Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

valentyne
20. sep 2012

@teuska hej,asi ma v tom chaos a ma byt jasne,cima plienku alebo nie. Moznobol unas v tom problem tiez,lebo v strede zimy somjej gatky von nechcela davat,ked sa len oducala avonku sa pytala a javzdy zema cikat doplienky a nechcela. Takze verim tomu ze dieta z toho moze mathokej. Ale kym nechce sediet na serbli alebo wc,tak s nim podla mna nik nepohne...

teuska
20. sep 2012

no u nas dnes velky pokrok, nechala som mu nocnik vzdy tam, kde sa prave hral a on mi ho dvakrat priniesol a vycikal sa 🙂 tak mozno musi byt na ociach a zrejme to nevedel povedat, lebo aj dost malo rozprava, ale predtym ked chcel cikat hovoril ssssssssssssss, na vlak hovori sisi a je to dost podobne a tak som vela krat nevedela co hovori 😕 A este tiez si nevie sam stiahnut teplaky, snazim sa ho to naucit, ale on je v tomto smere dost pomaly a ocividne tazsie sa uci

ywula
8. okt 2012

ahojte...tak aj my sme to konečne pochopili...teda malá to možno chápala, len mamina potrebovalala pochopiť malú...a zmeniť prístup...bola som už toľkého neúspechu netrpezlivá a nervózna...včera sa do toho zapojil aj tatino a hoplá...ide to....predtým sme sa na nočník ani nepozreli...dávala som malú len na redukciu...podarilo sa nám asi za mesiac vycikať dvakrát....včera ráno sme ju nechali holú a striehli, ako policajti...keď začala cikať..zhíkli sme, čo ju zastavilo a potom sa nám podarilo docikať do nočníka,....ale poviem Vám že to trvalo možno aj dve tri hoďky....potom sme sa tešili a tlieskali a s veľkou slávou ukazovali babke a dedkovi....všetci sme kývali PAPAPA pri splachovaní...no keby nás niekto videl, tak čistá psychiatria.. 🙂 🙂 🙂 🙂 ale zabralo.....a čo som asi robila pred tým zle?...že som na malú kričala...a hovorila jej fuuuuj.... 😖......dnes od ráno už prišla 4-krát s nočníčkom a hľa....nacikané....🙂....takže držíme palce a dúfam, že pomôže naša skúsenosť....držíme palce

eela
23. okt 2012

Ahojte

@aktiz my máme podobný problém, maly si sice plienku nepýta, ale si počká kým mu dám plienku na obed alebo večer a vykaka sa do nej. No a keď mu to náhodou nevychádza, tak pobehuje okolo nočníka a striedavo si sada, vstáva a nič. A toho kriku okolo toho, proste mám pocit, že nevie (nechce) na nočníku tlačiť. Takýto stav máme od začiatku odplienkovania, čo je tak asi 5 mesiacov a ani náznak toho že by sa to malo zmeniť a ja fakt neviem už čo s ním. Nútiť ho nechcem. Takže ti poradiť neviem, ale aspoň nie si sama.

No a s cikaním to je tiež iný príbeh. Malý má teraz 2 aj 3mesiace, dosť rýchlo sa začal pýtať, ale potom zmena, pýtať sa prestal alebo až keď už mal cvrknuté, čiže stále prezliekam. To by ani tak nevadilo, ale ide zima a ja neviem čo s ním keď bude v kombinéze a mokré slipy.....a to som už skúšala čokoľvek, po dobrom, po zlom, odmena za to že sa vypýta a má ešte suché slipky alebo proste nereagujem. Ale niekedy mi dochádza trpezlivosť a hlavne, keď má cvrknuté a pýtam sa ho, či ide cikať a on ani náhodou nie a nie.....plienky mu späť dávať nechcem. Takže mi asi nič neostáva ako trpezlivo prečkať toto obdobie.

besanel
23. okt 2012

@eela ahoj..poradím ti jednu fintu ktorá zabrala u nás a tiež mi to poradili..náš syn už do plienok necikal ale nechcel kakať do nočníka iba do plienky..kúpili sme mu namiesto nočníka schodíky na záchod s tou redukciou a keď sa pokakal tak som mu hovorila že mi to strašne smrdí že je to hanba že už musí kakať do záchodu ako veľký..no a dala som mu tú okakanú plienku ovoňať otvorenú aj som mu to ukázala aké je to fuj..tak sa kyslo zatváril a na ďalší deň už išiel dobrovoľne na záchod a hovorila som mu že keď sa tam vykaká tak hovienko urobí čľup..a odvtedy chodil robiť čľup už len na záchod 🙂

aktiz
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
shira_
23. nov 2012

ahojte babule, pridávam sa do témy.. chcem sa opýtať, ked ste sa chceli zbaviť plienok, ako ste robili, či ste nechali plienku a pomedzi to ju dávali dole a na nočník alebo ked už ste sa rozhodli, tak natvrdo, že plienka nebude, iba na spanie a hotovo. ja som skúšala nechať holého ale sa mi to zdá zbytočné lebo vtedy bez zábran ciká kaká po byte a nemá s tým žiadny problém a zase ked má plienku tak len do nej, môže sedieť na nočníku hocikolko, proste ked vstane z neho až potom ciká, akoby čakal na plienku a ked ju nedostane, tak na zem. rozmýšľam, či mu nedať iba tepláky nech sa pociká a začne si to viac všímať.. inak veľmi šikovné decko ale nočník ani za ten svet nepoužije... kaku v plienke môžem ukazovať kolko chcem, on je s tým spokojný, čo vykonal, len mi ukáže kam to patrí 😀 veľkého záchodu sa bojí, pár krát som ho tam skúšala posadiť, nie nasilu, ale aj tak sa mu to vobec nepáčilo, okamžite chcel ísť dole. niekedy dokonca nechce ani, aby som tam sedela ja, keď čúram ťahá ma dole a kriví tvár do plaču.. nočník má stále v blízkosti pri hre, či aj to nie je chyba, často ho nájdem, ako si do neho ukladá hračky alebo aj ovocie čo papá - mám pocit, že si nočník vobec nespája s vykonaním potreby.

teuska
28. nov 2012

Caute baby. U nas nakoniec zabralo, ked som malemu vysvetlila, ze ked sa napije vodicky, ta ide do bruska a potom pomalicky dole a dostane sa az uplne dole a vtedy ked to citi, tak uz treba ist na nocnik. A odvtedy na mna vzdy krici uz mam dole a to zmanena, ze ide na nocnik 😀

tanija133
29. nov 2012

@teuska a v akom veku sa ti to podarilo?

teuska
29. nov 2012

teuska
29. nov 2012

@tanija133 asi pred mesiacom, cize u nas neskoro 2 roky a 8 mesiacov 😝

teuska
29. nov 2012

@tanija133 ale asi od 2 rokov sme na doma boli bez plienky, pravidelne som ho davala na nocnik, vzdy sa vycikal, obcas vypytal, obcas pocikal, striedavo oblacno 🙂

tanija133
29. nov 2012

@teuska hlavne ze sa vam to vobec podarilo..my mame 2 r a 1 m a zatial to vyzera beznadejne, tak si ma potesila, ze aj inym detom sa to podarilo tak trosku neskorsie.... 🙂 a sme stale s plienkami....

pele
28. dec 2012

Baby mali ste niekto taky pripad, ze dietatko hole cikalo kakalo do nocnika ochotne, samo, bez posadzania, bez nehod, ale po obleceni do gati sa pocikavalo? Gatky zaroven nechce nosit? Stalo sa mi to s mojou malou v prvy den treningu a rada by som tomu porozumiet...Inak samozrejme to budem brat tak, ze nie je pripravena, ak to pojde rovnako dalej takto...

shira_
29. dec 2012

@pele ano presne toto riešime teraz. holý - všetko ok, oblečený = pocikaný... nechce gate hore-dole, doma zostáva najradšej holý, ked ideme von musíme dať plienku lebo sa 100% pociká a vonku cikať nechce, iba mi oznámi, že ciká do gatí. kedže nevydržím s ním byť nepretržite doma vnútri, ale všelikde beháme, musím dať plienku. Ak mám byť úprimná, po niekoľkých dňoch domáceho pobytu bez plienky sa mi zdá, že náš ešte nie je pripravený na odplienkovanie, podľa mňa dieťa je pripravené, ked sa samo pýta, bez ohľadu na to, čo má na sebe. toto cikanie do nočníka, ked je holý, mi pripadá iba ako nejaká nová zaujímavá činnosť, ktorú využije, ked je k dispozícii, ale ked sa deje niečo iné (sme oblečení, sme von atď, prestane ho cikanie zaujímať). pre mňa je to iba stres a uvažujem, že to zase na čas prestanem riešiť, a uvidíme. pripomínanie a posádzanie alebo "cikanie na povel" u nás taktiež neplatí, ciká a sadá na nočník iba dobrovoľne. vie, načo je nočník, vie si aj stiahnuť gate, ale ked to nechce urobiť, ja s ním nasilu nebojujem. asi budem musieť ešte vydržať, aj keby som sa najradšej tých plienok zbavila hneď. podľa mňa uvidíš, ako sa to bude vyvíjať, my skúšame asi 5-6 dní doma bez plienok ale bez zmeny. Rozumiem, že ho tá plienka vonku môže miasť, ale bohužiaľ je zima, obliecť dieťa je náročná úloha a prezliekať ho ked sa pociká niekde vonku nie je dobrý nápad.

jankaferancova
14. jan 2013

Ahojte maminky.Ja mam 23 mes.syna ,od 20 mes.sme bez plienky,na noc aj obedny spanok mu ju dam,ale to este vobec neriesim,ze ma plienky na spanok,na to ma este cas,aj ked nema vzdy po zobudeni plienku plnu a obcas sa v noci aj zobudi a vypyta cikat.Problem mame v tom,ze teraz asi 2.den ked ide cikat na nocnik ci na zachod,uz ma v slipkoch "cvrknute" niekedy trosku,niekedy dost.Cim to je?neviete mi poradit?ci to je len take obdobie?dakujem!

kubko01
16. jan 2013

ahojte mi sme chodili bez plienky v piatok,nedelu,kazdu chvílu mokrý ☹ až včera som drobčeka nechala bez plienok od rána a ani raz sme sa nepocikali,(pokakt sme sa samozrejme pokakali),ale cikat sa už pýta- príde a začne si dávat dolu tepláčky,ale cikáme po stojačky(to sa mu asi páči)potom ideme do zachodu samozrejme vyliat a spláchnut 🙂 ani si neviete predstavit ako som skakala od radosti 😀 😀 😀 som ani neverila,že tak rýchlo sa naučíme... 🙂 dufam,že nam to vydrží...a baby hlavne vela trpezlivosti a chválit...

monuska342
21. jan 2013

ahojte moj maly mi uz pekne kaka do zachoda ale s cikanim ma problem ked ho posadim na zochod tak len hovori pis pis ale nevicika sa ale akonahle ho polozim do vane a poviem cikaj tak cika....uz neviem ako ho mam naucit cikat na zachod kedze to cikanie do vane je dost neprakticke nemali ste podobny problem?

mj30
23. jan 2013

Ahojte tak u nas je to tak ze prvy den 2 nehody treti den 6 a dnes sa pocikala uz 3x obcas sa pyta obcas nie ja ju do toho netlacim len proste cez den nechce vobec plienku horko tazko na noc viete mi poradit? Mne to obcas pripada ako keby ten moc este nevedela zadrzat lebo vela krat povie az ked uz cika tie intervaly su obcas aj 20 minut

alexa23
25. jan 2013

ahojte moja dcera ma 20 mesiacov a chcela by som ju zacat ucit pisat na nocnik 🙂 ..chodieva somnou aj na zachod aj za mnou splachne ale ked jej ukazem ze nech ide na nocnik tak povie nie 😒 mam je to hovorit kazdy den aby sii zvykla???alebo co?poradte mi dakujem

janula18
25. jan 2013

@kubko01 ako sa vám darí s odplienkovaním? A hlavne teraz v zime, vnútri by sa to ešte dalo ale ako vonku. Neviem si to dobre predstaviť, kým by som jedného povyzliekala, tak druhý by sa už docikal. Tak to chcem skúsiť na jar, ked už nebudú taký nababušení. A hlavne nevedia vôbec postojačky cikať, na nočník ked ich dám tak sa vycikajú niekedy,

kubko01
25. jan 2013

ahoj zatial dobre,už týžden sme namali mokré tepláčky. 🙂 mne na nočík nechce len na záchod po stojacky.na noc este davam plienku, ked sa otepelí už nebudem dávat.ked sme vonku a niekam cestujeme tak mu zatial dávam pre istotu,predsa ja dost zima.dufam,že nám to vydrží.ked dlhšie nepýta tak ho idem dat vycikat.hlavne trpezlivost,kedže su dvaja 😉

kubko01
25. jan 2013

ahoj zatial dobre,už týžden sme namali mokré tepláčky. 🙂 mne na nočík nechce len na záchod po stojacky.na noc este davam plienku, ked sa otepelí už nebudem dávat.ked sme vonku a niekam cestujeme tak mu zatial dávam pre istotu,predsa ja dost zima.dufam,že nám to vydrží.ked dlhšie nepýta tak ho idem dat vycikat.hlavne trpezlivost,kedže su dvaja 😉
@janula18

janula18
26. jan 2013

@kubko01 dik, alen u nás je to horšie že naši nehovoria, tak neviem ako by sa pýtali. To by bolo len na mne že ich budem dávať naten nočník. Ale dúfam že na jar sa nám to nejak podarí.
Starší ten mal 1,5 roka a bol bez plienok alebo bol taký rozumnejší a aj rozprával

kubko01
27. jan 2013

@janula18 ahoj aj ja som chcela začat na jar,ale ked sa mu darí zatial doma tak som rada.ani moj nerozpráva,len pár slovíčok a ked sa mu chce tak si drží pipuka a kríčí mama.starsí tiež ked mal 1,5 sa pýtal aj rozprával,Boriskovi sa nejako nechce.dufam,že začne,lebo na jesen by som sa chcela vrátit do práce.pekný den 😉

seginiatko
13. feb 2013

@kiwi82 ahoj, nasla som tvoj clanok ako ti mala zadrziavala na nocniku a cikla hned ako sa postavila. my sme zacali s gatkami v pondelok poobede a robi mi presne to iste ☹ uz som zufala... ako sa to u vas vyriesilo ? za ako dlho ? ci si to vzdala ? dakujem

radecica
13. feb 2013

@jankaferancova my mame to iste, plienky len na spanok a vonku aj doma gatky a oblecenie, mala sa pyta cikat, ked sa dlho nepyta, tak ju presvedcim aby isla. Niekedy si v zapale hry alebo nejakej zabavy cvrkne, alebo ma komplet nehodu cikaciu. Myslim, ze je to tym, ze si toti deticky musia uplnevzit, ze nesmu zabudnut aj ked nieco robia a je to vec casu. neriesim.

kiwi82
14. feb 2013

@seginiatko ahoj, my sme to odložili na leto. malá má už síce 2,5 roka ale neriskujem teraz prechladnutie, tak to necháme, ked sa oteplý. uvidíme, snáď sa podarí do septembra to stihnúť. držíme aj my vám palčeky. papa

seginiatko
14. feb 2013

@kiwi82 dakujem za odpoved 🙂 ked sa jej do nedele nepodari aspon par krat sa vycikat a pytat sa na cikanie, tiez to odlozim 🙂

kiwi82
14. feb 2013

@seginiatko ok, potom dajte vedieť 😉