Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

vlasta80
16. aug 2009

tak nas maly konecne uz aj kaka do nocnika bez revu, asi si musel len zvyknut ze musi pri tom sediet, lebo do plienky vzdy kakal po stojačky 😎 takze sa vytesujeme ze uz nemame cez den plienku len na spanie

fredynka25
11. nov 2009

ahojte..nasho krpca som ucila na nocnik od dvoch rokov, samozrejme, ze aj predtym snaha z mojej strany bola, ale zial - neuspesna..

...teraz uz je v pohode..cez den sa vypyta aj niekedy sam uz ide, ma stupak pri WC, da dolu gate a vycika sa, samozrejme, ze ho sledujem..
..len ta noc, stale mame plienky, v noci vypije dost caju a plienku ma rano vzdy dost mokru..tak neviem do kedy to este bude trvat..Snad nie do 20 😀

kuky8
20. nov 2009

Ahojte, potrebujem poradiť. Náš malý bude mať 2 roky. S nočníkom je kamarát asi tak od 1,5 roka. Namal problém sa s ním hrať i si sadnúť. Dávala som ho často sadať, takže po nejakom čase prišiel, povedal "mama aa" a keď sme stihli 🙂 tak sme urobili do nočníka. No asi pred mesiacom sa prestal úplne pýtať. Keď ho posadím, urobí čo treba (hlavne cikanie, ako na počkanie🙂. 100x cez deń sa ho pýtam, či mu netreba a čo má povedať, keď mu bude treba. Pekne zopakuje ("mama treba mi aa") a nič. Je to normálne? Určite sme mu neurobili žiaden "nočníkový šok" alebo niečo podobné, kvôli čomu by mal mať stres. Nenútim ho, stále sa len pýtam a pravidelne ho posadzujem. Môžem ešte niečo viac urobiť? O 9 mesiacov ide do škôlky...dovtedy to musíme stihnúť 😅 Ďakujem za rady.

bambulka026
29. nov 2009

No my sme bez plienky od maja.
Najlepsie je podla mna zacat oducat v lete, lebo ked sa i pocika, tak neprechladne.
Ja som mu davala slipky a zhruba kazdych 10-15 minut sa pytala ci ide cikat, intervaly som postupne zvysovala.

Od augusta sme cez den bez plienok, tie ma len na spanie, a na kakanie.

Ma problem vykakat sa, takze kakat do nocnika uplne odmieta.

camelotka
28. jan 2010

Mile maminky.
My uz budeme mat tri rocky a pytat sme sa zacali len teraz. SAmozrejme, ze s nocnikom ci zachodom sme to skusali takmer od roka, no akosi sa uspech stale nie a nie dostavit. Po urcitom rozhovore so znamym lekarom som si jednoducho povedala, ze necham tomu volny priebeh a do nicoho ho nebudem silit. No a jedneho krasneho rana sa Filipko zobudil a rozhodol sa, ze bude cikat do nocnika. Tak som mu v tom vyhovela, dala slipky a cakala, co bude dalej. Na moje velke prekvapenie, si od vtedy Filipko uplne sam sadne na nocnik. ked potrebuje a sam sa vycika. Niekedy mu musim len pripomenut, ked je prilis zaujaty hrou.
Moj nazor na toto vsetko je taky, ze dietatko netreba do nicoho nutit, ono samo si musi uvedomit, ze sa potrebuje vycikat alebo vykakat. Pokial si to v hlavicke neuvedomi, tak je uplne zbytocne ho nutit

capy
29. jan 2010

ahojte my sme bez plienok asi dva tyzdne bez nehody. zacali sme tak ze sa sam vypytal ked sme boli chori a prehanalo ho. to sa aj v noci budil s tym ze musi ist robit kako. a tak som sa toho chytila a pekne to zvladame. najprv som mu plienku nechavala a davala ho na serblik. a ked sme mali cely den suchu plienocku tak sme ju dali dole a v poho.davala som mu ju len ked sme isli von (nakolko je tam strasne zima, tak som sa bala aby neprechlidol), ale vzdy sme sa vratili zo suchou, tak asi po tyzdni som mu ju uz nedala ani von a tak sme uz bez plienok uplne. ani v noci nemame.

pri starsom synovy sme zacali az ked mal 27 mesiacov a rano sa zobudil zo suchou plienkou.

tak drzim palceky aby ste to aj vy tak rychlo zvladli ako my.

bublinkajasminka
3. feb 2010

no ja neviem ci to robim spravne.....davam yasmi cikat casto ale ona sa vycika - obcas sa jej podari a inokedy nie a urobi to vedla nocnika..poste sedi tam akoby zamerne sa vycika vedla...neviem ci to mam vzdat alebo skusat...ked sa pocika nevadi jej to 😒

nanika
3. feb 2010

Baby, ja som uz cela nestastna. Oducame asi od septembra, behom mesiaca sme cikanicu zvladli, kde tu este v noci ujde, alebo pri poobednajsom spanku. Horsie je, ze plynule to preslo aj do kadenia, najprv sa pytal sam na serbel, v poslednej dobe uz priamo na zachod, kam chodi aj bezne cikat. A hop, uz je to skoro dva tyzdne, co bol na navsteve u susedy, bolo mu tam strasne fajn, nechcel ist so mnou ani domov, a dokonca tam bol sam cikat aj kakat, co som myslela, ze sa nevypyta. A od dalsieho dna sa mi pyta na zachod az po cine. Myslela som si, ze je to preto, ze to bolo take redsie, ze nestihne. Ale kde, je to na nervy, uz sme pomaly ani nacvicnu plienku nepotrebovali a teraz toto. Nic nepomaha. Neviete nieco poradit? Ci treba len vyckat, ze mozno ma len rastovy skok, alebo mozno nejaka zbludila stolicka sa tlaci? Dakujem za kadzu radu.

bublinkajasminka
3. feb 2010

nanika - joooj my sme horšie, my cikame kadetade... 😒

pupavenka
24. mar 2010

ahojte, ja som bola doteraz v tom, že mám začať učiť môjho 10 mes. syna na nočník, ale vidím že to je ešte velmi skoro 🙂 tak si ešte chvíľu počkáme

kika25
20. apr 2010

Prosim o radu...dcerka bude mat 2.5 roka...prijali ju do skolky...s nocnikom sme na tom tak ze uz asi 2 tyzdne sa vacsinou pyta cikat ale kaka zasadne iba do plienky alebo do gati...som z toho na nervy, nepomaha motivacia, stretavanie sa s inymi detickami co kakaju do nocnika ani odmeny...skratka ked ide kakat zasije sa do kuta a kaka a vyhana ma prec...ked ju dam nasilu na nocnik kakanie zadrzi...co robit?

watergeenie
20. apr 2010

Aj nas maly zadrziava, ked je na zachode, pekne si pocka na plienku a potom pusti. A u neho je este ten problem, ze aj ked sa vykaka do plienky, jemu to nevadi mlci jak partizan a ked sa ho spytam, ci kakal, tak povie, ze nie. Zachod ma ako zabavu, ale ze by tam nieco urobil, tak to nie. A ked je bez plienky, tiez sa zasije do kuta a tam sa vycurka. Vzdy na to iste miesto, ako macicka 🙂 Ale len zaciname, tak hadam bude lepsie.

zuza.m
21. apr 2010

baby ako riešite že sa vam dietatko pyta na nočnik až po čine??alebo ako mu to vysvetli že by mohol aj skor povedat nie až ked tečie??doma mu plienku ani nedavam aby vedel že piša lebo v plienke sa to strati ale neveim ako postupovat,niekedy ma prekvapi ako dnes rano o 4sa sam vypytal na nočnik a aj kakal aj pišal ale od vtedy zase nič..

funny
26. apr 2010

baby, oni sa zacnu pytat + - okolo tretieho roka (vacsinou skor) uplne sami aj bez nejakeho trenigu. nechapem, preco tie skolky robia taky tlak.
zvlastne, ze malokto riesi, kedy sa spusti sam porod, ale vsetci riesia nasilu tie plienky aj ked uz existuju automaticka pracky, alebo jednorazovky. v byvalom vychodnom bloku je to doslova sutaz, kto skor, na ukor deti. treba sa uvolnit a ono to pride samo.

zuza.m to je vyvojovy bod, vzdy ho velmi pochval, ze ti to povedal! je to jeho vlastna vola, ze ti oznamuje, co sa stalo. je este malicky. a casom ti povie aj dopredu. 😉

zuza.m
26. apr 2010

funny a zase nič,prestal už aj oznamovat.teda niekedy ma prekvapi ako dnes rano že sa vypytal kakat sam od seba ale od vtedy nepovedal nič a kolko pišal.všimla som si že ked sme vonku a ma nejaku robotu tak na to uplne kašle.a ked sme napriklad doma v postely tak si to ustraži....
myslim že to nikto neunahli až ked to dieta samo vyzreje,.ja osm myslela že su lenive mamičky ale len teras vidim že to dieta musi dozret.

vodnarky
27. apr 2010

Ahojte,
zuzi,aj ja som si najskor myslela,ze ju to musim naucit ja..aj dokonca aj o tych "lenivych mamickach"..nasa ma uz vyse 2 roky,presne vie,ze naco mame doma ten nocnik,ale pouziva ho len na hranie..moja sestra ma malu a ona zacala chodit na nocnik okolo 3 rokou,,trvalo to asi 2 tyzdne a zaumienila si,ze ona je uz velka a bude chodit na zachot ako dospeli..a tak sa aj stalo..odvtedy chodi normalne na zachod..
takze prenecham tomu volny priebeh..aspon este teraz..verim,ze ked bude mat 3,alebo mozno aj skor,dozrie a pride na to aj sama..samozrejme urcite s nasou malou pomocou.. 🙂

anik23
20. máj 2010

Ahojte. Tiez uz zacinam mat nervy. Oliver sa sice pyta, ale hocikedy uz ma trochu ciknute. Teraz sme uz presli na oducanie v spanku a jemu vobec nevadi spat v pocikanom... sice sa zacne prehadzovat ked sa mu chce, ale ze by vstal a isiel sa vycikat to nie... neviem ci nejdem hlavou proti muru a rozhodla som sa mu uz nedat plienku - sam totiz tvrdil ze ju uz nechce, ale aj tak sa nepyta. Mam vydrzat ?- nauci sa, alebo sa na to vykaslat...

jahodka11
21. máj 2010

ahojte,
vodnarky - suhlasim s tebou, ja tomu tiez nechavam volny priebeh...zatial nic...ani cikanie, ani kakanie, vsetko do plienky...ked sa otepli, skusim nanho trosku tlacit, uvidime, ci to bude mat vyznam...ale v septembri ide do skolky, tak musi byt bez plienky...
anik - no ja neviem, ale ked sam plienku nechce, nedavala by som, skor by som sa asi cely den pytala, ci nechce cikat....aj kazdych 20 min...aspon zo zaciatku....a v noci? fakt neviem.....my sme stale plienkovi, cize... 😖

evina313
26. máj 2010

no u nas to prislo same od seba. ja som ho na nocnik zacala davat okolo 1,5 roka, ale krik, vreskot, ani za svet. kupila som aj dosku na zachod, aj schodiky...chvilku po nich pobehal a nic. asi pred mesiacom / predvcerom mal 2 roky / som nocnik vybrala zas a cudujsasvete, ono to islo. najprv cikal, kakal iba do plienky. po 2 tyzdnoch zacal aj kakat do serbla a uz asi tyzden spava cez den bez plienky. dokonca sa stalo ze mal po 2 noci suchu plienku. vydrzal az do rana a to vstava dost neskoro, az okolo 8.00. takze sme to do 2 rokov stihli. my sme mali problem s tym, ze on velmi malo rozprava, takze vzdy len ukazal na nocnik. ak sme boli v inej izbe - smola. ale teraz uz vydrzi. na to ze sme zacali tak neskoro, krasne to zvladol. do mesiaca uplne bez plienky. ale pre istotu - na noc mu ju este budem davat urcite.
kazde dieta je ine, niektore skoro cika, ine hovori...my teraz vonku cikame aj na mravceky, to bola dobra motivacia 😀
inak ked zacal maly spavat v noci bez plienky / ten starsi /, tak som ho o 2 hodiny po zaspati dala na serbel a potom vydrzal az do rana. skusim to aj pri Miskovi, snad sa nam to osvedci.
Anik23 - vydrz, plienku uz nedavaj 😉 drzim palce

evina313
26. máj 2010

a este musim povedat, ze pri tom oducani je dolezite aby to dieta vedelo co robi. po prvom uspechu idu dalsie. az mi to niekedy lezie na nervy, lebo Misko si do serbla chodi aj prdnut. ked ma "svoj den " tak si to viete predstavit. stale ho dam posadit na serbel, urobi puk a hotovo 😀 a o 5 min. zas 😀
a este mame problem s cikanim mimo domova. ked ideme niekam do obch. domu, musim dat pozor aby bol vycikany, lebo kde budem hladat zachod...a do plienky uz vedome nechce. ked sme boli u lekarky, vzala som aj serbel, lebo tam nie su moc ciste zachody a von je to daleko.
ale uz nastastie vydrzi dlhsie

bubelko
27. máj 2010

funny: suhlasim s tebou. aj nas lukas tak zacal. videl trenky, chcel ich nosit, tak som povedala, ze moze ale musi chodit na nocnik, lebo plienka sa pod ne nezmesti. a on na to, ze OK. a bolo. odvtedy chodi na nocnik a okrem par nehod uplne na zaciatku (ked mal na trenkach teplaky) bez nehody. akurat na noc este chce plienku, ale uz ani von ani na nakup ju nepotrebuje, pretoze mu tato ukazal, ako cikaju spravni chlapi.
som rada, ze som nepodlahla tlaku okolia, ze uz je velky a je to hanba. pretoze takto sa to obislo bez cirkusu a placu na nocniku. 😉

bubinko83
30. máj 2010

no naš Filipko nevylezie sam po schodoch 😒 Teda mysli sa po štyroch alebo po dvoch?Inak neviem prečo ale mne maly začne na nočniku plakat hned jak ho tam posadim. 😒

sorciera24
30. máj 2010

ahojte, mozno ma vysmejete, ale mozno vam pomozem niektorym,....dieta treba davat na nocnik, hned ako zacne same sediet..nas maly zacal sediet po pol roku a v 7. mesiacoch som ho zacala davat na nocnik.....vzdy som povedala cikaj-kakaj pri tom....samo,ze prve pokusy boli neuspesne, trvalo to hadam mesiac,a le potom si akosi zvykol a vzdy ked zacal tlaciit, alebo sa tak tvarit, sup na nocnik....a od 8.mesiaca sa inde ani nevykaka....myslim do plienky 😉 s cikanim to este tak nejde,lebo cika vela a to by sme museli byt na nocniku cely den 😀 ....dolezite je nechat nocnik na rovnakom mieste....mame ho v kute izby, aby ho dieta videlo.....teraz ma 10 mesiaco a uz par tydnov sa pyta sam....prilezie k nocniku, ukaze don a uz viem,ze ide🙂.....dokonca na moje prekvapenie sa posledne dni zacal pytat aj cikat...nie za akzdym,ale ked je v dohlade....a vzdy ta formulka,ked sedi na nocniku...cikaj-kakaj....u nas funguje 🙂 ...mozno pride obdobie, ze zacne vzdorovat..aj na nocnik, ale som uz viem,ze tomu rozumie a vie na co sa nocnik pouziva....a ziadne hracky na nom.....proste je to len na cikanie a kakanie 😉

bubinko83
30. máj 2010

baby a čo mam robit ked sa mi docika do gatiek a vobec mu to nevadi,že to ma mokre? 😒

mamutka
30. máj 2010

sorciera, asi mas babo ktore kam posadis, tam je, aj ja som to skusala, lebo podla rad mojej mamy, ktora obe deti odplienkovala ako rocne, to ide.....lenze som rychlo zistila, ze on proste tam sediet nechce. skusala som to vzdy po par tyzdnoch znova, ale ani za nic. moj maly vseobecne neposedi, lezi len ked spi, prebalujem ho za jazdy alebo na stojaka uz odkedy zacal lozit, on nie je kludasek, co posedi....takze to proste nejde vzdy.
to ze si ma hacat a posediet na nocniku zacal akceptovat asi az ako 15 mesacny, vramci srandy posedi, ale vacsinou nic a uz musi letiet daco riesit.
obcas sa donho vycika, ale vlastne aj to musi stat, nie sediet....
no a nie kazdy dieta signalizuje ako podla knizky ze ide kadit, ten moj si v klude cupka, zrazu grimaska a do par sekund to je v plienke, takze ziadne take, ze rychlo dat dole plienku a podat nocnik....uz som skusala, ale len ho vyrusim a spomali sa to, to nie je nic prijemne 😅
mama mi tiez stale radi co a ako, ale neda si proste povedat ze maly vie co nocnikom myslim, ale nevie este tak ovladat tie svoje drziaciky aby mi to vedel naznacit aspon par sekund vopred.....
ked etlicko dozreje a bude mechur ovladat, potom to pojde, teraz to neriesim, pockam na leto, to bude behat len tak, rychlejsie zareagujem....
a to davam latkovky, vraj dietatu mokro vadi a pri latkovkach sa skor zacne pytat....velke one, ked tie dnesne latkovky su tak save a pohodlne, ze mu to vobec nevadi, ach jo...

bubinko, este na to asi proste nedozrel...ako som citala strany dozadu, tie deti to fakt neriesia, do tych dvoch rokov je im to total jedno, to len matky to riesia, a hlavne susedy a stare matky....to nie je celkom o tom, ze to treba dieta naucit a teda ide o sikovnost matky, je to aj o fyziologii dietata a jeho schopnosti ovladat svoje telo a to musime respektovat, nie uponahlat

bubinko83
30. máj 2010

mamutka,vidiš a toto mne mama hovorila,že dnes su deti pohodlne sa pytat na nočnik,lebo maju pampersky a ked mali latkove plienky citili a skor sa pytali.A ty sama pišeš že to neni pravda ,že davaš latkove a nič,aj tak sa ti synček nepyta a vobec mu mokro nevadi.A ja si myslim že ked sa dieta pyta skor tak je skor o nahode.Ked ho budem držat na nočniku pol dna tak jasne že sa tam vycika aj vykaka.Mne maly sadne na šerbel zachvilu mrnči ,potom sa postavi a o meter dalej sa pocika na koberec.A čo ho zabijem.Aj mu v klude vysvetlujem že sa mal vycikat do nočnika a on že nee.

bubinko83
30. máj 2010

inak ja som maleho nechala bez plienky asi 1 hodinu a cikal skoro furt ,ale po zemi.Ja si neviem predstavit ako bude vonku cikat ,lebo toto on cvrkal asi každych 5 minut.To je normalne že tak často?

mamutka
30. máj 2010

moj tiez od narodenia hrozne vela cika......obcas fakt aj po 5 min....tak neviem

bubinko83
30. máj 2010

mamutka fakt? To je normalne?Ja si neviem predstavit že ked budeme niekde vonku.Sak to budeme len cikat cely čas.

mamutka
30. máj 2010

si pamatam ako raz doktora ocikal 3 x za 10 minut kym ho vysetril 😅 mozno je to teraz tym ze zle papa, hlavne ho dojcim, cely den, kym je chory a idu mu zuby, ale mne sa stalo asi len dva krat doteraz ze som ho po 1-1.5 hod prebalovala a mal suchu plienku. to bola fakt vynimka, inak to ma docikane hned.
ono sa aj lahsie ucia na nocnik deti co menej cikaju, si myslim, zobudi sa, das na serbel, cikne a je klud hodinu, dve, ale tento len lieta furt, nic nepospi, vsade sti jak maly kocurik 😀