Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

jarkamamina
6. okt 2011

ja som mala problem ze maly mi sedel na nocniku aj hodinu a nic nechcel sa vycikat,tiez uz mal po dvoch rokoch a ja som ho davala uz aj na zachod ale nic,neuverite mi ale dala som ho po stojacky do vane a v pohode sa vycikal robila som sa akoze nic troska som ho sprchovala a hovorila som mu cikaj uz ti to ide a stale som ho povzbudzovala,trvalo to jeden den a uz sa zacal pytat sam pred tym som ho asi tak kazdu 1,5 hodinu davala,asi po styroch dnoch sa nebal cikat ani na zachod ale mal starsich surodencov,tak som mu vysvetlovala,ze oni chodia na zachod a v pohode,ale fakt najprv musel postojacky do vane a strasne sme mu tlieskali,a ked povedal ze nejde ja som ho stale presviedcala,ze ide ide a nevzdavala som to a nocnik sme uz vobec nemali ,no skuste,držim palce

rainee
8. okt 2011

tak my sme uz posledne dni doma bez plienocky, pekne sa pyta cikat a nehoda nebola, dufam ze jej to vydzi klop klop. plienocku davam na spanie (to je vzdy na prasknutie plna lebo pred spanim mi stiahne 300ml mileka) a na von. vonku sa mi neche vycikat, v zime to asi ani nepojde naucit. rozmyslam ze zacnem ucit potom na velke wcko aby sa mi vycikala aj niekde vonku, na navsteve.

sante81
8. okt 2011

@rainee ak môžem poradiť, ked sa pekne doma vycika, tak by som plienku na von už nedávala. ja som tiež takto mylila syna a ked mal plienku na von, tak sa doma počural. potom som prestala na von dávať, ponukala som ho častejšie cikať. čím skôr sa naučí byť bez plienky vonku ked ešte nieje zima, tym lepšie pre vás obe

janca13
11. okt 2011

@daniela242
@luba142 ahojte 🙂 tak idem sa vám pochváliť,že už sme 3 týždne bez plienočiek 🙂 tak ako mi odmietala ísť na nočník tak som to vzdala a nočník som "zaparkovala" pri postielku a raz ked si tak pobehovala po izbe sama si tam sadla a vycikala sa a v ten deň aj vykakala,ale ja som nemohla byť pri nej MAMA PEC(preč). Takže ona potrebovala asi svoje súkromie a nie aby som jej stále rozprávala sedkaj urob cíí a pod. alebo jednoducho prišiel jej čas a už si sadká aj na WC a nehodu sme mali asi 4X a to tiež ked sme boli vonku a hrala sa,takže vonku jej pripomínam či nechce cikať,ale inak nie. No a pri obedňajšom spánku tiež nepotrebujeme plienku ale v noci jej dávam,aj ked väčšinou je suchá no ja ju ešte kojím a ked má také "cuckavé" 😀 noci tak sa pociká.Takže asi to ozaj chce svoj čas 😉

lenusiknr
17. okt 2011

ahojte maminky, prosim o rady.... moj kubko je tyzden bez plienocky... zacal sediet sam na serbliku a vvelmi sa mu darilo, prve dni sa vobec nepocikal do gatiek... davala som ho tam cca kazdu hodk... a pekne sa vycikal dokonca aj vykakal... no vcera a dnes mi zacal strajkovat a nechce si na serblik sadnut a ked si sadne tak sa nevycika... problem je najme v tom, ze on tieto dva dni cika za den 3-4 krat... bojim sa ze to je malo:(vydrzi bez cikania aj tri hodky ale ja som z toho nervozna a stale za nim beham nech si sadne nech sa vycika.. mam radsej cakat nech mi sam povie ze chce cikat???? je normalne ak cika tak malo... na poobedny spanok ma plienocku no ta je uplne sucha ked sa zobudi.... dnes sme boli vonku a zo zufalstva som mu radsej plienku dala - po 3.hod. plienka taktize sucha... takze to asi nieje tym ze bol bez plienocky.. poradte ako dalej ci ho nechat bez plienocky alebo radsej naspet nasadit... ?ako casto cikaju vase deticky????

sante81
17. okt 2011

@lenusiknr plienku v žiadnom prípade nedávať. ak vydržal tyžden, tak je na najlepšej ceste odučiť sa uplne. možno stačí prestať tlačiť na pílu, neponukať ho stále ale tak raz za hodinu a ak nebude chcieť, tak opať neskôr, ale určite ho nenutiť. v lete sme chodili cikať aj 8x za den, vypil viac vody, čaju, teraz mu chutí menej, ako aj dospelému človekovi. a cikáme niekedy aj po 3 hod, čo mi uplne vyhovuje, aspon vonku vydrží dlhšie a nemám obavu že sa pocika. syn mal minuly mesiac 2 roky a bez plienky je od 18. mesiacov

sante81
17. okt 2011

@lenusiknr a ešte ma napadlo, že ho môžeš skusiť dať vycikať aj na stojaka, mne na serbli nesedel ani raz, alebo postupne učiť na velky záchod, ten mal vačši uspech ako nočník a po čase som kupila aj tu sedaciu dosku, a pri kakaní na nej sedí ako král na trone

lenusiknr
18. okt 2011

@sante81 dakujem za rady... no dnes mame velky den🙂 kubik sa rano vypytal na serblik a zadarilo sa, a co je najlepsie potom som ho dala na wc s doskou a ten moj sikulka sa tam vykakal aj vycikal🙂on mi zahlasi ze cika no niekedy akoby sa bal, musim ho tam dat viackrat aby mu to islo...
postojacky cikal uz min. tyzden ale to ho prestalo bavit povie ze chce radsej sedkat.. no vonku sa vypiska postoji...
cez obed ma tvoj malicky este plienku?

sante81
18. okt 2011

@lenusiknr cez obed mu už plienku nedávam, ale na noc má plienku stále, pretože ešte do minulého mesiaca vypil v noci aj 3-4 flaše sunaru. takže ráno plienka bola 8kg, už je to lepšie v noci, ale s odučaním etše počka, pretože kakať do záchoda u nas nehrozí, už asi mesiac sa pokaka pravidelne počas spánku okolo 22.30, je to o hubu ho potom v spánku prebalovať. tlačí aj 5min ale neprebral sa ani raz. pred tym boli problémy s kakaním asi 3 mes, nejako som sa rozpísala, to nepatrí do tejto diskusie (: a drobcovi tvojmu patrí velká pochvala, len tak dalej, šikovny chlapček

lenusiknr
18. okt 2011

@sante81 kubko plienocku ma pri spani,akurat ze vzdy uplne suchu... ked spi aj tri hodky nevycika sa do nej... najhorsie je ze ani dnes ako sa zobudil nechcel cikat, alebo skor aj sedel na serbliku ale nic... a to mal uz fakt velku pisulku.. asi po pol hodke vymyslania roznych sposobov cikania sa konecnce zadarilo... no zasa som nanho trosku tlacila... musim sa obrnit vacsou trpezlivostou a hlavne uz ked sme bez plienocky dalej bojovat🙂
fiiiha tak to mas riadneho papkaca🙂aspon ze sa pritom kakani nezobudi, snad to ma len take prechodne obdobie.. kubi ten mliecko nepije vobec on len cajik...

rainee
23. okt 2011

plienocky na spanie nedavat az ked je uplne sucha, ci ako? my mame stale plnu plienku po obednom aj vecernom spani. tiez neviem ako naucit cikat na wcko na navsteve alebo vonku, ak nedam plienku na von tak neviem ako to poriesim ked jej bude treba cikat lebo sa mi ani za svet nechce vycikat mimo domu 😲

lily1983
14. nov 2011

ahojte, naša má skoro dva a pol roka a už asi 5 mesiacov má plienku iba ked spinká..dokonca mala len v noci, dávala som ju spať cez deň bez plienky..teraz sa ochladilo, teda, neviem, či je to tým, ale pocikala mi 2 krát postel, takze má znovu plienku aj cez deň ked spí..inak sa uz normálne pýta pišat, kakat..tak teraz neviem, či mam čakat do jari, alebo ako. 😕 😀

susisus
16. nov 2011

Ked sa pytam nieco co tu uz bolo 700x riesene, tak ma vyzente citat dozadu a ked nie, tak mi poradte 😉

Dcerka uz ma plienku len na nocne spinkanie a na obedne spinkanie sa sice nikdy nepopiska, ale kakat vie len ked sa zobudi a do plienky po stojacky, takze jej musim davat na obed tiez. Ako ju mam naucit kakat do nocnika/wc? nijak raz sa nam to nedari, radsej sa 4 dni nevykaka a pocka si na zapchu a plienku ☹

zuzana581
16. nov 2011

@susisus nechaj ju kakať do plienky. Je ešte malinká. Načo to siliť?? Zbytočne si môže privodiť akurát problémy s kakaním, keď bude aj 4 dni zadržiavať.

vodnarky
16. nov 2011

@susisus -my mame ten isty problem(a to sme starsi😉),ktory som uz prestala riesit,lebo by to bolo len horsie(pre nu)..verim,ze jedneho dna sa prekona a bude chodit aj kakat na zachod..ako ti uz napisala zuzana581,netreba taketo veci silit..vsetko pride v spravny cas,hlavne ked bude ona na to pripravena a nie my maminky.. 😉

vodnarky
16. nov 2011

@lily1983 -este by som jej teda nechala tu plienocku,ked sa este obcas stane,ze sa popisa..ved je este malinka 😵 ..aspon nebude mat nicim naruseny spanok.. 😉a ako si pisala..skus to znova,ked bude teplejsie..😎

vodnarky
16. nov 2011

@lily1983 -PS:alebo ked uz bude mat plienocky suche,ked sa zobudi..to je take male znamenie,ze uz je ten organizmus pripraveny.. 😉 🙂

lily1983
16. nov 2011

@vodnarky ahoj mojka, no ano, ved sme uz od leta mali plienky suche aj v noci skoro vždy, a teraz znova plné, a cez deň jej už dávam, presne aby ju to nebudilo..ajked minule mala taky tvrdy spanok cez den, ze som ju kukla, ked nemala plienku a spala a celá bola pocikaná, nezobudila sa na to.. 😖
vôbec to nebudem silit, moc si z toho hlavu nerobim, je veru este malinka, čo tu čitam, tak este 3 ročné detičky mavaju plienky aj cez den..takze klobuk dolu pred ňou, ze mi pekne pišká a kaká hocikedy ju to chytí..nemá problem..pa 😵

vodnarky
16. nov 2011

@lily1983 -veru..my sme toho prikladom tiez... 😅 😉 je to mala sikulka,ze ti uz takto krasne chodi bez problemov inak na nocnik...vyboskaj ju za mna... 😵 😀

susisus
20. nov 2011

@zuzana581 a @vodnarky dakujem, tak som to teda vzdala a nechavam ju tak, dufam ze to cim skor pochopi 🙂

zuzana581
20. nov 2011

@susisus príde to, ani sa nenazdáš 🙂

vodnarky
20. nov 2011

@susisus -raz urcite ano... 😉 🙂

sisaha
20. nov 2011

@susisus aj moja kakavala iba do plienky...stane sa to sice aj teraz obcas, resp si pocka na plienku na spanie, ale zopar krat, ked mala cez den nohavicky a prislo to na nu, tak mi povedala, ze "kako ide" a ja som ju zrazu schytila a cestou na wc som jej opisovala, ako sa teraz vykaka do velkeho zachoda a ake to bude super...ona bola z toho taka nejaka sokovana, lebo som jej povedala, ze nema plienku a nemoze predsa do nohaviciek, ze sa nechala posadit na ten zachod a vykakala sa tam...potom sme samozrejme robili cele ovacie, tlieskali a chválili pomaly ako keby urobila štátnice. Pomohlo to, odvtedy kakala do wc takmer vzdy. Ale ako hovorim, niekedy sa stane, ze to proste pusti do tej plienky ked ju uz ma..Podla mna treba vydrzat...Dcerka ma 28 mesiacov a tento uspech sa nam podaril asi pred 3 tyzdnami, tak neboj, pride na to..

patrix
5. dec 2011

maminky a prosim vas ako riesite cikanie vonku teraz ked je zima? my sme zacali teraz nocnikovat, myslim, ze pomaly priesiel ten cas, povie mi, ze cika, ze kaka. ale uz vtedy ked uz cika, aj po spanku ma vacsinou suchu plienku len sa nepyta dopredu. nechcem to silit len si neviem predstavit co bude s nami na prechadzkach 🙂

ikika
7. dec 2011

Ahojte maminy, chceli by sme malej kupit wc dosku s integrovanym detskym sedakom - http://www.detske-wc.sk/ - nemate s tym niektora skusenost? 🙂
Na nocnik ju nebudeme davat, pojde rovno na wc. Diky za info a postrehy... 🙂

kacena_1
13. dec 2011

moj maly ma 20 mesiacov, asi od roka najprv nechcel sediet ani obleceny, bal sa tam sediet, neskor obleceny chcel, ked videl ze aj ja sadnem, tak ma vyhadzoval a chcel on. s holou ritkou nechce ani za svet, boji sa a uteka, skusali sme aj na zachod ale ani nahodou, naprv v pohode, neskor plac. tak neviem, cakam asi do leta a uvidime, vraj na kazde dieta pride ten správny cas, nutenim to len zhorsim. co vy nato?

sante81
13. dec 2011

@kacena_1 ja mam tento isty problém, pekne sa pyta od roka a pol na nočník cikat, teraz ma 27 mes a s kakaním boli problémy také ze nekakal vôbec, zápchy sme mali neskutočné, potom kakal, ale len počas spánku, nejako sme sa rozkakali ale len do plienky, inak nechce.
počuvam reči od znamych, hlavne od babiek ako ho naučit chodit na nočník alebo na wc, ze do plienky nie, ale neporadili ako ho to naučit. jednoducho kakat tam nechce, sadnut si síce sadne, ale to asi vššetko, vydrzí nekakat aj cely den, pokym mu tu plienku nedám, a to zas nechcem ja, jednoducho si to musí on sám poriesit v hlavičke, ze kedy si sadne a prestane pytat plienku. nutením nič nedosiahnem a reči typu mala si ho učit od začiatku na nočník tiez mi idu na nervy, lebo s nocníkom sme kamaráti tiez nikdy neboli, nesedel tam ani raz.

kacena_1
13. dec 2011

@sante81 asi tiez uz z toho nic nerobim, tiez zboznujem tie iste reci toho typu...ked nechce tak nechce. presne ako vravis, suhlas, snad sa to podari raz 🙂)

katrinka8
13. dec 2011

@patrix - no tak to by zaujimalo aj mna, kedze nechat uciace sa dieta v zime vonku bez plienky nie je moc dobry napad... 😀 Baby, poradte...
My este netrenujeme uplne "naostro", ale vzdy, ked menim plienku, cca kazde 2-3 hodiny, tak davam malu na nocnik a zda sa mi, ze posledne dni ju mava suchu a cika castejsie do nocnika. Ale kakat veru tiez nechce. Hoci ked si sadne na nocnik, vycika sa a ja ju beriem prec, tak krici, ze "kakat" a nechce vstat. A sedi tam aj 5 minut, ale nekaka... Dcerka ma 18 mesiacov. Na Vianoce sme jej kupili gatky s Minnie (tu ma rada), aj jej obcas hovorime, ze Jezisko jej donesie asi gatky, a dame dole plienku. Tak skusime zacat na Vianoce s gatkami...

sante81
14. dec 2011

@katrinka8 ja som začala o odučaním presne na jar, ked mal rok a pol, nam to dobre vychádzalo s mesiacmi, prestala som mu dávat plienku aj na von a aj na doma, asi 3mes trvalo pokial sme boli uplne bez nehody, ale to uz bolo leto a aj ked sme trochu cvrkli do slipkov, tak bolo teplo, keby nám to s odučaním vyslo na zimu, tak by som mu plienku na doma nedávala vôbec a na tu hodinu dve čo by sme boli vonku tak by som pre istotu plienku dala. ale aj teraz to robím tak, ze ked ideme von doobeda, tak aspon 30min pred odchodom nedostane uz napit a ideme sa vycikat, a ponuknem ho vycikat aj vonku, ale musela som trénovat ako ho mam rozopnut tak, ked ma zimné zateplnené gate a pancuchy, aby sme vytiahli len to potrebné 🙂 takze jej na von kludne plienku daj, je ešte malička a ked sa cez den doma nepocika, tak ste na najlepsej ceste plienku zrusit uplne, či to uz bude v januári alebo na jar, to je jedno, dievčatko je sikovné