Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

sammy
20. jún 2010

Hura, baby, u nas sa to konecne zlomilo 🙂 Od utorka je mala doma prevazne bez plienky, mala par nehod, ale uz pekne cika do nocnika a dokonca sa sama pyta, ked jej treba! Kakat najskor nechcela, pytala plienku, tak som na nu netlacila a vcera sa prvykrat sama od seba vykakala aj do nocnika.
Na spanie a na von jej davam plienku, no dnes sa pytala po spani aj ked mala plienku a dokonca aj vonku som jej dala dole plienku a vycikala sa do travy 🙂

cmulinko
21. jún 2010

Kocky... .Moj syn bude mat buduci mesiac 3 roky a uz som s tym bola zmierena,ze urcite potiahneme plienkovanie nad 3 roky.Prvy krat som skusala odnaucenie v Junuari ale neuspesne...3 tyzdne sme boli bez plienky,ale denno denne som umyvala podlahu ci koberec a menila som saty 8 krat za den...tak sme to vzdali.Moj manzel povedal,ze to musime skusit znova a teda sme sa do toho pustili presne 1 Juna...jednoducho som mu rano nedala plienku a kazdych 20 minut som behala za nim s nocnikom.Nebola ani jedna nehoda,ale sam dodnes nevravi,ze chce cikat.Kym ja nepridem za nim s nocnikom tak on drzi jak o zivot a tancuje dookola,ale nepovie nic.takze ho musim sledovat.to iste mame aj na noc....ide spat bez plienky a do rana vydrzi,ale rano uz stepuje pri mne a tancuje,len aby som ho uz dala na nocnik 😀 S kakanim jre to horsie...vylucne do slipok ☹ a je mu to jedno kde sme.....trebars aj pred pokladnou sa zacne cervenat a tlacit.....a tam mi uz potom oznami KAKA. A ja si vtedy vlasy trham od hanbi.

jankapiknova
21. jún 2010

No my sme už tyžden bez nehody ale na spanie plienku mame, von ešte tiež dam ked ideme na dlhšie alebo daleko niekam ale ked ideme babke pozriet...tak ide bez plienky a vycika sa aj tam. 😵 Na spanok sa mi zda že ešte nieje pripraveny... uvidime časom 😉

u2jana
21. jún 2010

@jankapiknova
ako ste sa oducali a kolko vam to trvalo?

jankapiknova
21. jún 2010

no viacmenej som len doma skušala bez plienky ho nechavat a netrvalo to dlho, len som asi 2 tyždne skušala už sa aj pytal a potom sme mali 2-3 dni že sme behali stale nebol čas,tak mal plienku a zabudol,potom som ho dala bez plienky a pocikal sa ale teraz sa snazim čo najviac bez plienky už ale mesiac a celkom fajin aj ked ma plienku tak sa vypyta kakat na WC 😉

jankapiknova
21. jún 2010

na nočnik nechce, len na WC

u2jana
21. jún 2010

@jankapiknova
znie to tak jednoducho 😖
za dva tyzdne mame ist na dovolenku, tak s tym zacnem az ked sa vratime.
nasa sa zvykne na kakanie schovavat - tak mam z toho obavy...

jankapiknova
21. jún 2010

no naš si tiež hladal miesto vždy niekde doma bokom od nas,
tiež byt tebou začnem až ked sa vratite z dovolenky,lebo hovorim 2-3dni a už zabudol... 😉

dankadina
21. jún 2010

naša sa začala pytať sama od seba ale až v dvoch rokoch, dovtedy všetky snahy márne, podla mna to chce čas

jankapiknova
21. jún 2010

@dankadina - je pravda že ked neprejavuje zaujem,je zbytočne nasilu. Našmu malemu to od začiatku viacmenej vyhovovalo ale ešte nemame tiež vyhrate,takže uvidime. Každe dieta je ine a každemu vyhovuje iny vek... 😉

u2jana
21. jún 2010

Ja ju občas posadim na WC - nočník nechcela, to mala ako hračku.
ale na kakanie sa vyslovene schovala a uteká preč.

tak tomu tiež ešte dávam, čas - je dosť chladno a popravde nechce sa mi prat, prezliekať, umyvať, čistiť koberce - aj ked tomu sa asi nevyhneme.

Reci o tom, ze uz by dáááávno mala byť bez plienky proste ignorujem.
Aj ked mi svokra pri kazdom stretnutí rozprava, ako sa svagor zacal pytat ako 10mes!!!! 🙄

no co sa da na to povedat....

zuzufek
21. jún 2010

ja som tiež mala nervy,keď mi hovorili známe ako sa ich deti naučili pýtať do dvoch rokov a že je hanba,keď sa moja ešte nepýta....ale čo keď mi na ten nočník nechcela sadnúť ani za nič,mohla som jej sľubovať hory doly,vravieť,že je to hanba,keď taká veľká má ešte plienku,jednoducho nechcela na nočník,nechcela na záchod....
my sme sa odučili od denných plienok len 2 týždne dozadu...keď bolo vonku tak teplo,nechala som malú behať po dvore len v nohavičkách,nejaké 4 dni to nemalo moc úspech a prala som nohavičky každú chvíľu,už som to chcela vzdať.... a potom sa normálne začala pýtať...týždeň sme bez nehody,nemusím ju nútiť,príde sama a povie,že chce cikať,kakať...dokonca uprednostňuje viac záchod ako nočník...
u každého dieťaťa asi musí prísť ten určitý čas,vek,keď sa začne pýtať....

erikasadek
21. jún 2010

@u2jana ked pocuvam reci starsich genracii tak niekedy uz 5 mesacne vedeli sediet a nocniku jest s lyzickou sami.. niektor emozno aj s priborom. 😀
co nato povedat ze pamat je kratka 😀

mamutka
22. jún 2010

to ma vie pobavit, ked sa spytam matky 2 roc.dietatka kedy zacalo chodit, tak to si presne nepamata, ale ked sa clovek spyta starej baby daco, tak vsetko presne vedia! polievky od 4.mesiaca, rezne od 6., sedeli od 6., chodili od 9. - jo, v pavukovi, a odplienkovane boli vsetky deti do roka!

jankapiknova
22. jún 2010

🙂)) tak to mate pravdu , moj maly mal okolo 7-8 mesiacov a už sa ma taka staršia suseda pytala či sa pyta na nočnik, pozrela som na nu jak puk, reku no čo by som ešte nerobila....v porodnici som mala mat nočnik nie??? 😀 tetule su šikovne..

zuzufek
22. jún 2010

no veď to je aj pekná blbosť dávať polročné dieťa, hneď ako sa naučí sedieť na nočník... 😒 také dieťa ešte nemá poňatia na čo nočník je ani nedokáže ovládať zvierače....tie,ktoré máte deti mladšie ako 2 roky sa nemusíte ani stresovať,podľa seba aj prípadov v okolí viem,že sa deti väčšinou začínajú pýtať okolo dvoch až po dvoch rokoch....
a tie múdre reči iných,že by už plienku nemala mať a pod.sme s mužom vždy odignorovali a pomysleli si svoje,dokonca sme si malú vždy zastali,že má na to ešte právo.....

vodnarky
22. jún 2010

tak mi to stale skusame bez plienok,ale este nam to neohlasi dopredu..povie vzdy,ked uz cika a to ma uz 2 roky a 4 mesiace..ale "odbornici" nam povedali,ze nemusime sa s tym nejako ponahlat,ze vecsinou deti si zacnu uvedomovat plny mechur okolo 2,5 roka a nietktore aj neskor..tak dufame,ze do tych 3 rokou sa nam to podari.. 😉

zuzula20
22. jún 2010

ahojte, aj my uz trenujeme bez plienok, viem ze mnohe poviete, ze je este skoro, ale napr. vcera sa mi dcerka cely den pytala cikat, tak si myslim ze uz vie odhadnut, asi kedy ma plny mechur, som si povedala ze vyskusame, uvidime, ked to nepojde, tak to nebudem nasilu tlacit, ale vidim, ze proste sa chytila, tak chcem trenovat dalej,isteze sa jej pritrafi, ze sa pocika, alebo neskoro zakrici, ale snad sa skoro dopracujeme do bezplienkoveho obdobia

erikasadek
22. jún 2010

@zuzula20 skoro nie, ve dto je vek kedy deti praveze zacinaju. 🙂

gloria78
22. jún 2010

zuzula, určite to nie je skoro!!! ja som so všetkými začínala okolo roka a pol a je to super, síce prvé týždne je to kolotoč pocikaných nohavičiek a tepláčikov a to im začalo prekážať 😉 hlavne neupustiť a jasné, že do 2 rokov občasné nehody sa cez deň ešte stávali 🙂

erikasadek
22. jún 2010

@zuzula20 teda niektore deti .... ale psravidla od 18 mesiaca uz to ide;. 😉

jankapiknova
22. jún 2010

@zuzula20 - ja si myslim že to je akurat, ja som tiež pred nedavnom začala skušat a malemu to dost ide. Kaka len na WC, aj ked ma plienku tak sa do nej nevykaka a dnes sa pocikal do teplakov po tyždni, tyžden sme boli bez nehody. Keby mu to nejde tak ešte neskušam ale vidim že nie je problem tak prečo nie... ale ked spinka ma plienku,to ešte asi potrva. 😉

stefulka
22. jún 2010

Tak ja som tiez oducila deti od plienok v 18 mes, Trvalo kazdemu necely tyzden, dcerke aj synkovi, kym prestali mavat cvrknute do pancusiek (oducala som ich na jesen) a potom uz ani raz, vzdy sa stihli vypytat. Dokonca ani ked sme isli von a bola zima, dala som im pre istotu plienku, vzdy bola sucha. V noci som im davala plienku este do takych 2 rokov, niekedy sa stalo, ze sa pocikali, predsa len je noc trochu dlha 😉 So sedenim na nocniku tiez nemali problem, uz od takych 8 mesiacov som ich tam davala cikat a kakat, aby im to bolo samozrejme.

zuzu84
22. jún 2010

Ahojte.
My sme skusali od plienok sa oducat tiez teraz ked bolo tak teplo.2 tyždne bola bez plienok ale bohuzial vzdy to bolo s nehodou.Uz som na to nemala nervy tak sme sa vratili spat k plienkam teda hlavne ked sme isli vonka, vnútri som ju nechavala bez plienok.Po prvom dni s plienkom sa prisla sama vypitat a tak som to riskla a dala som jej plienku dole a ked sme isli vonka.Zatial to odvtedy obislo bez nehody comu sa velmi tesime.Bohuzial ked kakame tak sa nevypita a vzdy pride a povie az po.Takze este musime trenovat kakanie na nocnik pripadne na WC

bianka234
23. jún 2010

fíha baby, ja sa tak teším nech sa už oteplí. Mne malý cikal a kakal na nočník od 7 mesiacov, vždy ako som ho posadila tak vedel čo má spraviť, asi ten pocit že má holú riťku. Vydržalo mu to asi 3 mesiace. Zato teraz minieme aj 6 plienok za 24 hodín, a to by som ho mohla aj v noci prebalovať, lebo vačšinou sa zobudí mokrý. Na nočník ani nápad na veľký záchod tiež nie. Ked bolo teplo sme sa na nom smiali, tak sa obzeral ked nemal plienku, niečo sa mu nezdalo.

zuzula20
23. jún 2010

@bianka234 tiez som v podstate zacala malu davat na nocnik ked mala 8 mesiacov a tiez na moje velke prekvapenie sa vycikala aj vykakala do nocnika, celkom rada na nom sedi, vzdy si pyta daco citat, takze si myslim, ze toto bol aj celkom dobry zaklad na oducanie od plienok

zuzula20
23. jún 2010

@jankapiknova tak to je super, maly je sikulko, my sme zacali trenovat ked boli tie horucavy, niekolko dni proste cikala do teplakov a informovala ma ze cikala, potom sa tak 1x za den vypytala cikat a zvysok zase do teplakov a len teraz predvcerom sa pytala vlastne cely den, s kakanim tiez neni problem, vykaka sa ked sedi na serbliku alebo sa vypyta

len mame este problem s cikanim vonku, nechce do travicky a tiez nechce na wc, dufam ze nebudem musiet so sebou nosit vsade serbel

zuzula20
23. jún 2010

@gloria78 par ludi v nasom okoli sa tak tvarilo, ze je este na to mala, aby sa pytala a tiez som porovnala s inymi detmi, ktore su take stare ako ella alebo aj starsie, preto ma aj dost prekvapilo, ze sa zacala pytat

anitab
23. jún 2010

ahojte mamicky,
tak som zabludila na tieto stranky a citam si, ake mate skusenosti...my sme prave tiez v obdobi odvykania od plienok - nas maly bude mat za mesiac 2roky....ked sa tak zamyslim, kolko deti, tolko "chuti"...zatial nie sme uspesni, aj ked nemame problem, aby sa vycikal maly na nocnik, ked ho tam posadime a nieco ma v mechuriku, tak to potlaci, ale inak sam od seba nepovie, ze ma potrebu...ked bolo teplejsie, tak som nechavala holeho alebo v slipikoch, tie sa mu velmi pacia, obcas sam zadrzal, ale nedokaze to na dlho zadrzat...ja si myslim, ze celime zbytocnym "tlakom okolia", ci je to rodina, skolka, ihriska a vsetci naokolo "mudri a fundovani"...povedala som si, ze jednym uchom dnu, druhym von, ako sa tu spominalo, pretoze nase dieta potrebuje pokojnu a nie vynervovanu mamu...moja svokra tiez kruti hlavu, ze "oni uz od roka deti denne davali na zachod" a podobne, najprv ma tym vytacala a teraz mu je uz ukradnuta... nikto nic mudre uz nevymysli, zalezi uz len na mame a dietatku...podla mna treba v prvom rade odhadnut, ci je dieta dostatocne vyspele, aby chapalo, co od neho chceme...no a najlepsie sa kazde dieta uci hrou, napodobnovanim, vysvetlovanim, opakovanim...a vazne sa mozeme zacat obavat, ze nieco nie je v poriadku, az ked dieta bude mat 4 roky a viac a bude musiet byt cez den v plienkach (tak hovoria lekari)...

katty22
23. jún 2010

ahojte,
tak aj ja pridám moju skúsenosť, malý má dva roky a dva mesiace a teraz sa nám podarilo odučiť cez deň od plienky. Asi týždeň sa pekne pýta. Začala som tým, že som ho nechala asi pred troma týždňami doma bez plienky, len v pančuchách/ aby mi neprecikal všetky tepláky/, a pravidelne sme utierali mláčky, potom som mu dala aj slipky s takou opičkou a povedala som mu ,že sa nesmie pocikať, lebo opička bude plakať ! 😀 toto síce opakoval, ale pocikal sa. A potom na další týždeň zraz išiel sám na nočník, ale iba , keď bol holý, ako náhle mal čo len slipy, už boli mokré. A po týždni sa zrazu pýtal aj oblečený. A teraz sa už pýta aj kakať, čoho som sa veľmi bála, lebo tiež sa schovával a musel byť sám. A niekedy ide na nočník, niekedy na WC. A týždeň nemal ani nehodu. Von som mu tiež prestala dávať plienku, radšej ho dám ja aj keď sa nevypýta a najprv som so sebou nosila náhradné nohavice.
Som celkom prekvapená ako rýchlo to išlo. A týmto vám chcem povedať,aby ste sa nestresovali, on to pôjde , ale každé dieťa je iné. Aj ja som si vypočula veľa "múdrych" poznámok typu- ešte má plienky? ved je už veľký!! Ale nereagovala som na to. A tiež som ho dávala na nočník ešte skôr ako mal rok, aj tam niečo spravil, no keď začal chodiť, nedostala som ho tam ani náhodou, normálne mal z neho šok. Tak som to nechala tak, kým nepríde správny čas. a zdá sa ,že prišiel. Dokonca aj moja mama je prekvapená, ako rýchlo to išlo. / ona tiež bola z tých "múdrych"
Tak želám pevné nervy a veľa trpezlivosti..