Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

andreaorosiova
20. mar 2013

ahojte ja mám tiež taký problém môj malý má 2,5 roka a o nočníku nechce ani počuť on chce mať plienku tak už neviem ako ho mám naučiť na ten nočník keď niekedy sadne a inokedy ani vôbec tak dufam že v lete už nebudeme mať vôbec alebo ako ho mám naučiť sadnúť na ten nešťastný nočník......to je asi postrach všetkých detí.....Dakujem

simca06022011
20. mar 2013

no ja mam smolu, mala sa sama rozhodla ze ona ide chodit na serbel a uz mame kasel ;) lebo kazde "cikanie" ju pol hodiny nahanam nech saoblecie (ona sa musi vyzliect aj dohola niekedy!!! ).. tak to fakt odlozte ked bude trochu teplejsie :((

andreaorosiova
20. mar 2013

Ale keď nemam už nervy ho toľko prebaľovať...jemu je pohodlnejšie ked ma plienku.....raz sme mali take obdobie ale to trvalo asi pol dňa keď nechcel plienku lebo ho bolel pimpirik ta som si myslela že už sa nauči ale bohužiaľ nič nadalej mame plienky katastrofa

zora256
22. apr 2013

@andreaorosiova
@simca06022011
@andreaorosiova Ahojte žienky!
Aj my máme problém sadnúť na nočník ☹ a aj na redukciu wc a nehovoriac o cikaní na dvor,nič a po pocikaní sa nechce prezliecť,hoc náš má zatiaľ 21mes. ale vjeho veku ja som už nemala plienku :-/ a tak veľmi by som chcela aby do jesene nemal cez deň plienku...Akoste natom teraz vidím,že ste písali ešte v marci.

simca06022011
22. apr 2013

@zora256 ja som to po pokusoch nechala tak, lebo obcikany bol cely byt, absolutne sa nechcela pytat... ked vstane ide na serblik sama a vycika sa ale cez den nic... a aj tak az do minuleho tyzdna bola hrozna zima, som sa bala ze prechladne... ja by som maleho nenutila ist na serbel... ae ked uz sa rozhodnete tak si na tom trvajte a oducite sa rychlo... nam to ta zima prekazil :P teraz som malu supla do jasliciek, tak cvicit budeme az v lete na dovolenke... ak nieco nevymyslia v jaslickach 🙂

zora256
22. apr 2013

@simca06022011 Ahoj!Tak aj to je niečo keď Ti ráno po vstaní ciká do nočníka.Nuž moc tlačiť nechcem len aby si zvykal na nočník,že načo je a tak.Iste ešte nie je zrelý na odúčanie,vraj samé vtedy keď naot prídu a dozrejú by sa mali pítať,tak sa pomaly zmierujem stým,že budem skúšať asi až keď bude riadne teplo vonku a len kraťasky mu budem dávať z tričkom...len som moc zvedavá,že či je tu niektorá stakým chlapčekom ako ja,a že ako sa jej podarilo odučiť,ho od plienok?Proste on ani sadnúť nesadne zatne kolená a nedásaho posadiť naň,a cikať na dvore tak tiež nie,lebo sa hádže a na wc-to zlieza z redukcie na wc-neobsedí...No a to nehovoriac o prezliekaní keď sa pociká,preto chcem počkať na tie teplá,aby sa dalo len kraťasky stiahnúť a natiahnúť suché,ak sa stane nehoda.Proste viac povonku než v dome vnútri.

zora256
22. apr 2013

@janula18
@kubko01 Ahojte maminky!
Aj ja mám synčeka má 21mesiacov a neviem už ako motivovať ho na nočník,zatne kolená a nedá sa ho posadiť naň je rozumný vie čo tam treba robiť,ale nechce,a ani nadvor nechce potôčik pustiť,a na redukcii na wc vyvádza,kým sa nezošmykne zneho...a ak sa pociká tak sa nechce prezliekať tak plače.poraďte ako sa vám podarilo ich posadiť na nočník,úspešne.Bez revu,a bez toho aby zatínal kolená...Mne ako pol ročný do neho už kakal,lebos a mu ťažšie kakávalo v ľahu,ale od ekdy vie chodiť neposedí na ňom ☹.A proste rada,bysom ho toto leto odučila od plienok,a tak som sobotu mu nedala doobeda plienku a dnes,nechcem to vzdať,len proste sa bojím,aby to nemalo opačný efekt ak by som ho násilím,odúčala,proste napriek jeho plaču,by som mu nedávala plienku doobeda,keďže poobede chodievame von na ihrisko,tak nechcem riskovať že sa pociká.Tak na obedný spánok mu dávam plienku a aj potom,keď sa zobudí,ale už dnes si chytil plienku a vravel,že čuri čuri,čo uneho znamená že tečie voda,alebo aj cikanie.Tak chcem vedieť že či sa to už naštatuje,keďže si začal uvedomovať,že ciká?

simca06022011
22. apr 2013

@zora256 mne mala ani za nic nechcela sadnut dlho.. tak serbel tronil v strede obyvacky... :P a ked zacal vyhravat ked sa vycikala.. tak sa tesila ako blcha :P

zora256
22. apr 2013

@simca06022011 Dobrý večer!No to je super,že sa jej zapáčl,mi máme obyčajný len,tak zatiaľ neplánuje vyhrávací kupovať...snáď príde sám naot,že je lepšie bez plienky...ani mne nič nevyhrávalo na nočníku,a už ako 1,5ročná som bola bez plienky.Snáď sa odučí,ešte tento rok,tak ho skúšam,motivovať zo staršími deťmi,že v škôlke nesmie mať plienku a tma je veľa hračiek a detičky zbožňuje,že snimi sa hrať môže,len ak bude chodiť na nočník a na wc cikať a kakať,tak snáď zaberie.

kubko01
23. apr 2013

@zora256 Ahoj u nas sa to podarilo behom týždna,ale stane sa nam obcas nehoda,na dvore už cika sám sa nemožem ani priblížit 🙂 .mi ked chodíme autom,alebo na noc este dávam(ale už som rozmýslala,že to skusim bez,tak uvidím,dávam mu na cestu ti nohavickove plienky,tak mu vždy vravím aby necikal do nich,ale do trávicky,ked sme v meste alebo na ihrisku,aj sa vypyta.tak kamosky mi hovorili nech to skusim bez nohaviciek,že radsej nech nabalím veci na prezlecenie.A poradit nechavaj ho co najcastejsie bez plienok,davala som ho cca kazdu hodinu zo zaciatku cikat,potom už som nejako tak vedela kedy bude cikat,záleží aj ako casto pije(a s tým nocnikom,moj malý cikal len po stojacky do nocník, tiež nechcel sediet,a po týždny po stojacky na záchod(videl svojho staršieho bratceka tak asi obkukol 🙂 )A chce to hlavne vela trpezlivosti...ak nech sa darí,neboj daj mu cas Andrea

zora256
23. apr 2013

@kubko01 Ďakujem za radu 🙂Snáď sa podarí po stojačky ocka si tak vidí cikať,možno,že aj náš by radšej tak chcel keď si nechce sadnúť skúsime 🙂Dávam ho bez plienok cez deň kým sa nepociká,potom ho prezlečiem ale keď sa už druhý krát pociká tak plače,lebo sa nechce prezliecť,tka mu dávam potom plienku,a pítavam sa ho či mu netreba cikať alebo kakať,vie,že sa do wc a nočníka má cikať a kakať,lebo to vravieva keď vidí nočník a wc.A včera pri cikaní do plienky mi vravel,že čuri-čuri,tak snáď si začína uvedomovať,že čo práve robí...A už mu aj ja dávam cez deň tie gaťkové plienky čo sa na bokoch trhá.

andreaorosiova
5. máj 2013

Ahojte maminky 🙂 tak mi sme dnes mali pokrok skoro celé poobedie sme boli bez plienky, ale aj to sme išli na neho so všetkým možným 😲 od vyhrážok až po sľuby všetko bolo neúspešne a s krikom že on chce mať plienku až nakoniec zabralo klamstvo že sa mu narobia chrobáčiky v plienke 🙂 pekne sa pýtal cikať ale vkuse sme ho museli niečim zabaviť aby nemyslel nato že tú plienku nemá lebo akonáhle mu to prišlo na um zas bol krik že chce plienku 🙂 tak nech sa darí aj Vám

123zuzana
5. máj 2013

@snilko7 ahoj ja som skusala malu davat na nocnik viac krat ale bez uspechu teraz som tehotna druhy krat tak som si povedala ze dost musime sa oducit od plienky.. zacali sme presne mesiac pred druhymi narodeninami tri dni som ju obskakovala pytala sa urobila som si aj tabulku s presnym casom kedy piska a kaka do nocnika a kedy mala nehodu podla toho som uz vedela kedy priblizne jej bude treba.. vzdy som sa jej prihovarala ze aky pekny nocnik ma ake pekne gatky ze nemoze take pekne popiskat vzdy so ju pochvalila vystiskala a vyboskala.. mali sme aj nehody ale nevadi po troch dnoch sa zacala pytat sama na nocnik.. dokonca aj vecer sa pytala a rano sa zobudila so suchou plienkou ale po tyzdni zistila ze ma plienku a ze sa pytat nemusi tak sa zase pucurala do plienky.. asi po mesiaci ked mala narodeniny tak som jej pekne vecer povedala ze je uz velka slecna a ze uz nema plienocku a ze nemoze popiskat take pekne pyzamko tak povedala ze dobre a od vtedy sa pyta aj v noci takze od dvoch rokov sme uplne bez plienky.. som na nu hrda ako to zvladla.. ale kazde dieta je ine a musi prist jeho cas aby dozrelo netreba nic robit prilis na silu.. 🙂

elvira12
7. máj 2013

Ahojte, mam 2 chalanov, jeden 8 a druhy 2,5 roka. So starsim som sa vytrapila, s nocnikom smezacali v 8-9 mesiacoch, aj tak hygienicke navyky mal zvladnute az v auguste, tesne pred nastupom do MŠ. Mame doteraz problemy s kakanim. mava zapchu, nechce ist na zachod, az ked ho donutim... A myslim si, ze dovod je skore davanie na nocnik...
U mladsieho zas nic neunahlujem. Nech si hovori kto co chce, ono to i tak i tak pride.
U mladsieho syna sme dlho boli na mixovanej strave, az pred 2 mesiacmi presiel na tuhu stravu, ostala som v nemom uzase...
Tak je to aj s cikanim. V nejakom momente nastal zlom, a pyta sa na WC (nocnik sme nepouzili nikdy).. Ukazovali sme mu to, videl starsieho brata, a ked si raz sadol na WC, a vycikal sa, tak sme mu zatlieskali, a pochvalili...
mame problem s kakanim, lebo to este nezvlada samostatne, ale predpokladam, ze plienky sa coskoro zbavime...
Nechavam tomu volny priebeh..

zora256
8. máj 2013

@123zuzana Ako pken sa vám podarilo odučiť dcérku,tomu môjmu ja zas sľubujem cukríky ak si len sadne na nočník,a vyčúra,sa lenže on mi sadne na pár sekúnd a užaj vstáva a píta potom cukrík 😀 aleje prefíkaný,ale tak nenútim,a pri 3pocikaní slíp utekal k nočníku,že si naň sadne ale hneď sa ajpostavil a išiel sa hrať.Ale tak ešte iste nie je pripravený...ale aspoň vie načo je nočník 🙂

katarina1989
8. máj 2013

ahojte ja mam tiez taky problem, moja dcerka tiez nevie chodit na nocnik, ale rano po prebudeni a vecer pred spanim sa mi skoro stale vypisa do zachoda, niekedy sa aj sama popyta, ale cez den nie, vtedy len prijde za mnou ze ma mokre gatky, dava si ich dole a sada na nocnik ale skor mi nepovie ..... mal niekto takuto skusenost?

sviezost
8. máj 2013

Moj mali ma 2 roky cez den uz nenosi plienky davala som ho na nocnik ked som isla aj ja na wc tak som mu vysvetlila ze sa tam cika akosi to pochopil skuste kupit zmensovaciu dosku na wc a posadit ho do wcka alebo dietatko dat vonku vycikat ze idete poliat travicku alebo kvietky. Funguje to . Niektore deticky potrebuju viac casu netreba ich nutit . 🙂

sjuzi
9. máj 2013

Ja teraz ako bolo teplo, som sa odhodlala malemu zo dna na den proste zrusit plienku. 😉 (teda okrem spanku). Prve 4 dni to bola katastrooofa, cikal vsade hlava-nehlava. A teraz po 2 tyzdnoch uz skoro vobec nie je pocikany, kakat chodi ale vylucne do zachoda. 😎 Najviac sa mu paci cikat vonku na pupavy 😀

gombocka
24. máj 2013

my mame doma 2rocnu slecnu a uz druhy tyzden je bez plienky. Skusali sme ju odnaucit skor, asi ked mala 1,5 no neuspesne. S nocnikom sa len hrala, ale viac nic. Raz sa nam stalo, ze jej trebalo kakat, tak sme dali dole plienku a posadili na nocnik - "zapiekla" saa ked videla nocnik, tak spustila plac. Na isty cas sme ho odlozili a po case vytiahli. Vysvetlovala som jej co to a naco to sluzi. Jedneho dna som jej dala dole plienku a pomaly kazdych 5 min. sa pytala, ci jej netreba pisat. Odpoved bola vacsinou nie a skoncilo to nehodami 🙂 nam hralo do karat to, ze dcerka je nerada spinava, mokra a pod. Ked sa pocikala, plakala a vadilo jej to. Zrazu sa jedneho dna sama zacala pytat a ked sa vypisala do nocnika, tak sme sa vsetci radovali - chvalili ju, tlieskali, tancovali. Teraz sme v stadiu, ze si sama stiahne nohavicky a vypisa sa, ked sa vypisa, tak sa strasne tesi a tak, ako na nocniku sediet nechcela, teraz by na nom presedela aj pol dna 😀 cize chcem len povedat, vsetko ma svoj cas, kazde dieta si vyberie kedy... 😉

zudka
30. máj 2013

@elika ahoj, chcela by som sa ta opytat, ci si predtym pouzivala tu znakovu rec, alebo ci si ju vyuzila len na odplienkovanie, my uz trenujeme asi cca rok - a nic, maly ma 2,5 roka-nechcem mu ukradnut jeho "spravny cas na samopytanie", ale ak ta znakova rec pomoze ta by som mu pomohla...mas totiz moc nerozprava, takze asi aj to mu trochu brani sa pytat - ASI 😀

honey103
30. máj 2013

ahojte, chcela by som sa poradiť, asi pred dvoma mesiacmi som začala malú odplienkovávať, prvé dva dni sa pocikala do gaťkoch a potom to pochopila a striedavo sme tam sa sama opýtala, a niekedy som ju dala ja, ked som už vedela, že bude. tak to super fungovalo a z mesiaca sa pocikala možno 2 krát. pred dvoma týždnami sa dva dni pocikala aj 5x denne, no bola som zúfala, čo sa stali na tretí den dostala teploty tak som vedela, že asi kôli chorobe. telotovala 5 dní a akurát tých 5 dní u nás boli moji rodičia a preto aby som ju s tým netrápila dala som jej počas chroby plienky. Počas 5 dní teplotovania sa aj v teplote 39,3 sama pýtala na zachod ani raz sa napocikala, ani raz sme sa jej to nepýtali či chce ale sama samučičká. Ale ani mne ani manželovy sa nepýtala len babka a dedko. Akonáhle prešla choroba, odišli babka dedko znova už tretí den sa pocikáva do gatiek aj 6 x krát denne. Ani raz sme nanu ani netlačili ani nekričali. Nerozumiem. Má 2 roky aj 2 mesiace a teraz mi prosím poradte. Som z toho neštastná.

michaelamaranesi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
michaelamaranesi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mimiza
9. jún 2013

staršiemu som zobrala v dvoch rokoch plienku, začiatkom mája, teplúčko už bolo, zo začiatku samozrejme boli nehody, ale v auguste už bol aj v noci bez plienky... mladší sa všetko učí od brata, 11. júna bude mať dva roky už dva mesiace sa pýta, zo začiatku nechcel na nočník, len postojačky, ako vidí brata 😉 😉 😉 . poludnajší spánok už mesiac bez plienky. podľa mna sa to nesmie uponáhľať, skôr ako od 18 mesiacov to nemá význam. a všetko v pohode, vysvetľovať, presne ako píšete baby bez kriku...

ema72
10. jún 2013

@michaelamaranesi áno súhlsím. Dieťa chápe, čo je neželaná činnosť. Ináč tie rady - nehrešte dieťa keď sa pociká, prejdite to bez komentára a potom dávajú deťom plienky do troch rokov. To nie deti sú neschopné, ale jednorázové plienky a povedzme si otvorene pohodlie rodičov výrazne oddialili učenie sa od plienok. V našej generácií keď mamky prali už detičky boli viac menej v 1,5 roku bez plienočiek. Ja už len čakám, kedy budú niektorí pribaľovať deťom plienky do školy.

ellahop
11. jún 2013

u nas druhy pokus, zacali sme v januari, bol chory dlho, ale len kasle, sople, bez teploty. von sme nechodili, tak co doma? skusili sme odpienkovanie, mesiac som sa trapila a aj on. nic z toho.. ked sa nakoniec hral v mlacke co urobil. povedala som si dost. teraz sme zacali zas. ale. dnes pocikany, vonku, v chlade a ani len naznak toho ze by mu to vadilo. ma 2.5 roka. vsetko vie, aj to co by nemusel. farby, tvary, zacina s pismenkami, povie vsetko. pozornost urdrzi,, tak ja uz neviem. a vadi mu cikat vonku, inde ako doma... 😒

millka11
19. jún 2013

Mamicky, poradte mi: moj chlapec ma dva roky a dva mesiace. Doma je bez plienok, ma len slipy a teplacky a celkom sa aj pyta na potrebu. Ale ako to riesit, ked ideme vonku? Chodime vonku kazdy den aj dvakrat, no zatial som mu stale dala plienku. Potom aj ked sme vonku, on mi povie Pis Pis a ja mu poviem, ze to moze spravit do plienky, lebo ju ma oblecenu. No myslim si, ze je to uplne nespravne co robim. Potrebu urobi do nocnika, nie do WC. Potty training robime asi dva tyzdne. Dakujem za kazdu radu.

usiko
19. jún 2013

@millka11 no, tiez si myslim ze je tu uplne zle, ze ma vonku plienku..vzi sa do jeho myslenia, uz je velky,uz vela chape.....a doma bez a dnu plienka a teda nevie, ze co..vonku mu nedaj plienku, je teplo, ked sa pocika tak sa pocika, prezlecies a ides dalej..nasa ked sme odplienkovavali, tak prvyy den mala 6 nehod, druhy tusim len dve, potom dva dni bez nehody, potom tri dne tusim po jednej nehode apotom uz oki.......ja by som mu plienku nechavala iba na spanie....

millka11
19. jún 2013

@usiko Dakujem za odpoved. Ano, zacnem to tak robit, ze aj ked sme vonku, nedam mu plienku. No ako to robit, ked mi povie, ze mu treba curat. Mame ist niekde do krikov?? Mam pocit, ze postojacky to velmi nevie, mozno sa boji. Doma to robi do nocnika v sede. Asi by som ho mala ucit postojacky do WC, ze?! A ako potom robit, ked ideme v kociku peso do obchodu a na polceste mu zrazu treba? 😕

usiko
19. jún 2013

@millka11 no, ja najdem nejaku travu a pcikame travu.......hocikde pocas cesty nejaky ten kus travy je, tam stiahneme gatky a pocupiacky.....ja viem, ze sa to mozno nema...pred ochodom vonku sa doma vycika, ale co ked to na nu prijde? vonku? tak dame vonku, ked nie je ina moznost......a ze ho uz musis naucit postojacky> ja neviem, mam kamosa 36 rocneho a on vzdy a stale cikal a cika posediacky.....