 2011

Ahojte baby tak hlasim prvy uspech 😀 dnes rano som skusala dat ho na wc,dala som mu do ruky kefu a pohar s vodou nech si umyva zubky,sedel tak asi 2min. 😀 potom som pustila vodu a liali sme s pohara vodicku do zachoda pomedzi nozky...a taaak sa mu to pacilo,ze sa teraz kazdu pol hodinu pyta sam na wc 😀 aj ked sa tam este nevycurkal ani nevykakal aspon sa mi podarilo udrzat ho tam dlhsie ako 2 sekuny 😀

mata1976
6. júl 2011

ahojte, ja mam 2-rocnu dceru, ktora sa doma pekne pyta na nocnik (cikat aj kakat), no ked som povedala v jasliach ze je bez plienky, tak ako keby nic-stale pytaju plienky (tie musi kazdy nosit pre svoje deticky 😠 ). Ziadna podpora z ich strany nebola, neviem asi je im jednoduchsie prebalit. Mala chodi na nocnik uplne sama, aj sa sama oblecie, ja len utriem zadocek 😀 Ma niekto podobnu skusenost ???

lucikatn
13. júl 2011

Ahojte maminy, urcite sa tu uz rozoberal problem so zadrziavanim mocu ale pri mojom Timikovi nemam cas na MK 😒 Cez den mu nedavam plienky aby sa naucil chodit na nocnik. Vsimla som si ze sa nechce vycikat do nocnika (a dokonca uz ani na zem len tak). Radsej bude zadrziavat moc. Dnes len plakal a plakal lebo sa mu chcelo cikat ale nic. Tak potom som mu dala plienku lebo som sa bala aby nedostal krce alebo nemal problemy a vycikal sa okamzite... Neviete mi poradit ci je to len prechodne obdobie a vydrzat alebo ako to odstranit? Som zufala!

berus222
13. júl 2011

@lucikatn nas robi toto s kakanim. cely den bez plienky, zadrziava, az pride ze maminka au a hned ako mu dam plienku, vykaka sa.tvoj je este malicky, urcite ho to prejde.

lucikatn
13. júl 2011

@berus222 ja viem ze ma este cas ani ho do toho nenutim. Len ked su tieto horucavy tak ho nechavam bez plienky aby sa zbytocne neparil... len doposial sa vycikal aspon na zem. Len mi to zacina robit starosti pretoze dnes to uz vyvrcholilo...

martinka17
13. júl 2011

@lucikatn nič v zlom, no podľa opisu situácie by som skôr povedala, že ho nútiš. Ak plače a tvrdohlavo odmieta nočník, tak evidentne nie je pripravený ☹ Ak ti vadí pocikaný koberec, tak ho nechaj v plienke, nebude sa trápiť on ani ty 😉

lucikatn
14. júl 2011

@martinka17 na pocikany koberec som si zvykla len ked nechce ani tam cikat (drzi to do poslednej chvile kolko sa len da a velmi dobre si to uvedomuje). Teraz neviem co je lepsie ci ho nechat bez plienky ( a radsej mu ju dat ked sa nebude chciet vycikat) alebo mu ju dat na cely den a vyckat nejaku dobu kym ho to prejde... S nocnikovanim sme skusali uz na jar ale nepodarilo sa tak som sa na to vykaslala a necham to na buduce leto ked uz bude vacsi ale v takom teple som mu chcela len dobre aby sa neparil 😒

martinka17
14. júl 2011

@lucikatn ja som skúšala pred rokom, mesiac trvalo, kým pochopil, potom po ani nie týždnu (to sa pýtal, nemal nehody) sa zrau zaťal a pocikával sa, ignoroval nočník.Tak som to zabalila, občas pol dňa skúšala, či už chce nočník-smola, bol zablokovalný. Pred 2 týždňami sa hral, nemal ani plienku, sa zrazu postavil, prišiel k nočníku, sám sa vycikal 😲 😅 a vrátil sa k hre. Som čumela doslova ako teliatko s otvorenou pusou. Začali sme odplienkovaváť, ale jednoducho, on sa postaví a ide cikať, žiadne posádzanie, žiadne pýtanie. Keď je na ostro, je 100% v pohode, plienočka (vonku dávam tú slipkovú) alebo slipky občas ešte spravia nehodu, ale ináč je to super, ani kakanie nie je problém, fakt sa mi oplatilo čakať, také pohodové odúčanie je radosť 😀

lucikatn
14. júl 2011

@martinka17 to je pravda! Pokial dieta nie je pripravene tak s tym nic neurobime. A prosim ta tie slipkove plienky - to su ake? Myslis tie latkove? Alebo su aj jednorazovky? z 😕

lante
14. júl 2011

@lucikatn slipové budú tie naťahovacie...no nie tie čo sú určené do bazéna.

martinka17
14. júl 2011

@lucikatn presne ako píše @lante . Sú ako slipky, naťahujú sa ako slipky, ale je to klasická jednorázová plienka. Ja mám doma Huggies Walker, ale majú ich aj Tesco, Babylove...ale popravde tie huggies sú asi najjemnejšie, a ešte babylove🙂

lante
14. júl 2011

Inak čo sa týka odvykania každý má iný postup, metódu, či názor. Moji chalani obaja boli dávaný na nočník od 5 mesiacov vždy po zobudení. To som ich na nočníku ešte držala ja....asi tak 1-2 min. Keď už vedeli sedieť sami, tak som ich tam nechala sedieť aj 5 min. a poväčšine sa tam niečo podarilo. Obom som vzala plienku cez deň v 22 mesiacoch a ešte pred ukončení 24 boli obaja bez plienok aj na spanie (denné aj nočné). A ešte jedna vec. S nočníkom prichádzali do styku len na sedenie s holým zadkom. žiadne hranie sa s nočníkom...nie je to hračka ale niečo čo používajú na vykonanie potreby. No jasná vec, keď sa doň niečo urobí, tak treba chváááááliť 🙂

lucikatn
14. júl 2011

@martinka17 uz viem su velmi podobne tym na plavanie. Babylove plienky pouzivame aj my a veru ich pozriem v DM. Asi su vhodnejsie na odvykanie kedze nemaju klasicky tvar ale su ako slipky. Uz len pre pocit ze nema klasicku plienku
@lante kazdy ma iny postup a aj kazde dieta je ine ale pri 1r a 3m to asi neplati. Je to len o skusani a oboznamovani sa. Este som neskusena v tomto smere ale si myslim ze tie postupy a metody platia asi pre vacsie deturence asi tak okolo 2r.

fiorela
14. júl 2011

@snilko7 Ahoj, môj syn má teraz 2 roky aj 5 mesiacov a už mesiac chodíme na záchod 🙂 konečne!!! Bol s tým ale veľký problém, vôbec sa nechcel sám pýtať, keď som vystihla a dala som ho, vycikal sa, aj vykakal, ale sám sa pýtať, NIE! Až raz ho plienka nejako škrabala na boku, tak som mu povedala, že mu plienočku dám dole, nebude ju musieť mať, nebude ho škrabať, ale musí mi zakaždým povedať, keď bude chcieť cikať - a, čuduj sa svete - môj malý sa odvtedy pýta, samozrejme, že boli občas malé nehody, ale už nemá plienku vôbec. A ešte - nechcel mi chodiť na nočník, kúpili sme si detské "sedátko" na záchod a tam v pohode.

lante
14. júl 2011

@lucikatn pre 15 mesačné dieťatko určite nie 😉 . A ono každá matka časom vycíti čo jej dieťa zvládne a kedy.

fiorela
14. júl 2011

@snilko7 úžasné.... ja som si nevšimla, že táto téma bola otvorená už tak dávno.... a tvoj syn už dávno nemá plienky.... 🙂 🙂 možno moja skúsenosť pomôže iným mamičkám

lante
14. júl 2011

Ozaj a na wc-ku máme takéto sedadlo http://babeaze.com.au/popup_add_image.php?pID=100
je to normálne sedadlo so sedadlom pre deti v jednom.

raa2
15. júl 2011

Baby 15 mesacne dieta chape uz kde sa cika a kaka, my sme bez plienky od 15 mesiacov a pekne sa pyta, teraz mame 17 mesiacov a zvazujem ci zrusit plienku uz aj na noc, lebo ju ma suchu...Tiez som ho zacala posadzovat na nocnik od uk. 6 mesiaca..

lante
15. júl 2011

@raa2 ak už mal dorbec aspoň 4 noci po sebe suchú plienku, tak preč s ňou 😉

raa2
15. júl 2011

@lante mal uz aj dlhsie, aj cez denny spanok, jednu plienku tocim tyzden, potom ju vymienam, lebo uz nechce patent drzat...pocika sa tak raz za 2-3 tyzdne, ale to len taky cik...a v noci vypije 1-2 flasky mlieka a aj tak drzi..

lante
15. júl 2011

@raa2 tak šup nejaký chránič na madrac a nedaj plienku 😉 kým si to nerozmyslí 🙂

domca1511
15. júl 2011

Ahojte.Naša dcerka ma 20mesiacou.Asi pred 2tyždňami som jej cez den prestala davať plienku koli teplu ked aj sa stale pocikavala.No ale mame v rodine 2 dvoj ročne deti bez plienok a videla ich pišať tak šla aj ona.Začala kričať piši a dala som ju na nočnik.Aj sa vipišala potom na na sedatko na wc a hlavne na travu.Našla som ju aj ako si sama dala dole nohavice a vypišala sa sice aj na gete ale stiahla si ich 🙂 Ked ide spať davam jej ale neviem či sa tohto držať aj ked bude chladno raz za 4hodiny niekedy raz za poobedie sa pocika a nebude jej zima ?Jasne prezlečem ju ale aj tak a kakať povie až ked je po kriči mamina ja mam hojno 🙂 čo myslite mala by som ju už nechať bez plienky?Nehrešim ju ked sa pocika vysvetlim jej to aa často sa jej ytam a ona ide.Nema ešte čas?

sisaha
18. júl 2011

@domca1511 ak si uz sama uvedomuje a pyta sa, tak ju nechaj bez plienky.. Zjavne uz jej čas prišiel... 😉

domca1511
18. júl 2011

@sisaha Dakujem no uvedomuje len ked sa zahra niekedy sa pocika ale inak za den iekedy ani raz a niekedy 1-2krat.A dnes sa aj vykakala do nočnika🙂Ale asi kupim tie treningove nohavičky pre istotu keby sme niekame na dlhšie šli nevieš nahodou čo stoja napr.v tescu?Chcela by som take lacnejšie.

sisaha
18. júl 2011

@domca1511 to je nič, že si sem tam cvrkne.. Tie nohavicky neviem co stoja, ja si ich asi tiez budem musiet kupit. Mne mala do dnesneho dna nechcela ani za svet na nocnik a dnes ako keby utalo...sama si tam sadne, vycika, vykaka... chyba je len v tom, ze si nestiahne gate, to si musim odsledovat 🙂

janka79
18. júl 2011

@domca1511 ja by som ju tiez nechala bez plienky cez den

monikapalo
19. júl 2011

Ja sa pokusam maleho naucit na nocnik uz asi 4 mesiace, no teraz mame take zvalstne obdobie, uz rano sa zobudi s pokakanou plienkou, asi do hodiny znova, no problem je v tom, ze stolica je riedka, nie uplne, ale dost. A navyse predtym kakal tak okolo obeda, takze teraz neviem, ci ho davat aj tak na ten nocnik, ci to nechat zatial tak, kym to prejde. Zrejme je to zo zubkov, alebo este doznieva virus,ktory sme nedavno mali. Nikdy som ho nenutila, niekedy tam posedi 2 sekundy, inokedy 30 sekund 😀 . Len neviem, ci ho davat stale v tu istu hodinu, alebo nocnik prestahovat do WC a davat ho stale, ked pojdem ja....Poradte. 🙂

m.i.r.i
19. júl 2011

@domca1511 cez den by som ju aj ja nechala.. my mame 17 mesacneho...a som sa rozhodla to zacat skusat kedze sa nam riadne rozrozpraval a rozumie co je to kakat a cikat a kakaval do nocnika s tym, ze sa kazdy den sam vypytal uz posledne 2 mesiace..a to zacal sam od seba..vyhoda bola v tom, ze zacal neskoro chodit, skoro v 16 mesiacoch a tak ked kakaval, tak len po sediacky..a na zemi a na stolicke mu to bolo neprijemne, lebo kakal do zeme..a stat nevedel..tak sme ho par krat aj s plienkou posadili na nocnik a tam ako fajne to slo 🙂 tak sa zacal pytat kakat sam este skor ako zacal chodit..a tak to uz slo..plienka sla potom dole..a tak teraz ked chodi a rozprava som si povedala, ze je leto tak skusim, ak to nepojde, pockame..este ma aj cas..zatial tyzden a nieco skusame a sme na tom tak asi ako ty...doma sa pyta skoro stale pekne sam..pricupka k nocniku...a cika..potom sa tesi ako to splachujeme..vonku mu to par dni neslo, nejako to mal asi spojene s nocnikom to cikanie, ale posledne 2 dni sa uz vycikal vonku a vcera aj vypytal 2x...ale obcas sa zabudne..ked sedel vcera v kociku tak len cumel kade teda a pustil poriadne...:--) a aj doma na gauc..ked sa hra velmi..ale si myslim, ze to je normalne...na noc a na spanie cez den mu tiez davam plienku a asi aj dlhsie budem..tie treningove su dobry napad, lebo ja tiez zvazujem ze co robit ked niekam chodime..lebo ideme autom plavat alebo k doktorke a tak a nechcem aby sa mi vycikal do autosedacky a kde budeme zastavovat a tak dobre este teda na tom nie je aby som stihla zastavit, vybrat ho a cikat do travy alebo co..ale myslim, ze treba takto nejako pokracovat...nech sa aj obcas pocikaju..hlavne teraz v lete, ked je este niekolko tyzdnov casu, lebo bude teplo..uvidime co potom 🙂

@monikapalo viem si predstavit, ze mas trosku dilemu...ono ja tiez si myslim, ze ked je vsetko ok tak aj nacvik funguje, potom ale pridu prave taketo vynimocne situacie, zubky, ochorenia, zmena prostredia a podobne a uz to pri takych drobcoch nejako nefunguje..a zase dat mu naspat plienku kym to prejde moze znamenat aj navrat k plienkam spat...tak skus stale v tu istu hodinu ako pises..dzim palce